دلیل و هدف آفرینش انسان

As7az

عضو جدید
جوابش تو جواب همین سوالیه که پرسیدم ضمن اینکه شما ثابت نکردی که نیازه!!!
خدا چون خالقه خلق میکنه و اگه خالق بودنش متجلی نشه ناقصه
خدا برای خالق بودن و تجلی این صفت انسان ها(مخلوقات)رو خلق کرد
خدا برای تجلی صفت خالق بودن راهی جز خلقت نداره
چون راهی جز خلقت نداره پس نیاز به خلقت داره
این اثبات البته از نظر من......

به سؤالت جواب میدم:
آدمی که مهربانی نکنه بهش نمی گن مهربان ولی این صفت قبلا روش گذاشته شده چون قبلا مهربانی کرده و این صفت شامل حالش شده...

JavadMessi

مدیر بازنشسته
خدا چون خالقه خلق میکنه و اگه خالق بودنش متجلی نشه ناقصه
خدا برای خالق بودن و تجلی این صفت انسان ها(مخلوقات)رو خلق کرد
خدا برای تجلی صفت خالق بودن راهی جز خلقت نداره
چون راهی جز خلقت نداره پس نیاز به خلقت داره
این اثبات البته از نظر من......

به سؤالت جواب میدم:
آدمی که مهربانی نکنه بهش نمی گن مهربان ولی این صفت قبلا روش گذاشته شده چون قبلا مهربانی کرده و این صفت شامل حالش شده...
آفرین
این مثال بود اما حالا خداوندی که صفاتش مطلق است چه؟؟؟
تعریف شما از نیاز اینجا یکم فرق داره.نیاز یعنی چیزی را نداشتن و بواسطه عملی بدست آوردن اگه غیر اینه بفرماین چون اینه که نقص محسوب میشه
خداوند خلقت میکند چون لازمه صفت خالقیت تجلی آن(خلقت است)

As7az

عضو جدید
آفرین
این مثال بود اما حالا خداوندی که صفاتش مطلق است چه؟؟؟
تعریف شما از نیاز اینجا یکم فرق داره.نیاز یعنی چیزی را نداشتن و بواسطه عملی بدست آوردن اگه غیر اینه بفرماین چون اینه که نقص محسوب میشه
خداوند خلقت میکند چون لازمه صفت خالقیت تجلی آن(خلقت است)
تعریف همینه اما
اینجوری نیاز خدا توضیح داده میشه: خدا چون تنها با خلقت میتونه خالق بودن رو ثابت کنه باید خلقت کنه.....
نیاز اینجاست: خدا توانایی اثبات کمال خویش را ندارد مگر با خلق مخلوق....

JavadMessi

مدیر بازنشسته
تعریف همینه اما
اینجوری نیاز خدا توضیح داده میشه: خدا چون تنها با خلقت میتونه خالق بودن رو ثابت کنه باید خلقت کنه.....
نیاز اینجاست: خدا توانایی اثبات کمال خویش را ندارد مگر با خلق مخلوق....
توانایی اثبات به نظرم درست نیست
بهتر اینطور بگیم خداوند اگر خلق نکند ناقص است چون یکی از کمالات را که خالقیت هستش نخواهد داشت
شب بخیر:gol:

As7az

عضو جدید
توانایی اثبات به نظرم درست نیست
بهتر اینطور بگیم خداوند اگر خلق نکند ناقص است چون یکی از کمالات را که خالقیت هستش نخواهد داشت
شب بخیر:gol:
دنبال نیاز بودیم این شد نیاز:خدا برای اثبات خالقیت نیاز به خلق مخلوق داره نتیجه میشه راه اثبات راهی جز خلقت نیست باز نتیجه میشه پس تونایی اثبات نداره جز به خلقت...
شب بخیر داداش گلم....

JavadMessi

مدیر بازنشسته
دنبال نیاز بودیم این شد نیاز:خدا برای اثبات خالقیت نیاز به خلق مخلوق داره نتیجه میشه راه اثبات راهی جز خلقت نیست باز نتیجه میشه پس تونایی اثبات نداره جز به خلقت...
شب بخیر داداش گلم....
تعریف شما از نیاز چیه؟؟؟

narcissus22

عضو جدید
:smile:;):gol:بچه ها بحث جالبی راه انداختین ممنون
ضمنا از اینکه در کمال ادب و صمیمیت باهم جدل کردین خیلی حال کردم دمتون گرم

As7az

عضو جدید
تعریف شما از نیاز چیه؟؟؟
تعریف منم همون تعریف توست...
یعنی کمبود چیزی.....
اگه ما بگیم دلیل خلقت ما انسان ها اینه که خدا خالقه و در این صورت اگه خلق نکنه ناقصه.....
بیانگر نیازمندیه خداست که اینجوری بیان میشه: خدا نیاز داره ثابت کنه که ناقص نیست و برای اثبات این موضوع باید ما رو خلق کنه در نتیجه خدا نیلزمنده خلق ماست تا ثابت کنه ناقص نیست.....
"دلیل خلقت ما انسان ها اینه که خدا خالقه"
فک می کنم دلیل این نباشه.....

JavadMessi

مدیر بازنشسته
:smile:;):gol:بچه ها بحث جالبی راه انداختین ممنون
ضمنا از اینکه در کمال ادب و صمیمیت باهم جدل کردین خیلی حال کردم دمتون گرم
:gol:
تعریف منم همون تعریف توست...
یعنی کمبود چیزی.....
اگه ما بگیم دلیل خلقت ما انسان ها اینه که خدا خالقه و در این صورت اگه خلق نکنه ناقصه.....
بیانگر نیازمندیه خداست که اینجوری بیان میشه: خدا نیاز داره ثابت کنه که ناقص نیست و برای اثبات این موضوع باید ما رو خلق کنه در نتیجه خدا نیلزمنده خلق ماست تا ثابت کنه ناقص نیست.....
"دلیل خلقت ما انسان ها اینه که خدا خالقه"
فک می کنم دلیل این نباشه.....
نیاز یعنی نقص.وقتی کسی نیازمند چیزیست که منفعتی به وسیله اون چیز کسب کنه اما خداوند مگر چیزی کم داره که بخواد بدست بیاره.
صفات خدا عین ذات اوست و ذات او عین صفات یعنی خلق کردن خداوند ذاتیست.شاید گیر شما تو مقایسه صفات خداوند با انسانهاست که اگه اینطور باشه اونوقت برای تمام صفات خداوند دلیلی غیر از ذات او بیاوریم که این محاله
مثلا علم برای انسان عرضیست یعنی علم فرامیگیره و بعد میشه عالم اما برای خداوند ذاتیست.مشکل اونجایی بوجود میاد که خالقیت خداوند را با انسان مقایسه کنیم در حالی که خلق خداوند به صورت تجلیست یعنی هر چه هست تجلی اوست همچنین حضوریست اما خلقت انسان مادی و حصولیست یعنی با واسطه بدست می آید
خدا نیاز داره ثابت کنه که ناقص نیست و برای اثبات این موضوع باید ما رو خلق کنه در نتیجه خدا نیلزمنده خلق ماست تا ثابت کنه ناقص نیست
به کی ثابت کنه؟؟؟
یه نکته هم اینکه درک کامل صفات خدا محاله حداقل فعلا برای من و شما چون احتیاج به علم حضوری داره اما معلومات ما معمولا حصولیست

As7az

عضو جدید
:gol:

نیاز یعنی نقص.وقتی کسی نیازمند چیزیست که منفعتی به وسیله اون چیز کسب کنه اما خداوند مگر چیزی کم داره که بخواد بدست بیاره.
صفات خدا عین ذات اوست و ذات او عین صفات یعنی خلق کردن خداوند ذاتیست.شاید گیر شما تو مقایسه صفات خداوند با انسانهاست که اگه اینطور باشه اونوقت برای تمام صفات خداوند دلیلی غیر از ذات او بیاوریم که این محاله
مثلا علم برای انسان عرضیست یعنی علم فرامیگیره و بعد میشه عالم اما برای خداوند ذاتیست.مشکل اونجایی بوجود میاد که خالقیت خداوند را با انسان مقایسه کنیم در حالی که خلق خداوند به صورت تجلیست یعنی هر چه هست تجلی اوست همچنین حضوریست اما خلقت انسان مادی و حصولیست یعنی با واسطه بدست می آید
میگی خدا ذاتا خالقه، اینو فهمیدم.....
اگه خدا خلق نکنه چی میشه؟
به کی ثابت کنه؟؟؟
یه نکته هم اینکه درک کامل صفات خدا محاله حداقل فعلا برای من و شما چون احتیاج به علم حضوری داره اما معلومات ما معمولا حصولیست
منم میگم به کی ثابت کنه؟؟؟
حرفایی که من میزنم بعد این نظریه که "خدا چون خالقه خلق میکنه" بوجود میاد....

JavadMessi

مدیر بازنشسته
میگی خدا ذاتا خالقه، اینو فهمیدم.....
اگه خدا خلق نکنه چی میشه؟

منم میگم به کی ثابت کنه؟؟؟
حرفایی که من میزنم بعد این نظریه که "خدا چون خالقه خلق میکنه" بوجود میاد....
این چون معنی فاصله میده اما درمورد خلق کردن خداوند فاصله ای نیست
اگه خدا خلق نکنه مثله این میمونه که نور,روشن نباشه!!!
آیا نور,مفهوم روشن بودن رو از جایی آورده؟آیا فاصله بینشون هست؟آیا زمانی بوده یا خواهد آمد که نور روشن نباشه؟روشن بودن نور ذاتیه و دلیلی برای اون احتیاج نیست در واقع نور عین روشنیه و روشنی عین نور
فکر کنم این مثالو دیشب باید میزدم!

As7az

عضو جدید
این چون معنی فاصله میده اما درمورد خلق کردن خداوند فاصله ای نیست
اگه خدا خلق نکنه مثله این میمونه که نور,روشن نباشه!!!
آیا نور,مفهوم روشن بودن رو از جایی آورده؟آیا فاصله بینشون هست؟آیا زمانی بوده یا خواهد آمد که نور روشن نباشه؟روشن بودن نور ذاتیه و دلیلی برای اون احتیاج نیست در واقع نور عین روشنیه و روشنی عین نور
فکر کنم این مثالو دیشب باید میزدم!
مثال قشنگی زدی،نمدونم دارم به حرفت میرسم یا نه ولی دارم یه چیزایی می فهمم ولی بازم یه خورده میلنگم....
نور با روشنیش نوره..........................خدا با خلقش خالقه
نور بدون روشنی نور نیست................خدا بدون خلق خالق نیست
علاوه بر اینکه روشنی از نوره..............علاوه بر این که خلق از خالقه
روشنی باید باشه که نور، نور باشه......خلق باید باشه که خدا خالق باشه

JavadMessi

مدیر بازنشسته
مثال قشنگی زدی،نمدونم دارم به حرفت میرسم یا نه ولی دارم یه چیزایی می فهمم ولی بازم یه خورده میلنگم....
نور با روشنیش نوره..........................خدا با خلقش خالقه
علاوه بر اینکه روشنی از نوره..............علاوه بر این که خلق از خالقه
روشنی باید باشه که نور، نور باشه......خلق باید باشه که خدا خالق باشه
دیگه لنگش کجا بود برادر من؟؟؟:gol::gol::gol:
خدا این مثالارو رو از ما نگیره شایدم بهتر این باشه که چیزی به ما بده که به مثال احتیاجی نداشته باشیم!:gol:
خدا پدر شمارو هم بیامرزه که یه تکونی به مغز ما دادی:redface::gol:

As7az

عضو جدید
دیگه لنگش کجا بود برادر من؟؟؟:gol::gol::gol:
خدا این مثالارو رو از ما نگیره شایدم بهتر این باشه که چیزی به ما بده که به مثال احتیاجی نداشته باشیم!:gol:
خدا پدر شمارو هم بیامرزه که یه تکونی به مغز ما دادی:redface::gol:
لنگش اینجاست
اگه روشنی باید باشه که نور، نور باشه......خلق باید باشه که خدا خالق باشه
نتیجه این میشه که نور بی روشنی نور نیست و برای نور بودن نیاز به روشنی داره
...........................خدا بی خلق خالق نیست و برای خالق بودن نیاز به خلق داره

JavadMessi

مدیر بازنشسته
لنگش اینجاست
اگه روشنی باید باشه که نور، نور باشه......خلق باید باشه که خدا خالق باشه
نتیجه این میشه که نور بی روشنی نور نیست و برای نور بودن نیاز به روشنی داره
...........................خدا بی خلق خالق نیست و برای خالق بودن نیاز به خلق داره
آخه مگه روشنی و نور جدا از همند؟!!!
نیاز یعنی نقص یعنی چیزی که نداری و میخواهی از جایی بدست آوری حالا نوری که ذاتا روشنه چه احتیاجی به غیر داره؟؟؟
گرچه این کلا مثاله!

As7az

عضو جدید
آخه مگه روشنی و نور جدا از همند؟!!!
نیاز یعنی نقص یعنی چیزی که نداری و میخواهی از جایی بدست آوری حالا نوری که ذاتا روشنه چه احتیاجی به غیر داره؟؟؟
گرچه این کلا مثاله!
اینطوری که تو میگی بین نور و روشنی رابطه ی علت و معلولیت وجود نداره............

JavadMessi

مدیر بازنشسته
یه چیز میگم جوابشو دیگه میدونم ولی میخوام بفهمم همون چیزایی که تو زهنه توست رو فهمیدم یا نه......
یعنی بین خدا و انسان هم رابطه ی علت و معلول وجود نداره؟
بین خدا و خلق کردنش نه خلقش

As7az

عضو جدید
بین خدا و خلق کردنش نه خلقش
جواب منم همین بود پس به فکر تو رسیدم.........
مرسی تشکر میکنم ازت زیاد، که بالاخره جواب این سؤال رو پیدا کردم به وسیله ی تو.......
سؤآل دوم اینه هدف خلقته ما؟
می خوای بعدا در موردش بحث کنیم؟
با اجزت یه نتیجه گیری واس اونایی که بحثو دنبال میکنن بذارم، اجازه میدی؟

JavadMessi

مدیر بازنشسته
جواب منم همین بود پس به فکر تو رسیدم.........
مرسی تشکر میکنم ازت زیاد، که بالاخره جواب این سؤال رو پیدا کردم به وسیله ی تو.......
سؤآل دوم اینه هدف خلقته ما؟
می خوای بعدا در موردش بحث کنیم؟
با اجزت یه نتیجه گیری واس اونایی که بحثو ادامه میدن بذارم، اجازه میدی؟
یه چیز دیگه یادم رفت اینه که رابطه علیت هم مخلوقه خداونده پس هیچ وقت خداوند بوسیله مخلوقش محدود نمیشه
این سوال یعنی تازه رسیدیم سر موضوع تاپیک!!!!!!!!
تاپیک شماست از من اجازه میگیری؟!!!:surprised:

As7az

عضو جدید
نتیجه گیری

نتیجه گیری

خدا خلق میکنه چون خالق:

فزض کنید که ذاتا مهربانید، تو این شرایط کاری نمیتونید بکنید جز مهربونی کردن.........
رابطه ی خالق با خلق کردن مثل رابطه نور و روشنیه.....
بین نور و روشنی فاصله ای نیست همین طور بین خالق و خلق کردن....

توضیح:
مثلا فرض کنید با یه سنگ میزنی به یه شیشه و اون رو میشکنی در این حالت اینجوری میگیم چون تو سنگ زدی به شیشه، شیشه میشکنه و نمی تونی بگی چون شیشه میشکنه ، سنگ زدی....
این یعنی بین سنگ زدن و شکسته شدن شیشه فاصله ای هست و بینشون رابطه ی علیت وجود داره................
اما تو رابطه ی خالق با خلق کردن ما هم می تونیم بگیم خدا چون خالقه خلق میکنه و هم می تونیم بگیم خدا چون خلق می کنه خالقه......
مثل رابطه ی نور و روشنایی بینشون فاصله ای نیست یعنی بینشون رابطه ی علیت وجود نداره......

حالا میفهمم که چرا خدا تو قرآن خودش رو نور معرفی می کنه......

از javadMessi عزیز هم تشکر می کنم...... :gol:

آخرین ویرایش:

NILUFAR2

عضو جدید
بچه ها جدا عالی بود.مرسی.....
منم همش این برام سوال بوده!
ولی خودمونیما " زندگی اجبار است" این خیلی بده ما هیچ اراده ای در به وجود اومدنمون نداریم چون پدر و مادرمون خواستن که باشیم ناچاریم نفس بکشیم و زندگی کنیم.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
ولی خودمونیما " زندگی اجبار است" این خیلی بده ما هیچ اراده ای در به وجود اومدنمون نداریم چون پدر و مادرمون خواستن که باشیم ناچاریم نفس بکشیم و زندگی کنیم.
خوب دلیلش اینه که چیزی نبودیم که بخواهیم اختیار داشته باشیم!!!
اما در کل حالا که هستیم پس باید ببینیم هدف از این خلقت چه بوده و تو اون مسیر باشیم.این ناامیدی شما هم زمانی میتونست درست باشه که مرگ پایان کارمون باشه;)

As7az

عضو جدید
خوشحالم که خوشت اومد ماهم ازت ممنونیم............
یه سری میگن قبل این که ما ها به دنیا بیایم ازمون می پرسن که آیا می خوایم بیام یا نه یه شاهدی هم براش آوردن اینه که اونایی که تو نوزادی می میرن همونایی هستن که راضی به زندگی تو دنیا نبودن.......
فقط گفتم که از یه باور اطلاع داشته باشی خودم قبولش ندارم چون ما که هیچی یادمون نمیاد دلیل منطقی ای هم نداره تا قبولش کنم.....
ولی حالا که اومدیم بهتره تا اونجا که میتونیم خوب زندگی کنیم اینجوری از اینکه همش ناراحت باشیم که بی اراده ی خودمون اومدیم قشنگتره........

1trust

عضو جدید
جواب سوالو خودتون دادین که! تقرب الهی...
قرب به خدا یعنی در درون اسماء را چشیدن، یعنی متخلق به اسماء اش شدن.
فطریات ما صرفا با قرب خدا ارضاء میشود چون ایجادِ وجود ما قائم به اوست،بقاء وجود ما هم در اوست. مثل نور خورشید و پرتو خورشید، روح من و شما عین ربط به خداست یعنی پرتویی از خورشید حق تعالی است پس اگر بخواهیم این روحمان همانطور که ایجادش ربط است، بقاء اش هم در ربط بماند باید خودمان را از خدا دور نکنیم.