تاپ ترین گرایش مهندسی مواد و متالورژی در مقطع ارشد

تاپ ترین گرایش مهندسی مواد و متالورژی در مقطع ارشد

• مجموع رای دهندگان
    51

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
درود به بجه های گل تالار :gol:

همه میدونیم که صحبت هایی که از دوستان ، اساتید و ... در مورد گرایش های مهندسی مواد در ارشد میشه خیلی گسترده ست و حرفهای ضد و نقیض زیاد داخلش دیده میشه و طوری نیست که واقعاً بشه ازشون یه نتیجه گیری صحیح کرد .
البته خیلی ها حرفشون اینه که علاقه مهم ترین شرط برای انتخاب گرایش هست
شاید هم نظر درستی باشه ولی هم اکنون شاهدیم که بازار کار ما ، بیش از حد نوسان داره بطوریکه نمیشه حتی 1درصد هم روش حساب کرد !!! ( این نظر شخصیه)
رو همین حساب بنظرم ،واسه اینکه بتونیم نتیجه درست و عاقلانه ای برای انتخاب رشته بگیریم این تاپیک ضروری بنظر میرسه .

لطفاً ابتدا در نظر سنجی شرکت کنید سپس دلیل انتخاب خودتون رو از حیث :
1 - بازار کار
2- حقوق
3- شرایط ادامه تحصیل (دکتری و بالاتر 9)
5- شرایط کاری ( سبک یا سنگین بودن مسئولیت ها و کار )
6 - میزان کمیت فارغ التحصیلان این گرایش ( اشباع شده یا نه ؟ )
7 - از لحاظ هیئت علمی شدن کدوم بهتره ؟
و ...
در اینحا ذکر کنید .

* توجه * درنظر سنجی می تونید چند گرایش رو انتخاب کنید * توجه *

:gol:متشکرم از همگی :gol:

آخرین ویرایش:

Ho$$ein

کاربر ممتاز
معرفی گرایش های مهندسی مواد در مقطع ارشد

معرفی گرایش های مهندسی مواد در مقطع ارشد

معرفی رشته مهندسی مواد در مقطع کارشناسی ارشد
مهندسی مواد یکی از رشته‌های مهندسی است که به درستی لقب مادر رشته‌های مهندسی را به خود اختصاص داده است. به جرأت می‌توان گفت: که اکثریت قریب به اتفاق مصنوعات بشری که در اطراف می‌بینیم، حاصل تلاش مهندسان مواد است. اگر به اتومبیل، قطار و هواپیما توجه کنیم، قسمتهای اصلی آن‌ها مثل بدنه، شیشه و موتور از مواد تشکیل شده است و به طور کلی تحولاتی که در عرصه علم و صنعت صورت گرفته، به طور مستقیم یا غیرمستقیم حاصل تلاش و پیشرفت در این رشته مهندسی است. بنابراین، در طراحی و ساخت تقریباً تمام مصنوعات بشری در تیم طراحی یا ساخت، در کنار مهندسان برق، مکانیک، شیمی، عمران و صنایع حضور مهندسان مواد الزامی و غیرقابل اجتناب است.

* گرایش‌ها و ابعاد مختلف این رشته در کارشناسی ارشد

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارای این گرایش‌ها است: شناسایی و انتخاب و روش ساخت مواد فلزی، شکل دادن فلزات، جوشکاری، استخراج فلزات، مهندسی پزشکی- بیو مواد، سرامیک، حفاظت و خوردگی مواد و ریخته گری.

* شناسایی و انتخاب و روش ساخت مواد فلزی :

دانش آموختگان مهندسی مواد – شناسایی انتخاب و روش ساخت مواد فلزی ، در زمینه های زیر توانایی کسب می کنند:
طراحی و ارائه روش های ساخت .
بررسی علل تخریب و ارائه روش های مناسب برای جلوگیری از آن
همکاری در زمینه و طراحی ، تاسیس و گسترش مراکز صنعتی و آموزش کشور

* جوشکاری :

دوره کارشناسی ارشد “جوشکاری ” به منظور تربیت نیروهای متخصص در زمینه اتصالات مواد مختلف (اعم از فلزی و غیر فلزی ) برای صنایع و مراکز تحقیقاتی و آموزشی برنامه ریزی شده است. دانش آموختگان این گرایش در زمینه های زیر توانائی کسب می کنند:

طراحی و ارائه روش های اتصالات مواد در ساخت و تولید بر مبنای استانداردهای بین المللی
بررسی علل تخریب در اتصالات و ارائه روش های مناسب برای جلوگیری از آنها
آزمایش های کنترل کیفی بر مبنای استانداردهای بین المللی و تعیین کیفیت قطعه کار
بهینه سازی شرایط جوشکاری در واحدهای مختلف صنعتی و نوآوری در صنایع
فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی در مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی و صنایع کشور در رابطه با علوم و فنون اتصالات و کنترل کیفی آنها.

* شکل دادن فلزات :

دانش آموختگان مهندسی شکل دادن فلزات ، توانایی انجام امور تخصصی در زمینه های زیر را کسب می نمایند:
تحلیل و طراحی فرآیندهای شکل دادن از قبیل آهنگری ، نورد، اکستروژن ، شکل دادن ورق و جز آن
تحلیل اثر پارامترهای مختلف بر فرآیندهای شکل دهی فلزات
تحلیل رفتار میکرو و ماکرو فلزات به هنگام شکل دادن و کنترل ساختار و بهبود خواص مکانیکی
تحلیل قابلیت شکل پذیری و کارپذیری سرد و گرم فلزات و آلیاژها

پژوهش درباره روش های شکل دهی از قبیل روش های سریع شکل دهی ، سوپر پلاستیک و به کارگیری آنها در صنایع داخلی

* استخراج فلزات :

دانش آموختگان متالورژی و مواد – استخراج فلزات در زمینه های زیر توانایی کسب می کنند:
مبانی علمی و تکنولوژی فرآیندهای تهیه و تصفیه فلزات شامل تئوری فرآیندهای پیرومتالورژی ، هیدروالکترو متالورژی و پژوهش در این زمینه ها
اصول شبیه سازی فرآیندهای متالورژی استخراجی
بررسی فنی و اقتصادی تولید فلزات

* حفاظت و خوردگی مواد:

یکی از پدیده های مخرب که عموماً فلزات را تهدید می کند، خوردگی است. خوردگی به صورت تخریب مواد در اثر انجام واکنش های الکتروشیمیایی در محیط تعریف می شود. سالانه هزینه های قابل توجهی برای جبران این پدید? مخرب پرداخت می شود. به نحوی که در سال ۲۰۰۱ میلادی در ایالات متحد? آمریکا ، بالغ بر ۲۷۶ میلیارد دلار (۷/۴ دردصد از سود ناخالص ملی) صرف خسارات ناشی از خوردگی شده است. این خسارات اغلب شامل تعویض قطع? خورده شده ، توقف کار ، آتش سوزی و انفجار ، آلودگی مواد تولیدی و … می شود. پالایشگاه ها ، صنایع پتروشیمی ، کارخانجات کاغذ سازی ، کارخانجات ریخته گری و فولاد سازی ، نیروگاه ها (هسته ای ، بخار و گازی) ، سازه های ساختمانی ، پل ها ، راه آهن و … مهمترین مواردی هستند که اغلب با مشکلات خوردگی مواجه هستند. با وجود تلاش هایی که بشر برای کنترل خوردگی انجام داده است ، مانند بهبود جنس مواد ، حفاظت کاتدی ، حفاظت آندی ، استفاده از مواد بازدارنده و ایجاد پوشش ، اما بشر هنوز نتوانسته است که این پدید? مخرب را کاملاً کنترل نماید. البته به نظر می رسد که با گذشت زمان حضور مواد شیمیایی خورنده تر در محیط های صنعتی افزایش یابد. به عنوان مثال نفت خامی که به دلیل وجود اسید ترش و آب شور ، خورندگی زیادی داشته و تاکنون استخراج آن مقرون به صرفه نبود، به دلیل کاهش منابع انرژی مجبور به استفاده از آنها خواهیم شد. در سال ۱۹۰۳ میلادی برای اولین بار در ایالات متحد? آمریکا ، مبحث خوردگی به عنوان یک علم در دانشگاه تدریس شد.
دانش آموختگان مهندسی خوردگی و حفاظت مواد در زمینه های زیر توانایی کسب می کنند:

اصلاح و بهبود خواص آلیاژهای مورد استفاده در صنعت از نظر خوردگی
حفاظت فلزات و آلیاژها در محیط های مورد استفاده (ممانعت کننده ها)
حفاظت کاتدی و آندی خصوصا در مورد لوله های زیرزمینی و تاسیسات دریایی
کاربرد پوشش های مختلف غیر فلزی در صنایع
تهیه مواد کاهش دهنده خوردگی ، مواد پاک کننده ، مواد آبکاری ، پوشش ها و بهبود کیفیت آنها.

* ریخته گری :

دانش آموختگان گرایش کارشناسی ارشد ریخته گری در زمینه های زیر توانایی کسب می کنند :
افزایش بهره وری واحدهای صنعتی ریخته گری در کشور
طراحی قطعات ریخته گری وانتخاب مواد و روش ریخته گری مناسب برای تولید آنها
بررسی علل ایجاد عیوب در قطعات ریخته گری و ارائه راه های مناسب برای رفع آنها
طراحی و برنامه ریزی ذوب و ریخته گری آلیاژهای پیشرفته و جدید مهندسی
طراحی واحدهای صنعتی ریخته گری
برنامه ریزی در جهت تقویت سطح علمی واحدهای صنعتی ریخته گری در کشور
تشکیل و ارتقای سطح واحدهای خدمات مهندسی و مراکز تحقیقاتی ریخته گری
فعالیت های آموزشی وتحقیقاتی در مراکز آموزش عالی و مؤسسات تحقیقاتی کشور

* نانو مواد :

نانوفناوری کاملا با مهندسی مواد مرتبط و به آن وابسته است و در عین حال زمینه های تحقیقاتی جدیدی در این رشته به وجود آورده است.
ساختار مواد در ابعاد میکرومتر و نانومتر، در مهندسی مواد مطالعه می شوند. نانودانش و نانوفناوری مبتنی بر شناخت ما از ساختار مواد است. از سوی دیگر روشهای تولید و دست کاری ساختارها و مواد در صنایع مختلف مانند صنایع رنگ، سرامیک، فولاد و …. در مهندسی مواد مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرند. با به کارگیری نانوفناوری می توان این روشها را بهبود بخشید و یا روشهای کاراتر و حتی مواد و ساختارهای جدیدی با خواص بهتر طراحی و تولید نمود.

* زمینه‌های اشتغال

امروزه مهندسی متالورژی و مواد، نقشی کلیدی در پیشرفت صنایع فوق مدرن و جدید مانند صنایع هسته‌ای، صنایع انرژی، تکنولوژی پزشکی و کاربرد‌های فضای و نظامی داشته و تحقیقات کاربردی و پایه‌ای‌ در متالورژی و مواد، پیوسته افق‌های جدیدی را فرآوری پیشرفت تمدن بشری‌ گشوده است .از آنجائیکه مواد، واحدهای سازنده تمامی تولیدات هستند، مهندسین مواد در طیف وسیعی از صنایع تولید کننده به کار مشغولند. درصد بالائی از این مهندسین در صنایع مربوط به فلز ، قطعات الکترونیکی ، وسائل حمل و نقل تجهیزات صنعتی کارمی‌کنند. نیاز به مهندسین مواد در کار تولید مواد جدید برای مواد الکترونیکی وپلاستیکی رو به افزایش است. بازار کار جدیدی که برای این رشته باز شده شرکت های نفتی و شرکتهای توابع آن هستند که اخیرا پی برده‌اند که در قسمت بازرسی فنی باید از مهندسین متالورزی استفاده کرد و نه از مهندسین مکانیک چون کلیه موضوعات درگیر با این بخش که وظیفه کنترل کیفی شرکت را بر عهده دارند مباحث متالوژیکی هستند مثل خوردگی ، جوشکاری ، NDT و… که از جمله دروس اصلی و پایه رشته متالورژی هستند .

Darlling

عضو جدید
البته به عقیده من مهمترین و اصلی ترین شاخص علاقه شخص به گرایشه،بهمین خاطر من نظرم اینه که:
1-شکل دهی فلزات:چون نیروی متخصصش خیلی کمه و راحت میشه هیئت علمی شد(البته شکل دهی پیش من پارتی داره،منظورم علاقه هست:))
2-جوشکاری و خوردگی:به خاطر بازار کار و درآمد خوب و کار نسبتا راحتش،چون بیشتر بازرسی هستش.
ولی درکل به نظر من مهندس مواد و متالورژ در صنعت همیشه زیر بار مسئولیت سنگین هستش.

Ho$$ein

کاربر ممتاز
منتظر نظرات سایرین هم هستیم

6 نفر تابحال در نظر سنچی شرکت کردند و فط 1 نفر کامنتش رو اینجا گذاشته
دوستان لطفاً دلیل انتخابتون رو هم ذکر کنید .
:gol:

sara.ceramic

عضو جدید
کاربر ممتاز
من سرامیک رو انتخاب میکنم.
هرچند ممکنه از لحاظ بازار کار در ایران (به ویژه برای مدرک کارشناسی ارشد) چندان وضعیت مناسبی نداشته باشه، ولی به نظرم سرامیک گرایشی هستش که خیلی افق بازتری نسبت به بقیه‌ی گرایش ها داره و امکان پیشرفت توش خیلی زیاده، چون خیلی گسترده است و اصلن محدود نیست. از طرفی اگه کسی قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور رو داشته باشه، سرامیک گزینه‌ی مناسبی هستش !
میدونم که همه اینارو میدونن ! ولی چون خودم گرایشم سرامیکه و خیلی هم بهش علاقه دارم و از طرفی هم قصد ادامه تحصیل تو خارج رو دارم، اینو انتخاب کردم :D

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
اگه اینجا دموکراسی حکم فرماست من می گم سرامیک بهترین و نوین ترین و جای رشدترین گرایش مواد هست.! الان جایی که برای دوره کاراموزی هستم و قراره همونجا هم استخدام شم کارشناس متالورژی تو صنعت سرامیک داره کار می کنه و میگه تو متالورژی کار نیست و رشته آلوده ایی است اما سرامیک خیلی خوبه! متالورژی خیلی خطرناکه همه تو این صنعت زود از پا می افتند! سرامیک وصف ناپذیره و عجیب ترین ماده مهندسی محسوب می شه! که هیچ ماده ای این خواص رو ندارن :) ( آخ جون الان دعوا میشه)

Just Ceramic Science Engineering , Glory

sara.ceramic

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه اینجا دموکراسی حکم فرماست من می گم سرامیک بهترین و نوین ترین و جای رشدترین گرایش مواد هست.! الان جایی که برای دوره کاراموزی هستم و قراره همونجا هم استخدام شم کارشناس متالورژی تو صنعت سرامیک داره کار می کنه و میگه تو متالورژی کار نیست و رشته آلوده ایی است اما سرامیک خیلی خوبه! متالورژی خیلی خطرناکه همه تو این صنعت زود از پا می افتند! سرامیک وصف ناپذیره و عجیب ترین ماده مهندسی محسوب می شه! که هیچ ماده ای این خواص رو ندارن :) ( آخ جون الان دعوا میشه)

:biggrin:

تایید می شود ! ;)

Ho$$ein

کاربر ممتاز

حیف که اینجا جای دعوا و این بحثا نیست وگرنه بهت میگفتم متالورژی بهتره یا سرامیک :neutral: یادم باشه یه تاپیک واسه دعوای سرامیست ها و متالورژها بزنم ;)

اینقدر که شما سرامیکی ها ازخود متشکرید که من میخوام دوباره کنکور بدم بیام سرامیک ببینم چی داره این رشته که اینهمه ازش تعریف میکنین !!!! :w22:

لطفاً نظراتتون رو بگید ! در نهایت و وقتی همه نظراتشون رو گفتند یه جمع بندی میکنیم .
دلیل انتخابتون چیه ؟

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
حیف که اینجا جای دعوا و این بحثا نیست وگرنه بهت میگفتم متالورژی بهتره یا سرامیک :neutral: یادم باشه یه تاپیک واسه دعوای سرامیست ها و متالورژها بزنم ;)

اینقدر که شما سرامیکی ها ازخود متشکرید که من میخوام دوباره کنکور بدم بیام سرامیک ببینم چی داره این رشته که اینهمه ازش تعریف میکنین !!!! :w22:

لطفاً نظراتتون رو بگید ! در نهایت و وقتی همه نظراتشون رو گفتند یه جمع بندی میکنیم .
دلیل انتخابتون چیه ؟

:)))) عمرا سرامیک نخونی!!! 1% فکرکن! خواستی کلاس خصوصی میذارم ;)
.
دلیل انتخابم اینه که سرامیک نوین ترین و زیبا ترین و متنوع ترین گرایش مواد هست و جای توسعه بس بسیار داره! من خودم عاشق متالورژی ام و ارشد می خوام شناسایی بخونم اما سرامیک یه چیز دیگه است. البته شناسایی - سرامیک - بیومواد هر کدوم قبول شم! :)

Ho$$ein

کاربر ممتاز
:)))) عمرا سرامیک نخونی!!! 1% فکرکن! خواستی کلاس خصوصی میذارم ;)
.
دلیل انتخابم اینه که سرامیک نوین ترین و زیبا ترین و متنوع ترین گرایش مواد هست و جای توسعه بس بسیار داره! من خودم عاشق متالورژی ام و ارشد می خوام شناسایی بخونم اما سرامیک یه چیز دیگه است. البته شناسایی - سرامیک - بیومواد هر کدوم قبول شم! :)

حتماً مزاحمت میشیم :surprised:
متخصصی سرامیک تالاری دیگه , حق آب و گل داری ! :D

انشاا.. که شناسایی قبولیم ، 2تایی دانشگاه تهران ، اونجا یه درگیری درست حسابی و فیزیکی با هم میزنیم ببینیم سرام بهتره یا متال !!! :دی

قابل توجه سایرین :

لطفاً نظرتون بر حسب علاقه نباشه و منطقی نظر بدید .
:gol:از همگی ممنون:gol:

sonya.b

عضو جدید
بنظر من بهترين و شيرين ترين گرايش مهندسي مواد جوشكاري هست كه هم رشته خوبيه و هم بازار كارش عاليه. خوبيش به اينه كه از كارگاههاي خيلي كوچيك گرفته تا شركتهاي بزرگ همه جه به يه مهندس جوشكاري نياز هست. كارش يكم سختي داره اما بازم خوبه. متاسفانه من نتونستم ارشد جوش بيارم !!! بعدش هم خوردگي خيلي خوبو شيرينه اما متاسفانه بازار كارش توي شهراي بزرگ يكم كمه چون تو شركتاي كوچيك كه نياز به متخصص خوردگي ندارن شركتاي بزرگ هم پارتي كلفت ميخاد كه ما نداريم!!!:دي اما عسلويه و اينا بازار كار براش هست. اگه هم بتوني بري تو فيلد حفاظت كاتدي كه عاليههههههههه

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
حتماً مزاحمت میشیم :surprised:
متخصصی سرامیک تالاری دیگه , حق آب و گل داری ! :D

انشاا.. که شناسایی قبولیم ، 2تایی دانشگاه تهران ، اونجا یه درگیری درست حسابی و فیزیکی با هم میزنیم ببینیم سرام بهتره یا متال !!! :دی

قابل توجه سایرین :

لطفاً نظرتون بر حسب علاقه نباشه و منطقی نظر بدید .
:gol:از همگی ممنون:gol:

ان شالله شریف قبول شیم! من شریف و امیرکبیر رو دوست دارم! امیرکبیر تو بیومواد خیلی قویه!
.
اگر برحسب تعصب و علاقه نباشه! بهترین و پردرامدترین گرایش مواد همون جوشکاری و ریخته گری هه!!! همشون خووبن بستگی به پارتی داره و جربزه خود طرف که چقدر از گرایش و رشته اش استفاده کنه!
.
مهندسی علم مواد پایه و اساس صنعته . صنعت متالورژی بدون سرامیک فلج و سرامیک هم بدون متالورژی فلجه! مثلاً برای تولید فولاد باید از مواددیرگداز سرامیکی بدنه کوره را طراحی کرد و همینطور ساختمان خود کارخانه از سیمان و بتون و آجره! و خود فولاد و همچنین برای تولید سرامیکها نیازمند فولادیم مثل ماشین الات و جرثقیل و سیلو و ... . این دو گرایش بطور کلی مهندسی مواد از صنعت جدایی ناپذیرند و تمام صنایع بهش نیاز دارند. حتی این رشته علوم پایه رو هم پوشش می ده . مثل فیزیک حالت جامد - فیزیک اتمی و مولکولی - شیمی تجزیه - شیمی معدنی - شیمی فیزیک - زمین شناسی - و ...
.
ان شالله همه تو زمینه ای که تخصص دارن کار پیدا کنن! خدارو شکر تا الان من در زمینه سرامیک های مهندسی ( دیرگدازها) دارم فعالیت می کنم با دریافت پایان خدمت استخدام قراردادی می شم

zahra mohammadi

عضو جدید

سلام
فکر میکنم اینجا هیچ خبری از دموکراسی نیست! خوبه که مهندسین محترم تا این حد به رشته تحصیلی خود علاقه دارن و هرکس رشته خودش را تاپ می دونه!
امیدوارم همه مهندسین در تمام گرایش ها موفق باشن، مهم نیست در چه زمینه ای فعالیت می کنیم؛ به نظر من مهم مفید بودنه
چرخ صنعت با همت تمام مهندسین در تمام عرصه ها می چرخه
خوبه که اینجا مهندسین سرامیک ما تا این حد از کار خودشون راضی هستن، نمیدونم چرا تمام دوستان من که در رشته سرامیک فعالیت کردن ناراضی هستن و پشیمون!
مدرک و دانشگاه در آینده شغلی مهم است اما مهمتر از اونها مهارت و دانش هستش که با دارابودن آنها می تونیم موفق باشیم
امیدوارم همه مهندسین عزیز در هر عرصه ای که فعالیت می کنن موفق باشند

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سایر نظرات ؟ !