تابلو برق

مجیب

عضو جدید
سلام دوستان
من رشته ام مهندسی صنایع هستش وبرای انجام درس ارزیابی کارو زمان که دارای پروژه اجباری هستش به یه کارخونه تابلوبرق مراجعه کردم(تو این شرایط فقط همین کارخونه-الکتروتابلو قائمشهر-ما رو راه داد)متاسفانه این کارخونه ازهیج مدیر صنعتی بهره نمیگیره ومدیریت بیشتر به صورت سنتی دراون اجرا میشه...
من به یسری اطلاعات نیاز دارم...مثل نمودارفرآیند عملیاتی...نمودار مونتاژو نقشه انفجاری یک تابلو فشار ضعیف ویک تابلو فشار متوسط...
دوستان میتونن راهنمایی کنن که چجور میتونم اینا رو تهیه کنم؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من رشته ام مهندسی صنایع هستش وبرای انجام درس ارزیابی کارو زمان که دارای پروژه اجباری هستش به یه کارخونه تابلوبرق مراجعه کردم(تو این شرایط فقط همین کارخونه-الکتروتابلو قائمشهر-ما رو راه داد)متاسفانه این کارخونه ازهیج مدیر صنعتی بهره نمیگیره ومدیریت بیشتر به صورت سنتی دراون اجرا میشه...
من به یسری اطلاعات نیاز دارم...مثل نمودارفرآیند عملیاتی...نمودار مونتاژو نقشه انفجاری یک تابلو فشار ضعیف ویک تابلو فشار متوسط...
دوستان میتونن راهنمایی کنن که چجور میتونم اینا رو تهیه کنم؟
فرایند عملیاتی: اگر منظورتون چگونگی تعیین وانتخاب وسایل تجهیزات و نوع تابلو است . مثل بقیه ی کارها ابتدا مناقصه ای گذاشته میشه .در مرحله ی بعد کارفرمای مناسب انتخاب میشه .و بعد از اون طراح و مجری.
که در بعضی از کارها ممکن است که خود کارفرما طراحی تابلو را نیز به عهده بگیرد .کارفرما با توجه به نیاز مشتری مشخصات تابلو را مانند IPو فیکس یا کشویی بودن... جانمایی .... انتخاب تجهیزات(کلید... کابل...مقره و غیره ) و غیره را مشخص میکند. بعد از این مرحله با همفکری طراح نتایج قابل اجرای پروژه را مشخص نموده و به صورت نقشه در اورده و بدست مجری رسیده و در نهایت پروژه انجام میشود .(در بعضی از موارد ممکن است از طرف مشتری مهندس ناظر جهت تایید کار انتخاب شود . )
نمودار مونتاژ و نقشه ی انفجاری رو متوجه نشدم .!منظورتون دقیقا با چه نوع نموداری هست .؟؟؟؟؟

مجیب

عضو جدید
فرایند عملیاتی: اگر منظورتون چگونگی تعیین وانتخاب وسایل تجهیزات و نوع تابلو است . مثل بقیه ی کارها ابتدا مناقصه ای گذاشته میشه .در مرحله ی بعد کارفرمای مناسب انتخاب میشه .و بعد از اون طراح و مجری.
که در بعضی از کارها ممکن است که خود کارفرما طراحی تابلو را نیز به عهده بگیرد .کارفرما با توجه به نیاز مشتری مشخصات تابلو را مانند IPو فیکس یا کشویی بودن... جانمایی .... انتخاب تجهیزات(کلید... کابل...مقره و غیره ) و غیره را مشخص میکند. بعد از این مرحله با همفکری طراح نتایج قابل اجرای پروژه را مشخص نموده و به صورت نقشه در اورده و بدست مجری رسیده و در نهایت پروژه انجام میشود .(در بعضی از موارد ممکن است از طرف مشتری مهندس ناظر جهت تایید کار انتخاب شود . )
نمودار مونتاژ و نقشه ی انفجاری رو متوجه نشدم .!منظورتون دقیقا با چه نوع نموداری هست .؟؟؟؟؟
باتشکر
منظور از فرآیند عملیات در واقع مراحل گام به گام تولید تابلو برق...مثلا عملیات گیوتین وبرش صفحه آهن برای تک تک قطعات خود بدنه تابلو...عملیات پرس کاری و خم کاری وجوش کاری و سنگ زنی و رنگ زنی ومونتاژ مکانیکی ومونتاژ الکتریکی...در واقع فرآیند عملیات مو به مو وخیلی جزئی تر تمامی این مراحل رو نام می بره...
نمودار مونتاژهم که تقریبا شبیه همین برگه عملیاتیه ،البته اگه نقشه عملیاتی رو داشته باشم خودم می تونم نمودار بکشم
نقشه انفجاری هم نقشه سه بعدی باز شده یه تابلو برقه...در نرم افزارCADکشیده میشه ودرقسمت EXplodeبه صورت انفجاری درمیاد...من امروز از کارخونه بازدید کردم ویک محصول اون رو به نام تابلو (توزیع)شالتر250 که برای اداره برق اصفهان داشت ساخته میشد رو بررسی کردم...ولی نقشه هایی که اونجا داشتن بیشتر نقشه های الکتریکال بود...واقعا هم مدیر کارخونه خیلی زحمت کشیدند...خودشون که می گفتند وظیفه ماست که دین خودمون رو به واحد های آموزشی ادا کنیم...واقعا انسان وارسته ای بودند.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
باتشکر
منظور از فرآیند عملیات در واقع مراحل گام به گام تولید تابلو برق...مثلا عملیات گیوتین وبرش صفحه آهن برای تک تک قطعات خود بدنه تابلو...عملیات پرس کاری و خم کاری وجوش کاری و سنگ زنی و رنگ زنی ومونتاژ مکانیکی ومونتاژ الکتریکی...در واقع فرآیند عملیات مو به مو وخیلی جزئی تر تمامی این مراحل رو نام می بره...
نمودار مونتاژهم که تقریبا شبیه همین برگه عملیاتیه ،البته اگه نقشه عملیاتی رو داشته باشم خودم می تونم نمودار بکشم
نقشه انفجاری هم نقشه سه بعدی باز شده یه تابلو برقه...در نرم افزارCADکشیده میشه ودرقسمت EXplodeبه صورت انفجاری درمیاد...من امروز از کارخونه بازدید کردم ویک محصول اون رو به نام تابلو (توزیع)شالتر250 که برای اداره برق اصفهان داشت ساخته میشد رو بررسی کردم...ولی نقشه هایی که اونجا داشتن بیشتر نقشه های الکتریکال بود...واقعا هم مدیر کارخونه خیلی زحمت کشیدند...خودشون که می گفتند وظیفه ماست که دین خودمون رو به واحد های آموزشی ادا کنیم...واقعا انسان وارسته ای بودند.
من فکر کردم راجب به مونتاژ گفتین .. بله این میشه ساخت تابلو که جوشکار و پرس کار و رنگ امیز و غیره نیاز داره ... رنگ مخصوصی داره به نام الکترو استاتیک ...از گالوانیزه ی گرم برای ساخت تابلو استفاده میشه .
ضخامت ابکاری پیچ و مهره و واشر باید حداقل 15 میکرون باشد که جنس این ابکاری از نوع گالوانیزه ی سرد است. باید توجه داشت که این ضخامت نباید بیش از حد شود زیرا پیچ و مهره سخت به هم بسته میشوند.
بعد از فرایند فلز کاری و نقاشی مرحله مونتاژسلول است.
اقذامات لازم به ترتیب:
1-کنترل پیچ و مهره ها
2=کنترل یراق الات
3مونتاژ اسکلت ...صفحه ها و تجهیزات الکتریکی
اگر منظورتون نرم افزار اتوکد الکتریکال هست که باید بگم قسمت EXPLODE اینکار رو انجام نمیده ... یعنی نقشه رو به صورت 3بعدی نمایش نمیده ... مگر اینکه در قسمت سه بعدی با ابزار سه بعدی رسم بشه.و نقشه ها بسیار فراوان هستند(نقشه ها فرمان و قدرت ومونتاژ)که میشه به دلخواه یکی رو انتخاب کرد و بصورت 3 بعدی نشان داد.
من نمیدونم این نمودار به چه درد میخوره .. ولی تا به حال نمودار ندیدم... هر چی هست به صورت تئوریک گفته شده ...بلاخره تمام تابلو ها به یک شکل ساخته میشن ... رنگ میشن ... و مورد تست های مختلفی قرار میگیرن.. و مونتاژمیشن .بنابراین نمودار خاصی که بر اساس شرایط خاصی تغییری در روند بجود اورده باشه نیست.
به جز در انتخاب تابلو MV(فشار متوسط)وتابلو LV(فشار ضعیف) و دوم اینکه فیکس و یا کشویی بودن تابلو.....
در فیکس و کشویی بودن تمامی مراحل یکی است ... فقط از نظر ظاهری و عملکرد با هم متفاوت هستند..
در تابلو MVهم چون نیاز به محفظه ی احتراق هست تفاوتی را ایجاد کرده...
اگر نقشه خواستی در همین تاپیک هست...

مجیب

عضو جدید
باتشکر از پاسخ هاتون
میشه یه نمونه از این نقشه ها یعنی فرمان،قدرت ومونتاز رو اینجا قرار بدید،من هرچی گشتم پیدا نکردم...

سلام دوست من می تونید لیست وشکل و مارک معتبری (که تو بازار ایران پیدا بشه ) از اجزا تشکیل دهنده یک تابلو رو تشریح کنید با تشکر

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام.
از نظر معتبر بودن سلول باید نکاتی رعایت شود.
1-تایپ تست شود ( در هر کارخانه برای هر نوع سلول که از نظر ابعاد و کشویی و فیکس بودن متفاوت است یک تابلو را مورد بررسی از نظر عایقی و سطح ولتاژ قرار میدهند و بقیه ی تابلو ها را همانند تابلو تست شده میسازند. با این روش هم میزان تحمل ولتاژ تجهیزات را با سلول مطابقت میدهند)
2- سلول باید اینتر نال ارک تست شده باشد.(تابلو را برای زمانی که اتصال کوتاه رخ میدهد تست میکنند و میزان تحمل سلول را در زمان اتصال کوتاه بدست میاورند.و پارامتر بسیار مهمی برای انتخاب تجهیزات است .مثلا یک کلید انتخابی نباید مقدار تحمل اتصال کوتاهش کمتر از خود سلول باشد. و همچنین بقیه ی تجهیزات ...
این از نظر خود سلول
از نظر تجهیزات مورد استفاده در سلول خوب بستگی به مشتری و یا کارفرما داره . مثلا کابل ابهر کابل معروفی است . شمش کرمان و یا سر چشمه . بهترین نوع شمش مسی را تولید میکنند.
و کلید ها هم از شرکت های المانی که در ایران زیاد هستند استفاده میشود... مانند اریوا زیمنس ای بی بی اشنایدر و غیره و غیره
همه استاندارد هستند . ولی باید با توجه به براورد قیمت و نیاز یک برند را انتخاب کرد .

آخرین ویرایش:

هومه

عضو جدید
تابلو برق

سلام دوستان من يه نقشه تابلوبرق ميخوام كه توضيح كامل در اجرا در آوردنش باشه(تابلو هاي صنعتي و تابلو ترانس)

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دوستان من يه نقشه تابلوبرق ميخوام كه توضيح كامل در اجرا در آوردنش باشه(تابلو هاي صنعتي و تابلو ترانس)
سلام دوست عزیز
توضیح کامل یعنی اینکه شما هر چی راجب لاجیک ... حفاظت ...شناخت تجهیزات مانند کلید ها .. کنتاکتور ها ...مقره ها... انتخاب سیم کابل و شمش مناسب ...و غیره و غیره و غیره و مخصوصا بهترین شیوه ی انتخاب سی تی پی تی و خلاقیت در جانمایی رو بلدی بنویسی که تا حالا هیچ کسی این کار رو نکرده ... هیچ کتاب و جزوه ای هم در رابطه با اون نیست...
شما باید همه چیز رو برای طراحی بلد باشی تا بتونبیطراحی کنی.. برای اشنایی هم میشه چند تا نقشه دید... و از افراد کاربلد سوال کرد
نقشه:http://up.toca.ir/images/2jwoue349yo9dztcr0y2.rar

sepiiid

عضو جدید
...

...

سلاام....برای طراحی و نصب تابلو برق دقیقا باید چه تجهیزات و قطعاتی فراهم کرد؟؟؟؟اگر میشه تک تک قطعات رو بگین...مرسییییی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلاام....برای طراحی و نصب تابلو برق دقیقا باید چه تجهیزات و قطعاتی فراهم کرد؟؟؟؟اگر میشه تک تک قطعات رو بگین...مرسییییی
سلام.
ابتدا مشخص میشه تابلو فشار ضعیف است یا متوسط . برای انتخاب یک سلول مناسب . اول باید به محل نصب مراجعه کنیم . بسته به محل نصب . تابلو ها به این صورت انتخاب میشن . 1- دسترسی از جلو 2- دسترسی از عقب
بعد از انتخاب این پارامتر.باید نوع تابلو مشخص شود. متال این کلاد باشد یا متال این کلوز... درجه ی حفاظت تابلو را در مرحله ی بعد مشخص میکنیم .بعد از انتخاب یک سلول مناسب و مونتاژ ان طبق نقشه و اجرای تست های مهم .(مداری...قطعاتی و غیره)و در اخر روتین تست .به مرجله ی نصب میرسیم .که با ابزار الات مناسب و انتخاب پیچ و مهره ی مناسب تابلو رو نصب میکنیم .
.
دقیقا منظورتون با چه قطعاتی هست؟؟؟
اگر تجهیزات درون تابلو رو میگید که بسته به نوع مدار کلید و شمش و ترانس های ولتاژو جریان و مقره و ترمینال و غیره انتخاب میشن .
اگر هم منظورتون ابزار الات نصب هست که میشه گفت همون ابزاری که برای نصب یک کولر دو تیکه استفاده میشه (البته تقریبا)

sepiiid

عضو جدید
..

..

شما فرض کنید میخوایم تابلو برق plc رو توی یه سردخونه نصب کنیم.....امکان سنجی این پروژه و نیاز سنجیش و زمینه های توسعه ی این پروژه چی میتونه باشه؟؟؟ممنون

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
شما فرض کنید میخوایم تابلو برق plc رو توی یه سردخونه نصب کنیم.....امکان سنجی این پروژه و نیاز سنجیش و زمینه های توسعه ی این پروژه چی میتونه باشه؟؟؟ممنون

به نظر من این معیار ها بستگی به محل پروژه و اصولی انجام شدن(خوب بعضی کارها اصلا طبق استاندارد ها انجام نمیشه . مثلا تمام تابلو های توزیع برق منطقه ای ایران تایپ تست نشدند.در کشور هایی مثل المان و امریکا و غیره به هیچ وجه خارج از استاندارد کار نمیکنن )از طرفی بودجه ای که برای پروژه در نظر میگیرن خیلی موثره .
برق کشی و تاسیسات طبق اصول انجام بشه .(نقشه سرد خونه رو تهیه و طبق اون برق کشی و تاسیسات و محل نصب تابلو رو مشخص میکنن. )حالا تفاوتی نمیکنه که پی ال سی باشه یا غیره . فقط باید تابلویی سفارش بدید که محفظه ای برای پی ال سی در نظر بگیرن . و سیم کشی و بقیه ی کار...
زمینه ی توسعه هم باز برمیگرده به بودجه ی اختصاصی. مثلا به مشتری میگید باید سیستم ارت راه اندازی کنم و هزینش(حالا یه مقداری)اینقدر میشه . مشتری میگه مهم نیست نمیخواد . هیچ جا ارت نیست حالا اینجا باشه که من بیشتر پول بدم. .... نبود این سیستم باعث میشه که در اینده نتوان از استابیلایزر و یو پی اس استفاده کرد . (یک نمونه)

sepide b

عضو جدید
میشه اجزای داخلی یه تابلوبرقه سکویی فشارضعیف رو نام ببرید.
درضمن دوست عزیز نقشه هارونمیشه دانلودکرد...من شدیدا بهش نیازدارم

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
میشه اجزای داخلی یه تابلوبرقه سکویی فشارضعیف رو نام ببرید.
درضمن دوست عزیز نقشه هارونمیشه دانلودکرد...من شدیدا بهش نیازدارم

اگرکه کاری به بیرون تابلو نداشته باشیم
1-صفحه گلند برای نگه داشتن کابل ورودی بدون انکه درجه ی حفاظت تابلو از بین رود
2-ترمینال(ترمینال مدار فرمان ... قدرت ... کنترل باید از هم جدا شده و با لیبل یا حروف شماره گذاری مشخص شوند)
2-کلید (مطابق نیاز کلیدی انتخاب میشه بعضی کلیدها حودشون دارای حفاظت over loadو short circuiteرو دارن. اگر به حفاظت دیگه نیاز بود با توجه به جریانی یا ولتاژی بودن حفاظت ctیاpt و یا هردو استفاده میشود .
3-شمش مسی به عنوان باسبار.(برقرار کننده ی جریان برق در مدار)
4-فیوز (تا 100 امپر از کلید فیوز مینیاتوری و بیشتر از ان از کلید مناسب انتخاب میشود اگر فیدر موتوری موجود بود از mpcbو اگر نبود ازACBیا MCCB
5-برای حفاظت جان و رعایت حفاظت 50G از RCD
6-استارت استپ و چراغ سیگنالها
7-وسایل اندازه گیری طبق نیاز .(امپر متر ... ولت متر... کسینوس فی متر و غیره )
استفاده از سر کابل و سر سیم .
و غیره و غیره .
در اولین فرصت اپ میکنم.(نقشه)

sepiiid

عضو جدید
مهم

مهم

سلام...دلیل استفاده از کنتاکتور ها ،رگلاتور ،رله ،چراغ سیگنال LED،ریل های مینیاتوری ،ترمینال ها،وهمچنین تجهیزات plc (از جمله power supply,touch pannel،ماژول های digital output و ...) در تابلو برق های plc چی هست؟؟؟؟؟ممنون

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام...دلیل استفاده از کنتاکتور ها ،رگلاتور ،رله ،چراغ سیگنال LED،ریل های مینیاتوری ،ترمینال ها،وهمچنین تجهیزات plc (از جمله power supply,touch pannel،ماژول های digital output و ...) در تابلو برق های plc چی هست؟؟؟؟؟ممنون
سلام
هر کدوم وظیفه ای دارند که به اختصار راجب شون میگم چون بعضی از این تجهیزاتی که نام بردید کاربرد های فراوانی داره .
کنتاکتور:دارای کنتاکت قطع و وصل است که بوسیله مدار فرمان به کنتاکت ها برای باز شدن (قطع مدار)و بسته شدن(وصل مدار) فرمان میدهیم . در کل کنتاکتور نباشه نمیشه از طریق مدار قدرتی فرمانی صادر کرد.
رگولاتور: اگر منظور رگولاتور برای بانک خازنی است که برای تغییر پله های بانک خازن استفاده میشه که چه مقدار خازن وارد مدار و از مدار خارج بشه.
اگر رگولاتور های تثبیت کننده ولتاژ منظورتون هست که چون نوساناتی در شبکه برق پیش میاد و ممکنه وسایل برقی رو از بین ببره از تثبیت کننده ولتاژ برای جلو گیری از این نوسانات استفاده میشه .
چراغ سیگنال:برای نشان دادن وضعیت مدار یا هر خط از مدار از لامپ سیگنال استفاده میشه . (برای مثال اگر LED قرمز روشن بشه PLCاز مدار خارج شده )
ریل ها: برای نگه داشتن تجهیزاتی مانند فیوز مینیاتوری وکنتاکتور ها و غیره درون تابلو از این ریل ها استفاده میشه .
ترمینال ها: برای مشخص نمودن کابل های ورودی از خروجی و کابل های خزوجی از تابلو برای هر خط از مدار (مثلا مسیر روشنایی با ترمینال X1 و مسیر موتور با ترمینال X2مشخص میشه)

بقیه هم تجهیزات مربوط به راه اندازی PLC و استفاده از ان در مدار است .

sepiiid

عضو جدید
اگه یه تابلو برق نصب کردیم...میتونیم در آینده توسعه و گسترش بدیم تابلورو؟؟؟؟؟؟اگه می‌شه چجوری؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
اگه یه تابلو برق نصب کردیم...میتونیم در آینده توسعه و گسترش بدیم تابلورو؟؟؟؟؟؟اگه می‌شه چجوری؟
بستگی داره . ببینید ما سیستم برق رو برای توان الکتریکی خاصی محاسبه میکنیم .
مثلا مصرف کننده هایی رو که باید براشون برق بکشیم توانی مصرف میکنن . جمع توان این مصرف کننده ها (برای مثال اگر بشه 10 کیلو وات) و ما تابلو برق رو برای 10 کیلو وات محاسبه و طراحی کنیم . مسلمه که نمیشه در اینده گسترش داد. چون شمش و کابل و ترمینال های مورد استفاده و تمام تجهیزات کلید ها و مبدل ها و غیره برای همون توان 10 کیلو وات محاسبه شده .و اگر این توان مصرفی قرار باشه که بیشتر بشه تمامی تجهیزات هم باید تغییر کنن . و به علاوه ی تجهیزات خود سلول هم باید تغییر کنه . مثلا کلیدی که در تابلو هست و جریان 400 امپر رو تحمل میکنه از نظر سایز با کلیدی که 1200 امپر هست خیلی متفاوته و همین باعث جلوگیری از توسعه میشه .
زمانی میشه توسعه داد که محاسبات تابلو رو بیشتر از نیاز انجام داده باشیم و سلول رو بزرگتر از حد لازم . که اگر قرار شد در اینده کلید بزرگتری در تابلو قرار قرار بگیره سلول ما جای کافی داشته باشه .

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
متاسفانه از سرور پاک شده.
لطفا در آپلود سنتر دیگر آپ نمایید.
با تشکر
متاسفانه نقشه رو هر کاری میکنم نمیتونم اپلود کنم . با مدیر سایت هم در میون گذاشتم ولی نشد که نشد .
فعلا همینا دم دستم بود . اگر فایل اصلی اپ شد میذارمش.
نقشه ی تاسیساتی روشنایی و پریز و نلفن و در باز کن +محاسبه ی یک تابلو برق ساختمان

پیوست ها

• Model-2.pdf
    284.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • محاسبه تابلو بر&#1.pdf
    466.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
تمام حفاظت هایی که یک طراح تابلو باید بداند.
از شرکتABB

پیوست ها

• REJ603_UM_1MDU07206-YN_ENa.pdf
    1.1 مگایابت · بازدیدها: 0

samirebadi

عضو جدید
سلام هر مشکلی داری به این ایمیل بفرس

سلام هر مشکلی داری به این ایمیل بفرس

تو تابلو برق کار میکنی؟
راستش من به عنوان کارآموز مدتی هست ک دارم توی یه شرکت خصوصی کار میکنم
دنبا ل یه دوست در ضمینه ی تبادل اطلاعات دراین زمینه میگردم
امیدوارم شما باشید