[ تجربهاي خودتون رو با همه در ميان بگزاريد ]

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بتن مگر ، بتن با سیمان حداکثر 150 که روی خاک کوبیده شده ریخته شده و برای تسطیح و انتقال غیر مستقیم نیروی پی به خاک بستر استفاده میشه ، حدوداً از عرض پی از هر طرف 10 سانتیمتر بیشتر و به ضخامت 10 تا 15 سانتیمتر .

civilica2008

عضو جدید
ممنون از لطفت اقا مصطفای عزیز
1-سیمان حداکثر 150 یعنی چی و منظورت چیه؟؟؟
2-انتقال غیر مستقیم پی به خاک بستر چطوری انجام میشه؟؟؟اخه مگه بتن مگر روی خاک ریخته نمیشه؟؟
میشه یه کم واضح تر توضیح بدی

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
2-انتقال غیر مستقیم پی به خاک بستر چطوری انجام میشه؟؟؟اخه مگه بتن مگر روی خاک ریخته نمیشه؟؟
1. یعنی مقاومتش در هر سانتی متر مربع، 150 کیلوگرمه!!!!
2. آره، اما بتن مگر بتن کارایی در پی نیست!!
وقتی می هوان محاسبه کنن که بتن با چه نیرویی لازمه، اصلاً به بتن مگر فمر نمی کنن!!!
یعنی خود بتن پی روی خاک انجام نمیشه!!
بهت پیشنهاد می کنم به این تاپیک برو و گزارش کارم رو دانلود کن!!
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=45631
با عکسه!!
اگه بازم متوجه نشدی، بگو!

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

قربونت ، توی کارهای اجرایی کسی بتن رو با مقاومت نمیشناسه ، با عیار سیمان میشناسه ، مثلاً بتن سیمان 150 یعنی با عیار 150 ، یعنی توی هر متر مکعب بتن شما باید 150 کیلوگرم سیمان مصرف کرده باشی :) همینطور این مقادیر برای سایر بتن ها فرق میکنه ، مثلاً عیار بتن برای پی 350 هستش ، یعنی توی هر مترمکعب بتن پی باید 350 کیلوگرم سیمان به کار برده بشه .
انتقال غیر مستقیم هم منظور در اینه که چون خاک یک بستر ارتجاعی داره ، اگر پی رو مستقیماً روش قرار بدی به عنوان یک تکیهگاه خمیری پلاستیکی برات عمل میکنه ، و اینکه اجرای پی روی خاک مستقیماً مجاز نیست ، برای همین میاند با یک بتن پی و خاک رو جدا میکنند . بهش بتن پاکیزه هم میگند :)

civilica2008

عضو جدید
اقا سپهر شما فرمودید:سیمان 150 یعنی مقاومتش 150 کیلوگرم بر سانتی متر مربعه!
اقا مصطفی شما هم فرمودید:یعنی در هر متر مکعب 150 کیلوگرم سیمان میریزند!
کدومش درسته؟؟؟؟:surprised:فکر کنم دومی نه؟؟
مطلب بعدی اینکه اقا مصطفی اگه نسبت وزنی اب به سیمان را بدونیم مگه دیگه عیار سیمان مهمه؟؟
اگه جواب مثبته چرا؟؟؟
مثلا در هر متر مکعب 150 کیلوگرم سیمان و 60 کیلوگرم اب و یکی دیگه سیمان با عیار 300 و مقدار اب 120 کیلو گرم.هر دو با نسبت وزنی اب به سیمان 4.
حالا کدومشون مقاومتش بیشتره و چرا؟؟؟;)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اولاً خود نسبت سیمان مقدار مشخصیه ، نه اینکه شما الله بختکی بگید من میگیرم 4 !! ( که نمیدونم چطوری 150 و 60 و به هم تقسیم کردی 4 شد ) من نمیدونم شما تکنولوژی و طرح اختلاط خوندی یا نه ؟ برای دوستانی که شاید بلد نباشند ، نسبت آب به سیمان مشخص میشه ، بعدش مقدار آب مشخص میشه ، بعدش سیمان بدست میاد ، بعدش سنگدانه ها حساب میشند ، شن و ماسه تفکیک میشه تا اندازه ها بدست بیاد ، در مورد اینکه شما گفتی هر دوش نسبت برابر دارند ، به این دقت کن که شما با بالابردن نسبت سیمان و آب ، از سنگدانه کم کردید :) پس کلاً شرایط فرق میکنه ،
بعدشم توی کارگاه کسی ترازو و ... نداره که ببینه آقای برادر افغانی چند کیلو سیمان میریزه درسته یا نه :) باسه همین از عیار استفاده میکنند ، میگند آقا من حالیم نیست توی این5 تا فرغون شن و 10 تا فرغون ماسه باید3 تا پاکت سیمان بترکونی و آب ببندی توش بعدش میشه بتن با عیار 150 :)

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
اقا سپهر شما فرمودید:سیمان 150 یعنی مقاومتش 150 کیلوگرم بر سانتی متر مربعه!
اقا مصطفی شما هم فرمودید:یعنی در هر متر مکعب 150 کیلوگرم سیمان میریزند!
کدومش درسته؟؟؟؟:surprised:
به حرفهای مصطفی بیشتر اعتماد کن!! ;)
من سوالت رو بد متوجه شدم!:)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولاً خود نسبت سیمان مقدار مشخصیه ، نه اینکه شما الله بختکی بگید من میگیرم 4 !! ( که نمیدونم چطوری 150 و 60 و به هم تقسیم کردی 4 شد ) من نمیدونم شما تکنولوژی و طرح اختلاط خوندی یا نه ؟ برای دوستانی که شاید بلد نباشند ، نسبت آب به سیمان مشخص میشه ، بعدش مقدار آب مشخص میشه ، بعدش سیمان بدست میاد ، بعدش سنگدانه ها حساب میشند ، شن و ماسه تفکیک میشه تا اندازه ها بدست بیاد ، در مورد اینکه شما گفتی هر دوش نسبت برابر دارند ، به این دقت کن که شما با بالابردن نسبت سیمان و آب ، از سنگدانه کم کردید :) پس کلاً شرایط فرق میکنه ،
بعدشم توی کارگاه کسی ترازو و ... نداره که ببینه آقای برادر افغانی چند کیلو سیمان میریزه درسته یا نه :) باسه همین از عیار استفاده میکنند ، میگند آقا من حالیم نیست توی این5 تا فرغون شن و 10 تا فرغون ماسه باید3 تا پاکت سیمان بترکونی و آب ببندی توش بعدش میشه بتن با عیار 150 :)
معلومه خيلي كار كشته اقا مصطفي;)

civilica2008

عضو جدید

1-اقا سپهر ممنون از توضیح خوبت ولی من گفتم نسبت وزنی اب به سیمان میشه 4 دهم نه 4
شما ممیز را ندیدی.یه نقطه ی کوچولو پشت اون 4 بود.;) بازم از اینکه به سوالم جواب دادی تشکر;)

2-اقا مصطفی حالا فرض کن جنس سنگدانه ها و همه چی اونها در هر دو حالت یکیه و فقط در یکی مقدار سنگدانه ها کمتره و در دیگری بیشتر.حالا مقاومت کدوم بیشتره؟؟؟؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
1-اقا سپهر ممنون از توضیح خوبت ولی من گفتم نسبت وزنی اب به سیمان میشه 4 دهم نه 4
شما ممیز را ندیدی.یه نقطه ی کوچولو پشت اون 4 بود.;) بازم از اینکه به سوالم جواب دادی تشکر;)

2-اقا مصطفی حالا فرض کن جنس سنگدانه ها و همه چی اونها در هر دو حالت یکیه و فقط در یکی مقدار سنگدانه ها کمتره و در دیگری بیشتر.حالا مقاومت کدوم بیشتره؟؟؟؟

آها اونو فکر کردم نقطه آخر جملست :) دیدمش وگرنه ! سوالتم سخت بودا ! راستش و بگم نمیدونم ، چون مقاومت رو نمیشه مستقیماً با مقدار مصالح بدست اورد ، حالا ولی یادمه یک سری جداول بود باید برم یک نگاهی بکنم ، ولی شک دارم پیدا کنم .

civilica2008

عضو جدید
ممنون اقا مصطفي;)
يه سوال از همه ي بچه ها مخصوصا با تجربه ها:
2 نوع بتن داريم كه هر دو تقريبا 1 متر مكعب فضا را اشغال ميكنند.ميخواهيم بدون ازمايش و با دليل منطقي بفهميم مقاومت كدوم بيشتره؟
1-در اولي اين مواد به كار رفته:سيمان:315 كيلو گرم اب:150 كيلو گرم 1343 كيلوگرم هم شن و ماسه ي معمولي

2-سيمان:400 كيلوگرم اب:150 كيلوگرم شن و ماسه ي معمولي هم:1294 كيلو گرم

در دومي هم سيمانمون بيشتره كه معمولا تا يك حدي باعث بهتر به هم چسبيدن مصالح و افزايش مقاومت بتن ميشه و همچنين نسبت اب به سيمان هم كمتره كه باز هم در حالت كلي به شرط اينكه اين نسبت تقريبا بالاتر از 38/. باشه باعث افزايش مقاومت بتن ميشه

ولي به جاش در اولي مقدار شن و ماسه كه اسكلت بتن را ميسازند و در تحمل تنش نقش اساسي را دارند بيشتره و مقاومت را بالا ميبره.

من كه خودم نميدونم شما فكر ميكنيد مقاومت كدوم بيشتر باشه؟؟:confused:
من ميگم شايد دومي;)
لطفا نظر بديد با دليل:)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنون اقا مصطفي;)
يه سوال از همه ي بچه ها مخصوصا با تجربه ها:
2 نوع بتن داريم كه هر دو تقريبا 1 متر مكعب فضا را اشغال ميكنند.ميخواهيم بدون ازمايش و با دليل منطقي بفهميم مقاومت كدوم بيشتره؟
1-در اولي اين مواد به كار رفته:سيمان:315 كيلو گرم اب:150 كيلو گرم 1343 كيلوگرم هم شن و ماسه ي معمولي

2-سيمان:400 كيلوگرم اب:150 كيلوگرم شن و ماسه ي معمولي هم:1294 كيلو گرم

در دومي هم سيمانمون بيشتره كه معمولا تا يك حدي باعث بهتر به هم چسبيدن مصالح و افزايش مقاومت بتن ميشه و همچنين نسبت اب به سيمان هم كمتره كه باز هم در حالت كلي به شرط اينكه اين نسبت تقريبا بالاتر از 38/. باشه باعث افزايش مقاومت بتن ميشه

ولي به جاش در اولي مقدار شن و ماسه كه اسكلت بتن را ميسازند و در تحمل تنش نقش اساسي را دارند بيشتره و مقاومت را بالا ميبره.

من كه خودم نميدونم شما فكر ميكنيد مقاومت كدوم بيشتر باشه؟؟:confused:
من ميگم شايد دومي;)
لطفا نظر بديد با دليل:)

خوب اول اینکه شما این اعداد و از کجا اوردی ؟ این خیلی مهمه :)
اصولاً مرجع بتن برای عمرانی ها کتاب " بتن شناسی " تالیف پروفسور نویل و ترجمه دکتر فامیلی هستش . حالا من به 2-3 تا قضیه از اون کتاب رو برات میگم :
اگر نسبت وزنی آب به سیمان توی مورد اول باشه : 0.47 ، برای بتن با کارایی متوسط و دانه بندی مناسب باید نسبت سنگدانه به سیمان 5.3 باشه ، یعنی شما 1669.5 کیلوگرم باید سنگدانه داشته باشی تا بتنت استاندارد بشه تازه ، هنوز کاری به مقاومت هم نداریم . در صورتی که سنگدانه شما خیلی کمتر از این قضیه هستش .

برای شماره 2 هم نسبت آب به سیمان میشه : 0.375 ، نسبت سنگدانه به سیمان در شرایط مشابه بالایی میشه 3.4 ، یعنی 1360 کیلوگرم سنگدانه نیاز داری ، یعنی مورد دوم هم بتن استانداردی نیست .
حالا جالب قضیه اینه که این طرح اولیه هستش ، و یک نسبت های دم دستی برای محاسبه هستش ، همونطور که میدونیم وزن بتن باید مترمکعبی 2400 باشه ، حالا جمع مصالح اول میشه : 2135 و برای مورد دوم میشه 1910 ، یعنی باز هم باید شما اصلاح کنید دانه بندی و نسبت آب به سیمان و ... رو .

civilica2008

عضو جدید
اقا مصطفی ممنون.;) میتونی بگی ایا این مطلب درسته یا نه که:
1-سیمان در بتن حدود 7 تا 14 درصد حجم بتن
2-اب:حدود 15 تا 21 درصد حجم بتن
3-سنگدانه حدود 60 تا 75 درصد حجم بتن
4-هوا در بتن بدون هوا حدود 5, تا 3 درصد و در بتن هوادار 4 الی 8 درصد
اگه درسته ببین نسبتهای من درست میشه یا نه؟؟؟
درباره ی این نسبت سنگدانه به سیمان هم که گفتی خیلی ممنونم چون چیز زیادی ازش نمیدونستم
اگه دربارش یه کم بیشتر توضیح بدی احتمالا قضیه واسم حل میشه
فکر میکنم برای اینه که باید دور تمام مصالحمون با سیمان پوشیده بشه تا خوب به هم بچسبند.درست میگم؟؟؟:)
یه کم بیشتر راهنمایی کن لطفا;)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ببین اصلاً من نمیدونم چرا میخوای درصد بدی ، مقدار بدی :)
ببین من برات یه مثال بزنم
برای بتن ریزی پی ، شما باید مقاومت مشخصی داشته باشی ، مثلاً 35 مگاپاسکال یا همون 350 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع رو نیاز داریم ،
خوب به جداول مراجعه میکنیم ، میبینیم براین این مقدار باید نسبت آب به سیمان برای بتن بدون هوا 0.48 میشه مثلاً ، بعدش میریم به یه جدول دیگه که توش مقدار آب بر اساس نوع سنگدانه و ضریب نرمی ماسه اگه اشتباه نکنم ، مقدار آب بدست میاد ، پس مقدار سیمان به دست میاد ، جمع میکنیم اینها رو با هم میشه وزن آب و سیمان برای 1 مترمکعب . حالا میایم این رو از 2400 که وزن 1 مترمکعب بتن کم میکنیم ، مقدار سنگدانه بدست میاد :)

civilica2008

عضو جدید
قبول اقا مصطفی منتها من میخوام اطلاعات خودم را زیاد کنم.
مثلا بفهمم که در چه صورتی میتونیم بتنی با مقاومت بالاتر داشته باشیم و رابطه ی این درصدها چیه؟؟
نمیخوام فقط حفظ کنم.
مثلا سیمان نقش چسبندگی را داره و سنگدانه نقش استخون بندی و در حالت کلی هم میدونیم که نسبت اب به سیمان هم هرچی کمتر باشه بهتره درسته؟
حالا من میخوام با کم و زیاد کردن این نسبتها نقش هرکدومش را دقیقتر بفهمم.یا مثلا تا حالا تو این تالار مهندسی عمران کسی از واکنش هیدراسیون سیمان صحبتی به میون نیاورده(البته فکر میکنم)
من میخوام ریزتر وارد جزییات بشم.احتمالا بازم ازت سوالای زیادی میپرسم.امیدوارم خسته نشی.
ممکنه اون نسبتا که قبلا گفتم را تصحیح کنم و بیام بازم بپرسم که مقاومت کدوم بیشتره و با دلیل;)

اجرای ساختمان آقایvalkano

اجرای ساختمان آقایvalkano

اجراي کـارهـاي ساختماني شـامـل مراحـل متعددي است که ضمنآن افراد با ماشين آلات ساختماني، ابزار و مصالح گوناگون سروکار دارند . اينروابط ويژگي ها امکان وقـوع حوادث را بـراي نيروي انسـاني را افـزايش مي دهـنـد . محـافظت از افراد انساني در قبال حوادث نـاشـي از کـار از اهميت ويژه اي برخوردار اسـت . از اين رو بـايد ابـزار و ماشين آلات بـه طور مستمر مورد بازرسي کامل قرار گـرفـتـه و از سالم بودن آنها اطمينان حاصل شود . در بکار گيري ماشين ها نيز بايد از افراد با تجربه استفاده شود . براي تامين ايمني کارگاههـاي ساختماني بـايد همه ي کـارهـا بـا دقت و برنامه ريزي دقيقانجام گيرند. در ضمن بايد دقت داشته باشيم وکـه هنگام کار يا تخليه ي مصالح مزاحمتي براي همسايگان و سايرين ايجاد نشود. همچنين از انجام کارهاي پر سر و صدا در شب خودداري شود . در صورتي که لازم است کاري در شب انجام شود بايد قبلا اجازه ي شهرداري و مقامات مسئول کسب شـود .
ابـتدا کارفرما موظف است بـراي انجام مراحل قانوني و کسب مجوز پاك سازي بـه شهرداري و ديگر مراجع ذيربط مراجعه کند .
پس از انجام مراحل قانوني و کسب مجوز پاك سازي کارفرما موظف بـدادن تعهـدي مبني بـر عدم ايجاد مزاحمت و سلب آسايش بـراي همسايگان و عـدم ايجاد سد معبر در خيابان به هنگام ساخت و پاك سازي مي باشد . در ضمن کار فرما موظف به تعهد مبني بر جلو گيري از تخريب و صدمه به ساختمان هاي مجاور هنگام پاك سازي و سـاخت و سـاز مي باشد .
پس از انجام مراحل بالا و گـرفتن مجوز پاك سازي با اجازه مهندس ناظر و با احتياط کامل و ارئه تمهيداتي خاص درهنگـام پاك سازي جهت جلو گيري از آسيب بـه ساختمانهاي مجاور شروع بـه پاك سازي خرابه مي نماييم.

پس از اخذ مجوز پاك سازي از شهرداري و قبل از پاك سازي خرابه بايدسـازمانهايمربوطه از قبيلسازمانآب برق گـاز ... را در امور كارقرار داده و هماهنگي هـايلازم را بعمل آوريم و نسبت به نصب آنها اقدام نماييم
عملیات تخریب

کارفرما براي صرفه جويي در وقت و هزينه عمليات پاك سازي و گودبرداري را به يك اكيپ پيمانکار سپـرده و پـس از بستن قـرار داد پيمانکـار طبق قرار داد منعقد شده موظف مي شود ساختمان قدیمی را با درنظرگرفتن نکات ایمنی تخریب وکلیه مصالح اضافی بهمراه زباله ها را پاکسازی کند.يك نكته حائز اهميت در پروژه هاي عمراني و ساخت و ساز رعايت كامل نكات ايمني مي باشد. مي دانيم كه امروزه طبق آئين نامه سازمان نظام مهندسي ايرانسازه هاي فلزي بايد از تيرآهن ضرب دري در سازه هاي خود استفاده كنندو نيز سازه هاي بتوني كه با سيستم ديوار باربر اجرا مي شوند بايد داراي شناژ بندي افقي و عمودي طبق قوانين مندرج در آئين نامه باشند. مي دانيم كه اين عمل براي مقابله سازه با نيروهاي جانبي مي باشد.
حال با توجه به اينكه كشور ما در منطقه ي زلزله خيز قرار گرفته اجراي اين نكته از الزامات و داراي اهميت فوق آلعاده اي مي باشد.

ادامه دارد.............

البته بايد متذكر شوم كه قبل از شروع به گودبرداري بايد درخت و بوتـه هاي احتمالي را كه در محل كارگاه موجود است از محل كار جمع آوري نمود كه به اين كار عمليات بوته كني مي گويند.
همچنين بايد محل چاه هاي قديمي يا تختـه سنگ و موانعي را که ممکن است موجب حادثه شوند شناسايي و نسبت به ايمن سازي آنها اقدام نمود. و نيز اگر با گود برداري پايداري ساختمان هـاي مجاور دچـار مخاطره مي شود بـايد از ايمني آنها بوسيله شمع بندي زير پايه هـا، سپر و مهار کردن ساختمان هـا بطور مطمئن اطمينان حاصل نمود.
اين عوامل حفاظتي بايد تـا رفع خطر مرتباً به وسيله ي اشخاص ذيصلاح بـازديد شـونـد تـا موجبات حفاظت مـوثـر ساختمان هـاي مجاور و امنيـت جاني كـارگـران و هـمـسـايـه هـا نـيـز تـاميـن بـاشـد. پيمانکارموظف است تجهيزات ايمني لازم بـراي حفاظت کارگران را در اختيار آنها قرار دهـد. در حفاري با بيل و کلنگ کارگران بايد فاصله کافي ازيكديگر داشته باشند. در گـودالـهـا و شيارهـاي عميق کـه عمق آنها از يك مـتـر بيشتر باشد نبايد کارگران را به تنهايي بکار گمارد .
خاکـبـرداري در زمين هـاي بـا رطـوبـت طبيعي را مي تـوان تـا عمق يك مـتـر، بـراي مـاسـه 25/1 مـتـر، براي ماسه رس دار 5/1 مـتـر، بـراي خـاک رس 2 مـتـر و براي خاک بسيار متراکم را بدون پايه هـاي ايمني، سپر و حائل انجام داد. در سـاير موارد بـا تـوجـه بـه جنس خاک ، عمق گـودبـرداري و شرايط ترافيكي اطراف تدابير ايمني لازم توسط مسئولان اتخاذ مي گـردد. لازم ذكر است كه خاك اين منطقه از جنس رس مي باشد.
پـيـاده كـردن نـقـشـه
هدف از پياده کردن نقشه به معني انـتـقـال نقشه ساختمان از روي کاغذ بر روي زمين با ابعاد اصلي مي باشد. بطوريكه محل دقيق پي ها و ستون هـا و ابعاد آنها روي زمين مشخص گردد. در موقع پياده کردن نقشه از نقشه ي پي کني استفاده مي شـود. بـراي نقشه ي ساختمان هـاي مهم معمولا از دوربين نقشـه بـرداري استفاده مي شـود. براي نقشه ي ساختمان هاي کوچک و معمولي از مـتـر و ريسمان کـار استفاده مي شـود .
کــارگــران بـا حـضـور مهندس نـاظـر بـه پياده کـردن دقيق نقشه فونداسيون اقـدام کـردنـد. بـه گـونـه اي که به وسيله ي متر، ريسمان کار و گچ کاملا ابعاد فونداسيون را مشخص کرده و آن را در زمين پياده میکنند.
تـون مگــر
بتون مـگـر كـه بـه آن بـتـون لاغر نـيـز مي گـويند اولين قـشر پي سـازي مي بـاشد. مقدار سيمان در بتون مگر حدود 100 الي 150kg/m3 است . بتون مگر معمولا به دو دليل مورد استفاده قرار مي گـيـرد :
1 : براي جلو گيري از تماس مستقيم بتون اصلي فونداسيون با خاک.
2 : براي رگلاژ کف فونداسيون و ايجاد سطحي صاف براي ادامه پي سازي.
کـارگـران پـس از ساختن بـتـون مگر، آن را در جـاهـاي مشخص شـده بــه ضخامت حدودا ده سانتي متر ريخته و سطح روي آن را بـا ماله تقريباً صاف میکنند. کارگران پس از ريختن بتون مگر و گذشت حدودا سه الي چهار ساعت به آب دادن مختصر و سطحي آن پرداختند. لازم به ذکر است که در هنگام ريختن بتون مگـر حدوداً از هر طرف هفت تا ده سانتيمتر بيشتر از ضـخـامـت فونداسيون بتون ريزي میکنیم. که البته اين کار براي سهولت در اجراي قالب بندي و کفراژبندي است.
ادامه دارد...........

قـالـببـنـدي فونداسيون و شمع بندي
قـالـب بندي معمولا بـه چـنـد صورت مي تواند صورت گيرد. يـا به صورت فلزي يا به صورت چوبي و يا بـه صورت آجري .
ابعادفونداسيون راکاملا مشخص کرده بـه وسيله ي ريسمان کار جدا کرده سپس به ساختن قالبآجري فونداسيون با ارتفاع مشخصمی پردازیم.
کندن چاههای شمع بندی در این مرحله انجام میشود.
پس از ساختن قالب بندي فونداسيون کار کاملا آماده تحويل به گروه آرماتوربند براي اجراي شبکه مش و آرماتور بندي پي میشود.
پس از تهيه يميل گرد بـا شماره هـاي مشخص که قبلا" توسط مهندس محاسب انتخاب شده وطی یک دفترچه که به آن اصطلاحا" لیستوفرمیگویندهمراه با نقشه مشخص است کاررا تحويل گروه آرماتوربندمیدهیم.
آرماتوربندي
کار گروه آرماتوربند کارآغاز میشود البته در اين هنگام چاله هاي بين شناژ بندي فونداسيون را از خاکي که از خاک برداري باقي مانده بود پـر میکنیم. تا در هنگام بتون ريزي ، پشت قالب آجري که در واقع يكتيغه ي پنج سانتيمتري بود پر بـاشـد. تـا در واقع تاب و تحمل وزن بتون را داشته باشد و از تخريب آن جلوگيري گردد.
نحوه آرماتوربندي
فولاد را که در بتون استفاده مي كنيم بايد به صورت يك شبکه و کلاف يك پارچه در آورده تا بتواند به خوبي در مقابل نيروهاي وارده از خود مقاومت نشان دهد . بـه اين شبکه ميل گرد و آرماتورهاي بـه همبافته شده حصيري مي گويند.
ميل گردها را معمولا با توجه به قطر آنها مي خوانند مثلاًميل گرد 18،ميل گردي است که قطر آن 18 ميليمتر مي باشد .
لازم ذكر است با توجه به آئين نامه حداقل ميل گردي که در ساختمانها مصرف مي شـود نـمـره 6 مي باشد.
مـيـل گـردها معمولا به طول 12 متربه بازار عرضه مي شوند.که با توجه به شکل و ابعاد فونداسيون بايد آنها را به اندازه ي دلخواه قيچيكنيم. بـا تـوجـه بـه توضيح بالا که شبکه آرماتورها بايد به صورت يك کلاف يك پارچه عمل کند نحوه ي اتصال آنها بـه يكديگربسيار حائز اهميت است. کـه مسلماً بايد با نظارت مهندس ناظر اجرا شود .
معمولا در کارگاه ها براي اتصال دو نخ آرماتور 40 برابر قطر آرماتور آنـهـا را بـا هــم اورلــب کـرده و بـه وسيلهي مفتول آنـهـا را بـه هـم مي بنديم . کـه البته اين نوع اتصال طبق آئين نامه براي آرماتورهاي تـا نـمره ي 32 مجاز مي باشد . روشهاي ديگري نيز براي اتصال آرماتورها وجود دارد.
بـا تـوجـه بـه خاصيتميل گـرد و عـلت استفاده آن در بتون بايد اندازه قطر ونحوه اجراي آرماتورها دقيقاً طبق نقشه و با نظر مهندس محاسبه و اجرا شود، مقدار ميزانمصرف ميل گرد در بتون با توجه به سطح مقطع آن است .
بـا دقت در شکـل ظاهري فونداسيون و محاسبه مي توانيم به اين نتيجه برسيم که در سطح بالايي پي نيروهاي کششي وارده کم و نيروهاي فشاري وارده که بـتـون بـه خـوبـي مي توانـد در مقابل آن مقاومت کند زياد است . و در سطح پاييني پي نيروهاي کششي وارده زياد و نيروهاي فشاري وارده کم است . پس بايد در سطح پاييني پي از تعداد ميل گردهـاي بيشتر و قويتري استفاده کنيمتـا در مـقـابـل نيروهاي کششي وارده به خوبي مقاومت کند . در کارگاه هـاي کوچک مثلا در کارگاه مورد نظر ما با توجه به مشکلات اجرايي و نظر به اهميت سـطح مقطع فولاد در بتون بـه جاي استفاده از ميل گردهـاي بـا نمره بالاتر در شبکه پايين پي از تعداد بيشتري ميل گرد با نمره ميل گردهاي شبکه بالايي پي البته با نظر مهندس ناظر استفاده مي شود.
چون ما از بتن مگر در سطح کار استفاده کردیم حداقل فاصله خارجي شبکه زير پي از بتون مگر مي بايد حدوداً 3 سانتي متر باشد . براي اين کاراز قطعه بتنی کوچک بنام بالشتک استفاد میکنیم.
نـکـتـه حـائـز اهميت در اجـراي کـار اين است کـه بايد فاصله ميل گردهـا و خاموت هـا را دقيقاً طبق نقشه اعمال کنيم کـه البته اين فـاصلـه هـا را بايد از مرکز به مرکز آرماتورهـا در نظر بگيريم .
فقط در موقع جاگذاري بايد دقت لازم انجام گيرد تـا قفسه هـا و مش ميل گردي درست در وسط گود قرار گيرد تا در هنگام بتون ريزي از همه طرف توسط بتون احاطه شونـد . در واقع بتون مثل کاوري دور و اطراف آن را بپوشاند. معمولاً ميلگردهاي مصرفي در بتون را از نوع ميلگرد آجدار انتخاب مي كنند.

خم کردن آرماتور :
در کارگاه هاي کوچک آرماتورها را با دست و آچارF( گوساله) خم مي نمايند . ولي در کارگاه هـاي بـزرگ خم کـردن آرماتور بوسيله ي ماشين انجام مي شود . مسئول کارگاه آرماتوربندي بايد از روي نقشه تعداد و شکل هر آرماتور را تعيين نموده و به کارگران داده و خم کردن هر سري را دقيقاً زير نظر داشته باشد تا طول آرماتور و محل خم کردن و زاويه ي خم کـردن و طول قلاب ها طبق نقشه انجام شـود . طول قلاب معمولا نبايد از 10 سانتي متر کمتر باشد . ميل گردها بايد از نوع ذکر شده در نقشه باشد. يکي از نکات اجرايي که بايد مد نظر قرار دهيم اين است که اگر ميل گرد خميدگي موضعي داشت مي بايد اين خميدگي قبلاً صاف گـرديده بعد اقدام به شکل دادن آرماتور بـشـود. بـراي صاف کـردن ميل گرد چکش کاري مجاز نيست . بلکه بايد بـهوسيله ي کشش اين کار را انجام دهيم .
آرماتورها بايد طوري بسته شود تا در موقع بتون ريزي از جـاي خـود تکـان نخورده و جـابـجـا نـشـونـد .
آرمـاتـورهـاي تـا قطـر 12 ميلي متـر را مي تـوان بـا دسـت خـم نـمـود ولـي آرماتورهاي بزرگتر از 12 ميلي متر بهتر است با دستگاه مکانيکي مجهزبه فلکه خـم شـود قطر فـلکـه خـم متناسب بـا قطر آرماتور بوده و توسط مهندس محاسب و مهندس کارگاه تعيين مي شود .
کـلـيـه آرمـاتـورهـاي ساده بايد بـه قلاب ختم شود ولي آرماتورهـاي آجدار را مي توان به صورت گونيا خم نمود. سرعت خم کردن بايد متناسب با درجه ي حرارت محيط بـاشد و بايد بـا نظر مهندس کارگاه بطور تجربي تعيين شـود. بايد از خم کردن آرماتورها در دماي کـمـتـر از پنج درجه ي سانتيگـراد خـودداري نمود . حتي المقدور بايد از بـاز کـردن خـم هـاي آرماتورهـاي شکل داده شده و مصرف آن خـودداري نـمـود. بولت ها يا آرماتورهـاي انتظاري که براي اتصال شالوده بـه صفحه ستون به کار میرودتا سطح آرماتورهاي زيرين پي ادامه ميابد تا انتهاي شمع بندي.
کليه ي بولت ها درانتها داراي خـم نـود درجه بودند. اين آرمـاتـورهـا بـه وسيله خاموت بـه يکـديگـر متصل شده و داخل فونداسيون به خوبي مستقر میشوند و در داخل پي ادامه داشتند تا انتهاي شمع بندي. قـبـل از بـتـون ريزي يـک بـار ديگـر فاصله محور تـا محـور بولت ها کنترل میشود .
سپس با نظارت مهندس ناظر شروع به كار گذاشتن صفحات بيس پليت بر روي بولت ها میکنیم. تمام صفحات را به وسيله تراز دستي و آجر و مهره هاي نصب شده بر روي بولت ها و صفحه بيس پليت تراز میکنیم.
بتون ريزي فونداسيون :
بـتـون تـشکـيل شده از دانـه هـاي سنگي بـه اضافه ي سيمان وآب است. کـه سيمان و آب تشکيل خميـر سيمان را مي دهـنـد . خمير سيمان کـه در واقـع مخلوط سيمان و آب مي باشد در اثر واکنش شيميايي سيمان و آب روند سخت شـدن را طـي مي کـنـد و در نتيجه دانه که شامل ماسه و شن يا سنگ شکسته مي باشد را به صورت توده ي سنگ مانندي به يکديگرمي چسباند که به بتون سخت شده معروف است . البته به آن سنگ مصنوعي نيز مي گويند .
دانه هاي سنگي عموما به دو گروه ريز و درشت تقسيم مي شوند . دانـه هـاي ريز از ماسه طبيعي يا کارخانه اي که اندازه ي ذرات آنها تا يک چهارم اينچ مي رسد تشکيل شده و دانه هاي درشت دانه هايي است کـه روي الک شماره 16 باقي مي ماند.
همانطور که گفتيم خمير سيمان از مخلوط سيمان و آب تشکيل شده و چون به طور کامل اشباع نمي شود پس هوا نيز در آن وجود دارد .
خمير سيمان معمولا حدود 25 تا 40 درصد کـل حجم بتون را در بـر مي گيرد که حجم مطلق سيمان معمولا بين 7 تا 15 درصد و حجم آب از 14 تا 21 درصد است . مقدار هوا در بتون تا حدود 8 درصد حجم بتون تغيير مي کند که البته اين مقدار به اندازه درشت ترين دانه ها بستگي دارد.
از آنجا که دانه ها حدودا 60 تا 75 درصد بتون را شامـل مي شـود
انتخاب آنها از اهميت ويژه اي برخوردار است . دانـه هـا بايد از موادي تشکيل يافته باشند که داراي مقاومت کافي بوده و در مقابل شرايط محيطي مقاوم بـاشـنـد . کيفيت بتون تا حد زيادي به کيفيت خمير سيمان بستگي دارد . در بتوني که به طور صحيح ساخته مي شود هر يک از دانه هـا کاملا به خمير سيمان آغشته مي شود و تمامي فضاي موجود بين دانه ها کاملا با خمير سيمان پر مي شود. دانه هاي درشت بايد به حدي مصرف شـود کـه فضاي خالي در بتون ايـجـاد نکند . يعني مانع مخلوط شدن دانه هاي کوچکتر نشود و فضاي بين دانه هاي درشت را دانه هاي متوسط پر نمايند .
مصرف دانـه هـاي متوسط هم بايد به حدي باشد که جاي دانه هاي درشت را نگيرد . بتوني کـه داراي دانه بندي متعادل باشد از مقاومت بالايي برخوردار خواهد بود .
مصرف دانـه هـاي ريز ، سيمان و آب هم بايد به حدي باشد که کاملا اطراف کليه ي دانه ها را آغشته نمايد و فضاي خالي دانه ها را بپوشاند. اگر مصرف دانه هاي ريز زياد باشد بتون معايب زير را پيدا خواهد نمود :
1 ــ مقاومت فشاري بتون کم مي شود .
2 ــ سيمان مصرفي مورد نياز بتون زياد خواهد شد .
3 ــ بتون به آب زيادي احتياج خواهد داشت که بعد ازسخت شدن به صورت حباب هاي هوا در بتون باقي خواهد ماند .
علت اينکه مقاومت فشاري بتون کم مي شود دليل مستقيم با مصرف آب زياد و سيمان زياد دارد . چرا که هر کدام مقاومت فشاري بتون را به گونه اي کـه توضيح مي دهيم کم خواهد نمود .
ــ مصرف آب زياد : زيرا همانطور که گفته شد بعد از سخت شدن بتون ايجاد خلا در بتون مي نمايد و هرچه تخلخل بتون زياد باشد مقاومت آن کمترخواهد شد . ما در هنگام ساخت بتون به دنبال دستيابي بـه يـک جسم متراکم و تـوپـر هستيم . هنگام اضافه کردن آب بايد در نظر داشته باشيم کـه آب مصرفي در حدي باشد که بتون اولا براحتي جابجا شود يعني آب باعث لغزاندن دانه هاي سنگي روي همديگر شود و ثانياً آب مورد نياز جهت انجام فعاليت شيميايي و هيدراتاسيون سيمان فراهم گردد .
در زير برخي از مزاياي ناشي از کاهش آب در بتون را شرح مي دهيم :
1 ــ افزايش مقاومت فشاري و خمشي
2 ــ باعث افزايش قابليت آب بندي بتون مي گردد
3 ــ افزايش مقاومت و پايداري بتون در مقابل عوامل جوي
4 ــ چسبندگي بهتر بين ميلگرد و بتون
پس هر اندازه آب کمتري در بتون استفاده شود بتون مرغوب تري بدست مي آيد به شرط آنکه بتوان آنرا به طور صحيح مخلوط و متراکم نمود .
مصرف زياد سيمان در بتون : سيمان اگر با آب مخلوط شود فقط کار يک ماده ي چسباننده را انجام مي دهد.
پس دانه هاي سنگي در بتون توسط سيمان به هم چسبانده مي شود. اين دانـه هاي سنگي هستند که بايد مقاومت کافي در مقابل عوامل مختلف را دارا باشند.
اگر جاي مواد سنگي را در بتون مواد ديگري بگيرند طبيعتاً از مقاومت بتون کاسته مي شود . هنگامي که در هنگام ساخت بتون مقدار سيمان زياد بـاشـد جـاي دانـه هـاي سـنگـي را اشغال خواهـد کرد در نتيجه مقاومت بتون را کـم خواهد کرد . در ثاني از لحاظ اقتصادي نيز مقرون به صرفه نخواهد بـود کـه مصرف سيمان را زياد نماييم زيرا هـزينـه ي تهيه ي دانـه هاي سنگي خيلي کمتر از هزينه ي تهيه ي سيمان خواهد بود.
مصرف زياد ماسه در بتون : تقريبا تـوضيح در اين بـاره مشابه توضيح مصرف زياد سيمان خواهد بـود .
مصرف سيمان در صورتي در بتون کـم خواهـد شد کـه سطح دانـه هايي کـه سيمان مي خواهد آنها را بـه همديگـر بچسباند کـم شود و اين نيز در صورتي ممکن خواهد بود که دانه بندي درشت تر باشد. هرچه دانه هاي سنگي درشت تر باشد مصرف سيمان نيز لزوماً کمتر مي شود چراکه سطحي که سيمان مي خواهد دانه ها را بهمديگـر بچسباند کمتر مي شود و هـرچـه مصرف ماسه در بتون زياد شود سطح جانبي دانـه هـاي بتون نسبت به حجم زياد شده و لذا بايد براي چسباندن آنها سيمان بيشتري مصرف نمود .
مخلوط کردن بتون :
مواد تشکيل دهنده ي بتون در ابتدا به طور جداگانه است که بايد براي ساختن با هم مخلوط شوند . ترتيب تغذيه ي اين مواد در هنگام ساخت نقش مهمي در يکنواختي بتون دارد . بـا اين وجود با تغيير ترتيب تغذيه ي اين مواد همچنان مي توان بتون خوبي توليد کرد .
زمـان افـزودن آب تعداد دور کـل ديـگ مخلوط کـن و سرعت دوران آن بايد کنترل شوند . عوامل مهم ديگر در اختلاط عبارتند از اندازه هر پيمانه نسبت به اندازه ديـگ مخلوط کـن ، زمـان مخلوط کـردن ، پيمانه کـردن و اختلاط ، طراحي و شبکه بندي ديگ و تيغه هاي مخلوط کن .
بتوني که تازه مخلوط مي شود بايد حالت نيمه پلاستيک و رواني داشته باشد . بـه گـونـه اي کـه بتوان آن را بـه راحتي شکل داد و در درون قالب قرار داد . بتون پلاستيک بتوني است کـه قابليت خميري دارد و شکـل پـذيـري آن مـانند خمير خاک رس در صنعت سفالسازي است. در هنگام حمل نبايد جدايي اجزا از هـم صورت گيرد . وقتي کـه بتون سخت مي شود مخلوط يک نواختي از مواد متشکله بدست مي دهد .
اگر پيمانکار در بدست آوردن عيار بتون مثلا بتون 350 کوتاهي کرده باشـد و عيار کمتري بدست آورده باشد در صورتي که عيار بدست آمده 60 درصد عيار اصلي باشد بـا توجه بـه نوع پروژه دستور تخريب داده نمي شـود بـلکـه جريمه تعلق مي گيرد . ولي اگـر 60 درصـد جواب ندهد دستور تخريب داده خواهد شد . اين نكات در كتاب رواداري هاي مجاز كاملاً ذكر شده است.
همانطور کـه گفته شـد مـا براي قالب بندي فونداسيون از آجـرهـاي موجود در کارگاه استفاده کرديم . حال براي اجرا و شروع بتون ريزي براي جلو گيري از خورده شدن آب بتون سطح داخلي آنها را که مي بايد با بتون در تماس باشد با يک ورقه ي نايلون پوشانديم به اين ترتيب از تماس مستقيم بتون بـا قـالـب آجـري جلو گيري نموديم .
همانطور که مي دانيم آجر آب بتون را خورده و درنتيجه باعث فاسد شدن آن مي شود .
بـعـد از اين مرحـله کارفرما مهندس ناظر را در جريان قرار داده و ناظر در روز بعد براي بازديد به کارگاه میاید. پـس از کنترل دقيق شبکه آرماتـوربندي اجازه ريختن بتون فونداسيون را صادر میکند.
بـالاي آن قسمت از قا لب ها و فونداسيون که ناگزير به عبور و مرور هستیم تخته الـوار گذاشته تا رفت و آمد مسير و از آسيب احتمالي به قالب جابجا شـدن احتمالي آرماتورهاي فونداسيون جلوگيري به عمل آوريم . قابل ذکر است کـه همواره در طول بتون ريزي يک کارگرباید به وسيله دستگاه ويبراتور بتون ريخته شـده در قالب را ويبره کند تا هواي موجود در بتن را خارج کرده و از پوکي بتون جلوگيري بـه عمل آورد . البته بايد دقت داشته باشيم که شيلنگ دستگاه ويبراتور همواره تقريبا عمود بر زمين و محل بتون ريزي بـاشـد . زيرا اگـر شيلنگ دستگاه ويبراتور تقريبا عمود نباشد در سطح بتون گيرکـرده و بـراي خارج کـردن آن دچار مشکل مي شويم.

. کار مراقبت و آب پاشي بتون چهار روز به طول میکشد.
در اين مدت بتون ريخته شده به سختي لازم رسيده و البته بـراي اجـراي عمليات بعدي که نصب ستون ها بود آماده تاب و تحمل وزن ستون ها و ديوارهـا را پـيـدا کـرده بـود .

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
امید جان، این مطالب رو در 1 تاپیک مجزا بگو، تا بیشتر به چشم بیاد و با موضوع تاپیکت هم مرتبط باشه!

The Lunatic

عضو جدید
من از دوستان یه تقاضایی دارم که ممکنه خیلیها با اون مخالف باشن.
تقاضای من اینه که خواهشاً مقالاتی که میذارن کپی پیست نباشه.
به نظر من خیلی بهتره تا دوستان اینجا دانستنی های خودشون رو به بحث بزارن و اینجوری سطح علمیشون رو بالا ببرن. اگه کسی نیازی ببینه به راحتی میتونه مقالات فراوانی رو با سرچ کردن پیدا کنه/.;)
با تشکر.

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقاي emgjey عزيز اخه اين كار در واقع به اشتراك گذاشتن اطلاعاتمونه و هيچ عيبي نداره حتي اگه اي كپي كردن باعث بشه خود فرد اون مطلب رو ياد بگيره بازم خيلي ميارزه
تازه بيشتر افراد اين باشگاه رو دانشجوها تشكيل ميدن كه اطلاعات كمي دارن و در واقع با اين كارشون بيشتر براي خودشون اطلاعات بدست ميارن با ديگران
براي من كه اينطور بوده
حالا شايدم بعضيا علاقه نشون دادن اين مطلب رو خوندن كه قبلا هم به فكرشون نرسيده بود كه درباره اون توي نت سرچ كنن اين اشكالي داره؟؟؟

The Lunatic

عضو جدید
نه عزیز من نگفتم این اشکالی داره.
فقط یه پیشنهاد بود که خوب از جانب شما رد شد:cool:
ولی به هر حال من فقط نظرمو گفتم شاید حق با شماست

بالا