محاسبه الونس در زمانسنجی-برنامه ریزی تولید

31434

عضو جدید
با سلام :gol:
من زمانسنجی را انجام دادم الان زمانهای خام هر op را دارم. کتاب سیستمهای زمانسجی دکتر سیدنصراله مرعشی را هم دارم.
لطفا راهنماییم کنید: :question:(فقط اینکه کارم اجرایی است نه پروژه و تحقیق):question:

1. برای ضریب عملکرد چه مواردی را باید در نظر بگیرم که زمان نرمال بدست بیاد؟
2. الونس ها را چطور حساب کنم و چه چیزهایی را در نظر بگیرم؟
3. با توجه به اینکه بعضی از opها با هم انجام می شوند چطور زمان کل یک محصول را حساب کنم؟
4. خلاصه هرچی که بعد از کرنومتر زدن نیاز که من بدونم لطفا بهم بگید!!!

پیشاپیش از همه متشکرم:heart:

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من زمانسنجی را انجام دادم الان زمانهای خام هر op را دارم. کتاب سیستمهای زمانسجی دکتر سیدنصراله مرعشی را هم دارم.
لطفا راهنماییم کنید: :question:(فقط اینکه کارم اجرایی است نه پروژه و تحقیق):question:

1. برای ضریب عملکرد چه مواردی را باید در نظر بگیرم که زمان نرمال بدست بیاد؟
2. الونس ها را چطور حساب کنم و چه چیزهایی را در نظر بگیرم؟
3. با توجه به اینکه بعضی از opها با هم انجام می شوند چطور زمان کل یک محصول را حساب کنم؟

1- باید ببینید یه کارگر معمولی ، چقدر از زمان کل در دسترس رو می تونه کار کنه . مثلا 80 درصد
2- این استاندارد داره . فکر کنم یکی از این استاندار ها تریبلینگ بود اسمش . دقیق یادم نیست . مثلا گفته شده برای شرایط کار ایستاده ، 5 درصد الونس می خوره (به فرض گفتم . باید استاندارد رو پیدا کنید یا خودتون بنا بر تجربه یه درصدی به عنوان الونس بدی)
3- منظورتون از زمان کل یک محصول چیه ؟ سیکل تولید ؟ سیکل تولید ارتباطی به همپوشانیه عملیات ها نداره . منظورتون رو واضح تر بگید .

melika02

عضو جدید
یکی به من بگه چه جوری بهمث attach کنم یا اگه نمیدونی ایمیلتو بده 1 فایلی برات میفرستم جواب سوالاتو میگیری.

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
یکی به من بگه چه جوری بهمث attach کنم یا اگه نمیدونی ایمیلتو بده 1 فایلی برات میفرستم جواب سوالاتو میگیری.

برید صفحه پیشرفته ، و بعد تو قسمت مدیریت ضمیمه ها اونجا آپلود کنید .

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اگه اشتباه نکنم فایلش اینه. مال دکتر احسانیه.

تو این فایل مختصر اطلاعاتی راجب الونس ها و ضریب عملکرد هست که بدرد دوستمون می خوره .

در ضمن اطلاعات این فایل کپی پیست هست و معلوم نیست مال کی هست . اساتید هم همه از رو همین درس ارزیابی رو ارائه می دن .

mohsen_522

عضو جدید
سلام برای محاسبه الوانس و در کل ارزیابی کاروزمان لزوما استاندارد دقیقی وجود ندارده!شما باید با استفاده از تجربه و دقت در شرایط محیطی به جواب برسید.البته کتابها و جزوات که دوستان معرفی کردن بسیار میتونه کمکتون بکنه !

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام برای محاسبه الوانس و در کل ارزیابی کاروزمان لزوما استاندارد دقیقی وجود ندارده!شما باید با استفاده از تجربه و دقت در شرایط محیطی به جواب برسید.البته کتابها و جزوات که دوستان معرفی کردن بسیار میتونه کمکتون بکنه !

مطمئنی استانداردی وجود نداره ؟ تو همین فایل انتهاش حتما باید اشاره ای به اون کرده باشه . وجود داره عزیزم .

در مورد الونس و محاسبه اون فقط چندین کتاب قطور وجود داره .

mohsen_522

عضو جدید
مطمئنی استانداردی وجود نداره ؟ تو همین فایل انتهاش حتما باید اشاره ای به اون کرده باشه . وجود داره عزیزم .

در مورد الونس و محاسبه اون فقط چندین کتاب قطور وجود داره .
آؤه وجود داره اما استاندارد دقیقی نیست! من خودم پروژه ارزیابی کامل انجام دادم سلیقه فرد خیلی تاثیرگذاره!

hamid051

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
سلام بچه ها ببخشید این موضوعی که میخوام بگم زیاد ربط نداره ولی یکدفعه به ذهنم رسید و گفتم حیفه که نگم چون یکذره به زمان مربوطه میگم (من از یکی از استاد هام شنیدم دکتر میریان که در شرکت بنز خط تولید به صورت U است یعنی یک اپراتور در وسط U قرار میگیره و یکسری از دستگاهها به صورت U در اطراف ان اپراتور قرار میگیرد )شرمنده دیگه ربطی نداشت :)

1716

عضو جدید

1. برای ضریب عملکرد چه مواردی را باید در نظر بگیرم که زمان نرمال بدست بیاد؟ ضریب عملکرد تقریبا باید از دید خودتون تعیین کنید نرمال که 100 (یا1) هست با توجه به این عدد به افراد ضریب عملکرد بدید گفته میشه در ایران معمولا80-120 هست ضریب عملکرد
2. الونس ها را چطور حساب کنم و چه چیزهایی را در نظر بگیرم؟ در کتاب ی جدول داره برای محاسبه الونس ها طبق اون ،مواردی رو که در کار مشاهده می کنید رو پیدا کنید و عدد مربوطه رو توی فرمول بگذارید
3. با توجه به اینکه بعضی از opها با هم انجام می شوند چطور زمان کل یک محصول را حساب کنم؟ متوجه سوالتون نشدم ینی قطعه همزمان در دو خط، عملیات روش انجام میشه؟

فصل دوم کتاب رو به دقت نگاه کنید توضیح داده

31434

عضو جدید
1- باید ببینید یه کارگر معمولی ، چقدر از زمان کل در دسترس رو می تونه کار کنه . مثلا 80 درصد
2- این استاندارد داره . فکر کنم یکی از این استاندار ها تریبلینگ بود اسمش . دقیق یادم نیست . مثلا گفته شده برای شرایط کار ایستاده ، 5 درصد الونس می خوره (به فرض گفتم . باید استاندارد رو پیدا کنید یا خودتون بنا بر تجربه یه درصدی به عنوان الونس بدی)
3- منظورتون از زمان کل یک محصول چیه ؟ سیکل تولید ؟ سیکل تولید ارتباطی به همپوشانیه عملیات ها نداره . منظورتون رو واضح تر بگید .

با تشکر از راهنمایی شما

در مورد سوال 3
مثلا محصول مورد نظر باید از 12 ایستگاه کاری بگذره، من زمان استاندارد هر ایستگاه را به طور جدا گانه دارم، حالا زمان برای ساخت محصول چقدر میشه؟ یعنی من باید زمان 12 ایستگاه را جمع جبری بزنم؟؟؟

31434

عضو جدید
فصل دوم کتاب رو به دقت نگاه کنید توضیح داده

باتشکر از راهنمایی شما

در مورد سوال 2
فرمودید فصل دوم کتاب را دیدم ولی مشکل اینجاست که یه جدول صفحه 72 داره که کلی است و در صفحات بعد مباحث تکمیلی را توضیح داده، راستش گیج شدم از جدولها بطور جداگانه استفاده کنم یا بصورت ترکیبی؟؟

در مورد سوال 3
مثلا محصول مورد نظر باید از 12 ایستگاه کاری بگذره، من زمان استاندارد هر ایستگاه را به طور جدا گانه دارم، حالا زمان برای ساخت محصول چقدر میشه؟ یعنی من باید زمان 12 ایستگاه را جمع جبری بزنم؟؟؟

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با تشکر از راهنمایی شما

در مورد سوال 3
نه نباید جمع بزنید . زمان بگیرید از موقعی که محصول وارد خط می شه تا خارج میشه چقدر طول می کشه .

mohsen_522

عضو جدید
سلام بچه ها ببخشید این موضوعی که میخوام بگم زیاد ربط نداره ولی یکدفعه به ذهنم رسید و گفتم حیفه که نگم چون یکذره به زمان مربوطه میگم (من از یکی از استاد هام شنیدم دکتر میریان که در شرکت بنز خط تولید به صورت U است یعنی یک اپراتور در وسط U قرار میگیره و یکسری از دستگاهها به صورت U در اطراف ان اپراتور قرار میگیرد )شرمنده دیگه ربطی نداشت :)

آره این یه نوع چینشه!انواع دیگه هم مثل Lشکل/دایره /خط مستقیم و... هست که هرکدوم مزایا و معایب خودشوداره...

31434

عضو جدید
نه نباید جمع بزنید . زمان بگیرید از موقعی که محصول وارد خط می شه تا خارج میشه چقدر طول می کشه .

ببخشید من متوجه نشدم؟؟
یعنی چی ؟
مگه جمع زمان تمام ایستگاه ها برابر با کل زمان برای محصول تولیدی نمی شه؟؟!!

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ببخشید من متوجه نشدم؟؟
یعنی چی ؟
مگه جمع زمان تمام ایستگاه ها برابر با کل زمان برای محصول تولیدی نمی شه؟؟!!

نه الزاما برابر نیست . امکان داره بین دو تا ایستگاه انبار موقت به وجود بیاد . ممکنه زمانی صرف حمل و نقل بشه . در کل ممکنه مدت مدت زمانی که محصول از به ایستگاه به ایستگاه دیگه می ره بلافاصله نباشه یا مثلا خط شما گلوگاه داشته باشه . به کار دیگه هم می تونید بکنید . ببینید تو یه روز چند محصول تولید می شه و بعد تعداد رو تقسیم به مدت زمان شیفت کاری کنید تا زمان سیکل یه محصول بدست بیاد .

1716

عضو جدید
باتشکر از راهنمایی شما

در مورد سوال 2
فرمودید فصل دوم کتاب را دیدم ولی مشکل اینجاست که یه جدول صفحه 72 داره که کلی است و در صفحات بعد مباحث تکمیلی را توضیح داده، راستش گیج شدم از جدولها بطور جداگانه استفاده کنم یا بصورت ترکیبی؟؟
جدول ص72 مربوط به فرایندهای گروهیه زمانیکه بخواهید تعداد و زمان های بیکاری و کاری رو ببینید،
بعد از مشخص کردن تعداد دفعات زمانگیری وگرفتن زمان ،ضریب عملکرد (ص260) باید تعیین بشه( بر اساس4 جدولی که در کتاب هست اعداد رو با هم جمع کنید. مثلا مهارت +0.15 و تلاش +0.10 شرایط محیط0 سازگاری کار -0.01 جمعش ی0.24 میشه که باید با 1 جمع بشه این عدد رو در زمانی که بدست اوردید ضرب میکنید تا زمان نرمال بدست بیاد الونس ها(ص266) جدولی داره براساس اون جدول و ایستگاهی که برای اون زمان میگیرید ، الونس رو حساب کنید و سپس زمان استاندارد رو بدست بیارید .

در مورد سوال 3
مثلا محصول مورد نظر باید از 12 ایستگاه کاری بگذره، من زمان استاندارد هر ایستگاه را به طور جدا گانه دارم، حالا زمان برای ساخت محصول چقدر میشه؟ یعنی من باید زمان 12 ایستگاه را جمع جبری بزنم؟؟؟ ببینید شما باید زمان حمل و نقل بین ایستگاه های کاری، وقفه هایی که ممکنه ایجاد بشه رو هم درنظر داشته باشید.
بنظرم راه حلی که اقا ایمان گفتن درسته ،باید زمانیکه محصول وارد خط میشه رو تا زمان خارج شدنش از خط رو زمان سیکل کاری درنظر بگیرید

31434

عضو جدید
نه الزاما برابر نیست . امکان داره بین دو تا ایستگاه انبار موقت به وجود بیاد . ممکنه زمانی صرف حمل و نقل بشه . در کل ممکنه مدت مدت زمانی که محصول از به ایستگاه به ایستگاه دیگه می ره بلافاصله نباشه یا مثلا خط شما گلوگاه داشته باشه . به کار دیگه هم می تونید بکنید . ببینید تو یه روز چند محصول تولید می شه و بعد تعداد رو تقسیم به مدت زمان شیفت کاری کنید تا زمان سیکل یه محصول بدست بیاد .

تولید یک روز را نمی تونم ملاک قرار بدم چون 4 تا از ایستگاهها، هر کدام 24 ساعت زمان می بره
در اینصورت چی کار کنم؟

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
تولید یک روز را نمی تونم ملاک قرار بدم چون 4 تا از ایستگاهها، هر کدام 24 ساعت زمان می بره در اینصورت چی کار کنم؟
پس بهتره چند بار با کرنومتر زمان ورود تا خروج محصول رو از خط اندازه بگیری و میانگینشون رو بگیری زمان سیکل محصول . سعی کن ایستگاه ها جوری باشن که زمان سیکل هر ایستگاه نزدیک به زمان سیکل محصول باشه و هر چی نزدیکتر باشه یعنی جریان بهتر مواد و راندمان بالاتر که خب تکنیک های خودشو می طلبه .

31434

عضو جدید
پس بهتره چند بار با کرنومتر زمان ورود تا خروج محصول رو از خط اندازه بگیری و میانگینشون رو بگیری زمان سیکل محصول . سعی کن ایستگاه ها جوری باشن که زمان سیکل هر ایستگاه نزدیک به زمان سیکل محصول باشه و هر چی نزدیکتر باشه یعنی جریان بهتر مواد و راندمان بالاتر که خب تکنیک های خودشو می طلبه .

قطعه باید حدود 4 بار وارد کوره بشه که بعد از هر بار، 24 ساعت طول می کشه تا خنک بشه این میشه 4 روز کاری. در یک مرحله هم طی 3 الی 7 روز برای یک عملیات تکمیلی از شرکت خارج می شه.
حالا من باید چطور این زمان را کرنومتر بزنم؟

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
قطعه باید حدود 4 بار وارد کوره بشه که بعد از هر بار، 24 ساعت طول می کشه تا خنک بشه این میشه 4 روز کاری. در یک مرحله هم طی 3 الی 7 روز برای یک عملیات تکمیلی از شرکت خارج می شه.

بهتره یکم بیشتر درباره فرآیند های کاری توضیح بدین . اینکه بعد از بیرون بر میگرده بازم روش عملیاتی انجام می شه یا نه ؟ اگه می شه چه عملیاتی ؟ و اگه نمی شه میره انبار ؟

31434

عضو جدید
بهتره یکم بیشتر درباره فرآیند های کاری توضیح بدین . اینکه بعد از بیرون بر میگرده بازم روش عملیاتی انجام می شه یا نه ؟ اگه می شه چه عملیاتی ؟ و اگه نمی شه میره انبار ؟

وقتی بر می گرده یه عملیات تکمیلی در حد 30 دقیقه داره و بعدش میره برای بسته بندی و ارسال برای مشتری
انبارش نداره

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
وقتی بر می گرده یه عملیات تکمیلی در حد 30 دقیقه داره و بعدش میره برای بسته بندی و ارسال برای مشتری
انبارش نداره

اگه هدفت بالانس خطه ، زمان سیکلی که فقط تو خط خودتون هست رو حساب کن نه بیرون رو که اون هم باید زمان ورود تا رسیدن به مرحله ای که قراره ارسال بشه رو حساب کنی (لازم نیست اون مدت زمان تکمیلی بعد از رسیدن رو حساب کنی) . هدفت چیه ؟

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز

اگه هدفت بالانس خطه ، زمان سیکلی که فقط تو خط خودتون هست رو حساب کن نه بیرون رو که اون هم باید زمان ورود تا رسیدن به مرحله ای که قراره ارسال بشه رو حساب کنی (لازم نیست اون مدت زمان تکمیلی بعد از رسیدن رو حساب کنی) . هدفت چیه ؟

سلام دوست عزیز من دقیقا تو این بخش مطالعه ندارم هرچی میگم هم از خودم هست !!
به نظر زمان ورود مواد تا خروج محصول رو باید در نظر گرفت ! (آقا ایمان هم همین رو گفت ) !
راستی این زمان رو باید با توجه به صنعت مورد بررسی قرار داد !

من شنیدم زمان تولید محصول تو شرکت تویوتا (در مورد اتومبیل) به 16 ساعت رسیده که برای خودش یه رکرد محاسبه میشه !!
که البته فکر میکنم زمان مونتاژ باشه !!

31434

عضو جدید

هدف: برنامه ریزی جهت تعداد تولید برای هر محصول

کارهایی که انجام دادم:
1. تهیه لیست مواد بری محصولات
2.تهیه نمودار OPC هر محصول
3.تهیه زمانهای خام هر ایستگاه
4.تهیه نیروی انسانی مورد نیاز هر خط
5.تهیه لیست ماشین آلات هر خط
6.قیمت فروش هر کالا
7.MRP فروش

توضیح:
محصولات کارخانه حدودا 18 کالاست که 14 کالای اون دارای ایستگاه های تقریبا مشابه هستند (یعنی این 14 کالا اون 5 ایستگاهی که توضیح دادم را دارند) و فقط در چند ایستگاه کاری با هم تفاوت دارند(مثلا در بعضی ایستگاه ها عملیات مشترک است از نظر زمانی تفاوت دارد و در بعضی ایستگاه ها هم از نظر نوع عملیات متفاوتند)
علاوه بر اون دارای خط تولید مشترک هستند که مثلا باید تعیین بشه که چند روز چه تعداد کالای 1.2.3 تولید بشه و چند روز کالای 5.6.7 و ....

من می خواهم اطلاعاتم را در قالب یک مساله پژوهش عملیاتی در بیارم
که با تابع هدف بیشترین فروش و محدودیتهای مواد و زمان بری و MRP و نیروی انسانی و ...
نقطه بهینه تولید را محاسبه کنم تا یک حدودی برای تعداد اقتصادی تولید در دست داشته باشم

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
هدف: برنامه ریزی جهت تعداد تولید برای هر محصول

کارهایی که انجام دادم:
1. تهیه لیست مواد بری محصولات
2.تهیه نمودار OPC هر محصول
3.تهیه زمانهای خام هر ایستگاه
4.تهیه نیروی انسانی مورد نیاز هر خط
5.تهیه لیست ماشین آلات هر خط
6.قیمت فروش هر کالا
7.MRP فروش

توضیح:
محصولات کارخانه حدودا 18 کالاست که 14 کالای اون دارای ایستگاه های تقریبا مشابه هستند (یعنی این 14 کالا اون 5 ایستگاهی که توضیح دادم را دارند) و فقط در چند ایستگاه کاری با هم تفاوت دارند(مثلا در بعضی ایستگاه ها عملیات مشترک است از نظر زمانی تفاوت دارد و در بعضی ایستگاه ها هم از نظر نوع عملیات متفاوتند)
علاوه بر اون دارای خط تولید مشترک هستند که مثلا باید تعیین بشه که چند روز چه تعداد کالای 1.2.3 تولید بشه و چند روز کالای 5.6.7 و ....

من می خواهم اطلاعاتم را در قالب یک مساله پژوهش عملیاتی در بیارم
که با تابع هدف بیشترین فروش و محدودیتهای مواد و زمان بری و MRP و نیروی انسانی و ...
نقطه بهینه تولید را محاسبه کنم تا یک حدودی برای تعداد اقتصادی تولید در دست داشته باشم

دوست عزیز اجازه بده من یکم سرم شلوغه یکی ، دو روز آینده ، بذار درست فکر کنم بعدا جوابت رو می دم .

linktaz

کاربر بیش فعال
قطعه باید حدود 4 بار وارد کوره بشه که بعد از هر بار، 24 ساعت طول می کشه تا خنک بشه این میشه 4 روز کاری. در یک مرحله هم طی 3 الی 7 روز برای یک عملیات تکمیلی از شرکت خارج می شه.حالا من باید چطور این زمان را کرنومتر بزنم؟
سلامدوست عزيز،زمان عمليات برون سپاري رو براي چي ميخوايد؟قيمت تمام شده؟يا زمانسنجي؟

31434

عضو جدید
سلامدوست عزيز،زمان عمليات برون سپاري رو براي چي ميخوايد؟قيمت تمام شده؟يا زمانسنجي؟

سلام
توو قسمت 26 کاملا توضیح دادم
من باید بدونم زمان واقعی و کامل تولید یک واحد محصولم چقدر میشه

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
توو قسمت 26 کاملا توضیح دادم
من باید بدونم زمان واقعی و کامل تولید یک واحد محصولم چقدر میشه

خب زمان برون سپاری برای شما کاربرد نداره . میگید از 3 روز تا 7 روز هست و قطعی نیست . شما زمان پردازش تو واحد خودتون رو باید بدونید و با اون برنامه ریزی کنید . اگرم با زمان برون سپاری می خواید بدونید میانگین زمان برون سپاری عادلانه تر هست که اضافه کنید به زمان پردازش روی محصول .