نظر سنجی در مورد ادامه تحصیل در مقطع دکترا

SMAW

عضو جدید
سلام
بچه ها من ترم 3 ارشد جوشکاری ام. کارشناسی علم و صنعت بودم با معدل 12.87 و 5 ساله تموم کردم. ارشد هم سهند قبول شدم و الانم معدلم 16. 
هیج مقاله و کار تحقیقی هم ندارم. با توجه به این اوصاف به نظر شما کنکور دکترا بدم یا نه؟؟؟
حتی اگه دکترا قبول شم آیا میتونم هیئت علمی بشم یا نه؟؟؟

sonya.b

عضو جدید
اگه دوس دارید ادامه تحصیل بدید که میتونید. خواستن توانستن هست!!! اما راستش تا اونجایی که من میدونم بدون مقاله اونم آی اس آی شانس خیلی کمی دارید برای قبول شدن. اگه واقعا قصدتون جدی هست باید تلاش کنید که چند تا مقاله آی اس آی چاپ کنید. برا هیئت علمی هم بستگی داره برای کجا میخاید اقدام کنید. اگه دانشگاه خودتون باشه احتمالش صفر نیست اما یکم باید تلاش کنید تا بتونید خودتون رو نشون بدید. هرچی مقاله و کارای تحقیقی بیشتری انجام بدید شانستون بیشتره.

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
معدلت كم شده كه شده.مهم نيست.ديگه نميشه برگشت كه.ميشه؟
بايد با كارهاي تحقيقاتي جبران كنيد.تحقيقاتتتت
با مقالات داخلي شروع كنيد تا به آي اس آي برسيد نه اينكه از اول بري واسه آي اس آي
كتاب بنويس
و ....
موفق باشي

SMAW

عضو جدید
ممنون از sonya.b و د ا ن ش گ ا ه عزیز بابت وقتی که گذاشتید. راستش رو بخواین پروژه ارشدمم که اصولا چیزی نیست که بشه باهاش ISI بدم چون یه پروژه کاملا صنعتیه و قراره یه چیزی! رو برای اولین بار تو ایران تولید کنیم یعنی مهندسی معکوس.
سوالی که بود اینه که اگر با مدرک دکترا نشه که هیئت علمی شد، به چه دردی میخوره؟؟؟
به نظرم که تو کاری که قراره من بکنم دکترا مفهوم نداره. نظر شما چیه؟

sonya.b

عضو جدید
دوست عزیز من به هیچ وجه دوست ندارم نظر خودمو به کسی تحمیل کنم یا کسی رو نا امید کنم (چون قبلا از نظرم راجع به ادامه تحصیل همچین برداشتی شده)!!!
اما منم با شما موافقم اگه معلوم نباشه که میتونی هیئت علمی بشی یا نه مدرک خالی به هیچ دردی نمیخوره. با این وضعی هم که من میبینم بعد از 4-5 سال درس خوندن و زحمت کشیدن اگه اخرش به هدفت نرسی خیلی سخته. چون موضوعتون صنعتی هست به نظرم خیلی دکترا خوندن نمیتونه کمکی بهتون کنه. البته این نظر منه. شما هر کار میدونید به صلاحتون هست انجام بدید. در هر صورت موفق باشید.

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
خودت ميتوني والسه خودت پروژه تعريف كني و يا از اساتيدي كه موضوع دارن موضوع بگيري و بري باهاش آي اس آي بدي
حتمي نميخواد كه از پروژت بدي
من خودم از موضوع پايان نامم 2 تا مقاله خارجي و دوتا مقاله داخي دادم كه چاپ هم شده و 2نمره مربوط به مقاله رو گرفتم. اما چون آي اس آي نكردم دارم با هزينه شخصي در راستاي موضوع پايان نانمم كاري ميكنم كه بتونم آي اس آي بدم

SMAW

عضو جدید
حس میکنم دل و دماغ دکترا رو نداشته باشم. به نظرم اگه بخوام وارد صنعت بشم خوندن دکترا تو این شرایط حداقل برای من منطقی نیست.
آزمون کتبی رو مطمئنم میتونم خوب بشم ولی قطعا تو مصاحبه نمره کم میارم

h_sofalchin

عضو جدید
سلام... به نظر من که همه باید اون رویا هایی که تو ذهنمون در مورد دست یابی به قدرت تولید!!! خود کفایی!!! پیشرفت !!! مهندسی متد های فنی و عملی !!! غیره و غیره + مدرک بریزیم تو سطل زباله!:confused:....این کشور اصلا مشکل نداره ،که شما با این همه تلاش و این همه سن!!! می خوای ادامه تحصیل بدی... همه چی آرومه ... کسی هم واسه نظراتش نمی کشن.اصلا... از ماست که بر ماست... اولش خود من.

imanflash

عضو جدید
دوست من فقط اگه به رفتن از ایران فکر میکنی این کار رو بکن. در شرایط فعلی ورود به هیئت علمی هم شرایط علمی و هم معنوی خاصی را می طلبد و دارندگان مدرک دکترا از دانشگاههای معتبر خارجی هم تعدادشان کم نیست. یا عاشق رشته ات باش و تحصیل کن یا اگر قصد ماندن داری بنظرم با همان فوق موفق تر خواهی بود.

• Like
واکنش ها: SMAW

maede_s

عضو جدید
سلام
بچه ها من ترم 3 ارشد جوشکاری ام. کارشناسی علم و صنعت بودم با معدل 12.87 و 5 ساله تموم کردم. ارشد هم سهند قبول شدم و الانم معدلم 16.
هیج مقاله و کار تحقیقی هم ندارم. با توجه به این اوصاف به نظر شما کنکور دکترا بدم یا نه؟؟؟
حتی اگه دکترا قبول شم آیا میتونم هیئت علمی بشم یا نه؟؟؟

قبول شدن توی مقطع دکترا اونم یه جای خوب که ارزش داشته باشه رزومه ی خوب میخواد! در واقع شدیداً رقابتی شده. یعنی ربطی نداره که شما معدلتون 13 باشه یا 19! تأثیر نمره خیلی کمه. یک رو میشناسم دو سال پشت سر هم رتبه ی 3 و 1 کنکور دکترا شد ولی به خاطر اینکه رزومه ی قوی نداشت یعنی اصن مقاله نداشت قبول نشد. یا وا3 دانشگاه تهران وا3 رشته ی من امسال بین دو نفر که به ترتیب 32 و 33 تا مقاله ی ISI داشتن دومی انتخاب شد( اصن من این تعداد مقاله اونم ISI رو شنیدم هنگ کردم:surprised:). اگه میخواین دکترا جای خوب قبول بشین بهتره که یه سالی بین ارشد و دکترا وقفه بندازین و از همین الان شروع به نوشتن مقاله های مروری بکنین و از پایان نامتون هم حداقل یه مقاله ISI در بیارین. تو این مدت توی همایشا شرکت کنید. خلاصه رزومتونو قوی کنید.
در مورد اینکه آیا به عنوان هیئت علمی قبول میشین یا نه دیگه بستگی به جایی داره که میخواین استخدام بشین. معمولاً با مدرک دکترا دانشگاه های آزاد میتونین به عنوان هیئت علمی کار پیدا کنید ولی دانشگاهای سراسری توی شهرای بزرگ به ندرت این اتفاق میفته!!!
رشته هایی مثه رشته ی شما بیشتر کاربردی هست و کارای خصوصی با همین مدرک فعلی معمولاً پول بیشتری رو همراه داره تا اینکه بخواین دکترا بدین! اگه خلاق باشین با همین مدرک میتونین یه کار درست حسابی راه بندازین! به نظر من اول هدفتونو مشخص کنید بعد در مورد دکترا تصمیم بگیرید!
موفق باشین

آخرین ویرایش:

SMAW

عضو جدید
با تشکر از همه شما دوستای عزیز که لطف کردین و جواب دادین.
فکر کنم شما هم خبردار شدین که ضریب مصاحبه از 2 به 1 کاهش یافته. یعنی 50% آزمون کتبی و 50% مصاحبه. 
نظرتون راجع به این تغییر چیه؟

maede_s

عضو جدید
با تشکر از همه شما دوستای عزیز که لطف کردین و جواب دادین.
فکر کنم شما هم خبردار شدین که ضریب مصاحبه از 2 به 1 کاهش یافته. یعنی 50% آزمون کتبی و 50% مصاحبه.
نظرتون راجع به این تغییر چیه؟
خوب یعنی با این کار خواستن عدالت بالا بره! چون متأسفانه شدیداً توی مصاحبه پارتی بازی هست و معمولاً بچه های دانشگاه های برتر تو مصاحبه قبول میشن ولی با این کار احتمال قبولی سایرین بالا میره.

• Like

SMAW

عضو جدید
خوب یعنی با این کار خواستن عدالت بالا بره! چون متأسفانه شدیداً توی مصاحبه پارتی بازی هست و معمولاً بچه های دانشگاه های برتر تو مصاحبه قبول میشن ولی با این کار احتمال قبولی سایرین بالا میره.
شما که اینجوری میگین کلا نا امید شدم از کنکور دکترا !!!
ولی خب احتمال میدم اگه کنکور بدم نمره آزمونم خوب بشه ولی نمره مصاحبم قطعا پایین میشه. به نظر شما رتبه حدود چند بیارم تو دانشگاهی مثل سهند یا تبریز قبول میشم؟
راستی اون دوستتون که رتبه 1 آورده بوده و قبول نشده دانشگاه های تاپ رو زده بوده؟

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
ولی خب احتمال میدم اگه کنکور بدم نمره آزمونم خوب بشه ولی نمره مصاحبم قطعا پایین میشه. به نظر شما رتبه حدود چند بیارم تو دانشگاهی مثل سهند یا تبریز قبول میشم؟

خداييش مگه ميشه با رتبه 1 قبول نشد؟؟
جسارتا من قبول نميكنم

maede_s

عضو جدید
من این حرفو زدم که امیدوار بشین!!!!
نگران مصاحبه نباشین! توی مصاحبه حرف اول رو روابط عمومی میزنه و بعد اطلاعات علمیتون! البته دانشگاه تا دانشگاه فرق میکنه! مثلاً دانشگاه گرگان من شنیدم اصن پایان نامتونو زیر سؤال میبره!
اون دوستم دانشگاه صنعتی اصفهان زده بود. صحبتای من بیشتر سر دانشگاه اصفهان و تهرانه! متأسفانه در مورد ظرفیت رشته ی شما خبر ندارم تا اظهار نظر کنم. در مورد رشته خودم تا رتبه 20 مجاز میشن!

• Like

maede_s

عضو جدید
خداييش مگه ميشه با رتبه 1 قبول نشد؟؟
جسارتا من قبول نميكنم

شما میتونین قبول نکنین! مجبورم نکردن که دروغ بگم:biggrin: حقیقتاً ایشون سال قبل رتبه 3 و امسال رتبه 1 شدن ولی دانشگاه صنعتی اصفهان توی مصاحبه ایشون رو رد کردن! قبول ندارین یه سری بزنید یه این دانشگاه!
ماهام میگفتیم حق کشیه ولی وقتی حرفایی که تو مصاحبه زده شده بودو شنیدیم تا حدی حقو دادیم به اساتید!
قبول کنید که همه چیز فقط درس خوندن نیست! وا3 موفقیت چیزای دیگه هم مهمه!

SMAW

عضو جدید
من این حرفو زدم که امیدوار بشین!!!!
نگران مصاحبه نباشین! توی مصاحبه حرف اول رو روابط عمومی میزنه و بعد اطلاعات علمیتون! البته دانشگاه تا دانشگاه فرق میکنه! مثلاً دانشگاه گرگان من شنیدم اصن پایان نامتونو زیر سؤال میبره!
اون دوستم دانشگاه صنعتی اصفهان زده بود. صحبتای من بیشتر سر دانشگاه اصفهان و تهرانه! متأسفانه در مورد ظرفیت رشته ی شما خبر ندارم تا اظهار نظر کنم. در مورد رشته خودم تا رتبه 20 مجاز میشن!
شرمنده نگاه به رشتتون نکرده بودم. فکر میکردم شما هم موادی هستین :smile:
تو رشته ما حدود 110 نفر قبول میشن دکترا

reza_1364

مدیر بازنشسته
نظرتون در رابطه با پردیس های بین المللی دانشگاه ها چیه؟؟؟؟ ( برای دکترا)

maede_s

عضو جدید
نظرتون در رابطه با پردیس های بین المللی دانشگاه ها چیه؟؟؟؟ ( برای دکترا)
تا اونجا که من میدونم دانشگاه های پردیس وا3 ادامه تحصیل عالین! چه به لحاظ امکانات و چه به لحاظ استاد. فقط یه مشکل کوچولو دارن:cool: شهریه هاش سر به فلک میکشه:biggrin: برای هر نیم سال حدود 5-6 میلیون میگیرن! در حالت متوسط. البته واحد بین الملل شهید بهشتی توی دبی برای رشته هایی مثه مدیریت وا3 کل دوره 4 ساله 100 تومن میگیره! اگه از اون لحاظ مشکلی ندارین گزینه ی خوبی هستن! به خصوص که مدرکتون ارزش بالایی خواهد داشت.

SMAW

عضو جدید
الان تقریبا دو ماه مونده تا کنکور دکترا. اگه کنکور ارشد بود میدونستیم چیکار کنیم (کتاب های تستی جهش). واسه دکترا باید چی بخونیم (کتاب تست)؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

maede_s

عضو جدید
الان تقریبا دو ماه مونده تا کنکور دکترا. اگه کنکور ارشد بود میدونستیم چیکار کنیم (کتاب های تستی جهش). واسه دکترا باید چی بخونیم (کتاب تست)؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

فقط جزوه ی خوب جواب میده!!! البته نه هر جزوه ای ها!!! یکی از بچه های سال بالایی ما فقط جزوه ی دانشگاه خودمونو با یه کتاب تخصصی خونده بود، اونقدرام زرنگ نبود ولی 8 شد رتبش;)

• Like

hesam02

عضو جدید
نظر من در مورد ادامه تحصیل به خصوص در مورد ارشد و دکترا ( تحصیلات عالی ) این هستش که دوستانی که الان در مقطع کارشناسی هستن همگی با یک موج به سمت ارشد همراه شدن. نمیگم همگی. اما حدود نود درصدشون میخوان که به سمت ارشد برن. ( همین باشگاه مهندسان رو در نظر بگیرید) از تبلیغات صداسیما و موسسات و آموزشگاه ها هم این طور برمیاد که دیگه دوران لیسانس و مدرک لیسانس داره کم کم ارزشش میاد پایین و موج جوانانی که وارد دانشگاه میشن داره به سمت ارشد میره. البته دلیل دیگه ای هم هست که اونم نسل چهارم جوانان بعد از انقلاب هستش که پرچمعیت ترین نسل کشور رو تشکیل میدن. خب حالا فرض کنید همه دانشجوها به سمت ارشد میرن و دو سه سال از عمرشون رو تو راه ارشد میگذرونن تا مدرک ارشد رو بگیرن. با توجه به اینکه دو سه سال هم از زمان حال بگذره ٬ باز هم این احتمال با توجه به موقعیت کشور و موقعیت های شغلی وجود داره که بعد از چندین سال مدرک ارشد هم ارزشش بیاد پایین و این موجی که الان داخل دانشگاه ها هستن و یا تازه وارد دانشگاه شدن میخوان همگی در مقطع دکترا ادامه تحصیل بدن. البته چاره دیگه ای هم ندارن چون که ارزش مدرک اومده پایین. بنابراین با توجه به فشاری که به سازمان سنجش میاد با توجه به سیل عظیم جمعیت دانشجویان متقاضی مقطع دکترا٬ سازمان سنجش مجبور میشه ظرفیت مقاطع دکترای کلیه رشته ها رو افزایش بده تا جوابگوی این جمعیت باشه. جالا دانشجوها وارد دور دکترا شدن و باید پنج سال هم در این مقطع بمونن. البته در نظر بگیرید که در این پنج سال ٬ پنج دوره جدید دانشجویان دکترا هم به جمع اونا اضافه میشن. در نتیجه اتفاقی که میوفته اینه که جمعیت دانشجوهای دکترای جویای کار بیشتر و بیشتر میشه تا جاییکه باز هم مدرک دکترا ارزش خودش رو از دست میده و افرادی که ده سال از عمر گهربار آکادمیک خودشون رو برای گرفتن مدرک دکترا گذاشتن باید به عنوان هیئت علمی دانشگاه فعالیت کنن و صد البته حقوقی که الان به هیئت علمی داده میشه به نرخ روز هستش و اون موقع چنین حقوقی به کسی تعلق نمیگیره چون گرفتن مدرک دکترا راحت شده. خب چه اتفاقی میوفته؟ صنعت دست افرادی است که تجربه دارن و پارتی و دانشگاهیان ما دائم در حال انتقال یک سری خذعبلات به دانشجویان جدید هستند و این به صورت سیکلیک ادامه پیدا میکنه چون همون دانشجوی ورودی جدید روزی میرسه که خودش باید همون چیزایی که یاد گرفته رو به دانشجوی خودش یاد بده..... و این یعنی انفصال دانشگاه و صنعت

hesam02

عضو جدید
[h=1] جمعيت دانشجويان دکتري دوبرابر مي‌شود [/h]
سرپرست مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی گفت: بر اساس طرح آمایش آموزش عالی، پیش‌بینی شده است که جمعیت پذیرش دانشجوی دکتری تا پایان برنامه پنجم توسعه یعنی سال 94 حداقل دو برابر افزایش یابد.

به گزارش ایسنا رضا عامری، با بیان اینکه بر اساس نقشه جامع علمی کشور تا افق 1404 جمعیت دانشجویان دکتری کشور نسبت به سایر دانشجویان باید به 3.5 درصد افزایش یابد، افزود: در سال 90 میزان جمعیت دانشجویان دکتری 0.8 درصد بود که باید طی سه برنامه آن را به 3.5 درصد برسانیم.

وی افزود: بر اساس هدفگذاری‌های صورت گرفته تا پایان برنامه پنجم توسعه می‌توانیم جمعیت دانشجویان دکتری را به دو درصد برسانیم، البته با روندی که هم‌اکنون در حال پیش رفتن هستیم، زودتر از برنامه به این درصد دست خواهیم یافت.

به گفته سرپرست مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی، میزان رشدی که در حال حاضر در مقاطع تحصیلات تکمیلی وجود دارد، سالیانه 20 درصد است که البته در سال جاری این رشد کمی بیشتر بوده است.

منبع : سایت خبری تحلیلی بازتاب

maede_s

عضو جدید
نظر من در مورد ادامه تحصیل به خصوص در مورد ارشد و دکترا ( تحصیلات عالی ) این هستش که دوستانی که الان در مقطع کارشناسی هستن همگی با یک موج به سمت ارشد همراه شدن. نمیگم همگی. اما حدود نود درصدشون میخوان که به سمت ارشد برن. ( همین باشگاه مهندسان رو در نظر بگیرید) از تبلیغات صداسیما و موسسات و آموزشگاه ها هم این طور برمیاد که دیگه دوران لیسانس و مدرک لیسانس داره کم کم ارزشش میاد پایین و موج جوانانی که وارد دانشگاه میشن داره به سمت ارشد میره. البته دلیل دیگه ای هم هست که اونم نسل چهارم جوانان بعد از انقلاب هستش که پرچمعیت ترین نسل کشور رو تشکیل میدن. خب حالا فرض کنید همه دانشجوها به سمت ارشد میرن و دو سه سال از عمرشون رو تو راه ارشد میگذرونن تا مدرک ارشد رو بگیرن. با توجه به اینکه دو سه سال هم از زمان حال بگذره ٬ باز هم این احتمال با توجه به موقعیت کشور و موقعیت های شغلی وجود داره که بعد از چندین سال مدرک ارشد هم ارزشش بیاد پایین و این موجی که الان داخل دانشگاه ها هستن و یا تازه وارد دانشگاه شدن میخوان همگی در مقطع دکترا ادامه تحصیل بدن. البته چاره دیگه ای هم ندارن چون که ارزش مدرک اومده پایین. بنابراین با توجه به فشاری که به سازمان سنجش میاد با توجه به سیل عظیم جمعیت دانشجویان متقاضی مقطع دکترا٬ سازمان سنجش مجبور میشه ظرفیت مقاطع دکترای کلیه رشته ها رو افزایش بده تا جوابگوی این جمعیت باشه. جالا دانشجوها وارد دور دکترا شدن و باید پنج سال هم در این مقطع بمونن. البته در نظر بگیرید که در این پنج سال ٬ پنج دوره جدید دانشجویان دکترا هم به جمع اونا اضافه میشن. در نتیجه اتفاقی که میوفته اینه که جمعیت دانشجوهای دکترای جویای کار بیشتر و بیشتر میشه تا جاییکه باز هم مدرک دکترا ارزش خودش رو از دست میده و افرادی که ده سال از عمر گهربار آکادمیک خودشون رو برای گرفتن مدرک دکترا گذاشتن باید به عنوان هیئت علمی دانشگاه فعالیت کنن و صد البته حقوقی که الان به هیئت علمی داده میشه به نرخ روز هستش و اون موقع چنین حقوقی به کسی تعلق نمیگیره چون گرفتن مدرک دکترا راحت شده. خب چه اتفاقی میوفته؟ صنعت دست افرادی است که تجربه دارن و پارتی و دانشگاهیان ما دائم در حال انتقال یک سری خذعبلات به دانشجویان جدید هستند و این به صورت سیکلیک ادامه پیدا میکنه چون همون دانشجوی ورودی جدید روزی میرسه که خودش باید همون چیزایی که یاد گرفته رو به دانشجوی خودش یاد بده..... و این یعنی انفصال دانشگاه و صنعت

حرفتون درسته ولی چاره ای غیر از ادامه تحصیل نیست! ادامه تحصیل ندادن وا3 کسایی که سرمایه ی کافی وا3 سرمایه گذاری و کار خصوصی ندارن یعنی از دست دادن کارای خوب در اکثر موارد!

با افزایش تعداد دانشجو راندمان آموزشی هم پایین میاد! استادی که تا دیروز 1 دانشجوی دکترا و 2 تا ارشد داشته الان باید روی 3 دانشجوی دکترا و 5 تا ارشد وقت بذاره! مسلمه دانشجو مثه قبل نمیتونه کارای ایده آل انجام بده! مگه یه استاد چقدر ایده داره وا3 پژوهش!!!!!!!!

perlitic

عضو جدید
سلام مهندسین مواد که میخاین واسه دکترا بخونین،

برای درس روشهای آنالیز از رو چی میخونین ؟؟؟؟؟؟:(

کمکم کنین دیگه وقتی نمونده؟!!!!!:cry:

SMAW

عضو جدید

این سوال منم هست. اگه کسی جواب بده خوشحال میشیم !!!!

EHSAN.E

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

من که پارسال کتاب گلستانی فرد رو ورق زدم
ولی خب چون رشته م شناسایی بود با بیشتر دستگاه ها آشنا بودم
از روی سمینارهایی که تو کلاس ارایه میشد واسه درس آنالیز
سوالای پارسال رو که میشد با این اطلاعات جواب داد (پ ن : من بالا نزدما 25 درصد ولی خب راحت بودن) ولی امسال احتمالا تخصصی تر و سخت تر بشن
توصیه م اینه که سوالای پارسال رو پیدا کنید
بعد متوجه میشید چه جزوه ای لازمه

این سوال منم هست. اگه کسی جواب بده خوشحال میشیم !!!!

perlitic

عضو جدید
من که پارسال کتاب گلستانی فرد رو ورق زدم
ولی خب چون رشته م شناسایی بود با بیشتر دستگاه ها آشنا بودم
از روی سمینارهایی که تو کلاس ارایه میشد واسه درس آنالیز
سوالای پارسال رو که میشد با این اطلاعات جواب داد (پ ن : من بالا نزدما 25 درصد ولی خب راحت بودن) ولی امسال احتمالا تخصصی تر و سخت تر بشن
توصیه م اینه که سوالای پارسال رو پیدا کنید
بعد متوجه میشید چه جزوه ای لازمه

سلام

میشه بپرسم کجا قبول شدید؟
از رو چی خوندید؟

واسه مصاحبه چه شرایطی لازمه؟