مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنونaginجون
من كه هستم.اميدوارم امسال همه موفق بشيم چون من شنيدم كه با توجه به زياد شدن تعداد فارغ التحصيلان، آزمون نظام به عنوان يه ***** در نظر گرفته شده و هر سال قبوليش سخت تر ميشه و فكر ميكنن با اين كار مشكل رو حل كردن!!!
نورگير سقفي پله رو چه جوري بايد نشون مي داديم؟!؟

خواهش می کنم دوست من

نورگیر سقفی پله رو در پلان بام باید نشون بدیم ، در حقیقت پلان بام در عین ساده و راحت به نظر رسیدن ، خیلی نکات ریز و قابل تاملی داره که از دید ما دور بوده !
در حقیقت در هر دستگاه پله ای که نور اصلی نگیره ، باید از نورگیری سقفی استفاده بکنیم

black&blank

عضو جدید
با سلام به همه مهندسين عزيز....من هم امسال بايد آزمون طراحي بدم...كسي براي طراحي پلان هاي آپارتماني كتاب خوبي مي شناسه؟؟؟

s.y.s

عضو جدید
سلام دوستان
من از مسئول پی گیری اعتراضات در راه و شهرسازی که معیارها رو جویا شدم ، یه چند موردی رو تلفنی بهم گفتن که تهران بهشون گوشزد کرده بودن و گفته بودن اکثر بچه ها رعایت نمی کنن...مثلا:

آسانسور، که خیلی مهمه و اکثر بچه ها اومدن ابعادش رو مربع در آوردن ، اصلا آسانسورهای استاندارد در کتاب مقررات مربع نیست و باید حداقل اندازه رو با در نظر گرفتن شخص با وینچر بکشید ( که البته من کشیدم توی طرحم )

اگر دستگاه پله رو وسط میذارید باید حتما حتما حتما نورگیر سقفی داشته باشه ( که من نذاشتم توی طرحم ) و خیلی مهمه

نورگیری فضاها و رعایت حداقل ها خیلی اهمیت داره و بیشترین تاکید روی همین موضوعه و گفتن اکثریت بچه ها اینو رعایت نکردن.

در آزمون شهریور،سوال اول به طراحی اصلا ربطی نداشته . یعنی می شده توی سوال اول پله رو یه جا انتخاب بکنی اما توی طرحت چیز دیگه ای باشه....!!!! جالبه ، نه ؟؟؟؟

رعایت درز انقطاع ، حداقل اندازه ها و ... خیلی مهمه

فکر میکنم درمورد داکت اتاق تاسیسات هم توضیحاتی دادن اما من درست یادم نمیاد

فکر می کنم لازمه از بیس خیلی چیزها رو با هم به مشورت و اصلاح بذاریم .
هر کسی موافقه برای آزمون اسفند ؛ بسم الله ؛ اعلام کنین تا شروع کنیم .....
خیلی ممنون دوست خوبم

من که سعی کردم پلانهای زیادی رو ببینم و شروع کنم برای خودم سوالات سالهای گذشته رو تحلیل کردن
نظرتون چیه با هم بحث کنیم و اشکالاتمون رو برطرف کنیم
به علاوه اینکه من امتحان نظارت هم دارم و شهریور با 43 قبول نشدم

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خیلی ممنون دوست خوبم

من که سعی کردم پلانهای زیادی رو ببینم و شروع کنم برای خودم سوالات سالهای گذشته رو تحلیل کردن
نظرتون چیه با هم بحث کنیم و اشکالاتمون رو برطرف کنیم
به علاوه اینکه من امتحان نظارت هم دارم و شهریور با 43 قبول نشدم

خواهش می کنم

دیدن پلانهای متعدد به شما در حل پلان و جزئیات اون خیلی کمک میکنه اما فراموش نکنین که امتحان طراحی نظام ، اصلا مثل نقشه های تایید شده شهرداری نیست...
نظرتون خیلی خوبه ، منم واسه شهریور همین کاررو کردم ، اما فکر می کنم بهتره اول از کتابای مقررات ملی شروع بکنیم ،
مثلا 3 روز فرصت بذاریم برای هر کتابی ، مثل مبحث 3،4،15،19 و مباحث اون که میتونه توی طراحی کمکمون بکنه رو پیدا بکنیم و اینجا به شور و مشورت بذاریم و هرکسی نظرش رو دربارشون بده.... به شرطی که دوستان همکاری بکنن تا اشکالاتمون برطرف بشه.... موافقین؟

pantea-art

عضو جدید
من یه پیشنهاد دارم.میتونیم سوالهای سالهای پیش رو حل کنیم و نتیجه رو با هم ببینیم و ایراداشو بگیم....شاید کمک کنه که اشتباهاتمون کم شه.موافقید؟؟

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من یه پیشنهاد دارم.میتونیم سوالهای سالهای پیش رو حل کنیم و نتیجه رو با هم ببینیم و ایراداشو بگیم....شاید کمک کنه که اشتباهاتمون کم شه.موافقید؟؟

سلام دوست من
من واسه شهریور این کاررو کردم اما نمیدونستم توی هر کتابی چه نکات مورد استفاده ای وجود داره و یا با خوندن یه مطلب ، نمیدونستم چه جوری ازش استفاده بکنم .... من فکر می کنم اگر اول از همه کتابها رو زود بررسی بکنیم و نکات مورد استفاده رو جمع بکنیم ، بعد بشینیم روی پلان کار بکنیم خیلی بهتره
نظر دوستان چیه؟؟؟

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
برای شروع میتونیم به این وب سر بزنیم که دوست عزیزمون z.a.gh توی پروفایل قرار داده بودن . با اجازه از ایشون ، وب رو اینجا میذارم تا بتونیم ازش استفاده بکنیم .
http://tarhepardis.mihanblog.com/

+

مشاهده پیوست ضوابط طراحی.doc

بچه ها بیاین همه نظراتمون رو در این موارد بنویسیم ، چه درستی چه نادرستی یا سوال و ابهام ....

با توکل به خداوند شروع می کنیم ....

hawin

عضو جدید
سلام دوستان
با توجه به تجربه ای که من دارم بهترین کار کشیدن طرح های سالای قبله
همه طرح برنیم و اینجا بذاریم برا نقد تا نکات مثبت و منفی کارمون مشخص بشه
من سعی میکنم تا فردا یه طرح رو اماده کنم

hawin

عضو جدید
با سلام
طراحی اذر 90
پارکینگ
همکف

پیوست ها

• parking.pdf
    15.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • hamkaf.pdf
    45.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
با توجه به تجربه ای که من دارم بهترین کار کشیدن طرح های سالای قبله
همه طرح برنیم و اینجا بذاریم برا نقد تا نکات مثبت و منفی کارمون مشخص بشه
من سعی میکنم تا فردا یه طرح رو اماده کنم

سلام دوست من

ببخشین اما من با کار شما موافق نیستم!!!
من عین کار شما رو انجام دادم و به بن بست رسیدم
نمیشه وقتی اصول طراحی مقررات ملی رو نمیدونیم طراحی بکنیم . طراحی ای که خودمون بلدیم با اصولی که می کشیم،براساس مقررات شهرداریه و این کار کاملا غلطیه

مثلا توی طرح شما:
حداقل اندازه آسانسور که باید در نظر میگرفتین چقدره؟؟اونم برای استفاده یه نفر با صندلی چرخدار؟؟؟
شما داخلی رو 2*1.6 گرفتین در صورتیکه کابین 1.1*1.4 و داخلی بدون حساب دیوارها باید 1.8*2.1 باشه
حداقل ارتفاع پارکینگ رعایت نشده
و ......
من قصد ایراد گرفتن ندارم .میدونم باید طرح بزنیم تا ایرادهامون برطرف بشه اما تا ندونیم بر چه اصولی باید طرح بزنیم طراحی کردن چه فایده ای داره جز از دست دادن زمان؟؟؟

راستی دستشویی ها هم رو به قبله هستن!!!

hawin

عضو جدید
[FONT=&quot]طبق اصلاحیه اسانسور ابعاد داخل به داخل باكس آسانسور 160 در 200 سانتيمتر [/FONT]هستش تا جاییکه من اطلاع دارم
بقیه دوستان لطفا نظر بدن اگه اشتباه میکنم
ارتفاع پارکینگ رو 240 گرفتم به اضافه 30 سانت سقف کد ارتفاعی همکف شده 60
من نمیدونم دقیقا از نظر شما چه چیزی رو رعایت نکردم؟؟؟

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
طبق اصلاحیه اسانسور ابعاد داخل به داخل باكس آسانسور 160 در 200 سانتيمتر هستش تا جاییکه من اطلاع دارم

نه دوست من.... اشتباه نشه
من منظورم این نیست که شما چیزی رو رعایت کردین یا نکردین، نمونه هایی هم که گفتم فقط برای مثال بود وگرنه من خودم طرح بزنم 100 تا ایراد به عینه میشه توش پیدا کرد.
من فقط مثال زدم بعضی موردها رو.
حرف من چیز دیگه ایه .... و گرنه هر جور دوست دارین
من گفتم من این راه رو رفتم و بی فایده بوده .... حالا تصمیم با خودتونه

راستی منظورتون از اصلاحیه چیه؟؟

s.y.s

عضو جدید
سلام
هاوین عزیز خیلی کار خوبی کردی که طرحت رو گذاشتی
من فرصت نکردک کلش رو ببینم
فقط همکف رو می گم

نکته مهم اینه که احتیاج به نورگیر نیست تو ضلع جنوبی
چون مشرف به حیاط هست

pantea-art

عضو جدید
طبق اصلاحیه اسانسور ابعاد داخل به داخل باكس آسانسور 160 در 200 سانتيمتر هستش تا جاییکه من اطلاع دارم

Hawine عزیز مرسی که اولین طرح رو گذاشتی.منم حتما تا فردا همین سوالو میگذارم.به خاطر همین فعلا ندیدم طرحتو....
حتما فردا بیشتر بحث میکنیم.فقط 1 سوال. به نظرتون چقدر از زمان امتحانو برای طراحی بگذاریم درسته.منظورم اینه که الان چقدر برای طرح زمان بگذاریم؟منهای cad ای کردن؟؟

s.y.s

عضو جدید
من دارم دنبال یه کتابی می گردم که کل مقررات مربوط به طراحی رو داشته باشه

کسی با کتاب چگونه معمارانه طراحی کنیم آشنایی داره ؟

:smile:

mdt001

عضو جدید
TYPICAL PLAN.jpg
سلام دوستان.
من یه طرح برای طبقات کشیدم ممنون میشم ایراداتم رو بهم بگید...

arezooo82

عضو جدید
سلام.
دوستان من یه سوال داشتم..سایتی که تو آزمون طراحی 90 دادن،که یه طرف حیاط و یه طرف خیابونه،نیازی به پاسیو نداره؟

hawin

عضو جدید
سلام
هاوین عزیز خیلی کار خوبی کردی که طرحت رو گذاشتی
من فرصت نکردک کلش رو ببینم
فقط همکف رو می گم

نکته مهم اینه که احتیاج به نورگیر نیست تو ضلع جنوبی
چون مشرف به حیاط هست
سلام دوست من منظورت اون مستطیل نزدیک اشپزخو نه س؟ اون تراس هستش
لطفا بقیه ایرادای کارمو بگین ممنون میشم

mdt001

عضو جدید
سمت راست در واقع میشه شمال نقشه و حیاط پشتی یا خلوت محسوب میشه که سرتاسریه. سمت چپ هم حیاط اصلی هستش.

ehsan_y

عضو جدید
من یه پیشنهاد دارم . یعنی خودم دارم این کار رو میکنم
دارم یه جور چک لیست تهیه می کنم که نکات کلیدی توش باشه . بعد با یه نگاه سریع بتونم اشکالات کارم رو در بیارم
اگه به نظرتون بدرد خور میتونه باشه بیایید با هم کار کنیم

mdt001

عضو جدید
سرویس بهداشتی واحد سمت چپ نیاز به داکت نداره ؟
فکر می کنم چشم پله نیاز نباشه

سلام احسان .ممنون
منظورت راستیه هست درسته؟جای اون رو بغل درب واحد کناری در نظر گرفتم که به خاطر ترسیم سریع فراموش کردم:smile:
در مورد چشم پله هم واقعا گیج شدم که آیا باید باشه یا نه...؟؟؟نظرات متفاوته. . . توی مباحث حریق به دلیل ایجاد نشدن ستون دود و تسریع در پخش شدن گفته نباشه تا اونجایی که من متوجه شدم.
از دوستانی که دقیقا میدونند که آیا چشم پله رو باید در نظر گرفت یا خیر میخوام که جواب بدن...
خیلی تشکر

ehsan_y

عضو جدید
سلام احسان .ممنون
منظورت راستیه هست درسته؟جای اون رو بغل درب واحد کناری در نظر گرفتم که به خاطر ترسیم سریع فراموش کردم:smile:
در مورد چشم پله هم واقعا گیج شدم که آیا باید باشه یا نه...؟؟؟نظرات متفاوته. . . توی مباحث حریق به دلیل ایجاد نشدن ستون دود و تسریع در پخش شدن گفته نباشه تا اونجایی که من متوجه شدم.
از دوستانی که دقیقا میدونند که آیا چشم پله رو باید در نظر گرفت یا خیر میخوام که جواب بدن...
خیلی تشکر

توی ضوابط شهرداری میگه برای جلوگیری از دودکش شدن باکس راه پله چشم پله نداشته باشه

mdt001

عضو جدید
توی ضوابط شهرداری میگه برای جلوگیری از دودکش شدن باکس راه پله چشم پله نداشته باشه
مرسی. اما جالبه من به شهرداری هم مراجعه کردم که میگن چشم پله باید باشه!نمونه نقشه تایید شده اش رو هم دیدم.
شایدم در امتحان نظام نباید چشم پله گذاشت....:confused:

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من یه پیشنهاد دارم . یعنی خودم دارم این کار رو میکنم
دارم یه جور چک لیست تهیه می کنم که نکات کلیدی توش باشه . بعد با یه نگاه سریع بتونم اشکالات کارم رو در بیارم
اگه به نظرتون بدرد خور میتونه باشه بیایید با هم کار کنیم

سلام احسان عزیز.

من با پیشنهاد شما کاملا موافقم .به بچه ها پیشنهاد این مساله رو دادم و
، با توجه به اینکه اصلا نباید بر اساس قوانین شهرداری ویا ضوابط شهرمون طراحی کرد باید یه سری نکات کلیدی از مباحث رو جمع آوری بکینم. یه فایل هم ضمیمه کردم چند روز پیش ، اما...
اما متاسفانه دوستان موافق این امر نیستن و بیشتر میخوان طراحی بکنن

نمیدونم هنوز بر تصمیم خودشون استوار هستن یا خیر...

jafarsydi

عضو جدید
چک لیست

چک لیست

بچها Agin جان درست میگه.باید اول سر یک چیزهایی مثل ابعاد آسانسور به توافق برسیم و بعدش هر کسی که طرحش رو میگذاره باید اونا رو رعایت کرده باشه.وگرنه وقتمون بیخودی هدر میره.
باید تمام نکات کلیدی رو پیدا و رعایت کنیم وگرنه یا رد میشیم یا با نمره 10 قبول میشیم.

بعضی ها میگین که رعایت مقررات معلولین (به غیر از زمپ ورودی )برای ساختمان های مسکونی نیست. من برام سوال شده!!!
فکر میکنم 1.4 در 1.8 مناسب باشه. چون طبق مبحث 15 ،یکی از پارامترهای تعیین ابعاد آسانسور، تعداد نفرات استفاده کننده از اونه
یعنی اگه خیلی هم بزرگ باشه،افراد بیشتری ازش استفاده میکنن و بهش فشار میاد.(والا من هر چی آپارتمان مسکونی دیدم حدود 1.4 در 1.6 و کمتر هم بوده و برای 4-5 نفر)
من به مقررات معلولین کاری ندارم ولی ابعاد حدود 2 متر برای حمل تخت هست که برای8 طبقه است که برای ما نمیاد.درضمن به طراحیش فکر کردین؟اگه یه وجب زنمین دادند چکار کنیم؟ بعضی طرح هاست که برای 10سانت کم آوردن اشکت در میاد!!!

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچها Agin جان درست میگه.باید اول سر یک چیزهایی مثل ابعاد آسانسور به توافق برسیم و بعدش هر کسی که طرحش رو میگذاره باید اونا رو رعایت کرده باشه.وگرنه وقتمون بیخودی هدر میره.
باید تمام نکات کلیدی رو پیدا و رعایت کنیم وگرنه یا رد میشیم یا با نمره 10 قبول میشیم.

بعضی ها میگین که رعایت مقررات معلولین (به غیر از زمپ ورودی )برای ساختمان های مسکونی نیست. من برام سوال شده!!!
فکر میکنم 1.4 در 1.8 مناسب باشه. چون طبق مبحث 15 ،یکی از پارامترهای تعیین ابعاد آسانسور، تعداد نفرات استفاده کننده از اونه
یعنی اگه خیلی هم بزرگ باشه،افراد بیشتری ازش استفاده میکنن و بهش فشار میاد.(والا من هر چی آپارتمان مسکونی دیدم حدود 1.4 در 1.6 و کمتر هم بوده و برای 4-5 نفر)
من به مقررات معلولین کاری ندارم ولی ابعاد حدود 2 متر برای حمل تخت هست که برای8 طبقه است که برای ما نمیاد.درضمن به طراحیش فکر کردین؟اگه یه وجب زنمین دادند چکار کنیم؟ بعضی طرح هاست که برای 10سانت کم آوردن اشکت در میاد!!!

سلام آقای صیدی
من خیلی سعی کردم به بچه ها بگم طراحی محض لازم نیست
ماشاا... همه بچه ها استادن و همه مون چند سالیه داریم توی شهرهای خودمون طرح میزنیم و نقشه هامون میره شهررداری و میاد و اجرا میشه
اما امتحان نظام خیلی خیلی فرق داره .
مسلما اندازه 2 برای آسانسور اشتباست . ما توی طرحهامون خیلی اندازه ها میگیریم که شهرداری باهامون کاری نداره اما توی امتحان نظام اشتباست!!!
اگر اشتباه میگم بفرمایین...

اتفاقا مقررات معلولین خیلی مهمه
در مورد آسانسور، توی دسته بندی آسانسورهاتوی مبحث15، برای مسکونی دسته دوم رو انتخاب کرده (ص 11) یعنی ترافیک متوسط .( برای هر کاربری باید دسته اونو پیدا بکنیم اول )حالا اگه بریم آخر همین کتاب ( ص 101 جدول 2-1)کمترین اندازه ای که برای استفاده معلولین زده 110*140 سانتی متر اندازه کابینشه که شکلش و مشخصاتش صفحه قبلش هست . این در مورد آسانسورهای الکتریکیه و جدول بعدی آسانسورهای هیدرولیکی رو آورده.
من فکر میکنم اندازه درست همینه
اما جای سوال اینجاست که صفحه 105 جدول 3-1 هم نمونه آسانسورهای الکتریکی واحدهای مسکونی دسته دوم رو گذاشته که اندازش با قبلی برابره اما توی ابعاد موتورخانه متفاوت شده!!! حالا سوال اینجاست کدومش درسته ؟؟؟؟ آیا لازمه توی برش موتورخانه نشان داده بشه و ابعادش ذکر بشه ؟؟؟

آخرین ویرایش:

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
کسی نیست در مورد آسانسور صحبتی بکنه؟
بالاخره کدومش درسته در مورد مسکونی؟

یه حرکتی ، یه سرچی ، یه چیزی..... 1 ماه دیگه امتحانه ها....

بالا