رشته مهندسی ماشینهای کشاورزی،مهندسی مکانیک،مکانیک بیوسیستم

Bio System

عضو جدید
رشته مهندسی ماشینهای کشاورزی به دلیل جمع شدن حدودا 80 درصد مکانیک+موضوعات عمومی کشاورزی و ماشین آلات به علاوه خاک ورزی مخلوطی از تقریبا همه موضوعات است و رشته متمرکزی به وجود نیامده.طوری که خود موسسان این رشته در برخی دانشگاه ها از اون به عنوان رشته شتر گاو پلنگ یاد می کنند.
ضمن اینکه اصولا این رشته اینقدر ناشناس هست که بعضی مراکز با شنیدن اسمش یکه میخورند.
در بازار کار هم که مشخص هست شاید 10 درصد ساده ترین رشته های باقی گرایش ها هم شناخته شده نیست.
ضمن اینکه اسم " کشاورزی" تو این رشته با دید نا مناسبی رو به رو میشه.
چرا که مراکز صنعتی این رشته رو مکانیک نمیدونن و ریسک نمیکنن که به جای یه مکانیک استفاده کنن و مراکز کشاورزی هم بیشتر دنبال افرادی که مستقیما با زراعت مرتبط هستند میگردند و این فارغ التحصیلان با این چاقوی دو لبه رسما کاری از پیش نمی برند.
کاش به جای تاسیس این گونه رشته های گنگ و ناشناس در رشته های متمرکز حرکت بشه.
این رشته برای کشوری مثل ایران با این شرایط اصلا کارایی نداره جز اینکه عمر بسیاری از افراد در این رشته از بین میره و آیندشون هم دچار تباهی میشه.
چرا فردی اینهمه تلاش کنه و بعدا با اسم کشاورزی مورد تحقیر برخی مراکز یا افراد قرار بگیره.
اره این رشته نمیخواهد جزء دانشکده های فنی باشه لزومی نداره بچه های ریاضی همه تلاششون در مقطع دبیرستان را با گذراندن این رشته تلف کنند.
نبود مشاوره درست در مدارس و دانشگاه ها دید درستی برای خواندن و ادامه دادن به دست نخواهد داد.

از دوستان دعوت میکنم تو این بحث شرکت کنن

آخرین ویرایش توسط مدیر:

eng-tractor

عضو جدید
بیو سیستم اسم رشته ما در خارج کشور است

بیو سیستم اسم رشته ما در خارج کشور است

بله مطالبی که گفتی تا حدودی قبول دارم:smile:
ولی
هرکسی تو هر جایی یا حرفه و رشته ای که باشه و حرف واسه گفتن داشته باشه دچار آینده مبهمی
نمیشه:surprised:

ما هم باید با تلاشمون اینو به اونایی که فکرهای فوق رو در باره این رشته (ی پر از مسائل کشف نشده و مسائلی که جا کار دارن) نمی کنن:cool:

Bio System

عضو جدید
این رشته بین رشته های سازمانی و چارت هایی که ارائه میدن تعریف نشده هست.
حتی سازمان هایی مثل جهاد کشاورزی که جزء مراکز اصلی هستن هم نیازی به این رشته ندارن.
یک فارغ التحصیل زراعت به راحتی با گذراندن یک دوره عملی ماشین آلات همزمان با نظارت بر زمین میتونه کارهای یک فارغ التحصیل ماشین آلات رو انجام بده.
اگه بین همه رشته های فنی مهندسی علوم پایه هنر و سایر گروه ها تحقیق کنید متوجه میشید که گنگ ترین و گم ترین رشته بین تمام رشته هاست.
گول متونی که در مورد این رشته به میزان فراوان توی اینترنت هست رو نخورید.این موضوعات مثل خیلی موضوعات دیگه در مورد ایران مصداق نداره.

javadv

عضو جدید
این رشته بین رشته های سازمانی و چارت هایی که ارائه میدن تعریف نشده هست.
حتی سازمان هایی مثل جهاد کشاورزی که جزء مراکز اصلی هستن هم نیازی به این رشته ندارن.
یک فارغ التحصیل زراعت به راحتی با گذراندن یک دوره عملی ماشین آلات همزمان با نظارت بر زمین میتونه کارهای یک فارغ التحصیل ماشین آلات رو انجام بده.
اگه بین همه رشته های فنی مهندسی علوم پایه هنر و سایر گروه ها تحقیق کنید متوجه میشید که گنگ ترین و گم ترین رشته بین تمام رشته هاست.
گول متونی که در مورد این رشته به میزان فراوان توی اینترنت هست رو نخورید.این موضوعات مثل خیلی موضوعات دیگه در مورد ایران مصداق نداره.

با سلام خدمت دوستان محترم
دوست عزیز من حق را به شما می دهم چون بازار کار در این رشته بد است
امیدوارم نظرات بنده هیچ کسی را آزرده نکند پس ببخشید
ولی یک مهندس ماشینهای کشاورزی باید توانایی های بیشتری در زمینه ماشین آلات کشاورزی داشته باشد این فردی که از رشته زراعت گفتید فقط به عنوان یک اپراتور ماشین محسوب می شود و مطمئنا افراد بهتری بدون هیچ تحصیلی با مدتی کار عملی بر روی یک دستگاه اپراتوری خواهند کرد
به نظر من باید یک مهندس ماشینهای کشاورزی باید بتواند از ماشینهای پیشرفته کشاورزی سر در بیاورد و بتواند بر آن مهندسی کند ( تحلیل کار ماشین، طراحی ، مهندسی معکوس و ...) و بتواند نواقص را تشخیص دهد در جهت طراحی بهینه و جدید
متاسفانه به تجهیزات و ماشینهای کارگاهی دانشگاهها دقت کنید شبیه به موزه ماشین آلات می مونه و شاید بعضی از آنها امروزه به کار نیاید
به نظرم اگر واقعا مدیران می خواهند در این رشته دارای تکنولوژی و نوآوری باشند باید اول از خود دانشگاه شروع کنند تجهیزات و ماشینهای به روز خریداری و از اساتید و متخصصان حرفه ای در این زمینه برای آموزش استفاده کنند تا دانشجو مشکلات و کاستی ها در زمینه ماشینهای کشاورزی را بشناسد و یک ایده برای خود داشته باشد تا وارد صنعت شود
اگر به بازار هم دقت کنید می بینید که اکثر ماشینهای کشاورزی پیشرفته مستقیما با مهندسی خارجی ها وارد کشور شده و هیچ مهندسی روی آن صورت نمی گیرد و فقط به مصرف می رسد و این وسط دلالان به سود می رسند
ماشین آلات معمولی هم چون دارای نوآوری کمی است نمی تواند با ماشینهای خارجی مقابله کند
فقط با تئوری نداشتن شناخت از مشکلات مربوط به ماشین آلات، بدون تجهیزات به روز و مهندسی معکوس نکردن در جهت تحلیل ماشینهای به روز خارجی، به نظرم همچنان بازار کار همین طوری ادامه دارد چون نیازی به ماها پیدا نخواهند کرد

امیدوارم نظرات مفید واقع گردد
و انشاالله خداوند یاری دهد
با تشکر

Bio System

عضو جدید
ضمن تشکر از پیام دوستمون از زبان یکی از حرفه ای ترین و خاک خورده های این رشته که واقعا در حد بالایی کار کرده یه حرف رو دقیقا نقل میکنم:

"این رشته بازار کار بسیار محدودی داره چون برای طراحی نیازی بهشون نیست و از یه مکانیک به خاطر اینکه از "مواد" بیشتر اطلاعات داره و موضوعات طراحی رو کامل تر طی کرده میشه استفاده کرد.ضمنا کشاورزی ایران طوری هست که با یه تلورانس خفیبف هم ماشین آلات کار میکنه حتی اگه فقط خیلی از خواص خاک هم سر در نیاره.
هرچند با یه مطالعه کلی میتونه به این میزان موضوعات هم تسلط پیدا کنه.شما باید خیلی کار کنید و زحمت بکشید که به عنوان ماشین آلاتی کار کنید و به صورت عملی به تمام موضوعات تسلط پیدا کنید
"در ادامش هم گفت"
ده ها فارغ التحصیل میشناختم که مدارک و مدارج مختلف ماشین آلات داشتن ولی چون بیشتر تئوری بود ما نمیتونستیم ازشون کاری بخوایم حتی میزان فعالیت عملیشون هم برای ما راضی کننده نبود"خودتون هم میتونید با یه تحقیق سر انگشتی متوجه شید حداقل 90 درصد فارغ التحصیلای این رشته دارن تو زمنیه های غیر مرتبط فعالیت میکنن.البته این در صورتیه که اون حوزه ها بازدهی داشته باشه واقعا.

پسر بهاری

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کاملا موافقم......تازه اگه به سمت طراحی ماشینالات هم پیش بریم(خودمون نه کشورمون ک فقط وارد کننده است)با مشکلات بزرگی رو ب رو میشیم...ک کوچکترینش بی اهمیت جلوه دادن طرح هستش...

mahsa728

عضو جدید
یعنی اگر این رشته رو قبول بشم نرم؟الان فیزیک توی پیام نور میخونم بنظرتون فیزیک هرو ادامه بدم یا اینکه اگر اینو قبول شدم اینو برم؟

Bio System

عضو جدید
یعنی اگر این رشته رو قبول بشم نرم؟الان فیزیک توی پیام نور میخونم بنظرتون فیزیک هرو ادامه بدم یا اینکه اگر اینو قبول شدم اینو برم؟

این رشته بیشتر کار فیزیکی میخواد که فک نمیکنم شما بخواید انجام بدید.باقی مسائل هم توضیح داده شده.در این مورد به دیگران هم هشدار بدید.
امروز اسم رشته مهم نیست.باید ببینید چرا و با چه پشتوانه و حمایتی میخواید بخونید.

mahsa728

عضو جدید
الان عذاب وجدان گرفتم:(فکر نمیکردم اینجوری باشه بازار کارش:cry:ممنون از توضیحات کامل و جامعتون:smile:

Bio System

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان محترمدوست عزیز من حق را به شما می دهم چون بازار کار در این رشته بد استامیدوارم نظرات بنده هیچ کسی را آزرده نکند پس ببخشیدولی یک مهندس ماشینهای کشاورزی باید توانایی های بیشتری در زمینه ماشین آلات کشاورزی داشته باشد این فردی که از رشته زراعت گفتید فقط به عنوان یک اپراتور ماشین محسوب می شود و مطمئنا افراد بهتری بدون هیچ تحصیلی با مدتی کار عملی بر روی یک دستگاه اپراتوری خواهند کردبه نظر من باید یک مهندس ماشینهای کشاورزی باید بتواند از ماشینهای پیشرفته کشاورزی سر در بیاورد و بتواند بر آن مهندسی کند ( تحلیل کار ماشین، طراحی ، مهندسی معکوس و ...) و بتواند نواقص را تشخیص دهد در جهت طراحی بهینه و جدیدمتاسفانه به تجهیزات و ماشینهای کارگاهی دانشگاهها دقت کنید شبیه به موزه ماشین آلات می مونه و شاید بعضی از آنها امروزه به کار نیایدبه نظرم اگر واقعا مدیران می خواهند در این رشته دارای تکنولوژی و نوآوری باشند باید اول از خود دانشگاه شروع کنند تجهیزات و ماشینهای به روز خریداری و از اساتید و متخصصان حرفه ای در این زمینه برای آموزش استفاده کنند تا دانشجو مشکلات و کاستی ها در زمینه ماشینهای کشاورزی را بشناسد و یک ایده برای خود داشته باشد تا وارد صنعت شوداگر به بازار هم دقت کنید می بینید که اکثر ماشینهای کشاورزی پیشرفته مستقیما با مهندسی خارجی ها وارد کشور شده و هیچ مهندسی روی آن صورت نمی گیرد و فقط به مصرف می رسد و این وسط دلالان به سود می رسندماشین آلات معمولی هم چون دارای نوآوری کمی است نمی تواند با ماشینهای خارجی مقابله کندفقط با تئوری نداشتن شناخت از مشکلات مربوط به ماشین آلات، بدون تجهیزات به روز و مهندسی معکوس نکردن در جهت تحلیل ماشینهای به روز خارجی، به نظرم همچنان بازار کار همین طوری ادامه دارد چون نیازی به ماها پیدا نخواهند کرد
از اینکه پاسخ رو خودتون گفتید متشکرم.شما خودتون هم میگین که اصولا تو این رشته کاری نمیشه و به قول شما چند تا ماشین آلات مثه موزه هست که میتونید یه نگاهی بندازید.اینکه این رشته اصلا تو شاخه رشته های فنی-مهندسی نیست و همه درسای فنی رو داره یه جور بیگاری از دانش آموختگان این رشته هست.

حامد۲۵

عضو جدید
سلام مهندسنین عزیز من که ۲سال عمر خودمو تو رشته ماشین آلات برباد دادم ۳ساله مکانیک ماشین سنگین کار میکنم و تو این مدت لیسانس مکانیک گرفتم هیچی تو دانشگاه یاد نگرفتم همش تجربیات و تحقیقهای خودمه،خیلی زجر کشیدم ولی حالا دوسدارم ببینم یه استاد دانشگاه از تعمیرات هم چیزی میدونه؟بلده آچار دست بگیره؟نظام آموزشی؟!!

moh3n70

عضو جدید
سلامــ
من خودم این رشته رو خوندم و بهشم علاقه دارم و علاقه خواهم داشت
اصولا این حرفی که داداشمون زدن مال کسایی که عشق اسم مکانیکن و دوست دارن اسم مکانیک رو صرف یدک بکشن بعد که اومدن به این رشته به جای اینکه بشینن درس بخونن پوز مکانیک بودن رو میدن بعد که می بینند کسی به آدم بی سواد ارزشی قائل نیست دوچار سرخوردگی میشن و از زمین و زمان بد میگن... و اسم و رسم این رشته رو هم خراب میکنن ما آدمای زیادی رو داریم که تو این رشته درس خوندن و موفق هم هستند.و قرار هم نیست که همه به یک سطح برسن هر کس قدر تلاش خودش به موفقیت میرسه ;)
در ثانی اسم رشته همه عوض شده (مکانیک بیوسیستم با 3 گرایش 1.طراحی وساخت 2. انرژی 3.فن آوری پس از برداشت )

آخرین ویرایش توسط مدیر:

عاشق پیشه

عضو جدید
نگران نباشید شما تنها نیستید
تمام فارغ التحصیلان رشته های دانشگاه های ایران همین سرنوشت را دارن
دیر یا زود داره سوخت و سوز نداره جانم:D

Bio System

عضو جدید
سلامــ
من خودم این رشته رو خوندم و بهشم علاقه دارم و علاقه خواهم داشت
اصولا این حرفی که داداشمون زدن مال کسایی که عشق اسم مکانیکن و دوست دارن اسم مکانیک رو صرف یدک بکشن بعد که اومدن به این رشته به جای اینکه بشینن درس بخونن پوز مکانیک بودن رو میدن بعد که می بینند کسی به آدم بی سواد ارزشی قائل نیست دوچار سرخوردگی میشن و از زمین و زمان بد میگن... و اسم و رسم این رشته رو هم خراب میکنن ما آدمای زیادی رو داریم که تو این رشته درس خوندن و موفق هم هستند.و قرار هم نیست که همه به یک سطح برسن هر کس قدر تلاش خودش به موفقیت میرسه ;)
در ثانی اسم رشته همه عوض شده (مکانیک بیوسیستم با 3 گرایش 1.طراحی وساخت 2. انرژی 3.فن آوری پس از برداشت )

سلام
دوست عزیز تو همه مقاطع و همه دانشگاه ها فارغ التحصیلان زیادی هستن که به شخصه دیدم دارن کارای بی ارتباط به این رشته انجام میدن.کارای حتی کم بازده ولی از سر اجبار.خیلیا تغییر رشته دادن و بعضیا هم قید مدرک و درس رو زدن و به کار آزاد رو آوردن.
به نظرت اینکه یه ارگان بگه 50 تا لیسانس و فوق لیسانس به ما مراجعه کردن و ما نیازی نداریم چی معنایی داره؟ الان کسایی که به از همه شاخه های بر فرض حسابداری خوندن شانس خیلی بالایی برای فعالیت داشتن ولی بچه های این رشته با وجود خوندن درسای سنگین باید تو چند راهی قرار بگیرن.
ضمنا به مقدار درس خوندن نیست در غیر اینصورت فوق دیپلم یه رشته دیگه رو به لیسانس و فوق لیسانس این رشته ترجیح نمیدادن.

بالا