دل نوشته ای زیبا در مورد حجاب

gelayor14

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سرکلاس بحث این بود که چرا بعضی از پسرهایی که هر روز بایک دختری ارتباط دارند، دنبال دختری که تا به حال با هیچ پسری ارتباط نداشته اند برای ازدواج می گردند! اصلا برایمان قابل هضم نبود که همچین پسرهایی دنبال این طور دخترها برای زندگیشان باشند!

این وسط استادمان خاطره ای را از خودش تعریف کرد:

ایشان تعریف میکردند من در فلان دانشگاه، مشاور دانشجوها بودم، روزی دختری که قبلا هم با او کلاس داشتم وارد اتاقم شد، سر و وضع مناسبی از لحاظ حجاب نداشت، سر کلاس هم که بودیم مدام تیکه می انداخت و با پسرا کل کل می کرد و بگو بخند داشت، دختر شوخی بود و در عین حال ظاهر شادی داشت.

سلام کرد گفت حاج آقا من میخواستم در مورد مسئله ایی با شما صحبت کنم، اجازه هست؟

گفتم بفرمایید و شروع کرد به تعریف کردن.

"راستش حاج آقا توی کلاس من خاطر یه پسرَ رو میخوام، ولی اصلا روم نمیشه بهش بگم، میخوام شما واسطه بشید و بهش بگید، آخه اونم مثل خودم من خیلی راحت باهام صحبت میکنه و شوخی میکنه، روحیاتمون باهم می خوره، باهم بگو بخند داره، خیلی راحت تر از دختر های دیگه ای که در دانشکده هستن بامن ارتباط برقرار میکنه و حرف میزنه، از چشم هاش معلومه اونم منو دوست داره، ولی من روم نمیشه این قضیه رو بهش بگم میخواستم شما واسطه بشید و این قضیه رو بهش بگید."

حرفش تمام شد و سریع به بهانه ایی که کلاسش دیر شده از من خداحافظی کرد و رفت.

در را نبسته همان پسری که دختر بخاطر او بامن سر صحبت رو باز کرده بود وارد اتاق شد. به خودم گفتم حتما این هم بخاطر این دخترک آمده، چقدر خوب که خودش آمده و لازم هم نیست من بخواهم نقش واسطه رو بازی کنم!

پسر حرفش رو اینطور شروع کرد که: من در کلاسهایی که می رم، دختری چشم من رو بد جور گرفته، میخوام بهش درخواست ازدواج بدم، ولی اصلا روم نمیشه و نمی دونم چطوری بهش بگم!

بهش گفتم اون دختر کیه: گفت خانم فلانی!

چشم هام گرد شد، دختری رو معرفی کرد که در دانشکده به «مریم مقدس» معروف بود!!

گفتم تو که اصلا به این دختر نمی خوری، من باهاش چندتا کلاس داشتم، این دختر خیلی سرسنگین و سر به زیر ِ، بی زبونی و حیائی که اون داره من تا الان توی هیچ کدوم از دخترهای این دانشکده ندیدم، ولی تو ماشاءالله روابط عمومیت بیسته! فکر میکنم خانم فلانی (همون دختری که قبل از این پسر وارد اتاق شد و از من خواست واسطه میان او و این پسر شوم) بیشتر مناسب شما باشه!

نگذاشت حرفم تمام شود و شروع کرد به پاسخ دادن:

"من از دختر هایی که خیلی راحت با نامحرم ارتباط برقرار میکنن بدم میاد، من دوست دارم زن زندگی ام فقط مال خودم باشه، دوست دارم بگو بخند هاشو فقط با مرد زندگیش بکنه، زیبایی هاش فقط مال مرد زندگیش باشه، همه دردو دل هاشو با مرد زندگی ش بکنه، حالا شما به من بگید با دختری که همین الان و قبل از ازدواج هیچی برای مرد آینده اش جا نذاشته من چطوری بتونم باهاش زندگی کنم؟!

من همون دختر سر به زیر سرسنگینی رو میخوام که لبخندشو هیچ مردی ندیده، همون دختری رو میخوام که میره ته کلاس میشینه و حواسش به جای اینکه به این باشه که کدوم پسر حرفی میزنه تا جوابش رو بده چار دنگ به درسش ِ و نمراتش عالی!

همون دختری که حجب و حیاءش باعث شده هیچ مردی به خودش اجازه نده باهاش شوخی کنه، و من هم بخاطر همین مزاحم شما شدم، چون اونقدر باوقاره که اصلا به خودم جرات ندادم مستقیم درخواستم رو بگم."

s1991

عضو جدید
خيلي جالب بود
ولي چرا اقايون به خودشون اجازه ميدن كه خودشون هرجور ميخوان باشن ولي توقع دارن زن زندگيشون يه دختر نجيب باشه؟!!!
درحالي كه اون دختر هم توقع يه مرد خوب و نجيب مثل خودش رو داره

alihasani

عضو جدید
متاسفانه.
واقعا چرا؟
شاید به این دلیل باشه که معمولا پسرها شروع کننده رابطه هستند.
چه در دوستی و چه در ازدواج.
خيلي جالب بود
ولي چرا اقايون به خودشون اجازه ميدن كه خودشون هرجور ميخوان باشن ولي توقع دارن زن زندگيشون يه دختر نجيب باشه؟!!!

dinky1

عضو جدید
خيلي جالب بود

موافقم

alihasani

عضو جدید
میخوام اینو بگم که وقتی دختر خانم ها با اینکه به کسی علاقه دارند، این علاقه رو ابراز نمی کنند؛ما شاهد این خواهیم بود که ابراز علاقه فقط از جانب آقا پسرها باشه.
و عده ای هم این وسط پیدا میشن که بدون در نظر گرفتن شرایط خودشون به کسی ابراز علاقه می کنند.
منظورم این نیست که حرمت ها رو زیر پا بگذاریم ولی باید شرایطی باشه که دخترها هم حق انتخاب داشته باشند...
خوشم اومده ولی نگفتم حتی کوچکترین عکس العملی هم نشون ندادم ..................

fatima881035

عضو جدید
سرکلاس بحث این بود که چرا بعضی از پسرهایی که هر روز بایک دختری ارتباط دارند، دنبال دختری که تا به حال با هیچ پسری ارتباط نداشته اند برای ازدواج می گردند! اصلا برایمان قابل هضم نبود که همچین پسرهایی دنبال این طور دخترها برای زندگیشان باشند!

این وسط استادمان خاطره ای را از خودش تعریف کرد:

ایشان تعریف میکردند من در فلان دانشگاه، مشاور دانشجوها بودم، روزی دختری که قبلا هم با او کلاس داشتم وارد اتاقم شد، سر و وضع مناسبی از لحاظ حجاب نداشت، سر کلاس هم که بودیم مدام تیکه می انداخت و با پسرا کل کل می کرد و بگو بخند داشت، دختر شوخی بود و در عین حال ظاهر شادی داشت.

سلام کرد گفت حاج آقا من میخواستم در مورد مسئله ایی با شما صحبت کنم، اجازه هست؟

گفتم بفرمایید و شروع کرد به تعریف کردن.

"راستش حاج آقا توی کلاس من خاطر یه پسرَ رو میخوام، ولی اصلا روم نمیشه بهش بگم، میخوام شما واسطه بشید و بهش بگید، آخه اونم مثل خودم من خیلی راحت باهام صحبت میکنه و شوخی میکنه، روحیاتمون باهم می خوره، باهم بگو بخند داره، خیلی راحت تر از دختر های دیگه ای که در دانشکده هستن بامن ارتباط برقرار میکنه و حرف میزنه، از چشم هاش معلومه اونم منو دوست داره، ولی من روم نمیشه این قضیه رو بهش بگم میخواستم شما واسطه بشید و این قضیه رو بهش بگید."

حرفش تمام شد و سریع به بهانه ایی که کلاسش دیر شده از من خداحافظی کرد و رفت.

در را نبسته همان پسری که دختر بخاطر او بامن سر صحبت رو باز کرده بود وارد اتاق شد. به خودم گفتم حتما این هم بخاطر این دخترک آمده، چقدر خوب که خودش آمده و لازم هم نیست من بخواهم نقش واسطه رو بازی کنم!

پسر حرفش رو اینطور شروع کرد که: من در کلاسهایی که می رم، دختری چشم من رو بد جور گرفته، میخوام بهش درخواست ازدواج بدم، ولی اصلا روم نمیشه و نمی دونم چطوری بهش بگم!

بهش گفتم اون دختر کیه: گفت خانم فلانی!

چشم هام گرد شد، دختری رو معرفی کرد که در دانشکده به «مریم مقدس» معروف بود!!

گفتم تو که اصلا به این دختر نمی خوری، من باهاش چندتا کلاس داشتم، این دختر خیلی سرسنگین و سر به زیر ِ، بی زبونی و حیائی که اون داره من تا الان توی هیچ کدوم از دخترهای این دانشکده ندیدم، ولی تو ماشاءالله روابط عمومیت بیسته! فکر میکنم خانم فلانی (همون دختری که قبل از این پسر وارد اتاق شد و از من خواست واسطه میان او و این پسر شوم) بیشتر مناسب شما باشه!

نگذاشت حرفم تمام شود و شروع کرد به پاسخ دادن:

"من از دختر هایی که خیلی راحت با نامحرم ارتباط برقرار میکنن بدم میاد، من دوست دارم زن زندگی ام فقط مال خودم باشه، دوست دارم بگو بخند هاشو فقط با مرد زندگیش بکنه، زیبایی هاش فقط مال مرد زندگیش باشه، همه دردو دل هاشو با مرد زندگی ش بکنه، حالا شما به من بگید با دختری که همین الان و قبل از ازدواج هیچی برای مرد آینده اش جا نذاشته من چطوری بتونم باهاش زندگی کنم؟!

من همون دختر سر به زیر سرسنگینی رو میخوام که لبخندشو هیچ مردی ندیده، همون دختری رو میخوام که میره ته کلاس میشینه و حواسش به جای اینکه به این باشه که کدوم پسر حرفی میزنه تا جوابش رو بده چار دنگ به درسش ِ و نمراتش عالی!

همون دختری که حجب و حیاءش باعث شده هیچ مردی به خودش اجازه نده باهاش شوخی کنه، و من هم بخاطر همین مزاحم شما شدم، چون اونقدر باوقاره که اصلا به خودم جرات ندادم مستقیم درخواستم رو بگم."

حالا به نظر شما چنين پسري لياقت اون دختر نجيب رو داره؟؟؟؟

samira.bas

عضو جدید
کاربر ممتاز
میخوام اینو بگم که وقتی دختر خانم ها با اینکه به کسی علاقه دارند، این علاقه رو ابراز نمی کنند؛ما شاهد این خواهیم بود که ابراز علاقه فقط از جانب آقا پسرها باشه.
و عده ای هم این وسط پیدا میشن که بدون در نظر گرفتن شرایط خودشون به کسی ابراز علاقه می کنند.
منظورم این نیست که حرمت ها رو زیر پا بگذاریم ولی باید شرایطی باشه که دخترها هم حق انتخاب داشته باشند...

ببین اگه الان یه دختر بیاد بهت پیشنهاد ازدواج بده قبول می کنی؟
فرض می کنیم که همه جوره مناست شماست .قبول می کنی ؟

دلایلت رو هم بگی ممنون می شم.

alihasani

عضو جدید
ببین من منظورم این بود که شرایطی باشه که دخترها هم بتونن به شکل مناسب ابراز علاقه کنند. (با اینکار ممکنه، بازم میگم ممکنه حدود افراد مشخص بشه)
حالا مگه یک پسر به یک دختر خانوم ابراز علاقه میکنه؛ دختر حتما باید بپذیره؟
با این حال اگه چنین موردی که شما فرمودین برای من نوعی پیش بیاد اگه واقعا ببینم مناسبه چرا که نه.
ببین اگه الان یه دختر بیاد بهت پیشنهاد ازدواج بده قبول می کنی؟
فرض می کنیم که همه جوره مناست شماست .قبول می کنی ؟

دلایلت رو هم بگی ممنون می شم.

samira.bas

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین من منظورم این بود که شرایطی باشه که دخترها هم بتونن به شکل مناسب ابراز علاقه کنند. (با اینکار ممکنه، بازم میگم ممکنه حدود افراد مشخص بشه)
با این حال اگه چنین موردی که شما فرمودین برای من نوعی پیش بیاد اگه واقعا ببینم مناسبه چرا که نه.

شکل مناسب ابراز علاقه دخترا چطوره ؟
شکل مناسب ابراز علاقه پسرا چطوره ؟

samira.bas

عضو جدید
کاربر ممتاز

شکل مناسب ابراز علاقه دخترا چطوره ؟ (شکستن کوزه و این حرفا؟ اگر با دیگرانش بود میلی .........چرا ظرف مرا بشکست لیلی ؟)

چرا پیشنهاد اون دختر رو قبول میکنی ؟ دلایلت رو بی زحمت بگو.

hale a.a

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب بذارين منم از يه دريچه ي ديگه به موضوع نگاه كنم و نظر خودم رو بگم:
دختره چادر سرش ميكنه حجابش رو رعايت ميكنه ميگن عقده اي و امله،با پسرا و نامحرم جماعت بگو بخند نميكنه ميگن بلد نيست ابراز احساسات كنه چون همه ش مجبوربوده سركوبش كنه،با پسر جماعت سر موضوعات بيخود كل كل نميكنه ميگن روابط اجتماعيش ضعيفه بلد نيست چه جوري برخورد كنه،ارايش نميكنه تا جلب توجه نكنه ميگن قيافه نداره!چون زشته واسش ظاهرش مهم نيست!،ميشينه سر درس و مشقش ميگن چون ظاهر مناسبي نداره ميخواد اينجوري توجه پسرا رو جلب كنه!
چي بگم ديگه؟!شما از اين منظر نگاه ميكنين از اون طرفم ببينين كه متاسفانه هميشه اينجوري نيست!خيلي وقتها در حق همين دختراي نجيب ظلم شده!

samira.bas

عضو جدید
کاربر ممتاز
دختره چادر سرش ميكنه حجابش رو رعايت ميكنه ميگن عقده اي و امله،با پسرا و نامحرم جماعت بگو بخند نميكنه ميگن بلد نيست ابراز احساسات كنه چون همه ش مجبوربوده سركوبش كنه،با پسر جماعت سر موضوعات بيخود كل كل نميكنه ميگن روابط اجتماعيش ضعيفه بلد نيست چه جوري برخورد كنه،ارايش نميكنه تا جلب توجه نكنه ميگن قيافه نداره!چون زشته واسش ظاهرش مهم نيست!،ميشينه سر درس و مشقش ميگن چون ظاهر مناسبي نداره ميخواد اينجوري توجه پسرا رو جلب كنه!
چي بگم ديگه؟!شما از اين منظر نگاه ميكنين از اون طرفم ببينين كه متاسفانه هميشه اينجوري نيست!خيلي وقتها در حق همين دختراي نجيب ظلم شده!

موافقم با حرف شما کاملا متاسفانه ..................پسرها توی جامعه ما خودشون رو (البته نه همه قصد توهین هم ندارم ولی واقعیتیه که در مورد عده زیادی صدق می کنه) عقل کل می دونن..........و مالک و اختیار دار........اگر چیزی از نظر اونا درسته یعنی درسته ........و اگر هم غلطه یعنی غلطه ....... من شرمنده همه پسرای گل این باشگاه هستم که اینطور حرف زدم .......ولی چیزی که توی جامعه دیدم رو گفتم .

hale a.a

عضو جدید
کاربر ممتاز
موافقم با حرف شما کاملا متاسفانه ..................پسرها توی جامعه ما خودشون رو (البته نه همه قصد توهین هم ندارم ولی واقعیتیه که در مورد عده زیادی صدق می کنه) عقل کل می دونن..........و مالک و اختیار دار........اگر چیزی از نظر اونا درسته یعنی درسته ........و اگر هم غلطه یعنی غلطه ....... من شرمنده همه پسرای گل این باشگاه هستم که اینطور حرف زدم .......ولی چیزی که توی جامعه دیدم رو گفتم .
بله متاسفانه...اونا فكر ميكنن هرچي مطابق ميل اوناست اونه كه درسته...

alihasani

عضو جدید
واقعیت اینجاست که همینطور که شما گفتی من عقل کل نیستم ( کنایه نبود ها؛ واقعیت اینکه نمی تونم بگم شکل درست چه جوریه؟)
ولی برای مثال اگه من به کسی علاقه پیدا بکنم، با این شرایط موجود اول از شخصی میخوام که نظر طرف مقابل رو در مورد خودم بپرسه.
اگه اکی بود در میون گذاشتن با خانواده و بقیه صحبت ها...
در مورد دختر خانوم ها هم شاید، بازم میگم شاید راه همین باشه که از یک رابطه برای ابراز علاقه خودشون استفاده کنند.
در مورد پذیرفتن پیشنهاد از یک دختر هم باید بگم: وقتی همینطور که فرمودین شرایط طرف مناسب باشه و مطلوب من باشه و من هم شرایط ایجاد یک زندگی رو داشته باشم خوب باید پیشنهاد رو پذیرفت.
اینطور نیست؟
شکل مناسب ابراز علاقه دخترا چطوره ؟ (شکستن کوزه و این حرفا؟ اگر با دیگرانش بود میلی .........چرا ظرف مرا بشکست لیلی ؟)

چرا پیشنهاد اون دختر رو قبول میکنی ؟ دلایلت رو بی زحمت بگو.

alihasani

عضو جدید
صحبت های شما رو کاملا قبول دارم.
البته متاسفانه.
راه حلی به ذهن شما میرسه؟

hale a.a

عضو جدید
کاربر ممتاز
صحبت های شما رو کاملا قبول دارم.
البته متاسفانه.
راه حلی به ذهن شما میرسه؟

به نظر من كه بي توجه به اين حرفها و صحبتها بايد راه خودمو ادمه بدم...اصلا هم برام مهم نيست فلان پسر در مورد من چه نظري داره و چي گفته!مهم اينه كه من پاي اعتقاداتم وايميسم و نميخوام فرداي روز شرمنده ي كسي باشم...كاش واقعا يكي بود ميفهميد مارو شرايط مجبور به نجابت نكرده ما خودمون نجابت رو اختيار كرده ايم!

alihasani

عضو جدید
البته این نکته رو هم باید اشاره کرد که نجابت مختص دختر خانوم ها نیست.
عده ای از پسرها رو هم بخاطر رفتارهای نجیبانشون امل خطاب میکنن.
خیلی بده، خیلی......
دیریست که ما منتظر روی تو هستیم

ما بند نجابت به تن اسم تو بستیم

به نظر من كه بي توجه به اين حرفها و صحبتها بايد راه خودمو ادمه بدم...اصلا هم برام مهم نيست فلان پسر در مورد من چه نظري داره و چي گفته!مهم اينه كه من پاي اعتقاداتم وايميسم و نميخوام فرداي روز شرمنده ي كسي باشم...كاش واقعا يكي بود ميفهميد مارو شرايط مجبور به نجابت نكرده ما خودمون نجابت رو اختيار كرده ايم!

hale a.a

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته این نکته رو هم باید اشاره کرد که نجابت مختص دختر خانوم ها نیست.
عده ای از پسرها رو هم بخاطر رفتارهای نجیبانشون امل خطاب میکنن.
خیلی بده، خیلی......
دیریست که ما منتظر روی تو هستیم

ما بند نجابت به تن اسم تو بستیم

بله!اينو هم كامل قبول دارم و متاسفانه خيلي در اطرافمون ديدم...
ميدوني مشكل اينه كه متاسفانه امروزه ارزش ها تبديل به ضد ارزش شده ن...
همه ي اون چيزايي كه يه روزي محكمترين اعتقاد پدرمادرامون بوده حالا توسط خود ما به سخره گرفته ميشه...

alihasani

عضو جدید
درسته و همین طور هم ادامه پیدا میکنه.
حتی ما هم که این حرفارو میزنیم( خودمو میگم) رعایت نمی کنیم و به سادگی از کنارش میگذریم....
بله!اينو هم كامل قبول دارم و متاسفانه خيلي در اطرافمون ديدم...
ميدوني مشكل اينه كه متاسفانه امروزه ارزش ها تبديل به ضد ارزش شده ن...
همه ي اون چيزايي كه يه روزي محكمترين اعتقاد پدرمادرامون بوده حالا توسط خود ما به سخره گرفته ميشه...

z.alavi

کاربر فعال

احسنت، زیبا بود به بهترین شکل ممکن.:gol::gol::gol:
از استارتر تاپیک و بقیه دوستان هم ممنون.
توی این دوره و زمونه محکم بودن روی ارزش ها خیلی سخته و واقعا کار با ارزشیه...
اما با وجود تمام حرف ها و با وجود تمام کنایه ها باید بایستیم.
در نظر من، هیچ کس اونقدر اهمیت نداره که حرفش بخواد ملاک رفتار و عملکردم باشه.:redface:
صحبت راجع به خواسته های دختر ها و پسر ها خیلی متفاوته، شاید ما اینجا هم عقیده ایم، اما عقاید و زندگی های متفاوت دیگری هم هست.
به هر حال با وجود آدم های زیادی که دیدیم، حرف استارتر خیلی درست هست و البته منطقی.

lars_manson2002

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام, کل تاپیک رو خوندم

شک نکنید نجابت , اخلاق و صداقت رمز موفقیت و آرامش و محبوبیت هست.
تو این تاپیک بعضی از دوستان گفتند اگه پسر یا دختری بخوان نجیب باشند در مواردی مورد تمسخر بعضی ها قرار میگیرند, مقصر این وضعیت ماها هستیم, چون وقتی رفتار های ضد ارزشی از اطرافیان میبینیم بهشون تذکر نمیدیم و در اکثر موارد از کنارشون راحت رد میشیم و کم کم این وضعیت پیش میاد که اونا فکر کنند کاری که به اشتباه انجام میدن درسته. مثلا وقتی میبینیم پسری با دختری در حال خنده و قهقهه هستند بی صدا از کنارشون رد میشیم, در حالیکه حرکت درست اینه که وقتی اون پسر رو تنها دیدیم , نه بطور مستقیم بلکه با روش های غیر مستقیم از عواقب بد این عمل و اینکه فردا روزی اگه این رفتار همه گیر بشه و اینکه ممکن هست چه تاثیر بدی در خود اجتماعمون بذاره اونو آگاه کنیم. یا مثلا خیلی از اوقات در جمع های دوستانه مخصوصا پسرانه, الفاظ رکیک و فحش های مختلف به زبان بچه ها میاد و همه میخندیم اما یه تذکر کوچیک مثل این " بچه ها یه خرده آکادمیک تر باشیم این حرفهای زشت رو استعمال نکنیم " میتونه وضعیت رو بکل تغییر بده.

امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم.

vafa8989

عضو جدید
کاربر ممتاز
اومدم نظرمو بگم دیدم این دل تنگ گفتنی ها دارد:surprised:

هیییییییییییییییییییییییییییییی:cry:

ما حرف نزنیم سنگین تریم:redface:بهتره حرفامون باز تو دلمون بمونه:(

elyana

عضو جدید
به نظر شما این دلنوشته زیبا بود؟ از زشت هم زشت تر بود. باید برن بمیرن همچین آقایونی.حالا که اینجوری شد منم پسری میخوام که ریشش تا رو زمین باشه.روبنده هم بزنه.چون دلم میخواد صورت مرد زندگیم رو فقط خودم دیده باشم.

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر شما این دلنوشته زیبا بود؟ از زشت هم زشت تر بود. باید برن بمیرن همچین آقایونی.حالا که اینجوری شد منم پسری میخوام که ریشش تا رو زمین باشه.روبنده هم بزنه.چون دلم میخواد صورت مرد زندگیم رو فقط خودم دیده باشم.

دل نوشته بد نبود
انسان دنبال خوبی ها و کمالاته و منظور اینه که این گونه بودن یه صفت کمالیه
مگه انسانهای زشت زیبایی دوست ندارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟
درثانی طلا و جواهرات پنهان میکنند نه سنگ.....