ارتداد در اسلام

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
خب خودش اشتباه فکر میکند .
وقتی پیش کسی یکی از ضروریات دین را زیر سوال میبرد ، اعتقادات آن شخص را سست میکند .

مرتد شده یعنی فکر میکنه شما دارید اشتباه میکنید و حرفهای شما قانعش نکرده. و این از دید شماست که اون اشتباه میکنه.

همه حرف آزادی بیان اینه حتی اگه شما حس کردید نظر کسی اشتباس باید بذارید حرف بزنه. ونظر خودشو داشته باشه.

======================================

وقتی پیش کسی یکی از ضروریات دین را زیر سوال میبرد ، اعتقادات آن شخص را سست میکند

ببرد. مگه همه باید مسلمون باشند.

هرچند

اگه کسی بگه من مسلمان نیستم. تبلیغ نکرده.

نمیدونم چرا این قدر شما نگران آدم های سست ایمانید!!! بذارید اونا دینشو عوض کنن!! یا کمک کنید اعتقاداتشون قوی بشه.

حتی اگه تبلیغ کنه.شما با چه حقی میخاید حق آزادی بیان رو نقض کنید.؟؟

JavadMessi

مدیر بازنشسته
مرتد شده یعنی فکر میکنه شما دارید اشتباه میکنید و حرفهای شما قانعش نکرده. و این از دید شماست که اون اشتباه میکنه.

همه حرف آزادی بیان اینه حتی اگه شما حس کردید نظر کسی اشتباس باید بذارید حرف بزنه. ونظر خودشو داشته باشه.

======================================

ببرد. مگه همه باید مسلمون باشند.

هرچند

اگه کسی بگه من مسلمان نیستم. تبلیغ نکرده.

نمیدونم چرا این قدر شما نگران آدم های سست ایمانید!!! بذارید اونا دینشو عوض کنن!! یا کمک کنید اعتقاداتشون قوی بشه.

حتی اگه تبلیغ کنه.شما با چه حقی میخاید حق آزادی بیان رو نقض کنید.؟؟
اینکه نمیخواد مسلمون باشه بله به من مربوط نیست ولی علت جار زدن خیلی مهمه!!!
اگه غیر منطقیه به نظرتون دلیل چیه؟؟؟
اگه منطقیه منطقش چیه؟؟؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
اینکه نمیخواد مسلمون باشه بله به من مربوط نیست ولی علت جار زدن خیلی مهمه!!!
اگه غیر منطقیه به نظرتون دلیل چیه؟؟؟
اگه منطقیه منطقش چیه؟؟؟
جار چیه؟
اعلام میکنه. وقتی ازش پرسیده میشه.

چی غیر منطقیه.

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
یعنی چی ازش پرسیده میشه؟؟؟

شما نذر کردی یه یعنی چی بذاری پشت هر پست من بعد بگی حالا اگه راست میگی جواب بده.

یعنی ازش سوال میشه.:cry:

آقا من با شما کاملا هم عقیده شدم. خوب شد. جون من سوال نپرس دیگه از من :gol:

شوخی کردما .عزیزی

JavadMessi

مدیر بازنشسته
شما نذر کردی یه یعنی چی بذاری پشت هر پست من بعد بگی حالا اگه راست میگی جواب بده.

یعنی ازش سوال میشه.:cry:

آقا من با شما کاملا هم عقیده شدم. خوب شد. جون من سوال نپرس دیگه از من :gol:

شوخی کردما .عزیزی
سوال ازش میپرسند به نظر خودت جواب منطقیه؟
یکی میاد بهش میگه هوی من نماینده خدام راستشو بگو مرتدی یا نه!!!
بگه به تو چه اگه نمیخواد دروغ بگه
شما اول گفتی آزادی بیان ولی این دلیل عجیبتون ربطی به اون هم نداره!!!
شما گفتی باید آزاد باشه هرچی دلش میخواد بگه
منم چندتا سوال ساده در مورد دلیلش پرسیدم!!
اگه اشتباهه چرا خارج شده؟؟؟
اگه اشتباهه و خارج شده چرا میخواد جار بزنه؟؟؟
اگرهم درست بوده و دین جدیدی پیدا کرده کو؟؟؟
اگرهم به بی دینی رسیده که غیر عقلیه هم بی دینیش هم ابرازش بنا به دلایلی که عرض شد!!

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
از همه دوستانی که در بحث شرکت کردن (بجز یکی :)) تشکر میکنم.

مخصوصا از آقای جواد مسی که بعضی از پست هاش منو به فکر فرو برد.

منتظر نظرات شما هستم و روی حرفاتون هم فک میکنم.

بهترین آرزو ها

مرتد
:biggrin:

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
نظرات مختلفی که دراین باره بین فقها وجود دارد:

[FONT=times new roman, times, serif]موجبات ارتداد در فقه موجود :

[/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]در ارتباط با تحقق مسأله ارتداد هرچند يك نظر مشهور وجود دارد اما در كنار آن نظريات ديگري تاكنون در ميان فقها مطرح شده كه طيف نسبتاً متفاوتي را تشكيل مي دهد كه به پاره اي از آنها اشاره مي كنم . در اين رابطه من از نظرات شيخ الطائفه (شيخ طوسي) تا فقهاي زمان حاضر را مورد مطالعه قرار داده ام كه گستره زماني هزارساله اي را شامل مي شود زيرا شيخ طوسي فقيه قرون چهارم و پنجم هجري است. اين نظرات متنوع عبارتند از :[/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]1- نظر مشهور فقها كه « صرف تغيير عقيده » را ارتداد مي دانند. اين نظر ميان علماي تسنن و تشيع نظريه اي مسلط و غالب است و به همين دليل به آن نظريه « مشهور فقها » مي گويند. بر اساس اين نظر بازگشت از اسلام به كفر يا از اسلام به يكي از اديان يهودي ، مسيحي ، زرتشتي و ... موجب ارتداد مي شود.

[/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]2- نظر فقهايي كه ارتداد را صرفاً تغيير عقيده نمي دانند بلكه ارتداد وقتي محقق مي شود كه فرد علاوه بر تغيير عقيده ، دست به اقدامات عملي اي چون همكاري با دشمنان ، جاسوسي براي آنها و محاربه (جنگ مسلّحانه) و تبهكاري نمايد. آيت الله العظمي منتظري ، موسوي اردبيلي و صانعي در اين دسته از فقها با اندكي اختلاف قرار مي گيرند.[/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]3- فقهايي كه ارتداد را « امري سياسي » مي دانند و آنرا به معناي اقدام براندازانه و جنگ مسلحانه براي تغيير نظام سياسي مي دانند. آيت الله ناصر مكارم شيرازي در زمره چنين فقهايي است.[/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]4- فقهايي كه ارتداد را محدود به زمان پيامبر (ص) دانسته و تعميم آنرا نيازمند به دليل مي دانند.

[/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]اين نكته نيز لازم به يادآوري است كه در رابطه با « تغيير عقيده » عده اي انكار توحيد و رسالت پيامبر و معاد را موجب ارتداد و عده اي انكار ضروري دين مانند حجاب و نماز و غيره را دخيل مي دانند مشروط بر آنكه انكار اين ضروري به انكار نبوت پيامبر منجر شود. البته پاره اي ديگر از فقها اين شرط را مؤثر نمي دانند و صرف انكار ضروري دين را موجب ارتداد مي دانند.

http://hoseinkabir.blogfa.com/post-52.aspx

کتاب فقه استدلالی از ایت الله غروی هم با بی را درباره سه حکم ارتداد دارد و شهرت داشتن یک حکم بین فقها را دلیل بر درستی ان نمیداند. [/FONT]

JavadMessi

مدیر بازنشسته
نظرات مختلفی که دراین باره بین فقها وجود دارد:

موجبات ارتداد در فقه موجود :

در ارتباط با تحقق مسأله ارتداد هرچند يك نظر مشهور وجود دارد اما در كنار آن نظريات ديگري تاكنون در ميان فقها مطرح شده كه طيف نسبتاً متفاوتي را تشكيل مي دهد كه به پاره اي از آنها اشاره مي كنم . در اين رابطه من از نظرات شيخ الطائفه (شيخ طوسي) تا فقهاي زمان حاضر را مورد مطالعه قرار داده ام كه گستره زماني هزارساله اي را شامل مي شود زيرا شيخ طوسي فقيه قرون چهارم و پنجم هجري است. اين نظرات متنوع عبارتند از :
1- نظر مشهور فقها كه « صرف تغيير عقيده » را ارتداد مي دانند. اين نظر ميان علماي تسنن و تشيع نظريه اي مسلط و غالب است و به همين دليل به آن نظريه « مشهور فقها » مي گويند. بر اساس اين نظر بازگشت از اسلام به كفر يا از اسلام به يكي از اديان يهودي ، مسيحي ، زرتشتي و ... موجب ارتداد مي شود.

2- نظر فقهايي كه ارتداد را صرفاً تغيير عقيده نمي دانند بلكه ارتداد وقتي محقق مي شود كه فرد علاوه بر تغيير عقيده ، دست به اقدامات عملي اي چون همكاري با دشمنان ، جاسوسي براي آنها و محاربه (جنگ مسلّحانه) و تبهكاري نمايد. آيت الله العظمي منتظري ، موسوي اردبيلي و صانعي در اين دسته از فقها با اندكي اختلاف قرار مي گيرند.
3- فقهايي كه ارتداد را « امري سياسي » مي دانند و آنرا به معناي اقدام براندازانه و جنگ مسلحانه براي تغيير نظام سياسي مي دانند. آيت الله ناصر مكارم شيرازي در زمره چنين فقهايي است.
4- فقهايي كه ارتداد را محدود به زمان پيامبر (ص) دانسته و تعميم آنرا نيازمند به دليل مي دانند.

اين نكته نيز لازم به يادآوري است كه در رابطه با « تغيير عقيده » عده اي انكار توحيد و رسالت پيامبر و معاد را موجب ارتداد و عده اي انكار ضروري دين مانند حجاب و نماز و غيره را دخيل مي دانند مشروط بر آنكه انكار اين ضروري به انكار نبوت پيامبر منجر شود. البته پاره اي ديگر از فقها اين شرط را مؤثر نمي دانند و صرف انكار ضروري دين را موجب ارتداد مي دانند.

http://hoseinkabir.blogfa.com/post-52.aspx

کتاب فقه استدلالی از ایت الله غروی هم با بی را درباره سه حکم ارتداد دارد و شهرت داشتن یک حکم بین فقها را دلیل بر درستی ان نمیداند.
منابع فقه ما کتاب و سنت و عقل و اجماعه پس اجماع خودش دلیل بر اقوی بودن حکمه مگر اینکه با نصوص رد بشه ضمن اینکه شیخ الطائفه در همه زمانها کم نظیر بوده اند
در کل فکر کنم دوستمون این چیزهارو خوب بدونند و مشکلی تو اون نداشته باشند و هدفشون فلسفه حکم باشه که ان شاءالله به نتیجه هم میرسند:gol:

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
3- فقهايي كه ارتداد را « امري سياسي » مي دانند و آنرا به معناي اقدام براندازانه و جنگ مسلحانه براي تغيير نظام سياسي مي دانند. آيت الله ناصر مكارم شيرازي در زمره چنين فقهايي است.

ایشون در تفسیر نمونه اشاره کردن که اظهار هم باعث ارتداد میشه، من اولین بار اونجا این حکم رو دیدم. البته شاید الان تغییر عقیده داده باشن.

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال

پنجشنبه, 09 تیر 1390

اگر چنین حكمی از سوی مقامات قضایی جمهوری اسلامی اجرا گردد این اولین حکم رسمی اعدام به اتهام مسیحیت در ۲۰ سال اخیر خواهد بود. اکنون تنها گزینه موجود برای لغو چنین حکمی جلب توجه سریع جامعه بین المللی به این موضوع است.

به گزارش آژانس خبری مسیحیان ایران " محبت نیوز " ، دادگاه دیوان عالی كشور روز سه شنبه ۷ تیر ماه ۱۳۹۰، با رد اعتراض "یوسف ندرخانی" بر حکم اعدامش ، آنرا تأیید نمود.

"یوسف ندرخانی" متهم است که در سن ۱۹ سالگی از دین اسلام خارج شده و به مسیحیت روی آورده و به گفته مقامات قضایی جمهوری اسلامی در این سال‌ها برای مسیحیت تبلیغ کرده است. بر همین اساس ایشان از سوی شعبه ۱۱ دادگستری استان گیلان به اتهام "ارتداد و تبلیغ مسیحیت" به مسلمانان به اعدام محکوم شده است.

"یوسف ندرخانی" كه همفكرانش از وی بعنوان كشیش خطاب می كنند از "مسیحیان غیر تثلیثی" است كه در ۲۰ مهرماه ۱۳۸۸ تاكنون در زندان رشت بسر می برد.

اگر چنانچه حکم اعدام وی اجرا گردد، اولین حکم رسمی اعدام به اتهام مسیحیت در ۲۰ سال اخیر خواهد بود.

پیش از این در روز سوم دسامبر سال ۱۹۹۰ كشیش "حسین سودمند" به‌خاطر پافشاری در ایمان مسیحی‌ خود در محوطۀ زندان مشهد به‌دار آویخته شد. زنده یاد سودمند تنها کشیشی است که رسمن از سوی مقامات قضایی جمهوری اسلامی به‌خاطر عدم انکار ایمان مسیحی‌ خود اعدام شده است.

اینو زدم دوستان جدید تو تاپیک شرکت کنن

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
سوال ازش میپرسند به نظر خودت جواب منطقیه؟
یکی میاد بهش میگه هوی من نماینده خدام راستشو بگو مرتدی یا نه!!!
بگه به تو چه اگه نمیخواد دروغ بگه
شما اول گفتی آزادی بیان ولی این دلیل عجیبتون ربطی به اون هم نداره!!!
شما گفتی باید آزاد باشه هرچی دلش میخواد بگه
منم چندتا سوال ساده در مورد دلیلش پرسیدم!!
اگه اشتباهه چرا خارج شده؟؟؟
اگه اشتباهه و خارج شده چرا میخواد جار بزنه؟؟؟
اگرهم درست بوده و دین جدیدی پیدا کرده کو؟؟؟
اگرهم به بی دینی رسیده که غیر عقلیه هم بی دینیش هم ابرازش بنا به دلایلی که عرض شد!!

1- چون دوست داشته خارج بشه

2- چون دوست داره جار یزنه

3- دوست نداره دین جدیدش رو به شما بگه

JavadMessi

مدیر بازنشسته
1- چون دوست داشته خارج بشه

2- چون دوست داره جار یزنه

3- دوست نداره دین جدیدش رو به شما بگه
اومدي بحث بچه گانه بكني؟!!! خب منم ميگم اسلام دوست داره اعدامش كنه!!
البته موارد 1 و 3 ميل خودشه ولي جار زدن به علت دوست داشتن با دانستن اينكه عاقبتش ميتونه مرگ باشه فقط از يك ناقص العقل برمياد و از اونجايي كه ما داريم بحث عقلي و منطقي ميكنيم پس دليل پشتش رو اونم براي انسان عاقل بيار!!

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
:question:دوست عزيز ،ازتون سوالي داشتم:
شما از آزادي بيان گفتين،واقعا قبولش دارين؟ميگين طرف حق داره بياد بگه دينتون بده ازش خارج شين(البته بدون توهين) درسته؟
پس چرا با اين طرز فكر توي تالار گفتگوي آزاد تاپيكي زدين در تاييد حمله دو دختر بدحجاب به يك روحاني؟!!!
مگه روحانيه حرف بدي زده بود؟نظرشو گفته بودبدون توهين. گفته خانوم حجابتون خوب نيس ،خودتونو بپوشونين؟
مگه اين همون آزادي بيان نيست؟
لينك تاپيك:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/403944-کتک-زدن-روحانی-توسط-دختر-بدحجاب
ضمنا شما تو تاپيكي كه در مورد فيلم موهن عليه پيامبر بود،ازتناسب جرم با مجازات(البته با حرفاتون درمورد آزادي بيان مشخصه كه روحانيه در اصل جرمي مرتكب نشده) و جنبه و كرامت هاي انساني و اينكه نبايد سفيرو ميكشتن گفته بودين ولي تاپيكي كه در مورد اون دختره زدين درتضاد كامل با اين حرفتونه!!!(شرمنده،ميدونم قسمت دوم ربطي به اين تاپيك نداشت ميخواستم دوتاشو يه جا بگم)

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
:question:دوست عزيز ،ازتون سوالي داشتم:
شما از آزادي بيان گفتين،واقعا قبولش دارين؟ميگين طرف حق داره بياد بگه دينتون بده ازش خارج شين(البته بدون توهين) درسته؟
پس چرا با اين طرز فكر توي تالار گفتگوي آزاد تاپيكي زدين در تاييد حمله دو دختر بدحجاب به يك روحاني؟!!!
مگه روحانيه حرف بدي زده بود؟نظرشو گفته بودبدون توهين. گفته خانوم حجابتون خوب نيس ،خودتونو بپوشونين؟
مگه اين همون آزادي بيان نيست؟
لينك تاپيك:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/403944-%DA%A9%D8%AA%DA%A9-%D8%B2%D8%AF%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B7-%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1-%D8%A8%D8%AF%D8%AD%D8%AC%D8%A7%D8%A8
ضمنا شما تو تاپيكي كه در مورد فيلم موهن عليه پيامبر بود،ازتناسب جرم با مجازات(البته با حرفاتون درمورد آزادي بيان مشخصه كه روحانيه در اصل جرمي مرتكب نشده) و جنبه و كرامت هاي انساني و اينكه نبايد سفيرو ميكشتن گفته بودين ولي تاپيكي كه در مورد اون دختره زدين درتضاد كامل با اين حرفتونه!!!(شرمنده،ميدونم قسمت دوم ربطي به اين تاپيك نداشت ميخواستم دوتاشو يه جا بگم)
سلام نازی جون
بله قبول دارم. بله
تاپیک من در تایید حمله به روحانی نبود. بلکه پستهای بچه ها تایید کرده بود. هیچ کلمه یا حرفی در در تایید این اقدام بکار نبردم. جالبه که شما تصور کردید من این کارو تایید کردم. آیا پیش داوری نکردید؟

========================
بحث کار اون روحانی و اون دختر مثنوی 70 منه. _طولانیه_ فقط این رو بگم که دختره کار خوبی نکرده ، مثل حاج آقاهه. دلیلش رو خاستی در صفحه شخصی میگم
=========================

من به تناسب جرم و مجازات اعتقاد دارم، واسه همین میگم کار اون دختره خوب نبوده.

امیدوارم به سوالت جواب داده باشم.:gol:

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
اومدي بحث بچه گانه بكني؟!!! خب منم ميگم اسلام دوست داره اعدامش كنه!!
البته موارد 1 و 3 ميل خودشه ولي جار زدن به علت دوست داشتن با دانستن اينكه عاقبتش ميتونه مرگ باشه فقط از يك ناقص العقل برمياد و از اونجايي كه ما داريم بحث عقلي و منطقي ميكنيم پس دليل پشتش رو اونم براي انسان عاقل بيار!!

گاهی لازمه. بحث بچگانه رو میگم.
================================================

سعی میکنم مساله رو باز کنم تا مشخص بشه که اوضاع از چه قراره:
اینجا شخص میگه؛ من دوست دارم اعلام کنم که دیگه مسلمون نیستم
و اسلام هم میاد میگه منم دوست دارم تورو اعدام کنم.

حالا که اینجا ، تقابل بین دو تا دوست داشته، حق با کیه.
اصولن ما چه موقع میتونیم کاری رو که دوست داریم انجام بدیم.

در نگاه اول تا زمانی که ما با عملمون به دیگران ضرری نمیزنیم میتونیم اون کارو انجام بدیم.

خب ممکنه بگیم که زندانی کردن یه مجرم ، ضرری برای اون محسوب میشه، پس ما نمیتونیم این کارو بکنیم.- چون داریم بهش ضرر میزنیم- نکته اینه که اینجا، عمل اولیه محجرم(جرمی که انجام داده) باعث این مجاازات شده. و اگه ما بدون دلیل بخایم یکیو بندازیم زندان، چون داریم بهش ضرری میزنیم کار اشتباهیه

حالا میشه اون قانون بالا رو اصلاح کرد و اینطوری نوشت.
ما حق نداریم به کسی ضرر بزنیم مگر اینکه ضرری زده باشه.

اما این قانون هم جای اصلاح داره، چرا؟ تصور کنید کسی یه تخم مرغ میدزده و بهش 100 سال حبس بدن، این کار درسته؟
==================================

پس میشه گفت:ما حق نداریم به کسی ضرر بزنیم مگر اینکه ضرری زده باشه. و ضرری که ما میزنیم باید متناسب با ضرری باشه که اون شخص زده.

===========================

حالا در مواجهه با این بحث ارتداد.

شخص از اسلام برگرده، باید اعدام بشه.
اولین نکته:
اگر شخصی از اسلام برگرده ضرری زده؟

ببینید. اگه کسی، آدم بکشه(بی دلیل)، مشخصه که ضرر زده، این رو همه عقلای آدم قبول دارن.( هر کی قبول نداشت میزنیم میکشیمش)
اما آیا اگر کسی از اسلام برگرده ضرری به کسی زده؟

اینجا معمولن میگن که بله که ضرر زده، چون مردم دنباله رو این شخص میشن و از اسلام خارج. اون دنیا میرن جهنم و روزی 100 بار میمیرن. چه ضرری از این بالاتر

جوابش اینه که اولن اگه یه عده به صرف اینکه، فلانی از دین برگشت، ما هم برگردیم، مرتد بشن، مقصر واقعی کیه اینجا؟ اون مردم احمق سست ایمان یا اینی که گفته من دیگه مسلم نیستم؟
هر کدوم چقدر مقصرند؟

دومن: از کجا معلوم برگشتن از اسلام ضرر باشه؟ شاید بزرگترین سود باشه؟؟!!! در اینجا قطعن شما نمیتونین به این استدلال کنید که چون من دلایلی دارم که فکر میکنم اسلام بهترین دینه ، پس هست. زیرا که طرف مقابل هم دقیقن دلایلی برای خودش داره که باید از اسلام خارج شد.

در اینجا ممکنه بگن که، نه. دلایل مخالف اسلام، به درد نمیخوره. اما این چیزیو عوض نمیکنه. درسته که گاهی بعضیا لج میکنن و حقیقت رو نمیپذیرند و در روز روشن میگن: الان شبه . اما در این مورد خاص
اگر ما نگاه کنیم به عقلای عالم، هیچ اکثریتی( حتی نسبی) نمیگه که خارج شدن فرد از اسلام ضرره. بنابراین نمیشه خروج از اسلام رو ضرر دونست بدین دلیل که مسلمین این فکر رو دارن.

خب
حتی اگه بگیم در برگشتن از دین انسانهای بعدی اون شخصی که ادعای مرتد بودن کرده واقعن مقصره. ولیکن

در نهایت. اگه ثابت نشه که خروج از اسلام ضرره- که نشده و گویا اکثر عقلای دنیا غیر مسلمانند- نمیشه مرتد رو حتی کوچکترین مجازاتی کرد. چون اصلن معلوم نیست ضرری زده باشه.

پس برای این بخش دو چالش پیش روست که تا زمانی که هر دو ثابت نشدن نمیشه به مرحله بعد رفت.
این دو رو که ثابت کردیم، وارد مرحله بعد میشیم تازه!

========================
بحث دوم در مورد اندازه جرم و مجازاته (تناسبشون) که میشه شبیهموضوع بالا؛ بحث کرد که من الان خسته ام. خودتون بهش فکر کنید:gol:

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام نازی جون
بله قبول دارم. بله
تاپیک من در تایید حمله به روحانی نبود. بلکه پستهای بچه ها تایید کرده بود. هیچ کلمه یا حرفی در در تایید این اقدام بکار نبردم. جالبه که شما تصور کردید من این کارو تایید کردم. آیا پیش داوری نکردید؟

========================
بحث کار اون روحانی و اون دختر مثنوی 70 منه. _طولانیه_ فقط این رو بگم که دختره کار خوبی نکرده ، مثل حاج آقاهه. دلیلش رو خاستی در صفحه شخصی میگم

من به تناسب جرم و مجازات اعتقاد دارم، واسه همین میگم کار اون دختره خوب نبوده.

امیدوارم به سوالت جواب داده باشم.:gol:
نمي دونم شايد من اشتباه ميكنم !!!! اما از شكلكي كه اولش گذاشتين و سكوتتون در مقابل اظهار نظر كاربراي ديگه برداشت ديگه اي نمي شد كرد.اگه مخالفشون بودين نظرتونو ميگفتين (مث همينجا) ولي اين سكوت نشون ميده از نحوه پيش رفتن تاپيك راضي هستين:redface:

.
.
.
حالا در مواجهه با این بحث ارتداد.

شخص از اسلام برگرده، باید اعدام بشه.
اولین نکته:
اگر شخصی از اسلام برگرده ضرری زده؟

اولن اگه یه عده به صرف اینکه، فلانی از دین برگشت، ما هم برگردیم، مرتد بشن، مقصر واقعی کیه اینجا؟ اون مردم احمق سست ایمان یا اینی که گفته من دیگه مسلم نیستم؟
هر کدوم چقدر مقصرند؟

دومن: از کجا معلوم برگشتن از اسلام ضرر باشه؟ شاید بزرگترین سود باشه؟؟!!! در اینجا قطعن شما نمیتونین به این استدلال کنید که چون من دلایلی دارم که فکر میکنم اسلام بهترین دینه ، پس هست. زیرا که طرف مقابل هم دقیقن دلایلی برای خودش داره که باید از اسلام خارج شد.

اولن :برداشتتون از مردم سست ايمان چيه؟ افرادي هم سن وسال من وشما يا بيشتر؟قضيه تاثيرپذيري فقط مال اينا نيست.گاهي اين افراد رو بچه ها و نوجوونايي تاثير ميذارن كه هنوز به بلوغ فكري نرسيدن كه خودشون تجزيه و تحليل كنن،اينجا اون بچه هيچ تقصيري نداره(مث بچه هايي كه توسط ديگران ميفتن تو كار خلاف ، ْآيا خودشون مقصرن؟

دومن :به نظرتون اين حرف غير منطقي نيست؟شما دارين قوانين اسلامي رو بررسي ميكنين و مطمئنا از نظر اسلام خروج از اين دين ضرره (بحث استدلال ما نيست)
حرف شما (يعني اثبات اينكه اسلام خوبه يا نه)خيلي گسترده تر از مبحث اين تاپيكه .بايد بررسي اسلامو از توحيد شروع كني تا آخر، بعد نتيجه گيري كني كه طرف سود كرده يا ضرر!

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
نمي دونم شايد من اشتباه ميكنم !!!! اما از شكلكي كه اولش گذاشتين و سكوتتون در مقابل اظهار نظر كاربراي ديگه برداشت ديگه اي نمي شد كرد.اگه مخالفشون بودين نظرتونو ميگفتين (مث همينجا) ولي اين سكوت نشون ميده از نحوه پيش رفتن تاپيك راضي هستين:redface:

اولن :برداشتتون از مردم سست ايمان چيه؟ افرادي هم سن وسال من وشما يا بيشتر؟قضيه تاثيرپذيري فقط مال اينا نيست.گاهي اين افراد رو بچه ها و نوجوونايي تاثير ميذارن كه هنوز به بلوغ فكري نرسيدن كه خودشون تجزيه و تحليل كنن،اينجا اون بچه هيچ تقصيري نداره(مث بچه هايي كه توسط ديگران ميفتن تو كار خلاف ، ْآيا خودشون مقصرن؟

دومن :به نظرتون اين حرف غير منطقي نيست؟شما دارين قوانين اسلامي رو بررسي ميكنين و مطمئنا از نظر اسلام خروج از اين دين ضرره (بحث استدلال ما نيست)
حرف شما (يعني اثبات اينكه اسلام خوبه يا نه)خيلي گسترده تر از مبحث اين تاپيكه .بايد بررسي اسلامو از توحيد شروع كني تا آخر، بعد نتيجه گيري كني كه طرف سود كرده يا ضرر!
تو اون تاپیک من از هیچ کس تشکر نکردم و هیچ نظری هم ندادم، هرچند کلی حرف داشتم.
===========================
من نمیگم که تاثیر تغییر دین دادن یک نفر صفره، نه اثر داره. اما روی ادم های سست ایمان و بچه ها(به قول شما)
اما باز مقصر اصلی خود این دو دسته اند. در ضمن بچه که بزرگ د و بلوغ رسید فکر میکنه و اگه عقل داشته باشه به اسلم میاد.( غیر از اینه؟؟) در واقع وسوسه اینکه چون فلانی دیگه مسلمون نیست پس منم نباشم، خیلی وسوسه ضعیفیه! خیلی ضعیفتر از کارهای شیطان!!:D

این بحث درون دینی نیست، اینکه داریم قوانین اسلام رو بررسی میکنیم دلیل بر این نیست که اون ها رو قبول داشته ایم. اگر میداشتیم که دیگه بحث نمیکردیم.. مطمئنن از دید کسی که خارج میشه موندن در اسلام ضرره.
الان این دو نفر رو در رو هستند. کسی که فکر میکنه موندن در اسلام ضرره و کسی که فکر میکنه رفتن ازش ضرره. ما چطور میتونیم بی مقدمه حق رو به یکی از اینها بدیم؟؟

بحث های مقدماتی رو هم هرجا دوست داشتی تاپیک بزن صحبت کنیم.ا ز توحید به اسلام رسیدن راه بسی پر پیچ و خمیست که که قسمتش با چالشی روبروست. مثلا ذر این تایپیک:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/382539-%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%86-%D9%85%D8%B9%D8%AC%D8%B2%D9%87%D8%8C-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%B7%D8%B1%D9%81-%D8%AE%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%9F

========================
از این تاپیک ها زیاد زده شده و در دنیا خیلی روی این حقانیت اسلام بحث شده. مفیده ها اکا باز ممکنه در آخر سر یک سری جاها دو طرف به توافق نرسند. اوت وقت باید چه کرد؟؟

من نمیتونم باور کنم این همه اندیشمندی که مسلمان نیستند ادمهای مغرضی اند که از آمریکا و اسراییل پول میگیرند

بالا