رفع اشکال دروس ارشد IT

nargess irani

عضو جدید
سلام دوستان ارشدی ! :)
این تاپیک واسه اینه که اگه اشکالی چیزی داشتین بزارین و بچه هایی که بلدن جواب بدن
امیدوارم که تاپیک خوبی بشه چون من یکی که خیلی بهش نیاز دارم !!!
پیشاپیش از همکاری دوستان ممنون :gol: :smile:

nargess irani

عضو جدید
اولین اشکال هم خودم میپرسم که از درس طراحی الگوریتمه :
چطوری میشه همچین نتیجه ای گرفت ؟
tarahi.JPG

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار
به به تاپیک به این خوبی هست ولی بچه ها پیگیری نمیکنن !!

جواب سوالی داده شده :

اگر به توان دقت کنید میبینید که اولی x[SUP]n[/SUP] هست و سمت راستی x[SUP]n-1 [/SUP]پس بزرگ بودن سمت چپ بدیهی هست .. در ضمن سمت راستی مشتق گرفته شده و فکر میکنم در صورت سوال علامت "باازای " هم هست که از یک جایی به بعد این رابطه برقراره ..

اگه اشتباه میگم دوستان تصحیح کنن !!

آخرین ویرایش:

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
به به تاپیک به این خوبی هست ولی بچه ها پیگیری نمیکنن !!

جواب سوالی داده شده :

اگر به توان دقت کنید میبینید که اولی x[SUP]n[/SUP] هست و سمت راستی x[SUP]n-1 [/SUP]پس بزرگ بودن سمت چپ بدیهی هست .. در ضمن سمت راستی مشتق گرفته شده و فکر میکنم در صورت سوال علامت "باازای " هم هست که از یک جایی به بعد این رابطه برقراره ..

اگه اشتباه میگم دوستان تصحیح کنن !!
امیرحسین اون بزرگتر مساوی هستش یا نتیجه؟ یعنی از عبارت سمت چپ عبارت سمت راست رو نتیجه گرفته باشه.
اگه صورت سوال رو کامل میگذاشت بهتر میشد فهمید.

sougmad

عضو جدید
سلام دوستان ارشدی ! :)
این تاپیک واسه اینه که اگه اشکالی چیزی داشتین بزارین و بچه هایی که بلدن جواب بدن
امیدوارم که تاپیک خوبی بشه چون من یکی که خیلی بهش نیاز دارم !!!
پیشاپیش از همکاری دوستان ممنون :gol: :smile:

سلام:)

ای ول!!
واقعا مرسی بابت زدن این تاپیک
یعنی دمت گرم:gol:

میبینم که استاد شهاب حسینی "dzzv_13 " هم هستن(خداییش حال میکنم با جواباشون:smile:)

آخ جوووووون
پس من از این بعد میام اینجا هر چی سئوال مئوال داشتم و نداشتم میپرسم;):D

بازم مرسی....:gol:

sougmad

عضو جدید
خب
فعلا این سئوالی که دم دستمه!
و امشب خوندم و کلا نفهمیدم!!
و ترجیح دادم امشب روش وقت نذارم چون واقعا دیگه مغزم نمیکشید!!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

زمان بندی فعالیت ها با مهلت معین
مثال پایین ص 153 کتاب طراحی پوران پژوهش!

بهترین زمان بندی برای مقادیر زیر را جهت به دست آوردن حداکثر سود بیابید.

40,35,30,25,20,15,10 =p1,p2,p3,p4,p5,p6,p7

d1,d2,d3,d4,d5,d6,d7 = 3,1,1,3,1,3,2

میدونم باید بر اساس ترتیب نزولی سودهاشون و ترتیب صعودی اولویت هاشون انتخاب کنیم ولی چه جوری؟
مراحل کارش!!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سپاس پیشاپیشhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gif

آخرین ویرایش:

dzzv_13

مدیر تالار
امیرحسین اون بزرگتر مساوی هستش یا نتیجه؟ یعنی از عبارت سمت چپ عبارت سمت راست رو نتیجه گرفته باشه.
اگه صورت سوال رو کامل میگذاشت بهتر میشد فهمید.

من فکر میکنم بزرگتر مساوی باشه ... این سوال رو بی خیال .. دوستا اگر سوال میزارن کامل سوال رو بزارن

زمان بندی فعالیت ها با مهلت معین
مثال پایین ص 153 کتاب طراحی پوران پژوهش!

بهترین زمان بندی برای مقادیر زیر را جهت به دست آوردن حداکثر سود بیابید.

40,35,30,25,20,15,10 =p1,p2,p3,p4,p5,p6,p7
d1,d2,d3,d4,d5,d6,d7 = 3,1,1,3,1,3,2

میدونم باید بر اساس ترتیب نزولی سودهاشون و ترتیب صعودی اولویت هاشون انتخاب کنیم ولی چه جوری؟
مراحل کارش!!

اگر دوستان لطف کنن و بگن که کدوم درس رو مد نظر دارن خوب میشه (این که معلومه طراحی اگوریتم هست .. ولی سیستم عامل هم مبحث مشابه این هم داره .. در ضمن سوالتون خیلی ساده بود .. سعی کنید سوالی که واقعا سخته براتون رو بپرسید ... مشابه همین سوال در کنکور آی تی 89 اومده .. اون تازه جریمه هم داره که خیلی از این قشنگتره )

برای کار اول p رو بر زمان مرگ مربوطه یعنی d تقسیم کنید , که میشود : w=p/d
w[SUB]1=[/SUB]13.3 , w[SUB]2=[/SUB]35 , w[SUB]3=[/SUB]30 , w[SUB]4=[/SUB]8.3 , w[SUB]5=[/SUB]20 , w[SUB]6=[/SUB]5 w[SUB]7=[/SUB]5

حالا w ها را براساس نزولی مرتب میکنیم که میشه ------>w[SUB]2 , [/SUB]w[SUB]3 [/SUB], w[SUB]5[/SUB], w[SUB]1[/SUB] , w[SUB]4 , [/SUB]w[SUB]6[/SUB] or w[SUB]7[/SUB]

w[SUB]2 [/SUB]مهلت زمانیش یک هست پس اجرا میشه (حالا میریم زمان دو)
w3 مهلت زمانیش یک هست ولی چون در مرحله قبل w1 اجرا شد و الان توی زمان دو هستیم نمیتونه اجرا بشه
w5 هم شرایط w3 رو داره و نمیتونه اجرا بشه

w1 مهلت زمانیش 3 هست (d=3 یعنی باید حداکثر تا زمان 3 اجرا شود و اگر بریم زمان 4 قابل اجرا نیست) پس اجرا میشود
w4 هم مهلت زمانیش 3 هست پس میتونه اجرا بشه

و بقیه نمیتونن اجرا بشن چون سه تا کار انجام دادیم و مهلت زمانی حداکثر کارها 3 هست پس تمام

حالا جمع سودها ------->40+35+25=100

(من کتابشو ندارم نگاه کنید جواب رو درست آوردم ؟!!)

sougmad

عضو جدید
برای کار اول p رو بر زمان مرگ مربوطه یعنی d تقسیم کنید , که میشود : w=p/d

ای ول!
نکته اش همین بود
w=p/d

اصلا دقت نکرده بودم
چه راحت شد(دیگه نیاز به خوندن و حل کردن الگوریتمی که نوشته هم نیست!!);):D

مرسی...:gol:

nargess irani

عضو جدید
سلام:)

ای ول!!
واقعا مرسی بابت زدن این تاپیک
یعنی دمت گرم:gol:

میبینم که استاد شهاب حسینی "dzzv_13 " هم هستن(خداییش حال میکنم با جواباشون:smile:)

آخ جوووووون
پس من از این بعد میام اینجا هر چی سئوال مئوال داشتم و نداشتم میپرسم;):D

بازم مرسی....:gol:
قابلی نداشت ... خوشحالم که بالاخره رونق گرفت
موفق باشید :)

dasthayekhaly

عضو جدید
سلام. منم میخوام سوالامو بپرسم ولی اکثراً شکل دارن و مطرح کردنشون سخته. اگه آدرس کتاب بدم کسی حوصله داره نگاه کنه و جواب بده؟
مثلاً در مورد درخت پوشای با حداقل هزینه(فصل حریصانه طراحی الگوریتم)، ص 128 پوران، تست 7(آزاد 84) یک گراف کشیده با 7 تاگره و 9تا یال. صورت سوال پرسیده :درخت پوشای با حداقل هزینه گراف زیر کدام است؟
مگه تعداد یالهای درخت پوشا نباید حداقل n-1 باشه؟ با مشخصاتی که این گراف داره نمیتونه پوشا باشه درحالیکه نوشته گزینه 3 و یک گراف رو انتخاب کرده!
(توضیح بدون شکل چقدر سخته!)

dasthayekhaly

عضو جدید
سوال بعدی!:D
ساختمان گسسته پوران ص191 (ترتیب جزئی،لاتیس،جبر بول)
در جبر بولی [B0=[B,+,*,0,1 به ازای هرa متعلق به B
1) a+a=a, a*a=a
2) a+1=a , a*0=1
3) a+a=a, a*a=0
4) a+1=1, a*0=a
گزینه 1 درسته. چرا؟

کربلایی

مدیر بازنشسته
تاپیک مهم شد
امیدوارم دوستان سوالات رو بی جواب باقی نزارند
موفق باشید

dzzv_13

مدیر تالار
سلام. منم میخوام سوالامو بپرسم ولی اکثراً شکل دارن و مطرح کردنشون سخته. اگه آدرس کتاب بدم کسی حوصله داره نگاه کنه و جواب بده؟
مثلاً در مورد درخت پوشای با حداقل هزینه(فصل حریصانه طراحی الگوریتم)، ص 128 پوران، تست 7(آزاد 84) یک گراف کشیده با 7 تاگره و 9تا یال. صورت سوال پرسیده :درخت پوشای با حداقل هزینه گراف زیر کدام است؟
مگه تعداد یالهای درخت پوشا نباید حداقل n-1 باشه؟ با مشخصاتی که این گراف داره نمیتونه پوشا باشه درحالیکه نوشته گزینه 3 و یک گراف رو انتخاب کرده!
من کتاب پوران رو ندارم ولی فکر میکنم سوال مشترک کامپیوتر و IT باشه ..
دوستان یکمی دقت کنید (فکر میکنم شما درس رو حفظ کردین وگرنه توی حرفاتون جواب خودتون رو دادین)

ببینید خود شما هم میگید حداقل n-1 یال داشته باشه , این یعنی میتونه بیشتر باشه ;)
درخت پوشا درختی هست که همه یالها رو پوشش بده و چون کمترین هزینه رو خواسته شما باید جوری یالها رو رسم کنید که کمترین مقدار شامل شود (به تعداد یالها توجه نکن چون حداقل باید N-1 باشه که در هر شرایط این رابطه برقراره )
===============

سوال بعدی!:d
ساختمان گسسته پوران ص191 (ترتیب جزئی،لاتیس،جبر بول)
در جبر بولی [B0=[B,+,*,0,1 به ازای هرa متعلق به B
1) a+a=a, a*a=a
2) a+1=a , a*0=1
3) a+a=a, a*a=0
4) a+1=1, a*0=a
گزینه 1 درسته. چرا؟[/QUOTE]

راستش یکی از ضعفهای من گسسته هست (انشاالله اون خوب یاد میگیرم ولی چکار کنم که توی یه هفته گذشته روی هم 4 ساعت هم درس نخوندم و گذاشتم به ضریب هوشی خودم رتبه بیارم:( )

خب این سوال شما رو فکر کنم خیلی وقت پیش دیدم کجاشو یادم نیست (این کتاب هم ندارم برم نگاه کنم :smile:)
فکر کنم جواب اینطور باشه (اگه اشتباه میگم درستش کنید ..)

شما وقتی a رو با a جمع میکنید یعنی اونو or میکنید یکی از دو جواب میشه عبارتتون و چون دوتا عبارت یکی هستن پس میشه همون a

و وقتی a رو با a ضرب میکنید اگر هر دو یک باشن جواب یک میشه و اگر هر دو صفر باشن جواب صفر میشه (چون دوتاشون یک مقدار مشابه هستند پس یکی درمیان نمیشن) نتیجه اینکه هر چی هر دوشون باشن جواب هم همون میشه , پس ضربشون هم a میشه

اگه اشتباه میگم اصلاحش کنید !!

متاسفانه من به جفتش نرسیدم:d
قرار نیست بهشون برسیم .. قراره روشون فکر کنیم و نه از روی کتاب از روی هوش خودمون جواب بدیم
(اگه قراره من چیزی یادتون بدم بهتره است طرز فکر کردن رو یاد بدم نه طرز جواب دادن رو ... باور کنید اگر کمی فکر کنید میتونید فرد موفقی باشید حالا شاید رتبه خوبی نیارین که اون اصلا بنظرم مهم نیست ... مهم اینه که همیشه از طرز فکرت لذت ببری :smile:)

SN20

عضو جدید
دوستان همه موفق باشید.
به زودی من هم بهتون ملحق میشم...:D

dasthayekhaly

عضو جدید
بله حق با شماست! دو حالت داره: یا سوالم واقعاً ساده بود یا معما گر حل شود آسان شود!:D
منم دیشب بعد از مدتها یه کم درس خوندم!!! شما نخونده چیزایی که من خوندم رو بلدین!
ممنونم.

Drago

کاربر ممتاز
میتونید با گوشی عکس بگیرید یا اگه امکانات دارید اسکن کنید.
یادمه اون اولا توی این باشگاه دیاگرام شبکه دست نویس رو بچه ها با گوشی عکس گرفته بودن واسه هم گذاشته بودن...
م
راستش یکی از ضعفهای من گسسته هست (انشاالله اون خوب یاد میگیرم ولی چکار کنم که توی یه هفته گذشته روی هم 4 ساعت هم درس نخوندم و گذاشتم به ضریب هوشی خودم رتبه بیارم:( )
=======================
شما وقتی a رو با a جمع میکنید یعنی اونو or میکنید یکی از دو جواب میشه عبارتتون و چون دوتا عبارت یکی هستن پس میشه همون a

و وقتی a رو با a ضرب میکنید اگر هر دو یک باشن جواب یک میشه و اگر هر دو صفر باشن جواب صفر میشه (چون دوتاشون یک مقدار مشابه هستند پس یکی درمیان نمیشن) نتیجه اینکه هر چی هر دوشون باشن جواب هم همون میشه , پس ضربشون هم a میشه

اگه اشتباه میگم اصلاحش کنید !!
اصلی ترین ضعف من دروس مشترکه.
===============
منطق و راه حلت درسته.مسئله اصلی اینجاست که عبارت "جبر بولی" توی سوال باعث گیج شدن دانشجو میشه وگرنه فرق خاصی با همون + و * معمولی نداره.

sougmad

عضو جدید
قرار نیست بهشون برسیم .. قراره روشون فکر کنیم و نه از روی کتاب از روی هوش خودمون جواب بدیم
(اگه قراره من چیزی یادتون بدم بهتره است طرز فکر کردن رو یاد بدم نه طرز جواب دادن رو ... باور کنید اگر کمی فکر کنید میتونید فرد موفقی باشید حالا شاید رتبه خوبی نیارین که اون اصلا بنظرم مهم نیست ... مهم اینه که همیشه از طرز فکرت لذت ببری :smile:)

آخرای فرمایش تو پرانتز شما! کاملا متین ولی...

قرار نیست بهشون برسیم .. ؟!

یعنی به نظر شما درسی رو که 3،4 سال پیش خوندم
اونم درسی مثه گسسته!
و اونم برای امتحانای دانشگاه و نه کنکور
و الانم هنوز برای خوندن کنکورم به اون مباحث نرسیدم رو؛به نظرتون تو یادم می مونه؟؟
(من که فقط صفحه هایی که گفته بودن رو دیدم و وقتی دیدم که نرسیدم کلا سئوالشو بی خیال شدم:D)

من که برای خودم بارها پیش اومده که مطلبی رو از دوستام پرسیدم
که اتفاقا خوب و کنکوری هم خونده بودن و اون موقعی هم که خوندن واسشون جا افتاده،ولی وقتی من که مثلا کمتر از یک ماه دیگه به اون مطلب رسیدم و برام سئوال شده رو،بلد نبودن که بهم بگن
و یادشون رفته بوده
بعد شما توقع دارین 3،4 سال پیشمو......
عجب!!:D

-------------------------------------

راستی
سپاس از جواباتون:gol:

کربلایی

مدیر بازنشسته
آخرای فرمایش تو پرانتز شما! کاملا متین ولی...

قرار نیست بهشون برسیم .. ؟!

یعنی به نظر شما درسی رو که 3،4 سال پیش خوندم
اونم درسی مثه گسسته!
و اونم برای امتحانای دانشگاه و نه کنکور
و الانم هنوز برای خوندن کنکورم به اون مباحث نرسیدم رو؛به نظرتون تو یادم می مونه؟؟
(من که فقط صفحه هایی که گفته بودن رو دیدم و وقتی دیدم که نرسیدم کلا سئوالشو بی خیال شدم:D)

من که برای خودم بارها پیش اومده که مطلبی رو از دوستام پرسیدم
که اتفاقا خوب و کنکوری هم خونده بودن و اون موقعی هم که خوندن واسشون جا افتاده،ولی وقتی من که مثلا کمتر از یک ماه دیگه به اون مطلب رسیدم و برام سئوال شده رو،بلد نبودن که بهم بگن
و یادشون رفته بوده
بعد شما توقع دارین 3،4 سال پیشمو......
عجب!!:D

-------------------------------------

راستی
سپاس از جواباتون:gol:

بنظر من وقتی داری یه چیزی رو میخونی دو چیز خیلی مهمه
اول علاقه به خوندن و از روی اجبار نخوندن
دوم اینکه اون مطلب رو یه طوری بخونی که اگه قرار شد به یکی دیگه یادش بدی بتونی، اینطوری بعیده فراموشش کنی

dasthayekhaly

عضو جدید
من علاقه دارم ولی از روی اجبار هم میخونم.(تازه گاهی از روی ناامیدی هم هست)
دوست دارم بخونم ولی نه اونقدر تند و سرسری.دوست دارم برای خوندن هرفصل سیستم عامل وشبکه 20ساعت وقت بذارم!(واقعاً دوست دارم وقت بذارم ولی وقت ندارم). دلم میخواد همه کتابهای مدیریت رو بخونم(بقیه درسها چی؟) ،دلم میخواد به جای آراد و بخارست،مسیرهای بهینه شهرهای ایران رو با همه الگوریتمهای جستجو حساب کنم!:D(این آخری یه کم شعاری شد!)
ولی واقعاً اگه بخوام به حرف دلم گوش بدم به هیچ کاری نمیرسم!
همش ورق میزنم ببینم کی تموم میشه، چقدر ازش مونده! استرس نخونده ها بیشتر عذابم میده تا استرس اونایی که خوندم و خوب یاد نگرفتم. همیشه همینطور بودم.

dzzv_13

مدیر تالار
سلام به همه دوستان

من یه عذر خواهی به همه دوستان بدهکارم .. اگر منظورم رو بد رسوندم شما جسارت بنده رو به بزرگواری خودتون ببخشید ..:smile:

موفق باشین :gol:
=============

آخرین ویرایش:
سلام به همه دوستان
به نظر شما الان دیر شده واسه کنکور بخونم؟
کنکور 90 مجاز شدم اما نمی خواستم امسال شرکت کنم. رتبه پارسالم 1847 بود.

dzzv_13

مدیر تالار
سلام به همه دوستان
به نظر شما الان دیر شده واسه کنکور بخونم؟
کنکور 90 مجاز شدم اما نمی خواستم امسال شرکت کنم. رتبه پارسالم 1847 بود.

سلام
شما که پارسال هم شرکت کردین پس یکمی پیش زمینه دارین .. پس اگر مشکلی ندارین و این فرصت باقی مونده رو میتونید حسابی بخونید بنظرم شروع کنید ..
حداقلش اینه که برای سال بعد مسلط میشین .. پس خوندنتون ضرر نداره ..
یاعلی

سلام
شما که پارسال هم شرکت کردین پس یکمی پیش زمینه دارین .. پس اگر مشکلی ندارین و این فرصت باقی مونده رو میتونید حسابی بخونید بنظرم شروع کنید ..
حداقلش اینه که برای سال بعد مسلط میشین .. پس خوندنتون ضرر نداره ..
یاعلی
ممنونم.
از امشب با داده شروع می کنم. امیدوارم ...

sougmad

عضو جدید
سئوال شبکه!!

سئوال شبکه!!

تو قسمت "کد همینگ" تو مثال اول ص 148 جزوه ی پارسه، m[SUB]k[/SUB] ها رو چطوری بدست آوردیم که از xor شون r[SUB]i [/SUB]ها رو بدست آوردیم؟
گویا به جای k های فرد، 1 گذاشته؛ به جایk های زوج، 0 !!:D:w05:

از دوستان هم پرسیدیم و به جوابی نرسیدیم متاسفانه!!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سپاس پیشاپیش:gol:

computerkar.com

عضو جدید
تو قسمت "کد همینگ" تو مثال اول ص 148 جزوه ی پارسه، m[SUB]k[/SUB] ها رو چطوری بدست آوردیم که از xor شون r[SUB]i [/SUB]ها رو بدست آوردیم؟گویا به جای k های فرد، 1 گذاشته؛ به جایk های زوج، 0 !!:D:w05:از دوستان هم پرسیدیم و به جوابی نرسیدیم متاسفانه!!سپاس پیشاپیش:gol:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------دوست عزیز اگه میشه خود سوال رو کامل بزار ،تا بتونیم جواب بدیم.مرسی

Drago

کاربر ممتاز
تو قسمت "کد همینگ" تو مثال اول ص 148 جزوه ی پارسه، m[SUB]k[/SUB] ها رو چطوری بدست آوردیم که از xor شون r[SUB]i [/SUB]ها رو بدست آوردیم؟
گویا به جای k های فرد، 1 گذاشته؛ به جایk های زوج، 0 !!:D:w05:

از دوستان هم پرسیدیم و به جوابی نرسیدیم متاسفانه!!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سپاس پیشاپیش:gol:

حواسم نبود:smile::gol:

کد همینگ برای داده ی اصلی 1101 چیست؟

من فقط با همون قسمتی که گفتم مشکل دارما!!
مشکل روحی روانیِ شدید!!
کلا کد همینگ رو متوجه نشدید ما من سوال شما رو درست نفهمیدم؟!
کد همینگ میگه به جای توان های ۲ بیایم کد قرار بدیم،چجوری؟ ... r1 r2 m3 r4 m5 m6 m7 r8 m9 m10 m11 m12 m13 m14 m15 r16
نکته : عددها از ۱ شروع میشن،نه صفر (چون ۲ به توان ۰ میشه ۱)
مثلا واسه ۱۱۰۱ اینجوری میکنیم r1 r2 1 r4 1 0 1 درسته؟
حالا میخوایم ببینیم که هرکدوم از m ها تولید کننده کدوم rها هستند(بدیهیه که داده رو داریم و کد رو میخوایم به دست بیاریم).میایم سازنده هاش رو پیدا میکنیم :
m3 عددش ۳ هست.با چه اعدادی (که توان ۲ هستند) میشه ۳ رو ساخت؟ ۲ + ۱ (یعنی ۲ به توان ۱ و ۲ به توان ۰) پس m3 توی تولید r1 و r2 شرکت داره.
m5 عددش ۵ هست،یعنی ۴ + ۱ یعنی ۲ به توان ۲ و ۲ به توان ۱) پس توی ساخت r1 و r4 شرکت داره.
m6 عددش ۶ هست،یعنی ۴ + ۲ پس توی تولید r2 و r4 شرکت داره.
m7 توی تولید r1 و r2 و r4 شرکت داره.
m9 توی تولید r8 و r1 شرکت داره.
....
....
خب توی داده ای که خودش چهار بیته،و با توجه به طولش،با کد میشه ۷ بیت،تا m7 بیشتر پیش نمیریم،درسته؟ حالا ببینیم تولید کننده های هر کدوم از r ها چیه:
r1 : بیت های m3 و m5 و m7 توی تولیدش شرکت داشتن.
r2 : بیت های m3 و m6 و m7
r4 : بیت های m5 و m6 و m7

بیت هایی که m دارن،همون داده های ما هستن.