چرا نماز میخوانیم ؟؟؟

فریاد...

عضو جدید
سلام
همیشه توی ذهن ما هست که چرا عده ای خاص نماز نمی خوانند
اما حالا قضیه رو بالعکس میکنیم
چرا نماز میخوانیم ؟
علت نماز خواندن چی هست ؟
آیا نماز خواندن ماها از روی عادت هست ؟ ( مانند خروسی که هر روز صبح می خواند )
یا نه از ترس هست ؟؟
یا علت دیگری دارد؟؟
پیشاپیش از حضورتان سپاسگذارم:gol:

**mahsa**

کاربر بیش فعال
سلام
همیشه توی ذهن ما هست که چرا عده ای خاص نماز نمی خوانند
اما حالا قضیه رو بالعکس میکنیم
چرا نماز میخوانیم ؟
علت نماز خواندن چی هست ؟
آیا نماز خواندن ماها از روی عادت هست ؟ ( مانند خروسی که هر روز صبح می خواند )
یا نه از ترس هست ؟؟
یا علت دیگری دارد؟؟
پیشاپیش از حضورتان سپاسگذارم:gol:

من موقعی که به تکلیف رسیدم مث همه انگار آدم ذوق داره نماز اول وقتم تو مسجد ترک نمیشد حتی صبا البته نه همیشه
بعد یه مدت از سرم افتاد یه مدت نمیخوندم تا اینکه یه خوابی دیدم و فهمیدم باید بخونم!
خلاصه دوباره یه مدت خوندمو بازم..............
تا رسیدم دوم راهنمایی بهترین سالای عمرم بود تا حدودای دوم دبیرستان هنوز اذانو نگفته منتظر بودم خلاصه خیلی دوران خوبی بود تا قبل دانشگاهم میخوندم اول وقت اما دیگه اون لذتو نداشت
الانم موقه هایی که کار دارم نمیخونم انگار فقط یه باریه رو دوش آدم اگه نخونم عذاب وجدان دارم انگار!
خیلی دنبال اینم که بدونم چرا نماز میخونیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

pesareiran

عضو جدید
نماز میخونی چون پدر مادرت وادارت کردند. اگه اونا مسیحی بودند تو به جای نماز خوندن وجدانت بهت میگفت که مرتب بری کلیسا

m sadeq

عضو جدید
کاربر ممتاز
این بچه (پسر ایران) باید بیاد اینو بخونه یاد بگیره
من به دلایل فلسفیش کاری ندارم
نماز میخونم چون حرف زدن با خدا بهم آرامش میده
خوشحال وسپاسگذارم که لیاقت عبادتشو بهم داده

zakari

عضو جدید
من با عبادت وتشکر از خدا و... مشکلی ندارم اما این که چرا به شکل نماز رو یه دفعه از یکی پرسیدم گفت:"یه چیزایی تو دین 100%قابل دلیل آوردن نیس یکی شم همین شکل و تعداد رکعت و کلمه هایی که تو نماز هست. اما ما میتونیم حقانیت پیامبر و ائمه رو اثبات کنیم و از راهه علم حدیث هم میتونیم درست بودن یه حدیث و برداشت از منظور اون حدیث رو داشته باشیم...که این وظیفه مرجع تقلیده...بر این اساس ما میتونیم به دلیل نماز خواندن اونم به شیوه مرسوم در حال پی ببریم!!!"

tayyebeh amini

عضو جدید
من نماز می خونم چون اعتماد به نفس میده بهم... این طوری احساس میکنم خدا همیشه باهامه
وقتی این همه از خدا کمک میخوام چطور روم میشه نماز نخونم و شکرش نکنم

**mahsa**

کاربر بیش فعال
نماز میخونی چون پدر مادرت وادارت کردند. اگه اونا مسیحی بودند تو به جای نماز خوندن وجدانت بهت میگفت که مرتب بری کلیسا

اتفاقا پدر مادر من اصلا منو مجبور به نماز خوندن نکردن یه موقه هایی واقعا اون آرامشو بهم میده اما من دنبال دلیلشم چرا باید بخونیم؟؟؟؟

faiezeh3d

عضو جدید
من نماز میخونم چون به خدا و حرف زدن با اون نیاز دارم.
چون نمیخوام گم بشم.
چون نمیخوام ارزش خودمو از دست بدم و به فرصتی که خدا بهم داده تا باهاش حرف بزنم بی اعتنا باشم.
چون تو این آشفته بازار دنیا فقط اونه که به من آرامش میده... حتی کسایی که ادعاشون میشه و میدونم واقعا دوستم دارن گاهی محرم درد دل های من نیستن.
چون میخوام ازش به خاطر همه چیزهای خوبی که داده و نداده تشکر کنم.
کاش خدا از من بگیره هر چیزی که اونو ازم میگیره.....

B.R.Z

عضو جدید
دیدگاه دكتر شریعتی درباره نماز
پدر ، مادر ، ما متهمیم

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif][SIZE=-0][SIZE=-0]پدرمومن من ... مادر مقدس من ... نماز تو یک ورزش تکراری است بدون هیچ اثر[/SIZE][/SIZE]اخلاقی و اصلاح عملی و حتی نتیجه بهداشتی ! که صبح و ظهر و شب انجام می دهی اما نهمعانی الفاظ و ارکانش را می دانی و نه فلسفه حقیقی و هدف اساسی اش را می فهمی. [/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]تو می گویی: نماز خواندن با خدا سخن گفتن است. تصورش را بکنکسی با مخاطبی مشغول حرف زدن باشد اما خودش نفهمد که دارد چه می گوید؟ فقط تمامکوشش اش این باشد که با دقت و وسواس مضحکی الفاظ و حروف را از مخارج اصلی اش صادرکند. اگر هنگام حرف زدن "ص" را "س" تلفظ کند حرف زدنش غلط می شود اما اگر اصلانفهمد چه حرفهایی می زند و به مخاطبش چه می گوید غلط نمی شود![/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]اگر کسی روزی پنج بار و هر بار چند بار با مقدمات و تشریفاتدقیق و حساس پیش شما بیاید و با حالتی ملتمسانه و عاجزانه و اصرار و زاری چیزی رااز شما بخواهد و ببینید که با وسواس عجیبی و خواهش همیشگی خود را تلفظ می کند اماخودش نمی فهمد که چه درخواستی از شما دارد چه حالتی به شما دست می دهد؟ شما به اوچه می دهید؟ و وقتی متوجه شدید که این کار برایش یک عادت شده و یا بعنوان وظیفه یاترس از شما هم انجام می دهد دیگر چه می کنید؟ گوشتان را پنبه نمیکنید؟[/FONT]

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]کجایی پدر مومن من... مادر مقدس من... وای بر شمانمازگزارانی که سخت غافلید و از نماز نیز. در خیالتان خدای آسمان را نماز می بریدو در عمل بت های قرن را. خداوندان زمین را... [/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]بت هایی را که دیگر مجسمه های ساده وگنگ و عاجز عصر ابراهیم و سرزمین محمد نیستند.:gol:
امیدوارم نماز خواندن ما اینجوری نباشه.
[/FONT]

**mahsa**

کاربر بیش فعال
من در این مورد از خیلی ها پرسیدم
میگن نماز واجبه حتی اگه نمیفهمیش باید بخونی اما کسی نمیدونه چرا بایددددد
میگن آدمو از گناه حفظ میکنه خب ینی کسی که نماز نمیخونه دائم در حال گناهه؟ممکنه نماز نخونی اما گناهم نکنی
اون لذتی که اشاره شدو من حسش کردم با تمام وجودم البته به مدت 5سال!اینکه یه نیازه رو فکنم همه حس کردن اما چرا راسش من بعد از اون 5سال همیشه اون آرامشو نگرفتم اما بعضی وقتا چرا
یه بار یکی از اقوام تازه فوت کرده بودن بعد یه نفر خوابشونو دید پرسیده اونور چطوریه که گفتن فقط به نمازت خیلی اهمیت بده
شایدم یه راز باشه کسی چه میدونه!!!

**mahsa**

کاربر بیش فعال
من به دلایل فلسفیش کاری ندارم
نماز میخونم چون حرف زدن با خدا بهم آرامش میده
خوشحال وسپاسگذارم که لیاقت عبادتشو بهم داده

نظرتون کاملا درسته اما تا حالا کنجکاو نشدین که بدونین چرا خدا این همه روی نماز تاکید کرده؟؟؟؟؟؟

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظرم
این ابتدایی ترین زبان برای سپاس از خداست
چطور وقتی یه استاد یه جا با کلی التماس بهت نمره میده می خوای واسش بمیری اما واسه چند دقیقه تفکر و سپاس اینهمه نعمت خدای بی نیاز کلی سوال جواب میکنیمو آخرش میگیم بیخیال حسش نیست اصلا واسه چی باید نماز بخونیم؟

hosseinassar

مدیر ارشد
نظرتون کاملا درسته اما تا حالا کنجکاو نشدین که بدونین چرا خدا این همه روی نماز تاکید کرده؟؟؟؟؟؟

درسته که نماز برای خدا میخونیم ولی همین کار فایده های زیادی برای خود انسان داره
تا حالا به این موضوع فکر کردین چرا سر نماز خیلی چیزا یادمون میاد؟

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
خيلي دليل داره

اما من خودم رو ميگم

حتي اگه خدا نماز رو الكي گذاشته باشه و همه چيز سر كاري باشه

نماز ميخونم تا بهش بگم :‌هر چي تو بگي

نماز ميخونم تا بهش بگم : گوش به فرمانم

ميخونم تا بهش بگم : دوستت دارم عزيززززززززم

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
دیدگاه دكتر شریعتی درباره نماز
پدر ، مادر ، ما متهمیم

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif][SIZE=-0][SIZE=-0]پدرمومن من ... مادر مقدس من ... نماز تو یک ورزش تکراری است بدون هیچ اثر[/SIZE][/SIZE]اخلاقی و اصلاح عملی و حتی نتیجه بهداشتی ! که صبح و ظهر و شب انجام می دهی اما نهمعانی الفاظ و ارکانش را می دانی و نه فلسفه حقیقی و هدف اساسی اش را می فهمی. [/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]تو می گویی: نماز خواندن با خدا سخن گفتن است. تصورش را بکنکسی با مخاطبی مشغول حرف زدن باشد اما خودش نفهمد که دارد چه می گوید؟ فقط تمامکوشش اش این باشد که با دقت و وسواس مضحکی الفاظ و حروف را از مخارج اصلی اش صادرکند. اگر هنگام حرف زدن "ص" را "س" تلفظ کند حرف زدنش غلط می شود اما اگر اصلانفهمد چه حرفهایی می زند و به مخاطبش چه می گوید غلط نمی شود![/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]اگر کسی روزی پنج بار و هر بار چند بار با مقدمات و تشریفاتدقیق و حساس پیش شما بیاید و با حالتی ملتمسانه و عاجزانه و اصرار و زاری چیزی رااز شما بخواهد و ببینید که با وسواس عجیبی و خواهش همیشگی خود را تلفظ می کند اماخودش نمی فهمد که چه درخواستی از شما دارد چه حالتی به شما دست می دهد؟ شما به اوچه می دهید؟ و وقتی متوجه شدید که این کار برایش یک عادت شده و یا بعنوان وظیفه یاترس از شما هم انجام می دهد دیگر چه می کنید؟ گوشتان را پنبه نمیکنید؟[/FONT]

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]کجایی پدر مومن من... مادر مقدس من... وای بر شمانمازگزارانی که سخت غافلید و از نماز نیز. در خیالتان خدای آسمان را نماز می بریدو در عمل بت های قرن را. خداوندان زمین را... [/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]بت هایی را که دیگر مجسمه های ساده وگنگ و عاجز عصر ابراهیم و سرزمین محمد نیستند.:gol:
امیدوارم نماز خواندن ما اینجوری نباشه.
[/FONT]

باز شريعتي

نميدونم چرا حرفاش به دلم نميشينه ، زياد از نوشته هاش خوشم نمياد

البته بخشي از زندگيش رو خوندم ، خيلي شبيه اون دارم پيش ميرم ، ولي خوشم نمياد ازش ، نميدونم چرا ؟؟؟ شما ميدوني ؟؟؟

**mahsa**

کاربر بیش فعال
درسته که نماز برای خدا میخونیم ولی همین کار فایده های زیادی برای خود انسان داره
تا حالا به این موضوع فکر کردین چرا سر نماز خیلی چیزا یادمون میاد؟

اتفاقا من با یه نفر حرف میزدم گفت این نمازایی که ما میخونیم..........
آدم نمیدونه حرف کیو گوش بده یکی میگه میخونم چون خدا گفته خب درسته من که نمیگم خدا الکی گفته میدونم که قطعا یه فایده ی بزرگی برای انسان داره و من دنبال اونم میگن اگه دلیل یه کارو بدونی با عشق بیشتری میری سراغش من میخام برگردم به اون 5سالی که گذروندم!میخام همیشه با عشق بخونم نه بعضی وقتا که دلم....
میخام همیشه منتظر اون لحظه باشم که توی نماز با خدا حرف بزنم والا همه همینطوری به زبون خودشون کلی با خدا حرف میزنن

**mahsa**

کاربر بیش فعال
باز شريعتي

نميدونم چرا حرفاش به دلم نميشينه ، زياد از نوشته هاش خوشم نمياد

البته بخشي از زندگيش رو خوندم ، خيلي شبيه اون دارم پيش ميرم ، ولي خوشم نمياد ازش ، نميدونم چرا ؟؟؟ شما ميدوني ؟؟؟

من بر خلاف شما حرفاش خیلی به دلم میشینه چون همیشه حقیقتو میگه

paint

کاربر فعال
به نظر من وقتی قدرقدرت جهان یه دستوری می ده دیگه چرا و چگونه چطور نداره باید انجام بشه

hosseinassar

مدیر ارشد
اتفاقا من با یه نفر حرف میزدم گفت این نمازایی که ما میخونیم..........
آدم نمیدونه حرف کیو گوش بده یکی میگه میخونم چون خدا گفته خب درسته من که نمیگم خدا الکی گفته میدونم که قطعا یه فایده ی بزرگی برای انسان داره و من دنبال اونم میگن اگه دلیل یه کارو بدونی با عشق بیشتری میری سراغش من میخام برگردم به اون 5سالی که گذروندم!میخام همیشه با عشق بخونم نه بعضی وقتا که دلم....
میخام همیشه منتظر اون لحظه باشم که توی نماز با خدا حرف بزنم والا همه همینطوری به زبون خودشون کلی با خدا حرف میزنن

بله باید سعی کنیم که حواسمون به جایی پرت نشه
ولی یکی از مزیت های نماز ایجاد تمرکزه و باعث میشه که مغز در اون زمان بهتر کار کنه (این موضوع از نظر علمی اثبات شده)

**mahsa**

کاربر بیش فعال
به نظر من وقتی قدرقدرت جهان یه دستوری می ده دیگه چرا و چگونه چطور نداره باید انجام بشه
ببخشیدا ولی شما ام مث این........حرف میزنید
خدا گفته بخون پس بخون دیگه حرفم نزن
آخه اینجوری که نمیشه
خود خدا ام دوس داره که بدونیم راجب همه چیز
من نمیگم چرا باید نماز بخونیم خب خدا گفته بله منم میخونم اما یه سوال خدا وکیلی شما همه نمازاتو با عشق میخون ی؟؟؟شده هیچ وقت منتظر باشی که اذانو بگنو از ته دل بخایی نماز بخونی؟؟؟
من یه مدت اینجوری بودم واقعا میگم با نماز خوندن حال میکردم اصلا نمیدونم چطوری توصیف کنم
میخام بازم اونطوری نماز بخونم

**mahsa**

کاربر بیش فعال
بله باید سعی کنیم که حواسمون به جایی پرت نشه
ولی یکی از مزیت های نماز ایجاد تمرکزه و باعث میشه که مغز در اون زمان بهتر کار کنه (این موضوع از نظر علمی اثبات شده)

من شنیدم موقع نماز معنیشو تو ذهن تداعی کنی خیلی بهتره هم برای جلوگیری از حواس پرتی هم اینکه بفهمی چی داری به خدا میگی
این سوالو از شما ام میپرسم شما همیشه برای نماز خوندن منتظرین؟؟

hosseinassar

مدیر ارشد
من شنیدم موقع نماز معنیشو تو ذهن تداعی کنی خیلی بهتره هم برای جلوگیری از حواس پرتی هم اینکه بفهمی چی داری به خدا میگی
این سوالو از شما ام میپرسم شما همیشه برای نماز خوندن منتظرین؟؟

بله برای اینکه نماز با توجه بیشتر خونده بشه یه سری شرایط هست
جواب دادن به سوالتون اینجا یه کم سخته
ولی وقتی اذان بشه تا وقتی که نماز نخونم یه احساس بدی دارم

**mahsa**

کاربر بیش فعال
بله برای اینکه نماز با توجه بیشتر خونده بشه یه سری شرایط هست
جواب دادن به سوالتون اینجا یه کم سخته
ولی وقتی اذان بشه تا وقتی که نماز نخونم یه احساس بدی دارم

این احساسو که فک میکنم اگه همه نداشته باشن اما اکثرا دارن

"Dezire"

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا به حال شنیدی که نماز خوندن برای خود ماست نه خدا
من همیشه فکر میکردم که نماز فقط جنبه ی مذهبی داره
اما اگه کمی تحقیق کنی میفهمی که جنبه ی علمی هم داره
و برای بدن لازمه...میگی نه
برو تحقیق کن

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
نماز به جز اینکه وظیفه هست، کلیدی برای رهایی از برزخ. اولین چیزی که از انسان اون دنیا بازخواست میکنن برای رد شدن به دنیای دیگه نماز خوندنه، نماز یه نیازه ، خدا نماز رو قرار داده نسبت به خوندنش تو رو بسنجه ،صدباریک الله به کسانی که نماز میخوانید.