گفتمان معماری ...

khatoon 1

عضو جدید
سلام دوستان.ببخشید ولی این از ضعیف بودن خودماست که باید بریم وکارهارا(آنهم به غلطترین شیوه) از اوستا حسن وقلی یاد بگیریم.اونها باید طبق دستورما کارکنند وشرایط آیین نامه ها را اجرا کنند ولی برای رسیدن به این هدف باید واقعا باسواد ومسلط به کار باشید.من خودم توکارگاه دستور میدم که چه کاری کجا و چه جوری انجام بشه .آرماتورکجا قطع بشه وکجا قطع نشه.بتن ریزی کجا قطع نشه!این جوشی که میدند ایرادداره یا نه وایرادش چیه .آمپر بالاست یا الکترود مناسب نیست یا...واقعا کدامیک از شما میتونید از اتفاقاتی که توسازه میفته واقعا خبر دارید .خب معلومه سوارتون میشند.البته باید یک روانشناسی هم نسبت به کارکنانتون داشته باشید.وبهشون بقبولونید که با سوادید.وقتی از اونها شنیدید که مهندس ....کارش درسته اونوقت میتونید دستور بدهید البته با احترام به اونها.تاحالا فکر کردید چرا عمر ساختمانهای ما از نصف ساختمانهای کشورهای دیگه کمتره؟چون اونها را مهندس میسازه ومال مارا اوستا قوچعلی!!!

با سلام .من با حرف شما تا حدود زيادي موافقم.ولي ي مشكل دارم ين سواد را از كجا بايد بدست اوورد؟با توجه به وضعيت دانشگاهها.....
من ي خانم هستم و علاقمند به كار كارگاهي .ولي تو دانشگاه چيزي نياموختم.الان نميدونم از چه كتابي استفاده كنم؟
سر ساختمان هم مهندسش با عجله مياد و البته نبايد انتظار داشت كه تجربياتش را به راحتي به تو بگه .....ميمونه همون اوستا قوچعلي ي چيز غلط بمن ياد بده:redface:
ولي از شما ميخوام منا راهنمايي كنيد با توجه به تجرياتتون.لطفا

Martin Eco

عضو جدید
کاربر ممتاز
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
آقای مهدی عزیز ما یک درس داریم به نام مهندسی سد-یا یک درس داریم به اسم راهسازی-آیا بعد از پاس کردن اینا می تونم سد یا جاده طراحی کنم؟ معلومه که نمیشه

دوست عزیز شما ممکنه تو کارای معمولی عمران هم بمونی..اینو نباید به دیگران تعمیم بدی...
برای این موضوع نظر شما رو به کارهای معمارانی مثل یان کاپلیکی، زاها حدید و وینسنت کالابوت جلب میکنم...
اینجا هم منظور این نبوده که همه معماران میتوانند..خیر...خیلی از معماران همون ساختمان های معمولی رو بتوانند درست طراحی کنن هنر به خرج دادن..ولی به واسطه اینکه معماری رشته ای بین رشته ای حساب میشه این توانایی بلقوه در اون وجود داره

memarane

کاربر فعال
من کلا عاشق معماریم واقعا برام فرقی نداره چیکار کنم فقط همیشه خلق یه اثر و احساسی ک بعدش به ادم میده خیلی جالبتره

فرهيخته

عضو جدید
کاربر ممتاز
«از دیدگاه معماری،فرم محل برخورد جسم با فضا است...
فرم های معماری،بافت ها ،مصالح،درجه سایه روشن و نور، همه برای ایجاد کیفیت در فضا به کار گرفته می شوند.
کیفیت معماری به مهارت معمار در بهره گیری از این عناصر و ایجاد ارتباط بین آنها در فضاهای داخلی و فضاهای اطراف ساختمان بستگی دارد».

ادموند اِن.باکن
طراحی شهری-1974

sama jooon

عضو جدید
کاربر ممتاز
نقد نه خرده گیری از اثار ونه تحسین و تمجید انها بلکه جستجو برای یافتن حقیقت اثر است.
....................
اگر طراحی زا به معنای سیر از نظر به اثر و سیر از معقول به محسوس بدانیم ، نقد به معنای معکوس این روند یعنی سیر از اثر به نظر و
جستجوی معقول از طریق محسوس است.
دید معماری
نوشته ی برولین

hossein00104

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام بر مهندس آرشیتکت احسان عزیز ، ممنون از عنوانی که ارائه دادین ، و از تمامی دوستانی که به این تایپیک پاسخ دادن بی نهایت سپاس گذارم چرا که مطالب ارائ شده مفیده فایده واسم قرار گرفت.

در برخورد با یک بنای معماری سیر از کل به جزء رفتن و از جزء به کل اومدن واسم یه اصله و اینکه چقد این بنای معماری تونسته کابرایی رو که توی افق طرح تخمین زده و توی عمر طرح کم و بیش به جواب رسیده رو تحلیل می کنم.

تاثیری که یک بنای معماری بر کابرانش میذاره چه کاربرای دائم و چه کاربرای موقت ، یعنی حس انسانی بودن فضاها و اینکه چقد معمار بنا تونسته با توجه به نیازهای جسمی ، روحی و روانی مثل نیاز به ، امنیت ، آسایش ، تعاملات و مراودات اجتماعی ، آرامش ، شناختن ، زیبایی شناسی و... فضاهاش رو انسانی کنه و اینکه چقد از تکنولوژی و سری ضوابط عصر خودش تاثیر پذیرفته و بر انسانی بودن فضاهای بنا تاثیر مثبت یا منفی گذاشته رو باز هم مورد آنالیز قرار میدم.
برای تحلیل همه اینها باید از خلاقیت معمار بنا در فرم و عملکرد ساختمان بو گرفت و اینکه چه فشارها و پتانسیل هایی جهت طراحی بنا برای معمار وجود داشته و تا چه حد معمار تونسته فشار ها ( از جمله مخالف و نقد کارفرما ها بر ایده های معمار ) رو کنترل کنه و تا چه حد از پتانسیل ها(مثلا دید و منظر به سمت پارک) بهره کافی بگیره.

و خلاصه تا جزئی ترین آیتم در آ خرین مرحله طراحی مثلا مبلمان فضاها برم و برگردم به کلی ترین آیتم معماری که همون ایده معماره برسم و بین این دو آیتم ، آیتم هایی از قبیل هارمونی ، ضرب آهنگ در فرم ، پلان و نما ، رویکرد فرم و رعایت اصل سلسله مراتب فضایی برای تعریف ورودی ، استفاده از آب و سبز و نوری که فضاهارو انسانی میکنه ، کالبد فضاها ، انتخاب عناصر ، بعد سوم ، مبلمان در فضاها باز ، نیمه باز و بسته ، نهار و نخیز ها در فرم و نما، بهره گیری و یا کنترل موهبت های طبیعی ( نور ، باد ، نزولات آسمانی و...) و... رو در یک بنای معماری مورد آنالیز قرار میدم.

engineer hamed

عضو جدید
به خدا الکی 1 ساختمون ساخته نمیشه باید محاسبات خودشو بررسی کرد ای معماران عزیز

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
از چیزی که در تخصص شما نیست اظهار نظر تخصصی نکنید
بحثی که شما میکنید در مهندسی زلزله خود را نمایان میکند
طولانی و زیاد بودن محاسبات سازه نامتقارن دلیل رد شدن سازه نامتقارن از دید مهندسان عمران نیست
دو تا کتاب زلزله خونده بودین اونوقت این حرفو نمیزدین!!!!!!!!!
داداش من، این همه سازه ی غیر متقارن با انواع سبک ها (حالا کاری ندارم خوبه یا بد!) که تو دنیا اجرا می شن چه طوری جلو زلزله دووم میارن؟!!! بحث طولانی و زیاد بودن محاسبات نیست، بحث اینه که احتمالا این طور که شما می گین (من اطلاعی ندارما فقط از رو این حرف شما که ظاهرا در تخصص تونم هست دارم قضاوت می کنم!) مهندسین عمران ما بلد نیستن چه طوری باید سازه ی غیر متقارن ضدزلزله اجرا کنن!! (البته قطعا مهندسین عمران بزرگی داریم تو کشور و من قصدم توهین نبود فقط جمله ی شما رو به زبان ساده ترجمه کردم وگرنه این نظر شخصی من نیست)...
به خدا الکی 1 ساختمون ساخته نمیشه باید محاسبات خودشو بررسی کرد ای معماران عزیز
من نمی خوام بگم عمران بهتره یا معماری...هر دو مکمل هستن ولی کلا عمرانی ها روی محاسبات خیلی تاکید دارن و این به نظر من خوب نیست، حداقل الان که هر روز هزار جور نرم افزار طراحی می شه این خوب نیست، این طوری می شه گفت در آینده ی نزدیک هیچ نیازی به مهندسین عمران نخواهیم داشت؛ نهایتا از هر 1000000 نفر 100 نفرشونو اونم برای برنامه نویسی و طراحی نرم افزار... جایگاه یک مهندس رو تا حد یه ماشین حساب تنزل می دین، در حالی که یه مهندس عمران به عنوان یه بشر باید بتونه کاری انجام بده که کامپیوتر و نرم افزار نتونن... نه اینکه فقط 4 تا واحد سنگین ریاضیاتی پاس کنه و بیاد افتخار کنه که من محاسبه بلدم و شما بدون من نمی تونین طرحاتونو اجرا کنین، اگه جدا مهندس هستین بشینین 4 تا راه حل برای اجرای کارایی پیدا کنین که به نظرتون اجرا نمی شن یا هی بهونه میارین از ابر و باد و مه و خورشید و فلک و زلزله و آتشفشانو بمب اتمو و... و... و... که همه در کارند تا شما طرحا رو فقط اون طوری که دلتون می خواد اجرا کنین!!

memarane

کاربر فعال
سعی من بیشتر بر اینه که با یه بنای معماری برخوردی نکنم ، آخه هم اون بنا ممکنه آسیب ببینه هم صورت من داغون میشه ...
جدای از این حرفا تو بررسی یه بنای معماری من بیشتر دنبال خلاقیت ها میگردم ، بیشتر این برام مهمه که ببینم معمار طرح چه جوری مسایلی که برا طرحش مشکل ساز بودن رو حل کرده و مواردی که بر طرحش تاثیرگذار بوده رو چگونه به جنبه های مفیدی برای طرح تبدیل کرده ،و کلیت بنا رو از کنار هم قرار دادن چه چیزهایی شکل داده .

memarane

کاربر فعال
دوست عزیز عمرانی خودت فکر نمیکنی مقایسه یه هنر مثل معماری که هر دو جنبه احساسی و منطقی رو داره با یه مبحث کاملا منطقی عمرانی کار اشتباهیه ؟ ضمنا تو همه کارای بزرگ و کوچیک کار اصلی مدیریت و هماهنگی پروژه با معمار هستش و معمار علاوه بر مهندس عمران با مهندسین تاسیسات ، برق و ... هم در ارتباطه و برای هر کدام از مهندسین در یک پروسه طراحی مسئولیت خاصی در نظر گرفته شده و هماهنگی و تصمیم نهایی با معماره

khatoon 1

عضو جدید
اما تو دانشگاه ما کاملا برعکسه نمیدونم اساتید با دخترا چه مشکلی دارن ! فکر میکنم بستگی به استاد یا ریئس اون اداره داره نمیشه به همه جا نسبتش داد . خیلی از دخترهای معماری که الان سرکار هستند به خاطر سوادشونه و شاید به قول دوست دیگرمون کم توقع بودنشونه
با عرض شرمندگي ،من حرف شما را قبول ندارم.حداقل درمورد دانشگاه ما بر عكسه
در دانشگاه: عشوه و غمزه كارساز بود برا بسياري از دختران
كار: باز هم عشوه و غمزه و پارتي
كم توقع بودنا من امتحان كردم....ميگفتن تا آخر همينجوري باش.اگه ي روز خلاف قبل ميشدي ميگفتن مادي شدي

arch.mi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب اینم یه جور کمیک نوشتاریه:D

حدود پنج سال پیش، در 5 بهمن 1386، یادداشتی در زروان، نوشته بودم، با عنوان ترجمه‌های شگفت‌انگیز، که با این مقدمه شروع می‌شد: با گسترش انتشار نشریات معماری و به ویژه نشریات مختلف شبه‌معماری در سال‌های اخیر، شاهد رشد روزافزون استفاده از مقاله‌های ترجمه‌شده از منابع انگلیسی هستیم که متأسفانه بدون هیچ‌گونه نظارت کیفی و تخصصی از سوی متولیان امر و تنها برای پرکردن صفحات این نشریات ـ به قول قدیمی‌ترها ـ به زیور طبع آراسته می‌شوند. برای افزایش دانش زبان تخصصی‌مان هم که شده، تنها ـ تأکید می‌کنم تنها ـ برخی جملات یکی از این مقالات ترجمه‌شده را با متن اصلی مطابقت داده‌ام تا به عمق فاجعه علمی در برخی نشریات بیشتر پی ببریم.
اینک با گذشت 5 سال از زمان انتشار آن یادداشت، داستان ترجمه‌های شگفت‌انگیز، با هنرنمایی سایت‌های رنگارنگ معماری، وارد فصل جدیدی شده است، داستانی دورگه که از یک طرف، تراژیک و گریه‌دار و از طرف دیگر، کمیک و خنده‌دار است!
منبع متن انگلیسی: سایت ArchDaily
منبع ترجمه فارسی: سایت معماری‌نیوز

Tehran Stock Exchange Competition Entry
ورود به مسابقه بورس اوراق بهادار در تهران
Designed by Hans Hollein & Partner, the Tehran Stock Exchange aims to become a civic symbol that not only accommodates the stock exchange functions but also repents the practice in its entirety.i
این ساختمان که طرحی از Hans Hollein و شرکاست، بورس اوراق بهادار تهران قصد دارد تبدیل به یک نماد شهری شود. As an architectural intervention, The buildings’ architectural nature allows it to become an identifiable structure within the urban fabric.i
نفوذ معماری در ساختمان، آن را به سازه‌ای قابل تشخیص در بافت شهری تبدیل کرده است. The rectangular form of the office tower follows the homogenous surroundings, but the TSE´s façade is an innovative merger of two building envelope typologies and a strong contrast to any building in the vicinity: The window wall and the ceramic brick façade.i
این برج اداری مستطیل شکل با محیط پیرامونش سازگاری دارد اما نمای TSE ادغامی نوآورانه از نوع‌شناسی ساختمان و کنتراست شدید با دیگر ساختمان‌های مجاور است: نمایی از دیوار پنجره پنجره و آجرهای سرامیکی
.
The sensible placement of the TSE site in the north of Tehran represents a well thought out site location whereby the orthogonal structure of the city demands and architectural answer respecting its stringent parameter. Solving the architectural paradox of having a notable building that still respects its urban context was achieved by making use of the rectilinear site.i
قرار گرفتن ساختمان TSE در منطقه شمال تهران بسیار بجا و مناسب است. با استفاده از خطهای مستقیم، پارادوکس معماری که در این ساختمان نسبت به بافت شهری مشهود بود از میان رفت.
By overlaying these bricks with a traditional color pattern it creates an enigmatic effect, as the building responds to light by reflecting the enamel of the ceramic elements during bright sunshine as well as being a colorful beacon on an overcast day.i
با پوشاندن این آجرها با رنگ‌های سنتی اثری معماگونه خواهد گذاشت؛ در طول روز لعاب اجزای سرامیکی نور را منعکس کرده و در فقدان نور خورشید با چراغ‌های رنگارنگ خودنمایی می‌کند.
At night time when being backlit the solid cube form is broken up into a dissipated image and projects rays of light into all directions.i
در طول شب، نور پشت‌زمینه نمای مکعب شکل که به رنگ‌های مختلف است به تمام جهات می‌تابد و زیبایی خیره‌کننده‌ای ایجاد می‌کند.
The zone surrounding the middle of the cube is cleaved open and contains sculptured elements that embody fragments of the building façade pattern.i
ناحیه محصور کننده وسط مکعب باز است و اجزای تراشکاری شده‌ در آن یادآور تکه‌هایی از نمای ساختمان است.
The offices in this area are accompanied by terraces.i
دفاتر اداری ساختمان از تراس‌ها به یکدیگر مرتبطند.

mahshid shz

عضو جدید
من بیشترین مشکلم کمبود وقت واسه انجام کارامه !!! واسه رشته معماری 42 ساعت هم کمه از نظر من. رشته واقعا پر کاریه.
عاشق کارهای عملی هستم ولی وقتی تئوری ها هم هستن همیشه واسه اونا کم میارم

معمولاً میگن فرآیند طراحی بی پایانه... یعنی حتی وقتی بنایی هم ساخته شده، باز طراح به فکر کارایی هست که اگر انجام میداد، پروژه بهتری ساخته میشد.
برای همین همیشه یه پایان قاطعانه برای خودتون در نظر داشته باشید

ARCHANGEL

عضو جدید
دوست عزیز خواهشمندم برای جلوگیری از تکرار مطالب و استفاده بهینه از زمان ، مطالب را از طریق تاپیک نکات اجرایی و تجربه های کارگاهی پیگیری نمائید با تشکر
با تشکر از تاپیک بسیار مفیدی که ایجاد کردید، فکر نکنم ادامه بحث در اون تاپیک کار مناسبی باشه چون موضوع این تاپیک مشاوره هست و اون تاپیکی که شما باز کردین بیشتر اموزشی هست و این بحثها فقط باعث اختلال کار و شلوغیش میشه.

در مورد سوالی هم که مطرح شده، من خودم به عنوان یک دانشجوی ترم پنجم معماری معتقدم ( و تجریه کردم) که دانش تئوری و کار عملی مکمل هم هستند و اگر شما در شرایط امروز که پر از رقابت هست و مصالح و روشهای اجرایی سریعتر تغییر می کنه دانش تئوری قوی نداشته باشید و به اصطلاح، الفبای کار رو ندونید و فقط اوستا بنایی یاد گرفته باشید، محدود می شید به اون چیزهایی که سر کارگاه یاد گرفتید که مطمئنا در مقابل حجم انبوه پیشرفتها و تغییرات ، کم مییارید ، چون اساس کار و به نوعی اون پایه نظری رو با توجه به حجم عظیم اطلاعات نمیشه سر یک کارگاه یاد گرفت.
از طرف دیگه اگر این مطالب تئوری رو که خوندید رو به چشم نبینید و باهاشون کار نکنید، درک سطحی ازشون دارید. مثل داریم که میگه با خرما گفتن دهان شیرین نمیشه. من اگه صد تا کتاب و منبع نوشتاری ، عکس و فیلم در مورد اجرای اسکلت فلزی ببینم ولی نرم از نزدیک باهاش ارتباط برقرار کنم، مهارت سطحی دارم .
نکته سوم هم اینه که چیزهایی هست که هیچ کتابی به شما یاد نمیده مثل این که با افراد مختلف، از کارگر گرفته تا مهندس هایی که کسی مثل من در برابرشون نواموزی بیش نیستم چه جوری برخورد کنید. مهمترین مهارت زندگی اجتماعی، نحوه برخورد با مردمه.

به هر صورت، اگر کسی بخواد از بین دانش تئوری و تجربه کارگاهی یکی رو انتخاب کنه، به نظر من نباید هیچکدوم رو کامل ول کنه. اگه نمی رسه که هر دو رو به یک اندازه قوی کنه، حداقل یه تقسیم بندی انجام بده که مثلا من هشتاد درصد کارم تو کارگاهه و 20 درصد رو منابع تئوری وقت می ذارم.

peyman howram

عضو جدید
خییییییییییییییییییییییییییییییییلی
الان با هر کی حرف میزنی یه پا معماره
مهم نیست سوادشو به صورت آکادمیک یا تجربی داشته با شه .
کافیه دو نفر مهندس صداش کنن..همه والبته خود طرف هم باورش میشه که خبریه .
باور نمیکنین برین یه سر به شهرداری ها بزنین.

student64

عضو جدید
خانوم مهندس به کاری که علاقه دارین و دوسش دارین پیش برین و قطعا تو کار کارگاهی موفق میشین.و از علم روز هم قافل نشین.منم عاشق کار کارگاهی هستم.من هم شرایط شما رو دارم.موفق باشید.

ARCHANGEL

عضو جدید
واقعا.
من خودم معماری هستم ولی این چند وقته دارم سعی می کنم روی دانش سازه ای و اجراییم بیشتر کار کنم.

به نظر من دعوای معماری و عمران از اساس احمقانه است. چرا؟ چون این دو در واقع یک نفر و یک رشته اند که بنا به مقتضای زمان که همه چیز دائما تخصصی تر می شود و وظایفی که قبلا توسط یک نفر انجام میشده، الان باید توسط چند نفر انجام شود ، تخصصی شده اند.
قدیمها یک نفر هم فضاها و شکل و فرم ساختمان را تعیین می کرده و هم محاسبات انرا انجام می داده. الان که علم پیشرفته تر شده و کار سنگینتر، مثل همه ی شاخه های دیگر علم، این قضیه هم به دو تخصص مهندسی معماری و مهندسی سازه تقسیم شده.

MUNO

عضو جدید
سلام دوستان
من هنوز اوله راهم وباتمام فعالیتهایی که میتونم تو این رشته داشته باشم اطلاع ندارم ولی اینو میدونم که این رشته رو انتخاب کردن چون میتونستم ازادانه مدادمو تو برگه بکشم یعنی اون چیزی که احساسم ته قلبم میگه!!!!!!
وبه قول استادم تو دانشگاها 90درصد مهندس معماری میشن و فقط10درصد معمار میشن وتا اونجایی که امکان هست سعی کنید معمار باشین تا یه مهندس!!!! وکلا ایده دادنم خیلی خوبه و ثبت کردنش تو برگه ...........!
ولی دلم میخواد ایده ایو بدم که چه یک معمار بزرگ وچه یه بچه کوچیک نتونه بش ایزاد بگیره!!!
به سلامتی اون روزی که هممون یک معمار بزرگ شیم!!!!

آخرین ویرایش:

DDDIQ

مدیر ارشد
مجله معمار برگزاركننده جايزه سالا‌نه معمار با هدف اشاعه انديشه و هنر معماری، شهرسازى و ساخت و صنعت در سال ۱۳۷۶ تأسيس شد. نخستين شماره معمار در قالب فصلنامه در تيرماه ۱۳۷۷ منتشر شد و از سال ۱۳۸۳ انتشار آن به صورت دوماهانه بوده است.
مجله معمار از سال ۱۳۸۰ جايزه معمار را به صورت ساليانه برگزار كرده است.

جایزه‌ی معمار هر ساله به برترین طراحان معماری ساختمان‌های کشور به لحاظ خلاقیت و نحوه‌ی به کارگیری فضا در خدمت کاربری تعلق می‌گیرد. با توجه به اینکه هیأت داوران جایزه‌ی معمار از میان معماران برجسته‌ی بین‌المللی انتخاب می‌شوند، این جایزه در بین جامعه‌ی معماری کشور دارای اعتبار ویژه‌ای است. از سوی دیگر برگزاری جایزه‌ی معمار طی سال‌های اخیر، با معرفی طرح‌ها و ساختمان‌های برتر، موجب شکوفایی مفهوم معماری ایرانی بوده است

آخرین ویرایش:

DDDIQ

مدیر ارشد
جایزه معمار 91

جایزه معمار 91

برندگان جایزه معمار 91 معرفی شدند

دوازدهمین دوره جایزه معمار در دو مرحله برگزار شد

مرحله نخست ارسال مدارک دیجیتالی، مطابق آنچه در فراخوان جایزه اعلام کرده بودیم، بود. طراحان می توانستند مدارک پروژه‌های ساخته شده پس از انقلاب خود را در سه گروه عمومی، مسکونی و بازسازی با این شرط که در سال‌های گذشته در جایزه معمار شرکت نکرده باشند، برای معمار ارسال کنند. در مرحله نخست چهار داور ایرانی آقایان فرامرز شریفی، علی اکبر صارمی، شامیل محمدزاده و کامران افشار نادری که جایگزین آقای بوکل از اتریش شده بود، مدارک را بررسی کردند، آقای بوکل به دلیل برخی‌حساسیت‌ها نسبت به مسائل کنونی ایران از شرکت در هیئت داوران انصراف دادند.
دومین معمار خارجی ما خوزه ماریا دِ چورتی چاگا بود که او نیز به دلیل دیر اقدام کردن برای گرفتن ویزا با درهای بسته ساختمان سفارت که مشغول بازسازی آن بودند، رو به‌ رو شد و نتوانست در این دوره شرکت کند. جایگزین ایشان معمار موفق ایرانی ساکن وین آرمین دانشگر شد که مسئله اخذ ویزا برای ورود به ایران را نداشت.
به هر رو در مرحله اول چهار داور مقیم ایران مدارک ۱۶۰ پروژه را که به موقع ارسال شده بودند بررسی کردند. چهار پروژه نیز به دلیل ارسال پس از موعد نهایی از شرکت در رقابت‌ بازماندند. بررسی مدارک در سه گروه بازسازی، مسکونی و عمومی صورت گرفت و طی آن همه پروژه‌هایی که هنوز مرحله ساخت آنها به پایان نرسیده یا دارای نقص مدارک بودند، به علاوه آنهایی که از نظر داوران قابلیت و کیفیت راه یافتن به مرحله نیمه‌نهایی را نداشتند حذف شدند. یک مورد نیز به دلیل شرکت در دوره‌های قبلی جایزه معمار حذف شد. نکته در خور توجه در مورد پروژه‌‌های این دوره افزایش محسوس تعداد پروژه‌‌های ساخته شده در شهرستان‌ها بود. در هر سه گروه تقریباً بیش از نیمی از پروژه‌ها متعلق به شهرستان‌ها بودند.
پس از اتمام بررسی،‌ نتیجه به اطلاع شرکت‌کنندگان رسید و در سایت معمار نیز درج شد. راه‌یافتگان به مرحله نیمه‌نهایی ملزم شدند که در تاریخ‌های معین مدارک پروژه‌های خود را در قالب شیت‌های ۵۰×۷۰ سانتی‌متر ارائه دهند.
بررسی مرحله دوم جایزه در روزهای ۲۲ و ۲۳ مهر با حضور پنج داور جایزه صورت گرفت. در ابتدا داوران از میان طرح‌های ارائه شده برای هر گروه، فینالیست‌های آن گروه و پس از بحث درباره مشخصات فینالیست‌ها رتبه‌های اول،‌ دوم، سوم و پروژه‌های شایان تقدیر ویژه را مشخص کردند.

برندگان و پروژه‌ های شایان تقدیر به شرح زیر از میان آنها برگزیده شدند:

برندگان گروه بازسازی
رتبه اول: بازسازی فضای عمومی بازار محلات، مهندسین مشاور نگین شهر آینده, شهاب میرزاییان، فرشاد کازرونی
رتبه ‌دوم:‌ گالری آبی،طراحان و بناکنندگان زاو, محمدرضا قدوسی, پارسا اردم, فاطمه رضایی, حسین هجرتی
رتبه سوم: کافی شاپ سون (۷)، طاها طباخها، سارا سلیمی ثابت

تقدیر شونده گروه بازسازی
کلینیک دندانپزشکی دکتر فریور،‌ دفتر معماری رازان، سید حمید امامی، سید نوید امامی، آمیتیس نوروزی

برندگان گروه عمومی
رتبه اول (به‌طور مشترک):‌ طراحی و ساخت نمازخانه گردشگران محوطه میراث جهانی تخت سلیمان, مهندسین مشاور آریانام طرح و ساخت, امیر حسین تبریزی
رتبه اول (به طور مشترک) : فست فود نمک, علیرضا امتیاز
رتبه دوم: فروشگاه بی نام، علی دهقانی، علی سلطانی، عاطفه کرباسی

تقدیر شونده گروه عمومی

ساختمان اداری اقامتی پارک جنگلی رویان،‌ سیدرضا رضوی ابراهیمی

برندگان گروه مسکونی
برنده رتبه اول: خانه شماره ۷ نجف آباد, علی دهقانی، علی سلطانی، عاطفه کرباسی
برنده رتبه دوم (به‌طور مشترک): ویلای کوهسار, دفتر ” دیگر” , علیرضا تغابنی
برنده رتبه دوم (به‌طور مشترک): خانه فیروزمندان, بهروز شهبازی، محمد فروتن

تقدیر شوندگان گروه مسکونی
مجتمع مسکونی باغ ‌مهر، دفتر معماری بن‌سار، محمد مجیدی
خانه خیابان سپنتا، دفتر فرایند منطقی در طراحی معماری، الهام گرامیزاده، احسان حسینی
پروژه ویلای لواسان شماره ۲، بابک تقی خانی، محمدرضا مرعشی

DDDIQ

مدیر ارشد
رتبه اول گروه عمومی (به طور مشترک) : فست فود نمک, علیرضا امتیاز

رتبه اول گروه عمومی (به طور مشترک) : فست فود نمک, علیرضا امتیاز

"رتبه اول گروه ساختمانهای عمومی در جایزه معمار سال
91" : "فست فود نمـک / علیرضا امتـیاز / شیـراز"

برای درک زیباییهای این شاهکار هنری،باید سری به غارهای نمکی زده باشید و از نزدیک زیباییهای آن را لمس کرده باشید تا متوجه ظرافتهای به کار رفته در این ساختمان زیبا شوید.
طراح و سازندۀ این بنای بی نظیر در مورد ایده های طراحی خود می گوید: توجه به معماری پایدار،کلیدی ترین رویکرد این پروژه بوده است لیکن سعی شده است از تفسیر های کلیشه ای و عمدتا "ترجمه ای – وارداتی " پرهیز شود و با توجه به عناصر موجود در بستر طرح به طراحی پرداخته شود . به همین دلیل وجود دریاچه نمک و معادن نمک متعدد در بستر طرح مورد توجه قرار گرفت . نمک از چندین بعد پتانسیل تبدیل شدن به مصالحی پایدار برای طراحی پروژه را دارا بود . 1. نزدیکی فیزیکی دریاچه نمک به عنوان منبع اصلی تولید نمک به پروژه ( توجه به مصالح بوم آورد) 2. نزدیکی معنایی نمک با فروشگاه مواد غذایی 3. نزدیکی فرمی غار های نمکی با ایجاد حس دنج بودن و امنیت 4. نزدیکی با استاندارد های اداره بهداشت به دلیل خاصیت گند زدایی نمک نمک با انتشار هم زمان یون های چهار ماده گند زای O2,O3,CLO2,CL2 در فضا به عنوان یکی از قوی ترین و ایمن ترین مواد گند زدای طبیعی شناخته میشود . تجزیه یونی نمک ها در حالت های مختلف سنگی یا بلوری امکان تاثیر بخشی آنها را در فضایی که از نمک اشباع شده باشد را فراهم می آورد . این ترکیب در عین استفاده از مصالح طبیعی امکان بهینه سازی هوای آلوده شهری را فراهم می آورد و همچنین میزان مصرف گند زدا های شیمیایی را کاهش میدهد . جهت ایجاد دسترسی به فضای طبقه دوم پلکانی با حرکتی پیچشی انتخاب شد تا علاوه بر تشدید حس حرکت , بر امکان در هم تابیدگی فضا بیافزاید . طراحی پلکان علاوه بر تمامی نکات اجرایی می بایست در امتداد سیالیت فضای هر دو طبقه باشد و در عین حال در امتداد خود به کانتر فروش نیز فرم دهد . دیواره های پلکان از هسته ای فلزی برخوردار شد که رویه ای از دانه بندی نمک آنرا پوشاند لیکن کف پله ها به دلیل مقاومت سایشی و امکان شستشوی مداوم به صورت درجا در محل قالب گیری شد و با ساخت یک کوره کوچک ذوب فلز در محل ریخته گری شد .

دلیل انتخاب آلمینیوم علاوه بر مقاومت فیزیکی لازم , امکان بازیافت قوطی های پپسی مصرف شده توسط رستوران های پیرامون پروژه بود . قوطی های فلزی بازیافتی نیاز به دمای ذوب پایین تری داشتند و این نکته امکان ریخته گری درجا با کوره ذوب کوچک در درون شهر را فراهم میکرد . ریخته گری درجا و روباز علاوه بر ایجاد درهم تنیدگی سازه و کم کردن لرزش اینگونه پله ها , سطحی غار مانند و متفاوت را ایجاد می نمود

منبع : شیراز 1400

پیوست ها

• namak fast food shirz.zip
    1,017.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0