فهمیدن نوع توزیع آماری با minitab

fmosif

عضو جدید
من الان minitab رو دستگاه ندارم ولی با استفاده از هیستوگرام از نوع with fit می تونید متوجه بشید به طور تقریبی داده ها نرمالند یا توزیع یکنواخت دارند یا چوله هستند. بعد هم با normality test نرمال بودن داده ها رو بررسی کنید. اگه p-value<0.05 شد فرض نرمال بودن داده ها رد می شود

fmosif

عضو جدید
من الان minitab رو دستگاه ندارم ولی با استفاده از هیستوگرام از نوع with fit می تونید متوجه بشید به طور تقریبی داده ها نرمالند یا توزیع یکنواخت دارند یا چوله هستند. بعد هم با normality test نرمال بودن داده ها رو بررسی کنید. اگه p-value<0.05 شد فرض نرمال بودن داده ها رد می شود
این روش که گفتم برای توزیع نرمال خیلی می تونه کارا باشه ولی برای بقیه توزیع ها مثل خی دو و ... با استفاده از آزمونهای نیکویی برازش ( goodness of fitness) می تونید پی ببرید.

1- Stat > Quality Tools > Individual Distribution Identification را انتخاب کنید
2- در قسمت Data are arranged as گزینه Single column را انتخاب کنید
3- اگر حتی به صورت تقریبی هم ظنی به سمت هیچ کدام از توزیع ها ندارید گزینه Use all distributions and transformations را انتخاب کنید
4- ok کنید
برای اطلاعات بیشتر در باره این آزمون به help minitab مراجعه کنید . اگه کمکی نیاز داشتید در خدمتم.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

aminaghta

عضو جدید
مژده مژده

مژده مژده

سلام دوستان من یه فایل درست کردم که توش نحوه تشخیص توزیع داده ها هست( در اصل مثال 15 فصل 3 مونتگومری رو براتون با مینی تب حل کردم)
امید وارم مشکل دوستان حل بشه

پیوست ها

• مثال 15 فصل 3 مونتگ&#160.pdf
    353.9 کیلوبایت · بازدیدها: 22
بالا