سیستم های هوشمند ساختمان BMS

paradise64

عضو جدید
سلام
یه سری اطلاعات در مورد BMS می خواستم و اینکه عملکردش روی تآسیسات ساختمانی چطور هست؟ممنون میشم کمکم کنید.:smile:

habibnik

عضو جدید
سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان

سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان

سلام
یه سری اطلاعات در مورد BMS می خواستم و اینکه عملکردش روی تآسیسات ساختمانی چطور هست؟ممنون میشم کمکم کنید.:smile:

سلام به شما دوست عزیز

دوست عزیز برای اطلاعات بیشتر و کاملتر به این سایت ها مراجعه کنید.
www.e-bms.ir www.knxcenter.ir www.ebms.blogfa.com

habibnik

عضو جدید
ضرورت استفاده از سیستمهای هوشمند ساختمان
ايجاد شرايط محيطي مناسب جهت آسايش انسان ،يكي از كاركردهاي اصلي مسكن مي باشد. همانطور كه از نام مسكن برمي آيد سكونت و آرامش انسان را تداعي مي كند .تنظيم مواردي از قبيل نور، گرمايش ، سرمايش بر حسب ضرورت ، از جمله مباحثي است كه محيط مناسب جهت آسايش انسان را ايجاد ميكند ، اين موضوع از زاويه ديد كيفيت ساختمان های در حال احداث و يا بهره برداري شده ، مربوط مي گردد. حال اگر بخواهيم هزينه هاي جاري ساختمان را تحت كنترل قرار دهيم و هزينه هاي جاري برق ، آب ، گاز را كمينه نماييم نياز به مديريت هوشمند ساختمان داريم.​
يكي از موضوعاتي كه دارای اهمیت است صرفه جويي در هزينه ها در طول عمر پروژه مي باشد كه شامل سرمايه گذاري اوليه ، هزينه نگهداري و تعميرات،هزينه هاي دوره بهره برداري است. ASHRAE هزينه هاي عملياتي يك ساختمان را طي 40 سال به شرح ذيل اعلام مي دارد :
  • هزينه هاي ساخت و ساز 11 درصد
  • هزينه هاي سرمايه گذاري اوليه 14 درصد
  • هزينه هاي دوره بهره برداري 25 درصد
  • هزينه هاي تعميرات و نگهداري 50 درصد
كه با استفاده از مديريت يكپارچه ساختمانهاي هوشمند مي توان هزينه هاي نگهداري را تا حد امكان كاهش داده و با افزايش 30 درصدي عمر مفيد تجهيزات مكانيكي ، كاهش 82 درصدي در مصرف روشنايي و كاهش 20 درصدي سيستم سرمايش و گرمايش ، كه به صورت اندوخته اي ارزشمند است در اختيار صاحب ساختمان قرار گيرد. بدين خاطر كاهش هزينه هاي دوره بهره برداري از جمله آب ،برق ، گاز و ديگر موارد سوختي،جلوگيري از اتلاف منابع برگشت ناپذير مانند انرژي ، كه از بحران هاي اين قرن است ، و در نتيجه بيشينه كردن ارزش ، تامين الگوي مصرف بهينه انرژي از جمله استفاده از انرژي روشنايي طبيعي فضاها در ساختمان (حتي الامكان)، يعني تنظيم نور تابشي خورشيد با استفاده از تنظيم پرده ها و ايجاد شرايط محيطي مناسب جهت آسايش انسان ، از جمله اهداف مهم در صنعت ساختمان مي‌باشد .كاهش هزينه هاي عملياتي با استفاده از ديمر طبق جدول ذيل بيانگر اين مطلب مي باشد :
ميزان ديمينگ​
ذخيره سازي انرژي​
افزايش عمر مفيد لامپها​
15درصد​
15درصد​
2 برابر​
25 درصد​
25 درصد​
4 برابر​
50 درصد​
50 درصد​
20 برابر​
75 درصد​
75 درصد​
بالاي 20 برابر​
جدول كاهش هزينه هاي عملياتي با استفاده از ديمر براي نمونه كاهش هزينه هاي عملياتي در ساختمانی با 10000 عدد لامپ فلورسنت و رشته ای مورد بررسي قرار مي گيرد: با کنترل سیستم روشنایی بر اساس زمان فعالیت و نوع فعالیت میتوان افزایش 3 تا 4 برابری عمر مفید آنها را به راحتی تخمین زد. این افزایش به همان میزان نیز کاهش هزینه نگهداری و تعویض را داراست.اگر هزینه های سربار ناشی از تعویض هر لامپ را 20000 ریال در نظر بگیریم میزان کاهش هزینه برای هر بار ضریب بهینه سازی عبارت است از: 10000(عددلامپ)*20000(ریال)=200،000،000 ریال درمدت يكسال با مصرف بهينه و ذخيره سازي انرژي در ساختمان با كاهش 2/1 ميليارد تن گاز2CO ،4/4 ميليون تن گاز NO ، 2/7 ميليون تن گاز2SO ،6/34 تن جيوه و6/57 تن كادميم كه معادل قرص 8/3 ميليارد درخت و يا از رده خارج كردن 250 ميليون اتومبيل آلاينده ،در دنيا روبرو خواهيم بود . با استفاده از سيستم مديريت هوشمند ،سطح قابل كنترل انرژي ،روشنايي ، اطفاء حريق ، و ارتباطات توسعه مي يابد و قدرت دسترسي هر لحظه به اين خواسته ها ، حتي از راه دور براي كاربران مقدور مي گردد، بدين ترتيب عملكرد بهتر پروژه هاي ساختماني از طريق اجرای سيستم هاي مديريت هوشمند فراهم مي گردد.

منبع:www.e-bms.ir www.knxcenter.ir

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

من می خوام همه چیز در مورد zigbee رو بدونم. هر چی تو نت سرچ کردم چیزای حاشیه ای و تکراری و اطلاعات نه چندان کاربردی رو به ما می گن

کسی هست که مقاله یا کتاب جامع ای در این باره داشته باشه؟

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام

من می خوام همه چیز در مورد zigbee رو بدونم. هر چی تو نت سرچ کردم چیزای حاشیه ای و تکراری و اطلاعات نه چندان کاربردی رو به ما می گن

کسی هست که مقاله یا کتاب جامع ای در این باره داشته باشه؟
مهندس من بیشتر در مورد ماژول های zigbee خوندم.
لینک زیر برای شرکت microchip هستش :
http://www.microchip.com/pagehandle...reanetworks/technology/zigbeesmartenergy.html
در ضمن میتونی در مورد ZigBee based applications تحقیق بکنی.

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندس من بیشتر در مورد ماژول های zigbee خوندم.
لینک زیر برای شرکت microchip هستش :
http://www.microchip.com/pagehandle...reanetworks/technology/zigbeesmartenergy.html
در ضمن میتونی در مورد ZigBee based applications تحقیق بکنی.

مچکر، ولی من اطلاعات جامع و کاملی می خوام نه صرفا چند تا محصول یا بروشور. اگه شما کار کردین می تونین منو راهنمایی کنید که ببتونم از نحوه ی نصب و اصول برنامه نویسیش چیزی یاد بگیرم؟

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
والا من اطلاعات جامع و کاملی ندارم و کار نکردم با این ماژول ولی این رو میدونم که اصولاً نمیشه اطلاعات جامع و کاملی از توی اینترنت پیدا کرد. باید تکه تکه جمع کنید و کنار هم بچینید مثل پازل.
مگر اینکه کسی بیاد داخل یک سایت یا فروم آموزش بده از 0 تا 100. که اون هم خیلی کمه.

PURGE

عضو جدید
آقا من اطلاعات خوبی در مورد BMS دارم ولی نمیدونم چگونه باید UPLOAD کرد

ENG.sani

عضو جدید
سلام دوست عزیز.. به سایت زیر هم یه سری بزنید و پاورپوینتاشو دانلود کنید من خودم تو این سمینار شرکت کردم یه مقدمه ی خیلی خوب وجامع در مورد شبکه ی bms هستش..
shzbms.com