درخواست های مرتبط با | پرسش های فرایندی و واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی

فاطمه یاس

عضو جدید
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=228190&d=1418585105​

با سلام خدمت مهندسان عزیز

لطفا درخواست های مرتبط با واحد ها و فرآیند های پتروشیمی و پالایشگاهی را در این تاپیک مطرح بفرمایید

آخرین ویرایش:

AMXSTAR

عضو جدید
سلام
همونطور که میدونید فرایند تبخیر ناگهانی یا فلش به صورت زیر تعریف میشه :

دراین نوع تقطیر،خطوطی از مواد نفتی که قبلاً در مبدل های حرارتی و یا کوره گرم شده اند، بطورمداوم به ظرف تقطیر وارد می شوند و تحت شرایط ثابت، مقداری ازآنها بصورت ناگهانی تبخیر میشوند. بخارهای حاصل بعد ازمیعان ومایع باقی مانده درپایین برج بعدازسردشدن بصورت محصولات تقطیرجمع آوری میشوند.عیب این نوع تقطیر،خلوص بسیارکم محصولات است.

این که میگیم "مقداری مواد نفتی به صورت ناگهانی تبخیر میشوند" ، به خاطر اون کاهش فشاری که مواد نفتی از یک لوله وارد فضای باز ظرف تقطیر میشنه :que:

nash1368

عضو جدید
سلام

دراین نوع تقطیر،خطوطی از مواد نفتی که قبلاً در مبدل های حرارتی و یا کوره گرم شده اند، بطورمداوم به ظرف تقطیر وارد می شوند و تحت شرایط ثابت، مقداری ازآنها بصورت ناگهانی تبخیر میشوند. بخارهای حاصل بعد ازمیعان ومایع باقی مانده درپایین برج بعدازسردشدن بصورت محصولات تقطیرجمع آوری میشوند.عیب این نوع تقطیر،خلوص بسیارکم محصولات است.

این که میگیم "مقداری مواد نفتی به صورت ناگهانی تبخیر میشوند" ، به خاطر اون کاهش فشاری که مواد نفتی از یک لوله وارد فضای باز ظرف تقطیر میشنه :que:
خیر دوست عزیز.وقتی فشار سیال به فشاری کمتر از نقطه ی حبابی (Bubble Point) میرسه-در واقع فشارش بین نقطه ی شبنم و حباب قرار می گیره-سیال دو فازی می شه که به این پدیده، فلش می گن. علت رسیدن به این فشار، افت فشار های کلی یا جزیی می تونه باشه.این سیال رو وارد ظرف تقطیر می کنن .خود به خود مایع از گاز جدا می شه.باید بگم افت فشار رو معمولا 5 psi تو این فرآیند ها در نطر می گیرن که افت فشار ناچیزیه!پس به کاهش فشار داخل برج ربطی نداره.

nash1368

عضو جدید
سلام

باید اصلاح کنم که افت فشار ناشی از وارد شدن به مخزن حدود 5 تا 10 psi هست.با استفاده از یک سری شیر (valve) افت فشار رو به شدت قبل از رسیدن به مخزن کاهش می دن;)

hstbr

عضو جدید
سلام دوستان
من یه سئوال داشتم و خیلی هم عجله ای هست چون باید در موردش ارائه بدم.
می دونیم که در فرایندها اشکال در پرشر ولو موجود افزایش و یا کاخهش فشار مخزن میشه
آیا اشکال در لول ولو هم بدر افزایش و کاهش فشار تاثیر داره
چگونه؟

amir ut

عضو جدید
سلام دوستان
می دونیم که در فرایندها اشکال در پرشر ولو موجود افزایش و یا کاخهش فشار مخزن میشه
چگونه؟
فكر نميكنم ربطي داشته باشه
چرا همجين سوالي برات پيش اومده؟

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام دوستان
چگونه؟
تاثير داره
فرض كن شما يه ورودي به مخزن داري و بر روي مسير خروجي مخزن كنترل ولو جهت كنترل لول نصب شده .حال اگه ورودي به مخزن برقرار باشه و خروجي به دليل خرابي كنترل ولو نداشته باشيم لول مخزن بالا مياد و باعث ميشه كه حجم فضاي خالي مخزن نسبت به قبل كم بشه كه در صورت عدم كنترل فشار مخزن اين امر باعث افزايش فشار ميشه و بالعكس اگه خروجي باشه و ورودي نداشته باشيم حجم فضاي خالي زياد شده و باعث كاهش فشارميشه

amir ut

عضو جدید
تاثير داره
فرض كن شما يه ورودي به مخزن داري و بر روي مسير خروجي مخزن كنترل ولو جهت كنترل لول نصب شده .حال اگه ورودي به مخزن برقرار باشه و خروجي به دليل خرابي كنترل ولو نداشته باشيم لول مخزن بالا مياد و باعث ميشه كه حجم فضاي خالي مخزن نسبت به قبل كم بشه كه در صورت عدم كنترل فشار مخزن اين امر باعث افزايش فشار ميشه و بالعكس اگه خروجي باشه و ورودي نداشته باشيم حجم فضاي خالي زياد شده و باعث كاهش فشارميشه
به نظر من كه تاثيري نداره! و اما چرا:
مثلا فرض كنيد شير كنترل فشار روي عدد 4 barg تنظيم شده بوده ولي چون خرابه (به اصطلاح از كاليبره خارج شده) روي مثلا 4.5 barg يا 3.5 فشار رو تنظيم ميكنه ;
حالا شير كنترل level هم خراب ميشه و باعث ميشهlevel روي حد مطلوب تنظيم نشه و طبق بحث آقاي bahreini فشار در اثر تغيير level براي مدتي كم يا زياد بشه ولي چون سيستم steady state هست در نهايت دوباره اين شير كنترل فشار هست كه عملگر نهايي بوده و فشار رو روي 4.5 barg تنظيم ميكنه ;)

R.BAHREINI

عضو جدید
به نظر من كه تاثيري نداره! و اما چرا:
مثلا فرض كنيد شير كنترل فشار روي عدد 4 barg تنظيم شده بوده ولي چون خرابه (به اصطلاح از كاليبره خارج شده) روي مثلا 4.5 barg يا 3.5 فشار رو تنظيم ميكنه ;
حالا شير كنترل level هم خراب ميشه و باعث ميشهlevel روي حد مطلوب تنظيم نشه و طبق بحث آقاي bahreini فشار در اثر تغيير level براي مدتي كم يا زياد بشه ولي چون سيستم steady state هست در نهايت دوباره اين شير كنترل فشار هست كه عملگر نهايي بوده و فشار رو روي 4.5 barg تنظيم ميكنه ;)

سلام
سوال اين بود كه تغييرات لول در افزايش يا كاهش فشار تاثير داره يا نه
به عبارت ديگه عامل اصلي در تغييرات فشار يه مخزن ميتونه تغييرات لول باشه و اين تغييرات لول عامل تغيير فشار مخزن شده كه ميتونه اين تغييرات فشار توسط سيستمهاي كنترلي تنظيم بشه
با تشكر

amir ut

عضو جدید
سلام
سوال اين بود كه تغييرات لول در افزايش يا كاهش فشار تاثير داره يا نه
به عبارت ديگه عامل اصلي در تغييرات فشار يه مخزن ميتونه تغييرات لول باشه و اين تغييرات لول عامل تغيير فشار مخزن شده كه ميتونه اين تغييرات فشار توسط سيستمهاي كنترلي تنظيم بشه
با تشكر
سلام از ما
سوال رو دوباره خوندم فكر ميكنم تمركز دوستمون روي از كاليبره خارج شدن level control valve باشه تا تغييرات ناگهاني level
اگر هم منظورشون بحث شما باشه كه در مورد حالت ديناميك كاملا درست فرمودين
خيلي بهتر ميشه اگه دوستي كه سوال پرسيده هم نظر بده كه بدونيم به خواستش رسيده

R.BAHREINI

عضو جدید
separator

separator

سلام
سوال در خصوص طراحي درامهاي جداكننده مايع از گاز هست
بر چه اساسي نازل خروجي از بالاي درام گرفته ميشه و چه مواقي نازل خروجي از كناره ( بعد از گذشتن از دميستر پد مطابق شكل ضميمه)
ايا تنها دليل مكانيكي داره و يا پروسسي
ممنون

پیوست ها

• M0709 copy.pdf
    202 کیلوبایت · بازدیدها: 5

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ببیند در مورد این شکلی که قرار دادید فکر میکنم شکل مشکل داره بع دلایل زیر:
اولا در شکل جایی رو که با عدد 1 نشان دادم خیلی بی منطقه چون اگه خروجی از برج باشه دلیلی نداشته دو لاین براش تعبیه بشه و اگر برگشتی به برج باشه بازهم کار عبثی هست چون مجددا باید از بالای برج خارج بشه فقط یک بار اضافه روی برج تحمیل کردیم
ولی من فکر میکنم منظور از کدانسور توی این برج separator بوده که بازهم گاز جدا شده به بالای برج نمیخوره و بصورت گاز گردشی به فید تزریق میشه در مورد قسمت 2 هم به همین شکل هست

پیوست ها

• 11.jpg
    11.jpg
    34.2 کیلوبایت · بازدیدها: 3

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
سوال در خصوص طراحي درامهاي جداكننده مايع از گاز هست
بر چه اساسي نازل خروجي از بالاي درام گرفته ميشه و چه مواقي نازل خروجي از كناره ( بعد از گذشتن از دميستر پد مطابق شكل ضميمه)
ايا تنها دليل مكانيكي داره و يا پروسسي
ممنون

دوست خوبم به نظر میاد در شکل سمت راست افت فشار بیشتری و در نتیجه جداسازی بهتری صورت میگیره ولی خوب احتمالا بعلت ساختار نا متعارفش باید از لحاظ ساخت هزینه بیشتری رو متحمل بشیم فکر میکنم بستگی به پروسس داره که تا چه حد جداسازی مد نظرمون هست

Computex

عضو جدید
عکس برج روتوی یه فایل پی دی اف گذاشتم. این وضعیت برگشت گاز از کندانسور چجوریه؟!!

سلام . واقعیتش به نظر من این شکل مشکلی نداره و فقط کمی ناقص هست. ناقص از این جهت که نیومده اسم ها و جریان ها رو روی شکل نشون بده.

ببینید گاز از بالای برج به طرف Condenser میره و مقداری از اون همانگونه که در شکل نشان داده شده با دمای کمتر از 40 درجه سانتی گراد خارج و مقداری از اون دوباره از بالا به برج بر میگرده.
دلیل این کار هم تنظیم شیب حرارتی برج هست. چون در Condenser خنک شده ، ما میتونیم با تنظیم دبی مناسب برای ورود مجدد اون به بالای برج ، شیب حرارتی مناسب برای تقطیر نفت در برج اعمال کنیم. این جریان برگشتی به داخل برج ، همان Reflux هست.

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام . واقعیتش به نظر من این شکل مشکلی نداره و فقط کمی ناقص هست. ناقص از این جهت که نیومده اسم ها و جریان ها رو روی شکل نشون بده.

ببینید گاز از بالای برج به طرف Condenser میره و مقداری از اون همانگونه که در شکل نشان داده شده با دمای کمتر از 40 درجه سانتی گراد خارج و مقداری از اون دوباره از بالا به برج بر میگرده.
دلیل این کار هم تنظیم شیب حرارتی برج هست. چون در Condenser خنک شده ، ما میتونیم با تنظیم دبی مناسب برای ورود مجدد اون به بالای برج ، شیب حرارتی مناسب برای تقطیر نفت در برج اعمال کنیم. این جریان برگشتی به داخل برج ، همان Reflux هست.

ببین دوست خوبم همیشه برای کاهش شیب حرارتی از ریفلاکس یا pump around استفاده میشه که باید به حالت مایع به برج برگشت داده بشه تا سرعت و دبی گاز رو در برج به هم نزنه که گر در مرحله طراحی باشه باید قطر بالای برج و بیشتر بگیریم که هزینه بیشتری رو باید متحمل بشیم و اگردر شکل دقت کنی میبینید که ریفلاکس برای برج تعبیه شده است

v.foroughi

عضو جدید
Layout and Plot Plan

Layout and Plot Plan

سلام دوستان.

کسی درباره طراحی Plot Plan و layout یه پالایشگاه مطلب یا رفرنسی داره که بتونه کمکم بکنه؟ اینکه مثلا یه استاندارد باشه که هر چیزی رو کجا بذاریم؟

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.

کسی درباره طراحی Plot Plan و layout یه پالایشگاه مطلب یا رفرنسی داره که بتونه کمکم بکنه؟ اینکه مثلا یه استاندارد باشه که هر چیزی رو کجا بذاریم؟

سلام دوست من
جانمای یه سایت استاندارد خاصی نداره
و باتوجه به حجم و فضایی که داری می تونی خودت جانمایی کنی و اینکه مثلا فلان واحد باید حتما فلان جا قرار بگیره نیست
اما برای فواصل ایمنی چرا استاندارد هست
وحتما باید رعایت بشه
مثلا فاصله ایمنی تا فلر حداقل 100 متر یا ................
که اینها هم خودش بستگی به یه سری چیزهای دیگه ای داره

artan2

اخراجی موقت
سلام دوستان.

توی ویکی پدیا درباره مشخصات پالایشگاههای جهان مطالعه میکردم متوجه شدم

یک پالایشگاه باظرفیت پالایش 850 هزار بشکه در روز در زمینی به مساحت 80 هکتار ساخته شده
در حالی که یک پالایشگاه با ظرفیت 150 هزار بشکه در روز در زمینی به مساحت 200 هکتار طراحی شده بود.

بنابر این بسته به اینکه چه تجهیزات و چه واحدهائی توی پالایشگاه داشته باشید پاسخ سوال شما فرق میکند.

هر واحد و یا حتی هر لوله ای با لوله دیگر یک فاصله و ارتفاع مشخصی دارد.

و از طرف دیگر هر استانداردی با استاندارد دیگر متفاوت است.

مثلا ممکن است استاندارد ایران IPS یک فاصله ای برای برج تقطیر با مخزن خوراک تعیین کرده باشد
در حالی که استاندارد امریکا API یک فاصله دیگری
و همچنین استاندارد شرکت نفت عربستان ARAMCO و یا شل Shell و یا اکسون موبیل امریکا و غیره ..... که هر کدام در سطح بین المللی حرفی برای گفتن دارند.

همچنین ممکن است یک پیمانکار و یا ارائه دهنده لایسنس استانداردی برای سوال شما داشته باشند که با کلیه استانداردهای دنیا متفاوت باشد.
و برای صدور لایسنس پیمانکار مجبور به رعایت ان استاندارد باشد!

بنابر این باید کلیه این موارد را در نظر گرفت.

و چون اطلاعات بسیار زیادی وجود دارد

بنابر این اول صورت مسئله را تعیین میکنند و سپس نیازهای ان مسئله را تحقیق و استخراج میکنند.

حتی ممکن است برای اجرای یک پروژه مثلا یک برج تقطیر دو نوع تکنولوژی متعلق به دو شرکتی باشد که هیچ کدام از استانداردهای دنیا را قبول نداشته باشند
و استاندارد خودشان را داشته باشند که با هم متفاوت باشد.
در نتیجه شما بعد از انتخاب تکنولوژی و دارنده لایسنس باید استاندارد ان شرکت را از نظر طراحی و غیره پیاده نمائید.

شاید بپرسید که مگر میشود شرکتی باشد که هیچ یک از استانداردهای دنیا را قبول نداشته باشد؟!
پاسخ این است که آری میشود بدین شکل که شرکتی مثلا میگوید فاصله مخزن خوراک با برج تقطیر مثلا باید یکصد متر باشد
در حالی که در استاندارد ایران این فاصله مثلا 90 متر و در استاندارد امریکا مثلا 85 متر و در استاندارد مثلا شل 86 متر است!

چون شرکت مذکور با صدور لایسنس مسئولیت عواقب خطرات و ریسک را به عهده میگیرد و باید به شرکت بیمه و خیلی جاها پاسخگو باشد
بنابر این سعی میکند استانداردی سخت گیرانه تر از استانداردهای دیگر برای خود طراحی کند تا حد اقل ریسک را در پروژه های تحت نظارتش داشته باشد.

موفق باشید.

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام دوستان.

IPS و استاندارد شرکت JGC رو براتون ضمیمه کردم.

پیوست ها

• e-pr-190.pdf
    341.9 کیلوبایت · بازدیدها: 9
  • Planr layout and basic design engineering.pdf
    175.4 کیلوبایت · بازدیدها: 8

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
ميخواستم بدونم كسي رو ميشناسيد تو شركت برق بعثت كار كنه ؟
ظاهرا تو اين واحد توليدي از دود حاصل از احتراق گاز CO2 را بازيابي ميكنند . ميخواستم يه شرحي از پروسس جداسازي رو داشته باشم .
البته يه مقاله تحت عنوان ( بررسي ملاحضات فني استحصال گاز CO2 از دود خروجي نيروگاه بعثت ) رو دارم اما نميدونم شرح فرايندي داده شده در مقاله تو اونجا پياده شده يا نه ؟
با سپاس

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
اطلاعاتي در خصوص نحوه طراحي سيستمهاي اب اتش نشاني كه به صورت يك رينگ نازل دار در اطراف مخازن وجود داره ( sprinkler system ) ميخواستم
ايا استانداردي وجود داره ؟
با سپاس

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اطلاعاتي در خصوص نحوه طراحي سيستمهاي اب اتش نشاني كه به صورت يك رينگ نازل دار در اطراف مخازن وجود داره ( sprinkler system ) ميخواستم
ايا استانداردي وجود داره ؟
با سپاس
سلام بله تو استانداردها هست
مثلا این یکی از استانداردهای ips که همون شرکت نفت ایران هست

پیوست ها

• e-sf-200.pdf
    586.1 کیلوبایت · بازدیدها: 6

sonya.b

عضو جدید
سلام به همه دوستای عزیز. کسی میدونه نحوه یا مراحل رهگیری یه متریال توی صنعت چه جوریه؟ کسی فرمهاشو داره بهم بده؟ خیلی فوری نیاز دارم ممنون میشم کمکم کنید:gol:

aipco

عضو
قبل از راه اندازی واحد های فرایندی و در مرحله پریکامیشنینگ و بعد از تست هایدرواستاتیک خطوط جریانی،معمولن فلاشینگ انجام میشه (بسته به نوع سیال فرایندی با استیم،آب یا با هوا).اگر پیچ و خم لوله کم باشه میشه ار پیگ هم استفاده کرد.میخواستم بدونم کد استاندارد خاصی در این زمینه داریم یا صرفن باید نظر کارفرما تامین بشه؟

سوال دوم هم اینه که باز توی مرحله پریکامیشنینگ ما فیس فلنج ها رو از لحاظ میزان سلامت و داشتن میزان مجاز خراش مورد بررسی قرار میدیم.اینجا رو هم میخواستم بدونم طبق چه کد استانداری این عملیات انجام میشه؟

ممنون از دوستان

amir4924

عضو جدید
قبل از راه اندازی واحد های فرایندی و در مرحله پریکامیشنینگ و بعد از تست هایدرواستاتیک خطوط جریانی،معمولن فلاشینگ انجام میشه (بسته به نوع سیال فرایندی با استیم،آب یا با هوا).اگر پیچ و خم لوله کم باشه میشه ار پیگ هم استفاده کرد.میخواستم بدونم کد استاندارد خاصی در این زمینه داریم یا صرفن باید نظر کارفرما تامین بشه؟

سوال دوم هم اینه که باز توی مرحله پریکامیشنینگ ما فیس فلنج ها رو از لحاظ میزان سلامت و داشتن میزان مجاز خراش مورد بررسی قرار میدیم.اینجا رو هم میخواستم بدونم طبق چه کد استانداری این عملیات انجام میشه؟

ممنون از دوستان
با سلام
مقدار steam در عملیات فلاشینگ که معمولا در خطوط جریان حساس مثل کمپرسور -توربین -کوره و ...انجام میشه توسط شرکت سازنده همون تجهیز بیان شده و طبق همون باید انجام بشه ولی اونقدر دقیق نیست و معمولا کاملا رعایت نمیشه و از روی سایز لوله مقدار را تعیین می کنن و بعد از چندین مرحله قطعه ای به نام target را در انتهای مسیر می بندن که اگر بعد از فلاشینگ جای ضربه روی اون مانده باشه یعنی مسیر تمیز نشده و باید دوباره فلاشینگ انجام بشه.
برای flange facing از استاندارد ASME B16.5 استفاده میشه

mohammadalipour

عضو جدید
سلام دوستان. ببخشید من یه راکتور باید طراحی کنم برای واکنش اسید کلراید با نیترات نقره که محلول تحت دمای 50 درجه سانتیگراد و فشار 1 اتمسفر باشد که محصول میده نقره + کلرید (رسوب). ممنون میشم کمکم کنید.

Milad2091

کاربر فعال
سلام
استادمون یه فایل در مورده واحد آیزوماکس داده که کاملا انگلیسیه و گفته ترجمه کنین و خلاصه شدشو ارایه بدین.میخواستم بدونم کسی ترجمه ی این فایل رو داره؟؟؟!!!!http://www.4shared.com/office/lAQQ_KbI/ISOMAX2.html
فایل برای پالایشگاه نفت تهرانه!!!

آخرین ویرایش:

shon68

عضو جدید
طراحی واحد تولید بنزین از اولفین

طراحی واحد تولید بنزین از اولفین

سلام دوستان عزیز
پروژه ی من درباره ی "طراحی واحد تولید بنزین از اولفین" است.مدت هاست دارم از طرق مختلف سرچ می کنم،ولی متاسفانه مطلب به درد بخوری پیدا نکردم!
اگه کسی اطلاعاتی در این زمینه داره و میتونه کمکم کنه خیلی ممنون میشم.

hamid_b1365

عضو جدید
با سلام
میخوام یه اواپراتور صفحه ای طراحی کنم که دور یه مخرن استوانه ای که داخلش شیر ریخته میشه قرار میگیره و از داخل اواپراتور مبرد فرئون عبور میکنه و شیر را خنک میکنه . خواهشمندم در مورد نحوه طراحی و اینکه از چه نرم افزاری استفاده کنم راهنمایی کنید.

بالا