آیا ابلیس از جنس فرشته بود؟

بارون

کاربر فعال
آیا ابلیس از جنس ملک بود؟

پرسش:در قرآن کریم آمده است(وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِکَةِ اسْجُدُوا ِلآدَمَ فَسَجَدُوا إِلاّ إِبْلیسَ)

مگر ابلیس جزو ملائکه بوده،و اگر نیست پس چرا قرآن اینگونه سخن گفته است؟

پاسخ:
قرآن مجید به صراحت بیان فرموده است که: ابلیس از جنس « جن » بود و ملک نبوده است« و اذ قلنا للملائکة اسجدوا لآدم فسجدوا الا ابلیس کان من الجنّ ففسق عن امر ربّه افتتخذونه و ذریته اولیاء من دونی و هم لکم عدو بئس للظالمین بدلا »یعنی : « به یاد آرید زمانی را که به فرشتگان گفتیم : « برای آدم سجده کنید ! آنها همگی سجده کردند جز ابلیس – که از جن بود – و از فرمان پروردگارش بیرون شد آیا (با این حال) او و فرزندانش را به جای من اولیاء خود انتخاب می کنید ، در حالیکه آنها دشمن شما هستند ( فرمانبرداری از شیطان و فرزندانش به جای اطاعت خدا ) چه جایگزینی بدی است برای ستمکاران.

علاوه بر این چند دلیل دیگر هم داریم که ابلیس از فرشتگان نبود :

1) اینکه فرشتگان پاک و معصومند و قرآن به پاکی و عصمت آنها اعتراف کرده و می فرماید :« بل عباد مکرمون، لا یسبقونه بالقول و هم بامره یعملون »یعنی : « آنها بندگان شایسته اویند . هرگز در سخن بر او پیشی نمی گیرند و پیوسته به فرمان او عمل می کنند.اصولا از آنجا که جوهر آنها عقل است نه شهوت،بنابراین کبر و غرور و خودخواهی و بطور کلی انگیزه گناه در آنها وجود ندارد.

2) قرآن می فرماید : ابلیس از جنس جن بود و در آیه دیگر می فرماید :«خلق الجانّ من مارج من نار »یعنی : « جن را از شعله های مختلط و متحرک آتش خلق کرد»

3) آیة فوق ( 50 سوره کهف ) برای ابلیس ذریه ( فرزندان ) قائل شده است،در حالی که می دانیم فرشتگان ذریه ندارند.

از مجموعه این ادله بدست می آید که شیطان فرشته نبوده ولی از آنجا که در صف آنها بوده و آنقدر پرستش خداوند را کرده که به تمام فرشتگان مقرّب خدا تکیه زده بود، مشمول خطاب آنها در مسأله سجده بر آدم شد.

امام صادق علیه السلام می فرماید : ابلیس از جن بود ولی همراه فرشتگان بود آنچنان که آنان فکر می کردند از جنس آنان است(بخاطر قربش به پروردگار)