تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

mehd0551

عضو جدید
خوب تریدی هم کار شرکت ادوب هستش من زمانی که یه مشکل این جوری هم داشته باشم میرم سروقت این روشهای ابدایی بعد با یه نرم افزار دیگه مثل سالید اسکن سه بعدیش میکنم میشه یه هجم مهندسی فقط نمیتونم توش تغییر ایجاد کنم اما من از قطعاتش تک تک این استفاده را میکنم و بعد ک÷ی برداری از روش را انجام میدم و یه قطعه میسازم با نصف زمانی که برا رسمش نیاز داشتم.شاید از نظر شما مهندسی نباشه اما سرعت کارم را واقعا بالا می بره.فکر کن یه سطح ماشین داری که فقط یه عکس از سه نماش داری ببرش تو تریدی اونجا خودش یه حجم خیلی شبی بهش بهت میده حالا یه حجم داری که با اختلاف چند سانت شبیح به شکل اصلیته میریه تو سالید با پسوندی که بازش کنه بازش میکنی سالید میپرسه این چیه تو هم رو گزینه وسط همون اسکن تریدی را میزنی اونم این یه بچه دست گل برات تبدیلش میکنه به یه حجم حالا رو هر وجه که نیاز داری کلیک کن و خودش خطوطش را بهت میده خطوط و کمان ها را رسم کن بعد تمام قید های مربوطه را یه بار پاک کن که هیچ وابستگی بین ترسیم و حجم نباشه حالا اگه دوست داری حجم باشه که هیچی اما اگه خوشت نمیاد ازش چون یه طرح خیلی غیر مهندسی هست و در بعضی جا ها با اختلاف چندین میلی هم میتونه باشه پس پاک و اندازه ای شکل اولیت را اندازه گزاری کن تا تلرانس a این میشه که سرعت کارت از این رو به اون رو میشه البته ممکنه که طرحت جور در نیاد و منم این همه را الکی تایپ کرده باشم.خوش باشید.

mehd0551

عضو جدید
تک تک اجزا تو نقشه های جدا گانه نه ولی تو یه نقشه چرااز منوی insert برو به generation-----> generate dimensionsیا generation-----> generate dimensions step by step
نرم افزار سالید ورکز این قابلیت را داره که بتونی از تمام قسمتهای یه اسمبلی تو شیط ها جداگانه به صورت دلخواه نقشه تهیه کنی اون هم زمان مگه میشه کتیا این قابلیت را نداشته باشه ؟میخواستم از دوستان تقاضا کن یکم در این مورد تحقیق کنن ببینن راه حلی داره یا نه البته باید راه حل داشته باشه چون کسی که هواپیمایی را طراحی میکنه مگه میتونه تمام نقشه ها را با دست درست کنه حتما از یه همچین قابلیتی استفاده میکنه

AFROUZ-E

عضو جدید
آیا تنظیمات خاصی وجود داره که گره ی measure با update all به روز بشه و نیاز نباشه که جدا اون رو local update کرد؟ شاید آدم خواست پارامتری رو به یک measure وابسته کنه.

گزینه blend corner که باهاش کار می کنم مجبورم با setback های مختلف بازی کنم ولی باز هم کیفیت خیلی خوبی بهم نمی ده و سطح موج دار می شه. نکته ای، قاعده ای چیزی هست که نیاز باشه رعایت بشه؟

[ویرایش]:
توی تمرین زیر، من هر سه تا کرنر یک و دو و سه را با blend corner انتخاب کردم. یعنی با فرمان create by vertex اون سه راس رو برا فیله شدن انتخاب کردم. می شه خطای زیر رو تفسیر کنید؟ این رو هم بگم که اگه گوشه ی 3 رو حذف کنم، دستور انجام می شه!

مشاهده پیوست 137905

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
آیا تنظیمات خاصی وجود داره که گره ی measure با update all به روز بشه و نیاز نباشه که جدا اون رو local update کرد؟ شاید آدم خواست پارامتری رو به یک measure وابسته کنه.

گزینه blend corner که باهاش کار می کنم مجبورم با setback های مختلف بازی کنم ولی باز هم کیفیت خیلی خوبی بهم نمی ده و سطح موج دار می شه. نکته ای، قاعده ای چیزی هست که نیاز باشه رعایت بشه؟

[ویرایش]:
توی تمرین زیر، من هر سه تا کرنر یک و دو و سه را با blend corner انتخاب کردم. یعنی با فرمان create by vertex اون سه راس رو برا فیله شدن انتخاب کردم. می شه خطای زیر رو تفسیر کنید؟ این رو هم بگم که اگه گوشه ی 3 رو حذف کنم، دستور انجام می شه!

مشاهده پیوست 137905

دو سوییچ automatic update را در بخش زیر روشن کنید:
tools-options-general-parameters and measure-measure tools

در قطعه ای که دارید چهار لبه در یک گوشه به هم می رسند و از آنجا که زوایای ورود آنها تند است از این رو ایجاد fillet در آنها در یک گام مشکل است. کاری که باید انجام دهید این است که در ابتدا یکی از لبه ها را fillet بزنید (ترجیحا لبه ی داخلی که به جسم گوشت اضافه می کند) سپس در یک دستور fillet جداگانه مابقی را بزنید. نیازی هم به blend corner نیست.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
نرم افزار سالید ورکز این قابلیت را داره که بتونی از تمام قسمتهای یه اسمبلی تو شیط ها جداگانه به صورت دلخواه نقشه تهیه کنی اون هم زمان مگه میشه کتیا این قابلیت را نداشته باشه ؟میخواستم از دوستان تقاضا کن یکم در این مورد تحقیق کنن ببینن راه حلی داره یا نه البته باید راه حل داشته باشه چون کسی که هواپیمایی را طراحی میکنه مگه میتونه تمام نقشه ها را با دست درست کنه حتما از یه همچین قابلیتی استفاده میکنه

1- برای تهیه نقشه از اجزا یک اسمبلی دو راه وجود دارد. یکی ایجاد مستقیم نما بر مبنای یک جز component است و یک استفاده از scene. در روش اول در حالی که نقشه و اسمبلی باز است دستور نما را در بخش نقشه کشی اجرا کرده و به محیط اسمبلی می روید. قبل از انتخاب صفحه مبنا روی آن قطعه در درخت طراحی کلیک کنید سپس صفحه مبنا را انتخاب کنید. در این حالت نما تنها بر مبنای آن قطعه ایجاد می شود. این روش خوب است و روش دوم که در ادامه می آید بهتر است.
در روش دوم، یک scene ایجاد می کنید و در آن تنها قطعاتی که می خواهید از آنها نما بگیرید را نمایش داده و بقیه قطعات را از طریق درخت طراحی پنهان می کنید. از scene خارج شده و دستور تولید نما در بخش نقشه کشی را اجرا می کنید. این بار در ابتدا روی scene ایجاد شده در درخت طراحی کلیک می کنید و سپس صفحه نما را انتخاب می کنید. نما بر مبنای قطعاتی که داخل scene نمایش داده شده اند تولید می شود.

2- روش تولید خودکار نقشه از قطعات شاید کار تولید نقشه را آسان کند ولی از نظر مهندسی مطلوب نیست چرا که نماها و اندازه ایی که روی نقشه به این روش ایجاد می شود ممکن است با نماها و اندازه های کنترل کننده طراحی و ساخت قطعه کاملا متفاوت باشد. اندازه گذاری در یک نقشه بر مبنای پارمترهای طراحی و ساخت است و این پارامترها ممکن است در هنگام مدل سازی بطور صریح وجود نداشته باشند. حتی اگر این پارامترها هم وجود داشته و توسط روش خودکار در نقشه تولید شوند باز هم تک تک نقشه و تک تک اندازه ها بررسی شوند.

در طراحی یک هواپیما نه تنها تمام این اندازه گذاری ها دستی انجام می شود بلکه به علت وجود اصل reliability و اصل عدم اطمینان به نرم افزار و یا نتیجه یک فرآیند خودکار، تمام فرآیند و تک تک اجزا آن تحت بررسی و تحلیل دقیق قرار می گیرد.

روش تولید خودکار نقشه در کاربرد های ساده مهندسی که طرح و محصول مهندسی در آنها در ارتباط ایمنی نیست یا درجه اهمیت و دقت مهندسی در آنها پایین و تلورانس ها بسیار باز و بزرگ هستند (مثل یک اسکلت فلزی ساده) می تواند مفید باشد ولی در تولید نقشه هایی که کاربرد هوافضایی، خودرویی یا پزشکی دارند جایگاهی ندارد حتی اگر نیاز به تولید هزاران نقشه باشد!!

smmoosavian

عضو جدید
خوب تریدی هم کار شرکت ادوب هستش من زمانی که یه مشکل این جوری هم داشته باشم میرم سروقت این روشهای ابدایی بعد با یه نرم افزار دیگه مثل سالید اسکن سه بعدیش میکنم میشه یه هجم مهندسی فقط نمیتونم توش تغییر ایجاد کنم اما من از قطعاتش تک تک این استفاده را میکنم و بعد ک÷ی برداری از روش را انجام میدم و یه قطعه میسازم با نصف زمانی که برا رسمش نیاز داشتم.شاید از نظر شما مهندسی نباشه اما سرعت کارم را واقعا بالا می بره.فکر کن یه سطح ماشین داری که فقط یه عکس از سه نماش داری ببرش تو تریدی اونجا خودش یه حجم خیلی شبی بهش بهت میده حالا یه حجم داری که با اختلاف چند سانت شبیح به شکل اصلیته میریه تو سالید با پسوندی که بازش کنه بازش میکنی سالید میپرسه این چیه تو هم رو گزینه وسط همون اسکن تریدی را میزنی اونم این یه بچه دست گل برات تبدیلش میکنه به یه حجم حالا رو هر وجه که نیاز داری کلیک کن و خودش خطوطش را بهت میده خطوط و کمان ها را رسم کن بعد تمام قید های مربوطه را یه بار پاک کن که هیچ وابستگی بین ترسیم و حجم نباشه حالا اگه دوست داری حجم باشه که هیچی اما اگه خوشت نمیاد ازش چون یه طرح خیلی غیر مهندسی هست و در بعضی جا ها با اختلاف چندین میلی هم میتونه باشه پس پاک و اندازه ای شکل اولیت را اندازه گزاری کن تا تلرانس a این میشه که سرعت کارت از این رو به اون رو میشه البته ممکنه که طرحت جور در نیاد و منم این همه را الکی تایپ کرده باشم.خوش باشید.

ببخشید با 3d max آشنا هستم ، اون شکلک به خاطر املای فارسیش بود : 3d مکث !!
اقلاً می نوشتید "مکس"
:)

mehd0551

عضو جدید
[اقلاً می نوشتید "مکس" :)[/QUOTE]از دست من دلخور نشید املاء من از همون بچگی مشکل داشت الانم که کلا سر کارم بیشتر هواسم به کارم هست تا املاء کلمات شما همیشه هرچیزی که اول کار به ذهنت خطور کرد را بخون خیلی سخت نده راستی این شکلک را من نمیتون اضافه کنم تو متنم باید چکار کنم ؟اینم تریدی مکس این جوری بهتر شد؟

mehd0551

عضو جدید
1- برای تهیه نقشه از اجزا یک اسمبلی دو راه وجود دارد. یکی ایجاد مستقیم نما بر مبنای یک جز component است و یک استفاده از scene. در روش اول در حالی که نقشه و اسمبلی باز است دستور نما را در بخش نقشه کشی اجرا کرده و به محیط اسمبلی می روید. قبل از انتخاب صفحه مبنا روی آن قطعه در درخت طراحی کلیک کنید سپس صفحه مبنا را انتخاب کنید. در این حالت نما تنها بر مبنای آن قطعه ایجاد می شود. این روش خوب است و روش دوم که در ادامه می آید بهتر است.در روش دوم، یک scene ایجاد می کنید و در آن تنها قطعاتی که می خواهید از آنها نما بگیرید را نمایش داده و بقیه قطعات را از طریق درخت طراحی پنهان می کنید. از scene خارج شده و دستور تولید نما در بخش نقشه کشی را اجرا می کنید. این بار در ابتدا روی scene ایجاد شده در درخت طراحی کلیک می کنید و سپس صفحه نما را انتخاب می کنید. نما بر مبنای قطعاتی که داخل scene نمایش داده شده اند تولید می شود.2- !!
روش اول که همون روش معمول نقشه کشی است درست برا کشیدن حجم اصلی به صورت ایزومتریک یا نماهای دیگه اما روش دوم تنها ایزو متریک محل فیزیکی یا محل تعیین شده توسط ما را نشون میده. و نمیتونی یه نمای چپ از قطعه 1 داشته باشی در شیت اول ویه نمای چپ از قطعه شماره 2 داشته باشی در شیت 2
1- 2- روش تولید خودکار نقشه از قطعات شاید کار تولید نقشه را آسان کند ولی از نظر مهندسی مطلوب نیست چرا که نماها و اندازه ایی که روی نقشه به این روش ایجاد می شود ممکن است با نماها و اندازه های کنترل کننده طراحی و ساخت قطعه کاملا متفاوت باشد. اندازه گذاری در یک نقشه بر مبنای پارمترهای طراحی و ساخت است و این پارامترها ممکن است در هنگام مدل سازی بطور صریح وجود نداشته باشند. حتی اگر این پارامترها هم وجود داشته و توسط روش خودکار در نقشه تولید شوند باز هم تک تک نقشه و تک تک اندازه ها بررسی شوند.در طراحی یک هواپیما نه تنها تمام این اندازه گذاری ها دستی انجام می شود بلکه به علت وجود اصل reliability و اصل عدم اطمینان به نرم افزار و یا نتیجه یک فرآیند خودکار، تمام فرآیند و تک تک اجزا آن تحت بررسی و تحلیل دقیق قرار می گیرد.!!
اینجا اصلا بحث سر راحتی نیست سر زمانه که ارزشش را اونا از ما هم بهتر میدونن مثلا زمانی که شما یه نقشه داشته باشی که تمام اندازه ا و موارد لازم را در خودش جا داده باشه را راحتتر چک میکنی یا یه نقشه که خام باشه و بخوای تمام اندازه اش را بزاری و بعد چک کنی ؟درست بر مبنای استانداردهای ایمنی هوایی هیچ نقشه ایی بدون تایید باز بین کننده انسانی تایید نیست اما مگه اون چکار میکنه یهنی یه مهندسی که میاد ممان انرسی سطح یه بال را محاسبه میکنه خودش با تجربه شخصی چک میکنه یا نه میاد مواد اولیه را میفرسته آزمایشگاه از خصوصیات فیزیکی و شیمیای و غیره مطما میشه بعد میاد دوباره میده به کامپیوتر میگه من مطمئا هستم که این مواد را دارم حالا برام محاسبه کن ؟ درسته این نقشه ها همه را تک به تک بدون استثنا چک میکنن اما زمان هم مطرح هستش سیستم های اندازه گزاری اتوماتیک میاد این سرعت را به دقت بازرس نقشه اضافه میکنه منم میخوام سرعت کارم بالا بره چون به قول معروف تا یه خیز آهو جا برا تلرانس گزاری دارم یعنی اصلا دقتش مهم نیست تو کارم اما سرعت کارم خیلی برام ارزش داره

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
روش اول که همون روش معمول نقشه کشی است درست برا کشیدن حجم اصلی به صورت ایزومتریک یا نماهای دیگه اما روش دوم تنها ایزو متریک محل فیزیکی یا محل تعیین شده توسط ما را نشون میده. و نمیتونی یه نمای چپ از قطعه 1 داشته باشی در شیت اول ویه نمای چپ از قطعه شماره 2 داشته باشی در شیت 2اینجا اصلا بحث سر راحتی نیست سر زمانه که ارزشش را اونا از ما هم بهتر میدونن مثلا زمانی که شما یه نقشه داشته باشی که تمام اندازه ا و موارد لازم را در خودش جا داده باشه را راحتتر چک میکنی یا یه نقشه که خام باشه و بخوای تمام اندازه اش را بزاری و بعد چک کنی ؟درست بر مبنای استانداردهای ایمنی هوایی هیچ نقشه ایی بدون تایید باز بین کننده انسانی تایید نیست اما مگه اون چکار میکنه یهنی یه مهندسی که میاد ممان انرسی سطح یه بال را محاسبه میکنه خودش با تجربه شخصی چک میکنه یا نه میاد مواد اولیه را میفرسته آزمایشگاه از خصوصیات فیزیکی و شیمیای و غیره مطما میشه بعد میاد دوباره میده به کامپیوتر میگه من مطمئا هستم که این مواد را دارم حالا برام محاسبه کن ؟ درسته این نقشه ها همه را تک به تک بدون استثنا چک میکنن اما زمان هم مطرح هستش سیستم های اندازه گزاری اتوماتیک میاد این سرعت را به دقت بازرس نقشه اضافه میکنه منم میخوام سرعت کارم بالا بره چون به قول معروف تا یه خیز آهو جا برا تلرانس گزاری دارم یعنی اصلا دقتش مهم نیست تو کارم اما سرعت کارم خیلی برام ارزش داره

1- روش اول با روش عادی تفاوت دارد. این روش بر مبنای قطعه یا قطعات موجود در اسمبلی عمل می کند. در روش عادی نمای نقشه قطعه به فایل قطعه لینک است اما در این روش، این نما به قطعه یا قطعات اسمبلی و در واقع به فایل اسمبلی لینک است. در این روش می توان لینک را تغییر داد و نما را بر مبنای بیش از یک قطعه (مثلا دو قطعه از اسمبلی که در کنار هم هستند و جوش شده اند و ترجیحا باید در نقشه کنار هم نشان داده شوند) تولید کرد.

2- به نظر می رسد روش دوم را بدرستی اجرا نکرده اید. هر نوع نما در هر شیتی قابل ایجاد است. تنها تفاوت این روش با روش عادی این است که نمایی که تولید می شود به scene اسمبلی لینک است و یبر مبنای محتوای scene به روز می شود.

3- ایجاد نماهای جانبی (چپ و راست و ... ) و نماهای کمکی ربطی به روش تولید نمای اصلی ندارد. برای تولید نماهای جانبی باید پس از تولید نما اصلی از دستور projected view استفاده کنید.

عشق کتی

عضو جدید
تو آلمان پزشکها برای کمی دستمزد ، اعتصاب میکنن ، ولی تو ایران پزشکها درآمدهای آنچنانی دارن ، اما امان از بی درآمدی مهندسان .
این جمله هم چاشنی ، برای عیدی روز مهندس .

mehd0551

عضو جدید
لینک بودن قطعات(فوری نیاز به جواب دارم)

لینک بودن قطعات(فوری نیاز به جواب دارم)

سلام من یه درفت از یه فایل اسمبلی گرفتم بعد نمیدونم چطوری شد که لینک بودن به فایل اصلی را ازش حذف کردم حالا بلد نیستم چطوری دوباره وصلش کنم به قطعات اسمبل شدم ؟تا تغییرات را به روز کنم ؟

mehd0551

عضو جدید
تو آلمان پزشکها برای کمی دستمزد ، اعتصاب میکنن ، ولی تو ایران پزشکها درآمدهای آنچنانی دارن ، اما امان از بی درآمدی مهندسان . این جمله هم چاشنی ، برای عیدی روز مهندس .
بهر حال تو اونجا کسی دوستی مثل شما نداره؟روز گلت مبارک

mehd0551

عضو جدید
فکر کنم فایلم ایزوله کرده باشم با گزینه بر روی دکمه ایزله در کلیک چپ نگید فقط هیچ راهی نیست که بتونم برش گردونم.................کمک ......ک...........مک..... .......کمک....... ک م ک ...................................

عشق کتی

عضو جدید
فکر کنم فایلم ایزوله کرده باشم با گزینه بر روی دکمه ایزله در کلیک چپ نگید فقط هیچ راهی نیست که بتونم برش گردونم.................کمک ......ک...........مک..... .......کمک....... ک م ک ...................................
متاسفانه راهی نداره (آب رفته تو جوب ، دیگه بر نمی گرده )

عشق کتی

عضو جدید
_ یه فایل pdf دارم که نقشه است ، نرم افزاری رو میشه معرفی کنین که از فایل pdf ، انو به فرمت dxf یا dwg تبدیل کنه (مقیاسها اصلا مهم نیست ، فرض کنید ، مقیاسها ، 1/1)

mehd0551

عضو جدید
_ یه فایل pdf دارم که نقشه است ، نرم افزاری رو میشه معرفی کنین که از فایل pdf ، انو به فرمت dxf یا dwg تبدیل کنه (مقیاسها اصلا مهم نیست ، فرض کنید ، مقیاسها ، 1/1)
اگه سه نما هم اندازه ازش داشته باشی شاید بتونی با تریدی یه حجم نزدیک به نقشه ازش دربیاری .

arash59b

عضو جدید

برنامه تبدیل(کانورت) pdf به dwg زیادی هست بعضی هاشون هم رایگان هستند

اگه می خوای در اخر حجم سازی کنی و سه نما رو داری ببرش تو محیط Sketch Tracer.

عشق کتی

عضو جدید
برنامه تبدیل(کانورت) pdf به dwg زیادی هست بعضی هاشون هم رایگان هستند

اگه می خوای در اخر حجم سازی کنی و سه نما رو داری ببرش تو محیط Sketch Tracer.

نه فقط دو بعدی برام مهمه ، یکی دو تا از این نرمافزارهارو که pdf به dwg یا dxf تبدیل میکنه ، بی زحمت لینکشو اگه داری بزار.

arash59b

عضو جدید
دوستان مهندس این تیغه را چه جور بزنم روی این قطعه؟؟؟؟

مشاهده پیوست 138276
راه سادش اینه که تو گوشه پایینی تیغه (وسط ضلع پایینی که انگار اندازه اش 80 هست) یه صفحه تعریف کنی (اگه صفحات اصلی رو اونجا انداختی که چه بهتر)

بعد تو اون صفحه اضلاع مهمی رو که نیاز داری رو پروجکت کنی و اسکچت رو بکشی ودر اخر به اندازه لازم پد کنی

mohammad.ef

عضو جدید
سلام دوستان
با ورق 15 میخوایم یه ناودانی 380 بسازیم ( طول 500 ) ، طول گسترده و محل خط خم رو چطور میتونم با نرم افزار بدست بیارم ؟

arash59b

عضو جدید
سلام دوستان
با ورق 15 میخوایم یه ناودانی 380 بسازیم ( طول 500 ) ، طول گسترده و محل خط خم رو چطور میتونم با نرم افزار بدست بیارم ؟

بطور خلاصه وارد محیط Generative sheet metal میشی

روی عبارت sheetmetal parameter کلیک می کنی و ضخامت ورق و خم ها رو تعریف می کنی

تو محیط اسکچ یه مستطیل به اندازه دلخواه می کشی

بادستور wall به سالید تبدیلش می کنی و با دستور wall on edge به لبه هاش خم اضافه می کنی

در اخر با دستور unfold ورقت رو گسترده رسم می کنی

yones66

عضو جدید
راه سادش اینه که تو گوشه پایینی تیغه (وسط ضلع پایینی که انگار اندازه اش 80 هست) یه صفحه تعریف کنی (اگه صفحات اصلی رو اونجا انداختی که چه بهتر)

بعد تو اون صفحه اضلاع مهمی رو که نیاز داری رو پروجکت کنی و اسکچت رو بکشی ودر اخر به اندازه لازم پد کنی
مهندس جان با دستور pad که نمیشه این تیغه رو ساخت چون یکی از صفحات استوانه ایه. حتما باید با استفاده از دستور تیغه باشه ولی نمیدونم چطوری.؟؟؟؟؟؟

arash59b

عضو جدید
مهندس جان با دستور pad که نمیشه این تیغه رو ساخت چون یکی از صفحات استوانه ایه. حتما باید با استفاده از دستور تیغه باشه ولی نمیدونم چطوری.؟؟؟؟؟؟

میشه عکس رو بزرگتر و با کیفیت بهتری قرار بدی

اگه منظورت جاییه که به استوانه میرسه مشکلی نیست بعد از پد کردن میشه اون قسمت رو درست کرد (دستور استیفر هم یجوری همون پد کردنه)

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
دوستان مهندس این تیغه را چه جور بزنم روی این قطعه؟؟؟؟

مشاهده پیوست 138276

در صفحه ای که موازی است تیغه است و در موقعیت تیغه قرار دارد یک اسکچ ترسیم کنید و درون اسکچ مرز بالای تیغه که خطی است که از لبه پایین شروع و سپس به یک کمان تبدیل شده و در انتها به لبه استوانه بالایی می رسد را ترسیم کنید. فقط به همین خطوط نیاز است ولی نکته این است که حتما انتهایی این خطوط را به لبه های جسم قیدگذاری کنید. امتداد این خطوط حتما باید به جسم ختم شود وگرنه دستور STIFFENER خطا می دهد. دستور STIFFENER را اجرا کنید و اسکچ را به آن بدهید. جهت امتداد دادن را هم چک کنید که به سمت جسم باشد. فضای بین این خطوط و جسم توسط این دستور بر مبنای ضخامتی که همان ضخامت دیواره است پر می شود. البته اینکار را توسط دستور PAD و دقیقا با همین اسکچ هم انجام دهید که البته نیاز به تنظیم های بیشتری دارد.

رفتار این دو دستور در قطعاتی مشابه در فایل ضمیمه نشان داده شده است:

V5R18

مشاهده پیوست 138305

مشاهده پیوست 138306

بخش های قهوه ای دستور PAD و بخش های زرد STIFFENER هستند.

آخرین ویرایش:

عشق کتی

عضو جدید
یه گسترش دارم که سایزش تقریبا برابر کاغذ A2 ، ولی میخام اونو با پرینتر A4 ، به صورت یک به یک پرینت بگیرم . اینکار رو با کمی زحمت انجام دادم . شما راهی سراغ ندارین که اینکارو به صورت اتومات انجام بده ، یعنی به محاسبه نیازی نداشته باشه، و خودش کنار هم بچینه بطوری که روی هم افتادگی (over lab) نداشته باشه . اگه داخل خود کتیا بشه اینکارو انجام داد یا اگه نرم افزاری دیگه هست که بتونه اینکارو انجام بده لطفا معرفی کنید.