آزمون نظام مهندسی معماری آموزش و نقد معماری داخلی و دکوراسیون Revit-Rhino-3D Max-Vray-Autocadصفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمايش نتايج 21 تا 27 از 27

تاپیک: سنگ

 1. #21
  عضو فعال آواتار arch.mi
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2011/10
  امتیاز
  2019
  پست ها
  700

  پيش فرض

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  از سنگ در ساختمانها و در بخشهای پی ساختمان ، دیواره های سنگی ، نمای داخل و خارج و پوشش سقف استفاده می‌شود.مطابق استانداردهای وضع شده در شوروی سابق ، سنگهای ساختمانی را بر مبنای وزن مخصوص ، مقاومت فشاری و ضریب نرم شدگی آنها تقسیم بندی می‌نمایند.

  تقسیم بندی سنگهای ساختمانی:
  بر اساس وزن مخصوص:
  سنگهای سنگین وزن ، سنگهایی که وزن مخصوص آنها بیش از 1.8 گرم بر سانتی متر مکعب است و سنگهای سبک ، دسته‌ای از سنگها هستند که وزن مخصوص آنها کمتر از 1.8 گرم بر سانتی متر مکعب می‌باشد.

  بر اساس مقاومت فشاری:
  سنگهای سنگین که مقاومت فشاری آنها از 100تا 1000 مگا پاسکال است، و سنگهای سبک که مقاومت فشاری آنها از 4 تا 200 مگا پاسکال است.

  بر اساس ضریب نرم شدگی:
  اگر مقدار این ضریب از 0.6 تا 1 باشد از آن برای احداث ساختمان استفاده میشود.سنگهای پی و دیوار در پی ساختمانها و بخشی از دیوارها که در زیر سطح زمین قرار دارند از سنگهای آذرین و رسوبی که ضریب نرم شدگی آنها بیش از 0.7 باشد، استفاده می‌گردد. نداشتن کانیهای رسی یا قطعات غیر همگن و درزه و شکاف در اینگونه سنگها ضروری است.

  دیواره‌های سنگی:
  از سنگهای آذرین ، رسوبی یا دگرگونی که دارای ویژگیهای زیر باشند در دیوارهای سنگی استفاده می‌شود: مقاومت فشاری بین 0.4 تا 50 مگاپاسگال باشد. وزن مخصوص آن 0.9 تا 2.2 باشد. ضریب نرم شدگی آن بین 0.6 تا 0.7 باشد. و نیز سنگ هوازده نباشد.

  سنگ نما و کف:
  سنگهای آذرین ، دگرگدنی و رسوبی که دارای این ویژگیها باشند، به

  عنوان سنگ نمای ساختمان بکار می‌روند:
  مقاومت فشاری آن بیش از 5 مگا پاسکال باشد.
  ضریب نرم شدگی بین 0.7 تا 0.9 باشد.
  نداشتن درزه و شکاف در سنگ.
  نبود کانیهای رسی و مواد قابل حل در سنگ.
  نبود حالت آلتراسیون و هوازدگی.
  داشتن رنگ مرغوب.

  سنگهای قابل مصرف در راه سازی:
  سنگها در راه سازی مصارف متعدد دارند که از جمله این موارد پل سازی ، زیر سازی،سنگفرش ، زیر ریل آهن و غیره است. انواع سنگهای آذرین ، دگرگونی و رسوبی که واجد خصوصیتهای زیر باشند، در راه سازی قابل استفاده خواهند بود.
  مقاومت فشاری بیش از 100 مگا پاسکال ضریب نرم شدگی بیش از 0.9 میزان جذب آب ، کمتر از 1 درصد وزن مخصوص بیش از 2.3 گرم بر سانتیمتر مکعب. مقاومت ضربه‌ای آن 15 کیوگرم نیرو بر سانتیمتر مکعب باشد.
  نداشتن کانیهای رسی ، گچ و مواد قابل حل در آب. عدم آلتراسیون و هوازدگی در سنگ.

  سنگهای قابل استفاده در تونلها و محیطهای آبی:
  در تونلها از گرانیت ، دیوریت ، گابرو و یا بازالت که مقاومت فشاری آنها از 100 مگا پاسگال باشد، استفاده می‌کنند.

  ویژگیهای سنگهای مصرفی در محیط آب به شرح زیر است:
  نداشتن کانیهای رسی ، گچ و مواد محلول در آب. همگن بودن سنگ. داشتن مقاومت در برابر فشارهای بالا. سنگهای مقاوم در برابر محلولها و حرارت سنگهایی که در برابر اسیدها مقاومند، عبارتند از گرانیت ، دیاباز ، دیوریت ، کوارتزیت و بازالت. سنگهای مقاوم در برابر محلولهای قلیایی عبارتند از سنگ آهک ، دولومیت ، سنگ مرمر و منیزیت. سنگهایی که در شرایط حرارت بالا مقاوم هستند عبارتند از بازالت ، دیاباز و توف. ویژگی مهم این سنگها داشتن مقاومت فشاری بیش از 100 مگا پاسگال است که میزان جذب آن حداکثر به 1 در صد می‌رسد.
  Coming soon

 2. تشكرها از اين پست


 3. #22
  عضو فعال آواتار arch.mi
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2011/10
  امتیاز
  2019
  پست ها
  700

  پيش فرض

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  چكیده:
  سنگ آنتیك از قرار دادن قطعات شكسته سنگ و خرده سنگ كنار هم (ضایعات و باطله های سنگهای تراورتن) و چسباندن آنها با ملاتهائیكه پایه زرینی دارد تولید می شوند و به عبارتی از مجموع و تركیب باطله ها و ضایعات سنگهای تزئینی تراورتن با مواد افزاینده مختصر دیگر بدست میآیند.
  ایده پدید آمدن سنگهای آنتیك از آنجا شكل گرفت كه طراحان و آرشیتكت ها بمنظور هر چه زیباتر كردن فضاها اعم از فضاهای بیرونی و درونی ساختمانها و كف پوش ها و محوطه سازیهای بیرونی نیاز به سنگهایی با فاكتورهای مورد نظر خویش را احساس می نمودند بعلاوه پیشرفت صنعت ساختمان و سلیقه های مختلف این نیاز را بیان میكرد كه سنگهایی با طرحهای مختلف و فاكتورهایی فیزیكی و مكانیكی كیفیت بالا و قیمت مناسب باید در دسترس باشد.

  تشكیل ضایعات:
  معمولاً در هنگام استخراج معادن تراورتن بویژه در مواقعیكه سنگ دارای كیلواژ، درزه و شكاف و شكستگی باشد و درزه های موجود در سنگ بیكدیگر نزدیك باشند مقدار زیادی و حدود 20% ضایعات بصورت سنگ لاشه ایجاد می شود كه این مواد بعنوان محصولات جانبی معدن بحساب می آیند. البته تولید و ایجاد ضایعات از طریق دیگر هم صورت میگیرد و آن كارخانجات فرآوری سنگ تزئینی تراورتن می باشد كه با توجه به تناژوزنی یك تن سنگ تراورتن ورودی به كارخانه ی فرآوری جهت برش و تهیه پلاك حدود 35% آن بعنوان ضایعات در نظر گرفته می شود و بطور كلی در كارخانجات سنگ ابعاد سنگ زیر cm10 Í cm10 بعنوان باطله در نظر گرفته می شوند. 25% از باطله های معادن سنگ ایران بازیافت می شوند باطله حاصل از معادن سنگ ایران دو برابر استاندارد جهانی است. بیشترین حجم باطله به معادن سنگ گرانیت می باشد.

  عوامل مهم تشكیل ضایعات و باطله های سنگهای تزئینی:
  1- كارخانجات سنگ با توجه به قله های آورده شده به كارخانجات، كه این قله ها دارای شكافهایی بوده كه در موقع برش توسط قله بر در كارخانه باعث ضایعات بیشتر شده و از استحكام معمول محصول نیز میكاهد. 2- براساس آمار بدست آمده ، یك تن سنگ زمانیكه از معدن خارج میگردد 50% آن ناسالم و غیر قابل استفاده است كه ضمن ایجاد ضایعات در نتیجه مصرف كننده باید برای هر یك تن سنگ دو برابر بهای آنرا بپردازد. 3- معمولاً پلاكهائیكه در كارخانجات سنگبری، استفاده میگردند یا تولید می شوند بعلت عدم دقت در حمل غالباً باعث ایجاد شكستگی در لبه ها، تركها و یا خراش در سطح ساب خورده می شود و باعث ایجاد ضایعات می شود. 4- توسط دستگاه بلوك بر 5- توسط اره گروههای چند تیغه ای 6- توسط چكش 7- چنانچه امتداد لایه ها بموازات راستای چین خوردگی نباشد سنگ شكستگی بیشتری دارد 8- تأثیر گسله های و درزه ها بر سنگها 9- سنگهای واقع در نواحی شكسته 10- روند استخراج در جهت عكس شیب طبقات نباشد 11- معادنیكه بروش انفجاری استخراج میگردند در اثر ضربه انفجار بمیزان زیادی درزه ایجاد می شود كه در زمان برش یا صیقل منجر به شكستن پلاك و ایجاد ضایعات میگردد 12- توسط دستگاه سیم برش هنگام برش سنگ

  مقایسه كاربردی ضایعات سنگهای گرانیتی و تراورتن:
  1- بسته بنوع سنگ می توان از آنها استفاده های زیادی كرد، اگر سنگهای ضایعاتی از نوع آذرین باشند كه سخت می باشند می توان از آنها برای تولید سنگفرش استفاده نمود، ولی اگر سنگهای نرم باشند مانند تراورتن می توان آنها را به پودرسنگ تبدیل نمود یا از آنها برای تهیه سنگهای آنتیك كه در نماها استفاده می شود بهره برد. 2- معادن سنگ گرانیت 25% معادن سنگ را تشكیل میدهند و بیشترین ضایعات سنگها هم مربوط به سنگ گرانیت میباشد زیرا روش استخراج در این معادن فاصله زیادی با استانداردهای جهانی دارد ولی در معادن سنگ نرم از جمله تراورتن با توجه به استفاده از روشهای مكانیزه ، مقدار باطله در حد كمی است و در گذشته قطعات كوچك سنگ تراورتن در معادن دپو می شدند ولی هم اكنون با افزایش قیمت سنگ، فرآوری این قطعات از نظر اقتصادی توجیه پذیراست.

  دلائل استفاده از ضایعات سنگهای تراورتن جهت تولید سنگهای آنتیك:
  1- مقاومت قابل قبول سنگهای تراورتن 2- سختی كم 3- قابلیت ساب و برش 4- استحكام بالا و شكل پذیری 5- بلوری بودن 6- چگالی زیاد7- زیبایی ظاهر 8- وجود تخلخل جهت چسبیدن كامل به ملات 9- سهولت دسترسی 10- عدم امكان آلتره شده ذخایر آن 11- تنوع رنگها 12- ارزانی نسبت به سایر سنگها 13- عدم وجود ساختارهای تكنونیكی بروی این ذخایر بدلیل جوان بودن آنها(كوارترنر) 14- شرایط استخراج ایده آل دارند بهمین دلیل اغلب با لایه بندی افقی، شیب كم و در نقاط كم ارتفاع و قابل دست یابی تشكیل میگردند 15- مقاومت فشاری 16- جذب رطوبت 17- در مقابل قلیایی ها مقاومند 18- و از دلائل دیگر افزایش صادرات سنگهای تراورتن باعث بالا رفتن توان مالی معدنكاران و ایجاد واحد فرآوری باطله شده.

  شرایط استفاده از ضایعات سنگهای تراورتن در تولید سنگهای آنتیك:
  1- قطعات سنگ بایستی از نظر وضعیت میكروتكتونیكی و وجود درزه و شكافها ارزیابی شوند 2- قطعات سنگ مورد نظر بایستی قابلیت برش و سایش و مقاومت در جهات مختلف با در نظر گرفتن تجربه كارگر سنگبر3- مشاوره با استاد كارسنگ4- بررسی سطح صیقلی سنگ از نظر زیبایی و قیمت گذاری و بازاریابی5- شرایط فنی برش 6- انجام آنالیز كانی شناسی بروش اشعه مجهول (x –Ray) در چند نمونه بارز Typical جهت بررسی حضور كانی های رسی و كوارتز در سنگهای آهكی 7- تهیه چند مقطع نازك از نمونه های ضایعات جهت بررسی تأثیر پدیده آلتراسیون در سنگ 8- انجام محاسبات تعیین ذخیره دپوی باطله ضایعات سنگ9- ارائه طرحهای بهره برداری و بررسی فنی و اقتصادی 10- بحث بر روی بهره برداری ضایعات سنگهایی كه در برابر قلیایی ها مقاومند مانند آهك متراكم، دولومیت، مرمر، منیزیت و ماسه سنگهای آهكی.

  سنگهایی كه شرایط لازم جهت تولید سنگهای آنتیك را دارند:
  ضایعات سنگهایی كه در برابر قلیایی ها مقاومند مانند آهك متراكم، دولومیت، مرمر، منیزیت و ماسه سنگهای آهكی.

  ویژگیهای سنگهای آنتیك براساس مطالعات انجام شده:
  1- مقاوم درمقابل سایش 2- تنوع رنگ در آنها (بیش از 20 رنگ مختلف) 3- دارای عمر مفید و طولانی 4- دارای وزن كم 5- صادرات آنها بسهولت انجام میگیرد چون بسته بندی آنها هم بسهولت انجام می شود 6- قابلیت تحمل گرمایی بالایی دارند بهمین دلیل در ساخت فضای خارجی شومینه ها مورد استفاده قرار میگرند 7- در فضای داخلی و خارجی ساختمانها مورد استفاده قرار میگیرند 8- مصونیت در مقابل یخ زدگی9- بسادگی قابلیت برش دارند10- این سنگها در اثر قرارگرفتن در معرض عوامل آلاینده كثیف شده و بهمان كیفیت قابل تمیز شدن می باشند 11- به مدلهای مختلف می توان آنها را تولید نمود 12- محل تولید آنها در مناطقی كه نیروی كار ارزان و تولید محصولات با روشهای دست ساز انجام گیرد 13- این محصولات نیاز به نگهداری كم دارند 14- تكنولوژی تولید این محصولات با بكارگیری حداكثر مواد طبیعی و حداقل افزودنی(چسب و رزین) انجام میگیرد 15- ضد آتش 16- جاذبه انرژی 17- درمحیطهای سالم و بهداشتی مانند بیمارستانها، خدمات غذایی، محیطهای تحصیلی، خانه های بهداشت مورد استفاده قرار گیرند 18- در محیطهای مرطوب و خیس بكار میروند 19- رنگ بخشی از اجزاء سنگ محسوب می شود و در زمان طولانی بصورت ثابت در می آید 20- چسب ها یا ملاتهای این محصولات الزاماً نبایستی رنگ آمیزی شوند و رنگ آمیزی آنها به انتخاب مصرف كننده است و سلیقه ای است.

  مقایسه سنگهای آنتیك و سنگهای طبیعی(پلاك سنگها):
  1- سنگهای آنتیك از تنوع بیشتری نسبت به سنگهای طبیعی برخوردارند. 2- از نظر مقاومت سنگهای آنتیك در برابر فشار، انعطاف پذیری و یخ زدگی و خراش برداری از وضعیت بهتری نسبت به سنگهای طبیعی برخورداند. 3- وزن سنگهای آنتیك نسبت به سنگهای طبیعی كمتر است بهمین دلیل در صنعت ساختمان از مطلوبیت بیشتری برخوردارند. 4- سنگهای آنتیك در ضخامتهای كمتری قابلیت برش و قالب گیری دارند. 5- از نظر قیمت سنگهای آنتیك بعلت بكار بردن چسب های رزین بعنوان چسباننده ذرات بیشتر از سنگهای طبیعی می باشند 6- از لحاظ مقدار باطله سنگهای آنتیك ضایعات نداشته چون خود آنها از باطله سنگهای طبیعی تولید شده اند. 7- سنگهای طبیعی بعلت وجود رگه و برش در حمل و نقل حدود 15% پرت دارند ولی سنگهای آنتیك طوری بهم فیكس می شوند كه تا هنگام نصب هیچگونه آسیبی نمی بینند. 8- از لحاظ وزنی سنگهای آنتیك بطور چشمگیری سبكتر از سنگ طبیعی می باشند. 9- از نظر نصب بمراتب آسانتر و راحتر از سنگهای طبیعی می توانند نصب شوند.

  آنالیز شیمیایی باطله های تراورتن جهت تولید سنگهای آنتیك:
  كربنات كلسیم ca co3، سیلیس Sio 2، پیریت Fes2، كربنات كلسیم و منیزیوم Ca Mg Co3، رس Fe2 o3 + Al 2o3 ، سولفات So 4 -2، مواد آلی c

  تأثیرات تنوع رنگهای سنگ در تولید سنگهای آنتیك:
  1- سنگهای آهكی درشت و متبلور بدلیل جلا و درخشندگی، در صورتیكه رنگهای شفاف داشته باشند از مرغوبیت بهتری برخوردارند. 2- سنگهای آهكی با بافت اُ اُلیتیك در مقطع صیقلی( سنگ نمای تراش و صیقل خورده) در صورتیكه از رنگ شفاف و مناسب برخوردار باشند ممكن است زیبایی خاص داشته باشند. 3- متن یكدست و یكنواخت در سنگهای آهكی میكریتی مثل سنگ آهكهای كرتاسه، ائوسن و الیگوسن ایران (سازندقم، آسماری، جهرم) وسنگهای آهكی سازند های مختلف ژوزسیك، بدلیل دارا بودن رنگهای مختلف از سیاه تا خاكستری، كرم، زرد و لیمویی و سفید می توانند ایده آل باشند. 4- سنگهای آهكی دارای پوسته درشت مثل استراها بدلیل اینكه ساختمان داخلی فسیلها در مقاطع مختلف در یك سطح صیقلی نمایش داده می شوند ممكن است نمای جذابی داشته باشند.

  ابعاد ضایعات و باطله های پلاكها وكاربرد آنها:
  1- ضخامت 2 الی 2.5 سانتی متر جهت پوشش نمای خارجی و كف ساختمان و یا پوشش دیواره های داخلی ساختمان. 2- ضخامت 5 الی 7 سانتی متر برای استفاده در پله ساختمانها. 3- ضخامت 5 الی 10 میلی متر و ابعاد 20 × 10 سانتی متر بعنوان كاشی و جهت پوشش نمای داخلی حمام و آشپزخانه، در اینحالت دقت در یكنواخت بودن ضخامت و طول و عرض كاشی و گونیا بودن اضلاع بسیار مهم است.

  چسبانده های سنگهای آنتیك:
  1- چسبانده ها دارای تركیبات ساختاری رزینی هستند كه به همراه با پر كننده ها برای چسباندن دانه ها بكار میروند و پس از سخت شدن، پر كننده ها را كاملاً بهم فیكس می نمایند و سنگی فشرده و مقاوم را بوجود می آورند. 2- رایج ترین چسب ارگانیكی كه مورد استفاده قرار میگیرد رزین پلیمری غیر اشباع و چسب اورتومتالیك كه رزین نیمه سختی با حداقل واكنش می باشد. 3- چسب ها یا ملات سنگهای آنتیك الزاماً نبایستی رنگ آمیزی شوند و رنگ آمیزی آنها به انتخاب مصرف كننده است و سلیقه ای است.

  برای دفع ضایعات همواره نكات ذیل بایستی مد نظر باشد:
  1- سهولت انجام عملیات دفع ضایعات. 2- هزینه عملیات دفع ضایعات با توجه به واحد حجم سنگ تولیدی.3- موقعیت محلی كه برای دفع ضایعات در نظر گرفته شده است. 4- سرعت پر شدن محل دفع ضایعات. 5- درمعادن زیرزمینی مناطقی كه كار استخراج در آنها به اتمام رسیده است می توان آنها را با ضایعات پركرد. 6- نصب تابلوی محل دپوی ضایعات. 7- فاصله ی دپوی ضایعات از محل سنیه كار از بابت جلوگیری از آلودگی زیست محیطی. 8- تفكیك دپوی ضایعات از دپوی مواد معدنی. 9- احداث كارخانه بازیافت ضایعات در جوار دپوی ضایعات از نظر اصول فنی و مهندسی و توجیهات اقتصادی. 10- محل های ریختن مواد باطله بایستی در پروژه ها مشخص گردند.

  مشكلات و معایب و نواقص فرآوری سنگهای آنتیك و هم چنین مشكلات سنگهای آنتیك تولید شده:
  1- آب: با توجه به پردازش ضایعات، دوغاب و خرده برشها اهمیت آن خیلی زیاد شده است كه این امر، بویژه دركارخانجات فرآوری آشكار است. 2- عدم شناخت كافی نسبت به تكنولوژی جدید دستگاههای مورد نیاز. 3- عدم وجود مركز اطلاع رسانی علمی و بازرگانی در این زمینه. 4- كمبود متخصصان كارآمد در بخش سنگهای آنتیك. 5- عدم تخصیص اعتبار لازم. 6- استفاده از سنگهای تراورتن و مرمریت و مرمرها در فضای باز بدلیل بارانهای اسیدی شهرهای بزرگ مثل تهران، پس از چند سال درخشندگی ، كیفیت خود را از دست داده و چهره ساختمان را كهنه تر نشان مید هند. 7- استفاده از سنگهای گرانیتی كه پرتو زا هستند در فضاهای بسته و مرطوب (مانند ایستگاهها ی مترو) خطرناك هستند. 8- مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی اعلام نمود كه 20 واحد آلاینده زیست محیطی در این استان در 3 ماهه نخست سال جاری 85 ، اخطار تعطیلی دریافت كرده اند كه این واحد ها عمدتاً سنگبری، بازیافت ضایعات، پخت آسفالت كه تخلیه آلاینده های آنها در محیط تأثیر مطلوبی بر منابع آب، خاك و هوای منطقه دارد. 9- پائین بودن میزان تقاضا برای مصرف سنگهای باطله فرآوری شده را می توان عامل اصلی تمایل بخش خصوصی به تولید این محصول داشت.

  توجیه اقتصادی سنگهای آنتیك:
  1- از نظر قیمت، سنگهای آنتیك بمراتب قیمتی كمتر از سنگهای طبیعی دارند، چرا كه كارهای دشواری كه روی سنگ طبیعی برای رساندن آن به بازار و قابل استفاده كردن آن انجام می شود در مورد سنگهای آنتیك غیر ضروری می نماید و دارای وزنی كمتر و ضخامتی كوچكتر می باشند.
  2- قطعات تخت آن در مقیاس m2 و قطعات باریك آن در مقیاس متر بفروش میرسد.
  3- سنگهای ضایعاتی بدست آمده بصورت تنی فروخته می شوند.
  الف) مقایسه فروش سنگ تراورتن و فروش ضایعات آن: سنگ تراورتن كه معمول آن حدود تنی هفتاد هزار تومان میباشد در هر تن حدود هفت متر مربع 7m2 سنگ تولید می شود، در حالیكه هر تن Ton هزینه ای معادل 30000 تن را جهت برش در بردارد كه پس از برش هر متر آن حدود 6000 تومان را جهت رزین و ساب بخود اختصاص میدهد. پس هر تن سنگ تراورتن 106= 30+6+70 تومان هزینه داشته تا 7m2 سنگ بدهد، یعنی هر متر پانزده هزار تومان، این سنگ در بازار به متری 19-17 هزار تومان فروخته می شود یعنی بازاء برش هر تن سنگ حدود 30-14 هزار تومان سود حاصل می شود. در حالیكه ضایعات سنگ تراورتن به تنی حدود 6-5 هزار تومان فروخته می شود، بازاء هر تن ضایعات حدود هفت متر 7m سنگ آنتیك بدست میآید. هزینه فرآوری ضایعات حدوداً معادل همان هزینه در سنگ ساختمان است یعنی هر تن حدوداً 40 هزار تومان را در بر دارد و از فروش آن بازاء هر متر حدوداً 000/000/1000 ریال حاصل می شود.
  ب) فروش معرق: در معرق بهمین شكل هزینه ی سنگ برنز و ضایعات بكار رفته تا حدود هر متر مربع 40 هزار تومان بعلاوه دستمزد روزانه 15 هزار تومان كارگر معادل 30 هزار تومان جهت 2 روز ساخت یك متر مربع 1m2 معرق با در نظر گرفتن اجاره كارگاه مصالح، ابزار آلات حدوداً هشتاد هزار تومان 80000 تومان بازاء هر متر مربع m2 میباشد. در حالیكه هر متر مربع بین 300- 200 هزار تومان به قیمت كیفیت در ساخت بفروش میرسد لذا مشاهده میگردد كار با ضایعات در صورتیكه با برنامه ریزی و بصورت گسترده انجام می شود بسیار مقرون بصرفه خواهد بود.
  ج) واحدهای كانه آرایی سیار و قیمت تمام شده: واحدهای كانه آرایی سیار قیمت تمام شده فرآوری باطله را كاهش میدهند.
  د) واحدهای سنگبری كشور و سرمایه و گردش مالی: در حال حاضر حدود 5000 واحد سنگبری با 37 هزار میلیارد ریال سرمایه و گردش مالی 25 هزار میلیارد ریال در كشور فعال هستند.
  ه) قیمت سنگهای آنتیك مصنوعی: اگر قیمت یك متر مربع سنگ معمولی بین 25 تا 30 دلار باشد سنگ مصنوعی دارای قیمتی بین 37 تا 40 دلار میباشد.
  و) دلائل بحران سنگ در ایران با توجه به بحران اقتصادی: 1- سیطره مافیای سنگ كه با تحمیل باجهای گزاف بر تولید كنندگان سنگ، سبب گران شدن و در نتیجه غیر رقابتی شدن قیمت این كالا شده است 2- واردات سنگهای خارجی بویژه از كشور چین كه بدلیل قیمت ارازان سنگ ایرانی را در معرض رقابتی نا برابر قرار داده است. 3- گسترش فراوان كارخانه های سرامیك در سالهای اخیر كه هر یك معادل صد واحد سنگبری كاشی تولید میكنند و با قیمتی بسیار ارزانتر از سنگ بدست تصرف كننده میرسانند.
  ر) دلائل سودآوری ضایعات در سنگها: با توجه به اینكه بازیافت باطله ها در كنار مواد اولیه (معدن و كارخانه) صورت میگیرد و هزینه های جانبی ذیل را نخواهیم داشت: 1-هزینه حمل و نقل 2- هزینه حفاری 3- هزینه بهره برداری
  ز) ارزش افزوده سنگ تراورتن: ارزش افزوده سنگ تراورتن پنج دلار( 5 دلار) در هر متر مربع سنگ میباشد.
  س) هزینه دفع ضایعات دوغاب پردازش در ایتالیا: با در نظر گرفتن پردازش m2 10000 محصول در ماه و احتساب هزینه دفع ضایعات دوغاب پردازشی كه امروزه در ایتالیا در حدود یك دلار $ 1 برای هر m2 است.
  ش) سنگهای مصنوعی آنتیك و قاچاق آنها و ارزش افزوده: سنگهای مصنوعی فاقد ارزش افزوده هستند و در واقع با ورود آنها تنها ارز از كشور خارج میگردد و از طرفی بخاطر عدم وجود هیچگونه كنترلی بر اینگونه سنگها، بسیاری از آنها پس از ساخت بهمراه طلا، حتی به قیمت سنگ طبیعی ناآشنا فروخته می شوند، و هم اكنون در كشور ما درصد زیادی از سنگهای قیمتی استخراج شده بصورت قاچاق از كشور خارج میگردد و از طریق دبی و امارات برای فرآوری به كشورهایی مانند هند و پاكستان میرود و بعد از فرآوری دوباره بطور قاچاق وارد كشور می شود و اینكار باعث می شود دیگران از ارزش افزوده مواد اولیه ما استفاده نمایند كه در نتیجه باعث می شود در كشور ما كارهای تولید متوقف شود و قاچاق سنگ فیروزه بخارج از كشور جزو این موارد باشد و بنا به گفته كارشناسان ظرف یك دهه گذشته از 70% فیروزه تراشان در بازار رضا مشهد كه قطب اصلی تراش نگین ایران است تغییر شغل داده اند.

  بزرگترین مصرف كنندگان سنگهای باطله فرآوری شده و افزایش واحدهای كانه آرایی سیار:
  شهرداریها و ارگانهایی كه فعالیتهای عمرانی دارند بعنوان بزرگترین مصرف كنندگان سنگهای باطله فرآوری شده كشور میباشند و در صورتیكه شهرداریها میزان مصرف سنگهای باطله فرآوری شده را افزایش دهند بخش خصوصی بدنبال ایجاد واحدهای كانه آرایی سیار خواهد رفت . با سرمایه گذاری در این زمینه اقدام به فرآوری سنگهای باطله خواهد كرد.
  الف) تعداد واحدهای كانه آرایی جهت فرآوری سنگهای باطله: تاكنون 5 (پنج) واحد كانه آرایی جهت فرآوری سنگهای باطله در كشور ایجاد شده كه فقط یكی از آنها در كنار معدن مستقر است و بقیه دركارگاههای خارج از معادن مستقر شده اند.
  ب) كارخانجات سنگهای تراورتن فرآوری شده خارج از كشور: 1- كارخانه سنگ منطقه جبل علی دوبی 2- كارخانه سنگ شارجه، در حال حاضر فرآوری سنگهای ایرانی در یك كارخانه در منطقه جبل علی دوبی انجام می شود كه توان تولید این كارخانه حدود m2 15000 متر مربع سنگ در ماه است و كارخانه دیگری در شارجه احداث گردیده كه علاوه بر خرید سنگ خام مقداری از سنگهای تراورتن تولید ایران را فرآوری و صادر میكند.
  ج) بزرگترین پروژه بازیابی زمین در جهان: اولین جزیره جهان جزیره نخل جمیره در دبی بمساحت km2 30 بخشی از برنامه ای است كه بزرگترین پروژه بازیابی زمین در جهان خوانده می شود و نتیجه 5 سال جابجایی میلیونها تن از شن و ماسه های خلیج فارس و سنگهای استخراج شده است.
  د) مهد صنعت سنگ تزئینی جهان: منطقه كارا را ایتالیا بعنوان مهد صنعت سنگ تزئینی جهان شناخته می شود و تكنولوژی تولید سنگهای آنتیك و مصنوعی از سال 1960 در ایتالیا پدید آمد و اولین كارخانه تولید سنگهای آنتیك و مصنوعی مربوط به شركت برتون ایتالیایی بوده كه پیش از 80 نمایندگی در كشورها و 3 نمایندگی در ایران دارد.
  ه) پر مصرف ترین كشوری كه از سنگ تراورتن استفاده می نماید و سنگهای تراورتن نیمه فرآوری شده: بخش عمده صادرات سنگهای تزئینی ایران بخارج از كشور سنگهای تراورتن است كه 90% سنگ تراورتن تولید شده در دنیا بمصرف آمریكا میرسد و این سنگها بصورت نیمه فرآوری شده بخارج صادر شده و حدود 50% ارزش افزوده این سنگها نصیب كشور می شود. سنگهای تراورتن با ضخامت دو برابر آنچه مورد نیاز بازار آمریكاست حمل می شوند و در آنجا پس از فرآوری و برش و كاهش ضخامت سنگ، این محصول به خریداران آمریكا فروخته می شود و البته این فرآوری بین 15 تا 20% ضایعات بهمراه دارد.
  و) ایجاد واحد كانه آرایی سیار دركنار معدن: تاكنون تنها واحد كانه آرایی در كنار معدن سنگ در سیرجان قرار دارد.
  ر) احداث اولین كارخانه تولید سنگهای مصنوعی در خوی: احداث اولین كارخانه تولید سنگهای مصنوعی در خوی با استفاده از ضایعات سنگهای طبیعی روزانه m2 120 سنگ مصنوعی كه مقاومت آنها 4 برابر سنگهای طبیعی است تولید خواهد شد.
  ز) استاندارد جهانی از هر تن سنگ ماده معدنی قابل استخراج شده: استانداردهای جهانی از هر تن سنگ معدن حدود 650 كیلوگرم ماده معدنی قابل استخراج می شود گفت این رقم درایران حدود kg350 و با این ترتیب در كشورهای دیگر از دو سوم سنگ استخراج شده ماده معدنی قابل مصرف حاصل می شود ولی در ایران این رقم به یك سوم میرسد.
  س) ضایعات سنگ در كشور ما (ایران) با ذكر مثال یكی از معادن سنگ تراورتن: در كشورما 90% ضایعات مواد نرم جهت تولید پلاك مورد استفاده قرار میگیرد. هم چنین در معدن سنگ تراورتن دینگه كهریز همدان در مسیر همدان- ملایر بلوكهای كوچكتر و با وزن حدود 7 تن كمتر جزء ضایعات محسوب میگردد و از مواد باطله برای تولید سنگهای آنتیك و لقمه استفاده میگردد.
  ش) میزان سنگهای بریده شده از سال 83 تاكنون: میزان سنگ بریده شده از سال 83 تاكنون در بیش از 5000 واحد سنگ فرآوری شده كشور بالغ بر m2 000/000/70 میلیون متر مربع می باشد.
  ق) میزان دخایر تراورتن و مرمر در كشور: تراورتن حدود 450 میلیون تن و مرمر 44 میلیون تن برآورد شده است
  Coming soon

 4. تشكرها از اين پست


 5. #23
  تازه وارد آواتار معمار بجنوردی
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2012/10
  محل سكونت
  دیار اترک
  امتیاز
  48
  پست ها
  15

  پيش فرض سنگ

  دیاتومیت ها، سنگ های رسوبی متشكل از ذرات ریز و بی شكل سیلیسی می باشند كه در اثر مكانیزم تجمع پوسته یا اسكلت های فسیل شده جلبك ها و گیاهان و جانوران میكروسكوپی و تك سلولی به نام دیاتومه تشكیل شده است، اطلاق می شود

  از نظر واژه شناسی، الفاظ دیاتومیت یا خاكهای دیاتومیتی و كیزلور همگی كاربرد داشته و شناخته شده هستند. مولر نیز نوعی خاك دیاتومیتی است كه دارای رسهای پلاستیك می‌باشد. واژه تریپولی اغلب مترادف دیاتومیت به كار می‌رود ولی در واقع تریپولی نوعی رسوبات سیلیكاتی بسیار ریز دانه است كه به عنوان ساینده كاربرد دارد و منشا و بقایای گیاهی را ندارد. در مناطقی در لیبی و الجزایر (در نزدیكی بندر تریپولی) به اشتباه به دیاتومیت تریپولی گفته می‌شود. همچنین به ندرت واژه میرشام نیز برای توصیف دیاتومیت استفاده شده كه در حقیقت میر شام نوعی رس است كه منشا فسیلی دارد.
  از نقطه نظر زمین شناسی اقتصادی، واژه دیاتومیت به رسوبانی از تجمع اسكلت سیلیسی دیاتومه‌ها اطلاق می‌شود كه ضخامت كافی جهت استفاده داشته باشند و بیشتر در كمربندهای افیولیتی رخنمون دارند. واژه‌های دیگری كه به تجمع بقایای دیاتومه‌های دارای ناخالصی بیشتر هستند اطلاق می‌شود عبارتند از: دیاتومیت رس دار، رس دیاتومیت دار و یا خاك دیاتومیتی.
  از نظر زمین شناسی و یا تجاری، واژه دیاتومیت به تجمع رسوبات تجمعی تقریباً خالص از اسكلت موجودات ریزی به نام دیاتومه اطلاق می‌شود.
  دیاتومه ها موجودات تك سلولی بسیار ریزی هستند كه متعلق به خانواده جلبك‌های دریائی باسیلاریوفیس (طلائی- قهوه ای) هستند. سلولهای زنده دیاتومه ها با پوشش نازك و ژل مانندی كه اغلب رنگی قهوه‌ای دارد، پوشیده شده اند. تمركز بسیار زیاد دیاتومه‌ها در آبهای ساحلی به عنوان یك آلاینده آب عمل می‌كند و در بعضی موارد باعث تولید اسید دامیك می‌شود كه اسیدی سمی است و بر سیستم عصبی جانوران اثر سوء داشته و می‌تواند باعث مرگ آنها نیز بشود. رسوبات دیاتومیتی معمولاً ریزدانه بوده و عمدتاً از سیلیس بی شكل اپالی تشكیل شده است. همراه سیلیس معمولاً مقدار كمی مواد آلی، رس و ندرتاً رسوبات آتشفشانی نیز وجود دارد.
  دیاتومیت ممكن است علاوه بر ناخالصی ها دارای 15 تا 65 درصد آب به صورت آزاد، در ساختمان خود باشد.
  دیاتومیت خالص خرد شونده و از نظر خصوصیات ظاهری، شبیه به گچ است. دیاتومیت اغلب به همراه شیل، سیلت، سنگ آهك و سایر رس ها می باشد. معمولاً به رنگ سفید تا خاكستری دیده می شود. اندازه ذرات دیاتومیت از 5 تا 1000 میكرومتر تغییر می‌كند، ولی اندازه غالب بین 50 تا 100 میكرومتر است.

  سنگ

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  سنگ‌های ساحل


  سنگ به موادی از پوسته زمین اطلاق می‌شود که از یک یا چند [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] که با یکدیگر پیوند یافته‌اند، درست شده‌است.


  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  ويرايش شده توسط E . H . S . A . N در 2012/10/03 در ساعت 11:07 PM دليل: ترکیب پست

 6. تشكرها از اين پست


 7. #24
  تازه وارد آواتار معمار بجنوردی
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2012/10
  محل سكونت
  دیار اترک
  امتیاز
  48
  پست ها
  15

  پيش فرض

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  تراورتن از جمله سنگ های آهکی متبلور است که در اثر تبخیر آب بی کربنات کلسیم در چشمه های آب گرم تشکیل می شود. به طور کلی سنگ های آهكی داراي بافت متغيري بوده ولي اكثر آنها ريزدانه اند . آنهايي كه درشت دانه هستند متشكل از بلورهاي درشت يا قطعات فسيل اند . انواع ريزدانه قابليت پرداخت بهتري دارند و پايداري آنها در برابر هوازدگي بهتر است .
  سنگ هاي آهكي و دولوميتهاي متراكم و همين طور آنهايي كه فاقد ناخالصي اند داراي دوام خوبي هستند ولي دوام آنها از گرانيتها و ماسه سنگهاي متراكم كمتر است . سنگ آهك در ابتدا با فرآيند حل شدن هوازده مي شود . تاثير باران يا آب هاي سطحي ممكن است كند و تدريجي باشد ، اما احتمالا به شكل كاملا غير يكنواخت رخ مي دهد .انواع مختلف سنگ آهك متراكم و سخت داراي جذب آب پايين ( كمتر از دو درصد ) هستند ، اما در انواع ديگران با چگالي كمتر كه به عنوان سنگ ساختماني نيز قابل استفاده اند ، جذب آب بيشتري حدود چهار تا دوازده درصد نيز ديده می شود.
  سنگ تراورتن ؛ متخلخل ولی دارای مقاومت خوبی است و به رنگ های متفاوتی یافت می شود که برخی از آنها به دلیل کیفیت بالای رنگ ؛ منحصر به فرد بودن و سایر مشخصات فیزیکی و بصری ؛ طرفداران بسیاری در داخل و و نیز در خارج از کشور دارد.به طور حتم شناخت انواع این سنگ که به نوعی بومی کشور ما نیز محسوب می شود ؛می تواند بسیاری از ما را در انتخاب مصالح مناسب یاری رساند.


  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  پيشرفت صنعت معدن و استخراج وفراوري وساخت مدرن ترين دستگاههاي برش سنگ درابعاد مختلف بشربه تكنولوژي جديدي دست يافت تا از استوك (سنگهاي ريز وباطله) كارخانه هاي سنگبري طرحي جديد در معماري سنگ فرش ساختمان ايجاد كند.


  اين نسل جديد سنگهاي تزييني ساختمان كه غالبا ابعادي كوچك دارند از استوك سنگهاي تراورتن وگاه شيست و لايمستون ساخته مي شوند و چون درمعادن ايران تنوع رنگي خوبي در سنگهاي تراورتن و معادني غني چون آتش كوه وآذرشهرو... وجوددارد مي توان هرچه بيشتر در پيشرفت اين هنر نوين درساختمان گام برداشت.
  سنگهاي تراورتن با تخلخلهاي طبيعي خود به تنهايي زيبايي خاصي دارد ولي اغلب براي ساخت آنتيك با فرچه ي الماسه تخلخلهاي آنرا بيشتر مي كنند و لبه هاي آنرا براش (مدور يا مقعر) مي كنند و از ساب نمد اسيدي براي براقي سطح آن استفاده مي شود كه با وجود تخلخلها و موجهاي ريزروي سطحش سنگ شكل طبيعي خويش را بيشتر حفظ مي كند و حالتي قديمي و كاركرده به خود مي گيرد. آنتيكهايي كه از شيست و لايمستون ساخته مي شوند غالبا فاقد تخلخلند.از سنگهاي آنتيك ريز بيشتر براي سنگفرش داخلي ساختمان بخصوص حمام وسرويس هاي بهداشتي وحتي آشپزخانه استفاده ميكنند.البته با آشنايي بيشتر معماران با اين سنگ كارايي زيادي
  در زيبا سازي محيط هاي داخلي و خارجي بناها بوسيله ي آن بوجود آمده.از آنجايي كه تخلخلها در سنگهاي آنتيك زياد است بعداز نصب با ريزين هاي مخصوص كه پوششي نامرئي بحساب مي آيد روي كل سنگفرش را عايق مي كنند تا آب با نفوذ در تخلخلها باعث فرسودگي سنگ نشود. براي نصب سنگهاي آنتيك ريز و طرح دار ابتدا آنرا روي تورهاي پلاستيكي مخصوص با چسب مي چسبانند و سپس در مكان مورد نظر نصب مي كنند.
  با سنگهاي آنتيك مي توان طرحهاي ظريف و زيبايي خلق كرد كه با نگاه اول به سختي مي توان باور نمود كه مصالح بكار رفته سنگ مي باشد و از آنجايي كه بشر ديگر از كاربرد مصالح مصنوعي چون كاشي و سراميك كه براق و بي روح اند وعمر مفيد پاييني دارند خسته شده از سنگ آنتيك كه حالت طبيعي بيشترو رنگهاي واقعي وعمرمفيد طولاني دارد استقبال خوبي خواهد كرد.


  کاربرد سنگ طبیعی در ساختمان

  کاربرد سنگ طبیعی در ساختمان دلپذیر اما بسیار گران می باشد.
  خواص کاربردی بسیاری موجب شده است که سنگ مصنوعی بعنوان یک محصول کم نظیر جهت استفاده در بخش های مرطوب ساختمان جایگزین سنگ طبیعی مورد توجه قرار گیرد.
  فراورده های سنگ مصنوعی کومه از دو جزء اصلی رزین های پلیمری و فیلر های کانی تشکیل شده اند که به روش ریخته گری تولید می شوند.

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]


  سنگهای پُرفیری که امروزه در محوطه سازی و نماسازی دیوارهای داخلی و خارجی به کار می روند، یکی از سنگهای آذرین بیرونی – از گروه ریولیت ها وداسیت ها هستند. این سنگها عمدتاً در پوسته زمین یافت می شوند. سازندهای حــاوی این سنگها در ایران اغلب نازک لایه هستند.
  ويرايش شده توسط E . H . S . A . N در 2012/10/03 در ساعت 11:10 PM دليل: ترکیب پست

 8. تشكرها از اين پست


 9. #25
  عضو فعال آواتار Arch-sr
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2013/6
  محل سكونت
  فعلا که کسی در وجودم زندگی می کنه
  امتیاز
  250
  پست ها
  129

  Star سنگ و کاربرد آن

  سنگ ساختمانیسنگ جسمی است طبیعی که از اجتماع یک یا چند کانی تشکیل شده است .سنگ یکی از مصالح اصلی در ساخت و ساز می باشد که در اکثر کارهایی که در مهندسیعمران ، راه ، راه آهن و بندر انجام می شود مورد استفاده قرار میگیرد . مهمترینموارد استفاده سنگ را می توان به شرح زیر گروه بندی کرد :الف) سنگهایی که به شکل بلوک در ساختمان سازی ، سدها ، باراندازها، دیوارهای جان پناه و از این قبیل استفاده می شوند .ب) سنگهایی که برای مصارف تزئینی و نمای ساختمان استفاده می شوند .ج) سنگهایی که برای سنگفرش ، کف و سقف ساختمانها استفاده می شوند .عوامل مؤثر برای انتخاب سنگ ساختمانیدر ابتدای طرح باید کاربرد موردنظر مشخص باشد و سایر عوامل با توجهبه آن تعیین شوند . به طور کلی عوامل مهم در انتخاب سنگ ساختمانی مناسب عبارتنداز: قیمت ، رنگ ، دوام و مشخصات فنی .رنگ:این عامل بیشتر از دید معماران مهم است ، اگرچه مهندسان نیز حتماروی رنگ سنگ نظر دارند . معمولا رنگهای روشن نسبت به رنگهای تیره ترجیح داده میشوند . این موضوع خصوصا در سنگهای آهکی مهمتر است زیرا اکثر رنگهای تیره سنگهایآهکی در نمای بیرون ساختمان بر اثر نور خورشید و آلودگی هوا دوام ندارد . رنگ سنگاز ویژگیهایی است که از نظر اقتصادی نیز بسیار مهم است . سنگهایی با رنگ سبز ،لاجوردی و قرمز که کمیاب هستند دارای ارزش بیشتری می باشند . گاهی فاصله دید درتشخیص رنگ سنگ اهمیت دارد . یک گرانیت با دانه بندی متوسط که دارای فلدسپاتهایصورتی است ، در فاصله دور با این ویژگی دیده نخواهد شد . همچنین یک قطعه چند رنگاز آن ، در فاصله دور به صورت تک رنگ در خواهد آمد . بنابراین باید تک رنگ یا چندرنگ بودن سنگ را در فاصله ای حدود ۲۰ تا ۵۰ سانتی متر از چشمموردنظر قرار داد .رنگ سنگهای آذرین و دگرگونی سیلیکاتی در ارتباط با رنگ فلدسپاتهایتشکیل دهنده است که برحسب نوع آن می تواند رنگهای صورتی ، کرم ، قرمز ، سبز و سفیدرا به خود بگیرد .در سنگهای رسوبی ، کانیهای اصلیمعمولا بیرنگ هستند ( مانند کوارتز و کلسیت ) اما وجود مقدار اندکی از ناخالصی هاباعث رنگی شدن این سنگها می شود که از مهمترین آنها کربن و اکسیدهای آهن است .رنگهای سیاه و آبی بر اثر وجود کربن آلی و رنگهای سبز و قرمز و زرد می تواند براثر وجود اکسیدها و هیدروکسیدهای آهن به شرح زیر به وجود آید : ثبات رنگ سنگها یکیاز ویژگیهای مهم و کاربردی آنهاست . رنگ بعضی از سنگها تغییر می کند و آنهایی کهاز مواد آلی ( خاکستری و سیاه ) تشکیل یافته اند ، تغییرات بیشتری خواهند داشت .رنگ سیاه یک گابرو با وجود کانیهای پیروکسن با دوام است ، اما رنگ سیاه سنگ آهک کهدارای مواد هیدروکربور می باشد با دوام نیست . رنگ صورتی یک گرانیت حاصل ازفلدسپاتها با دوام است ، اما رنگ سبز ماسه سنگ اگر بر اثر وجود ترکیبات آهن باشدبادوام نخواهد بود. ثبات رنگ سنگ بستگی به مکانی که سنگ در آن به کار می رود دارد. سنگ آهک سیاه اگر در داخل ساختمان به کار رود ، رنگ آن برای مدت زیادی تغییر نمیکند اما اگر در بیرون در معرض شرایط جوی خاص مخصوصا با رطوبت زیاد قرار بگیرد .تغییر رنگ آن بسیار سریع رخ می دهد . رنگ بعضی از سنگها وقتی که در معرض شرایط جویقرار گیرند تغییر می کند وو یا حتی از بین می روود . سنگ آهکهای خاکستری به مرورزمان سفید می شوند ، آهکهای سیاه به خاکستری یا خاکستری زرد کم رنگ میل می کند .در ماسه سنگها و رس ها رنگ لاجوردی و سبز که بر اثر سولفور آهن به وجود می آید ،به وسیله اکسیداسیون ابتدا به زرد مایل به سبز و سپس به زرد یا قرمز تبدیل می شود .یکی از علل دیگر در تغییرات رنگ که کمتر مورد توجه قرار می گیردوجود کانیهای ناپایدار است که به سهولت به کانیهای دیگر تبدیل می شوند ..تغییراترنگ در سنگهای سفید نیز رخ می دهد . معمولا این سنگها کدر می شوند و بر اثر فعل وانفعالات شیمیایی در مجاورت رطوبت لکه هایی در سطح آنها به وجود می آید . فرسودگیاین نوع سنگ ها بیشتر در شهرهای صنعتی و اقلیم های گرم و مرطوب پدید می آید ، درصورتی که در هوای خشک و تمیز دوام این نوع سنگها بیشتر خواهد بود ، کدر شدن سنگ درسطح آن یکنواخت نیست و در محل درزه ها و حفره ها بیشتر است . از علل دیگر تغییررنگ در سنگها شورده زدگی است که به صورت لکه های سفید رنگ سطح آن را می پوشاند .این لکه ها معمولا از ذرات کربنات کلسیم یا سولفات کلسیم تشکیل شده ، و گاهی باکلرورها و نیتراتها نیز همراهند . شوره زدگی پیش از آنکه به نوع سنگ مورد استفادهمربوط باشد ، به بی توجهی در نصب آن برمی گردد . نمکها در صورتی که تبخیر سطحی پیشآید روی سطح تشکیل بلور می دهند و چنانچه تبخیر در سطح زیرین پیش آید نمک در درونسنگ انباشته می شود .تغییر رنگ سنگ به اهداف طرح و زیبایی آن آسیب می زند ، بنابراینباید در انتخاب سنگ به این نکات توجه کرد :الف) به هنگام انتخاب سنگ موردنظر ، به کارکرد آن در ساختمانهایموجود با شرایط اقلیمی مشابه دقت شود . معدنکاران و شرکتهای سنگبری که با سنگموردنظر سر و کار دارند می توانند مشاوران خوبی در این زمینه باشند.ب) اغلب سنگهای آهکی سیاه در بیرون ساختمان در معرض شرایط جوی ونور آفتاب تغییر رنگ می دهند .ج) کانیهای ناپایدار حتی به میزان کم باعث تغییر رنگ می شوند . پیشاز انتخاب سنگ ، این موضوع را می توان به وسیله مطالعه پتروگرافی بررسی کرد .د) صیغلی بودن سنگ به دوام رنگ آن کمک خواهد کرد .دوام :دوام یک سنگ ساختمانی پایداری آن در مقابل تهاجام شیمیایی و عواملهوازدگی است. متاسفانه دوام سنگ که باید مهمترین عامل در انتخاب سنگ باشد ، اغلبمورد توجه قرار نمی گیرد . بسیاری از ساختانی گران قیمت وجود دارد که در انتخابسنگ آنها به این موضوع توحه نشده و از این ناحیه متضرر شده اند . از عوامل طبیعیکه روی این موضوع اثر می گذارند ، ساخت ، بافت و ترکیب کانی شناسی را می توان نامبرد . موقعیت نصب سنگ در ساختمان و کاربرد آن نیز عامل دیگری است که روی دوام سنگموثر است . علاوه بر این ، شرایط آب و هوایی نیز بسیار مهم است . در آب و هوای گرمو مرطوب ، هوازدگی شیمیایی و در آب و هوای سرد و خشک ، هوازدگی فیزیکی مؤثرتر است .ساخت :هر ضعفی در ساختار سنگ اثر تهاجم عوامل هوازدگی را سرعت می بخشد .بنابراین سطوح درزه ها ، سطوح لایه بندی ، سطوح گسل یا هر نوع شکاف ناشی از گسل یاچین خوردگی ( شامل ترکهای برشی ) همگی شرایط مناسب را برای تأثیر عوامل هوازدگی ویخبندان به وجود می آورند .بافت:سنگ ممکن است دارای دانه های هم اندازه از نوع درشت دانه یاریزدانه ، یا دارای بافت پرفیری ( دانه های نامساوی ) باشد . سنگهای درشت دانهزودتر از سنگهای ریزدانه گسیخته می شوند ، بخصوص به تغییرات دما حساس اند . ایننوع گسیختگی حداقل تا حدودی به علت تفاوت ضرایب انبساطی کانیهای سازنده سنگ مربوطمی باشد . سنگها همچنین ممکن است متراکم یا متخلخل باشند . سنگ متراکم دیرتر ازسنگ متخلخل متلاشی می شود . سنگهای متراکم تقریبا غیرقابل نفوذند ، لذا عواملهوازدگی نمی تواند سریعا عمل نماید . از طرف دیگر ، سنگهای با تخلخل باز و مویین ،آب را به سادگی جذب می کنند و بر اثر یخبندان دچار ترک خوردگی می شوند .ترکیب شناسی:از آنجایی که کانیهای مختلف دارای مقاومتهای متفاوتی در برابر هجومعوامل هوازدگی می باشند ، طبیعی است که سنگها به دلیل دارا بودن کانیهای سازندهمتفاوت ، دارای مقاومتهای گوناگونی نیز در برابر هوازدگی اند و آنهایی که دارایکانیهای با مقاومت کمتر هستند ، زودتر بر اثر عوامل مختلف آسیب می بینند .کانیهای مضر:برخی از کانیهای مشخص ( سولفورهای آهن ) را می توان در کلیه شرایطبه عنوان کانیهای مضر در نظر گرفت ، در حالی که برخی از کانی های دیگر ، مانندمیکا فقط در مقادیر زیاد و در برخی از سنگها مانند ماسه سنگها و مرمرها مضر هستند. یکی از علل تغییر رنگ در سنگها که کمتر مورد توجه قرار می گیرد ، وجود کانیهایناپایدار است که به سهولت به کانی دیگری تبدیل می شوند ، این کانیها اغلب از نوعسولفورهای آهن بوده ، در مجاورت رطوبت اکسیده شده و به هیدروکسید تبدیل می شوند کهنتیجه آن لکه دار شدن سنگ است .عوامل مؤثر در عمر مفید سنگ ساختمانی :بسیاری از سنگهای ساختمانی بر اثر استخراج نادرسیت هدر می روند .استفاده از مواد منفجره یا استفاده نامناسب از امته های حفاری ممکن است منجر بهایجاد ترکهایی در سنگ شود . ممکن است برخی از ترکها میکروسکوپی باشند ، اما حتی دراین مقیاس نیز باعث نفوذ عوامل تخریب و در نتیجه تلاشی سنگ می شوند . در موردسنگهای لایه لایه فرآوریهایی از قبیل برش و صیقل از جهت سطوح موازی لایه بندی صورتگیرد . اگر در مراحل استخراج ، ساب و صیقل سنگ نیز بیدقتی شود ، سبب ایجاد ترک ،درزه در سنگ می شود در نتیجه پدیده هوازدگی سریع خواهد شد.سنگ انتخابی باید از هر گونه درزه ، ترک ، شکاف یا سایر نقاط ضعفعاری باشد .سنگ را باید قبل از انتخاب آزمایش کرد . آزمایشهای مورد نیاز براساس کاربرد سنگ باید تعیین شوند .قبل از انتخاب سنگ باید آن را با مطالعات میکروسکوپی بررسی نمود ودر صورت وجود مقادیر بیش از حد کانیهای مضر و ناپایدار به صورت تجمعی از به کاربردن آنها در ساختمان پرهیز نمود .تراکم یک سنگ لزوما تضمین کننده دوام آن نیست .سنگهای با مقدار جذب آب زیاد فقط در نواحی خشک استفاده شوند .سنگهای با تخلخل خیلی زیاد نباید در اقلیم های سرد و مرطوب استفاده شوند . در شرایطخاص جهت محافظت سنگ می توان از پارافین یا مواد مخصوص استفاده نمود .آزمایش مقاومت در یخبندان برای سنگهایی که در مناطق سرد به کار میروند ضروری است . طراح برای این آزمایش باید تعداد دوره های لازم یخبندان را باتوجه به محل کاربرد تعیین نماید .در محیط هایی که با گازها و مواد شیمیایی سر و کار دارند باید دوامسنگ موردنظر در برابر این مواد با آزمایش بررسی شود . کلا سنگهای آهکی و ماسهسنگهایی که سیمان آنها از نوع آهکی باشد ، نسبت به این محیط ها پایداری کمتریدارند .ویژگیهای فنی سنگها :ویژگیهای فنی سنگها که با آزمایشهای شیمیایی ، فیزیکی و مکانیکی بهدست می آید به علت تنوع بافت ، ساخت و شرایط تشکیل سنگها ، بسیار متفاوت می باشد .با تجزیه شیمیایی سنگها می توان تا حدودی ترکیب شیمیایی آنها را به دست آورد و آنرا به عنوان مکمل همراه با بررسیهای کانی شناسی میکروسکوپی مورد استفاده قرار داد. علاوه بر این ، وجود ترکیبات مضر از قببل پیریت ، قطعات درشت میکا ، تالک و غیرهرا میتووان تعیین نمود . برای سنگهایی که در مجاورت آبهای شور به کار می روند ،حتما باید آزمایشهای شیمیایی به عمل آید . از آزمایشهای فیزیکی و مکانیکی به طورگسترده ای برای طبقه بندی سنگها استفاده شده است که از آن جمله می توان وزن مخصوص، مقاومت فشاری در یخبندان را نام برد .وزن مخصوص:گاهی اوقات وزن سنگ می تواند مهم باشد ، برای ساخت لنگرگاهها ودیوارهای ساحلی داشتن دیوارهای با چگالی بالا مهم است زیرا سنگ در آب غوطه ور میشود و قسمت مهمی از وزن موثر خود را از دست می دهد . از طرف دیگر ، در بنای طاق یاگنبد نیاز به استفاده از سنگهای سبک می باشد . در یک طبقه بندی ، سنگ ها بر اساسوزن مخصوص به دو گروه سبک با وزن مخصوص کمتر از ۸/۱ و سنگین با وزن مخصوص بالای ۸/۱ گروه بندی شده است . بر این اساس کاربرد سنگهای سبک برای ساختدیوار در مناطق نزدیک به معدن و برای سنگهای سنگین برای انواع کاربردهای مهندسی ازقبیل شالوده ، کف ، دیوار حائل ، سنگ نما و غیره ذکر شده است .بر اساس طبقه بندی دیگر ، سنگها بر اساس وزن مخصوص به شکل زیر گروهبندی شده اند :۱) سنگهای خیلی سبک (شناور در آب ) ۱ وزن مخصوص ظاهری۲) سنگهای سبک ۵/۱ ۱۳) سنگهای با وزنمتوسط ۵/۲/ ۵/۱۴) سنگهای سنگین ۳ ۵/۲۵) سنگهای خیلی سنگین۳وزن مخصوص در جلاپذیری سنگ اهمیت دارد به طوری که سنگهای با وزنمخصوص کمتر از ۵/۱ جلای مناسب نمی پذیرند و وزن مخصوص بالای ۲/۲ به خوبی جلاپذیرند .وزن مخصوص سنگهای ساختمانی باید تا تدوین وتصویب استاندارد ملی ایران ، مطابق با استاندارد: ASTM C ۹۷اندازه گیری شود .میزان جذب آب :میزان جذب آب ، مقدار آبی است که سنگ بر حسب درصد وزن خشک خود جذبمی نماید . میزان جذب در سنگها بسیار متفاوت بوده و گاه ممکن است در یک نوعتغییراتی مشاهده شود . اما به طور کلی این مقدار در سنگهای آذرین خیلی کم است .سنگ آهک ها و ماسه سنگ ها مقادیر مختلفی را نشان می دهند در کل برای سنگهایساختمانی میزان جذب آب باید پایین باشد .برای اندازه گیری جذب آب سنگ باید تا تصویب استاندارد ملی ایران ،از روش استاندارد: ASTM C ۹۷استفاده شود .تخلخل و ارتباط آن با جذب آب :تخلخل نشان دهنده حجم فضاهای خالی موجود در سنگ است و لذا سنگ باتخلخل کم مقدار کمی می تواند آب جذب کند ، اما سنگ با تخلخل زیاد ممکن است مقادیرزیادی آب جذب و در خود نگه دارد .البته باقیماندن آب در سنگ بستگی به ابعاد و شکل منافذ نیز دارد .منافذ کوچک به خاطر خاصیت مویینگی ، آب بیشتری جذب می نمایند و بالعکس اگر منافذبزرگ باشند آب ساده تر خارج می شود . در برخی موارد علی رغم تخلخل بالا ، میزانجذب آب پایین مشاهده می گردد و لزوما رابطه مستقیمی بین این دو وجود ندارد .سنگها را بر اساس درصد تخلخل ظاهری به گروههای زیر تقسیم می کنند :سنگهای با تخلخل خیلی زیاد بالاتر از ۲۰ درصدسنگهای با تخلخل زیاد ۱۰ تا ۲۰ درصدسنگهای با تخلخل نسبتا زیاد ۵ تا ۱۰ درصدسنگهای با تخلخل متوسط ۵/۲ تا ۵ درصدسنگهای با تخلخل کم ۱ تا ۵/۲ درصدسنگهای خیلی متراکم کمتر از یک درصدمقاومت فشاری :مقاومت فشاری سنگ حد پایداری آن را برابر نیروهای فشاری اعمال شدهنشان می دهد . به این خاصیت بیش از حد توجه شده است . از این رو اکثرا این تنهاآزمایشی است که بر روی سنگ انجام می شود . سنگهایی که برای مقاصد ساختمانی استفادهمی شوند ، به ندرت مقاومتی کمتر از ۴۰ مگا پاسکال از خود نشان می دهند ودر بسیاری موارد بخصوص در سنگهای آذرین از ۱۴۰ تا ۲۰۰ مگا پاسکال و حتی بیش از این مقدار را هم میتوان مشاهده کرد . درحالی که در پی بلندترین ساختمانها فشار وارده احتمالا بیش از یک مگاپاسکال نخواهدبود . مقاومت فشاری سنگ معمولا به وسیله جک فشاری با شکستن نمونه های مکعبی یااستوانه ای به دست می آید . برای اینکه نتایج آزمایشهای مختلف قابل مقایسه باشدباید شرایط آزمایش کاملا یکسان باشد . دلیل این موضوع ، اثر عوامل مختلف بر روینتایج آزمایش است که از آن جمله ، روش استخراج ، میزان هوازدگی سنگ ، روش آمادهسازی نمونه ، درجه خشک بودن سنگ ، دمای محیط آزمایش ، جهت بارگذاری نسبت به لایهبندی ، مشخصات صفحات نگاهدارنده نمونه ها و غیره را میتوان نام برد . لذا مشخص استکه آزمایش باید استاندارد باشد و برای کلیه کارها از روش استاندارد تبعیت شود .مقاومت فشاری سنگ به وضعیت دانه بندی سنگ بستگی دارد . در سنگهای آواری مقدار ونوع سیمان و در سنگهای آذرین یا دگرگونی نحوه اتصال دانه ها اهمیت زیاد دارد .برای اندازه گیری مقاومت فشاری تا هنگام تدوین و تصویب استاندارد ملی ایران ازاستاندارد: ASTM C ۱۷۰استفاده شود


  منبع:
  http://www.mohandesi sakhteman.blogfa.com
  .

 10. تشكرها از اين پست


 11. #26
  تازه وارد
  رشته
  مهندسی عمران
  تاريخ عضويت
  2012/2
  امتیاز
  16
  پست ها
  15

  پيش فرض

  اگر کسی از این سنگ ها هم عکس داره (آباده ،نهبندان ؛ انواع تراورتن ها) هماینجا آپلود کنه تاپیک جامعی میشه...

 12. #27
  تازه وارد
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2014/5
  امتیاز
  10
  پست ها
  2

  پيش فرض

  سلام.میخوام درباره سنگهای مصنوعی پایه رزین تحقیق کنم...ممنون میشم اگه کسی به من یه منبع معرفی کنه..تو اینترنت هرچی میگردم مطالب خوبی پیدا نمیکنم..درباره نحوه ساخت و ویژگیها و ....ممنون

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

تاپیک های مشابه

 1. معرفی چند سنگ قیمتی و ناز و خشگل !!!!
  توسط morteza_420 در تالار مهندسی معدن
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2007/9/09, 10:13 AM
 2. سنگ معدن نمک طعام (هالیت)
  توسط M.Deylamian در تالار مهندسی معدن
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2007/6/19, 02:54 PM
 3. نحوه تشکیل زغال سنگ و نفت
  توسط mahdi.adelinasab در تالار مقالات مهندسی نفت
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2007/5/26, 12:54 AM
 4. تولید سنگ های ساختمانی و تزئینی
  توسط mirzaei در تالار بازارچه
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2007/5/18, 05:56 AM

عبارت‌های مرتبط

نحوه ساب زدن سنگ

برای یک متر مکعب نتن جهت ساختن سنگ مصنوعی رزین لازم است

آموزش چسباندن سنگ آنتیک

آموزش رزین کردن سنگ تراورتن

چسباندن سنگ آنتیک

نحوه اجرای سنگ تراورتن شکسته ساب خورده در کف پیاده رو

سنگ مصنوعی

نحوه ساب زدن سنک مرمر

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •