هر چه می خواهد دل تنگت بپرس!

nima novini

عضو جدید
این روزا به هر فارومی سر میزنم سوال شما رو میبینم!!
امیدوارم بتونید به جواب سوالتون دست پیدا کنید

jimbo 2008

عضو جدید
Glider

Glider

باسلام
من دانشجوی ترم 1مهندسی مکانیک سیالات هستم و دارم یه گلایدر می سازم می خواستم بدونم چه عواملی بر برد گلایدر اثر می گذارد؟
اگه می شه یه فهرست ازش تهیه کنید در ضمن می خواستم بدونم زاویه ی دم vشکل
چند درجه باید باشه.(با تشکر)

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
باسلام
من دانشجوی ترم 1مهندسی مکانیک سیالات هستم و دارم یه گلایدر می سازم می خواستم بدونم چه عواملی بر برد گلایدر اثر می گذارد؟
اگه می شه یه فهرست ازش تهیه کنید در ضمن می خواستم بدونم زاویه ی دم vشکل
چند درجه باید باشه.(با تشکر)

سلام دوست عزیز،

مهمترین عامل در افزایش برد یک گلایدر، کاهش نیروی پساست که شاید با افزایش نسبت منظری بال و کاهش مساحت بال این مسئله به خوبی اجرا شود.شاید سایت زیر بتواند به شما کمک کند:
Sailplane Performance Analysis

از میان سایت هایی هم که گوگل معرفی کرده می توانید استفاده کنید:

Sailplane Range Factors

در مورد دم V شکل هم دقیقاً همین سوال شما در سایت زیر توضیح داده شده است:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=34695

موفق باشید
یا علی

touran90

عضو جدید
گلایدر

گلایدر

سلام برادرjimbo - به نظاره من گلایدرهای جالبترین نوع هواپیما هستند. ;)
برای نصیحت بهترین لطفآ به djaerotech.com بروید - نفرات انجا خیلی باهوش و باتجربه هستند. البته - اگر صوال داشته باشید ما اینجا هستیم - پس لطفآ از ما بپرسید.

اگر ندانیم - ما بهترین جواب برای شما پیدا خواهیم کن.

موفق باشید

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
از بخت یاری ماست شاید که آنچه که می خواهیم
یا به دست نمی آید
یا از دست می گریزد
.
.
.
می خواهم آب شوم در گستره ی افق
آنجا که دریا به آخر می رسد
و آسمان آغاز می شود
می خواهم با هر آنچه مرا در بر گرفته یکی شوم
حس می کنم و می دانم
دست می سایم و می ترسم
باور می کنم و امیدوارم!که هیچ چیز با آن به عناد بر نخیزد

id_tamom_shod

عضو جدید
سلام دوستان
کم لطفی ما رو ببخشین درگیر درس های کنکور ارشد هستیم دعا کنید شاید تونستیم رتبه خوب بیارم اما چون وقت ام خیلی کمه یه کمکی می خواستم در مورد اویونیک یک هواپیمای جنگنده سبک چی می خواد و چیدمانشان چطوری باشه اگه کسی مطلبی داشت ممنون میشم ایمیل کنن یا توی یه پست بزارن همه استفاده ببرن انشا الله وقتمون ازاد شه ما هم میام کمک

آخرین ویرایش:

arash250

عضو جدید
سلام

سلام

سلام.
ضمن آرزوی موفقیت برای شما چند سوال داشتم
می خواستم بدونم رتبه شما در کنکور چند بود وهوافضا انتخاب چندم شما بود
بعد این که من خیلی هوافضا رو خیلی دوست دارم .می خواستم بدونم برای قبولی در
این رشته باید حاقل رتبه چند اورد

id_tamom_shod

عضو جدید
سلام.
ضمن آرزوی موفقیت برای شما چند سوال داشتم
می خواستم بدونم رتبه شما در کنکور چند بود وهوافضا انتخاب چندم شما بود
بعد این که من خیلی هوافضا رو خیلی دوست دارم .می خواستم بدونم برای قبولی در
این رشته باید حاقل رتبه چند اورد
سلام دوست عزیز
توی ایران هوافضا جز رشته های کم امکانات می باشه و تعداد قبول شدنش در کنکور کارشناسی سخت هستش اما می تونی با کمی تلاش قبول شی اگه منطقه سه باشی با رتبه حدود 700 می تونی مالک اشتر قبول شی با زیر 400 امیر کبیر و زیر 250 شریف البته من امار دقیقی هست از کنکور ندارم اما کنکور ارشد می تونم رتبه ها رو بهت بگم که کجا رو میاری
موفق باشی

داهه ميناس

عضو جدید
سلام،
دیدم تو رشته هوافضا خیلی ها هستن که سوالای جور واجور دارن و هر کی برای یک دونه سوال یک تاپیک زده!گفتم یه تاپیک بزنم که همه سوالاشون رو اون تو طرح کنن تا هم همه سوالا یک جا باشه . خدا را چه دیدی شاید یه سوال داشتی جوابش رو تو این تاپیک پیدا کردی!
از همه تقاضا دارم که سوالشون رو توی این تاپیک طرح کنن تا هم همه از اون سوال بهره ببرن و هم اینکه سریعتر به جواب برسه چونکه اینجوری هر کسی که به تاپیک سر میزنه و جواب سوال رو بدونه،پیام میذاره.

مخلص همگی!
:)
من دنبال كتاباي ارشد هوا فضا ميگردم.راستش زياد دنبال گشتم اما...........:(:(:(

داهه ميناس

عضو جدید
راستش برام جالبه كه شماها اينقدر فعالين.من هواشناسي ميخونم مقطع ارشد.دوست دارم بازم بيام و سر بزنم.دوستان علمي در ايران ندارم .همه انگلستانن اما ..........من دوست دارم بيشتر اشنا بشم با رشته هاي مهندسي و ............خيلي خوشحال شدم كه اومدم....;)

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
من دنبال كتاباي ارشد هوا فضا ميگردم.راستش زياد دنبال گشتم اما...........:(:(:(

سلام،
اکثر کتاب های مربوط به ارشد هوافضا در تالار برای دانلود وچود دارد اما به زبان انگلیسی.برای دیدن منابع ارشد هم یه سر به سایت پارسه بزنید.اونجا کامل معرفی کرده.
بعضی از کتاب هایی که با مکانیک مشترکه در تالار مکانیک میتونید پیدا کنید برای دانلود.

یا علی

sepideh Aero

عضو جدید
سلام دوستان من منابعی برای یک سمینار می خواستم در مورد نقش مکانیک سیالات در حفاری های نفتی
ممنون می شم اگر کتاب یا سایتی معرفی کنید:gol:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام دوستان من منابعی برای یک سمینار می خواستم در مورد نقش مکانیک سیالات در حفاری های نفتی
ممنون می شم اگر کتاب یا سایتی معرفی کنید:gol:

سلام،
این سایت، تعداد زیادی مقاله در رابطه با حفاری نفتی و مکانیک سیالات گذاشته.شاید به کار شما بیاد.
این سایت هم بد نیست.
این سایت،سایت نفتی مصره.یه چیزی شبیه به باشگاه خودمون فقط نفتیش.وزارت نفت و اینهاشون نیست.در مورد تمام موضوعات نفتی می تونید از داخلش مطلب پیدا کنید.
این صفحه جستجوی گوگله که من این دو تا سایت رو از توش پیدا کردم.چون نمی دونستم دقیقاً چه نوع اطلاعاتی لازم دارید،برای شما گذاشتم تا خود شما از داخلش انتخاب کنید.

اگر این سوال رو توی تالار مکانیک،بخش سیالات بپرسید شاید به جواب های بهتری برسید.

یا علی

آخرین ویرایش:

jimbo 2008

عضو جدید
Glider

Glider

سلام
من برای گلایدرم نیاز به لانچر پیدا کردم اما نمی دونم چه طوری باید یه لانچر ساخت اگه ممکنه منو در این زمینه راهنمایی کنید با تشکر

moslem_nd_nadery

عضو جدید
سلام
من برای گلایدرم نیاز به لانچر پیدا کردم اما نمی دونم چه طوری باید یه لانچر ساخت اگه ممکنه منو در این زمینه راهنمایی کنید با تشکر

من برای هواپیما رادیو کنترل میخوام میتونم خودم بسازم یا باید بخرم؟ایا ارزونش هست/از یه جا پرسیدم گفت 100000تومن.ارزونترش هست؟

jimbo 2008

عضو جدید
لانچر

لانچر

سلام
به راهنمایی سریع در زمینه ساخت یه لانچر تماما مکانیکی نیاز دارم.حتی اگر یه توضیح در مورد نحوه ی عملکردلانچر های الکترونیکی هم بود خوبه.
با تشکر

ehsantomcat

عضو جدید
بال ترکیبی

بال ترکیبی

سلام
من می خوام یک بال طراحی کنم که ترکیبی از بال مخروطی و بال مستطیلی باشه کسی می تونه در مورد این که چه مقدار از هر کدام باید استفاده بشه یا نسبت مخروطی اون چند باشه یا
زاویه ی شکستگی نوک بال چقدر باشه ؟ کسی کار کرده ؟ مبنعی ؟کتابی؟;)

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام
من می خوام یک بال طراحی کنم که ترکیبی از بال مخروطی و بال مستطیلی باشه کسی می تونه در مورد این که چه مقدار از هر کدام باید استفاده بشه یا نسبت مخروطی اون چند باشه یا
زاویه ی شکستگی نوک بال چقدر باشه ؟ کسی کار کرده ؟ مبنعی ؟کتابی؟;)

سلام،
برادر من چرا اینقدر مسئله رو سخت میکنی؟ بگو میخوام یه بال طراحی کنم که Taper ratio یا همون نسبت مخروطی داشته باشه.
در واقع نسبت مخروطی رو برای بیضوی کردن توزیع برآ روی بال در نظر میگیرن.میتونید از تئوری Lifting Line برای محاسبه این مقدار استفاده کنید.

این هم چند تا سایت در مورد این تئوری:
http://www.desktopaero.com/appliedaero/potential3d/liftingline.html
http://www.propdesigner.co.uk/html/lifting_line.html
http://www.onemetre.net/Design/Downwash/LiftLine/Liftline.htm

این هم یه برنامه با فرترنه که بر اساس این نظریه نوشته شده و تو کتاب طراحی هواپیمای صدرایی معرفی شده:

مشاهده پیوست liftline.rar

توی این برنامه بال شما Sweep (عقبگرد) و Twist(تاب) هم میتونه داشته باشه.

یا علی

hassn

عضو جدید
سلام
من دانشجو مکانیک هستم.برای ارشد تصمیم دارم هوافضا شرکت کنم.برای طراحی اجسام پرنده و مکانیک پرواز چه کتابی بگیرم؟برای زبان تخصصی, باید زبان تخصصی مکانیک بخوانم یا فرق داره؟

peyman.it

عضو جدید
موتور های جت

موتور های جت

با سلام
با تشکر از شما به خاطر قرار دادن این تاپیک و با عرض خسته نباشید
می خواستم از شما درخواست کنم که اگه کتابی از نحوه ی ساخت،تولید و طراحی موتورها ی توربو فن و توربو جت را دارید در سایت قرار بدهید یا اگر ممکن است برای ما بفرستید تا ما از این کتاب ها بهره لازم را ببریم. با سپاس فراوان

hakhamaneshian

عضو جدید
با درود
من هم میخواهم بدانم که برای ادامه تحصیل از رشته مکانیک(جامدات) به هوا فضا چه دروس و برای کدام گرایش را بایستی برای کنکور آن مطالعه نمود. و درصد موفقیت قبول شدن برای این افراد چقدر است؟
با سپاس فراوان

Alien1766

عضو جدید
مشکل در زمینه طراحی بال

مشکل در زمینه طراحی بال

در قسمت طراحی بال:
cdmin را در حالت to چطور پیدا کنم.
cl متناظر با این cdmin را چطور
و همچنین ziro lift angle of o/b wing section برای to
و همچنین مورد 20 برنامه liftline کتاب صدرایی( input cl or 10*incidence ) برای هر دو حالت
و همچنین
رنج زاویه نصب بال
با تشکر

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام
من دانشجو مکانیک هستم.برای ارشد تصمیم دارم هوافضا شرکت کنم.برای طراحی اجسام پرنده و مکانیک پرواز چه کتابی بگیرم؟برای زبان تخصصی, باید زبان تخصصی مکانیک بخوانم یا فرق داره؟

با درود
من هم میخواهم بدانم که برای ادامه تحصیل از رشته مکانیک(جامدات) به هوا فضا چه دروس و برای کدام گرایش را بایستی برای کنکور آن مطالعه نمود. و درصد موفقیت قبول شدن برای این افراد چقدر است؟
با سپاس فراوان

سلام،
منابع مرجع دانشگاهی رشته مهندسی هوافضا برای آمادگی در کنکور کارشناسی ارشد
مکانیک پرواز:

Roskam” Airplane Design” , (1985) , Roskam Aviation & Engineering crop
- Raymer D.P. ” Aircraft Design, A conceptual approach” , (1992), AIAA
- D.F. Anderson/ S. Eberhardt. ” Understanding flight.”
- Roskam ” Flight Dynamic & Automatic Flight Control” , (1985), Roskam Aviation & Engineering Crop
· مکانیک پرواز- هاشم صدرایی- دانشگاه امام حسین (ع)- ۱۳۷۶

طراحی اجسام پرنده:

· Roskam ” Airplane Design”, (1985), Roskam Aviation & Engineering Crop
· Raymer D.P. ” Aircraft Design, A conceptual approach” , (1992), AIAA
· D.F. Anderson/ S. Eberhardt. ” Understanding flight.”
· طراحی هواپیما- هاشم صدرایی- دانشگاه امام حسین (ع)- ۱۳۷۶
· آیرودینامیک به زبان ساده- تئودور تالی- ترجمه دکتر محسن جهان میری- چاپ اول

اصول جلوبرندگی:
· مکانیک و ترمودینامیک پیشرانش « فیلیپ هیل. کارل پیترسون» ترجمه دکتر کریم مظاهری، مهندس علی ایوبی

· Elements of Gas Turbine propulsion, Jack D. Mettingly. McGraw- Hill​

آیرودینامیک:

· Anderson, john D.: “Fundamentals of aerodynamics.”
· Bertin, John J.: “Aerodynamics for Engineers.”
· McCormic, Barnes W.: “Aerodynamics, Aeronautics and Flight Mechanics”

در مورد زبان تخصصی هوافضا، زبان تخصصی هوافضا تفاوت زیادی با زبان تخصصی مکانیک نداره و فقط لازمه در حدود 20 -25 لغت رو اضافه بر آنها بلد باشید.
درصد موفقیت بچه های مکانیک توی کنکور هوافضا بد نیست،مخصوصاً امسال که کنکور رو برای مکانیکی ها طرح کرده بودن تا هوافضایی ها!

یا علی

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
با سلام
با تشکر از شما به خاطر قرار دادن این تاپیک و با عرض خسته نباشید
می خواستم از شما درخواست کنم که اگه کتابی از نحوه ی ساخت،تولید و طراحی موتورها ی توربو فن و توربو جت را دارید در سایت قرار بدهید یا اگر ممکن است برای ما بفرستید تا ما از این کتاب ها بهره لازم را ببریم. با سپاس فراوان

سلام،
به آدرس زیر رجوع کنید:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=63310

مهدي كياني

کاربر فعال مهندسی هوافضا
سلام مدير جون
در مورد VSTOL ها يه كتاب ميخوام (عمود پرواز)
ضمنا منظورم مدل اوناست
ترو به خدا خيلي عجله دارم:cry:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام مدير جون
در مورد VSTOL ها يه كتاب ميخوام (عمود پرواز)
ضمنا منظورم مدل اوناست
ترو به خدا خيلي عجله دارم:cry:

سلام،

دو تا گزارش ناسا در مورد طراحی دو نمونه هواپیمای مسافربری عمود پرواز (مطالب مفیدی دارن)

Conceptual Design Study of a V/STOL lift fan - By: Ronald G. Knight -1
http://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/19730013203_1973013203.pdf

Conceptual Design Study of Improved 1985 remote lift-fan V/STOL - 2
http://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/19750006674_1975006674.pdf

توی این کتاب هم در مورد موتور این هواپیما ها یه خرده توضیح داده:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showpost.php?p=737473&postcount=13Live Links : 1/1

آخرین ویرایش:

ehsantomcat

عضو جدید
tail design

tail design

سلام می خواستم بدونم ذر مورد طراحی دم توی راسکم یکم پراکنده توضیح داده . دقیقا نمی دونید کدوم پارت و چپتر کاملا مربوط به دم میشه؟
.ممنون

آخرین ویرایش:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام می خواستم بدونم ذر مورد طراحی دم توی راسکم یکم پراکنده توضیح داده . دقیقا نمی دونید کدوم پارت و چپتر کاملا مربوط به دم میشه؟
.ممنون

سلام،
برای طراحی بال، بهترین روش مال راسکمه. چون یک سری مقادیر رو در زمان طراحی بال بدست مسارید و مشخص می کنید که در قسمت های دیگه به کار میان. اما یک مقدار پیچیده و زمان بر هست. برای طراحی بال یک بدون سرنشین معمولی و متداول، طراحی بال صدرایی مناسب تره. چون ساده و راحت گفته. این مال سوال قبلی که تغییر دادید.

ehsantomcat

عضو جدید
متشکر در مورد دم هم همین طوره؟
اون هم از صدرایی بهتره؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا