مشاوره ي گياه پزشکي

ارغوان67

عضو جدید
سلام گندم و جو را به چه منظور میخواین ضد عفونی کنید؟
- ديفنوكونازول 3% اف اس: به نسبت يك در هزار (يك کیلوگرم در هزار کیلوگرم بذر گندم) ديفنوکونازول قارچ­کشي سيستميک از گروه تري­آزول­ها مي­ باشد. براي ضدعفوني بذور گندم بر عليه سياهک آشکار و پنهان به کار برده مي­شود. ديفنوکونازول داراي اثر حفاظتي و معالج است و نحوه اثر آن جلوگيري از بيوسنتز ارگوسترول مي­­باشد.2- تبوكونازول 2% دي­ اس (پودر براي ضدعفوني خشك بذر): 1.5 کیلوگرم در 1000 کیلوگرم بذر تبوکونازول قارچ­کشي سيستميک از گروه تري­آزول است، که داراي اثر حفاظتي و معالج مي­ باشد و براي کنترل سیاهک پنهان گندم و سیاهک آشکار گندم به کار برده مي­ شود. تبوکونازول از بيوسنتز ارگوسترول جلوگيري مي­ کند و سبب توقف توسعه قارچ مي­ گردد. هنگام کاربرد پودر تبوکونازول نباید رطوبت بذرهای گندم بیش از 12% باشد. این فرآورده نبايد روی بذور جوانه زده، آسیب دیده، مچاله شده و نیز بذور با قوه نامیه کم استفاده گردد.3- کاربندازیم 60% پودر وتابل: به نسبت 2 در هزار (دو کیلوگرم در هزار کیلوگرم بذر گندم) کاربندازيم قارچ­کش سيستميک، با اثر حفاظتي و درماني از گروه بنزوايميدازول­ها مي­ باشد. اين قارچ­ کش پس از سمپاشي توسط بافت­هاي سبز گياه و ريشه جذب مي­ شود. کاربندازيم با جلوگيري از بيوسنتز بتاتوبولين، موجب اختلال در تقسيم هسته مي­ شود.
4- ترياديمنول 5/7% دي­اس: به نسبت 2 در هزار (دو کیلوگرم در هزار کیلوگرم بذر گندم) ترياديمنول قارچ­كشي سيستميك با اثر حفاظتي، معالج و ريشه­ كن كننده از گروه تري­آزول­ها مي ­باشد. اين قارچ­كش از بيوسنتز ارگوسترول جلوگيري مي­ كند.5- دي­نيكونازول 2% پودر وتابل: به نسبت دو در هزار و دي­نيكونازول 2% اف اس: به نسبت يك در هزار (100 سانتي متر مكعب براي ضدعفوني 100 كيلوگرم بذر گندم) دي­نيكونازول قارچ­كشي سيستميك با اثر حفاظتي و معالج از گروه تري­ آزول­ها است و از بيوسنتز ارگوسترول جلوگيري مي­ كند.6- كاربوكسين تيرام 75% پودر وتابل: به نسبت 2 در هزار (دو کیلوگرم در هزار کیلوگرم بذر گندم) كاربوكسين تيرام قارچ­كشي مختلط با طيف اثر گسترده، متشكل از يك تركيب سيستميك (كاربوكسين از گروه اكساتين­ها) و يك تركيب تماسي (تيرام از گروه دي­تيوكاربامات­ها) مي­باشد. كاربوكسين از طريق اختلال در تنفس سلولي و تيرام از طريق اختلال عمومي در كار آنزيم­ها تاثير خود را اعمال مي­ كنند.7- مانكوزب 80% پودر وتابل: به نسبت 2 در هزار (دو کیلوگرم در هزار کیلوگرم بذر گندم) مانكوزب قارچ­كشي تماسي با اثر حفاظتي و از گروه دي­تيوكاربامات­ها است. اين قارچ­كش با اختلال عمومي در متابوليسم سلولي نقش خود را ايفا مي­ كند.

zgp

عضو جدید
افات و بیماری های درخت انگور

افات و بیماری های درخت انگور

سلام بچه ها یه سوال داشتم یه آفت هست که به صورت یک پیچک قهوه ای رنگه که به تدریج دور درخت پیچیده و انرا کاملا از بین می برد و همچنین از درختی به درخت دیگر سرایت می کنه.می خواستم بی زحمت اگه چیزی راجع به این آفت میدونید به بگید.
:gol:

factor

عضو جدید
اینجا برای کاشت گندم و جو معمولا بذر را ضد عفونی میکنند
منظورم برای پیشگیری از بیماریهای قارچی و کلا بیماریها در فصل زراعی چه کاری برای پیشگیری در زمستان برای باغات باید انجام داد؟
در ضمن در مورد کودهای هیومیکی چه کودی را پیشنهاد دارید و چه موقع باید اقدام به کود دهی برای درختان بزرگتر از 3 سال یا 4 سال کرد

با تشکر

poy

عضو جدید
زمان دقیق و نحوه استفاده سموم پرورش قارچ دکمه ای

زمان دقیق و نحوه استفاده سموم پرورش قارچ دکمه ای

سلام دوستان کسی هست منو تو زمینه سم پاشی نوع و دوز مصرفی و زمان سم پاشی سالن قارج دکمه ای کمک کنه:que:

gmaissam

عضو جدید
سلام
میخواستم ببینم برای ضد عفونی بذر گندم و جو چه قارچ کشهایی بیشتر مصرف میشه و بهتره
و از ترکیبات کودهای هیومیکی به نظر شما از نظر تجربی چه کودی کلا بهتره ؟
برای درختکاری ایا باید در این فصل کار خاصی برای درخت انجام داد از قبیل استفاده از قارچ کش با کود خاصی برای رشد بهتر در فصل بعد یا احتیاجی نیست؟
هم اکنون برای تقویت رشد درخت در فصل آتی 150کیلوگرم درهکتار اوره بصورت سرک در باغات استفاده می شود...اما درمورد احتیاجات خاک باید آزمایش خاک انجام داد وبا توجه به آزمون خاک کودهای ماکرو ومیکرو اضافه گردد بصورت چالکود ودرمواردی شیار کود...درصورتی که پی اچ خاکتون بالاست گوگرد به علاوه مایه تلقیح تیو باسیلوس استفاده کنید...از اوایل آذر تا اوایل بهمن ماه بهترین موقع برای تقویت خاک است...

m-samani

عضو جدید
سلام
این آفت به درخت های ضعیف بیشتر حمله میکنه چون در درخت هایی با شرایط رشد مناسب پس از تخم گذاری حشره بالغ، تخم ولارو توسط شیره نباطی احاطه شده و لارو از بین میره، تقویت درخت میتونه تکثیر را کم کنه متاسفانه سموم سیستماتیک هم روی این آفت تاثیر نگذاشت (تجربی) حذف و سوزاندن شاخه های آلوده راه مقابله مناسبیه.

khateremiri

عضو جدید
سوااااااااااااال

سوااااااااااااال

برای درمان اتراکتوز گردو یه داروی خوب میخوام میشه کمک کنن:cry:

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
برای درمان اتراکتوز گردو یه داروی خوب میخوام میشه کمک کنن:cry:

برای درمان بهترین راه مبارزه تلفیقی همون IPM است !!

جمع آوری و سوزاندن برگ های ریخته شده در پاییز
هرس و سوزاندن شاخه های آلوده

آبیاری منظم و تقویت درخت با استفاده بهینه از کود ازت در گردو , ازت کافی باعث کاهش خسارت بیماری میشه !!

عامل بیماری قارچ و برای مبارزه شیمیایی باهاش از قارچ کش ها باید استفاده کنید !!

هنگام ظهور برگها از زینب یا کاپتان (1../.) و بعد از آن سمپاشی با فوصل دو هفته یکبار باید بشه !!

nasrzadeh

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
یه خسته نباشید مشتی به همه مهندسین تقدیم میکنم
.
.
.
اگه ممکنه در مورد آفات و بیماری های صنوبر هم اگه اطلاعاتی هست بفرمائید.
اگه فقط لیستی از آفات و بیماری ها هم باشه ممنون میشم.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
یه خسته نباشید مشتی به همه مهندسین تقدیم میکنم
.
.
.
اگه ممکنه در مورد آفات و بیماری های صنوبر هم اگه اطلاعاتی هست بفرمائید.
اگه فقط لیستی از آفات و بیماری ها هم باشه ممنون میشم.

سلام.
آفات درختان جنگلی و شهری

ایمیلت رو قرار بده تا برات ارسال کنم.

jalaltatari

عضو جدید
سلام دوستان کسی هست منو تو زمینه سم پاشی نوع و دوز مصرفی و زمان سم پاشی سالن قارج دکمه ای کمک کنهhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/a063.gif

بهترین و موثرترین قارچکش ، اسپورگو ن ساخت شرکت بایر آلمان می باشد . اسپورگون جهت کنترل پوسیدگی خشک ، پوسیدگی تر . دوز مصرف 0.9 گرم در 200 سی سی اب برای یک مترمربع . یکمرحله پس از فلش اول می باشد .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

factor

عضو جدید
سلام دوستان
من دنبال علفکش اکسیال و لنتاگران هستم کسی جایی سراغ نداره؟

gmaissam

عضو جدید
سلام
مهندسین عزیز
یه علف هرزی هست که از اواخر خرداد شروع به رشد میکنه ومشکل ساز شده،اگه کسی اطلاعاتی داره لطف کنه ودریغ نکنه
پهن برگ ولی برگ ها کشیده وکنگره دار مثل شهدانه
بذر ها کشیده ومشکی رنگ که دارای چندتا زائده هست که به بدن هر جنبنده ایی بچسبه ،عاجزش میکننه...ببخشید نه عکس دارم ونه اطلاعات دقیقتر...یه چیز دیگه یکسالانست

S.bahador63

عضو جدید
سلام دوستان
من گیاه آویشن را کشت کردم و آفات مکنده ای مثل تریپس، شپشک و سفید بالک ها را روی برگ های آن مشاهده کردم و از طرفی به خاطر آنالیز GC-MS نمی توانم از سموم شیمیایی استفاده کنم. شما برای کنترل این آفات چه راه حل بیولوژیک و غیر شیمیایی پیشنهاد می کنید ؟
با تشکر

hossein-pour

عضو جدید
همیاری برای مقابله با قارچ و پوسیدگی در گلخانه خیارسبز

همیاری برای مقابله با قارچ و پوسیدگی در گلخانه خیارسبز

با سلام خدمت دوستان عزیز و مهندسان پرامی
امسال ما رفتیم گلخانه و خیار سبز کاشتیم ولی قارچ داره غوغا میکنه:( برای مبارزه با این عوامل کمک میخواستم !!!! ;)
پوسیدگی ساقه و ریشه و گل و میوه و برگ داریم. لطفا اگر تجربه ای دارید یا سم مناسبی سراغ دارید راهنمایی کنید .
با تشکر

آخرین ویرایش:

abed k

عضو جدید
سلام به اساتید محترم
من یه ینجامین گرفتم ولی بعد از چند مدت برگاش لکه های قهواه ای زده و خالهای قهواه ای روشه دلیل چیه؟
ممنون میشم اگه کسی اطلاعاتی داره کمکم کنه ؟
البته ببخشید اگه این سوال به این تاپیک مربوط نیست ندونستم کجا سوالمو بپرسم
اینم عکسش
1
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=134651&d=1359729619&thumb=1
2
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=134652&d=1359729657&thumb=1

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
زمان سم پاشی برای خر خاکی

زمان سم پاشی برای خر خاکی

در مورد خر خاکی ها که منجر به خراب شدن گل و گیاه میشن ، سم باید در فصل و زمان مناسب استفاده بشه در بعضی مواقع ممکنه مجبور باشید چند سال پیاپی سم پاشی رو تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. در مورد خرخاکی ها ، اونها در اوایل بهار تخم ریزی میکنن و لاروها در اواخر بهار از تخم خارج میشن و شما باید در این زمان سمپاشی کنید تا تعداد اونها افزایش پیدا نکنه در مورد استفاده از شب ، لازم نیست آبیاری کم بشه ، فقط چون آب موجود در خاک دیرتر تبخیر میشه ، میتونه فاصله ی آبیاری رو ۱ روز اضافه کنید. وقتی سطح خاک رو با شن میپوشونیم ، در زمان آبیاری ، ورودی لانه ی خرخاکی ها و هزارپاها بسته میشه و درون خاک خفه میشن !معمولا دانه های شن تراکم زیادی دارن و به سرعت آب رو از خودشون عبور میدن و امکان فرار رو برای حشرات فراهم نمیارن .

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به اساتید محترم
من یه ینجامین گرفتم ولی بعد از چند مدت برگاش لکه های قهواه ای زده و خالهای قهواه ای روشه دلیل چیه؟
اینم عکسش
1
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=134651&d=1359729619&thumb=1
2
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=134652&d=1359729657&thumb=1

سلام

من اطلاع چندانی ندارم اما بیشتر شبیه سوختگیِ

فکر کنم از نظر کودهی و ابیاری نامناسب بوده

یعنی به موقع انجام نشده یا بیش از حد معمول استفاده شده!

یا بهش درست رسیدگی نشده که برگاش به این شکل شده !

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزیز و مهندسان پرامی
امسال ما رفتیم گلخانه و خیار سبز کاشتیم ولی قارچ داره غوغا میکنه:( برای مبارزه با این عوامل کمک میخواستم !!!! ;)
پوسیدگی ساقه و ریشه و گل و میوه و برگ داریم. لطفا اگر تجربه ای دارید یا سم مناسبی سراغ دارید راهنمایی کنید .
با تشکر

سلام

علت پوسیدگی و قارچ

بیشتر مربوط به رطوبت خاک گلخونه یا رطوبت بذر خیار سبز هست

باید رطوبت خاک گلخونه رو به حداکثر برسونید و

کاشت گیاهانی که رطوبت خاک رو کاهش میدن و یا سم پاشی در دو مرحله

و ضدعفونی بذر خیار سبز

اطلاعات بیشتر کسب شد اینجا براتون میذارم

سلام
مهندسین عزیز
یه علف هرزی هست که از اواخر خرداد شروع به رشد میکنه ومشکل ساز شده،اگه کسی اطلاعاتی داره لطف کنه ودریغ نکنه
بذر ها کشیده ومشکی رنگ که دارای چندتا زائده هست که به بدن هر جنبنده ایی بچسبه ،عاجزش میکننه...ببخشید نه عکس دارم ونه اطلاعات دقیقتر...یه چیز دیگه یکسالانست

سلام

این علف هرز کجا رویش کرده ؟ منظورم اینکه تو اون مکان چی کشت کردید؟

یا زمین خالی و قبل از کشت رویش کرده ؟

با علف کش کنترل میشه

شما بگید تو چه مکانی کشت شده تا راهنمایی بشید !

آخرین ویرایش:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به اساتید محترم
اینم عکسش
1
2

عوارض و درمان: اگر مشاهده کردید برگهای فیکوس، رنگ پریده شدند و لکه های قهوه ای زیر برگها و روی ساقه وجوددارند، با یک حشره کش نفوذی لکه ها را خیس کنید تا هر دو هفته یک بار، گیاه را سمپاشی نمائید تا علایم برطرف گردد. لکه های پهن و آبکی وسیاه روی برگها نشانه بیماری قارچی روی فیکوس است. لکه های موجود را با آب و صابون خیس کنید. آبیاری زیاد از حد و باتلاقی شدن خاک، برگها را زرد کرده ومی ریزاند .تار عنکبوتی شدن سطح زیر برگها هم حاصل فعالیت کنه قرمز می باشد. با سمپاشی توسط کنه کش و یا حشره کش نفوذی ، علایم رابر طرف کنید هوای گرم و خشک محیط، می تواند باعث خشکی و شکنندگی برگها شود. اگر هم دیدید برگهای جدید ریز هستند، یا گلدان را بزرگتر کنید یا به تغذیه مصنوعی بپردازید.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به اساتید محترم
اینم عکسش
1
2

عوارض و درمان: اگر مشاهده کردید برگهای فیکوس، رنگ پریده شدند و لکه های قهوه ای زیر برگها و روی ساقه وجوددارند، با یک حشره کش نفوذی لکه ها را خیس کنید تا هر دو هفته یک بار، گیاه را سمپاشی نمائید تا علایم برطرف گردد. لکه های پهن و آبکی وسیاه روی برگها نشانه بیماری قارچی روی فیکوس است. لکه های موجود را با آب و صابون خیس کنید. آبیاری زیاد از حد و باتلاقی شدن خاک، برگها را زرد کرده ومی ریزاند .تار عنکبوتی شدن سطح زیر برگها هم حاصل فعالیت کنه قرمز می باشد. با سمپاشی توسط کنه کش و یا حشره کش نفوذی ، علایم رابر طرف کنید هوای گرم و خشک محیط، می تواند باعث خشکی و شکنندگی برگها شود. اگر هم دیدید برگهای جدید ریز هستند، یا گلدان را بزرگتر کنید یا به تغذیه مصنوعی بپردازید.

به نور کم تا متوسط، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس ، رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.کود: کود مورد نیاز این گیاه را می توان ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار، از اواخر زمستان تا مهر، مورد استفاده قرار داد. در هنگام زمستان هر گز نباید کود مصرف کرد.

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من گیاه آویشن را کشت کردم و آفات مکنده ای مثل تریپس، شپشک و سفید بالک ها را روی برگ های آن مشاهده کردم و از طرفی به خاطر آنالیز GC-MS نمی توانم از سموم شیمیایی استفاده کنم. شما برای کنترل این آفات چه راه حل بیولوژیک و غیر شیمیایی پیشنهاد می کنید ؟
با تشکر

تنها اطلاعاتی که تونستم کسب کنم این بوده قسمت رنگی رو ملاحضه کنید

نام فارسی : آویشن
نام علمی : Thymus Vulgaris L نام انگلیسی : Garden thyme [h=3]خصوصیات گیاهی : [/h]
آویشن یکی از قدیمی ترین گیا هان دارویی و ادویه ای است . تیموس کلمه ای یونانی و به معنای شجاع می باشد و به طوری که زنان یونان باستان این گیاه را به لباس شوهرانشان که عازم جنگ بودند می دوختند . زیرا آنها معتقد بودند آویشن سبب شجاعت و در نتیجه پیروزی آنها در جنگ می شود . آویشن گیاهی است خشبی و چند ساله . منشأ آن نواجی مدیترانه گزارش شده است و در جنوب اروپا در سطوح وسیعی کشت می شود .ریشه آویشن مستقیم ، کم و بیش چوبس و انشعابهای فراوانی دارد و سافه آن مستقیم و چهار گوش است . ارتفاع این گیاه متفاوت و بین 20 تا 50 سانتی متر می باشد . برگها کوچک ، متقابل و کم وبیش نیزه ای شکل ، بدون نوک و دمبرگ ، پوشیده از کرکهای خاکستری رنگ و حاوی اسانس هستند . گلها کوچک و به صورت مجتمع در قسمت فوقانی ساقه هایی که از بغل برگها خارج می شوند روی چرخه هایی مجتمع پدیدار می شوند . میوه چهار بذر به رنگ قهوه ای تیره وجود دارد . بذر آویشن بسیار ریز بوده و وزن هزار دانه آن 25/0 تا 28/0 گرم است .
[h=3]قسمت دارویی : [/h]
پیکر رویشی آویشن حاوی اسانس است . از این رو دارای بویی مطبوع می باشد . پیکر رویشی در مرحله گلدهی از بیشترین مقدار اسانس برخوردار است .
[h=3]مواد موثره : [/h]
ماده موثر آویشن از نوع اسانس است . اسانس آویشن مایعی زرد رنگ و سبکتر از آب است . تا کنون 38 ترکیب در اسانس این گیاه شناسایی شده است که مهمتر آنها را تیمول تشکیل می دهد . از ترکیبات دیگر اسانس می توان از کارواکرول ، پاراسیمول ، لینالول و سینئول نام برد .
[h=3]خواص در مانی : [/h]
اسانس آویشن خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی دارد . مجموعه مواد موثر آویشن خلط آور است و ار آن برای معالجه سرفه استفاده می شود .
[h=3]مواد و عناصر غذایی : [/h][h=3][/h]
به زمینهای تهی از مواد و عناصر غذایی در فصل پاییز ( هنگام اماده ساختن زمین )20 تا 30 تن در هکتار کودهای حیوانی کاملاً پوسیده اضافه می شود . فصل بهار قبل از کشت گیاه نیز 50تا 80 کیلو گرم د رهکتار اکسید قسقر و همین مقدار پتاس به همراه 40 تا 60 کیلو گرم در هکتار ازت باید در اختیار گیاه قرار گیرد . از سال دوم رویش ، همه ساله در فصل بهار 30 تا 50 کیلو گرم در هکتار ازت در اختیار گیاهان قرار می دهند . به طور کلی در افزون کودهای شیمیایی به خاک هایی که آویشن در آن می روید باید دقت کرد . زیرا زیادی مواد غذلیی یا کمبود آن مناسب نبوده و هر دو حالت سبب کاهش عملکرد پیکر رویشی می شود .
[h=3]سازگاری : [/h]
آویشن گیاهی مدیترانه ای است و در طول رویش به هوای گرم و نور کافی نیاز دارد . این گیاه ، خشکی دوست بوده و به سهولت قادر به تحمل کم آبی و خشکی است . آویشن به آب ایستایی حساس است به طوریکه این امر می تواند سبب خشک شدن آن شود . خاک های سبک حاوی ترکیبات کلسیم و با ضخامت زیاد سطح الارض ، خاکهای مناسبی برای کشت آویشن است و خاکهای سنگین مناسب نیست زیرا این نوع خاکها سبب کاهش شدید عملکرد پیکر رویشی و اسانس آن می شود . (( پی اچ )) مناسب خاک نیز برای کاشت آویشن بین 5/4 تا 8 است .
[h=3]آماده سازی خاک : [/h]
پس از برداشت گیاهانی که با آویشن به تناوب کشت شده اند ( در فصل پاییز ) کودهای حیوانی مورد نیاز به خاک اضافه شده و سپس با شخم مناسبی به عمق 20تا 25 سانتی متری خاک فرستاده می شود . اوایل بهار پس از شکستن سله ها و خرد کردن کلوخه ها ، زمین را باید برای کشت کاملاً تسطیح کرد .
کاشت :
کاشت آویشن از طریق بذر یا از طریق امکان پذیر است . کاشت از طریق بذر به دو روش مستقیم وغیر مستقیم صورت می گیرد .
کاشت مستقیم :
زمان مناسب برای کاشت بذر در زمین اصلی اوائل بهار ( فروردین ) می باشد . در این صورت بذور در ردیفهایی به فاصله 40 تا 50 سانتی متری کشت می شوند . عمق بذر نباید از 5/0 سانتی متری تجاوز کند و برای هر هکتار زمین نیز به 5 تا 6 کیلوگرم بذر احتیاج است . در ضمن از آنجایکه رشد اولیه آویشن و بطئی است از روش کاشت مستفیم فقط در سطوح کوچک کشت استفاده می شود .
کاشت غیر مستقیم :
نیمه دوم اسفند زمان مناسبی برای کاشت بذر آویشن در خزانه هوای ازاد است و در این صورت بذور در ردیفهایی به فاصله 25 تا 30 سانتی متری با ید کاشته شوند . هنگامی در ارتفاع نشاء ها به 10 تا 15 سانتی متر رسطد ( اواخر شهریور ) آنها را می توان به زمین اصلی ( فاصله ردیف ها از هم 50 سانتی متر و فاصله دو بوته در طول ردیف 25 سانتی متر ) منتقل کرد .
تکثیر رویشی :
تکثیر رویشی آویشن از طریق تقسیم بوته انجام می گیرد . به این صورت که پس از خارج کردن بوته های دو ساله سالم و عاری از هر گونه آلودگی قارچی آنها را به چند قسمت تقسیم کرده و در زمین اصلی کشت می نمایند . فصل پاییز یا اوایل بهار ( قبل از رویش گیاهان ) زمان مناسبی برای تکثیر رویشی آویشن است . بوته ها باید در ردیف هایی به فاصله 50 سانتی متر ( فاصله دو بوته در طول ردیف 25 سانتی متر ) کشت شوند .
[h=3]مراقبت و نگهداری : [/h]
آبیاری منظم و وجین علفهای هرز سطح خزانه ضرورت دارد . از آنجائیکه تهویه خاک نقش عمده ای در افزایش عملکرد پیکر رویشی گیاهان دارد توصیه می شود در طول رویشی چند بار خاک بین ردیفها توسط کولتیواتر برگردان شود . اویشی گیاهی مقاوم است و تا کنون آفت و یا بیماری خاصی برای این گیاه گزارش نشده است .
[h=3]برداشت : [/h]
در سال اول رویش فقط یکبار محصول را می توان برداشت کرد . در حالی که از سال دوم رویش به بعد ، دو و یا حتی سه مرتبه می توان اقدام به برداشت پیکر رویشی آویشن نمود . اولین برداشت هم زمان با آغاز گلدهی ( اواسط بهار ) ، دومین برداشت در آغاز دومین مرحله گادهی ( اواسط تابستان ) و سومین و آخرین برداشت نیز در اواسط پاییز ( آبان ) انجام می گیرد . گیاهان از فاصله 10 تا 15 سانتی متری از شطح زمین باید برداشت شوند . تحقیقات نشان می دهد اگر پیکر رویشی آویشن در ظهر ( هنگام تابش آفتاب ) برداشت شوند ( نسبت به برداشت آنها در روزهای غیر آفتابی ) دارای اسانس بیشتری خواهند بود . پیکر رویشی خشک از سال دوم رویشی 5/1 تا 2 تن در هکتار می باشد

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام

علت پوسیدگی و قارچ

و ضدعفونی بذر خیار سبز

سلام

با علف کش کنترل میشه

سلام
مهندسین عزیز
فکر کنم علف هرز چچم باشه.

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
فکر کنم علف هرز چچم باشه.

اگه چچم باشه پس جز باریک برگها محسوب میشه نه پهن برگ

دانه کشیده و زائده و چسبناکی هم درسته که کناره های برگِ که شبیه به پنبه میمونه!

تو مزارع گندم و جو مشاهده میشه

علف کش ها:

ديکلوفوپ متيل و پينوکسادن به خاطر دارم

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام

علت پوسیدگی و قارچ

و ضدعفونی بذر خیار سبز

سلام

با علف کش کنترل میشه

سلام
مهندسین عزیز

اگه چچم باشه پس جز باریک برگها محسوب میشه نه پهن برگ

دانه کشیده و زائده و چسبناکی هم درسته که کناره های برگِ که شبیه به پنبه میمونه!

تو مزارع گندم و جو مشاهده میشه

علف کش ها:

ديکلوفوپ متيل و پينوکسادن به خاطر دارم
درسته...
دوست عزیزمون بفرمایند که در چه زمینی با چه گیاهی کشت شده.. که بیشتر راهنماییش کنیم.

gmaissam

عضو جدید
درسته...
دوست عزیزمون بفرمایند که در چه زمینی با چه گیاهی کشت شده.. که بیشتر راهنماییش کنیم.
سلام عزیزان
ببخشید یه مدت نبودم
توباغات انگور رشد میکنه
ما اواسط اسفند ماه علف کش پیش رویشی تریفلورالین به میزان 3لیتر درهکتار استفاده میکنیم ولی ظاهرا رو بذورعلف تاثیر نداره..دراوایل خرداد مماه شروع به رشد میکنه وتا برداشت که نیمه مرداد بهشه به گل میرسه وبذرها میرسند ..مشکل از اینجا شروع میشه که کارگرها که برای برداشت تو باغ میان، تمام لباس هاشون پر میشه از بذر های این گیاه...درست مثل جوجه تیغی!!!بذرها سیاه رنگ وکشیده که درانتها چند زائده برای چسبیدن به لباس یا بدن جنبنده دارن
بذرها اینقدر زیادند که کارگرها لباس هاشونو بیرون میندازن..ظاهرا توسط کودهایی که از قم میومدن منتقل شدن ویه چیز دیگه گل آذین چتریه...یه مدت تو فکر بودم که تری فلورالین رو خرداد ماه استفاده کنم تا شاید بتونه کنترلش کنه ولی مقالاتی که خوندم بیان کرده که مانع رشد ریشه های فرعی درخت میشوند بخصوص انگور

بالا