حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

vern

عضو جدید
سلام . دوستان کسی کتاب فارسی که مطالبی در مورد پوشش های غوطه وری dip coating یا ویا روش دوغابی سراغ داره لطفا معرفی کنه.

ممنونم . vern

Mojtaba_1366

کاربر بیش فعال
نه هنوز زندم...!!!
یه کتابی دارم درباره ی پوشش های فلزی و سرامیکی ابررسانا... ولی متاسفانه حجمش ۲۶ مگابایت هست....!!!!
نمیشه ایمیلش کرد بدبختی... خیلی کتاب خوبیه...
حالا اگر خواستی بگو تا اسم کتاب و نویسندشو بذارم ببینی میتونی خودت دانلود کنی؟؟؟

آره اگر میتونی اطلاعات کتابو بزار..
ممنون

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
سلام . دوستان کسی کتاب فارسی که مطالبی در مورد پوشش های غوطه وری dip coating یا ویا روش دوغابی سراغ داره لطفا معرفی کنه.

ممنونم . vern

متاسفانه تو زمینه سرامیک کتاب فارسی نداریم خیلی محدوده!
.
برای دوغابی. جلد دوم کتاب مهندسی سرامیکهای مدرن ترجمه ابراهیمی (به قول دکتر فقیهی ثانی ترجمه ای بسیار مزخرفی داره) هست! خود کتاب ریچرسون خیلی خوبها انگلیسی ش هم هست. اگه بخواید share می کنم!
.
برای غوطه وری فکر نکنم چیزی ترجمه شده باشه. تو پوشش های سرامیکی چیزی فارسی نداریم! اگر هست معرفی کنید ما هم بدونیم. ممنون

sash_shams

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میتونه راجبه نابجایی ها در مواد سرامیکی راهنمایی کنه
کتابی جزوه ای

shadi_yellow

عضو جدید
سلام خوبید؟
من شناسایی قبول شدم.
بنظرتون واسه درسهای زیر چی بخونم و آیا کسی فایل pdf اینا رو داره؟
1) ترمو دینامیک پیشرفته
2)نفوذ در جامدات
3)روشهای پیشرفته مطالعه ی مواد
4)فرایندهای انجماد پیشرفته
ممنون.

meli68

عضو جدید
کجای کتاب دیتر همچین چیزی هست آدرس بدید لطفا! تا اونجا که می دونم دیتر متالورژیست ه!! متالورژی مکانیکی ههه !!!!!!!!!

بله درسته اين كتاب اساسش بر متالورژيه ولي ما خودمون هم كه سراميكيم از همين كتاب استفاده كرديم.
تو فصل 5 اين كتاب يعني نظريه نابجايي ها مطالب كاملا مشتركي رو با مباحث سراميكي گفته و به طور تخصصي هم در فصل 7 روي نظريه نابجايي ها در شكست ترد صحبت كرده كه به اصول سراميكي كاملا مرتبطه.
ما تمام سيلابس خواص مكانيكي رو از اين كتاب مطالعه كرديم.

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
بله درسته اين كتاب اساسش بر متالورژيه ولي ما خودمون هم كه سراميكيم از همين كتاب استفاده كرديم.
تو فصل 5 اين كتاب يعني نظريه نابجايي ها مطالب كاملا مشتركي رو با مباحث سراميكي گفته و به طور تخصصي هم در فصل 7 روي نظريه نابجايي ها در شكست ترد صحبت كرده كه به اصول سراميكي كاملا مرتبطه.
ما تمام سيلابس خواص مكانيكي رو از اين كتاب مطالعه كرديم.

شما اینجا یک نگاه کنید توضیحات لازم رو دادیم! درست می فرمایید در درس خواص مکانیکی مواد2 که تو کارشناسی مهندسی مواد هست: مباحث شکست ترد و خزش و کمی هم خستگی با سرامیک می تونه ارتباط داشته باشه اما عرض کردم خواص مکانیکی سرامیک ها فقط تو سختی و مقاومت به سایش از فلز برتره وگرنه اصلا قابل مقایسه نیست با فلزات!!!
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/405737-نابجایی?p=5577605#post5577605

metal70

عضو جدید
سلام من دانشجوی کارشناسی هستم. دنبال یک موضوع خیلی خوب برای پروژه ام میگردم که جای کار زیاد داشته باشه و تو صنعت کاربردی باشه. بحثتون راجع به توربین های گازی رو خوندم خیلی خوشم اومد، تو این زمینه مقالات زیادی رو مطالعه کردم ولی نمیدونم چطور میشه ازش یک پروژه خوب ساخت؟؟؟؟؟ به بحث های مربوط به هواپیما هم خیییییییییلی علاقه دارم . فکر میکنم خیلی جای کار داره. میشه لطفا راهنماییم کنید؟؟؟

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
سلام من دانشجوی کارشناسی هستم. دنبال یک موضوع خیلی خوب برای پروژه ام میگردم که جای کار زیاد داشته باشه و تو صنعت کاربردی باشه. بحثتون راجع به توربین های گازی رو خوندم خیلی خوشم اومد، تو این زمینه مقالات زیادی رو مطالعه کردم ولی نمیدونم چطور میشه ازش یک پروژه خوب ساخت؟؟؟؟؟ به بحث های مربوط به هواپیما هم خیییییییییلی علاقه دارم . فکر میکنم خیلی جای کار داره. میشه لطفا راهنماییم کنید؟؟؟

موضوع زیاده. متالورژی هستی؟
ترم چندی؟

metal70

عضو جدید
آره ترم هفت متالورژی هستم. به مباحث مربوط به ریخته گری هم خییییییییییییلی علاقه مندم.

آخرین ویرایش:

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
آره ترم هفت متالورژی هستم.

اگه علاقه به هوافضا اینها داری! می تونی رو آلیاژهای Al و Ti کار کنی که خیلی کاربرد داره! یا کامپوزیت های مربوط به صنعت هوافضا...
موضوع زیاد و خیلی گسترده است...
مثلا راجع به آندایزینگ آلیاژ آلومینیوم 2024 و 7075 T6 کار کن!

metal70

عضو جدید
اگه میشه بگید از چه منابعی میتونم استفاده کنم؟کتاب یا سایت مفیدی دراینباره اگه میشناسید لطفا معرفی کنید؟اگه در ارتباط با ریخته گری باشه موضوعش خیلی بهتره.

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
اگه میشه بگید از چه منابعی میتونم استفاده کنم؟کتاب یا سایت مفیدی دراینباره اگه میشناسید لطفا معرفی کنید؟اگه در ارتباط با ریخته گری باشه موضوعش خیلی بهتره.

راجع به semi-solid casting processکار کنید. من متالورژی نیستم زیاد راجع به متال نمی دونم اما این ریخته گری نیمه جامد موضوع جدید و به روزی است! در ساینس دایرکت و اشپرینگر سرچ کنید. تا مطمئن شید!

metal70

عضو جدید
ممنون اتفاقااین چند وقت داشتم رو همین قضیه کار میکردم فقط نمیدونستم چطور میشه به یک پروژه درست و حسابی تبدیلش کرد.ممنون ازکمکتون.

سه نقطه!

عضو جدید
ممنون اتفاقااین چند وقت داشتم رو همین قضیه کار میکردم فقط نمیدونستم چطور میشه به یک پروژه درست و حسابی تبدیلش کرد.ممنون ازکمکتون.

می تونید از ساخت دستگاه شروع کنید ، یا روی ریخته گری نیمه جامد آلیاژ آلومینیم - سیلیسیم کار کنید

اصل پروژه رو به این صورت تعریف بکنید :

تاثیر متالورژیکی ریخته گری نیمه جامد در آلیاژ (مثلاً ) آلومینیم -6% سیلیسیم ( سیلومین با درصد یوتکتیک )

vern

عضو جدید
متاسفانه تو زمینه سرامیک کتاب فارسی نداریم خیلی محدوده!
.
برای دوغابی. جلد دوم کتاب مهندسی سرامیکهای مدرن ترجمه ابراهیمی (به قول دکتر فقیهی ثانی ترجمه ای بسیار مزخرفی داره) هست! خود کتاب ریچرسون خیلی خوبها انگلیسی ش هم هست. اگه بخواید share می کنم!
.
برای غوطه وری فکر نکنم چیزی ترجمه شده باشه. تو پوشش های سرامیکی چیزی فارسی نداریم! اگر هست معرفی کنید ما هم بدونیم. ممنون

اگه share کنید ممنون میشم.

Melted_Boy

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
راجع به semi-solid casting processکار کنید. من متالورژی نیستم زیاد راجع به متال نمی دونم اما این ریخته گری نیمه جامد موضوع جدید و به روزی است! در ساینس دایرکت و اشپرینگر سرچ کنید. تا مطمئن شید!

می تونید از ساخت دستگاه شروع کنید ، یا روی ریخته گری نیمه جامد آلیاژ آلومینیم - سیلیسیم کار کنید

اصل پروژه رو به این صورت تعریف بکنید :

تاثیر متالورژیکی ریخته گری نیمه جامد در آلیاژ (مثلاً ) آلومینیم -6% سیلیسیم ( سیلومین با درصد یوتکتیک )

میگم دوستان به نظرم روی این پروژه ای که شما دارین میگین زیاد کار شده ها.......!!!!!!!!۱
چیز جدیدی نیست.....!!!!!!!
من خیلی مقاله ازش دیدم... چه فارسی چه انگلیسی....

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
میگم دوستان به نظرم روی این پروژه ای که شما دارین میگین زیاد کار شده ها.......!!!!!!!!۱
چیز جدیدی نیست.....!!!!!!!
من خیلی مقاله ازش دیدم... چه فارسی چه انگلیسی....

رشته متالورژی مگه چیز جدیدی ه و چیز جدیدی هم داره؟ مگر اینکه بره تو بحث نانوکامپوزیت و یک سری روش های خاص و متالورژی پودر و نانو! وگرنه یک موضوع جدید مثلا ریخته گری بفرمایید که مال 2010 به بالا باشه! الان دنیای مواد رو در درجه اول مواد پیشرفته بعد نانو و بیومواد و در نهایت سرامیکها و نانوکامپوزیتهای سرامیکی برقرار هست! دیگه فولاد چیزی نداره که بخواهیم روش پژوهش کنیم! این حرف زده می شه بچه های متالورژی ناراحت می شن:)

9434

عضو جدید
رشته متالورژی مگه چیز جدیدی ه و چیز جدیدی هم داره؟ مگر اینکه بره تو بحث نانوکامپوزیت و یک سری روش های خاص و متالورژی پودر و نانو! وگرنه یک موضوع جدید مثلا ریخته گری بفرمایید که مال 2010 به بالا باشه! الان دنیای مواد رو در درجه اول مواد پیشرفته بعد نانو و بیومواد و در نهایت سرامیکها و نانوکامپوزیتهای سرامیکی برقرار هست! دیگه فولاد چیزی نداره که بخواهیم روش پژوهش کنیم! این حرف زده می شه بچه های متالورژی ناراحت می شن:)

نه اصلا!! شما راحت باشید!! :mad:

سه نقطه!

عضو جدید

بهتره در مورد چیزی که اطلاع ندارید حرف نزنید .

از متالورژی فقط فولاد رو شنیدید ؟!

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار

نه اصلا!! شما راحت باشید!! :mad:

بهتره در مورد چیزی که اطلاع ندارید حرف نزنید .

از متالورژی فقط فولاد رو شنیدید ؟!

و اعتصموا بحبل الله و لا تفرقوا...
بهتر نيست موضوع بحث رو عضو كنيد؟
ممنون

hamedmohseni.90

عضو جدید
کمک و راهنمایی

کمک و راهنمایی

سلام دوستان
من دانشجوی سال آخر الان درس انجماد دارم و میخواهم کتاب solidification pricciples m.c.flemingرا دانلود کنم ولی متاسفانه نشد.
اگه از دوستان کسی لینک دانلود این کتاب و یا ebook این کتاب رو داره و میتونه برام در دسترس قرار بده ممنون میشم .
پاینده و پیروز باشد

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من دانشجوی سال آخر الان درس انجماد دارم و میخواهم کتاب solidification pricciples m.c.flemingرا دانلود کنم ولی متاسفانه نشد.
اگه از دوستان کسی لینک دانلود این کتاب و یا ebook این کتاب رو داره و میتونه برام در دسترس قرار بده ممنون میشم .
پاینده و پیروز باشد

http://bookfi.org/md5/6e153de294601fb1100fcaee62657728
http://dl.lux.bookfi.org/genesis/423000/6a735c526a406186f394b652d41804bc/_as/[Martin_Eden_Glicksman]_Principles_of_Solidificati(BookFi.org).pdf
http://dl.lux.bookfi.org/genesis/166000/3bc0f1bdf44f1e3c8179796669de1297/_as/[R__W_Cahn]_Processing_of_metals_and_alloys(BookFi.org).pdf
http://dl.lux.bookfi.org/genesis/174000/dc4ab84a7824e75accc5427e80f27de7/_as/[]_Fundamentals_of_Solidification(BookFi.org).pdf
http://dl.lux.bookfi.org/genesis/76000/08bb0866ae447bf5fc7864b2ec6b7ed4/_as/[Dieter_M._Herlach]_Solidification_and_Crystalliza(BookFi.org).pdf

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
سلام دوستان.
میشه بگین ضریب انبساط حرارتی لعاب با چه روشی اندازه‌گیری میشه ؟ :redface:
مرسی:gol:

سلام
كار زياد سختي نيست، فقط كافيه جدول مربوط به فاكتورهاي ضريب انبساط حرارتي به ازاي 1% مولي رو داشته باشيد
اگه اين فاكتور ها رو داشته باشيد، اونوقت درصد مولي هر جزء رو به دست مياريد، بعد در فاكتورش ضرب ميكنيد و در انها همه اين اعداد رو جمع ميكنيد و ضريب انبساط به دست مياد؛ البته الان زياد فكرم ياري نميكنه، به نظرم همين رويه درست بود، حالا باز اگه واقعا براتون اهميت داره بگيد تا مفصل توضيح بدم
البته يه برنامه براي به دست آوردن ضريب انبساط نوشته بودم كه كافي بود مخروط زگر عناصر رو وارد كنيد و خودش ضريب انبساط رو بهتون ميداد، اگه فقط عددش فعلا مهمه ، مخروط زگرشو بگيد تا بزنم تو برنامه و ضريب انبساط رو بهتون بگم
موفق باشيد

بالا