نظریه ی کیفیت اسلامی ...

hamid051

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
مرسی از جوابت. فقط این برام روشن نشد که طبق چی این احادیث دسته بندی میشن...

شش تا اصل فعلا وجود داره 1- هدف و برنامه ریزی 2- مشارکت 3- محیط سالم وناسالم 4- رهبریت در کیفیت اسلامی 5- اطلاعات و بهره وری 6- اموزش
که اینها رو در صفحه 306 گفتگوی ازاد توضیح دادم دلیل این دسته بندی ها هم مشخص برای پیاده سازیش است باز هم اگر سری به 306 ازاد بزنی بهتر متوجه میشی
با تشکر

hamid051

کاربر ممتاز
با سلامی دوباره و عذر خواهی بابت تاخیر در به روز رسانی- بخش دوم حکمت ها رو کلید میزنیم اول قرار بود که خطبه ها رو بذارم اما دیدم محتوای خطبه ها بیشتر به دو بخش الهی و سیاسی ختم پیدا میکنه برای همین در اولویت اخر میذارم و بخش دوم حدیث ها رو شروع میکنم
حدیث شماره 268 با موضوع اعتدال در رفتار گروهی(مربوط به بخش 4 رهبریت در کیفیت اسلامی)
امام علی (ع) می فرمایند : در دوستی با دوست مدار کن شاید روز دشمن تو گردد و در دشمنی با دشمن نیز مدار کن زیرا شاید روزی دوست تو گردد .
جالبی این حدیث اینجاست که امام نفرمودند که تمام و کمال دوستی یا دشمنی کن فرموده اند که در دشمنی با دشمن یعنی اینکه ما فاکتور های خودمونو انجام میدم اما به صورت ضعیف و با احتیاط و طبق برنامه
کلا اعتدال یک ثبات کاری است و تمامی دوستان میدونن که ثبات کاری یک مرجع است و چقدر خوب میشه که ما در برنامه های دوستی و دشمنی هم ثبات کاری داشته باشیم
مثال های گوناگونی وجود داره برای این حدیث اما مشخصا مدیر یا سرکارگر یا لیدر باید اعتدال در روابط رو حفظ کنه
با تشکر :gol:

شادیاخ

عضو جدید
کسی میتونه تشریح کنه این مطالب چیو پیگیری میکنه ، نام تایپیک هیچ ربطی به مطالب بحث شده نداره ، اگه هدف ارتباط بین کیفیت و اسلامه مطالبی در زمینه حسادت ، صدقه ، غیرت و.... مطرح شده که چیو دنبال کنه ، "درسته یخ خوردنیه ولی باید بدونیم یخ رو تابستون میخورن نه زمستون"

hamid051

کاربر ممتاز
کسی میتونه تشریح کنه این مطالب چیو پیگیری میکنه ، نام تایپیک هیچ ربطی به مطالب بحث شده نداره ، اگه هدف ارتباط بین کیفیت و اسلامه مطالبی در زمینه حسادت ، صدقه ، غیرت و.... مطرح شده که چیو دنبال کنه ، "درسته یخ خوردنیه ولی باید بدونیم یخ رو تابستون میخورن نه زمستون"
بله مهندس چرا نشه توضیح ندیم - اخه من یادم چندین سال پیش بستنی زمستونی مد شد بود :biggrin: شما پی دی افی که در این صفحه پایین بارگذاری شده رو توجه کنید خیلی بهتر چون میدونم تمام صفحات رو نخوندیم اینو میگم ها ببینین این یک نظریه است و با این دیدگاه به این مطالب نگاه کنید و اون PDF رو دانلود و مشاهده کنید
با تشکر

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/265136-نظریه-ی-کیفیت-اسلامی/page21

شادیاخ

عضو جدید
بله مهندس چرا نشه توضیح ندیم - اخه من یادم چندین سال پیش بستنی زمستونی مد شد بود :biggrin: شما پی دی افی که در این صفحه پایین بارگذاری شده رو توجه کنید خیلی بهتر چون میدونم تمام صفحات رو نخوندیم اینو میگم ها ببینین این یک نظریه است و با این دیدگاه به این مطالب نگاه کنید و اون PDF رو دانلود و مشاهده کنید
با تشکر

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/265136-%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87-%DB%8C-%DA%A9%DB%8C%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C/page21

ممنون دانلود کردم و خوندم ، البته باید با همه پست ها مقایسه کنم تا صحتش برام ثابت بشه به هر حال ممنون

hamid051

کاربر ممتاز
ممنون دانلود کردم و خوندم ، البته باید با همه پست ها مقایسه کنم تا صحتش برام ثابت بشه به هر حال ممنون

نه من از شما ممنونم که نظرتون گفتید اگر بازهم به مشکلی برخورد کردید خوشحال میشم که بتونم جواب بدم :gol:

hamid051

کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزیز حدیث امشب به شماره 272 و موضوع اهمیت استقامت در بحران ها که در حیطه مدیریت اسلامی قرار میگیرد امام علی (ع) می فرمایند :
اگر از این فتنه ها و لغزشگاه با قدرت بگذرم دگرگونی های بسیار پدید می اورم
فکر کنم اولین دلیل این گفته این باشه که تجربه بدست امده از این بحران خیلی مفید است و تا حد خیلی زیادی کمک به پشت سر گذاشتن بحران مشابه بعدی میکنه
و مبحث دوم اینجاست که بعد یا در حین استقامت کردن خلاقیت و نو اوری پدید میاد یعنی (نیاز لازمه خلاقیت و نو اوری است )
و سوم جنب پیروزی و نگرش مثبت این قضیه هست یعنی استقامت باعث یک حس غرور انگیزی میشه و به ادم ثابت میکنه که میتونه یکسری از کارها رو انجام بده
اما نکته ای که باید اشاره کنم اینکه اول در بحرانها باید درصد ریسک مشخص بشه و تقریبا اطمینان از استقامت رو داشته باشیم و این نیروی رو بی جا استفاده نکنیم
با تشکر فراوان :gol:

شادیاخ

عضو جدید
اگر از این فتنه ها و لغزشگاه با قدرت بگذرم دگرگونی های بسیار پدید می اورم

این ساده ترین و ابتدایی ترین مطلبیه که به ذهن هر انسان عادی در مواقع درگیر شدن با مشکلات متبادر میشه ، از این سخن نه حکمتی منتج میشه نه حتی کوچکترین نتیجه علمی ، پیشنهاد میکنم خودمون رو به علم روز مجهز کنیم و سعی نکنیم به هر چیزی برچسب مذهبی بزنیم

hamid051

کاربر ممتاز
این ساده ترین و ابتدایی ترین مطلبیه که به ذهن هر انسان عادی در مواقع درگیر شدن با مشکلات متبادر میشه ، از این سخن نه حکمتی منتج میشه نه حتی کوچکترین نتیجه علمی ، پیشنهاد میکنم خودمون رو به علم روز مجهز کنیم و سعی نکنیم به هر چیزی برچسب مذهبی بزنیم

میشه فردا من پیگیر دلیل ها تون بشم در تاپیک شخصی چون احتمالا تا چند دقیق دیگه سایت بسته میشه

hamid051

کاربر ممتاز
با سلام خدمت تمام مهندسین عزیز و دوستان گرامی امیدوارم دیشب اینقدر نخورده باشید که خدای نکرده دل درد شده باشید :biggrin: حدیث امشب به شماره 278 و با موضوع ارزش تداوم عمل است امام علی (ع) میفرمایند :
کار اندکی که ادامه یابد از کار بسیاری که از آن به ستوه آیی امیدوار کننده تر است .
دیدگاه : امید به میل درونی گفته میشه که قدرت ریسک پذیری رو بالا میبره یعنی اگر 90 % یک پروژه با مشکل مواجه بشه و فقط امید بر 10 % موفقیت ان رو داشته باشیم امید میل درونی است که بر موفقیت 10 % این پروژه تاکید داره و بیشتر مهندسین هم میدونن که کسی که ریسک بالای داشته باشه سود بیشتری رو هم داره برگردیم به بحث اصلی
به نظرم از این حدیث میشه اولویت هدف های کوچیکتر رو بر هدفهای بزرگ تر رو بدونیم یعنی راه رسیدن به هدفهای بزرگ غلبه بر هدفهای کوچکتر
یکجورای چارت میشه یک چارت رو برنامه ریزی کرد اول برنامه ریزی و مشخص کردن هدفهای کوچک و بعد هماهنگی اونها و نیل به هدف بزرگ فکر کنم ساختار بر مبانی هدف دقیقا مثل این نمونه باشه
که هدفهای کوچکتر و نیل به هدفهای بزرگتر میرسه

hamid051

کاربر ممتاز
با عرض سلام و خسته نباشید راستش حدیث امشب زیاد جنبه اموزشی و مدیریتی ندارد اما بسیار چالش برانگیز هست و نگفتنش خالی از لطف است امام علی (ع) میفرمایند :
هرگاه مستحبات به واجبات زیان رساند آن را ترک کنید
این مبحث خیلی جای بحث دارد مخصوصا اینکه خیلی توی جامعه ما رایج است همیشه ما مستحبات رو انجام میدم اما واجبات رو ... اینکه به مستحبات بیشتر متوجه بشیم باعث میشه که ما از هدف اصلی اسلام دور بشیم و یکجورایی به حاشیه بپردازیم البته من نمیخوام نظرم رو تحمیل یا حتی اثبات کنم اما یک نظر شخصی و با یکذره تحقیق و انالیز مشخص میشه این گفته از اونجایی که مستحبات واجبی برای عارف است البته این هم ثابت نشده :biggrin: من اعتقاد دارم که کسی میتونه جایگاه مستحبات رو از واجبات تشخیص بده که به مرحله خاصی رسیده باشه
اگر بخوام مثالی بزنم جریانات نقدی که در سفره های زیارتی مخصوصا عربستان مصرف میشه رو میتونم مثال بزنم یک رقمی که واقعا جای بحث داره . که طبق یکسری از امار ها با این پول و استفاده از بهره این پول میشود یک پالایشگاه پتروشیمی احداث کرد اما تنها عیاداتی که از این سفر به مسافران ایرانی میرسه جدایی از معنویات فقط پولدار شدن صاحبان کایزینو های فرانسه و دیگر کشورها رو به ارمغان میاره .و عربهای که بدون هیچ زحمتی این مبلغ رو بدست می اورند من نمیخوام بگم که حج کاری شایسته یا غیر شایسته است اما این حدیث حضرت محمد (ص) رو باید یادمون باشه : چراغی که در خانه رواست در مسجد حرام است. البته این موضوع یک چرخه رو درست کرده ما یک بخشی از مخارج جنگ های رو تامین میکنیم که موشک های ان بر سر مردم سوریه و لبنان و عراق و فلسطین میباره هر چند که خودمون هم خبر نداریم
با تشکر:gol:

آخرین ویرایش:

شادیاخ

عضو جدید
هرگاه مستحبات به واجبات زیان رساند آن را ترک کنید

اتفاقا این مطلب شاید بیشترین جنبه آموزشی و مدیریتی رو همراه خودش داشته باشه ، دقیقا میشه با تئوری 80-20 تطبیقش داد، بیشترین عایدی ها همیشه از 20 درصد فعالیت ها نصیب انسان میشه که میشه گفت همون واجباته ، گاهی پرداختن به حواشی که 80 درصد فعالیت هارو تشکیل میده و همون مستحباته ما رو از اون اصول 20 درصدی غافل میکنه و یک سیستم رو رو به نابودی میبره

hamid051

کاربر ممتاز
اتفاقا این مطلب شاید بیشترین جنبه آموزشی و مدیریتی رو همراه خودش داشته باشه ، دقیقا میشه با تئوری 80-20 تطبیقش داد، بیشترین عایدی ها همیشه از 20 درصد فعالیت ها نصیب انسان میشه که میشه گفت همون واجباته ، گاهی پرداختن به حواشی که 80 درصد فعالیت هارو تشکیل میده و همون مستحباته ما رو از اون اصول 20 درصدی غافل میکنه و یک سیستم رو رو به نابودی میبره

اره قانون پارتو بود اگر اشتباه نکنم - متاسفانه امروز در جامعه ما حاشیه هاست که داره حکم فرمایی میکنه
ممنون مهندس

hamid051

کاربر ممتاز
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مهندسان عزیز خدیث امشب به شماره 281 با موضوع برتری عقل از مشاهده است امام علی (ع) می فرمایند :
اندیشیدن همانند دیدن نیست زیرا گاهی چشم ها دروغ می نمایاند اما ان کس که از عقل نصحیت خواهد به او خیانت نمیکند
دیدگاه : اندیشیدن یک مرحله قبل از تصمیم گیری است و روال کاری اون به این صورت که پیام ها به مغز ارسال و مغز بعد از انالیز اون برداشت رو انجام میده توی این بحث میخوام بگم که دیدن خودش یکی از مراحل اندیشیدن است . اما خیلی از ما هم توی جامعه هم توی محیط کار دیدیم که سوای از پارتی بازی و اینطور مسائل -به بعد دیدن هم خیلی تکیه میشه منظورم اینکه بیشتر تصمیماتی که گرفته میشه از روی دید و مشاهده انجام میشه و اتکای به مشاهده کردن ریسک خیلی بالای داره اما سرعت تصمیم گیری رو بالا میبره من قبلا با شیوه ای از مهندسی معکوس اشنا شده بودم که اینطوری تعریف میشود . یکروز مهندس های ژاپنی از جنرال موتور امریکا بازدیدکردن که بعد نقش کلی اون شرکت رو خیلی زود کشیدن و تحویل مهندسهای امریکایی دادنند - در اون بازدید از همین روش مشاهده استفاده شد - اما اشکالی که برای این شویه تصمیم گیری میتونیم بزنیم همین حدیث امام علی است یعنی درست که سرعت تصمیم گیری زیاد میشه اما خیلی ریسک بالای داره بابت اینکه امکان فریب یا حتی برداشت نادرست از این تصمیم است اما در تصمیم گیری عقلایی تصمیمات بسیار روشن و بدون خطا گرفته میشه

hamid051

کاربر ممتاز
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز حدیث امشب به شماره 278 و با موضوع جهل و خواری امام علی (ع) میفرمایند :
هرگاه خدا بخواهد بنده ای را خوار کند دانش را از او دور میسازد
دیدگاه :
خوار شدن به مرحله ای گفته میشه که فرد در یک جامعه عملی انجام میدهد که باعث ریختن ابروی او و از بین رفتن اعتماد دیگران میشود و در بعضی از مواقع فرد مجبور به تحمل بعضی از قصاص ها میشود
اما در این حدیث مهمترین نکته ای که دید میشه اینکه دانش یکی از مهترین عامل ها برای زندگی کردن و حتی فراتر از زندگی کردن است تاسف دوباره که باید بخورم خلاء در این باره وجود داره و اون هم در تمامی سطح های جامع نه فقط مربوط به یک قشر خاص

شادیاخ

عضو جدید
هرگاه خدا بخواهد بنده ای را خوار کند دانش را از او دور میسازد

عین واقعیته این مطلب در جامعه هم کسانی که دارای دانش هستند منزلت بالاتری نسبت به سایرین دارند ، شاید در برابر ثروتمندان مردم کرنش کنند ولی مسلما پشت سر اونها همیشه حرف و حدیث بوده در حالی که در برابر دانشمندان در هر شرایطی مردم به ستایش اونها پرداختند.

hamid051

کاربر ممتاز
با عرض سلام وخسته نباشید خدمت دوستان و مهندسین عزیز حدیث امشب به شماره 298 با موضوع اعتدال در دشمنی(بحرانها)میباشد امام علی (ع) میفرمایند :
کسی که در دشمنی زیاده روی کند گناهکار و آن کس که در دشمنی کوتاهی کند ستمکار است و هرکس که بی دلیل دشمنی کند نمیتواند با تقوا باشد
قبل از اینکه بخواهم دیدگاهمو بگم اول به 3 کلمه کلیدی این حدیث بپردازیم خیلی خوبه گناهکار - ستمکار - تقوا
گناهکار : از نظر من گناهکار کسی است که عملی را انجام داده است که موجب بر هم زدن عرف شخصی و جامعه شده و اسیب بر این 2 زده بیشتر موقع ها گناه ها اثار مخرب دارند و بعد از یک بازه زمانی اثار اونها مشخص میشه گناهکار کسی است که این عمل رو هم انجام داده هم ترویج (توزیع +یاد دهی)داده
ستمکار : شخصی است که حق نفر دیگری رو ضایع کرده و به دو دسته کلی تقسیم میشه 1- کسی که حق کسی دیگری رو بالا کشیده یا به همون معنی خودمون کلاهبرداری کرده 2- کسی که حق کسی رو یا نداده یا نگرفته که در این حدیث به نگرفتن حق اشاره داره
تقوا : همانطور که از درس شیرین معارف اسلامی به خاطر دارید تقوا به مرحله ای فته میشود که بعد از ایمان میاید یعنی کسی که تقوا داشته باشد درجه رفیعی پیدا کرده و راه سعادت را یافته
دیدگاه :با توجه به معانی گناه و ... تقریبا مشخص است فقط تنها نکته ای که میتونم اضافه کنم اعتدال در بحران ها است حالا من جای دشمنی و بحران رو عوض کردم چون به نظرم در خیلی از کسائل اجتماعی و بحرانی و اقتصادی ثبات کاری همیشه جواب بهتری از تندروی و کند روی داره اگر بخوام مثالی بزنم هزینه ارز رو میتونم مثال بزنم فشار بر نگهداشتن قیمت ارز باعث شد که در یک بازه زمانی نرخ ارز چندین برابر بشه اون هم در یک مدت کوتاه این به نظرم از روال طبیعی خودشو طی میکرد یا همون ثبات کاری داشت خیلی بهتر جواب میداد

شادیاخ

عضو جدید
اعتدال در دشمنی(بحرانها)میباشد امام علی (ع) میفرمایند :
کسی که در دشمنی زیاده روی کند گناهکار و آن کس که در دشمنی کوتاهی کند ستمکار است و هرکس که بی دلیل دشمنی کند نمیتواند با تقوا باشد

این مطلب رو بنده با واژه تبعیض تفسیر میکنم ، در بسیاری از سیستم ها اعم از تولیدی یا خدماتی و در دستگاه ها و نهادهای دولتی یا خصوصی یکی از آفت هایی که عمکرد کارکنان و بازدهی سیستم رو کاهش می دهد تبعیض قائل شدن بین کارکنان است ، واژه دشمنی رو میشه برخورد در برابر خطا تفسیر کرد، در دشمنی زیاده روی کند یعنی در برابر خطای کاکنان بیش از آنچه قانون تعیین کرده برخورد صورت بگیرد یعنی کسی که استحقاق توبیخ دارد اخراج شود دشمنی کوتاهی کند یعنی کمتر از خطای صورت گرفته برخورد شود کسی که استحقاق توبیخ کتبی دارد به یک تذکر شفاهی بسنده شود بی دلیل دشمنی کند یعنی حب و بغض های شخصی رو در مدیریت دخالت دهد بی دلیل با یکی از افراد زیر مجموعه برخورد کند یا برعکس بنا به دوستی یا خویشاوندی از خطای کسی چشم پوشی کند .

hamid051

کاربر ممتاز
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و مهندسان حدیث امشب به شماره 302 امام علی (ع) میفرمایند :
آن کس که به شدت گرفتار دردی است نیازش به دعا بیشتر از تندرستی است که از بلا در امان است نمی باشد
قبل از بیان دیدگاه بگم که من خودم متوجه نمی باشد اخر نشدم :biggrin:
دیدگاه : از متن حدیث مشخص است که زمانی که ما به مشکلی بر میخوریم بیشترین نیاز که داریم نیاز روحی روانی و معنوی است اصلا ما در مدیریت بحران یک بحث جداگانه ای داریم درباره کنترل بحران های که ناشی از روحیه افراد در اون واحد صنعتی هست
مثل اعتصابها و ...
من برداشتم از این حدیث اینه که اهمیت عوامل خارجی مخصوصا فرهنگ های کاری از خود اعمال و عملکرد ها مهمتر و اثر بخش تر است مثلا همین جنبش سبز یا مثلا کیفیت یک دنیای صنعتی رو متحول کرد

hamid051

کاربر ممتاز
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان حدیث امشب مربوط به نظریه نمیشه ولی حیف اومد که حدیث رو نذارم اخه خیلی جالب و قشنگ مخصوصا واسه بعضی ها....
امام علی (ع) میفرمایند :
مردم فرزندان دنیا هستند و هیچ کس را بر دوستی مادرش نمیتوان سرزنش کرد
واقعا حدیث قشنگی - این مدل احادیث زیبای و منطق اسلام رو میرسونه - بر عکس یکسری از برداشت ها که از اسلام میشه که اسلام رو فقط یک مانع میدونند . اما واقعا اگر کسی اسلام رو پیدا کنه یا بهتر بگم اسلامشو پیدا کنه میبینه که چقدر اسلام زیبا و کارایی داره
من خودم شخصا از یکسری از کارهای که بعضی از مسلمانها انجام میدن بدم میاد البته بهتر بگم مسلمان نما :D اما واقعیت یک چیز دیگست که نمیتونم تعریف کنم و تغریبا هیچ کس نمیتونه تعریف کن چون باید لمس بشه
با تشکر ایشالله فردا نظریه رو پیگیری میکنیم :gol:

hamid051

کاربر ممتاز
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و مهندسین عزیز حدیث امشب با شماره 319 با موضوع فقر امام علی (ع) میفرمایند :
ای فرزندم !من از تهیدستی بر تو هراسناکم ،از فقر به خدا پناه ببر ،که همانا فقر دین انسان را ناقص و عقل را سرگردان و عامل دشمنی است
دیدگاه : فقر یکی از عوامل اصلی بر شک و تردید از همه لحاظ ها مخصوصا دین و مباحث عقلانی و همچنین محیط های اجتماعی و بیرونی - واقعا از این حدیث باید بفهمیم که چقدر تاثیر داره این مبحث وقتی که امام علی (ع) میفرمایند . به خدا پناه ببر این جمله به این معنی نیست که تو همه کارهای روزمره رو به خدا بسپار و دست به سیاه و سفید نزن بلکه برعکس ما زمانی به خدا پناه میبریم که هیچ کسی در دنیا نمیتواند به ما کمک کند فکرشو بکنید خدای نکرده در یک بلا گیر افتاده باشید یعنی وقتی که که دعا میکنید برای سلامتی خودتون از ته دل هست :biggrin:اونجا میشه پناه بردن تازه امام علی (ع) فرمودنند من از تهیدستی تو هراسانم چه کسی این حرفو زده کسی که امیر مومنان است یک مملکت رو اختیار داره خیلی کارها میتونه انجام بده با یک حکم میتونه نصفی از دارای های کشورش و جابجا کنه و....مباحث معنوی رو دیگه کار نداریم .درباره بقی حدیث هم که مشخصه اثار فقر رو میگه کاش خیلی ها میفهمیدن که وقتی که بحث فقر کشیده بشه وسط اسلام هم نمیتونه تضمین کنه چه برسه به .... دوستان میدونم بحث خیلی شیرین و جذاب هست اگر نظری یا مطلبی دارید حتما بذارید تا بحث کنیم
با تشکر فراوان :gol:

nayyeri1982

عضو جدید
سلام
در مورد پست آخر (حدیث 319 با موضوع فقر) بنظر می رسه که فقر رو می شه از زوایای مختلفی دید.
لزوما فقری که حضرت فرموده اند باید از فقر به خدا پناه برد فقر مادی نیست. هم مادی، هم فرهنگی،اجتماعی
در چند پست قبلی حمیدآقا در مورد حدیث 302 صحبت کرده بودند و مدیریت بحران رو پیش کشیده بودند. مثال آورده بودند "مثل اعتصابها"
این دو حدیث و نتایج اونو می شه اینطوری به هم مرتبط کرد که فقر فرهنگی ارتباط مستقیم با فرهنگ کارگری داره... برای مدیریت بهتر یک بحران اقتصادی، صنعتی (مثلا برای جلوگیری از اعتصاب کارگرها بدلیل تعویق حقوق و دستمزد) بایستی قبل از اینکه گارگرها حقوقشان عقب بیافتد (فقر مادی) ، و دقیقا در زمان اوج کار و بازدهی و ثبات ، فرهنگ سازمانی رو ارتقا داد (فرار از فقر فرهنگی). آموزش پذیری در دوران آبادانی بسیار بهتر صورت می گیرد و بدون ممانعت و تقابل کارگران انجام خواهد شد.

مخلص کلام اینکه قبل زمانی که فقر مادی بوجودبیاید باید فقر فرهنگی را از بین برد ، تا ثمره اش را در زمان بحرانهای اقتصادی و مادی بدست آورد.

hamid051

کاربر ممتاز
سلام
در مورد پست آخر (حدیث 319 با موضوع فقر) بنظر می رسه که فقر رو می شه از زوایای مختلفی دید.
لزوما فقری که حضرت فرموده اند باید از فقر به خدا پناه برد فقر مادی نیست. هم مادی، هم فرهنگی،اجتماعی
در چند پست قبلی حمیدآقا در مورد حدیث 302 صحبت کرده بودند و مدیریت بحران رو پیش کشیده بودند. مثال آورده بودند "مثل اعتصابها"
این دو حدیث و نتایج اونو می شه اینطوری به هم مرتبط کرد که فقر فرهنگی ارتباط مستقیم با فرهنگ کارگری داره... برای مدیریت بهتر یک بحران اقتصادی، صنعتی (مثلا برای جلوگیری از اعتصاب کارگرها بدلیل تعویق حقوق و دستمزد) بایستی قبل از اینکه گارگرها حقوقشان عقب بیافتد (فقر مادی) ، و دقیقا در زمان اوج کار و بازدهی و ثبات ، فرهنگ سازمانی رو ارتقا داد (فرار از فقر فرهنگی). آموزش پذیری در دوران آبادانی بسیار بهتر صورت می گیرد و بدون ممانعت و تقابل کارگران انجام خواهد شد.

مخلص کلام اینکه قبل زمانی که فقر مادی بوجودبیاید باید فقر فرهنگی را از بین برد ، تا ثمره اش را در زمان بحرانهای اقتصادی و مادی بدست آورد.

سلام مهندس ممنون بابت اظهار نظرتون اره راست میگید. البته اگر بخواهیم از نظریه اقای مزلو انالیزش کنیم فقر مادی در درجه اول قرار میگیره یعنی نیاز های زیستی اما فقر فرهنگی در سطح سوم قرار میگیره از همون زمان که اقای مزلو این نظریه رو دادن بحث بر این بود که میگفتند کسی که فقر رو تجربه میکنه در همون سطح باقی میمونه و پیشرفتی در سطح های دیگه ندارد - اگر بخواهیم دقیق و مو شکافانه بررسی کنیم این پدیده تثبیت در بعضی افراد به صورت استثتاء انجام نمیگیره اما همون طور که گفتم جامعیت نداره
نظر شخصی من با نظر اقای مزلو موافقم و میگم موقعی ما میتونیم فقر فرهنگی رو از بین ببریم که تونسته باشیم فقر مادی رو ارضا کنیم (البته اسثناء هم وجود داره ) اما استثنا شامل همه نمیتونه بشه شما هم دقیقا به این نکته توجه کردید که تا قبل از عقب ماندگی دستمزد کارگرها. باید فقر فرهنگی رو از بین برد
ممنون از اینکه نظر جالبتون رو گفتید :gol:

قلب یخی

عضو جدید
به قول دکتر شریعتی
فقر ، گرسنگي نيست ، عرياني هم نيست ......

فقر ، چيزي را " نداشتن " است ، ولي ، آن چيز پول نيست ..... طلا و غذا نيست .......

فقر ، همان گرد و خاكي است كه بر كتابهاي فروش نرفتهء يك كتابفروشي مي نشيند ......

فقر ، تيغه هاي برنده ماشين بازيافت است ،‌ كه روزنامه هاي برگشتي را خرد ميكند ......

فقر ، كتيبهء سه هزار ساله اي است كه روي آن يادگاري نوشته اند .....

فقر ، پوست موزي است كه از پنجره يك اتومبيل به خيابان انداخته ميشود .....

فقر ، همه جا سر ميكشد ........
فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست
فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است

کاملا با این نظر موافقم
به نظر من دلیل اصلی عدم موفقیت خیلی ادما تو کارشون بالاخص مدیران محترم اینه که اطلاعات خودشونو اپ دیت نمیکنن و اطلاعاتشون مال عصر حجره و در واقع روزاشونو بی اندیشه سر میکنن
حتی اگه شرکتی در حال حاضر بسیار موفق هم باشه به روز نکردن اطلاعات باعث رکودش میشه و در آخر هم نابودی نکته ای که خیلی کم بهش توجه میشه

nayyeri1982

عضو جدید
به قول دکتر شریعتی
فقر ، گرسنگي نيست ، عرياني هم نيست ......

فقر ، چيزي را " نداشتن " است ، ولي ، آن چيز پول نيست ..... طلا و غذا نيست .......

فقر ، همان گرد و خاكي است كه بر كتابهاي فروش نرفتهء يك كتابفروشي مي نشيند ......

فقر ، تيغه هاي برنده ماشين بازيافت است ،‌ كه روزنامه هاي برگشتي را خرد ميكند ......

فقر ، كتيبهء سه هزار ساله اي است كه روي آن يادگاري نوشته اند .....

فقر ، پوست موزي است كه از پنجره يك اتومبيل به خيابان انداخته ميشود .....

فقر ، همه جا سر ميكشد ........
فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست
فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است

کاملا با این نظر موافقم
به نظر من دلیل اصلی عدم موفقیت خیلی ادما تو کارشون بالاخص مدیران محترم اینه که اطلاعات خودشونو اپ دیت نمیکنن و اطلاعاتشون مال عصر حجره و در واقع روزاشونو بی اندیشه سر میکنن
حتی اگه شرکتی در حال حاضر بسیار موفق هم باشه به روز نکردن اطلاعات باعث رکودش میشه و در آخر هم نابودی نکته ای که خیلی کم بهش توجه میشه

خب نظر دکتر شریعتی با نظریه مزلو متفاوت و ضد همدیگه هستن....
دکتر اصلا چیزی رو بعنوان فقر مادی قبول نداره. درحالیکه مزلو فقر رو چند قسمت کرده و معتقده فقر مادی اولویت ببیشتری داره و فقر فرهنگی در درجه اولویتهای بعدی قرار می گیره.....
البته دیدگاه دکتر یک دیدگاه ایده آل گرایانه است. شاید نظریات دیگه دکتر رو بشه که بررسی کرد و نظرشو در باره "آنچه در جامعه وجوددارد" بجای ایده آل گرایی هاش پیدا کرد.
اما چیزی که هست اینه حضرت علی در حدیث مورد بحث نوع فقر رو مشخص نکرده ن و شاید بشه اینجور تعبیر کرد که باید از تمامی فقرها (مادی و فرهنگی) به خدا پناه برد. اما اولویت بندیش در حدیث مذکور حضرت امیر المومنین مشخص نشده شاید در کاوش در دیگر سخنان آنحضرت به نتایج بهتری در مورد اولویت بندی اهمیت این دو گونه فقر برسیم... اونوقت دیگه حجت تمومه و دیگه کاری به حرفهای مزلو و دکتر شریعتی نداریم !!!!!!!!!!!!

قلب یخی

عضو جدید
خب نظر دکتر شریعتی با نظریه مزلو متفاوت و ضد همدیگه هستن....
دکتر اصلا چیزی رو بعنوان فقر مادی قبول نداره. درحالیکه مزلو فقر رو چند قسمت کرده و معتقده فقر مادی اولویت ببیشتری داره و فقر فرهنگی در درجه اولویتهای بعدی قرار می گیره.....
البته دیدگاه دکتر یک دیدگاه ایده آل گرایانه است. شاید نظریات دیگه دکتر رو بشه که بررسی کرد و نظرشو در باره "آنچه در جامعه وجوددارد" بجای ایده آل گرایی هاش پیدا کرد.
اما چیزی که هست اینه حضرت علی در حدیث مورد بحث نوع فقر رو مشخص نکرده ن و شاید بشه اینجور تعبیر کرد که باید از تمامی فقرها (مادی و فرهنگی) به خدا پناه برد. اما اولویت بندیش در حدیث مذکور حضرت امیر المومنین مشخص نشده شاید در کاوش در دیگر سخنان آنحضرت به نتایج بهتری در مورد اولویت بندی اهمیت این دو گونه فقر برسیم... اونوقت دیگه حجت تمومه و دیگه کاری به حرفهای مزلو و دکتر شریعتی نداریم !!!!!!!!!!!!
موافقم البته قصد من از اوردن این مطلب اینجا طبقه بندی فقر نبود یا اینکه کدوم مهمتره فقط قصد داشتم به بعد معنوی فقر نگاهی بندازم و در ادامه هم بگم فقر فقط چیزی رو نداشتن نیست این که چیزی رو داشته باشی ولی بهش توجهی نکنی و به روزش نکنی هم از نظر من فقره

hamid051

کاربر ممتاز
مرسی از مهندسین عزیز نکاتی خیلی جالبی رو گذاشتین و نظرات زیبای بود من یک نیم نگاهی به معنی کلمه تهیدست انداختم و متوجه شدم در بیشتر کتب فرهنگی و مذهبی معنی جامع و کلی اون به فردی که از لحاظ اقتصادی در ضیق مادی باشد و مشکل در بدست اوردن مال خود داشته باشد گفته میشود همانطور که در حدیث امده است که ای فرزندم من از تهیدستی تو هراسانم پس ما بعد مادی رو در نظر میگیرم چون در بیشتر احادیث من دیدم فقر رو یکی از عوامل تضعیف شدن دین میدانند اصلا یک ضرب المثل هم داریم که فقر از هر دری که وارد بشه ایمان از در دیگری خارج میشود
اما در خصوص بعد های دیگر فقر که دوستان اشاره کردنند و تکمیل و زیبا است من هم با عقیده مهندسین موافقم که فقر فقط بعد مادی ندارد اما با این عقیده هم اشنا هستم که اگر ما فقر رو از جامعه برداریم میتونیم یک جامعه عالی گرا و مذهبی داشته باشیم . یعنی یکی از لازمه های داشتن جامعه خوب ثبات در مسائل اقتصادی است نه اینکه یک هدف باشد نه که مثل جوامع غربی و جوامع سرمایه داری باشد نه اما مانند تعریفی که در حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران ذکر شده تامین نیاز های اقتصادی یکی از لازمه های یک کشور اسلامی است چون در غیر این صورت عدالتی برقرار نمیشود یعنی همان اصل دوم مسلمانان (توحید - عدل - نبوت - و...)
با تشکر از دوستان تاپیک به نظرم خیلی مفید شده :D