تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

mahdi.parviz

عضو جدید
سلام
من ژورنالیست ماهنامه تهویه مطبوع هستم http://www.hvac.ir/matboo.aspx تصمیم دارم بخش هایی مثل معرفی پروژه،وضعیت آکادمیک تاسیسات در ایران، بازار کار تاسیسات در ایران و هر ایده ی جدید دیگری که به ذهن شما دوستان برسد را اضافه کنم. تقاضا دارم اگر از دوستان کسی تمایل به معرفی پروژه، پایان نامه، معرفی شرکت جدیدالتاسیس یا با سابقه اش و مصاحبه به عنوان یک فارغ التحصیل تاسیسات دارد. با من تماس بگیرد.

سلام اول به مهندس دهقان سلام برسونید و تشکر بابت این چند ماهنامه
ثانیا من تو نمایشگاه کتاب ثبت نام کردم اما هنوز مجله دستمون نرسیده قبلا آبونمان بودیم

meelad7

عضو جدید
1- آیا بالابردن دمای مازوت جهت روانسازی، همان کاهش ویسکوزیته می باشد؟
2- بهترین روش کاهش ویسکوزیته مازوت چیست؟
3-ایمن ترین درجه برای گرم کردن و روان سازی مازوت چند درجه سانتیگراد می باشد؟
4- در مورد امواج اولترا سونیک و مولدهای آن کسی می تونه کتاب، مولد یا راهنمایی داشته باشه؟

با سپاس

anishtain4

عضو جدید
1- آیا بالابردن دمای مازوت جهت روانسازی، همان کاهش ویسکوزیته می باشد؟
2- بهترین روش کاهش ویسکوزیته مازوت چیست؟
3-ایمن ترین درجه برای گرم کردن و روان سازی مازوت چند درجه سانتیگراد می باشد؟
4- در مورد امواج اولترا سونیک و مولدهای آن کسی می تونه کتاب، مولد یا راهنمایی داشته باشه؟

با سپاس

1. آره مشعل های گازوییلی که دستی تولید میشن رو هم نگاه کنی عملا همین کار رو می کنن، یه پیش گرمایش ایجاد می کنن.
2. فکر می کنم چون تو نیروگاه شهیدرجایی هم دیدم بعد از منبع ذخیره گرم می کردن که راحت پمپ شه تا بویلر ها.
3،4. از بچه هایی که تو کار نیروگاه هستن بپرس بچه های تاسیسات زیاد تو این زمینه تجربه ندارن چون با مشعلی های گازوییلی و گازی کار می کنن بیشتر

mahdi5699

عضو جدید
عایق کاری کانال هوا

عایق کاری کانال هوا

سلام از مهندسین محترم مکانیک خواهشمندم اگه در خصوص اجرای عایق کاری کاری کانال هوا ( بخصوص با استفاده از پشم شیشه و متقال و ماستیک ...) مطالبی دارن برام بذارن ممنونم نیاز فوری دارم .

mersad20

کاربر فعال
با سلام
اگر موتورخانه روی پشت بام نصب بشه (در یک شرایط خاص) ایا هد پمپ انتخابی تغییری می کنه نسبت به حالتی که روی زمین نصب بشه؟ یعنی تفاوتی در نصب روی بام و نصب در روی زمین وجود دارد؟

mahdip

عضو جدید
با سلام
اگر موتورخانه روی پشت بام نصب بشه (در یک شرایط خاص) ایا هد پمپ انتخابی تغییری می کنه نسبت به حالتی که روی زمین نصب بشه؟ یعنی تفاوتی در نصب روی بام و نصب در روی زمین وجود دارد؟
سلام حتما فرق داره تفاوتش در ارتفاع میباشد.

mahdip

عضو جدید
کتاب هزار نکته در حرارت مرکزی از مهندس شمندی کتاب جالبیه در رابطه با تاسیسات بگیرید بخونید . برای اشنایی بیشتر فصل های کتاب را واستون می نویسم.
فصل اول
اصول انتقال حرارت در ساختمان

فصل دوم
محاسبات بار گرمایی ساختمان
فصل سوم
شبکه انتقال آبگرم
فصل چهارم
تجهیزات پخش کننده گرما
فصل پنجم
سیستم حرارت مرکزی با هوای گرم
فصل ششم
تجهیزات موتورخانه، منابع و مخازن
فصل هفتم
کنترل کننده‌ها
فصل هشتم
تبدیل واحد‌ها، جداول و اصطلاحات

منبع: http://mohajersg.com/112/40-book1/92-1388-09-05-09-00-52.html

بهترین کتابی که داخل بازار شاید بتونی پیدا کنی و کمی قابل اعتماده کتاب تاسیسات آقای تهرانی 2 جلدی میباشد و بهترین کتاب در ضمینه تهویه مطبوع مجموعه کتب آقای زاره انجرقلی (هموطن اقلیت) که به واقع جزء نوابق تهویه مطبوع ایرانه میباشد.

mahdip

عضو جدید
لطفا مراحل طراحی تاسیسات آبنما را توضیح دهید

سلام اینقدر سوال شما کلیه که میشه دربارش یه کتاب گفت
از طراحی پمپ گرفته تا کفشوی هائی که نباید برای هم مزاحمت ایجاد کند و این کفشوی باعث خشک شدن دیگر حوضچه بالا دستی نشود.

mahdip

عضو جدید
استفاده از سرعت گیر جهت جلوگیری از پدیده سیلندر میباشد که باعث تخلیه شدن سیفونها میشود در مبحث 14 تاسیسات بهداشتی این فاصله به 3 طبقه محدود شده(چک کنید) واین مسئله ربطی به پوش فیت بودن ویا چسبی بودن ویا چدنی بودن ندارد

سلام دوست عزیزم مقررات ملی ما مربوط به ترجمه کتب قدیمی استاندارد امریکا میباشد و به روز نیست.پلی ران در پوش فیت تست کرده یعنی در سایر لوله ها نیز اشکالی ندارد.نمونه بارز و اجرائی آنرا میتوانید در برج تهران و برج امید که هم اکنون در حال اجراست با بالاترین استاندارد مشاهده کنید.

mahdip

عضو جدید
من میخام یک شیر سه راهه موتوری نصب کنم. این شیرها بصورت عمودی یا افقی باید نصب شود. لطفا بگویید به چه دلیل .ممنونم

سلام شیرهای سه راه موتوری جهت نصب استاندارد دارد و میتوانید به اساندارد سه شرکت ایرانی که نماینده برند خارجی و معتبرند مراجعه کنید از جمله :شرکت هانیول-tac- و شرکت صبا - اما شیر سه راهه را نمیتوانی بر عکس نصب کنید زیرا اکچوایتور(موتور) آن درست عمل نمیکند اما جائی که محدودیت جا دارید میتوانید با زاویه 90 درجه نصب کنید نه 180 درجه-نرم افزار انتخاب آنرا دارم کسی خواست میتوانم در اختیارش بگذارم

mahdip

عضو جدید
سلام اگر کسی درباره محل دقیق و فاصله نصب فیکس پوینت و گاید در اتصالات آکاردئونی داره به جزء استاندارد شرکت ارتعاشات صنعتی ایران ممنون میشم در اختیار بذاره.

Mehdi In

عضو جدید
سلام شیرهای سه راه موتوری جهت نصب استاندارد دارد و میتوانید به اساندارد سه شرکت ایرانی که نماینده برند خارجی و معتبرند مراجعه کنید از جمله :شرکت هانیول-tac- و شرکت صبا - اما شیر سه راهه را نمیتوانی بر عکس نصب کنید زیرا اکچوایتور(موتور) آن درست عمل نمیکند اما جائی که محدودیت جا دارید میتوانید با زاویه 90 درجه نصب کنید نه 180 درجه-نرم افزار انتخاب آنرا دارم کسی خواست میتوانم در اختیارش بگذارم

مي شه بيشتر توضيح بديد كه چرا نمي توان شير موتوري سه راهه را برعكس نصب نمود؟‌ و چرا اكچوايتر آن درست عمل نمي كند؟ مگر مكانيزمش چطور است كه با برعكس نصب كردن آن درست عمل نمي كند!

mahdip

عضو جدید
بهترین کتابی که داخل بازار شاید بتونی پیدا کنی و کمی قابل اعتماده کتاب تاسیسات آقای تهرانی 2 جلدی میباشد و بهترین کتاب در ضمینه تهویه مطبوع مجموعه کتب آقای زاره انجرقلی (هموطن اقلیت) که به واقع جزء نوابق تهویه مطبوع ایرانه میباشد.[/Q

عذر خواهی میکنم (نوابغ=درست و نوابق=غلط)

مرتضی غفاری

عضو جدید
محاسبات سر انگشتي تعداد پره هاي رادياتور

محاسبات سر انگشتي تعداد پره هاي رادياتور

براي محاسبات سر انگشتي بايد متراژ zoneمورد نظر رو تقسيم بر 1/2 كنيم تعداد پره ها بدست مياد :gol:;)

فدیا

عضو جدید
سلام میخواستم ببینم کجا میتونم اطلاعات راجع به وکیوم پکیج ها پیدا کنم.فقط یه چیزی قبلا سایت کارا تهویه را رفتم.یه چیز جدید معرفی کنید.فوری فوتیها.مرسی.

آخرین ویرایش:

soheilaw

عضو جدید
salam

salam

سلام بچه ها اگه بتونین از مبردها مطلب بزارین ممنون میشم

salam,bebakhshid man dar in morede etelati nadaram chun reshtam memariye,
vali shoma mitunid be soalam javabe bedid

explain feature of the class1,2and 3mechanical ventilation system and explain the application of the room which adopts each system

mamnuman

soheilaw

عضو جدید
salam,man 2 ta soal daram,
1-the type of water supply load in the building are differed by time periods.they are instantaneous,hourly,daily,mounthly,etc.water supply loads.explain the purpose of
each load

2-explain features of the class1,2and 3mechanical ventilation system and explain the application of the room which adopts each system
agar kasy javabe soalam ro midune kheily mamnun misham

آخرین ویرایش:

anishtain4

عضو جدید

1-the type of water supply load in the building are differed by time periods.they are instantaneous,hourly,daily,mounthly,etc.water supply loads.explain the purpose of
each load

بار آب مصرفی میشه مقدار دبی آبی که باید بگیری. کاربر این بار برای تعیین سایز لوله و مخازن تغذیه هست. مثلا شما وقتی یه شیر رو باز می کنید از اون لوله همه ی بار اون شیر داره رد میشه پس باید جواب بده، از طرف دیگه وقتی چندتا وسیله از یک لوله دارن انشعاب می گیرن اون لوله رو بر اساس جمع ظرفیت اونها سایز بندی نمی کنی!! یه مبحث هم زمانی هست که اون رو در نظر می گیرن و از طریق یه نمودار مقدار واقعی تری رو بدست میارن که با اون سایز بندی می کنن. مرحله ی دیگه ای که هست برای تعیین مخزن دوره ی کارکرد مصرف کننده ها رو در نظر می گیرن. مثلا شما اگه یه حموم دارین برای تعیین مخزن فرض نمی گیرید که دوشش 24 ساعته کار کنه، ولی مثلا یه روشویی تعداد دفعات بیشتری کار می کنه.

ixabedi

کاربر فعال
سیستم حرارت مرکزی به روش مستقیم و معکوس

سیستم حرارت مرکزی به روش مستقیم و معکوس

درسیستم حرارت مرکزی
روش مستقیم و معکوس چه تفاوتی با هم دارن؟

stefan0

عضو جدید
من فكر كنم منظور دوستمون همون چيزي كه توي صفحه 135 طباطبائي نوشته شده هستش. يعني سايه ساختمان مجاور. من به شخصه تا به حال به اين مسئله اهميتي ندادم و نديدم كسي اهميت بده و توي محاسباتش بياره.
براي وزن هم همينطور. با روشي كه توي كتابها نوشته شده نمي شه وزن ساختمان رو حساب كرد. چون هم وقت گير و در نهايت عددي كه بهتون مي ده بهش اطميناني نيست. پيشنهاد مي كنم از روشهاي تقريبي استفاده كنيد كه بر مي گرده به تجربه. و در نهايت حدس اين عدد تاثير خيلي كمي در محاسبات بار نهاييتون داره
منظورم سایه ی لبه بالا یا کنار پنجرست بابا این استادمون پدرمون رو در آورده محاسبات دقیق دستی می خوادالبته یه چیزایی فهمیدم از این qاینشاالله که درسته.الان یه سوال دیگه دارم برای محاسبه q5پلانی که من دارم 2طبقه است و باید از دو سیستم هواساز و فن کویل بگذارم . به نظر شما کدوم طبقه رو فن کویل بزارم بهتره . در ضمن برای محاسه حجم هوای نفوذی برای اتاق هایی که فن کویل داره باید از همون فرمولهای گرمایش بریم یا نه . چون داخل کتاب نوشته این فرمولها برای هواساز هستش.و سوال دیگه هم اینکه دمای هوای راهروها یا فضا های پارتیشن رو چند بگیرم .با تشکر

soheilaw

عضو جدید
salam,kasy javabe in soale mano midune?
dar morede tahvie otagh
explain features of the class1,2and 3mechanical ventaliation system and explain the application of the room which adopts each system

soheilaw

عضو جدید
dastetun dard nakone ,kheily komakam kard,faghat dar in soal bishtar az nazare zamani time porside shode,nazaretun chie?

مرتضی غفاری

عضو جدید
سلام. روش مستقيم از متراژ لوله كمتري و افت فشار بيشتري برخورداره يعني آخرين مصرف كننده داراي افت فشار بالاتري در نتيجه درجه آب رسيده به اولين مصرف كننده بالاتر و آخرين مصرف كننده كمترين درجه حرارت را داراست. در روش معكوس متراژ لوله ها بيشتر و افت فشار در تمام مسير تقريبا برابر است و در نتيجه درجه حرارت مصرف كننده ها تقريبا برابر است. يعني هزينه بيشتري لازم است. ولي معمولا داخل رايزر را معكوس و داخل ساختمان را مستقيم طراحي ميكنن . سوالي بود در خدمتم

ixabedi

کاربر فعال
در سیستم حرارت مرکزی شوفاژ تفاوت روش مستقیم و معکوس در چیه؟

anishtain4

عضو جدید
سلام. روش مستقيم از متراژ لوله كمتري و افت فشار بيشتري برخورداره يعني آخرين مصرف كننده داراي افت فشار بالاتري در نتيجه درجه آب رسيده به اولين مصرف كننده بالاتر و آخرين مصرف كننده كمترين درجه حرارت را داراست. در روش معكوس متراژ لوله ها بيشتر و افت فشار در تمام مسير تقريبا برابر است و در نتيجه درجه حرارت مصرف كننده ها تقريبا برابر است. يعني هزينه بيشتري لازم است. ولي معمولا داخل رايزر را معكوس و داخل ساختمان را مستقيم طراحي ميكنن . سوالي بود در خدمتم

مرتضی جان درست گفت به غیر از اینکه روش مستقیم افت فشار بیشتری نداره، مشکلش همون بالانس کردن سیستم هست که ایشونم گفت

anishtain4

عضو جدید
منظورم سایه ی لبه بالا یا کنار پنجرست بابا این استادمون پدرمون رو در آورده محاسبات دقیق دستی می خوادالبته یه چیزایی فهمیدم از این qاینشاالله که درسته.الان یه سوال دیگه دارم برای محاسبه q5پلانی که من دارم 2طبقه است و باید از دو سیستم هواساز و فن کویل بگذارم . به نظر شما کدوم طبقه رو فن کویل بزارم بهتره . در ضمن برای محاسه حجم هوای نفوذی برای اتاق هایی که فن کویل داره باید از همون فرمولهای گرمایش بریم یا نه . چون داخل کتاب نوشته این فرمولها برای هواساز هستش.و سوال دیگه هم اینکه دمای هوای راهروها یا فضا های پارتیشن رو چند بگیرم .با تشکر

برای دو طبقه که دوتا سیستم جدا نمی زارن!! احتمالا منظورش این بوده یه بار با هواساز چک کن یه بارم با هواساز که مقایسه کنی.

در مورد فن کویل از اونجایی که فن داخل اتاق هست تغییر فشار ایجاد نمی کنه، هواساز فشار داخل اتاق رو به صورت جزیی افزایش میده. برای فن کویل همون هوای لازم تازه رو در نظر بگیر برای بار نهان.

هوای راهروها رو به نظر من هوای بیرون بگیری بهتره چون حالت دودکشی داره و هوا توش جریان داره، ولی بعضی هام محوطه بدون تهویه در نظر می گیرن که چون تو این محوطه ها هواشون ساکنه به نظر من درست نیست خیلی. به شخصه روش اختصاصی برای این قسمت ندیدم.

منظورتو از فضاهای پارتیشن متوجه نشدم

anishtain4

عضو جدید
dastetun dard nakone ,kheily komakam kard,faghat dar in soal bishtar az nazare zamani time porside shode,nazaretun chie?

منظورتون روز و شبه؟ فکر نمی کنم چون گفته لحظه ای، ساعتی، روزانه، ماهانه و ... که اون ماهانه مربوط به تخمین هزینه های مصرفی باید باشه فکر کنم

راجع به سوال اولتون هم عرض کردم، باید یه قسمت دیگه از متنی رو که دارین بزارین، من به شخصه کلاس بندی کلی برای سیستم های دمشی ندیدم، شاید دوستان دیگه بتونن کمک کنن

am.ra6670

عضو جدید
کانال کشی تغذیه هوای مشعل های کوره

کانال کشی تغذیه هوای مشعل های کوره

با سلام خدمت دوستان عزیز
به اطلاعاتی در مورد طراحی کانال کشی هوای تغذیه مشعل های کوره احتیاج دارم مثلا در مورد انشعابات و تغذیه آخر خط، افت فشار و .... ممنون میشم کمکم کنید