تاپیک سوالات قدرتی

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
چون دیدم به مسائل عجیب غریب علاقه دارین مطرح کردم :d و الا به قول این دانشجو های خسیس (بلا نسبت جمع) میخواستم واسه موضوع کارشناسیم انجامش بدم :d
...
این همه جریان ....> به گفته ی مهندسی که باهاش کار کردم تموم زور و توان موتور صرف این میشه که جریان تولید کنه. حالا از چ راهی و چطوری و از چ منبعی ؟؟؟ منم نمیدونم .

البته موتورها اثر سلفی هم دارند . ولی با وجود فرکانس نمیتونه اینهمه جریان بده .
پرسیدی چجور موتوری هست ؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
من متوجه سوال شدم ولی دلیل اون جریانو نمیفهمم اصن توجیه نمیتونم بکنم! اون موتور چه نوع موتوریه؟
اون بالاش چیه؟
یک موتور القایی ساده...
بابا اصن بیخیال:d
اگر به استادی شخص با تجربه ای دسترسی دارین ازش بپرسین.:d
بالایی کدوم ؟؟همون بالا بالاییه؟؟ همون شبکست که از خط انتقال اومده.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یک موتور القایی ساده...

اقا میترسم این سوال رو از استاد بپرسم فکر کنه سر کارش گذاشتم .
ولی خب چیز جالبی هست . بعد تعطیلات می پرسم ببینم چی میگن.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
پرسیدی چجور موتوری هست ؟

اقا اصن بذار بگم.
من خودم یه سیستم خیلی کوچیک طراحی کردم.
واسه یه شرکتی کار میکردم.
و با طراحی اشنایی دارم و دارم مطالب رو به صورت سوال میگم که همه اشنا بشیم.به من هم کمک بشه
موتور هم یک موتور القایی سه فاز.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک موتور القایی ساده...
باشه!
نه اون بالای موتور:D
راستی این جریان دائمی هست یا گذرا؟
پرسیدی چجور موتوری هست ؟

سلف هم جریانش گذراست تا زمانی که انرژیش تموم بشه!!

آخرین ویرایش:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اقا اصن بذار بگم.
من خودم یه سیستم خیلی کوچیک طراحی کردم.
واسه یه شرکتی کار میکردم.
و با طراحی اشنایی دارم و دارم مطالب رو به صورت سوال میگم که همه اشنا بشیم.به من هم کمک بشه
موتور هم یک موتور القایی سه فاز.

می خوای یه چیزی بسازی جلوی این جریان از موتور به شبکه رو بگیره ( جریان عوضی :biggrin: )
مثل شیر یکطرفه هیدرولیک

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
باشه!
شوخی کردم آآآآ... :d
بیاین امشب قال قضیه رو بکنیم اگه به من باشه :d
بالای موتور سی تی که به رله وصل شده و بالاش کلید و بعدشم باس

می خوای یه چیزی بسازی جلوی این جریان از موتور به شبکه رو بگیره ( جریان عوضی :biggrin: )
مثل شیر یکطرفه هیدرولیک

زیاد تو فکر ساختن نیستم ولی شاید بسازم.:)

هدفم تو زمینه قدرته. این بحث خیلی گسترده تره . گفتم فقط واسه شروع اینو مطرح کردم.
اگه بشه ساخت انقلابی میشه توی بهینه سازی و هزینه کمتر .
فقط به خاطر فیدر های موتوری مجبور میشن چند صد کیلو شمش بیشتر بخرن و یا کلید دارای رنج بالاتر که گرون تره.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
شوخی کردم آآآآ... :d
بیاین امشب قال قضیه رو بکنیم اگه به من باشه :d
بالای موتور سی تی که به رله وصل شده و بالاش کلید و بعدشم باس

زیاد تو فکر ساختن نیستم ولی شاید بسازم.:)

هدفم تو زمینه قدرته. این بحث خیلی گسترده تره . گفتم فقط واسه شروع اینو مطرح کردم.
اگه بشه ساخت انقلابی میشه توی بهینه سازی و هزینه کمتر .
فقط به خاطر فیدر های موتوری مجبور میشن چند صد کیلو شمش بیشتر بخرن و یا کلید دارای رنج بالاتر که گرون تره.

ای بابا تا اومدم کلی ویرایش کردم جواب دادین:biggrin:
اخرش اون جریان گذراست یا دائمییییییییی؟ همینو بگین بعد من میرم فکر میکنم:cool:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
باشه!
راستی این جریان دائمی هست یا گذرا؟

سلف هم جریانش گذراست تا زمانی که انرژیش تموم بشه!!
به قول مهندس ناظر پروژم حالت ماندگار:d
که هرچی زمانش بیشتر بشه یا جریانش بیشتر بشه برای تجهیزات خطرناکتره

javadpolpo

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان
بحث خوبی مطرح شده ولی بنده فکر میکنم یه بی دقتی کوچیکی اتفاق افتاده که باعث شده یجورایی سردرگمی بوجود بیاد.
چیزی که من از سوال برداشت کردم این هست:
آ
قا مصطفی فرموده اند که "موتور مورد بحث از نوع القایی هست و پس از ایجاد اتصال کوتاه (مثلا در باس موتور) این موتور به ژنراتور تبدیل میشه و...."
نکته ای که شاید مورد غفلت واقع شده (البته دوستان اشاره کرده بودند ولی توجه نشده) این هست که موتور القایی فقط و فقط در صورتی میتواند به ژنراتور تبدیل شود و به شبکه انرژی بدهد که سرعت روتور آن از سرعت سنکرون موتور بیشتر شود.
یعنی مثلا یک موتور القایی 4 قطب که با سرعت 1400 در حال گردش است ( سرعت سنکرون آن در فرکانس 50 هرتز برابر 1500 است) فقط در صورتی میتونه به ژنراتور تبدیل بشه که سرعت گردش روتور اون بالای 1500 بشه که این حالت با توجه به فرض مسئله هیچ گاه اتفاق نمی افته !!! یعنی باری که روی شفت موتور هست ممکنه سرعتش کمتر بشه ، ولی بیشتر نمیشه.
پس نکته اینه که این موتور نمیتونه القایی باشه ( و اگر هم القایی باشه نمیتونه جریانی در نقطه اتصالی بریزه!)
این موتور باید موتور سنکرون باشه که با این فرض فکر کنم دیگه جای سوالی باقی نمیمونه ! یعنی توجیه جریان ریخته شده به نقطه اتصال از سوی موتور دیگه مشکل نیست...
مسئله دیگر بحث جریان اتصال کوتاه هست. این جریان از نوع زیرگذرا یا همون sub-transient هست ( کلا سه نوع جریان اتصال کوتاه داریم : زیرگذرا ، گذرا و ماندگار که دامنه (بزرگی) نوع اول از همه بیشتر هست و همه محاسبات قدرت تحمل بریکر ها و ... بر اساس اون هست).
شرح کامل این محاسبات و مثال ها رو همونطور که دوستمون فرمودند میتونید از کتاب استیونسن دنبال کنید.ا
گر هم من منظور سوال رو بد متوجه شدم بفرمایید لطفا.
یا علی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با سلام خدمت همه دوستان
بحث خوبی مطرح شده ولی بنده فکر میکنم یه بی دقتی کوچیکی اتفاق افتاده که باعث شده یجورایی سردرگمی بوجود بیاد.
چیزی که من از سوال برداشت کردم این هست:
آ
قا مصطفی فرموده اند که "موتور مورد بحث از نوع القایی هست و پس از ایجاد اتصال کوتاه (مثلا در باس موتور) این موتور به ژنراتور تبدیل میشه و...."
نکته ای که شاید مورد غفلت واقع شده (البته دوستان اشاره کرده بودند ولی توجه نشده) این هست که موتور القایی فقط و فقط در صورتی میتواند به ژنراتور تبدیل شود و به شبکه انرژی بدهد که سرعت روتور آن از سرعت سنکرون موتور بیشتر شود.
یعنی مثلا یک موتور القایی 4 قطب که با سرعت 1400 در حال گردش است ( سرعت سنکرون آن در فرکانس 50 هرتز برابر 1500 است) فقط در صورتی میتونه به ژنراتور تبدیل بشه که سرعت گردش روتور اون بالای 1500 بشه که این حالت با توجه به فرض مسئله هیچ گاه اتفاق نمی افته !!! یعنی باری که روی شفت موتور هست ممکنه سرعتش کمتر بشه ، ولی بیشتر نمیشه.
پس نکته اینه که این موتور نمیتونه القایی باشه ( و اگر هم القایی باشه نمیتونه جریانی در نقطه اتصالی بریزه!)
این موتور باید موتور سنکرون باشه که با این فرض فکر کنم دیگه جای سوالی باقی نمیمونه ! یعنی توجیه جریان ریخته شده به نقطه اتصال از سوی موتور دیگه مشکل نیست...
مسئله دیگر بحث جریان اتصال کوتاه هست. این جریان از نوع زیرگذرا یا همون sub-transient هست ( کلا سه نوع جریان اتصال کوتاه داریم : زیرگذرا ، گذرا و ماندگار که دامنه (بزرگی) نوع اول از همه بیشتر هست و همه محاسبات قدرت تحمل بریکر ها و ... بر اساس اون هست).
شرح کامل این محاسبات و مثال ها رو همونطور که دوستمون فرمودند میتونید از کتاب استیونسن دنبال کنید.ا
گر هم من منظور سوال رو بد متوجه شدم بفرمایید لطفا.
یا علی
سلام مهندس. ممنون از شرکت در بحث. و کمک شما.
بله این مسائل تئوریک اجازه فکر کردن درباره ی این مسئله رو به من نمیداد.
چون موتور القایی هست پس امکانش نیست.
اما هم توی نرم افزار عکسی که گذاشتم موتور القاییه و هم خودم موتور القایی راه اندازی کردم.
.
اما دلایل اتفاق افتادن این مسئله برای من و دوستان مشخص نیست.
همونطور که میبینید جریان نامی موتور در عکس حدودا 630 امپر هست ولی در زمان اتصال کوتاه چیزی حدود جریان راه اندازی خود را به نقطه ی فالت میریزد.
...
مهندس چرا این حالت پیش نمیاد؟؟!! (به صورت تئوری بله اما عملی... هر اتفاقی ممکنه)
این موتوری که گذاشتم نرم افزار جریان راه اندازی رو 3800 امپر محاسبه میکنه. ولی جریان اتصال کوتاه 3900 امپر. یعنی در لحظه ی اتصال کوتاه به موتور فشار بیشتری میاد که باعث میشه جریانی که ایجاد میکنه حتی بیشتر از جریان راه اندازیش باشه . و واسه همینه که میگن اتصال کوتاه شبکه به موتور اسیب میرسونه. و کلا هدف ساخت کلید mpcb همین بوده.و حتی جریان رتور قفل شده موتور 6 برابر جریان نامیه که میشه 3800 حدودا. ولی در لحظه ی اتصال کوتاه بازم جریان از حالت رتور قفل شده بیشتره. و احتمال اینکه سرعت رتور در زمان فالت بیشتر از 1500 بشه هست (اینو با توجه به گفته ی شما گفتم نمیدونم درسته یا..)

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
اینم یک عکس دیگه از نرم افزار
موتور سنکرون و القایی مشخص شده. مشخصات هر دو تقریبا یکیه و جریان اتصال کوتاهشون هم نزدیک به همِ
ولی موتور سنکرون و جریان اتصال کوتاهش هیچ ارتباطی با جریان رتور قفل شده خودش نداره. ولی موتور القایی با تغییر مقدار جریان رتور قفل شده رابطه داره. و هر چی این جریان کمتر باشه جریان اتصال کوتاه هم کمتره.
...
3-5-2013 10-32-58 AM.jpg

آخرین ویرایش:

javadpolpo

عضو جدید
آقا مصطفی شما درست میگید.:smile: حتما لازم نیست موتور سنکرون باشه! موتور القایی هم جریان به نقطه اتصالی میریزه . من خودم تازه این مطلب رو فهمیدم. حالا توجیهش چیه؟ بخونید تا بگیرید...!!!!
درسته که موتور القایی مثل موتور سنکرون دارای تحریک نیست ( که بشه به عنوان یک منبع ولتاژ بهش نگاه کرد) ، اما یک شار که در اثر جریان استاتور القا میشود وجود دارد که جایگزین تحریک ماشین سنکرون می شود !

شار درون روتور نمی تواند بطور آنی درست بعد از قطع تغذیه ( یا اختلال یا اتصالی ) تغییر کند .(در حالی که روتور همچنان در اثر بار متصل به آن در حال چرخش است.) بنا براین ولتاژی در پایانه های موتور ایجاد میشود که تا زمانی که شار روتور صفر شود ، باقی خواهد ماند. ( این ربطی به ژنراتور شدن یا نشدن موتور القایی نداره . بحث ولتاژ القایی هست. ولتاژی که منتج به جریان میشه !).

جالبه که جریانی که در این حالت بوجود میاد بسیار نزدیک به جریان استارتینگ موتور ( یا همون جریان روتور قفل شده ) هست.

در ادامه چگونگی محاسبه این جریان رو میبینید.(pdf)

ضمنا از آقا مصطفی بخاطر مطرح کردن این سوال تشکر میکنم که باعث شد بنده چیزی یاد بگیرم.

یا علی

پیوست ها

• ABB_11_E_03_druck.pdf
    314.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
آقا مصطفی شما درست میگید.:smile: حتما لازم نیست موتور سنکرون باشه! موتور القایی هم جریان به نقطه اتصالی میریزه . من خودم تازه این مطلب رو فهمیدم. حالا توجیهش چیه؟ بخونید تا بگیرید...!!!!
درسته که موتور القایی مثل موتور سنکرون دارای تحریک نیست ( که بشه به عنوان یک منبع ولتاژ بهش نگاه کرد) ، اما یک شار که در اثر جریان استاتور القا میشود وجود دارد که جایگزین تحریک ماشین سنکرون می شود !

شار درون روتور نمی تواند بطور آنی درست بعد از قطع تغذیه ( یا اختلال یا اتصالی ) تغییر کند .(در حالی که روتور همچنان در اثر بار متصل به آن در حال چرخش است.) بنا براین ولتاژی در پایانه های موتور ایجاد میشود که تا زمانی که شار روتور صفر شود ، باقی خواهد ماند. ( این ربطی به ژنراتور شدن یا نشدن موتور القایی نداره . بحث ولتاژ القایی هست. ولتاژی که منتج به جریان میشه !).

جالبه که جریانی که در این حالت بوجود میاد بسیار نزدیک به جریان استارتینگ موتور ( یا همون جریان روتور قفل شده ) هست.

در ادامه چگونگی محاسبه این جریان رو میبینید.(pdf)

ضمنا از آقا مصطفی بخاطر مطرح کردن این سوال تشکر میکنم که باعث شد بنده چیزی یاد بگیرم.

یا علی

:w17:
:w16::w17::w17:
مهندس ممنونم از پاسخت و وقت گذاشتن برای سوالای من.
خب اگر اجازه بدین من میخوام این موضوع رو ادامه بدم.؟!
ببخشید من هنوز فایل رو دانلود نکردم. انگلیسی هست یا فارسی؟!
راستی :d فک کنم اگه بگیم موتور حالتی مثل حالت ژنراتور پیدا میکنه بهتر باشه تا اینکه بگیم میشه ژنراتور ؟!

آخرین ویرایش:

javadpolpo

عضو جدید
:w17:
:w16::w17::w17:
مهندس ممنونم از پاسخت و وقت گذاشتن برای سوالای من.
خب اگر اجازه بدین من میخوام این موضوع رو ادامه بدم.؟!
ببخشید من هنوز فایل رو دانلود نکردم. انگلیسی هست یا فارسی؟!
راستی http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/biggrin.gif فک کنم اگه بگیم موتور حالتی مثل حالت ژنراتور پیدا میکنه بهتر باشه تا اینکه بگیم میشه ژنراتور ؟!

انگلیسی هست ولی خب اکثرش رابطه هست
بله. حالت ژنرااتور پیدا میکنه. یعنی مدار معادلش با مدار معادل ژنراتور سنکرونی که در معرض اتصال قرار داره تقریبا یکی میشه
اما اگر منظور از ژنراتور ، توان دادن به شبکه باشه ؛ در این حالت چنین چیزی رخ نمیده. ( شرط ژنراتور شدن موتور القایی همون هست که قبلا گفته شد)

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
انگلیسی هست ولی خب اکثرش رابطه هست
خب این قسمت سختش بود که واسه منم حل شد.
علی یارت مهندس
ممنونم مهندس.
خب حالا یه موتور میخوایم راه اندازی کنیم.
همونطور که میدونید باید از کلید حافظ موتور استفاده کنیم. مکانیزم کلید هم اینه که دارای دو حفاظت اضافه بار و اتصال کوتاهه.
رنج این دو حفاظت رو چطور تنظیم کنیم.؟؟؟(دستمزد تنظیم همین رله ها 400 هزار تومنه :surprised:... کار 20 دقیقه هم نمیشه )

آخرین ویرایش:

majidxxlightxxbo

عضو جدید
ترانس هایی که سیم پیچی فشار ضعیف و قوی انها دارای یک نوع اتصال باشد اختلافاز بین انها صفر یا 180 خواهد بود و ترانس هایی که دارای اتصالات مختلفی باشند اختلاف فاز 30 ,150,210 و 330 میباشد که اختلاف فاز های 30 و 210 استاندارد نیست و تولید نمیشه.
تقسیمات 12 گانه ساعت در محیط دایره قرار دارند و میدانیم محیط دایره 360 درجه است.پس هر یک ساعت معادل 30 درجه میباشد .
پس ساعت 6 زاویه 180 را نشان میدهد. و عدد 6 میشود گروه ترانس و فاز 1 از عدد 6 برای نمایش بر روی ساعت شروع میشود
و فاز دوم 4 ساعت بعد از ان بر روی ساعت 10 و فاز سوم 4 ساعت بعد از فاز دوم بر روی ساعت 2 قرار میگیرد.
شما 4 رو ضربدر 30 کنی متوجه 4 تا 4 تا بالا رفتن فاز ها میشی
و همچنین محیط دایره که 360 است رو تقسیم بر 12(تعداد تقسیمات ساعت) کنی متوجه بدست امدن عدد 30 میشی.
امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم .
در شکل اول گروه برداری اتصال ستاره صفر هست بنابر این در ساعت بردار اولیه و ثانویه روی هم افتاده.
در گروه برداری مثلث زیگزاگ توی شکل مشخص کردم چون گروه برداری 4 هست فاز اول از 4 شروع میشه.
یه روش دیگه به اسم روش kvl برای رسم بردار وجود داره که من بلد نیستم .

بیا اینم کاملش.
Capture.jpg

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
خب این قسمت سختش بود که واسه منم حل شد.
علی یارت مهندس
ممنونم مهندس.
خب حالا یه موتور میخوایم راه اندازی کنیم.
همونطور که میدونید باید از کلید حافظ موتور استفاده کنیم. مکانیزم کلید هم اینه که دارای دو حفاظت اضافه بار و اتصال کوتاهه.
رنج این دو حفاظت رو چطور تنظیم کنیم.؟؟؟(دستمزد تنظیم همین رله ها 400 هزار تومنه :surprised:... کار 20 دقیقه هم نمیشه )
با اجازه دوستان من این مسئله رو باز تر کنم.
جریان راه اندازی موتور حدودا 6 برابر جریان نامی موتوره . پس چیزی که میدونیم اینه که رنج ها نباید کمتر از 6 برابر In انتخاب شوند.
اگر رنج را روی 6 برابر جریان نامی ست کنیم. و فالت اضافه بار برای موتور پیش بیاید به گونه ای که چند امپر بیشتر از جریان نامی شده . این فالت باعث از بین رفتن موتور میشه . پس وظیفه رله ها چییه؟ ایا ما به درستی رله ها رو تنظیم کردیم.؟؟

آخرین ویرایش:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
جریان راه اندازی موتور حدودا 6 برابر جریان نامی موتوره . پس چیزی که میدونیم اینه که رنج ها نباید کمتر از 6 برابر In انتخاب شوند.
اگر رنج را روی 6 برابر جریان نامی ست کنیم. و فالت اضافه بار برای موتور پیش بیاید به گونه ای که چند امپر بیشتر از جریان نامی شده . این فالت باعث از بین رفتن موتور میشه . پس وظیفه رله ها چییه؟ ایا ما به درستی رله ها رو تنظیم کردیم.؟؟

سلام به همه دوستان عزیز
چه کردید تو این چند روزی که من نبودم (وقتی بنده نیستم تاپیک بهتر جلو میره انگار:biggrin:)

با اجازتون منم نظری بدم ...

پس چیزی که میدونیم اینه که رنج ها نباید کمتر از 6 برابر In انتخاب شوند.
فکر نمیکنم این مورد درست باشه داداش
در صنعت برای تمامی موتور هایی که جریان بالائی میکشن و متناظر با اون جریان راه اندازی بالائی دارن، از روشهای راه اندازی استفاده میشه و به صورت مستقیم راه اندازی نمیشن
پس نیازی نیست که ستینگ رله روی 6 برابر جریان نامی تنظیم بشه
از طرفی اون 6 برابر عدد ماکسیممش هست و معمولا در اکثر موارد حدود 4 برابر هست

اما درباره اضافه بار
همونطور که میدونید برای حفاظت هر وسیله ای ممکنه چندین نوع رله به کار بره و هر کدوم کاربرد خاص خودشون رو دارن
برای اضافه بار از رله حرارتی یا همون بیمتال استفاده میشه که از دو فلز غیر همجنس تشکیل شده و .... سرعت عملکردش پائیینه (اضافه بار در صورتی به موتور آسیب میزنه که مدتی روی موتور بمونه که حرارت بتونه در سیم پیچها ایجاد بشه و ....)
برای اتصال کوتاه از رله مغناطیسی استفاده میشه که سرعت بالائی داره
هرکدوم از این رله ها تنظیم متفاوتی دارن

البته این مواردی که عرض کردم درباره سیستم های صنعتی فشار ضعیف (برق صنعتی) بود

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

هر وسیله محافظتی برای خودش ثابت زمانی برای عکس العمل داره . مثلا برای رله هایی که در نیروگاه و پست برای سنس کردم فرکانس استفاده میشه ثاب زمانی صفر هست . یعنی آنتایم عمل میکنند . اما برای فیوز ها و بسیاری از رله های دیگه ثابت زمانی در نظر میگیرند . یعنی درسته که برای جریان خاصی در نظر گرفته شدند ولی در صورتی عکس العمل نشون میدنن که اون مثلا جریان یا فالت طی اون مدت زمان مانا باشه .
برای موتورها هم همنیطور هست . اولا که موتور های سنگین و نمیه سنگین راه اندازی دو یا چند مرحله ای دارند که یا پله ای هست ( مثل ستاره مثلث ) یا خطی ( مثل درایورهای کنترل فرکانس و ولتاژ ) . بنابراین جریان راه اندازی اونها 6 برابر اونی که روی پلاک نوشته شده نیست .
مثلا همین کولرهای خونگی . جریان راه اندازی بالایی دارند ( با توجه به جریان 12 تا 19 امپری ) ولی موقع استارت فیوز نمی پره . ( کنتورهای الان 32 هستند ) . این نشون میده که ثابت زمانی اون فیوز برای عکس العمل لازم بالاست .

reza1559

عضو جدید
سلام دوستان.
کسی آموزشگاه معتبری تو اهواز میشناسه که آموزش سرکابل و مفصل زنی داشته باشه با مدرک معتبر؟دوستان اهوازی لطفا پاسخ بدهند.
شماره تماس آموزشگاه یا آدرس
سپاسگزارم

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام دوستان.
کسی آموزشگاه معتبری تو اهواز میشناسه که آموزش سرکابل و مفصل زنی داشته باشه با مدرک معتبر؟دوستان اهوازی لطفا پاسخ بدهند.
سپاسگزارم

سلام
والا منم دارم دنبال همپین چیزی میگردم
سرکابل و مفصل بلدم فقط مدرکشو میخوام :دی
اگه پیدا کردید به منم خبر بدید

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان عزیز
چه کردید تو این چند روزی که من نبودم (وقتی بنده نیستم تاپیک بهتر جلو میره انگار:biggrin:)

با اجازتون منم نظری بدم ...

فکر نمیکنم این مورد درست باشه داداش
در صنعت برای تمامی موتور هایی که جریان بالائی میکشن و متناظر با اون جریان راه اندازی بالائی دارن، از روشهای راه اندازی استفاده میشه و به صورت مستقیم راه اندازی نمیشن
پس نیازی نیست که ستینگ رله روی 6 برابر جریان نامی تنظیم بشه
از طرفی اون 6 برابر عدد ماکسیممش هست و معمولا در اکثر موارد حدود 4 برابر هست

اما درباره اضافه بار
همونطور که میدونید برای حفاظت هر وسیله ای ممکنه چندین نوع رله به کار بره و هر کدوم کاربرد خاص خودشون رو دارن
برای اضافه بار از رله حرارتی یا همون بیمتال استفاده میشه که از دو فلز غیر همجنس تشکیل شده و .... سرعت عملکردش پائیینه (اضافه بار در صورتی به موتور آسیب میزنه که مدتی روی موتور بمونه که حرارت بتونه در سیم پیچها ایجاد بشه و ....)
برای اتصال کوتاه از رله مغناطیسی استفاده میشه که سرعت بالائی داره
هرکدوم از این رله ها تنظیم متفاوتی دارن

البته این مواردی که عرض کردم درباره سیستم های صنعتی فشار ضعیف (برق صنعتی) بود
مهندس خودت بهتر میدونی شما نباشی که...
بله بله
کاملا متوجه شدم.

هر وسیله محافظتی برای خودش ثابت زمانی برای عکس العمل داره . مثلا برای رله هایی که در نیروگاه و پست برای سنس کردم فرکانس استفاده میشه ثاب زمانی صفر هست . یعنی آنتایم عمل میکنند . اما برای فیوز ها و بسیاری از رله های دیگه ثابت زمانی در نظر میگیرند . یعنی درسته که برای جریان خاصی در نظر گرفته شدند ولی در صورتی عکس العمل نشون میدنن که اون مثلا جریان یا فالت طی اون مدت زمان مانا باشه .
برای موتورها هم همنیطور هست . اولا که موتور های سنگین و نمیه سنگین راه اندازی دو یا چند مرحله ای دارند که یا پله ای هست ( مثل ستاره مثلث ) یا خطی ( مثل درایورهای کنترل فرکانس و ولتاژ ) . بنابراین جریان راه اندازی اونها 6 برابر اونی که روی پلاک نوشته شده نیست .
مثلا همین کولرهای خونگی . جریان راه اندازی بالایی دارند ( با توجه به جریان 12 تا 19 امپری ) ولی موقع استارت فیوز نمی پره . ( کنتورهای الان 32 هستند ) . این نشون میده که ثابت زمانی اون فیوز برای عکس العمل لازم بالاست .
بله بله . ممنونم مهندس.

سلام دوستان.
سپاسگزارم

اموزشگاه چیی:surprised:؟
مفصل زنی نمیدونم چییه !شاید اسما بلد نیستم . ولی سر کابل زنی که باید در طول کار عملی تجربشو کسب کنی.

iiranican

عضو جدید
کتاب بررسی استیونسون یه نمونه شا حل کرده مهندس جون اگر بتونی بخونی خوبه بخش اتصال کوتاه

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
باسباری که به ثانویه ترانس متصل است دچار اتصال کوتاه میشود .
!
چ اتفاقی برای ترانس در اولیه و ثانویه می افتد؟

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
شرمنده من هنوز یه مشکلی دارم با اون مساله قبل
چندتا سوال از اقا مصطفی:
1. اون فالت روی باس چه فالتی هست؟
2. این جریانی که تو شکل نوشتین مطمئن هستین ماندگار هست؟
یه سوال از اقای javadpolpo:
1. ایا منظور شما از این چرخش همون چرخش موتور متصل به باره که یه مدت طول میکشه تا بایسته؟

باسباری که به ثانویه ترانس متصل است دچار اتصال کوتاه میشود .
!
چ اتفاقی برای ترانس در اولیه و ثانویه می افتد؟

ترانس و موتور القایی تقریبا شبیه هم هستن.
برای این هم میشه جریان اتصال کوتاه رو محاسبه کرد. تو این حالت امپدانس درصد ترانس مشخصه و مقدار پایدار جریان اتصال کوتاه در ترانس از تقسیم جریان نامی بر اون امپدانس درصد بدست میاد.
امپدانس درصد هم از تقسیم ولتاژ ازمایش اتصال کوتاه بر ولتاژ نامی محاسبه میشه.

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
شرمنده من هنوز یه مشکلی دارم با اون مساله قبل
چندتا سوال از اقا مصطفی:
1. اون فالت روی باس چه فالتی هست؟
2. این جریانی که تو شکل نوشتین مطمئن هستین ماندگار هست؟
1. ایا منظور شما از این چرخش همون چرخش موتور متصل به باره که یه مدت طول میکشه تا بایسته؟

ترانس و موتور القایی تقریبا شبیه هم هستن.
برای این هم میشه جریان اتصال کوتاه رو محاسبه کرد. تو این حالت امپدانس درصد ترانس مشخصه و مقدار پایدار جریان اتصال کوتاه در ترانس از تقسیم جریان نامی بر اون امپدانس درصد بدست میاد.
امپدانس درصد هم از تقسیم ولتاژ ازمایش اتصال کوتاه بر ولتاژ نامی محاسبه میشه.
اینجا کنار شما اولین بار هست که دارم مسئله رو به طور تئوریک مطالعه میکنم. ولی طبق گفته هایی که من شنیدم بله ماندگار هست.

اتصال کوتاه. یا اتصال زمین . یا به گفته ی شما بدترین حالت اتصال.که میشه 3 فار با زمین.
بله ممنونم . متوجه شدم.

چرخش به دلیل شار که حکم یه منبع رو داره دیگه بعد از مدتی از حرکت نمیفته.

ایا درسته که اگر اتصال کوتاه بشه ولتاژ رو به صفر و جریان رو به بینهایت میره در ثانویه ترانس؟

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
چند نوع جریان اتصال کوتاه در یک شبکه برق و تجهیزات وجود دارد؟

javadpolpo

عضو جدید

بله. دقیقا
همون اینرسی بار هست که موتور رو میچرخونه

چند نوع جریان اتصال کوتاه در یک شبکه برق و تجهیزات وجود دارد؟

کلا به سه دسته تقسیم میشه. یعنی هر جریان اتصال کوتاه سه مرحله داره :
زیرگذرا
گذرا
ماندگار

Untitled.jpg
و تا اونجایی که من اطلاع دارم ، بریکر ها در زمان Transient عمل میکنند و عمده مشکل ما همون زمان Subtransient هست ( اگرچه کوتاهه ولی دامنه بالایی داره)

آخرین ویرایش: