تست سختی

قاصدک69

عضو جدید
سلام دوستان محترم
سوال اول )
در تست سختی با راکول c (نوع فرورونده مخروط الماسی 120 درجه) دستگاه سختی سنج بدین روش عمل میکند. (اگر اشتباه عرض کردم لطفا اصلاح بفرمایید)
ابتدابه مدت ""3 ثانیه"" یک بار کوچک اولیه به مقدار 10kg بر روی قطعه وارد میشود. بعد از 3 ثانیه درجه تنظیم دستگاه بر روی set قرار داده شده و باری معادل 140kg (علاوه بر بار اولیه 10kg ) به مدت زمان X ثانیه بر روی قطعه وارد میشود. بعد از X ثانیه بار 140kg از روی قطعه برداشته میشود و عدد سختی از روی نشانگر خوانده میشود.(در حالی که بار 10kg همچنان در محل قرار دارد.)
به جای X چه عددی قرار میگیرد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ در واقع دستگاههای سختی سنج اتوماتیک یک مدت زمان مشخصی بار اصلی را بر روی قطعه نگه میدارند و سپس آنرا برمیدارند.کسانی که با دستگاههای سختی سنج اتوماتیک کار کردن میدونن این مدت زمان مشخص چقدره؟؟

سوال دوم ) عبارت زیر عدد سختی یک فلز بر حسب برینل را نشان میدهد:
95HB 10/500/30
از سمت چپ دومین ، سومین و چهارمین عدد بترتیب قطر گلوله ، نیرو و زمان را نشان میدهند. واحد هر یک از این سه عدد چیست؟

سوال سوم ) عبارت زیر عدد سختی یک فلز بر حسب ویکرز را نشان میدهد:
HVXX ,800HV / 10
XX نشان دهنده میزان بار اعمال شده است. واحدش چیست؟؟؟؟؟؟؟؟
10 نشان دهنده چه کمیتی است و واحدش چیست؟

آخرین ویرایش:

مطهره محسنی

عضو جدید
سلام دوستان محترم
سوال اول )
در تست سختی با راکول c (نوع فرورونده مخروط الماسی 120 درجه) دستگاه سختی سنج بدین روش عمل میکند. (اگر اشتباه عرض کردم لطفا اصلاح بفرمایید)
ابتدابه مدت ""3 ثانیه"" یک بار کوچک اولیه به مقدار 10kg بر روی قطعه وارد میشود. بعد از 3 ثانیه درجه تنظیم دستگاه بر روی set قرار داده شده و باری معادل 140kg (علاوه بر بار اولیه 10kg ) به مدت زمان X ثانیه بر روی قطعه وارد میشود. بعد از X ثانیه بار 140kg از روی قطعه برداشته میشود و عدد سختی از روی نشانگر خوانده میشود.(در حالی که بار 10kg همچنان در محل قرار دارد.)
به جای X چه عددی قرار میگیرد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ در واقع دستگاههای سختی سنج اتوماتیک یک مدت زمان مشخصی بار اصلی را بر روی قطعه نگه میدارند و سپس آنرا برمیدارند.کسانی که با دستگاههای سختی سنج اتوماتیک کار کردن میدونن این مدت زمان مشخص چقدره؟؟

95HB 10/500/30
از سمت چپ دومین ، سومین و چهارمین عدد بترتیب قطر گلوله ، نیرو و زمان را نشان میدهند. واحد هر یک از این سه عدد چیست؟

HVXX ,800HV / 10
سوال اول:
زمان بارگذاری در راکول 3 تا 10 ثانیه است. اگر نمونه مجهول باشه 10 ثانیه استفاده میشه.
سوال دوم:
واحد نیرو Kgf و واحد زمان sec است. در مورد قطر گلوله مطمئن نیستم ولی معمولا بر حسب mm بیان میشه.
سوا سوم:
واحد میزان بار Kgf است. در مورد 10 مطمئن نیستم ولی خب شاید زمان بارگذاری باشه که در روش های برینل و ویکرز 10 تا 40 ثانیه هستند.

hesam02

عضو جدید
سوال اول:
زمان بارگذاری در راکول 3 تا 10 ثانیه است. اگر نمونه مجهول باشه 10 ثانیه استفاده میشه.
سوال دوم:
واحد نیرو Kgf و واحد زمان sec است. در مورد قطر گلوله مطمئن نیستم ولی معمولا بر حسب mm بیان میشه.
سوا سوم:
واحد میزان بار Kgf است. در مورد 10 مطمئن نیستم ولی خب شاید زمان بارگذاری باشه که در روش های برینل و ویکرز 10 تا 40 ثانیه هستند.

ماشاالله مهندس خوب سر کلاس یاد گرفتیااا. معلومه مهندس سعادت کار خودشو خوب انجام داده:smile:

قاصدک69

عضو جدید
ممنون............ اگه کسی باز هم اطلاعات کاملتری داره لطفا ارائه بده تا بقیه هم استفاده کنن

آخرین ویرایش:

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان محترم
سوال اول )

95HB 10/500/30

HVXX ,800HV / 10

سلام
البته مهندس محسني كامل توضيح دادن ولي اينم اضافه كنم كه :
از اونجايي كه هدف از زمان بارگذاري تثبيت تغيير فرم ايجاد شده در نمونه هست و انتظار ميره كه هر چه نمونه نرم تر باشه تغيير فرم ايجاد شده در اون بيشتر باشه و بنابراين مدت زمان بيشتري نياز داره . به همين دليل اگر يك نمونه محهول داشته باشيم بيشترين زمان رو در نظر ميگيريم تا مطمئن بشيم كه تثبيت كامل شده چون اگر بيشتر از زمان مورد نياز نفوذ كننده رو داخل نمونه نگه داريم مشكلي پيش نمياد ولي اگر كمتر نگه داريم تغيير فرم برميگرده.
واحد ها هم همون طور كه فرمودن هست فقط توي ميكرو سختي واحد ها تغيير ميكنه كه ميزان بار ميشه grF و سطح ميكروني ميشه.كه اون هم قوانين خاص خودش رو داره مثلا اين كه تار مويي دستگاه بايد هر ميكرون رو توي 1 ثانيه طي كنه وگرنه خطا زياد ميشه و ...
من به لطف مهندس سعادت مذكور همين قدر ميدونم اگر دوستان ديگه بيشتر بلدن خوشحال ميشم ياد بگيرم.

khodaparasti

عضو جدید
درود بر همه دوستان
3 سال پیش در جمعی دانشجویی بودم و یکی از دانشجویان در حال نشان دادن جزوه ی متالورژی مکانیکی خود بودند که توجهم به چند جمله "نادرست" از قول استادشان ( نام استاد را نمی آورم چون مولف کتاب هستند و اکثر شما ایشان را می شناسید) در مورد سختی سنجی جلب شد. همین انگیزه ای شد تا با کمک این دانشجوی علاقه مند طرح یک پوستر آموزشی در مورد سختی سنجی را بریزیم که پس از تهیه در محل آزمایشگاه نصب شود. آن ایده ی اولیه کاملتر شد و نتیجه اش یک مقاله با عنوان " اصول سختی سنجی و کاربردهای آن" شد که در آن تلاش کردم ضمن استفاده از تجاربم در این مورد، به جنبه های عملی و کاربردی سختی سنجی و آنچه یک مهندس مواد یا مکانیک در موردش باید بداند بپردازم تا دانش آموختگان جوان با آنچه در یک آزمایشگاه کارخانه یا یک آزمایشگاه تست می گذرد، آشنا گردند.
آنچه در بیشتر موارد در مورد سختی سنجی در دانشگاه گفته می شود با آنچه در عمل به آن پرداخته می شود تفاوتهای عمیقی دارد و معمولا بدون اشاره به مراجع معتبر و استانداردها و حتی بر اساس دریافت شخصی استاد( یا حتی استاد استاد!! چون رایج است که استادان از جزوات دوران دانشجویی خود بهره فراوانی می برند) از موضوع بیان می گردد. البته ناگفته نماند در این تاپیک موارد خوبی هم مطرح شد که جای امیدواری دارد.
عادت ندارم کارهایم را تبلیغ کنم چون باورم این است که" مشک آن است که خود ببوید" اما چون فکر می کنم ممکن است سودمند باشد لینک آن مقاله را در زیر می گذارم:
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=34030

پاینده باشید.

قاصدک69

عضو جدید
جناب khodaparasti مقالتون در مورد اصول سختی سنجی را دانلود کردم الان. مقاله عالی هستش فقط در نگاه اول یه چیزی نظرم را به خودش جلب کرد . من تو یه کتابی خوندم
برای گزارش سختی در مقیاس ویکرز بدین صورت باید عمل کرد : HV30 ,640HV / 20
در حالیکه در مقاله شما گزارش سختی در مقیاس ویکرز بدین صورت آمده : 20/30 640HV

آخرین ویرایش: