استفان هاکینگ : خدا خالق جهان نیست!

وضعیت
موضوع بسته شده است.

kalla

عضو جدید
استفان هاکینگ، یکی از بزرگ‌ترین فیزیک‌دانان نظری معاصر است که درست ۳۰۰ سال پس از مرگ گالیله، در شهر آکسفورد انگلستان به دنیا آمد و در دانشگاه کمبریج، کرسی ریاضیات لوکاس را از ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۹ در اختیار داشت.

مشهورترین آثار او در بین افراد معمولی علاقمند به دانش، کتاب‌های جهان در پوست گردو، «تاریخچهٔ زمان» و «تاریخچهٔ بسیار کوتاه زمان» هستند.
زمینهٔ پژوهشی اصلی وی کیهان‌شناسی و گرانش کوانتومی است. از مهم‌ترین دستاوردهای وی مقاله‌ای است که به رابطهٔ سیاه‌چاله‌ها و قانون‌های ترمودینامیک می‌پردازد. او نشان می‌دهد که سیاه‌چاله‌ها بعد از مدتی به وسیلهٔ زوج‌های ذرات مجازی که در افق رویداد (event horizon) آن تشکیل می‌شود، نابود می‌شوند.
وی در آخرین کتاب خود با عنوان "طراحی عظیم" عقیده ی خود را نسبت به وجود خدا چنین اظهار می دارد که خدا جهان را خلق نکرد و بیگ بنگ نتیجه ی غیر قابل اجتناب قوانین فیزیک است وی ادامه می دهد که یک سری تئوری های جدید وجود یک خالق را اضافی و زائد می کند.
لازم به ذکر است که هاکینگ پیش از این در کتاب دیگرش با عنوان تاریخچه ی کوتاه از زمان، عقیده ی دیگری را ابراز می دارد و می نویسد: "اگر تئوری کاملی پیدا کنیم، بزرگترین پیروزی برای منطق بشر خواهد بود و می توانیم ذهنیت خدا را بفهمیم." و به وضوح عقیده ی خود را در کتاب جدیدش که تا یک هفته ی دیگر روانه ی بازار می شود، تغییر داده است.

این مطلب از منبع زیر ترجمه و تلخیص شده است.
منبع
به نظر من از نام اين دانشمند استفاده تبليغاتي ميشه و ممكنه خيلي نظريه هارو به ايشون بچسپونن و نظريه ايشون در حد نظريه است و در طول تاريخ خيلي نظريه آمده و بعدها رد شده....يادمه وقتي بچه بوديم و قايم موشك بازي ميكرديم يكي از طرفنداي من اين بود كه قايم نشم و تويه جمع وايسم!اونقد دنبال گوشه هاي تاريك بود كه من رو جلو چشمش بودم نميديد!! ذهن آدمهايي كه به نظر خودشون پيچيده هستن ممكنه اونقدر به زاويه هاي تاريك كشيده بشه كه حق رو جلو چشمشون نبينن..اين دانشمند هميشه در سخنانش به گوشه هايي از چگونگي پيدايش اشاره ميكنه اما هيچوقت در مورد "چرايي" آن و علت غايي آن سخن نميگويد در واقع بدون كمك آموزه هاي ديني توجيه علت و هدف و چرايي پيدايش ناممكن است..در حوضه فيزيك نظريه هاي جذاب اما در حد يك نظريه را دارد امابه نظر شخصيه بنده ايشون يا حداقل مبلغان ايشون اهداف خاصي رو دنبال ميكنن..و دقيقا زماني كه پاي تدبير و مديريت و سازماندهي خالق به ميان مي آيد از كلماتي چون"بي نظمي" "شانس" و "قانون فيزيك" دم ميزند و كاملا نقش خالق اين قوانين را ناديده ميگيرد! قانون فيزيك در مورد پيدايش ماده از عدم هيچ توجيهي ندارد...اگر ماده اوليه وجود نداشته باشد انفجار چه معنايي دارد؟!آيا انفجار از عدم ممكن است؟! در واقع فكر كردن به اين سوال ساده ردي بر تمام نظريه هاي پيچيده ذهنهاي پيچيده با نامهاي بزرگ تبليغاتي است!!

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فقط اصرار میکنم قران را به فارسی بخوانید حد اقل یکبار و تا به آخر انرا به فارسی بخوانید تفسیر را کنار بگذارید که بسیار سلیقه ایست شما سوره الرحمن را به فارسی بخوانید
من آگاهی کامل درمورد تقلیدم دارم ممنون از آرزوتون واسه من ... یه چیز دیگه معذرت میخوام شما نعوضوباالله خدایی یا پیامبر خدا که میخواین اشتباه بودن آیات قرآنو بیان کنید خیلی خیلی خیلی انسان جالبی هستید انقدر خودتونو کامل میدونید؟یا احساس کردید قرآنو من و امثال من نوشتن که همونطور که دارید اشتباهای منو گوش زد میکنید بخواید اشتباهات قرآن رو یادآور بشید؟پناه بر خدا یکم فقط یکم فکر کنید به نوشتتون من منکر نمیشم که مطالعاتتون زیادن خوب صحبت میکنید ولی خواهش ببینید با چی دارین شوخی میکنید اونم تااین حد بزرگتر ازشما هم به خودش جرات نداده بگه قرآن واشتباهاتشو بیان کنم بازم میگم خیلی انسان جالبی هستین ;)

mor1360

عضو جدید
به نظر من از نام اين دانشمند استفاده تبليغاتي ميشه و ممكنه خيلي نظريه هارو به ايشون بچسپونن و نظريه ايشون در حد نظريه است و در طول تاريخ خيلي نظريه آمده و بعدها رد شده....يادمه وقتي بچه بوديم و قايم موشك بازي ميكرديم يكي از طرفنداي من اين بود كه قايم نشم و تويه جمع وايسم!اونقد دنبال گوشه هاي تاريك بود كه من رو جلو چشمش بودم نميديد!! ذهن آدمهايي كه به نظر خودشون پيچيده هستن ممكنه اونقدر به زاويه هاي تاريك كشيده بشه كه حق رو جلو چشمشون نبينن..اين دانشمند هميشه در سخنانش به گوشه هايي از چگونگي پيدايش اشاره ميكنه اما هيچوقت در مورد "چرايي" آن و علت غايي آن سخن نميگويد در واقع بدون كمك آموزه هاي ديني توجيه علت و هدف و چرايي پيدايش ناممكن است..در حوضه فيزيك نظريه هاي جذاب اما در حد يك نظريه را دارد امابه نظر شخصيه بنده ايشون يا حداقل مبلغان ايشون اهداف خاصي رو دنبال ميكنن..و دقيقا زماني كه پاي تدبير و مديريت و سازماندهي خالق به ميان مي آيد از كلماتي چون"بي نظمي" "شانس" و "قانون فيزيك" دم ميزند و كاملا نقش خالق اين قوانين را ناديده ميگيرد! قانون فيزيك در مورد پيدايش ماده از عدم هيچ توجيهي ندارد...اگر ماده اوليه وجود نداشته باشد انفجار چه معنايي دارد؟!آيا انفجار از عدم ممكن است؟! در واقع فكر كردن به اين سوال ساده ردي بر تمام نظريه هاي پيچيده ذهنهاي پيچيده با نامهاي بزرگ تبليغاتي است!!

با اینکه در بسیاری موارد نظرات متضادی داریم ولی اینو خوب اومدی!

من فقط اصرار میکنم قران را به فارسی بخوانید حد اقل یکبار و تا به آخر انرا به فارسی بخوانید تفسیر را کنار بگذارید که بسیار سلیقه ایست شما سوره الرحمن را به فارسی بخوانید

ببخشید میون بحثتون وارد میشم(!) خب این چه حرف خردمندانه ایه که شما میزنی؟! یعنی چی که تفسیرو بزار کنار؟! اگه نوشته های قبلی منو یات باشه و خونده باشی(!) مثل اینه که بگی آپدیت آنتی ویروسو بذار کنار!

البته از خرد گرایی شما همینو دریافت کردیم که مطالبی که به نفعتون نباشه و نتونین ردش کنین رو ندیده گرفته و تو دنیای خیالی خودتون با خردتون خوشین(!) :w42::cool:...

پروانه شیرازی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

من هروقت بعداز نمازم قرآن میخونم بعدش معنیشو میخونم میدونید چیه من به دید یک شیعه میخونم شما به دید یک انسان خردگرا پس قطعا" فرق میکنه شک نکنید اتفاق نظر نخواهیم داشت

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما زحمت آپدیت این آیات رو بکشید
1- همه چیز را از آب آفریدیم
2- شما را از خون بسته آفریدیم
3-شما را از آب جهنده افریدیم
4- انسانرا از گل خشک شده مانند سفال پخته و جن را از شعله
و موارد دیگر بفرمایید با تفسیر بالاخره کدومش درسته ؟آپدیت یادت نره چون زوش های جدید هم بشر پیدا کرده اینها هم اضافه کنید تفسیر کامل میشه
یقینا پاسخ خواهی داد به سایت فلان صفحه پیسار مراجعه نمایید چون خودم نمیدونم چرا اینهمه روش اومده چون قرار نیست از خردم که نیک را از بد و کج را از راست نشان می دهد استفاده کنم
با اینکه در بسیاری موارد نظرات متضادی داریم ولی اینو خوب اومدی!

ببخشید میون بحثتون وارد میشم(!) خب این چه حرف خردمندانه ایه که شما میزنی؟! یعنی چی که تفسیرو بزار کنار؟! اگه نوشته های قبلی منو یات باشه و خونده باشی(!) مثل اینه که بگی آپدیت آنتی ویروسو بذار کنار!

البته از خرد گرایی شما همینو دریافت کردیم که مطالبی که به نفعتون نباشه و نتونین ردش کنین رو ندیده گرفته و تو دنیای خیالی خودتون با خردتون خوشین(!) :w42::cool:...

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیا هنگام نماز با خدا حرف میزنید یا با خودتان ؟ حتما با خدا حرف میزنید .
وقتی به خدا میگی " بگو خدا یکیست !" چه حسی بهت دست میذه ؟
اینکه میتوانید سوره الرحمن رو به فارسی (نه به عربی )تا به آخر بخوانید باید اعتراف کنم شما بسیار متفاوتید .
من هروقت بعداز نمازم قرآن میخونم بعدش معنیشو میخونم میدونید چیه من به دید یک شیعه میخونم شما به دید یک انسان خردگرا پس قطعا" فرق میکنه شک نکنید اتفاق نظر نخواهیم داشت

پروانه شیرازی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اینکه میتوانید سوره الرحمن رو به فارسی (نه به عربی )تا به آخر بخوانید باید اعتراف کنم شما بسیار متفاوتید .
شما چه حرفایی میزنی این قانونه من اگه به یکتایی خداو حرفاش ایمان دارم نباید چرایی بیارم واسه اتحاد به زبان عربی خونده میشه خودتونم میدونید من نمیخوام بادیگران متفاوت باشم همین که اعمالموو انجام میدم وسعی میکنم خدارو راضی کنم کافیه شماهم دیگه بحثهایی که خودتون جوابشو میدونید ادامه ندید

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقت کن گفته شده وقتی آیات "سوره همان قل " نازل میشد ،خدا با پیامبر ش صحبت میکرد و به او گفت " بگو خدا یکیست از کسی زاده نشده ..." اما آیا انسان اجازه دارد 17 بار در روز به خدا بگوید " بگو خدا یکیست !" سعی کن بجای "سوره " والعصر را بخونی یا یه سوره دیگرو بخوان تا به خدا نگویی "بگو خدا یکیست "
شما چه حرفایی میزنی این قانونه من اگه به یکتایی خداو حرفاش ایمان دارم نباید چرایی بیارم واسه اتحاد به زبان عربی خونده میشه خودتونم میدونید من نمیخوام بادیگران متفاوت باشم همین که اعمالموو انجام میدم وسعی میکنم خدارو راضی کنم کافیه شماهم دیگه بحثهایی که خودتون جوابشو میدونید ادامه ندید

mor1360

عضو جدید
اول باید عرض کنم که بنده از اینکه این پست رو می نویسم، خوشحال نیستم ولی گاهی چاره ای نیست! به هرحال قصد توهین به کسی رو ندارم و صرفا بیان واقعیت میکنم!

و موارد دیگر بفرمایید با تفسیر بالاخره کدومش درسته ؟آپدیت یادت نره چون زوش های جدید هم بشر پیدا کرده اینها هم اضافه کنید تفسیر کامل میشه
یقینا پاسخ خواهی داد به سایت فلان صفحه پیسار مراجعه نمایید چون خودم نمیدونم چرا اینهمه روش اومده چون قرار نیست از خردم که نیک را از بد و کج را از راست نشان می دهد استفاده کنم

با اینکه فکر نمیکنم تاثیری در شما داشته باشه( چون از گفتگوی صفحات قبلمون مشخصه که شما دنبال حقیقت نیستی و فقط بر تصورات و خرد(عقل) ناقص انسانی خودتون تکیه می کنی و هر جا لازم بدونی مطالبو ندید گرفته و بحثو می پیچونی!) با این حال برای کسانی که احتمالا مثل شما نیستن و برخورد منطقی با قضایا دارن عرض می کنم :

همونطور که قبلا هم اشاره کرده بودم، قرآن( که وحی الهی و برنامه کلی و قانون اساسی زندگی الهی انسان محسوب میشود) به گونه ای نازل شده که برای مردم همه زمان ها قابل درک باشه! یعنی هر کس، به اندازه وسعت درک و فهم و علم خود بتونه از اون برای رسیدن به اهداف نهایی خلقت استفاده کنه! ( این موضوع توسط پیشوایان دین هم بیان شده و قرآن رو دارای بطن های متعدد دانسته اند. ) همچنین، زبان عربی داری ظرافت های بسیاریست که تنها متخصصان می توانند آنرا درک کرده و برای بقیه بیان کنند! مانند آیاتی که قبلا در همین تاپیک و جاهای دیگر در موردشان بحث شد، آیات بالا هم مشمول موارد بالا هستند! پس ترجمه و تفسیر قرآن کار هر کسی نیست و باید به علما و اهل آن کار مراجعه کرد!

همونطور که قبلا هم گفتم، اسلام ناب که دینی برای همه زمان ها و مکانهاست، دارای اصول ثابت و فروع طبقه بندی شده ای است که بخشی از آن بر اساس شرایط و اقتضائات، متغیر است! و به همین دلیل، بر خلاف ادیان و مذاهب تحریف شده دیگر، دینی پویا و فرا زمانی است!

برای آیات قرآن تفاسیر زیادی ارائه شده که هر کدام، در سطح درک و فهم آن مفسر، در زمان و مکان خاص خودش بوده و از این جهت، با هم تعارضی ندارند! ولی برخی درست تر و برخی کمتر به مفهوم آیه نزدیکند! از طرفی، قرآن کتاب "انسان سازی" است و نه یک کتاب علمی تخصصی و احکام آن به صورت کلی بیان شده اند و در جزئیات امور چندان وارد نشده است! درست مانند قانون اساسی! ما از قانون اساسی انتظار نداریم که تمام قوانین حقوقی و کیفری و... را بیان کند! کارکرد قانون اساسی، تعیین راهبردهای اساسی و کلی است ... بگذریم!

مهندس خردگرای ما ( انگار که بقیه میگن باید عقل و خرد رو تعطیل کرد!) ، ترجمه چند تا آیه رو ردیف فرمودند و میگن که برای آفرینش انسان، چرا راه های مختلفی بیان شده و آخرش کدوم درسته؟! و همچنین می گن که راه های جدیدی هم کشف شده اند که تو قرآن بیان نشده! احتمالا منظورشون روش های ژنتیکی و کلون و... هستش! یعنی مثلا اینها با هم تناقض داره و ...

با توجه به بحثای گذشتمون چیزی که مشخصه، ( واقعا قصد توهین ندارم ) طرز تفکر و سطح فکری دوستون، کمی کانالیزه و محدوده و مسائل رو از دیدگاه و منظری باریک و بسته مورد توجه قرار میدن! با وجودی که در پست های قبلی، بنده خیلی مسائل رو براشون توضیح دادم، حرفها و سوالاتی که در پست های بعدی مطرح کرده اند، نشون میده که یا جوابهای بنده رو اصلا نمی خونن، یا میخونن و ندیده میگیرن و یا شاید هم واقعا متوجه نمیشن و شاید هم قصد ندارن که متوجه بشن! چه بدونم ... بگذریم!

اما در مورد ترجمه آیاتی در بالا ذکر شده، باید عرض کنم که :

1- حتی ترجمه های لفظی هم درست نقل نشده است ! ترجمه لفظی درست : " و هر چیز زنده ای را از آب پدید آوردیم " و یا " و هر چیزی را از آب زنده کردیم "

بر اهل تفکر و خرد کاملا واضحه که یکی از اصلی ترین لوازم حیات مادی، آب هستش! و همچنین، اولین موجودات زنده در محیط آب بوجود آمده اند!

2 و 3 – اشاره به دو مرحله از مراحل آفرینش جسم مادی انسان دارند! (2- یکی از مراحل ابتدایی شکل گیری جنین انسان و 3- اشاره به مایع حاوی اسپرم که در ایجاد نطفه لازم است)

4- اشاره به تفاوت جنس بدن انسان و جن است ( انسان خاکی و جن آتشین) این تمثیلی از این مطلب است که بدن انسان به زبان امروزی از "ماده" تشکیل شده در حالیکه بدن جن، به زبان امروزی از "انرژی" است! این خود بحثی مفصل و گسترده است که اینجا جاش نیست!

++++++++++++

کسانی که بحث ما رو به دقت دنبال کرده باشند، که حتما میدانند ولی کسانی که این کارو نکرده باشند، با خوندن نقل قول این پست و ملاحظه نحوه تفکر و محتوای سوالاتی که ذهن مهندس خردگرای ما رو به خودش مشغول کرده، خواهند دانست که ایشون از چه سطحی از خرد برخوردارند! و به خیال خود تونستند در آیات قرآن تناقض کشف کنند! کاری که هیچ کس در قرن های متمادی به عقلش نرسیده بود و نتونسته بود بکنه!

با اینکه در پست های قبلی بنده بارها به اینگونه سوالات سطحی ایشون جواب داده بودم، ایشون باز هم همین روند سطحی نگرانه و کج فهمانه خودشونو ادامه میدن !

همچنین، به خیال ایشون و همفکراشون( با اینکه بارها براشون توضیح دادم)، خداوند چیزی جدا و مجزا از جهان خلقته و اگه علم جدید و روش نوینی کشف بشه، لابد چیز بی سابقه ای بوده و خدا از اون اطلاع نداشته! مثلا در یکی از پست های قبلی و همین پست نقل قول اول، اشاره به کشف روش های نوین تولید انسان دارند که علم زیست شناسی بهشون دست پیدا کرده و فکر می کنن که چون بشر این روشها رو کشف کرده، دلیل بر این میشه که قوانین رو خودش بنا کرده و خدا دخالتی نداشته! واقعا چه استدلال درخشانی! آخه عزیز من! بشر با این کارها، تنها قسمتی از نظم و قانونی رو که در جهان مادی بوده "پیدا" کرده و پس از فورمول بندی تونسته اون رو در جهت منافع خودش کاربردی کنه! نه اینکه چیز جدیدی خلق کرده باشه که خدا از اون نا مطلع باشه! خدا، حقیقت هستی است! هر چه هست، اوست! خلایق تنها، جلوه هایی از آن وجود حقیقی در سطوح پایین تر هستند که توضیحشو قبلا برات بیان کرده ام! دانشمندان فقط قوانینی رو که از قبل وجود دارند رو پیدا می کنن نه اینکه بسازند!

بابا ! به خاطر خودت میگم! یکم سطح فکرتو ببر بالا! کمی عمق خردورزی خودتو ژرفتر کن! والا ضرر نمیکنی! اگه واقعا دنبال حقیقت هستی ( که شک دارم!) یه تجدید نظر در خودت بنما!

در مورد نقل قول دوم هم باید بگم که پیغمبر اسلام(ص) به قدری امانت دار بودند که در میان مردم به " امین " مشهور شده بودند. تا حدی که مشرکان، حتی بعد از شروع دعوت ایشان به اسلام و دشمنی شون با آن حضرت، به هیچ کس به اندازه ایشان اعتماد نداشتند و مانند قبل از بعثت، اموال و امانات خود را در مواقع سفر به ایشان می سپردند! این صفت امانت داری، یکی از صفات لازم برای کسی است که عهده دار رساندن پیام خداوند به مردم است که در مورد پیامبر(ص)، در اوج خودش قرار داشت! از این رو، ایشان، بدری در این کار دقت می کردند و حساس بودند که وقتی فرشته وحی، خطاب خداوند را به ایشان که می فرمود " {ای پیامبر من!} بگو ا... یکتاست! " به ایشان می رساند، ایشان تمام جمله بیان شده توسط پیک الهی را بی کم و کاست گرفته و به سایر مسلمین انتقال می دادند! هر چند که از لحاظ معنایی هم اشکالی ایجاد نمی شود! زیرا قرآن سخن خالق با مخلوق است و خالق به همه انسان ها خطاب می کند : بگو ا... یکتاست! یعنی به عنوان حدیث نفس، به خود یاد آوری کن که یکتا پرست هستی و خدا چه صفاتی دارد ... !

این هم نمونه دیگریست از برخورد سطحی و ایرادگیری بچه گانه شما که علیرغم تذکرات قبلی بنده، و حتی برخی از همفکران منصف و منطقی خودتان، به این روند ادامه می دهید! واقعا مایه تاسفه ... !

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس آتش یعنی انرژی ؟!خوبه :biggrin:
توجیه در زبان خرد دلیل تلقی نمیشود یک کلمه آیا هر روز بخدا میگی "بگو خدا یکیست " یا نه ؟جواب اری یا نه است توجیه نفس عمل را تغییر نمیدهد.

4- اشاره به تفاوت جنس بدن انسان و جن است ( انسان خاکی و جن آتشین) این تمثیلی از این مطلب است که بدن انسان به زبان امروزی از "ماده" تشکیل شده در حالیکه بدن جن، به زبان امروزی از "انرژی" است! این خود بحثی مفصل و گسترده است که اینجا جاش نیست!
.. !

mor1360

عضو جدید
توجیه در زبان خرد دلیل تلقی نمیشود یک کلمه آیا هر روز بخدا میگی "بگو خدا یکیست " یا نه ؟جواب اری یا نه است توجیه نفس عمل را تغییر نمیدهد.

واقعا از اون همه مطلب همینو دیدی و فکر هم کردی که فهمیدی؟! البته قبلا هم چنین برخوردایی داشتی! واقعا که خردمندی! خوش باش! :cool:

دوستانی که بحثمونو از اول پیگیری کرده باشند هم خودشون قضاوت کنند!

در ضمن، دوستان! چند روزی زیاد نمیتونم بیام و از دست پست های طولانی بنده راحتین! :);)

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز

خرتمند! زود کم میاری می زنی به کوچه بقلی!
ایمان دارم که حضرت عالی هیچ مطالعه ای در هیچ زمینه ی فلسفی-مذهبی نداشتی و شاید حتی در خونتون قرآن هم نداشته باشین. اینجا که ما مشتی شعر بی منطق بدون هیچ اثری از سواد ندیدیم. دوستان با جواب دادن این جور افراد وقتتون رو تلف نکنین.

farzan66

عضو جدید
واقعا از اون همه مطلب همینو دیدی و فکر هم کردی که فهمیدی؟! البته قبلا هم چنین برخوردایی داشتی! واقعا که خردمندی! خوش باش! :cool:

دوستانی که بحثمونو از اول پیگیری کرده باشند همخودشون قضاوت کنند!

در ضمن، دوستان! چند روزی زیاد نمیتونم بیام و از دست پست های طولانی بنده راحتین! :);)

کم سعادت خواهیم بود ..
زودتر بیاین ... ! منتظر پست های زیباتون هستیم !

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما به این دو عبارت توجه نمایید .
می زنی به کوچه بقلی !؟
می زنی به کوچه بغلی ! ؟
اگر منظورت بقلی است که حتما اسم یه کوچه است !چون یه مهندس اینجور ی غلط دیکته نداره ؟!
شعر بی منطق چیست ؟
اثر سواد چگونه است ؟ بغلی یا بقلی ؟
فکر کنم
خرد نگهدارت

خرتمند! زود کم میاری می زنی به کوچه بقلی!
ایمان دارم که حضرت عالی هیچ مطالعه ای در هیچ زمینه ی فلسفی-مذهبی نداشتی و شاید حتی در خونتون قرآن هم نداشته باشین. اینجا که ما مشتی شعر بی منطق بدون هیچ اثری از سواد ندیدیم. دوستان با جواب دادن این جور افراد وقتتون رو تلف نکنین.

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما به این دو عبارت توجه نمایید .
می زنی به کوچه بقلی !؟
می زنی به کوچه بغلی ! ؟
اگر منظورت بقلی است که حتما اسم یه کوچه است !چون یه مهندس اینجور ی غلط دیکته نداره ؟!
شعر بی منطق چیست ؟
اثر سواد چگونه است ؟ بغلی یا بقلی ؟
فکر کنم
خرد نگهدارت

علامت تعجب کنار کلمه بقلی مثل کلمه خرتمند رو ندیدی؟! یا نخواستی ببینی! همون طور که خدا رو نخواستی ببینی. این عجیب نیست که نابینا خورشید رو تکذیب کنه، این عجیبه که بینا سعی کنه به نابینا خورشید رو نشون بده.

ببخشید یه بار به جای حرف خردمندانه و منطقی خواستیم مثل جنابعالی شعر بگیم.

----------------------------------------------------------------------------------------------
من خدا را دیدم، تو هم خواهی دید. روزی کلبه تاریکت فرو خواهد ریخت.

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مکاتبات وقتی دیکته واژه ای به غلط نوشته میشود هدف استفاده از واژه دیگریست که دارای مفهوم است ولی مفهوم اصلی را ندارد در غیر اینصورت این تیپ نوشتار ها اعتبار توجه ندارند بعبارتی یا شما دیکته واژه را غلط نگاشته اید و یا فقط خواستید یه حرفی که مفهومی ندارد نوشته باشید .
هنوز از سوی یکتا پرستان نشنیده ام که خدا را دیده باشند اگر شما دیده اید حتما همان است . !
یه روز کلاغه اومد راه رفتن کبک رو تقلید کنه راه رفتن خودش هم یادش رفت .!
علامت تعجب کنار کلمه بقلی مثل کلمه خرتمند رو ندیدی؟! یا نخواستی ببینی! همون طور که خدا رو نخواستی ببینی. این عجیب نیست که نابینا خورشید رو تکذیب کنه، این عجیبه که بینا سعی کنه به نابینا خورشید رو نشون بده.

ببخشید یه بار به جای حرف خردمندانه و منطقی خواستیم مثل جنابعالی شعر بگیم.

----------------------------------------------------------------------------------------------
من خدا را دیدم، تو هم خواهی دید. روزی کلبه تاریکت فرو خواهد ریخت.

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مکاتبات وقتی دیکته واژه ای به غلط نوشته میشود هدف استفاده از واژه دیگریست که دارای مفهوم است ولی مفهوم اصلی را ندارد در غیر اینصورت این تیپ نوشتار ها اعتبار توجه ندارند بعبارتی یا شما دیکته واژه را غلط نگاشته اید و یا فقط خواستید یه حرفی که مفهومی ندارد نوشته باشید .
هنوز از سوی یکتا پرستان نشنیده ام که خدا را دیده باشند اگر شما دیده اید حتما همان است . !
یه روز کلاغه اومد راه رفتن کبک رو تقلید کنه راه رفتن خودش هم یادش رفت .!

اولش اینجا جواب دندان شکنی داده بوده ولی بعد پشیمون شدم و پاکش کردم ، چون احتمال دادم روزی خودت رو پیدا می کنی و چون بی منطق و لجبازی ، من با این کار این امر رو به تاخیر می اندازم.

خداوند نگهدارت.
------------------------------------------
چند روزی کار دارم و نیستم، تو این مدت شیطونی نکنی ها!

آخرین ویرایش:

حسن1338

عضو جدید
قطعا شیعه پیرو امامان معصوم عقل گراست ومخالفان ایشان فکر میکنند که عقل گرایند

حسن1338

عضو جدید
آقای عراقی اگه کسی بگه نان را از گندم می سازند یا نان را از آرد می سازند یا نان را از خمیر میسازند آیا کدام درست است!؟ انصافا اشکالتان سست است!

حسن1338

عضو جدید

جناب عراقی شما باید قواعد معانی بیان کنایه مجاز نقل قول و... را با دقت بیشتر بخوانید پاسخ اشکالات بی اساس را می فهمیدید

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خرد نگهدارت
اولش اینجا جواب دندان شکنی داده بوده ولی بعد پشیمون شدم و پاکش کردم ، چون احتمال دادم روزی خودت رو پیدا می کنی و چون بی منطق و لجبازی ، من با این کار این امر رو به تاخیر می اندازم.

خداوند نگهدارت.
------------------------------------------
چند روزی کار دارم و نیستم، تو این مدت شیطونی نکنی ها!

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
کنایه ای که همراه با یکنوع مفهوم مجازی باشد ممکنست شبیه این عبارت بیان شود "چیزی میزی داری بخوریم " چنانچه میبینید این غلط های مسطلح در فرهنگمان جاریست ولی حد اقل اینستکه عرفی بر ان حاکم شده تا مفهومی را بیان کند اما " بغلی بقلی " هیچ اعتباری را همراه خود ندارد .
شما که رشته فلسفه را میخوانید یقینا تفاوت ایندو عبارت را درک خواهید کرد . من تلاش میکنم تا این جوانانی که امروز دوران دانشجویی را میگذرانند دیالوگ را بیاموزند
جناب عراقی شما باید قواعد معانی بیان کنایه مجاز نقل قول و... را با دقت بیشتر بخوانید پاسخ اشکالات بی اساس را می فهمیدید

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر بگویید نان را از گندم میسازند یقینا نمیتوانید بگویید نان را از خاک میسازند بعبارتی اگر گفته شود انسان را از گل خشک شده مثل سفال پخته ساختیم نمیتوان گفت انرا از خون بسته افریدیم (میتوانید بگویید او را از گل ساختیم بعد یه فوت کوزه گری زدیدیم سفال تبدیل به خون شد) چون عناصر خون هیچ شباهتی با عناصر سفال ندارد .
اینکه انسان را از آب جهنده افریدیم دیگر چیزی است که نیاز به خلقت ملکوتی داشته باشد . چرا که امروز هم انسان از آب جهنده ساخته میشود و این موضوع هیچ ارتباطی با سفال کوزه گری ندارد .
شما که فلسفه میخوانید سعی کنید قیاس مع الفارق نزنید چون از شما انتظار بیشتری دارم .
آقای عراقی اگه کسی بگه نان را از گندم می سازند یا نان را از آرد می سازند یا نان را از خمیر میسازند آیا کدام درست است!؟ انصافا اشکالتان سست است!

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
هر کس که عقل گرا باشد و از تقلید پرهیز کند در زمره خردگرایان است و این ارتباطی به شیعیان و اهل تسنن ندارد آنکس که تقلید را واجب بداند یقینا قادر نیست از خردش بهره گیرد و حتما حسب دستور علما باید با پای چپ به توالت برود .
قطعا شیعه پیرو امامان معصوم عقل گراست ومخالفان ایشان فکر میکنند که عقل گرایند

mor1360

عضو جدید
دوستان عزیز ! در این موارد، با جناب عراقی و همفکراشون بحث کردیم و جوابشونو هم دایدم! اگه حوصله کنین و بحث ما رو بخونین، به میزان خرد و طرز برخورد و منطق ایشون پی خواهید برد! اینکه ایشون نمیخوان متوجه بشن، دیگه دست ما نیست! پس لطفا خودتونو خسته نکنین!

afshin-18

عضو جدید
به نظر من حرفای هاوکینگ درسته ولی یه مشکل هست اونم اینه مگه میشه ادم به بزرگی من تصادفی به وجود بیاد ؟
چرا نشه الگوریتم ژنتیک رو مطالعه کنید ببینید چگونه یه نژاد خوب با تغییر ژن چه سریع ایجاد می شه

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
به نظر من حرفای هاوکینگ درسته ولی یه مشکل هست اونم اینه مگه میشه ادم به بزرگی من تصادفی به وجود بیاد ؟
چرا نشه الگوریتم ژنتیک رو مطالعه کنید ببینید چگونه یه نژاد خوب با تغییر ژن چه سریع ایجاد می شه

دقیقن. فرگشت پاسخ این سوال رو داده.

پیشنهاد میکنم شماها که مهندسید حتمن الگوریتم ژنتیک رو بخونید. احتمالن هم به درد دنیاتون میخوره و هم آخرت!!

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا