حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
تا اونجایی که عشق فولادم و دنبال کردم... نیتروژن برای پایدارساز فاز آستنیت است و نیکل از آن دسته عناصری است که برای بدن حساسیت پوستی و التهاب ایجاد می کنه که حدالمقدور کروم بیشتری یعنی بیش از 12% داخل فولادهای زنگ نزن آستنیتی هست... باز حسین جان دقیقا نمی دونم کاربردت چیه! اما خب تا این حد اطلاعات داشتم.!

مرسی مهندس

بله همینطوره ، این فولاد بخاطر 2 دلیل عمده ایجاد شده : اول اینکه ایجاد حساسیت میکنه ( در کاربردهای بیو ) و دوم اینکه نیکل فلز گرانی هست و کمیاب .

بهمین دلیل تونستن فولاد زنگ نزنی رو تولید کنند که بجای نیکل در اون از مقادیر بالایی نیتروژن استفاده کنند !!!

( خیلی جالیه ! چون نیتروژن یه عنصر مضر برای مذاب فولاد هست و اینجا شده مفید )

اگه کسی مقاله ای کتابی چیزی داره ممنون میشم

le-ciel

عضو جدید
سلام

راجب فولاد های (TRIP (Fe -C - Mn - Si اگ اطلاعاتی دارین ممنون می شم ..

کلا تاثیرات نورد داغ روی ریز ساختار و خواص مکانیکی این فولادهای چند فازی

ممنون

le-ciel

عضو جدید
(1
strain-induced transformation behavior

(2
جایی ک می گه نمونه هایی ک subsequent austemperedمنظورش آستمپر چییه ؟

فکر کنم یه قرن طول بکشه من اینارو ترجمه کنم :(

ممنون این 2 تا رم راهنمایی کنین :cry:

:)

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
(1
strain-induced transformation behavior

(2
جایی ک می گه نمونه هایی ک subsequent austemperedمنظورش آستمپر چییه ؟

فکر کنم یه قرن طول بکشه من اینارو ترجمه کنم :(

ممنون این 2 تا رم راهنمایی کنین :cry:

1. رفتار دگرگونی فازی ناشی از کرنش(تغییر شکل)
2. آستمپر در درس عملیات حرارتی می خونید دیگه:) آستمپر از دو واژه ی آستنیت+تمپرینگ ساخته شده که به طور تحت الفظی یعنی فولادهای آستنیتی بازپختی! آون دسته از فولادهایی ان که در معرض عملیات حرارتی برای کاهش تنش های فولادهای جومینی به جای کوئنچ مستقیم است!
شامل مراحل: 1.آستنیته کردن فولاد 2. کوئنچ در حمام نمک مذاب یا روغن داغ برای تشکیل مارتنزیت 3.دگرگونی آستنیت به بینیت 4.کوئنچ در هوای آزاد
از مزایای این روش این است که چقرمگی زیاد و از تنش داخل قطعه را می کاهد.

le-ciel

عضو جدید
1. رفتار دگرگونی فازی ناشی از کرنش(تغییر شکل)
2. آستمپر در درس عملیات حرارتی می خونید دیگه:) آستمپر از دو واژه ی آستنیت+تمپرینگ ساخته شده که به طور تحت الفظی یعنی فولادهای آستنیتی بازپختی! آون دسته از فولادهایی ان که در معرض عملیات حرارتی برای کاهش تنش های فولادهای جومینی به جای کوئنچ مستقیم است!
شامل مراحل: 1.آستنیته کردن فولاد 2. کوئنچ در حمام نمک مذاب یا روغن داغ برای تشکیل مارتنزیت 3.دگرگونی آستنیت به بینیت 4.کوئنچ در هوای آزاد
از مزایای این روش این است که چقرمگی زیاد و از تنش داخل قطعه را می کاهد.

ممنون

فقط اینکه چون قبلا سرامیک می خوندم عملیات حرارتی نگذروندم :cry:

فولاد جومینی ک نوشتین هم می گین چییه ؟

ممنــــون

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز

ممنون

فقط اینکه چون قبلا سرامیک می خوندم عملیات حرارتی نگذروندم :cry:

فولاد جومینی ک نوشتین هم می گین چییه ؟

ممنــــون

همینه دیگه آخر و عاقبت پشت کردن به سرامیک همین میشه:):))))

فولاد جومینی همان نوعی فولاد ساده کربنی است . تو تست jominy برای خواص مکانیکی استفاده می شه! البته تصحیح می کنم فولاد ساده کربنی (پرکربن) منظورم بود.

le-ciel

عضو جدید
همینه دیگه آخر و عاقبت پشت کردن به سرامیک همین میشه:):))))

فولاد جومینی همان نوعی فولاد ساده کربنی است . تو تست jominy برای خواص مکانیکی استفاده می شه! البته تصحیح می کنم فولاد ساده کربنی (پرکربن) منظورم بود.

البته بنظرم زیادم بد نشده :)

ممنون از کمکتون

اکس ی سوال دیگه !

فولاد های TRIP با فولادهای TWIP چه تفاوتی دارند ؟ هر دوتاشون که منگنز بالا با زمینه آستنیتی هستند .. تفاوتشون چیه ؟ هر کدوم چه نوعی هستن ؟

فکر کنم آخر سمینارم به جای اسم خودم باید بنویسم بچه های باشگاه مهندسان :smile:

ممنون

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز

ممنون از کمکتون

اکس ی سوال دیگه !

فولاد های TRIP با فولادهای TWIP چه تفاوتی دارند ؟ هر دوتاشون که منگنز بالا با زمینه آستنیتی هستند .. تفاوتشون چیه ؟ هر کدوم چه نوعی هستن ؟

ممنون

مکانیزم شکل دهی ش فرق داره.... TWIP = twinning induced plasticity یعنی مومسانی ناشی از دوقلویی که یک مکانیزم مکانیکی است. اما TRIP = Transformation Induced plasticity یعنی مومسانی ناشی از دگرگونی فازی که یک مکانیزم فیزیکی است.:) ماهیت خواص ماده فرق داره!
.
یک سوال شما ارشد شناسایی هستید؟ کجا؟

Farnoosh4

عضو جدید
سوالی که جوابش برای مهندسان مواد کاری ندارد...لطفا جواب دهید

سوالی که جوابش برای مهندسان مواد کاری ندارد...لطفا جواب دهید

1.چرا حد حلالیت کربن در آهن با ساختار fccبیشتر از آهن با ساختار bcc است؟(در صورتی که fcc متراکم تر است)
2.جوانه زا چیست و چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

sara.ceramic

عضو جدید
کاربر ممتاز
1.چرا حد حلالیت کربن در آهن با ساختار fccبیشتر از آهن با ساختار bcc است؟(در صورتی که fcc متراکم تر است)

با سلام.

1.جواب سوال اولتون اینه که چون فضای اکتائدرال FCC در مقایسه با BCC بزرگ‌تر هستش، اتم کربن ترجیح میده در این مکان قرار بگیره. همچنین اتم کربن برای قرار گرفتن تو مکان اوکتائدرال FCC فقط به دوتا اتم بالا و پایینش نیرو وارد میکنه (چون فضا نامتقارن هستش و فاصله2ی رئوس اوکتائدرال تا مرکز برابر نیست) .

2. جوانه زاها موادی هستن که برای کمک به تبلور مذاب اضافه میشن. جوانه زنی همگن (بدون وجود جوانه زا وسطوح مرجح ) به انرژی خیلی زیادی نیاز داره، ولی با افزودن جوانه‌زا و ایجاد سطوح جدید، جوانه‌زنی اصطلاحا هتروژن میشه و نیروی محرکه برای جوانه‌زنی یا همون تشکیل بلور کمتر میشه و فرایند آسون‌تر انجام میشه ...

jukiuju

عضو جدید
مقاله ISI راجب ترکیب برنز تقویت شده در سیم های تنگستن(خواص مکانیکی و خزش)

مقاله ISI راجب ترکیب برنز تقویت شده در سیم های تنگستن(خواص مکانیکی و خزش)

سلام دوستان کسی مقاله ای راجبه ترکیب برنز تقویت شده در سیم های تنگستن(خواص مکانیکی و خزش) یا Bronze composite reinforced with tungsten wires
خیلی مهمه ممنون

sara.ceramic

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از جوابتون; میشه بگین منظور از فضای اکتائدرال در این ساختار چیه؟

نمیدونم با توجه به رشتتون چقد در این مورد اطلاعات دارین ... ببینید تو ساختار بلورها یه سری فضاهای خالی وجود داره. این فضاها میتونن به شکل چهاروجهی(تترائدرال) یا 8وجهی(اوکتائدرال) باشن.

مثلا این تصویر ساختمان BCC رو نشون میده، که شکل سمت چپش فضای اوکتاهدرال هستش و شکل سمت راست فضای تتراهدرال BCC رو نشون میده:

اینم مربوط به FCC هستش :

+نگاه

عضو جدید
میشه لطفا یکی این و برام ترجمه کنه منظورم زمان افعال هستش:
The samples were machined into cubic in dimensions
of 16mm×16mm×16mm with initial grain size of about
200_m

The martensite microstructure transformed from the ultra-fine-grained Fe–32%Ni alloy austenite produced by severe plastic deformation was
examined by the SEM and TEM observations

hesam02

عضو جدید
200_m

The martensite microstructure transformed from the ultra-fine-grained Fe–32%Ni alloy austenite produced by severe plastic deformation was

نمونه ها به صورت مکعبی شکل در ابعاد 16*16*16 با اندازه اولیه دانه حدود 200 ماشین کاری شدند(یا تحت ماشین کاری قرار گرفتند)

جمله دومتون مطمئنید اینه؟ نقطه ای جایی وسط جمله نداره؟

Ho$$ein

کاربر ممتاز
200_m

ببینید وقتی میگه wered machined ماضی بعید هست ، یعنی ماشین کاری شده بودند ، قدیمی ترین زمان ، مربوط به همین فعل هست .

اینطور معنی میده که نمونه ها قبل ازینکه در تحقیق مورد تست قرار گرفته باشند ، ماشینکاری شده بودند ، و در حین پروژه اینکار انجام نشده .

اما در فعلی مثه Produced که گذشته ساده هست ، منظور اینه که در حال انجام پروژه این اتفاق افتاده .

Ho$$ein

کاربر ممتاز

خانم مهندس ، خیلی خوب توضیح دادن ،

علاوه بر توضیحات ایشون ، یه زبان ساده تر :

جواب 1 : بطور کلی کربن در شبکه آهن ، بصورت بین نشین نفوذ میکنه . مکان های بین نشین که کربن میتونه در اونها بشینه ، 2 نوع هستند اکتاهدرال و تتراهدرال ( هم در FCC هم در BCC )

اول اینکه چرا اتم های کربن در فضای اکتا قرار می گیرند ؟ دلیلش اینه که فضاهای اکتا با اینکه تعدادشون از تترا کمتر هست ، ولی جون قابلیت دسترسی راحت تری دارند ، ارجح تر هستن
و حالا چرا اتم های کربن در ساختار اکتا FCC بیشتر از ساختار اکتای BCC حل میشن ، چون همونطور که خانم مهندس فرمودن ، فضاهای اکتا در FCC ( قطر 0.414R )بزرگتر از فضای اکتا در BCC ی ( 0.155R) هست .

ج 2 : جوانه زا یک ماده خارجی هست که به مذاب اضافه میشه تا جوانه زایی رو راحت تر کنه و تعداد جوانه های تشکیل شده بیشتر بشن ، و در نتیجه ساختار نهایی ما دانه ریز تر و خواص مکانیکی بهتر داشته باشه

خواصی که یک جوانه زای خوب باید داشت باشه اینه که ترجیحاً ساختار کریستالی یکسان یا مشابهی با مذاب داشته باشه ، مثلاً اگه فلز مذاب آلومینیم باشه ( ساختار FCC ) جوانه زا باید ترجیحاً FCC یا نهایتاً BCC باشه
یک جوانه زای خوب باید نقطه ذوب بالایی داشته باشه ، ترجیحاً فاکتور شبکه نزدیک به فلز مذاب داشته باشه و ...

hesam02

عضو جدید
ببینید وقتی میگه wered machined ماضی بعید هست ، یعنی ماشین کاری شده بودند ، قدیمی ترین زمان ، مربوط به همین فعل هست .

اینطور معنی میده که نمونه ها قبل ازینکه در تحقیق مورد تست قرار گرفته باشند ، ماشینکاری شده بودند ، و در حین پروژه اینکار انجام نشده .

اما در فعلی مثه Produced که گذشته ساده هست ، منظور اینه که در حال انجام پروژه این اتفاق افتاده .

حسین جان مرسی بابت تحلیلتون اما تا اونجاییکه اطلاعات زبان انگلیسی من قد میده ٬ were machined یک ساختار passive داره ونه ساختار ماضی بعید!... اگر میخواست ماضی بعید باشه باید به صورت had machined آورده میشد( البته به صورت مجهول یعنی : had been machined)... در ساختار ماضیه که ماشین کاری قبل از یک کار دیگه ای اتفاق افتاده و تموم شده. من نمیخوام حالا درس زبان انگلیسی بدم. در حد خلاصه اینو باید بگم که:
were machined : تحت ماشین کاری قرار گرفته اند ( در گذشته )

Ho$$ein

کاربر ممتاز
حسین جان مرسی بابت تحلیلتون اما تا اونجاییکه اطلاعات زبان انگلیسی من قد میده ٬ were machined یک ساختار passive داره ونه ساختار ماضی بعید!... اگر میخواست ماضی بعید باشه باید به صورت had machined آورده میشد( البته به صورت مجهول یعنی : had been machined)... در ساختار ماضیه که ماشین کاری قبل از یک کار دیگه ای اتفاق افتاده و تموم شده. من نمیخوام حالا درس زبان انگلیسی بدم. در حد خلاصه اینو باید بگم که:
were machined : تحت ماشین کاری قرار گرفته اند ( در گذشته )

جدی ؟

پس باید برم یه سر به کتاب گرامر بزنم .
...

perlitic

عضو جدید
سلام

کسی میتونه مجلاتی (ایرانی) که مقاله مروری رو چاپ می کنند، البته ارزش علمی داشته باشند، معرفی کنه؟!!!

مرس

pouria_terror

عضو جدید
هيدرومتالورژی : کتاب مرجع درسی – فتحی حبشی

هيدرومتالورژی : کتاب مرجع درسی – فتحی حبشی

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
سلام .من تازه واردم .این کتابو کسی هست بهم قرض بده ؟
فووووووووری

هيدرومتالورژی : کتاب مرجع درسی
[/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
– فتحی حبشی – ضياءالدين شفائی – محمود عبداللهی – انتشارات دانشگاه شاهرود – 1378
اینم آیدیم
pouria_terror@yahoo.com
[/FONT]

hesam02

عضو جدید
سلام .من تازه واردم .این کتابو کسی هست بهم قرض بده ؟
فووووووووری

هيدرومتالورژی : کتاب مرجع درسی
– فتحی حبشی – ضياءالدين شفائی – محمود عبداللهی – انتشارات دانشگاه شاهرود – 1378
اینم آیدیم
pouria_terror@yahoo.com

سلام دوست عزیز
من کتاب زبان اصلیش رو دارم
اگه میخوای اطلاع بده

le-ciel

عضو جدید
سلام

اکس فکر کنم آخرین سوالام باشه :cry:
میشه این دو تا رو ترجمه اشو بهم بگین

(1
Granular bainite contains certain islands that are distributed in the ferrite matrix, and usually comprised of retained austenite and/or martensite/ austenite constituents

(2

A larger deformation degree can lead to more deformation bands within the austenite grains and more ferrite fragments. It has been reported that smaller austenite size helps in the retention of austenite instead of martensite formation

(3

فولاد های TRIP جزو فولاد های کم آلیاژ محسوب می شن؟ تو یه مقاله اگه درست ترجمه کرده بودم اینطوری در نظر گرفته (
Low-alloyed transformation-induced plasticity (TRIP) steels are attracting an increasing attention within the automotive industry )

مگه فولاد های دو فازی کم آلیاژ HSLA نبودن ؟ ریز ساختاراشونم مثل همه ( فریت ، مارتنزیت یا بینیت و مقداری آستنیت باقیمانده دارن )
یعنی یکی هستن ؟؟؟

4)

با کاهش دمای نهایی مرحله نورد گفته بود خواص مکانیکی بهتر می شه اندازه دانه فریت کم ، مقدار بینیت افزایش پیدا می کنه . موقع آستمپرینگ هدف تولید بینیت بعد توی این فولادها هدف تبدیل آستنیت به مارتنزیت هست بعد تو نشان دادن عکسش گفته بود بینیت دانه ای ( جزایر مارتنزیت و آستنیت ) .. یعنی مارتنزیت خالی تو این فولاد ها تشکیل نمی شه ؟
یعنی وقتی می گه بینیت دانه ای یعنی داخل اون مارتنزیت هست ؟
تفاوت مارتنزیت و بینیت چییه ؟
تو گلعذار خوندم بینیت ترکیب دو فازی ( فریت -سمنتیت ) هست . پس چطوری وقتی می گه بینیت دانه ای منظورش جزایر مارتنزیتی و آستنیتیه ؟ خیلی گیج شدم :(

ممنــــون

+نگاه

عضو جدید
نمونه ها به صورت مکعبی شکل در ابعاد 16*16*16 با اندازه اولیه دانه حدود 200 ماشین کاری شدند(یا تحت ماشین کاری قرار گرفتند)

جمله دومتون مطمئنید اینه؟ نقطه ای جایی وسط جمله نداره؟

جمله دوم کامله
زمان افعال؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

reza_1364

مدیر بازنشسته

ممنون از کمکتون

اکس ی سوال دیگه !

ممنون

فولاد TWIP بعد از تغییر شکل مکانیکی ریزساختار خودشو حفظ می کنه یعنی زمینه بعد از تغییر شکل استنیتی می ماند
اما فولاد TRIP بعد از تغییرشکل مکانیکی تبدیل به مارتنزیت میشه که با توجه به مقدار ریداکشن یا کار مکانیکی دو نوع مارتنزیت الفا و مارتنزیت اپسیلون به وجود می اید

تمام این تغییر مکانیزمها (دوقلویی یا تغییر استحاله) به دلیل مقدار SFE این فولادها می باشد
مهمترین عنصر در مقدار SFE منگنز می باشد

به شکل های زیر نگاه کنید

Snap100.jpgSnap101.jpgSnap100.jpgSnap101.jpg

کدوم شهر هستین شما؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

mnimani

عضو جدید
سلام.
میخواستم بدونم غیر از گچ های حرارتی وسیله دیگری مثل ترمومتر نوری و یا لیزری دمای پایین که برای اندازه گیری دمای پیش گرم و دمای بین پاسی وجود دارد؟ اگه هست میشنه نام سازنده و نمایندگی تو ایرانش رو برام بفرستید؟

سلام
بله هست مثل پیرومترهای الکترونیکی و ولت مترهای دیجیتال ... ولی متاسفانه نمیدونم نمایندگی ایرانیش کجاست.

راستی یه سوال دارم گچ جوشکاری Welders chalk چی هست؟ آیا همان گچ حرارتی هست؟ اگر در این مورد اطلاعاتی دارید به ایمیل mn.imani@yahoo.com
ارسال کنید بسیار سپاسگزارم.

بالا