نمايش نتايج 1 تا 2 از 2

تاپیک: تغییرات فیزیکی و شیمیایی مواد

 1. #1
  مدیر بازنشسته آواتار termah
  رشته
  شیمی
  تاريخ عضويت
  2010/11
  محل سكونت
  شمال
  امتیاز
  1671
  پست ها
  1,718

  پيش فرض تغییرات فیزیکی و شیمیایی مواد

  تغییرات فیزیکی


  فرایندهایی که در آنها ، تنها حالت فیزیکی ماده تغییر می‌یابد و ماده ای به ماده دیگر تبدیل نمی‌شود، تغییر فیزیکی نامیده می‌شود.

  بطور کلی ، تغییراتی که در هر [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] بر روی مواد واکنش‌دهنده صورت می‌گیرد، به دو نوع تغییر فیزیکی و تغییر شیمیایی تقسیم بندی می‌شوند. در [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، ساختار ذره های تشکیل‌دهنده ماده دچار تغییر می‌شود و ماده ای به ماده دیگر تبدیل می‌شود، مانند [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و فاسد شدن و... . ولی در تغییر فیزیکی تغییری در [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] اتم‌ها در [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] صورت نمی‌گیرد. یعنی ماهیت شیمیایی ماده تغییر نمی‌یابد و فقط حالت فیزیکی ماده تغییر می‌یابد.

  بنابراین در
  تعادل‌های فازی ، تغییر حالت فیزیکی را خواهیم داشت. بنابراین تغییر کلیه [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] نظیر ذوب ، انجماد ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و... و نیز [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] نمک‌ها، بازها و [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] نظیر [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] در [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، پدیده‌های فیزیکی محسوب می‌گردند.
  مفهوم فاز


  یک فاز ، بخشی از [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] است که تمام آن ، از نظر ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی یکسان باشد. در شرایط معینی از [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] بسیاری از مواد خالص می‌توانند بصورت [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] یا [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] باشند. بعنوان نمونه ، آب با توجه به فشار و دما می‌تواند بصورت بخار ، مایع یا جامد باشد. به هر کدام از این شکل‌های فیزیکی ، یک فاز می‌گویند.

  وقتی که تغییر فازی انجام می‌شود، ماهیت شیمیایی ماده تغییر نمی‌کند، بنابراین تغییر فاز ، یک تغییر فیزیکی است. برای مثال ، ذوب یخ یک تغییر فیزیکی است که در آن فاز جامد به فاز مایع تبدیل می‌شود و بطور کلی ، هر کدام از تبدیل‌های جامد به مایع ، مایع به بخار ، بخار به جامد ، مایع به جامد و جامد به بخار یک تغییر فاز بشمار می‌آیند. فرایندهایی که در آنها ، تغییر فیزیکی صورت می‌گیرد، در زیر آمده است.
  ذوب


  فرایندی که در آن فاز جامد به فاز مایع تبدیل می‌شود، ذوب نامیده می‌شود و نقطه ذوب یک محلول ، دمایی است که در آن ، مایع و جامد در فشار کل 1atm، در حال تعادلند. در نقطه ذوب ، دمای سیستم مایع - جامد ثابت می‌ماند تا اینکه تمام فاز جامد به فاز مایع تبدیل شود. در حالت جامد ، نیروهای جاذبه بین مولکولی ، مولکولها را در مواضع مشخص از شبکه [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ثابت نگه می‌دارد و با افزایش دما ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] مولکولها افزایش می‌یابد و این افزایش حرکت مولکولی برخلاف نیروی جاذبه عمل کرده و باعث می‌شود ساختار بلورین از بین برود و مایع جاری شود.

  بهمین جهت ، مایعات شکل مشخصی ندارند، ولی دارای حجم معینی هستند. برای مثال آب شدن یخ در اثر جذب گرما ، نمونه‌ای از فرایند ذوب می‌باشد.


  انجماد

  فرایندی که درآن ، تبدیل فاز مایع به جامد صورت می‌گیرد، انجماد نامیده می شود و نقطه انجماد یک محلول ، دمایی است که در آن ، مایع و جامد در فشار 1atm، در حال تعادلند. در نقطه انجماد ، دمای سیستم مایع - جامد ثابت می‌ماند تا اینکه تمام مایع منجمد شود.

  با سرد شدن مایع ، حرکت مولکولهای آن ، بیش از پیش کند می‌شود و سرانجام ، در دمای انجماد ، انرژی جنبشی تعدادی از مولکولها به اندازه ای کم می‌شود که جاذبه‌های بین مولکولی می‌توانند آنها را در ساختار بلورین نگه دارند. در این حال انجماد آغاز می شود و مولکولها بتدریج در مواضع طرح بلورین قرار می‌گیرند تا این که تمام مایع به جامد تبدیل شود. برای مثال ، انجماد آب در اثر سرما.


  تبخیر

  فرایندی که در آن ، تبدیل فاز مایع به بخار صورت می‌گیرد، تبخیر نامیده می‌شود. تبخیر یک مایع ، شامل جدا شدن مولکولها از سطح مایع و پراکنده شده آنها در فضای بالای مایع است. با افزایش دما ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] مایع افزایش می‌یابد و موقعی که فشار درون مایع با فشار خارجی برابر می‌شود (در دمای جوش) ، عمل تبخیر در تمام مایع روی داده و بخار در محیط پخش می‌گردد. مانند تبخیر آب یا هر مایع دیگر در اثر جذب گرما.


  تصعید

  فرایندی که در آن ، جامد بدون عبور از حالت مایع مستقیما به بخار تبدیل می‌گردد، تصعید نامیده می‌شود. این فرایند ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] است. برای مثال ، اگر یخ خشک ([مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] جامد) را تحت فشار 1atm ، گرم کنیم، در دمای 78,5- درجه سانتی‌گراد ، مستقیما به گاز تبدیل می‌شود. [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] مولی تصعید ، مقدار گرمایی است که بایستی به یک مول از ماده جامد داده شود تا مستقیما به گاز تبدیل گردد.


  میعان

  فرایندی که در آن ، فاز بخار به فاز مایع تبدیل شود، میعان نامیده می شود. در این فرایند ، با کاهش دما انرزی جنبشی مولکولهای بخار کاهش یافته و نیروی جاذبه بین مولکولها افزایش می‌یابد و در نتیجه ، در دمای خاصی مولکولهای بخار به مایع تبدیل می‌شود. در واقع ، وقتی یک مول بخار بر اثر تراکم به مایع تبدیل می‌شود، انرژی آزاد می‌شود. این تغییر آنتالپی را آنتالپی میعان مولی می‌نامیم.

  آنتالپی میعان مولی ، از نظر عددی برابر با گرمای تبخیر مولی در همان دما است، با این تفاوت که این کمیت دارای علامت منفی است. نمونه‌ای از فرایند میعان ، سرد کردن بخار آب و تبدیل آن به مایع می‌باشد.


  فرایند تصعید

  تقطیر

  اجزای سازنده محلولی از یک ماده حل شده غیر فرار را می‌توان با تقطیر ساده از هم جدا کرد. برای این کار ، محلول را می‌جوشانیم تا حلال فرار ، تبخیر و از ماده حل‌شده جدا شود. با سرد کردن بخار ، حلال مایع جمع آوری می‌شود و ماده حل شده غیر فرار بصورت باقیمانده تقطیر باقی می‌ماند و اجزای سازنده محلول ، حاوی چند جزء فرار را می‌توان با فرایند تقطیر جزء به جزء با استفاده از اختلاف دمای جوش از هم جدا کرد، مانند [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] جزء به جزء [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ].

  تبلور

  تبلور معمولا در موقع تبدیل یک حالت فیزیکی به حالت فیزیکی دیگر صورت می‌گیرد. این تبدیل به سه صورت زیر انجام می‌شود:
  • تبلور در هنگام تبدیل حالت مایع به جامد: این نوع تبلور به دو صورت زیر انجام می‌گیرد:


   • انجماد مواد مذاب: در اثر سرد کردن ماده مذاب ، اتمها یا مولکولها با هر موقعیتی که دارند، متراکم و بی‌حرکت می‌شوند و ماده منجمد می‌شود. در این صورت ، جسمی جامد بدون داشتن نظم ذره‌ای تشکیل می‌شود. ولی اگر سرد شدن به آرامی و کندی انجام گیرد، اتمها و مولکولها با توجه به نیروی جاذبه و اطاعت از شبکه تبلور کنار هم چیده شده و بلور منتظمی را تشکیل می‌دهند.

   • تبلور مواد محلول: در این نوع تبلور ، باید محلول به حالت [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] باشد. در چنین محلولهایی ، بلورها تشکیل و ته‌نشین می‌شوند. رشد بلورها از طریق اتصال منظم [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، اتمها و یا مولکولهای معلق در محلول به نطفه های بلور صورت می‌گیرد.  • تبلور در هنگام تبدیل حالت بخار به جامد (سوبلیماسیون): در این حالت تبلور بلورها مستقیما از تبدیل بخار به جامد حاصل می‌شوند. مثال بسیار روشن ، تشکیل قشرهای بلور یخ ناشی از انجماد مستقیم بخار آب اطاقها بر روی شیشه پنجره‌ها در سرمای زمستان می‌باشد.

  • تبلور مواد جامد: تشکیل بلورهای دانه درشت از بلورهای کوچکتر که تحت تاثیر [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و حرارت و در مدت زمان طولانی صورت می‌گیرد، مانند تشکیل بلورهای دانه درشت کلسیت از بلورهای ریز کربنات کلسیم.  انحلال

  پدیده انحلال نیز یک پدیده فیزیکی می‌باشد و بطور کلی ، حل شدن یک ماده حل شونده در یک [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، شامل مراحل زیر می‌باشد:
  • جدا شدن ذرات تشکیل دهنده ماده حل شونده از یکدیگر.
  • جدا شدن مولکولهای حلال از یکدیگر و پخش شدن ذرات ماده حل شونده در بین مولکولهای حلال.
  • بوجود آمدن نیروی جاذبه بین ذرات جسم حل‌شونده و مولکولهای حلال.


  در مرحله اول و دوم‌ ، برای غلبه بر نیروهای جاذبه بین مولکولی مواد حل‌شونده و حلال ، باید انرژی جذب شود و در مرحله سوم با بوجود آمدن نیروهای جاذبه بین ذرات حل‌شونده و حلال ، انرژی آزاد می‌شود. بدین ترتیب اگر انرژی جذب شده بیشتر از انرژی آزاد شده باشد فرایند حل شدن ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] است و برعکس اگر انرژی جذب شده کمتر از انرژی آزاد شده باشد، فرایند انحلال ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] است. برای مثال ، حل شدن [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و هیدروکسید سدیم در آب ، گرماده و حل شدن اوره در کلرید آمونیوم در آب ، گرماگیر می‌باشد.  مثالهایی برای تغییر فیزیکی


  • مغناطیسی شدن [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] در مجاورت آهن ربا یک پدیده فیزیکی است. زیرا اولا اثری بر خواص شیمیایی آهن ندارد و ثانیا با دور کردن آهن ربا و یا با استفاده از روش‌های فیزیکی می‌توان این خاصیت را از بین برد.

  • اغلب فرایندهای انحلال از فسیل ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] قند یا نمک در آب ، حل شدن [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] در تولوئن و حل شدن [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] در تتراکلریدکربن.

  • ملغمه شدن فلزات (آلیاژ فلزات).

  • تصعید نفتالین در دمای اتاق.

  • مخلوط کردن گرد کات کبود آبی رنگ و پودر زرد رنگ گوگرد و تولید گرد سبز رنگ نیز صرفا یک پدیده فیزیکی است و تغییر رنگ آن ناشی از انجام یک پدیده شیمیایی نیست.

  • آسیاب کردن مواد نیز یک پدیده فیزیکی می‌باشد. زیرا هیچگونه تغییری در ساختار مواد صورت نمی‌گیرد.  ويرايش شده توسط termah در 2012/9/26 در ساعت 10:22 AM
  My Esperanza y Mi objetivo Es La victoria

  راه من اميد و مقصدم پيروزيست

  لطفا قوانین تالار را مطالعه و رعایت کنین

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  در دنیا هیچ بن بستی وجود ندارد یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت


 2. تشكر از اين پست


 3. #2
  مدیر بازنشسته آواتار termah
  رشته
  شیمی
  تاريخ عضويت
  2010/11
  محل سكونت
  شمال
  امتیاز
  1671
  پست ها
  1,718

  Graduated

  تغییرات شیمیایی  تغییر شیمیایی ، فرایندی است که در آن ساختار ذره‌های تشکیل دهنده مواد اولیه دچار تغییر می‌شود و به عبارتی ، تغییری است که طی آن ، یک یا چند [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] دیگر تبدیل می‌شود.


  تغییراتی که در واکنشی بر روی مواد واکنش دهنده صورت می‌گیرد، بطور کلی به دو نوع [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و تغییر شیمیایی ، تقسیم می‌شوند. در تغییر فیزیکی ، فقط حالت فیزیکی [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] تغییر می‌یابد. یعنی ساختار ذره‌های تشکیل دهنده ماده تغییر نمی‌کند. بنابراین تغییر کلیه [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] نظیر ذوب و [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و غیره همچنین [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] نمک ها و بازها در [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، تغییر فیزیکی محسوب می‌شوند.

  لیکن در تغییر شیمیایی ، در واقع اتصال
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] به یکدیگر در واکنش دهنده ها دستخوش تغییر می‌شود و همچنین [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] نیز تغییر می‌یابد. البته باید توجه داشت که در جریان یک [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، اتم‌ها نه بوجود می‌آیند و نه از بین می‌روند و تنها شامل [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] یا بازآرایی اتم‌هاست.

  واکنش شیمیایی در واقع توصیفی برای یک تغییر شیمیایی است. واکنش‌های شیمیایی ممکن است با آزاد کردن انرژی بصورت گرما ، نور یا صوت همراه باشند و تولید یک
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، تشکیل یک رسوب یا تغییر رنگ در پی داشته باشند.

  روی دادن تغییر فیزیکی و تغییر شیمیایی بطور متوالی

  البته مواردی وجود دارد که هر دو تغییر فیزیکی و شیمیایی بر روی یک پدیده ، بطور متوالی اتفاق می‌افتند. برای مثال ، با حرارت دادن تکه ای قند در لوله آزمایش ، ابتدا قند ذوب می‌شود که یک پدیده فیزیکی است. سپس به رنگ قهوه ای در می‌آید که نشان‌دهنده شروع تبدیل قند به [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و یک پدیده شیمیایی است. در ادامه ، مقداری بخار آب به بالای لوله می‌رسد که نشانه تجزیه قند و ادامه پدیده شیمیایی قبل است.

  پس قطره‌های آب روی دیواره لوله آزمایش پدیدار می‌شود که نشان‌دهنده میعان بخار آب آزاد شده و یک پدیده فیزیکی است. در پایان ، در داخل لوله ، ماده‌ای سیاهرنگ ، بی‌مزه و نامحلول در آب (برخلاف قند اولیه) باقی می‌ماند که این ماده جدید ، زغال است و با توجه به تغییر رنگ ، مزه و حلالیت آن در آب ، نشان‌دهنده وقوع یک پدیده شیمیایی است.

  انرژی شیمیایی

  هر نوع [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] میان اتمهای مختلف سازنده [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] یک جسم ، نوعی انرژی بنام در "انرژی شیمیایی" دارد که مقدار آن به نوع اتم‌ها و نحوه قرار گرفتن آنها در مولکول بستگی دارد. در یک واکنش شیمیایی ، در واقع اتصال اتمها به یکدیگر در واکنش‌ها دستخوش تغییر می‌شود و در نتیجه انرژی شیمیایی فراورده‌های واکنش با انرژی شیمیایی واکنش‌دهنده‌ها تفاوت پیدا می‌کند.

  به عنوان مثال ، واکنش گاز
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] با گاز [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] را در نظر بگیریم. گاز کلر از مولکولهای دو اتمی Cl2 و گاز هیدروژن از مولکولهای دو اتمی H2 تشکیل شده‌اند. فراورده واکنش ، کلرید هیدروژن HCl خواهد بود که در مقایسه با واکنش‌دهنده با پیوندهای کاملا متفاوتی دارد و از این رو انرژی شیمیایی آنها متفاوت است.

  اکنون این پرسش مطرح می‌شود که با توجه به متفاوت بودن انرژی شیمیایی فراورده‌ها و واکنش‌دهنده‌ها با در نظر گرفتن "قانون پایستگی انرژی" این اختلاف انرژی به چه صورت ظاهر می‌شود؟

  تغییر گرماگیر و تغییر گرماده


  مطابق قانون پایستگی انرژی ، در هر واکنش ، باید انرژی کل ثابت بماند. بنابراین در واکنش‌ها ، اختلاف انرژی میان فراورده‌ها و واکنش‌دهنده‌ها به صورت گرما ظاهر می‌شود. از این رو ، واکنش‌هایی نظیر [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] متان و با تشکیل کلرید هیدروژن که در آنها ، سطح انرژی فراورده‌های واکنش از مواد واکنش‌دهنده پایین‌تر باشد، بعلت تولید انرژی گرمایی [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] می‌گوییم و در مقابل ، واکنش‌هایی که در آنها سطح انرژی شیمیایی فراورده‌ها بیشتر از واکنش‌دهنده‌ها باشد، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] نامیده می‌شوند و برای انجام چنین واکنشی باید مقداری گرما به اجزای واکنش‌دهنده داده شود، مانند [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] کلرید آمونیوم [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] که با گرم کردن ، به دو [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] آمونیاک و کلرید هیدروژن تبدیل می‌شود.

  بنابراین در اندازه گیری و محاسبه انرژی واکنش‌های شیمیایی ، چیزی که همیشه محسوس و قابل اندازه‌گیری است، تفاوت محتوای انرژی یا بعبارتی
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  مواد اولیه و محصولات عمل است که معمولا به تغییر محتوای گرمایی ، تغییر آنتالپی گفته می‌شود و با ΔH نمایش می‌دهند و در یک واکنش گرماده خواهیم داشت:  H1: سطح انرژی مواد واکنش دهنده


  H2: سطح انرژی مواد حاصل


  H2 < H1


  H2-H1< 0

  به این ترتیب تغییر آنتالپی ΔH در یک واکنش انرژی‌ده ، منفی است.

  در یک واکنش گرماگیر خواهیم داشت:  H2>H1→H2-H1>0→ΔH>0
  پس تغییر آنتالپی ، ΔH در یک واکنش انرژی‌گیر ، مثبت است.

  واکنش‌های شیمیایی برگشت پذیر و برگشت ناپذیر


  واکنش‌های برگشت ناپذیر


  در این قبیل واکنش‌ها ، محصولات واکنش بر هم اثر شیمیایی ندارند. به همین دلیل واکنش فقط در جهت رفت انجام می‌گیرد و تا مصرف شدن کامل واکنش‌دهنده پیش می‌رود. مثلا اگر تکه‌ای نوار [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] را در ظرف محتوی HCl وارد کنیم، واکنش شدیدی میان منیزیم و اسید رخ می‌دهد و [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] بتدریج در اسید ، حل و ناپدید می‌شود و همزمان با ناپدید شدن فلز ، حباب‌های گاز هیدروژن درون اسید به چشم می‌خورند که از ظرف خارج می‌شوند.

  بنابراین این واکنش یک‌طرفه است و فقط در جهت رفت پیش می‌رود. یعنی اگر مقداری گاز هیدروژن را در محلول کلرید وارد کنیم، هیچگونه واکنشی انجام نمی‌گیرد.  Mg + 2HCl → MgCl2 + H2

  علاوه بر واکنش فوق ، سوختن انواع سوخت‌ها مانند [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، نفت ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و... در مجاورت هوا ، محکم شدن تدریجی [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، پختن تخم مرغ ، مچاله شدن [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] در برابر شعله ، نمونه‌هایی از واکنش‌های برگشت ناپذیرند.


  واکنش‌های برگشت پذیر

  این واکنش‌ها در شرایط مناسب در هر دو جهت رفت و برگشت پیش می‌روند، مثلا اگر بخار آب را از روی گرد آهن داغ عبور دهند، اکسید آهن همراه با گاز هیدروژن پدید می‌آید.

  (3Fe(s) + 4H2O(g) → Fe3O4(s) + 4H2 (g

  و اگر گاز هیدروژن را بر اکسید آهن ( Fe3O4 ) عبور دهند، آهن و بخار آب تولید می‌شود. واکنش برگشت:  Fe3O4 + 4H2 → 3Fe + 4H2O

  واکنش رفت و برگشت در مجموع یک [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] را تشکیل می‌دهند و در نتیجه ، واکنش اثر بخار آب بر آهن داغ ، برگشت پذیر است. در زندگی روزانه با موارد زیادی از واکنش‌های برگشت پذیر برخورد می‌کنیم، مانند شارژ مجدد [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]. [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] موجود در باطری خودرو هنگام تولید جریان برق بتدریج مصرف شده و به مواد دیگری تبدیل می‌شود. با شارژ مجدد باطری ، واکنش‌های برگشت انجام می‌گیرند و مواد اولیه پدید می‌آیند.  مثالهایی از فرایندهای شیمیایی


  همانظور که قبلا ذکر شد، در تغییر شیمیایی ، ماهیت شیمیایی مواد تغییر می‌یابد و فراورده‌های جدید با خواص متفاوت از مواد اولیه تولید می‌شود. بنابراین پدیده های زیر نمونه هایی از تغییرهای شیمیایی محسوب می‌شوند:
  • سوختن انواع سوخت‌ها. مانند بنزین ، نفت ، گاز طبیعی و... در مجاورت هوا
  • زنگ زدن فلزات
  • گوارش غذا
  • رسیدن میوه
  • پختن غذا
  • فساد مواد
  • محکم شدن تدریجی سیمان.
  • انحلال آمونیاک در آب. زیرا در اثر [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، قسمتی از مولکولهای آمونیاک با مولکولهای آب ترکیب شده و ماده جدیدی به نام هیدروکسیدآمونیوم تولید می‌نمایند. بهمین دلیل که واکنش شیمیایی بین [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و حل شونده رخ می‌دهد، حل شدن بیشتر جنبه شیمیایی دارد.
  • لخته شدن مواد کلوئیدی. در اثر لخته شدن ، پیوندهای جدیدی تشکیل می‌گردد که باعث تجمع مولکولهای یک [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] می‌شود.
  • تشکیل بخارات در اثر حرارت دادن اکسید جیوه.
  My Esperanza y Mi objetivo Es La victoria

  راه من اميد و مقصدم پيروزيست

  لطفا قوانین تالار را مطالعه و رعایت کنین

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  در دنیا هیچ بن بستی وجود ندارد یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت


 4. تشكر از اين پست


تاپیک های مشابه

 1. پاسخ ها: 1
  آخرین ارسال: 2013/2/23, 11:22 AM
 2. آناليز شيميايي مواد موتور
  توسط amir mafi در تالار دانلودگاه
  پاسخ ها: 1
  آخرین ارسال: 2009/12/15, 01:32 PM
 3. پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2009/11/12, 03:32 PM
 4. پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2009/7/01, 10:39 AM
 5. پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2009/6/03, 04:34 AM

عبارت‌های مرتبط

تغییر شیمیایی

تغییرات شیمیایی

نمونه هایی از تغییرات فیزیکی

تغییرات شیمیایی مواد

نام چندتغيير شيميايي

دانلود تغييرات مواد

مطالعه چند تغییر شیمیایی

چند تغییر شیمیایی

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •