تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار ABAQUS

behrouz-mech

عضو جدید
سلام

من نیاز به کد نویسی دارم. در زمینه مکانیک شکست. فرق سابروتین و inp فایل و زبان پایتون تو چیه و کد نویسی به کدومشون نیازه و هر کدوم به چکاری میان.
ممنونم میشم در این زمینه توضیح بدید

دوست عزیز از python بیشتر برای کارها پارامتریک استفاده میشه.
از inp برای اجرای یک سری از دستورات که توی CAE قابل اجرا نیست استفاده میشه.
subroutine هم که خیلی تخصصی و کلیه و برای کار کردن با روبط مکانیک مانند تعریف ماده دلخواه توی UMAT یا تعریف یک المان دلخواه UELEMENT و ... استفاده میشه.

هر کدام از اینا با توجه به کاری که دارید میتونه براتون کاربرد داشته باشه. مثلا اصلاح inp توی بحث رشد ترک حتما لازم میشه.

behrouz-mech

عضو جدید
با سلام به همه ی دوستان .راستش اگه خدا بخواد می خوام تابستون یه دوره آباکوس توی تهران برم ولی نمی دونم که کدومشون از بقیه بهتره خودم نظرم روی مجتمع فنی بود ولی بعضی از دوستام می گن که یکی هست که از اون بهتره ولی اسمشو نمی دونم حالا می خواستم از دوستایی که آشنایی دارن لطف کنن یکم راهنماییم کنن که کدوم موسسه بهتره.خیلی ممنون.​

استاد مجتمع فنی دو سال پیش استاد خود من بوده. می تونم بگم هم خیلی باسواده هم خیلی خوب یاد میده. در مورد کلاس های دیگه هم زیاد اطلاعی ندارم.

behrouz-mech

عضو جدید
سلام خسته نباشید
من یک دیوار آجری با Abaqus مدل کرده ام که بار بصورت عمود بر دیوار (خارج از صفحه ) بر آن وارد می شود. اشکال کار در این است که بعد از اعمال فشار دیوار فقط تغییر شکل داده و آجرها از هم جدا نمی شوند.خیلی ممنون می شوم در این خصوص کمکم کنید.

شما باید خواص جدایش رو براش تعریف کنید. بسته به هدفتون هم میتونید این خواص رو به طرق مختلفی از جمله damage تعریف کنید.

behrouz-mech

عضو جدید
سلام دوستان

اين عكسي كه گذاشتم مربوط به قسمت رسم نمودار آباكوس هستش كسي ميدونه فرق بيت گزينه هاي Position درقسمت output variables چيه؟؟؟؟ تو عكس مشخصه منظورم چيه
مشاهده پیوست 54461

یعنی شما می خواید نتایج را در چه موقعیتی بخوانید.

behrouz-mech

عضو جدید
پاسخ گویی به سوالات ABAQUS (آباکوس)

پاسخ گویی به سوالات ABAQUS (آباکوس)

به نظر من برای یک مهندس مکانیک هیچ چیزی مهمتر از یادگیری یک نرم افزار مناسب نیست و برای کسانیکه می خواهند تحلیلی کار نمایند شاید هیچ نرم افزاری مناسبتر از ABAQUS نباشد.

در این تاپیک شما اگر سوالی در مورد ABAQUS دارید بپرسید. تا جایی که بلد هستم سعی می کنم در کوتاهترین زمان جواب سوال شما را بدم.

اگر هم بلد نبودم دیگر دوستان حتما کمک خواهند کرد که به راه حلی مشترکی برسیم.:D

ali_ta66

عضو جدید
کسی از دوستان در مورد ترک مطلب آموزشی داره. من میخام یه ورق ترک دار رو تحت بار تماسی بررسی کنم.
قسمت ورق تحت بار تماسی که آسونه. فقط میمونه مدل کردن ترک....
اگه کسی اطلاعاتی داره لطفا کمکم کنه.
مرسی

behrouz-mech

عضو جدید
کسی از دوستان در مورد ترک مطلب آموزشی داره. من میخام یه ورق ترک دار رو تحت بار تماسی بررسی کنم.
قسمت ورق تحت بار تماسی که آسونه. فقط میمونه مدل کردن ترک....
اگه کسی اطلاعاتی داره لطفا کمکم کنه.
مرسی

در Intraction Module از مسیر Special->crack->create ابتدا جبهه ترک رو تعریف میکنی، بعدش از مسیر Special->crack->assign seem صفحات ترک رو به اون نسبت میدهی.

bahman2

عضو جدید
سلام، من دارم روي پرو‍‍ژه تحليل ترك با آباكوس كار مي كنم، مي خوام بدونم :
1- آيا در آباكوس ما مي تونيم طول ترك را بدست بياوريم؟
2- براي تحليل ترك ما بايد نمودار SIK را بر حسب طول ترك داشته باشيم و از آنجا تعداد سيكل ها را بدست بياوريم، آيا آباكوس مي تونه نمودار SIK بر حسب طول ترك را به ما بدهد؟
3- ما يك طول براي ترك داريم و بايد يك da تعريف كنيم كه مثلا ترك ما به اين اندازه رشد كند و ما SIK را حساب كنيم و اين روند را چندبار انجام دهيم (يا به صورت خودكار خود نرم افزار اين كار را مي كند، مثلا zencrack ترك را به اندازه داده ورودي ما رشد مي دهد بعد K را حساب مي كند و دوباره ترك را update مي كند و دوباره رشد مي دهد و K را حساب مي كند و به اين ترتيب طي چند مرحله نمودار را بدست مي آورد) مي خوام بدونم كه آيا آباكوس هم اين روند را طي مي كند، چون من نرم افزارهاي Zencrack و Beasy را ديده ام كه اين روند را طي مي كنن اما متاسفانه نمي تونم اي نرم افزارها را تهيه كنم.
اگر كمكم كنيد ممنونم.
amin6252006@gmail.com

سلام فکر میکنم کار شما رشد ترک خستگیه؟ اینو بگم آباکوس به هیچ عنوان چنین نموداری به شما نمیده. بنابراین از این بابت اصلا نگرانی نداشته باشد!
رشد ترک در آباکوس بصورت دستی انجام میگیره ولی اگر قراره اونو بصورت خودکار انجام بدیم ناچاریم از سابروتین استفاده کنیم. اگر ترک ما دو بعدی باشه اینکار کار سختی نیست ولی اگر ترک ما سه بعدی باشه سابروتین نویسی اون کار سختیه و دقیقا مثل این میمونه که بخواهید zencrack رو بنویسید. نرم افزار zencrack یک نرم افزار مستقل نیست و باید با آباکوس لینک بشه ولی توانایی رشد ترک بصورت خودکار رو داره.
اما نرم افزار دیگری هست که حجم کمی داره ولی توانایی رشد ترک رو داره اون نرم افزار frank3d هستش. من فکر کنم میتونید از این نرم افزار استفاده کنید. درباره رشد ترک بصورت دستی در آباکوس اگر سوالی دارید در خدمتتون هستم.
نرم افزار فرنک رو هم از سایت دانشگاه کرنل میتونید نسخه 3.2 رو دانلود کنید. برای مدلسازی از osm باید استفاده کنید بعد اونو به فرنک منتقل کنید و نتایج رو ازش بگیرید. موفق باشید

آخرین ویرایش:

behrouz-mech

عضو جدید
سلام فکر میکنم کار شما رشد ترک خستگیه؟ اینو بگم آباکوس به هیچ عنوان چنین نموداری به شما نمیده. بنابراین از این بابت اصلا نگرانی نداشته باشد!
رشد ترک در آباکوس بصورت دستی انجام میگیره ولی اگر قراره اونو بصورت خودکار انجام بدیم ناچاریم از سابروتین استفاده کنیم. اگر ترک ما دو بعدی باشه اینکار کار سختی نیست ولی اگر ترک ما سه بعدی باشه سابروتین نویسی اون کار سختیه و دقیقا مثل این میمونه که بخواهید zencrack رو بنویسید. نرم افزار zencrack یک نرم افزار مستقل نیست و باید با آباکوس لینک بشه ولی توانایی رشد ترک بصورت خودکار رو داره.
اما نرم افزار دیگری هست که حجم کمی داره ولی توانایی رشد ترک رو داره اون نرم افزار frank3d هستش. من فکر کنم میتونید از این نرم افزار استفاده کنید. درباره رشد ترک بصورت دستی در آباکوس اگر سوالی دارید در خدمتتون هستم.
نرم افزار فرنک رو هم از سایت دانشگاه کرنل میتونید نسخه 3.2 رو دانلود کنید. برای مدلسازی از osm باید استفاده کنید بعد اونو به فرنک منتقل کنید و نتایج رو ازش بگیرید. موفق باشید

دوست عزیز فکر کنم منظورتون python بود نه subroutine. چون من یکی رو می شناسم همین کار رو با python برای یک ترک بیضوی توی یک لوله انجام داده. اما توی subroutineها همچین گزینه ای وجود نداره.;)
اما اونکه گفتید کاره سختیه باید بگم کار خیلی خیلی سختیه.

با تشکر

bahman2

عضو جدید
دوست عزیز فکر کنم منظورتون python بود نه subroutine. چون من یکی رو می شناسم همین کار رو با python برای یک ترک بیضوی توی یک لوله انجام داده. اما توی subroutineها همچین گزینه ای وجود نداره.;)
اما اونکه گفتید کاره سختیه باید بگم کار خیلی خیلی سختیه.

با تشکر

ببینید اصول کار سابروتین بدین صورته که شما دستوراتی که در محیط گرافیکی آباکوس وجود نداره رو به روند حل اضافه میکنی. اگر شما inp فایل رو دیده باشید. تمامی مراحل اعم از طراحی و مسیر حل اونجا ذخیره شده یعنی به نوعی یک برنامه است. حالا اگر شرایطی وجود داشت که در محیط گرافیکی در دسترس نباشه ما مجبوریم تو این مراحل حل دست ببریم برای اینکار از زیر برنامه استفاده میکنند. این زیر برنامه ها رو اصطلاحا سابروتین نویسی میگن. این سابروتین به چه زبانیه معمولا به دو زبان فرترن و پایتون هستش. البته خود زبان برنامه نویسی آباکوس به پایتون خیلی نزدیکه.
گفتید کسی رو میشناسید که اینکارو رو کرده ممکن به من معرفی کنید. چون پروژه من رشد ترک خستگی در یک لوله است. من قراره بصورت دستی این رشد رو انجام بدم. اگر کسی باشه بتونه به من کمک کنه لطف بزرگی به من کرده.
منتظر جوابتون هستم:gol:

behrouz-mech

عضو جدید
ببینید اصول کار سابروتین بدین صورته که شما دستوراتی که در محیط گرافیکی آباکوس وجود نداره رو به روند حل اضافه میکنی. اگر شما inp فایل رو دیده باشید. تمامی مراحل اعم از طراحی و مسیر حل اونجا ذخیره شده یعنی به نوعی یک برنامه است. حالا اگر شرایطی وجود داشت که در محیط گرافیکی در دسترس نباشه ما مجبوریم تو این مراحل حل دست ببریم برای اینکار از زیر برنامه استفاده میکنند. این زیر برنامه ها رو اصطلاحا سابروتین نویسی میگن. این سابروتین به چه زبانیه معمولا به دو زبان فرترن و پایتون هستش. البته خود زبان برنامه نویسی آباکوس به پایتون خیلی نزدیکه.
گفتید کسی رو میشناسید که اینکارو رو کرده ممکن به من معرفی کنید. چون پروژه من رشد ترک خستگی در یک لوله است. من قراره بصورت دستی این رشد رو انجام بدم. اگر کسی باشه بتونه به من کمک کنه لطف بزرگی به من کرده.
منتظر جوابتون هستم:gol:

دوست عزیز
توی آباکوس به سه طریق می تونید کد نویسی انجام بدید که هرکدام کاربرد خاص خودشو داره و اصلا از نظر کاربردی به همدیگه ربطی ندارند.
روش اول استفاده استفاده از python هستش که برای کارهای پارامتریک مناسبه و با اون فقط دستوراتی که تو CAE هستند رو میشه اجرا کرد.
روش دوم اصلاح inp هستش که از اون برای اجرای بعضی از دستورات که تو CAE قابل اجرا نیست استفاده میشه مانند بررسی رشد ترک با استفاده از روش debond.
روش سوم هم subroutine هستش که واقعا سنگین و نیاز به اطلاعات مهندسی کامل داره. زبان این هم fortran هستش. در آباکوس حدود 50 تا subroutine مختلف وجود داره که مشهورترینشون UMAT هستش که برای کد نویسی یک رفتار دلخواه ماده استفاده میشه. و تا اونجایی که می دونم بحث رشد ترک در اینجا اصلا مطرح نیست.

من اون کسی رو که میشناسم با python یه کدی نوشته که بعد هر آنالیز نرم افزار نتایج رو بخونه و رشد ترک رو محاسبه کنه سپس هندسه رو اصلاح کنه. دوباره این کار سیکلیک انجام میشه. این روش برای رشد ترک خستگی خیلی خوب عمل میکنه. فکر کنم اصلاح inp رو هم کار کرده، روش xfem هم توی دوره آموزشیش توی مجتمع فنی هست. اتفاقا اصل کار خودش شکست و damage هستش.

اگه خواستی من میلش رو دارم می تونم بهت بدم.:gol:

bahman2

عضو جدید
دوست عزیز
توی آباکوس به سه طریق می تونید کد نویسی انجام بدید که هرکدام کاربرد خاص خودشو داره و اصلا از نظر کاربردی به همدیگه ربطی ندارند.
روش اول استفاده استفاده از python هستش که برای کارهای پارامتریک مناسبه و با اون فقط دستوراتی که تو CAE هستند رو میشه اجرا کرد.
روش دوم اصلاح inp هستش که از اون برای اجرای بعضی از دستورات که تو CAE قابل اجرا نیست استفاده میشه مانند بررسی رشد ترک با استفاده از روش debond.
روش سوم هم subroutine هستش که واقعا سنگین و نیاز به اطلاعات مهندسی کامل داره. زبان این هم fortran هستش. در آباکوس حدود 50 تا subroutine مختلف وجود داره که مشهورترینشون UMAT هستش که برای کد نویسی یک رفتار دلخواه ماده استفاده میشه. و تا اونجایی که می دونم بحث رشد ترک در اینجا اصلا مطرح نیست.

من اون کسی رو که میشناسم با python یه کدی نوشته که بعد هر آنالیز نرم افزار نتایج رو بخونه و رشد ترک رو محاسبه کنه سپس هندسه رو اصلاح کنه. دوباره این کار سیکلیک انجام میشه. این روش برای رشد ترک خستگی خیلی خوب عمل میکنه. فکر کنم اصلاح inp رو هم کار کرده، روش xfem هم توی دوره آموزشیش توی مجتمع فنی هست. اتفاقا اصل کار خودش شکست و damage هستش.

سلام ممنونم از توضیحات کاملتون
اگر لطف کنید و ایمیل ایشون رو به من بدید ممنون میشم.
لطف کنید ایمیل ایشون رو خصوصی برای من بفرستید و ایشون رو هم معرفی کنید که دانشجوی کجاست؟
ممنونم از لطفتون:gol:

milad mansoury

عضو جدید
سلام بچه ها فکرکنم abaqus 64بیتی موجود نیست.من خودم win7 64 بیتی دارم و برای نصب اباکوس روی لپ تاپ ابتدا نرم افزار vmware رو نصب کردم(این نرم افزار اجازه ی نصب ویندوز جدید روی ویندوز قیلی شما را میدهد)بعد یه ویندوز ایکس پی نصب کردم.بعدش نرم افزار رو روی این ویندوز نصب کردم.

behrouz-mech

عضو جدید
سلام بچه ها فکرکنم abaqus 64بیتی موجود نیست.من خودم win7 64 بیتی دارم و برای نصب اباکوس روی لپ تاپ ابتدا نرم افزار vmware رو نصب کردم(این نرم افزار اجازه ی نصب ویندوز جدید روی ویندوز قیلی شما را میدهد)بعد یه ویندوز ایکس پی نصب کردم.بعدش نرم افزار رو روی این ویندوز نصب کردم.

نسخه 64 بیتی آباکوس 6.10 تو بازار هستش.

ali_ta66

عضو جدید
دوست عزیز

دوستان عزیز.
من میخواهم رفتار یک ورق ترک دار رو تحت بار تماسی بررسی کنیم. نمیدونم این مسئله مربوط به "رشد ترک خستگی" میشه یا نه؟ میشه به من کمک کنید؟
در مورد این مسائلی که توضیح دادید باید از کجا اطلاعاتی کسب کرد؟ اگه منبع خاصی وجود داره لطفا به من معرفی کنید.

behrouz-mech

عضو جدید
دوستان عزیز.
من میخواهم رفتار یک ورق ترک دار رو تحت بار تماسی بررسی کنیم. نمیدونم این مسئله مربوط به "رشد ترک خستگی" میشه یا نه؟ میشه به من کمک کنید؟
در مورد این مسائلی که توضیح دادید باید از کجا اطلاعاتی کسب کرد؟ اگه منبع خاصی وجود داره لطفا به من معرفی کنید.

دوست عزیز مشکلتو واضح تر می گی.
می خوای چیو محاسبه کنی؟
اگر پارامترهای ترک رو می خوای حساب کنی که نیازی به برسی رشد ترک نیست.

ali_ta66

عضو جدید
دوست عزیز مشکلتو واضح تر می گی.
می خوای چیو محاسبه کنی؟
اگر پارامترهای ترک رو می خوای حساب کنی که نیازی به برسی رشد ترک نیست.

من نیاز دارم که رشد ترک رو بررسی کنم اما نه تحت بار خستگی یلکه تحت یک بارگذاری تماسی.

ali_ta66

عضو جدید
شما باید یا از روش XFEM و یا روش debond استفاده کنی. فکر کنم XFEM ساده تر باشه چون نیازی به تغییر inp نداره.

دوست عزیز ممنون از راهنمایی تون ولی مشکل من اینه که خیلی با این مسائل بیگانه هستم. میتونید یه منبع خوب به من معرفی کنید؟
ممنون

behrouz-mech

عضو جدید
دوست عزیز ممنون از راهنمایی تون ولی مشکل من اینه که خیلی با این مسائل بیگانه هستم. میتونید یه منبع خوب به من معرفی کنید؟
ممنون

منبع فارسی یا حتی انگلیسی برای رویه حل این مسائل من ندیدم. شما باید آباکوس رو حرفه ای یاد بگیرید تا بتونید اینا رو انجام بدید. یه چیزای کلی توی help هستش اگر آباکوس تون خوب باشه احتمالا می تونید مدلشون کنید.

ahhe

عضو جدید
سلام
من تحلیل کشش عمیق با آباکوس را بلدم حالا اگه بخواهیم کشش عمیق تبدیل به برش (سوراخکاری یل پانچ ورق ) بشه چه تغییراتی باید در ماژول های مختلف آباکوس بدیم ؟
من هر کاری کردم به جای اینکه ورق را برش بده ، می کشدش!
لطفا کمک کنید

behrouz-mech

عضو جدید
سلام
من تحلیل کشش عمیق با آباکوس را بلدم حالا اگه بخواهیم کشش عمیق تبدیل به برش (سوراخکاری یل پانچ ورق ) بشه چه تغییراتی باید در ماژول های مختلف آباکوس بدیم ؟
من هر کاری کردم به جای اینکه ورق را برش بده ، می کشدش!
لطفا کمک کنید

روش این دو تا آنالیز کاملا متفاوته، فکر نمی کنم ربطی به هم داشته باشند.
برای برش باید یک سری خواص ویژه تعریف کنید که نرم افزار بفهمه، وگرنه هرچقدر بار وارد کنی اون المانها رو کش میده.

ali_ta66

عضو جدید
سلام
من میخوام یک ورق چند لایه (FGM) رو مدل کنم. چند تا سوال داشتم.
1- واسه مدل کردن ورق بهتره از 3Dplaner استفاده کنم یا 2D Planer؟ اصلا فرق این دو تا چیه؟
2- بهتره مدل رو solid بسازم یا shell؟
3- خود آباکوس قابلیت تعریف section کامپوزیت رو داره. بهتره از همین استفاده کنم یا ورق رو به چند partion قسمت کنم و به هر partion خواص مورد نظرم رو بدم (خواص هر partion همگن باشه)
4- اگه برای section از گزینه solid composite استفاده کنم، گزینه ای که در شکل زیر مشخص شده چه چیزی رو تعیین میکنه؟

مشاهده پیوست 62569

پیشاپیش از کمک دوستان ممنونم:heart::gol:

آخرین ویرایش:

behrouz-mech

عضو جدید
سلام
من میخوام یک ورق چند لایه (FGM) رو مدل کنم. چند تا سوال داشتم.
1- واسه مدل کردن ورق بهتره از 3Dplaner استفاده کنم یا 2D Planer؟ اصلا فرق این دو تا چیه؟
2- بهتره مدل رو solid بسازم یا shell؟
3- خود آباکوس قابلیت تعریف section کامپوزیت رو داره. بهتره از همین استفاده کنم یا ورق رو به چند partion قسمت کنم و به هر partion خواص مورد نظرم رو بدم (خواص هر partion همگن باشه)
4- اگه برای section از گزینه solid composite استفاده کنم، گزینه ای که در شکل زیر مشخص شده چه چیزی رو تعیین میکنه؟

مشاهده پیوست 62569

پیشاپیش از کمک دوستان ممنونم:heart::gol:

برای مدل کردن دقیق FGM باید subroutine بنویسی. اگر بلد نیستی همون پارتیشنکردن قطعه بهتره.
در مورد شل و سالید نیز به مسئلت ربط داره نه بع fgm بودن.
سالید مدل کردن کامپوزیت ها به قول نامجو همان فاجعه است.
موفق باشی

ali_ta66

عضو جدید
برای مدل کردن دقیق FGM باید subroutine بنویسی. اگر بلد نیستی همون پارتیشنکردن قطعه بهتره.
در مورد شل و سالید نیز به مسئلت ربط داره نه بع fgm بودن.
سالید مدل کردن کامپوزیت ها به قول نامجو همان فاجعه است.
موفق باشی

subroutine رو بلد نیستم. ولی فکر کنم با اون میشه مدل FGM رو کاملا دقیق ایجاد کرد اما من میخوام با یه تقریب FGM و به صورت یک ورق چند لایه مدل کنم.
یعنی شما میگید partion زدن بهتر از استفاده از section کامپوزیت هست؟

behrouz-mech

عضو جدید
subroutine رو بلد نیستم. ولی فکر کنم با اون میشه مدل FGM رو کاملا دقیق ایجاد کرد اما من میخوام با یه تقریب FGM و به صورت یک ورق چند لایه مدل کنم.
یعنی شما میگید partion زدن بهتر از استفاده از section کامپوزیت هست؟

اگه بخوای سه بعدی مدل کنی مطمئا باش نباید سراغ کامپوزیت بری. چون فکر نکنم برات قابل مدل کردن باشه. برای مدل کردن سه بعدی کامپوزیت باید در حد بسیار بالایی آباکوس بلد باشی+ تعریف layup ها.
البته تو هر دو روش تنشهات بریده بریده میشه

ali_ta66

عضو جدید
اگه بخوای سه بعدی مدل کنی مطمئا باش نباید سراغ کامپوزیت بری. چون فکر نکنم برات قابل مدل کردن باشه. برای مدل کردن سه بعدی کامپوزیت باید در حد بسیار بالایی آباکوس بلد باشی+ تعریف layup ها.
البته تو هر دو روش تنشهات بریده بریده میشه
در مورد بریده بریده شدن تنش ها که کاملا حق با شماست. پس با توجه به توضیحات شما من یک ورق سه بعدی مدل میکنم و با استفاده از partion اون رو لایه لایه میکنم وخصوصیات هر لایه رو همگن در نظر میگیرم. (اگه جایی اشتباه گفتم لطفابهم بگید.)
یه سوال دیگه هم داشتم. شما میدونید قسمت مشخص شده در شکل چی رو تعیین میکنه؟
مشاهده پیوست 62603

behrouz-mech

عضو جدید
در مورد بریده بریده شدن تنش ها که کاملا حق با شماست. پس با توجه به توضیحات شما من یک ورق سه بعدی مدل میکنم و با استفاده از partion اون رو لایه لایه میکنم وخصوصیات هر لایه رو همگن در نظر میگیرم. (اگه جایی اشتباه گفتم لطفابهم بگید.)
یه سوال دیگه هم داشتم. شما میدونید قسمت مشخص شده در شکل چی رو تعیین میکنه؟
مشاهده پیوست 62603

آره درسته.
اون سطح refrence شل رو تعیین می کنه. یعنی جایی که شل تعریف میشه. چون شل هم خودش یه ضخامتی داره.

ali_ta66

عضو جدید
آره درسته.
اون سطح refrence شل رو تعیین می کنه. یعنی جایی که شل تعریف میشه. چون شل هم خودش یه ضخامتی داره.

خودش به صورت پیش فرض روی حالت middle surface هست. من میخام ورق رو از بالا تحت بار قرار بدم. روی همین گزینه باشه یا بیارمش روی top surface؟
ممنون