آشنايي با گرایشهای مهندسی صنایع و منابع آزمون كارشناسی ارشد

farzaan

عضو جدید
کاربر ممتاز
گرایشهای مهندسی صنایع , منابع آزمون كارشناسی ارشد:
گرایشهای مهندسی صنایع را بیشتر بشناسیم ! ( گرایشهای مهندسی صنایع ) , در مقاطع کارشناسی- کارشناسی ارشد- و دکتری مهندسی صنایع در مقطع كارشناسی در چهار گرایش تقسیم‌بندی می‌شود : 1- تولید صنعتی 2- برنامه‌ریزی و تحلیل سیستمها 3- تكنولوژی صنعتی 4- ایمنی صنعتی دو گرایش تولید صنعتی و تحلیل سیستمها در قیاس با گرایشهای ایمنی صنعتی و تكنولوژی صنعتی ، به دلیل حوزه مفاهیم پیچیده‌تر ، گسترده‌تر و كاربردی‌تر ، دارای برجستگی چشمگیری در سطح دانایی و توانایی می‌باشند ، دانشجویانی با سطح علمی بالاتری را به خود می‌پذیرند و به همین دلیل گرایشهای اصلی مهندسی صنایع به شمار می‌آیند . از این رو پیرامون این دو گرایش در گامهای آتی شرح كاملتری بیان خواهیم نمود . مهندسی صنایع در مقطع كارشناسی ارشد دارای چهار گرایش می‌باشد : 1- مهندسی صنایع 2- مهندسی سیستمهای اقتصادی - اجتماعی 3- مدیریت سیستم و بهره‌وری 4- مدیریت مهندسی گرایش مهندسی صنایع ، گرایش برتر كارشناسی ارشد به شمار می‌آید كه به فارغ‌التحصیلان كارشناسی همین رشته اختصاص دارد ؛ سطح رقابتی برای ورود به این گرایش بسیار بالاست و با توجه به كمیت پایین پذیرش‌شوندگان ، نخبگانی كه احاطه افزونتری به دروس آزمون ارشد داشته باشند قادر به ادامه تحصیل در این گرایش می‌باشند . گرایش سیستمهای اقتصادی - اجتماعی ، به نوعی گرایش دوم مقطع كارشناسی ارشد در حساب می‌آید كه فارغ‌التحصیلان سایر رشته‌های فنی - مهندسی نیز مجازند بخت خود را برای قبولی در این رشته بیازمایند . مدیریت سیستم و بهره‌وری را می‌توان چكیده دوره كارشناسی مهندسی صنایع دانست كه به فارغ‌التحصیلان سایر رشته‌های فنی و مهندسی كه حداقل سه سال سابقه مدیریتی داشته باشند اختصاص یافته است . لازم به یادآوریست كه گرایش مدیریت مهندسی ، به عنوان یكی دیگر از گرایشهای كارشناسی ارشد مهندسی صنایع در حال گسترش بوده و هم‌اكنون در دانشگاههایی نظیر دانشگاه صنعتی امیركبیر ، در این گرایش نیز پذیرش صورت می‌گیرد . دوره دكترای مهندسی صنایع مجموعه‌ای هماهنگ از فعالیتهای پژوهشی و آموزشی است كه موجب احاطه و دستیابی دانشجو به آثار علمی در زمینه مهندسی صنایع و توانایی در تهیه متون تحقیقاتی ، نوآوری ، كمك به پیشرفت و گسترش مرزهای دانش در این رشته خواهد شد . دوره دكترا نیز شامل سه گرایش زیر است : 1- مهندسی صنایع 2- سیستمهای اقتصادی - اجتماعی 3- مدیریت سیستم و بهره‌وری
---------------------------
منابع آزمون كارشناسی ارشد ، كنكور كارشناسی ارشد ، پیوندهای مفید مرتبط : منابع آزمون صنایع - صنایع ، سایت رضا نعمتی (زبان تخصصی) ، سایت مسعود آقاسی (ریاضی عمومی) ، سایت مازیار زاهدی سرشت (OR) ، یكی از نقاط ضعف آزمون كارشناسی ارشد مهندسی صنایع در ایران (و شاید بسیاری از رشته‌های دیگر) عدم معرفی منابع دقیق برای واحدهای امتحانی می‌باشد كه این امر ، سردرگمی داوطلبان ورود به مقاطع تحصیلات تكمیلی را به همراه می‌آورد . لیكن ، با گذشت چندین سال از برگزاری آزمون كارشناسی ارشد مهندسی صنایع ، خوشبختانه منابع مهم و مورداستناد در طرح سوالات آزمون ، اندكی متمایز گشته و لذا می‌توان آنها را به عنوان مراجع اصلیتر ذكر نمود . در این نوشتار به معرفی منابع كنكور كارشناسی ارشد مهندسی صنایع – گرایش سیستمهای و اقتصادی اجتماعی می‌پردازم كه منابع عمده مطالعه به شمار می‌آیند و البته در كنار آنها می‌توان از جزوات اساتید دانشگاههای شریف ، پلی‌تكنیك و علم‌وصنعت و سایر كتبی كه در بازار موجود است و از سطح پایینتری برخوردارند ، استفاده نمود ؛ ذكر این نكته را نیز ضروری می‌دانم كه سوالات سالهای پیشین كنكور در هر درسی (مخزن سوالات) مهمترین چراغ راهنما برای شركت‌كنندگان است و از روند طرح سولات در سنوات گذشته می‌توان به اهمیت نسبی هر مبحث در یك درس خاص و نیز نوع سوالات مطروحه پی برد ؛ بنابراین توصیه بر آن است كه حتما تستهای سالهای گذشته را چندین و چند بار مرور نمایید ؛ تردیدی نیست كه درصد بالایی از نكاتی كه در آموزشگاههای كنكور به داوطلبین ارائه می‌شوند نیز از بطن همین سوالات درآمده‌اند ؛ پس از تمرین و تكرار غافل نمانید . نخست از منابع ذیل برای فهم و یادگیری مواد امتحانی بهره گیرید و سپس تستهای تفكیكی كنكورهای گذشته را چندین بار مرور نمایید تا هم ارزیابی از دانش خود به عمل آورده باشید و هم با چگونگی پرسشها آشنا شده باشید . ریاضی عمومی 1 و 2 : نام كتاب :‌ حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه تحلیلی (قسمت اول) مولف : جرج توماس ناشر :‌ اشراقی قیمت : 5900 تومان نام كتاب :‌ حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه تحلیلی (قسمت دوم) مولف : جرج توماس ناشر :‌ اشراقی قیمت : 5500 تومان نام كتاب :‌ راهنمای حل مسائل حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه تحلیلی توماس (قست اول) مولف : مهرداد آزادی و فرزین حاجی جمشیدی ناشر :‌ اشراقی قیمت : 2800 تومان نام كتاب :‌ راهنمای حل مسائل حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه تحلیلی توماس (قست دوم) مولف : مهرداد آزادی و فرزین حاجی جمشیدی ناشر :‌ اشراقی قیمت : 4700 تومان نام كتاب :‌ ریاضیات عمومی مولف : آیزاك مارون مترجم : خلیل پاریاب ناشر :‌ پاریاب قیمت : 4800 تومان آمار و احتمال : نام كتاب :‌ آمار ریاضی مولف : جان فروند ناشر :‌ مركز نشر دانشگاهی قیمت : 6600 تومان نام كتاب :‌ مقدمه‌ ای بر احتمالات و آمار كاربردی مولف : رونالد والپول ترجمه : میر بهادر قلی ‌آریانژاد ناشر :‌ دانشگاه علم و صنعت قیمت : 3800 تومان نام كتاب :‌ نظریه احتمال و كاربرد آن مولف : تقی اخوان نیاكی ناشر :‌ دانشگاه صنعتی شریف قیمت : 4500 تومان نام كتاب :‌ مبانی احتمال مولف : شلدون راس مترجم : همدانی / پارساییان ناشر :‌ شیخ بهایی قیمت : 6500 تومان نام كتاب :‌ تشریح كامل مسائل مبانی احتمال شلدون راس مولف : سید مهدی سجادیه و دیگران ناشر :‌ موسسه علمی دانش پژوهان برین قیمت : 4000 تومان نام كتاب :‌ آمار و احتمال مولف : بهمن هنری ناشر :‌ شكوفه های دانش قیمت : 1950 تومان نام كتاب :‌ آمار و احتمالات مهندسی مولف : حسین سرمدی ناشر :‌ سنجش قیمت : 5000 تومان نام كتاب :‌ مجموعه سوالات كنكور كارشناسی ارشد آمار و احتمال مدرسان شریف مولف : علی جعفری دهكردی ناشر :‌ داور قیمت : 6800 تومان تحقیق در عملیات : نام كتاب : برنامه ریزی خطی مولف : مختار بازارا ناشر :‌ كتاب دانشگاهی قیمت : 4300 تومان نام كتاب : تشریح مسائل برنامه ریزی خطی بازارا مولف : مازیار زاهدی ‌سرشت و شهاب عباسی ناشر :‌ كتاب دانشگاهی قیمت : 4900 تومان نام كتاب : برنامه ریزی خطی مولف : آریانژاد / سجادی ناشر :‌ دانشگاه علم و صنعت قیمت : 3900 تومان نام كتاب : تحقیق در عملیات مولف : مازیار زاهدی ‌سرشت ناشر :‌ حفیظ قیمت : 3000 تومان نام كتاب : پژوهش عملیاتی : برنامه ریزی خطی و كاربردهای آن مولف : محمد رضا مهرگان ناشر :‌ كتاب دانشگاهی قیمت : 7500 تومان نام كتاب : مفاهیم ، نكات و حل مسائل پژوهش عملیاتی مولف : محمد رضا مهرگان ناشر :‌ كتاب دانشگاهی قیمت : 2800 تومان نام كتاب : كتاب ارشد مجموعه مهندسی صنایع و سیستم مولف : بهزاد اشجری ناشر :‌ پوران پژوهش قیمت : 4500 تومان برنامه نویسی كامپیوتر : نام كتاب : درس و كنكور برنامه نویسی كامپیوتر ویژه داوطلبان گرایش سیستمهای اقتصادی و اجتماعی مولف : حمیدرضا مقسمی ناشر :‌ گسترش علوم پایه قیمت : 7800 تومان نام كتاب : برنامه نویسی ساخت یافته پاسكال و حل مسائل نمونه مولف : الیوت كافمن ناشر :‌ انتشارات خراسان قیمت : 5000 تومان نام كتاب : برنامه نویسی با C مولف : بایرون گاتفرید ناشر :‌ نشر سالكان قیمت : 8600 تومان نام كتاب : برنامه نویسی به زبان پاسكال مولف : عین الله جعفرنژاد قمی ناشر :‌ علوم رایانه قیمت : 6000 تومان زبان تخصصی : نام كتاب : زبان عمومی و تخصصی مهندسی صنایع ویژه داوطلبین كنكور كارشناسی ارشد گرایش سیستمها مولف : اباذر نورحسینی و منوچهر فرهنگ ناشر :‌ سنجش قیمت : 4000 تومان نام كتاب : زبان تخصصی مهندسی صنایع گرایش تولید مولف : دكتر محمد فلاحی مقیمی ناشر :‌ انتشارات سمت قیمت : 1200 تومان مجموعه سوالات : نام كتاب : كتاب مهندسی صنایع گرایش سیستمهای اقتصادی و اجتماعی مولف : ساسان قاسمی و دیگران ناشر :‌ موسسه علمی دانش پژوهان برین قیمت : 5700 تومان نام كتاب : مجموعه فرمولها و نكات گرایش سیستمهای اقتصادی و اجتماعی مولف : اباذر نورحسینی و مازیار زاهدی‌ سرشت ناشر :‌ كانون فرهنگی آموزش قیمت : 1700 تومان

amirhakimi

عضو جدید
فرزان عزیز این طور که شما میفرمائین نیست اصلا !!! (در رابطه با برتری فاحش یک گرایش)
اصلا این طور نسیت که بقول شما بعضی گرایشها
farzaan گفت:
"دارای برجستگی چشمگیری در سطح دانایی و توانایی می‌باشند ، دانشجویانی با سطح علمی بالاتری را به خود می‌پذیرند و به همین دلیل گرایشهای اصلی مهندسی صنایع به شمار می‌آیند"
!!
فرق گرایشها در مقطع کارشناسی صنایع در حد چند واحد تخصصی اون گرایش هست که همه دوستان صنایعی در قالب دروس اختیاری میتونن اون درسها رو بگذرونن.

و اما درباره این مطلبتون که درباره گرایشهای مقطع ارشد فرمودین :
farzaan گفت:
مدیریت مهندسی گرایش مهندسی صنایع ، گرایش برتر كارشناسی ارشد به شمار می‌آید كه به فارغ‌التحصیلان كارشناسی همین رشته اختصاص دارد ؛ سطح رقابتی برای ورود به این گرایش بسیار بالاست و با توجه به كمیت پایین پذیرش‌شوندگان ، نخبگانی كه احاطه افزونتری به دروس آزمون ارشد داشته باشند قادر به ادامه تحصیل در این گرایش می‌باشند .
نمیدونم در جواب این مطلبتون چی باید گفت :surprised:
فقط میتونم بتون توصیه کنم قبل از نوشتن، کمی به مطالبی که دارین نگارش میفرمائین فکر کنین.

همین !!!!

yanic

عضو جدید
تا جایی که من میدونم مدیریت مهندسی توی دفترچه کنکور ندیدم.مهندسی مالی هست ولی این رو ندیدم.با نظر آقای حکیمی هم موافقم.الآن من رشته بهره وری قبول شدم و چارت درسی اون با گرایش صنایع خیلی دروس مشترک دارن.پس هر گرایشی به جای خودش میتونه سودمند باشه اگر درست و بجا بکار گرفته بشه.

با سلام و تشکر به اقای فرزان بخاطر زحمتشون و معرفی منابع واینکه لطف کردن و این مطالبو نوشتن
فقط اینجا من یه مورد کوچک رو بگم

من چند سالی است که در کنار کارم در کار کنکور هستم و در زمینه کنکور هم مشاورم هم تدریس می کنم
در دانشگاه سراسری فرقی از لحاظ برتری قبولی در صنایع نیست ولی در ازاد به طور مثال در واحد جنوب تحلیل سیستم ها ترازی 6300 دارد و تولید 6000 و تکنولوژی 5800 ولی این بخاطر کیفیت نیست 1- تو سطح عامه مردم همه اول می گن تحلیل خوبه و همه اونو می خوان و همین صورت بقیه گرایشها 2- در ازاد به دلیل اینکه فقط در تحلیل دختر پذیرش می کنند و به دلیل انبوه شرکت کندگان ترازش بالا رفته است(البته مستندات کاملا وجود دارد) واین دلیل تغییر تراز ها است .

در ارشد هم عوامل اجتماعی باعث نوعی نگرش غلط در انتخاب شده است و تمامی گرایش ها یکسانند و لرای کاری به وجود امده اند

ولی صحبت شما کاملا درست است و در ایران همه اول می گن صنایع -صنایع و علاقه بیشتری وجود دارد

در اخر من نه می خواهم حرفه کسی را رد کنم و نه در جایگاهی هستم که حرفه کسی را تائید کنم تماما نظرات بنده است من را عوف کنید اگر مطلب نادرستی گفتم

mohdgh

عضو جدید
با سلام خدمت همۀ سروران و استادان عزیزم،در مورد گرایش مدیریت صنایع دوستان واقعآ تجربه مدیریتی شرط اساسی موفقیت در این گرایش هست. این غلط هست که دهن بین باشیم(خودم را عرض می کنم) و ببینیم که کدوم گرایشش سر زبانها افتاده همانطور که خودمان به این مهم واقف هستیم و از روی علاقه با توجه به استعداد و توانمندی مهارتی خود انتخاب می کنیم،مثلاً بنده که در کنترل پروژه توانایی خود را بهینه ارزیابی می کنم گرایش تحلیل سیستمها را انتخای می کنم.باز از شما عزیزان صاحب نظر عذرخواهی می کنم و مشتاقانه منتظر راهنمایتان هستم.متشکرم

fatima_7b

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
میشه اطلاعاتی هم در مورد بازار کار و یا تخصص های منحصر به فرد هر گرایش ارشد و یا چارت دروس ارائه شده برای آن ها به من بدید!
خیلی متشکرم

• Like
واکنش ها: 1716

1716

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
میشه اطلاعاتی هم در مورد بازار کار و یا تخصص های منحصر به فرد هر گرایش ارشد و یا چارت دروس ارائه شده برای آن ها به من بدید!
خیلی متشکرم

برای هر گرایش ارشد صنایع یک تاپیک ایجاد شده، از تاپیک های زیر بهتر میتونید اطلاعات مورد نیازتون رو دریافت کنید.
تاپیک گرایش گرایش مدیریت سیستم و بهره وری و مهندسی سیستمهای اقتصادی و اجتماعی
گرایش مهندسی صنایع و مالی

بالا