مقایسه جالب و خواندنی احسان علیخانی با سید علی ضیاء

BLOOD STONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
شکل و شمایل «ماه عسل» امسال تغییر کرد و همین تغییر ناگهانی، بحث های دنباله داری به راه انداخت؛ جای علیخانی چقدر خالی است؟ علی ضیاء از پس اجرا برآمده؟

* احسان علیخانی

کشف نیست! بلکه اینها ویژگی های طبقه بندی شده و منحصر به فرد مجری است که در همه این سال ها به خوبی می شناسیمش و رفتارهایش را حدس می زنیم. کافی است فقط به ذهن نظم داد و برنامه های شاخصش را مرور کرد. نتیجه می شود اینها:

چالش با مهمان
علیخانی به عنوان مجری تاک شو، متوجه هست چه توقعاتی از او می رود. می داند که قرار نیست به عنوان یک عضو تزئینی حضور داشته باشد و صرفا مجالی بسازد برای اینکه مهمان برنامه حرف هایش را بزند. قرار است برنامه اش دیدنی و جذاب باشد نه تریبونی برای بیان افاضات.
پس مهمان را به چالش می کشد؛ دقیقا چیزی که بیننده در دلش می خواهد. میان حرفش می پرد، نمی گذارد پنج دقیقه کامل او صحنه را در دست بگیرد. حتی گاهی خودش بیشتر از مهمان حرف می زند و از اجرای مونولوگ یکی دو دقیقه ای هم ابایی ندارد. او با مطرح کردن سوال های پی در پی سعی می کند مهمانش را – که عموما از حضور دوربین معذبند، یا برعکس به دلیل آگاهی از حضور دوربین و عادت به کلیشه ها، رسمی و جدی و خشک حرف می زنند – وادار به شکستن چهره نمایشی کند و با مطرح کردن سوالات غیرمنتظره، برای لحظاتی «خودِ واقعی» او را به بیننده نشان دهد.

تجربه بیشتر
احسان علیخانی به کارش مسلط است. می داند با هر مهمانی چطور برخورد کند و می داند که چطور صحنه را در دست بگیرد. می داند در این لحظه کدام دوربین باید کار کند، می داند کجا باید به نشان تایید سر تکان بدهد، کجا لبخند مشکوک بزند، کجا چهره در هم بکشد و کجا بزند روی پایش و هیجان نشان بدهد.
علیخانی بعد از همه این سال ها، دیگر قلق اجرا دستش آمده و به محض اینکه کار بیخ پیدا کند یا خسته کننده شود، سر و ته حرف را جمع می کند یا حتی با جمله ای می فهماند که جای بعضی حرف ها در برنامه او نیست. کمتر دستپاچه می شود و اغلب خونسرد رفتار می کند (هر چند که گاهی رفتارهایش نمایشی شود).
به هر حال او آگاه است که میلیون ها بیننده او را می بینند و برای اثرگذاری بیشتر برنامه، لازم است گاهی «شو» اجرا کند. حتی اگر این شو – گاهی – در مدل لباس پوشیدنش هم جلوه کند...

نفر اول و آخر
علیخانی هم روی صحنه خودی نشان می دهد و هم پشت صحنه برنامه را مدیریت می کند. دلیل بزرگ این کارگردانی دوطرفه، به تهیه کنندگی او برمی گردد، یعنی برنامه اش را از صفر تا صد (از فکر و ایده تا اجرای کامل روی آنتن) در اختیار دارد و در همه اجزایش دخالت می کند. به همین دلیل است که به راحتی دستور تغییر نما می دهد، میان حرف ها تذکر می دهد که فلان دوربین او را بگیرد، پلی بک ها و آیتم ها (میان برنامه ها) را به اتاق فرمان یادآوری می کند و حتی در لحظه، عصبانیتش را از عوامل صحنه و به هم ریختگی های احتمالی بروز می دهد. اینطوری، تماشاگر هم احساس می کند تنها حکمران کل برنامه علیخانی است که به برنامه رنگ می دهد.

اعتماد به نفس شدید
یک تیغ دولبه تمام عیار! تمام آنچه در ویژگی های قبلی خواندید، به اعتماد به نفس بسیار بالای این مجری برمی گردد. از یک طرف باعث جذابیت برنامه می شود و از طرفی او را تا مرز بی پروایی نابجا و جسارت بی دلیل پیش می برد (نکته ای که پاشنه آشیل همیشگی او بوده و از همین جا گهگاه، اَنگ «بچه پررو» هم متولد می شود).
علیخانی به هیچ وجه مرعوب مهمانش نمی شود؛ نه جایگاه اجتماعی مهمان، نه سن و سال و احساسات او. آنچه به ذهنش می آید و لازمه برنامه می داند می گوید. به همین دلیل، هم می تواند طرفدارانی جدی برای خودش جمع کند و هم منتقدانی جدی تر. منتقدانی که گاه از خودشیفتگی او و نگاه از بالا به پایینش در ارتباط با مهمان می گویند و طرفدارانی که جسارتش را ستایش می کنند.

* سید علی ضیاء

کشف نیست؛ بلکه معرفی است! علی ضیاء را شاید خیلی ها در همین ویژه برنامه افطار می بینند؛ نه ظهرها خانه بوده اند که «نیمروز»ش را تماشا کنند نه به شبکه جام جم تعلق خاطری دارند ولی این ویژگی های مجری جوانی است که آینده روشنی دارد، اگر قدر بداند.

بازیگوشی

علی ضیاء اهل نمایش نیست بلکه جذابیت او در شیطنت ها و بازیگوشی های شیرینش است. اصلا شهرت او بیشتر به خاطر همین شخصیت خندان و خوشحال و سهل گیر است. اینکه زندگی و جوانی را در رفتار و چشم هایش می شود دید. به همین خاطر است که برنامه های او – معمولا – برنامه های ساده ای است؛ چالش های علیخانی وار ندارد مهمان به سختی نمی افتد. نگران سوال های غیرمنتظره نیست، مضطرب نمی شود و [شاید] کلیشه ای هم جواب بدهد.
ضیاء بنا به ضرورت سوال می پرسد و آنها را هم با ملایمت خاصی مطرح می کند ولی پافشاری ملموسی برای گرفتن جواب سوالات و در آوردن جزییاتش ندارد. همه چی در سادگی و شیرینی تمام می شود. هم مهمان راضی است، هم دست اندرکاران.

تجربه کمتر
طبیعی است که به نسبت علیخانی تجربه کمتری در اجرا دارد و این در جنس اجرایش [به خصوص در همین یکی دو قسمت اول ماه عسل« مشهود است. به خاطر همین کم تجربگی، در برخورد با مهمانی که گاردش را بسته یا جوگیر دوربین و پروژکتورهاست، از شیطنتش بهره می برد. ولی اگر راه همین بازیگوشی ها – به دلیل نوع یا رفتار مهمان – بسته باشد، دستش خالی می ماند. سکوت می کند و به مهمان مجال و تریبون می دهد. همین شیطنت های اغلب شیرین هم در جایی که مهمان آن را نپذیرد، دردسرساز می شود. هم مهمان را معذب می کند هم ضیاء را، پس درباره اش توضیح می دهد و سعی می کند از دل مهمان دربیاورد، کاری که هرگز از علیخانی سر نمی زند.

در کنار تیم
ضیاء برخلاف علیخانی به جای اینکه رنگ خودش را به برنامه بدهد، از برنامه رنگ می گیرد. در برابر برخی اتفاقات خاص روبروی دوربین با مهمانان نامطلوب و کم حرف، رسما تسلیم می شود و در گپ و گفت ها مسئولیت را متوجه عوامل دیگری بیرون از اجرای خودش می داند. تقصیری هم ندارد. او همیشه – به دلیل سن و سال و تجربه اندک – همیشه بخشی از یک تیم (بخوانید تهیه کننده) بوده و بخشی از یک تیم بودن یعنی به همان اندازه ای که جایگاه اوست، عمل کند یا پاسخگو باشد و نه بیشتر. به همین خاطر صحنه هرگز به طور کامل از آن او نیست. گاهی کارگردانی ذهنی اش هنگام ادای یک پلاتو با دستورات بیرونی (کارگردان و تهیه کننده) توفیر دارد و همین، همه چیز را به هم می ریزد.

اعتماد به نفس نرمال
همچنان که «اعتماد به نفس شدید» علیخانی تیغی دو لبه محسوب می شود، اعتماد به نفس کمتر ضیاء هم برای او، هم مفید و کمک حال است، هم خطرناک و کشنده. از طرفی باعث می شود که دلخوری و انتقاد و عبور از خط قرمزهای از پیش تعیین شده، خیلی کم اتفاق بیفتد و خطری متوجه ضیاء و برنامه اش نباشد و از طرف دیگر تسلط او بر برنامه اش را کم می کند و بسته به مهمان برنامه، میزان حضور و تاثیرگذاری اش را تغییر می دهد.
در نتیجه این ویژگی، ضیاء گاهی در برنامه تسلیم محض است و بیننده اش نمی تواند هر لحظه منتظر یک اتفاق یا غافلگیری بماند (برنامه یا از اول، خوب از آب در می آید یا تا آخر از دست می شود!). طراحی و انتخاب لباس او به عنوان دم دستی ترین المان نمایشی، همیشه ساده تر و معمولی تر از علیخانی است و کمتر زرق و برق دارد و جلب توجه می کند. به این ترتیب می شود گفت که ضیاء به دنبال حکمرانی بر صحنه نیست.

bahar-64

عضو جدید
خیلی خوب، مقایسه ی منصفانه ای بود برعکس خیلی ها که نمی دونن چه جوری باید مقایسه کنن.

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
از علی ضیا خوشم نمیاد....به همین سادگی! از علی خانی هم چندان خوشم نمی‌اومد.... فقط و فقط فرزاد حسنی!

MK264

کاربر بیش فعال
برنامه ماه عسل با فرزاد حسنی شروع شد و بین مردم جا باز کرد اما برنامه رو ازش گرفتن و دادن به علی خانی، علی خانی هم بدکار نکرد و برنامه محبوبیت زیادی پیدا کرد، یک سال مجری برنامه حسن جوهرچی شد که به برنامه خیلی ضربه زد و دوباره سال بعد علی خانی اومد که محبوب ترین برنامه قبل از افطار شد و اینم امسال که دوباره بچه های بالا کار خودشون رو کردن و برنامه محبوبی مثل ماه عسل رو دادن دست نورچشمی ها.
علی ضیا برای من همیشه مجری نچسبی بود.
برنامه ای که فرزاد حسنی ساخت حال و هواش با برنامه علی خانی فرق داشت و مجری به برنامه ماهیت میبخشه اما علی ضیا سعی در تقلید از علی خانی داره و ... .

رهاپرتو

عضو جدید
کاربر ممتاز
عالی بود مرسی
اما هردوشون خوبن اگه جلوی اینارو هم نگیرن
اما مقایسه درست و به جایی بود
ممنوننننننننننننننن

E.lahe

عضو جدید
کاربر ممتاز
علي ضياء مجري برنامه زنده ماه عسل شبكه 3 خطاب به سعيد حداديان، مداح حكومتي : وقتي مرغ و گوشت براي مردم آرزو مي شود مي توان از ايمان صحبت كرد؟!

حداديان: آنهايي كه به تو اجازه دادند جلوي دوربين هر حرفي بزني به من هم اجازه دادند در مورد سياست صحبت كنم ...

shamira

عضو جدید
کاربر ممتاز
مقایستون خیلی عالی بود. مرصی. ولی روز اول شروع این برنامه با فرزاد حسنی بود واقعا اجراش عالی بود. هیچ کس اینو نمیگه همه میگن احسان علیخانی مجری بود حالا نیست. البته من قبول دارم اجرای علیخانی واقعا خوب بود. همین که یه رابطه دوستانه با مهمون برنامه پیدا میکرد. طرف دیگه استرس نداشت خودش عالی بود. ولی انگار قرار نیست این برنامه یه مجری ثابت داشته باشه. علی ضیاء اجراش خوبه ولی نه برا این برنامه. یه برنامه ای که بتونه مثل بچه ها شیطنت کنه. بخنده. من برنامه نیمرزشو میدیدم بد نبود. ماه عسلو فقط یک قسمت دیدم خوشم نیومد به نظرم برای برنامه به این بزرگی خیلی کوچیکه.

M A S III

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من به شخصه از وقتی علی ضیا مجری برنامه ی ماه عسل شده اصلا برنامشو نگاه نمیکنم.......
این برنامه رو فقط فرزاد حسنی و احسان علیخانی خوب میتونستن کنترل کنن و بیشترین بیننده رو داشت.......
ممنون

M A S III

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من به شخصه از وقتی علی ضیا مجری برنامه ی ماه عسل شده اصلا برنامشو نگاه نمیکنم.......
این برنامه رو فقط فرزاد حسنی و احسان علیخانی خوب میتونستن کنترل کنن و بیشترین بیننده رو داشت.......
ممنون

.angel.

عضو جدید
کاربر ممتاز
مقایسه خوبی بود.
ببینید فرزاد حسنی که دیگه جای خود دارد.
بحث بین علی ضیا و علیخانیه. آقای علیخانی واقعا با تجربه و کامل بود امکان نداشت از هر قسمت از برنامه ش چیزی یاد نگیریم.بعدشم چون کارگردانی و تهیه کنندگی با خودش بود از موضوع هایی میگفت که حرف دل مردم بود و دوست داشتن.حالا علی ضیا با اینکه توی نیمروز خیلی شناخته شد ولی الان همه در مقابل علیخانی مقایسه س میکنن و مطمنا کم میاره!!!!!چون اون شیطنت جوونی داره و درام نیست!پس با اینکه استعداد عالی داره ولی اشتباه کردن برای این انتخاب....

fatimma

عضو جدید
مقایسه بسیار عادلانه ای بود به دور از تعصب و اظهار نظر شخصی.
ولی هر دوشون دوست داشتنی هستند

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
ماه عسل با علیخانی عالی بود... قدرت کنترل صحنه ش حرف نداشت... برنامه ی امسالو من فقط یک قسمتشو دیدم و اون هم به نظرم نچسب اومد... علی ضیا تو نیمروز خیلی بهتر بود چون استرس اجرای یک برنامه مناسبتی مذهبی گلوشو فشار نمی داد... برای اجرای برنامه ای مثل ماه عسل باید جسارت حسنی و علیخانی رو داشت اگه نه به قول این متن می شی یه مجری مجیزگوی تزئینی

shabnam...

عضو جدید
کاربر ممتاز
علیخانی خیلی خوب بود و یه جاهایی خیلی بی ادب اما بازم اوکی بود ولییییییییییییییی ضیا هم خوبه من چن تا برنامشو که دیدم خوشم اومد
اینکه صداقت داره و بی ادا اصول میحرفه و سادست خوبه
تجربش کمهه که اونم نیاز به حمایت مردم داره ...تا چن ساله اینده اگر نپیچوننش یکی از مجریایه خیلی خوب میشه
ممنون

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
علي ضياء مجري برنامه زنده ماه عسل شبكه 3 خطاب به سعيد حداديان، مداح حكومتي : وقتي مرغ و گوشت براي مردم آرزو مي شود مي توان از ايمان صحبت كرد؟!

حداديان: آنهايي كه به تو اجازه دادند جلوي دوربين هر حرفي بزني به من هم اجازه دادند در مورد سياست صحبت كنم ...
woooooooooooooow
عجب حرفی :دی
.
.
یعنی واقعا حدادیانو دعوت کردن ماه عسلللللللللللل؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ای خدا... پس بدتر ازونیه که فکرشو می کردم :دی

Z.Mehran

عضو جدید
کلا از این علی ضیا خوشم نمیاد،پسر نچسبیه!
حرفاش خیلی مصنوعیه؛به خصوص وقتی میخواد فضا رو معنوی کنه.
:razz:
برعکس پارسال که همه قسمتهارو دیدم امسال یه قسمتشم کامل ندیدم،چون همش تقلید و تصنعیه.:(
فرزاد حسنیم خوبه اما برای ماه عسل فقط علیخانی خوبه.
وقتی تیتراژه برنامه صدای بنیامین باشه،مجری ضیا باشه معلومه مهمان برنامه هم میشه حدادیان.
:mad:
هیچیش به برنامه دم افطار نمیخوره.
مرســـی
:gol:

Elmira2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
منکه ازاحسان متنفرممممممممممممممم زیادی
فقط سیدضیاء دمش گرم خیلی خوبه خیلی هم باهاله
چیه اون علیخانیه بچه پروبه همه گیرمیدادوخودشوسرترازهمه میدونست فکرمیکردازدوماغ فیل سقوط کرده مصاحبه ی اون مرده باجومونگ(حیوونی)رویادتون نیس جومونگوآدم حساب نمیکردپرووووووووو
منکه اصلانه ازاحسان علیخانی خوشم میادنه ازاجراش نه ازخودش نه ازتیپشم یه کلام ازش متنفررررررررررم

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
هیچی ولش کن...
گل میذاریم...:gol:

واسه همشهری جوانه؟! لحنش به همشهری میخوره..
به هر حال قشنگ بود اگه...!!!!اگه...

fifa

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چیه اون علیخانیه بچه پروبه همه گیرمیدادوخودشوسرترازهمه میدونست فکرمیکردازدوماغ فیل سقوط کرده مصاحبه ی اون مرده باجومونگ(حیوونی)رویادتون نیس جومونگوآدم حساب نمیکردپرووووووووو
منکه اصلانه ازاحسان علیخانی خوشم میادنه ازاجراش نه ازخودش نه ازتیپشم یه کلام ازش متنفررررررررررم

این قسمت حرفها رو خیلی قبول دارم، کلا اعتماد به نفسش زیادی تو ذوق میزنه، البته منکر اینم نیستم که ماه عسل رو خوب اجرا میکرد، اما یه کم تواضعم بد نیست. علی ضیام مجری خوبه، فقط بعضی وقتها سرتق میشه، خود من که نیمروز رو تا جایی که میشد دنبال کردم الحق والانصافم خوب از عهده اش براومد.

saeid_sr11

عضو جدید
برنامه ماه عسل با احسان علیخانی شناخته شده هستش.

بدون اون اصلا صفایی نداره من شخصا هرسال برنامه رو تماشا میکردم. ولی امسال دیدم احسان مجریش نیست یه بارم نگاش نکردم.!

Elmira2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب کاری کرده... جومونگ رو من داخل حیوون هم حساب نمیکنم چه برسه به ادم!! که بخواد بیاد تو یه شبکه‌ی ایرانی مصاحبه بده....مثلا از چی بگه!؟
نه اینکه ایروونیای خودمون کشته مرده فیلمای کره ای نستن خیلی؟چی میگی تومردم ماجومونگ که خوب بودواسه سریال وفیلمای مزخرف کره ای هم به به وچه چه میکنن منکه فیلم کره ای دوس ندارم توواینترنت تبلیغاتش خیلی زیادشده بیشترازفیلمای داخلی اونوقت میگی چراجومونگ اومده مصاحبه

fatimma

عضو جدید
البته باید دید نظر احسان علیخانی راجع به شما چیه؟البته اگه نظری داشته باشه

forsha

عضو جدید
من از علیخانی به خاطر یه سری از حرکاتش خوشم نمیومد مثلا گاهی احترام بیخودی به یه مهمون میذاشت الکی میخواست به مردم بقبولونه که طرف خیلی پیش خدا عزیزه تا حدی به مردم اجازه نمیداد خودشون نتیجه گیری کنن. در ضمن تو آوردن مهمونا هم این آخریا زیاده روی میکرد(آخه کدوم آدم عاقلی یه مادر رو میاره که قاتل بچه شو ببینه)

Miss World

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
علی ضیا قیافه معصوم و ارومی داره...و اجراش بیشتر بدرد برنامه های اموزشی و اروم میخوره مثه برنامه گزینه جوان
برنامه ماه عسل باید جذاب و گیرا باشه...و فقط این کار از دست علی خانی برمیاد
من که امسال اصلا برنامه ماه عسل و ندیدم

بالا