[ نظر معماری]کیفیت های نهفته در مصالح سنتی

[ نظر معماری]کیفیت های نهفته در مصالح سنتی

• مجموع رای دهندگان
    22

SOSHAN

عضو جدید
ماده و مصالح به کار رفته در معماری سنتی ، محصول دستگاه فکری و و مفاهیم نهفته در علوم سنتی ست . بنابراین مواد تغییر نکرده اند بلکه توانایی انسان در درک عمقی آن به مفاهیم نهفته در دیدگاه مدرن نزول یافته است .
نظرسنجی حاضر در صدد شناخت کیفیت های نهفته در مصالح به کار رفته در معماری سنتی ایران می باشد و از شما عزیزان خواهشمندم نظرات خود را پیرامون آیتم های پیشنهادی اینجانب پیرامون کیفیت های مصالح سنتی بیان نمایید.
کدام یک از آیتم یا آیتم های زیر را بارزترین کیفیت مصالح سنتی می دانید؟
وحدت
اصالت
زیبایی
جامعیت
اعتدال
روشنی و وضوح
نمادگرایی
چناچنچه می توانید نظر خود را درباره آیتم پیشنهادیتان تشریح نمایید.

SOSHAN

عضو جدید
سلام و ممنون از اینکه در نظرسنجی شرکت کردید..میتونید توضیح بدید که منظورتون از اصالت چیست؟ و چرا اصالت ؟

arch1375

عضو جدید
به نظر من مهم ترین عامل کیفیت مصالح سنتی وحدت بین مصالح است مثلا دیوار ها رو از خشت خام میساختن و ملاتی که استفاده میکردن گل بوده یعنی هر دو از یک جنسن

SOSHAN

عضو جدید
به نظر من مهم ترین عامل کیفیت مصالح سنتی وحدت بین مصالح است مثلا دیوار ها رو از خشت خام میساختن و ملاتی که استفاده میکردن گل بوده یعنی هر دو از یک جنسن

ممنون از توضیحتون..پس منظور شما از وحدت ، همجنس و همگون بودن مصالح از از جزء تا کل است؟

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
مرسی از نظرسنجیتون;)
من اصالت رو توی این می بینم که همه مصالح از خاک هستند یا ترکیبی از اون مثل آجر خشت گل ملات, کاشی و .... و بقیه ی مصالحی هم که استفاده می شده از طبیعت گرفته می شده مثل سنگ ها و ساقه ها ی نی و خیلی از عایق بندی هایی که می شده
یعنی همه ی مصالح در یک اصل مشترک هستند و از زمین گرفته شدند
حالا این مصالج که زمینی هستند با تناسب و تجانسی کنار هم قرار داده شدند که به والاترین نقطه برسند (وحدت)
یعنی از ذره ذره این مصالح شروع شده (جز) و به یک چیز که در بالاست ختم می شند (کل)
شما هیچ تفاوتی که به نظر بد بیاد رو توی ساختمان ها نمی بینید و همه رو یک جوری به هم پیوند خورده می بینید
(البته اینها نظر شخصی بنده هست:smile:)

SOSHAN

عضو جدید
مرسی از نظرسنجیتون;)
من اصالت رو توی این می بینم که همه مصالح از خاک هستند یا ترکیبی از اون مثل آجر خشت گل ملات, کاشی و .... و بقیه ی مصالحی هم که استفاده می شده از طبیعت گرفته می شده مثل سنگ ها و ساقه ها ی نی و خیلی از عایق بندی هایی که می شده
یعنی همه ی مصالح در یک اصل مشترک هستند و از زمین گرفته شدند
حالا این مصالج که زمینی هستند با تناسب و تجانسی کنار هم قرار داده شدند که به والاترین نقطه برسند (وحدت)
یعنی از ذره ذره این مصالح شروع شده (جز) و به یک چیز که در بالاست ختم می شند (کل)
شما هیچ تفاوتی که به نظر بد بیاد رو توی ساختمان ها نمی بینید و همه رو یک جوری به هم پیوند خورده می بینید
(البته اینها نظر شخصی بنده هست:smile:)
ممنونم مریم جان
فلز هم از زمین گرفته شده و در طی ترکیباتی و تناسباتی میشه پنجره آهنی،آیا شما همون حس رو که نسبت به خاک داری نسبت به فلز هم داری؟شاید کیفیت دیگری در مصالح سنتی باشه که من در گزینه ها ذکر نکردم ..شما میتونید ،اگر چیز دیگری به ذهنتون میرسه رو عنوان کنید..:smile:

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
ممنونم مریم جان
فلز هم از زمین گرفته شده و در طی ترکیباتی و تناسباتی میشه پنجره آهنی،آیا شما همون حس رو که نسبت به خاک داری نسبت به فلز هم داری؟شاید کیفیت دیگری در مصالح سنتی باشه که من در گزینه ها ذکر نکردم ..شما میتونید ،اگر چیز دیگری به ذهنتون میرسه رو عنوان کنید..:smile:

خواهش می کنم
منظور من ترکیبات شیمیایی به اون معنی نبود وگرنه که همه چیز رو از خاک گرفتند حتی کامپوزیت!
حتی بالا شیشه رو مثال نزدم در صورتی که استفاده می شده
باید ببینید چه چیزی ارجع هست؟ در ساخت پنجره فریم ارجع است چون با استفاده از گره چینی سعی می شده سطح شیشه کاهش پیدا کنه!
فریم هم از چوب بوده که هم از طبیعت گرفته شده هم در رنگ با عناصری مثل آجر, خشت و گل در یک والر رنگ محسوب می شده (الان بهتره مثلا از pvc با طرح چوب استفاده بشه)
یک نکته ی دیگه ای هم باید به اون توجه بشه بنظرم این است که مصالح کجا استفاده می شه!
فلز برای کاربرد چارچوب پنجره مناسب نیست (البته به نظر من) ولی در جای دیگه مثل سازه خیلی هم میتونه مقید واقع بشه!
یا سنگ برای کف خوبه چون حس سنگینی رو القا می کنه و بهتره که توی سقف استفاده نشه!
به نظرم باید به حس مصالح توجه کرد که هر کدوم کجا استفاده بشه بهتره!
ببخشید زیاد شد!

SOSHAN

عضو جدید
خواهش می کنم
منظور من ترکیبات شیمیایی به اون معنی نبود وگرنه که همه چیز رو از خاک گرفتند حتی کامپوزیت!
حتی بالا شیشه رو مثال نزدم در صورتی که استفاده می شده
باید ببینید چه چیزی ارجع هست؟ در ساخت پنجره فریم ارجع است چون با استفاده از گره چینی سعی می شده سطح شیشه کاهش پیدا کنه!
فریم هم از چوب بوده که هم از طبیعت گرفته شده هم در رنگ با عناصری مثل آجر, خشت و گل در یک والر رنگ محسوب می شده (الان بهتره مثلا از pvc با طرح چوب استفاده بشه)
یک نکته ی دیگه ای هم باید به اون توجه بشه بنظرم این است که مصالح کجا استفاده می شه!
فلز برای کاربرد چارچوب پنجره مناسب نیست (البته به نظر من) ولی در جای دیگه مثل سازه خیلی هم میتونه مقید واقع بشه!
یا سنگ برای کف خوبه چون حس سنگینی رو القا می کنه و بهتره که توی سقف استفاده نشه!
به نظرم باید به حس مصالح توجه کرد که هر کدوم کجا استفاده بشه بهتره!
ببخشید زیاد شد!
نه اتفاقا توضیحاتتون خیلی خوبه، یکی از نکاتی که بهش اشاره کردید،نحوه استفاده از مصالح هست و اینکه کجا استفاده می شوند، و همینطور از حس مصالح گفتید که جالب بود،آیا منظورت اینه که باید ببینیم مصالح،سوای ضوابط فنیش، کجا حس بهتری به ما میده؟منظور از اون حس چیه؟یعنی حس اصالت؟حس وحدت؟یا حس زیبایی؟همونطور که میدانید عوامل روانی و اجتماعی مختلفی در ادراک و احساس انسان ها دخیله،من دنبال اون کیفیتی هستم که در مصالح سنتی احساس مشترکی بین همه انسان ها رو حیات می بخشیده،اون کیفیت چیه؟

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
نه اتفاقا توضیحاتتون خیلی خوبه، یکی از نکاتی که بهش اشاره کردید،نحوه استفاده از مصالح هست و اینکه کجا استفاده می شوند، و همینطور از حس مصالح گفتید که جالب بود،آیا منظورت اینه که باید ببینیم مصالح،سوای ضوابط فنیش، کجا حس بهتری به ما میده؟منظور از اون حس چیه؟یعنی حس اصالت؟حس وحدت؟یا حس زیبایی؟همونطور که میدانید عوامل روانی و اجتماعی مختلفی در ادراک و احساس انسان ها دخیله،من دنبال اون کیفیتی هستم که در مصالح سنتی احساس مشترکی بین همه انسان ها رو حیات می بخشیده،اون کیفیت چیه؟

نمی دونم اسم حس رو چی میشه گذاشت, براتون یه جمله از لویی کان نقل می کنم :

اگر از آجر سوال کنید چه می خواهد، جواب خواهد داد: من قوس را ترجیح می دهم. اگر بگویید که قوس ها برای ساخت مشکل هستند و هزینه ساخت آنها زیاد است و بهتر است از بتن در بازشوها استفاده کنید باز هم آجر می گوید: شما درست می گویید ولی من باز هم آجر را ترجیح می دهم.
"لویی کان"

من در جواب آخرتون پیشنهاد می کنم کتابهای معماری ایرانی و فلسفی رو مطالعه کنید چون اینها به جهان بینی مردم زمانشون بر می گرده (از طرح نقوش تا .... اگر خواستید این فسمت رو مختصر براتون توضیح می دهم)
در قدیم معمار ها بنا رو خلق نمی کردند حس رو خلق می کردند حسی رو که می خواستند شما با بودن در اون مکان احساس کنید
تک تک مصالح رو با عشق روی هم قرار می داند, شما وقتی داخل فضا هستید این عشق رو احساس می کنید
اینها نظرات من هست ممکنه عجیب یا خنده دار باشه! ولی الان اگه بخوایم بنایی رو خراب کنیم و عینا مثل اولش بسازیم به خوبی اولش نمیشه! چون حسمون به اندازه حس خالق اثر قوی نیست!
.............. البته اینها بیشتر درددل بود!

claccik39

عضو جدید
من با توجه به توضیح زیر اصالت و نماد گرایی رو برای کیفیت مصالح سنتی مطرح میکنم:
ابنيه سنتي براساس نوع و كيفيت مصالح به دو گروه ابنيه سبك و ابنيه سنگين دسته بندي مي شوند:
ابنيه سنتي سبك
انواع سياه چادرهاي عشاير مختلف، همچنين انواع آلاچيق ها و انواع كپرهاي برپا شده از شاخ و برگ درختان و سرپناههاي ساخته شده از ني و گياهان مردابي در اين دسته قرار مي گيرند. بناهاي سبك را مي توان به طور كلي در سه گروه سياه چادرها، آلاچيق ها، كپرها و بناهاي حصيري طبقه بندي كرد.
سياه چادر از چند جزء ساده نظير چادر، طناب و تيرك چوبي تشكيل مي شود كه مواد اوليه آن از موي بز و شاخه درختان تامين
مي گردد. اين قطعات سبك بوده و هر زمان كه بخواهند مي توانند آنها را از يكديگر بازنموده و مجدداً برپا نمايند. در ايران قلمرو جغرافيايي چادرنشين با قلمرو ايلات و مردم كوچ نشين مطابقت دارد.
آلاچيق در ميان مردمان كوچ نشين و دامدار رايج مي باشد كه هم مسكن و محل آسايش افراد است و هم محل نگهداري دام، انبار آذوقه، محل تهيه مواد لبني و غذايي، انبار گندم و جو و جايي براي صنايع دستي نظير قاليبافي، حصير بافي و... مي باشد. شكل استقرار آلاچيق ها، به صورتي است كه در ميان آنها فضاي مناسبي براي نگهداري دام فراهم شده و به اين وسيله، مسئله ديد به فضاي دامي و مراقبت از آنها نيز تامين مي شود.
ماده اصلي كپرها يا بناهاي حصيري، ني مردابها و نيزارها و شاخ و برگ نخل ها است. قلمرو جغرافيايي اين گياهان نواحي گرم و مرطوب است، لذا با توجه به مقتضيات اقليمي ايران، اين نوع بناها در چند منطقه خاص و محدود كشور، در جنوب، مناطقي از شمال و جنوب شرقي ايران وجود دارد. از طرف ديگر، در جايي كه مردم به اسكان دائم در يك نقطه اطمينان ندارند و احتمال حركت و جابه جايي را در زندگي خود پيش بيني مي كنند، از بناهاي حصيري استفاده مي كنند.
ابنيه سنتي سنگين
اين دسته شامل بناهاي سنگي و گلي مي شود. مصالح اصلي و عمده اين نوع بناها خاك، سنگ و چوب است. با اينكه بناهاي چوبي را مي توان در زمره خانه هاي سبك دانست ولي نظر به اينكه داراي ساختار قوي و مستحكم هستند و امكان جابه جايي آنها مطلقاً وجود ندارد، در همين دسته جاي مي گيرند.
خاك رايج ترين مصالح ساختماني در روستاها و شهرهاي ايران است. ماده اساسي تشكيل دهنده خاك، ذرات رس است كه پس از خيس شدن در آب، حالت چسبندگي پيدا مي كند. انتخاب خاك مناسب بستگي به نوع مصرف آن در ساختمان دارد.
در مناطق كوهستاني و كوهپايه ها، مصالح عمده ساختماني از سنگ مي باشد. بهترين سنگ هاي ساختماني، سنگ هايي هستند كه قابليت تيشه خوري داشته باشند. در بسياري از مناطق روستايي براي امور ساختمان سازي از قلوه سنگ هاي رودخانه اي بهره مي گيرند.
در مناطق جنگلي و جايي كه چوب در آن فراوان است، مواد اصلي ساختمان را چوب تشكيل مي دهد. براي برپايي ساختمان، بر روي زمين سكويي مي سازند تا با استفاده از آن مشكل رطوبت زمين را حل كنند. علاوه بر ساخت خانه، با چوب انواع نرده ها، پله كانها، حفاظها، ستونها درست مي كنند.

سایه050

عضو جدید
به نظرمن چیزی که بناها و ساختمان های گذشته ی ما را از سازه های متداول این عصر جدا میکند،اصالت مصالح تشکیل دهنده ی سازه هاست.
به نظرمی رسه کلمه اصالت در این بین مترادف بوم آور بودن مصالح ست.مطمئنااگردرمناطق کویری از چوب به دلیل زیبایی،ومصالحی که طبیعت را در سازه به وضوح به جریان می اندازد و خیلی دلایل دیگر،استفاده می شودبرای نسل ما چنین بنایی الگوقرارنمی گرفت.
متاسفانه سازه های عصر ما دارای متریال های مشترک زیادی است در حالی که کشورایران تنوع آب و هوایی فراوانی دیده می شود.