معماري شبكه مخابرات ايران

romeoo

عضو جدید
شناخت وضعيت موجود شبكه تلفن ثابت
شبكه تلفن ثابت كشور از نقطه نظر دستيابي به سه بخش شهري و روستايي ، بين‌شهري و بين‌الملل ، تقسيم مي‌گردد.
شبكه شهري
امكان برقراري ارتباطات بين مشتركين يك شهر را فراهم ساخته و شــــامل تجهيزات زير مي‌باشد.
1ـ مراكز شهري (TR,LTX,LX)
2ـ تجهيزات و محيط انتقال شهري
3ـ خطوط مشتركين
4ـ دستگاههاي تلفن مشتركين
انواع مراكز شهري
1ـ مراكز محلي LX يا Local Exchange
مراكزي كه از يكسو به شبكه PSTN و از طرف ديگر توسط سيمهاي مسي به مشتركين متصل ميباشند، مراكز محلي يا LX مي‌گويند.
2ـ مراكز ترانزيت (TR)
در شهرهاي بزرگ كه تعداد مشتركين تلفني آنها از صدهزار بيشتر مي‌باشند به مراكز محلي زيادي نياز مي‌باشد و به منظور كاهش حجم خطوط انتقال، سهولت در امر روتينگ و نامبرينگ و توسعه‌هاي آتي و همچنين حمل بهينه ترافيك دراين شهرها از يك سطح ترانزيتي (TR) كه چندين مركز محلي بدان متصل مي‌باشند استفاده مي‌گردد.
3ـ مراكز LTX
به مراكزي اطلاق مي‌گردد كه علاوه بر سرويس‌دهي به مشتركين محلي وظيفه ترانزيت نمودن ترافيك مراكز هم ناحيه به ساير نواحي را دارا مي‌باشد يا به عبارتي ديگر تلفيق مراكز LX با TR مي‌باشد.
مراكز روستايي :
مراكز روستايي همان مراكز محلي با ظرفيت پايين مي‌باشند.
شبكه انتقال شهري :
شبكه انتقال شهري را به دو بخش عمده مي‌توان تقسيم نمود.
شبكه انتقال بين مراكز :
كه وظيفه ارتباط بين‌نودهاي موجود در شبكه يك شهر را بعهده داشته و اصولاً ار فيبر نوري و سيستم‌هاي مالتي پلكس PDH وSDH استفاده مي نمائيد.
شبكه كابل
كه وظيفه ارتباط بين مراكز محلي و مشتركين را دارد و در شبكه موجود كشور اصولاً از مركز محلي تا محل كافو از كابلهاي باظرفيت بالا ( داراي زوج سيمهاي زياد) و از كافو تا Post ازكابلهاي باظرفيت پائين استفاده مي‌گردد.
توپولوژي شبكه شهري
براساس اين توپولوژي شبكه شهري به مراكز LX وTR وLTX تقسيم شده است كه اين مراكز بصورت‌هاي مختلف Ring وsTRre و Mesh و يا تركيبي از اينها با يكديگر در ارتباط مي‌باشند.

شبكه بين‌شهري
شبكه بين شهري جهت ارتباط مشتركين شهرها و روستاهاي مختلف با يكديگر بكار برده مي‌شود اين شبكه داراي بخش‌هاي زير مي‌باشد:
1ـ مراكز بين ‌شهري
2ـ خطوط انتقال بين‌‌شهري
3ـ تجهيزات انتقال بين‌شهري
1ـ انواع مراكز بين‌شهري
مراكز SC:
مراكز خودكار بين‌شهري، منطقه‌اي را مراكز SC مي‌گويند كه مراكز تلفني چندين استان كشور ومراكز شهري تابع يعني PCوTX تحت پوشش آنها قرار دارد كه كشور ما در حال حاضر داراي 16 مركز SC در 8 ناحيه بشرح زير مي‌باشد.
ناحيه1ـ SC1,SC2 بابل ناحيه5ـ SC1,SC2 مشهد
ناحيه2ـ SC1,SC2 تهران ناحيه6ـ SC1وSC2 خوزستان
ناحيه3ـ SC1,SC2 اصفهان ناحيه7ـ SC1SC2 شيراز
ناحيه4ـSC1و SC2 تبريز ناحيه8ـ SC1و SC2 همدان
مراكز PC
عبارتست از مراكز تلفن خودكار بين‌شهري كه تابع يك مركز SC بوده و تعدادي يا كل مراكز يك استان يا شهرستان تحت پوشش آن مي‌باشد و در حال حاضر داراي 84 مركز PC در كشور مي‌باشيم.
مراكز TX
مراکز زير مجموعه PC ها را که نقطه انتهايي شبکه محسوب مي شوند ،نامند.

شبكه انتقال بين‌شهري موجود
جهت ارتباط بين مراكز اصلي SCوPC و همچنين ارتباط مراكز TX با آنها از خطوط راديوئي، فيبر نوري و تجهيزات PDHوSDH استفاده شده است . در حال حاضر هنوز تعداد قليلي از سيستم‌هاي راديوئي آنالوگ درحال كار مي‌باشند كه جهت ارتباط اين خطوط آنالوگ با خطوط ديجيتال ومراكز ديجيتال از تطبيق‌دهنده‌هاي آنالوگ به ديجيتال (T-Max) استفاده شده است.

شبكه بين‌الملل
اين مراكز ارتباط خطوط انتقال و مكالمات با ديگر كشورها را بعهده دارند ودر حال حاضر دو مركز ISC1 و مركز ISC2 گيت بين‌الملل مخابرات ايران را تشكيل مي‌دهند.

ebi5050602

عضو جدید
لطفا اگر راجع به سیگنالینگ cas اگر جزوه ای مطلبی آموزشی دارید برای من ایمیل کنید

919624

عضو جدید
در خواست

در خواست

ب:redface:بخ:redface:شید می خواستم بدونم شما اطلاعاتی در مورد سیگنالینگ در خدمتتون هست و اگه براتون امکان داره برای من هم ارسال کنید!

آخرین ویرایش:

solivan2

عضو جدید
لطفا اگر دوستان اطلاعاتی در زمینه سوئیچ ewsd دارند ،لطفا برام ایمیل کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

A2OSA

عضو جدید
سلام به همگی
اگر ممکنه هرکس در مورد فناوری RFID و تکنولوژی ساخت آن مطلبی داره برام بفرسته ممنون میشم

A2OSA

عضو جدید
من یه جزوه کامل در مورد سیگنالینگ به ویژه 7# دارم که اگر عجله نداشته باشید باید اسکن کنم تا بتونم براتون ایمیل کنم
اگر خواستی ایمیلتو بده تا وقتی درست شد بفرستم