پاسخ کوتاه به 40 سوال مهم درباره مهدویت

Nazi_Elite

عضو جدید
کاربر ممتاز

:gol:
.
.
.
پاسخ کوتاه به 40 سوال مهم درباره مهدویت
.
.
.
:gol:

به تدریج چند سوال و پاسخشونو برای دوستان میذارم... لطفا اگر کسی مطلب تکمیل کننده ای داشت اضافه کنه... به امید ظهور.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Nazi_Elite

عضو جدید
کاربر ممتاز
شناسنامه امام مهدی { عجل الله تعالی فرجه الشریف }

نام : هم نام پیامبر
مادر : نرجس
کنیه : ابولقاسم
القاب : مهدی ، قائم ، منتظر ، حجت ، صاحب الزمان ، ولی عصر ، بقیه الله
تاریخ تولد : نیمه شعبان 255 هجری قمری
محل تولد : سامراء
آغاز غیبت صغری : سال 260 هجری قمری تا سال 329 هجری قمری. 69سال
آغاز غیبت کبری : از سال 329 هجری قمری تا اکنون

آخرین ویرایش:

Nazi_Elite

عضو جدید
کاربر ممتاز
((1)) امام زمان { عجل الله تعالی فرجه الشریف } چه ویژگی هایی دارد؟ وضعیت ظاهری و شخصیتی ایشان چگونه است؟

از حیث صورت و سیرت شبیه پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله است. بنا بر روایات ، ایشان در سن یک پیر مرد و به صورت یک جوان

است و مردی چهل ساله یا کمتر به نظر می رسد و تا زمانی که زنده است پیر نمی شود. نورانی ، خوش رو و خوش مو است.

ایشان مانند جدشان امیرالمومنین علیه السلام از نیروی بسیاری برخوردار است. به گونه ای که اگر دست به بزرگترین درخت

زمین بیندازد آن را از جا می کند. دارای چشمانی سیاه و درشت است و خالی بر قسمت راست صورت دارد.

آخرین ویرایش:

MARIA RED

عضو جدید
کاربر ممتاز
شناسنامه امام مهدی { عجل الله تعالی فرجه الشریف }

نام : هم نام پیامبر
مادر : نرجس
کنیه : ابولقاسم
القاب : مهدی ، قائم ، منتظر ، حجت ، صاحب الزمان ، ولی عصر ، بقیه الله
تاریخ تولد : نیمه شعبان 255 هجری قمری
محل تولد : سامراء
آغاز غیبت صغری : سال 260 هجری قمری تا سال 329 هجری قمری. 69سال
آغاز غیبت کبری : از سال 329 هجری قمری تا اکنون

عزیز هم نام پیامبر نه
اسمشون:م ح م د

از رموز خداوندی

Nazi_Elite

عضو جدید
کاربر ممتاز
((2)) چرا نام امام زمان { عجل الله تعالی فرجه الشریف } در قرآن نیامده است؟

همان طور که میدانید نام هیچ کدام از ائمه اطهار علیهم السلام در قرآن نیامده است. اما باید بدانیم قرآن دارای ظاهر و باطن است و معنای باطنی آنها از بیان امامان معصوم علیهم السلام معلوم می شود.

آیات بسیاری از قرآن کریم درباره حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف و حکومت او است و علامه مجلسی رحمه ا... در این باره 60 آیه قرآن را با تفسیر روایی آورده است. که مهم ترین آنها درباره مهدویت و حکومت جهانی امام مهدی عجل ا.. تعالی فرجه الشریف چهار آیه زیر است:

آیه 105سوره انبیا:{ ولقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون} ما بعداز آن که در تورات نوشته بودیم ، در زبور نوشتیم که بندگان صالح و شایسته ما وارث زمین می شوند.

آیه55سوره نور: { وعد الله الذین آمنوا منکم و عملوا الصالحات لیستخلفنهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم و لیمکنن لهم دینهم الذی ارتضی لهم و لیبدلنهم من بعد خوفهم امنا یعبدوننی لا یشرکون بی شیئا} خدا به کسانی از شما که ایمان آورده اند و عمل شایسته انجام داده اند وعده داد که آنان را خلیفه زمین گرداند. چنان که گذشتگان را خلیفه گردانیده بود و دینی را که برایشان پسندیده است استوار و نیرومند گرداند و ترسشان را به ایمنی تبدیل کند تا مرا عبادت کنند و چیزی را شریک قرار ندهند.

آیه 5سوره قصص: {و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین} ما اراده کرده ایم که بر ضعیفان زمین منت نهاده، پیشوا و وارث زمینشان گردانیم.

آیه9سوره صف: {هو الذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون.} او خدایی است که رسولش را با هدایت و دین حق فرستاد تا بر تمام ادیان غالب گرداند اگرچه مشرکین آن را ناخوش بدارند.

آری ، دنیا روزی را در پیش دارد که قدرت و اراده زمین به دست مومنان و مردان شایسته می افتد و دین اسلام برتمام دین ها غالب می شود و یکتا پرستی جایگزین شرک می شود. آن زمان همان عصر مهدی موعود { عجل الله تعالی فرجه الشریف }است.

Nazi_Elite

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیز هم نام پیامبر نه
اسمشون:م ح م د

از رموز خداوندی
بله. واسه اینکه کسی ندونسته هم پشت سرهم تلفظ نکنه، ننوشتم.:gol:
امام زمان وقتی که ظهور کنن به همان سن که غیبت کبری شروع شد ظهور میکنن

تو منبع من همچین چیزی ذکر نشده بود. ممنون.:gol:

Nazi_Elite

عضو جدید
کاربر ممتاز
((3)) آیا غیر از شیعیان ، اهل سنت هم امام زمان { عجل الله تعالی فرجه الشریف } راقبول دارند؟

بله ، احادیث بسیاری در این باره در کتاب های اهل سنت یافت می شود که علمایشان نیز آنها را قبول دارند. تمام جملات زیر در کتاب های اهل سنت دیده شده است:

بعد از پیامبرصلی الله و علیه و آله 12 نفر جانشین و وصی او هستند که اولین آنها ، امام علی علیه السلام و آخرین

آنها مهدی { عجل الله تعالی فرجه الشریف }است. امام حسن عسکری علیه السلامامام یازدهم است و از اوفرزندی هم نام

پیامبر اکرم در سال 255 هجری قمری متولد شده است و او حجت خداوند بعد از امام عسکری علیه السلاماست.

حضرت مهدی { عجل الله تعالی فرجه الشریف }در غیبت به سر می برد و هنوز زنده است و در آینده ظهور خواهد کرد و عیسی بن مریم علیه السلامخواهد آمد و پشت سر او نماز می گزارد.

بنا براین اهل سنت فقط در بعضی موارد با شیعه اختلاف دارد. حتی عده ای از اهل سنت در باره حضرت مهدی { عجل الله تعالی فرجه الشریف }و دفاع از عقیده مهدویت و رد منکران امام زمان { عجل الله تعالی فرجه الشریف }کتاب هایی با عنوان (اخبار المهدی )نوشته اند.

اکنون هم در مرکز اهل سنت ودر میان وهابیان (مخالفان شیعه) یعنی مسجد النبی در مدینه، بر دیوارهای بخشی از حرم نام اهل بیت علیهم السلام از امام علی علیه السلامتا امام زمان { عجل الله تعالی فرجه الشریف }نقش بسته است و این خود دلیلی است که فقط شیعه به حضرت مهدی{ عجل الله تعالی فرجه الشریف } و پدران او اعتقاد ندارد، بلکه اهل سنت نیز به آن معتقدند.

Nazi_Elite

عضو جدید
کاربر ممتاز
((4)) چرا امام زمان { عجل الله تعالی فرجه الشریف } از نظر ها غایب شدند؟

البته غیبت امام معصوم و مسئله زندگی مخفیانه و دور از دیدگان مردم قبل از ایشان توسط امام هادی
علیه السلام و امام عسکری علیه السلام صورت گرفته بود.
درباره پیامبران گذشته هم مساله غیبت مطرح بوده و در قرآن آمده است. مثل حضرت موسی که چهل روز از امت خود غایب شد. یا حضرت عیسی مسیح که به خواست خدا از چشم امتش پنهان شد و نتوانستند اورا بکشند.

برای غیبت چند علت بیان شده است:
1- امتحان و آزمایش انسان ها
غیبت امام زمان { عجل الله تعالی فرجه الشریف } ، مومنان واقعی از غیر واقعی معلوم می شوند. فایده اش این است که یاران خوب از یاران سست و ضعیف جدا می شوند. غیبت مانند بسیاری از مشکلات دیگر ، نوعی امتحان کردن مردم است.
2- آزادی از بیعت دیگران
یعنی حضرت مخفی شد تا مانند اجداد و پدران خود بیعتی از طاغوت زمان خود برگردن نداشته باشد و مجبور به همکاری با دشمن نباشد.
3- حفظ جان امام زمان
البته نه اینکه امام از شهادت و کشته شدن در راه خدا بترسد، بلکه آن حضرت چون آخرین ذخیره الهی در زمین است، باید جانشان محفوظ بماند. بنابراین خداوند به هر وسیله ممکن ، جان ایشان را حفظ می کند تا حکومت الهی برپا شود. یکی از راههای حفظ جان امام ، پنهان بودن و غیبت ایشان است. مانند پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آلهکه از خطر مشرکین مکه در غار پنهان شدند.
4- تربیت انسان ها
وقتی مردم قدر نشناسی کنند و وظایف خود را انجام ندهند و با ایشان مخالفت کنند ، خداوند پیشوایشان را از ایشان جدا می کند تا مردم به خود بیایند و قدر امامشان را بدانند.

یک مثال:
اگر بپرسند تیر چراغ برق کوچه ای که در آن زندگی می کنید لامپ ندارد؟ اهالی می گویند: این تیر برق لامپ داشت اما پچه ها آن را شکستند. تا 11 بار این حادثه اتفاق افتاده است. اداره برق منطقه گفته است، لامپ نمی گذاریم تا مطمئن شویم این لامپ آخری سالم می مان.

ما یازده امام معصوم داشتیم که در میان ما و در دسترس بوده اند، اما به خاطر ظلم و ستم حاکمان جور و مردم بی وفا ، جانشان در معرض خطر قرار گرفت و به شهادت رسیدند و نتوانستند حکومت الهی را در زمین برقرار سازند. پس نمی توان این آخرین ذخیره الهی را در دسترس همه گذاشت تا جان او مانند پدران بزرگوارش در خطر باشد . فعلا هدایت او مخفیانه است تا ما آماده شویم.
پس دلیل دیگر غیبت می تواند آماده نبودن مردم باشد.

آخرین ویرایش:

ilili

عضو جدید
سلام دوستان من یه سوالی دارم نمیدونستم تو کدوم تاپیک باید مطرح کنم به نظرم جاش اینجاست
همه ی ما فایده ی وجود امام روی زمین رو میدونیم و تو خیلی از کتاب ها و سایت ها به صورت کامل در موردش توضییح داده شده ولی من میخوام دلیل وجوب وجود امام روی زمین رو بدون استفاده از ایات و احادیث و روایات به صورت منطقی توضییح بدید..یعنی اینکه اگه من بخوام به یک شخص غیر مسلمان توضییح بدم که حتما باید امامی روی زمین وجود داشته باشه چطور توضییح بدم.. میخوام اول با دلایل علمی و منطقی توضییح بدم و بعد از اینکه قانع شد از احادیث استفاده کنم.

Hosseinrq

عضو جدید
سلام دوستان من یه سوالی دارم نمیدونستم تو کدوم تاپیک باید مطرح کنم به نظرم جاش اینجاست
همه ی ما فایده ی وجود امام روی زمین رو میدونیم و تو خیلی از کتاب ها و سایت ها به صورت کامل در موردش توضییح داده شده ولی من میخوام دلیل وجوب وجود امام روی زمین رو بدون استفاده از ایات و احادیث و روایات به صورت منطقی توضییح بدید..یعنی اینکه اگه من بخوام به یک شخص غیر مسلمان توضییح بدم که حتما باید امامی روی زمین وجود داشته باشه چطور توضییح بدم.. میخوام اول با دلایل علمی و منطقی توضییح بدم و بعد از اینکه قانع شد از احادیث استفاده کنم.
سلام، جوابی که از روی احادیث داده میشه غالبا عقلی و منطقی نیز هستند ولی من یه جوابی مگم ببینید که منطقی هست یانه.
خدا انسان رو خلق کرد و نه به این معنی که دیگه باهاش کاری نداره،به خاطر همین هم برای هدایت انسان هم (هدایت به صورت اختیاری) چند چیز فرستاد یکی کتاب آسمانیه،یکی وجود مبارک پیامبره،یکی هم وجود ائمه معصومین است.
در واقع زندگی مثل یه راهی میمونه که ایمه ما چراغ های این راهند. خوب اگر تو راه نور نداشته باشی میری قاطی باقالیا و....
لذا خداوند متعال چون ما رو دوست داره و میخواد ما مثل بچه ی آدم بهزندگی ادامه بدیم امام را برای هدایت ما فرستاد.
ناگفته نماند که این یه بحث فوق العاده سنگین اما واضح و دارای مدارک دینی (دین اسلام=عقل و منطق)است.
امیدوارم منظور شما رو رسونده باشم.:whistle:

ilili

عضو جدید
سلام، جوابی که از روی احادیث داده میشه غالبا عقلی و منطقی نیز هستند ولی من یه جوابی مگم ببینید که منطقی هست یانه.
خدا انسان رو خلق کرد و نه به این معنی که دیگه باهاش کاری نداره،به خاطر همین هم برای هدایت انسان هم (هدایت به صورت اختیاری) چند چیز فرستاد یکی کتاب آسمانیه،یکی وجود مبارک پیامبره،یکی هم وجود ائمه معصومین است.
در واقع زندگی مثل یه راهی میمونه که ایمه ما چراغ های این راهند. خوب اگر تو راه نور نداشته باشی میری قاطی باقالیا و....
لذا خداوند متعال چون ما رو دوست داره و میخواد ما مثل بچه ی آدم بهزندگی ادامه بدیم امام را برای هدایت ما فرستاد.
ناگفته نماند که این یه بحث فوق العاده سنگین اما واضح و دارای مدارک دینی (دین اسلام=عقل و منطق)است.
امیدوارم منظور شما رو رسونده باشم.:whistle:
ممنون از جوابتون ..بله امروز صبح هم با چند نفر صحبت میکردم تقریبا به توضییحاتی که شما دادین رسیدیم ..تو یه جایی هم میخوندم که از طریق سه علم توضییح داده بود که من دنبال چنین جوابی بودم ولی توضییحاتش خیلی کم و مختصر بود دوس داشتم بیشتر توضییح میداد ..این توضییحات رو اینجا میذارم که هم سوالم بی جواب نمونه و هم شاید یکی بخونه و به دردش بخوره

دسته‌‌بندی نظرات سه علم در باب امام:

۱- فلاسفه

دسته اوّل؛ فلاسفه. برخی عالمان فیلسوف می‏گویند:

ما واجب الوجود، ممکن الوجود، قدیم و حادث را می‌فهمیم و می‏دانیم که خدا قدیم است و ما حادث. سؤال این است که نقطه اتّصال و رابط بین حادث و قدیم چیست؟ حلقه‌ای که ممکن را به واجب متصّل می‌کند چیست؟ اگر بگویی آن حلقه اتّصال از سنخ واجب است، یک سری اشکالات پیش می‌آید و اگر بگویی از سنخ ممکن است اشکالات دیگر پیش می‌آید؟ بحث، خیلی دقیق، ظریف و پیچیده است.

۲- عرفان

دسته دوم؛ عرفا. اهل معرفت نیز در باب غایت و هدف خلقت انسان بحثِ عرفانیِ بسیار مهمّی دارند که از آیات قرآن و روایات استخراج کرده‏اند. اهل معرفت می‏گویند: هدف از خلقت انسان، معرفت‏الله، به معنای شهودالله، فنای ‏فی‏الله و لقاءالله است و بحث در این است که انسان چگونه می‏تواند به این مرتبه برسد. فلاسفه ‏ علمی است و از نظر مفاهیم بحث می‏کنند، امّا این بحث معرفتی است.

۳- اخلاق

دسته سوم؛ علمای اخلاق. این دسته از بزرگان می‏گویند: بیشتر مباحث اخلاقی، دستوری است، حال از نظر عملی برای رسیدن به هدف از خلقت چه باید کرد؟ انسان چگونه می‏تواند وادی سیر و سلوک را طیّ کند؟

لذا بحث‌های معرفتی و اخلاقی یک رابطه تنگاتنگ با هم دارند؛ چون هدایت دو نوع است: «ارائه طریق» و «ایصال به مطلوب». ارائه طریق که به معنای نشان دادن است توسّط علمای اخلاق صورت می‏گیرد، امّا در ایصال به مطلوب که بحثی معرفتی است، رساندن به مقصود است نه فقط نشان دادن راه. اگر از کسی آدرسی را بپرسی، یک وقت می‌گوید: از اینجا برو، یک وقت ایصال به مطلوب می‏کند؛ یعنی دستت را می‌گیرد و به مقصد می‏رساند.

لذا به طور خلاصه در اخلاق به دنبال ارائه طریق و دستورالعمل هستیم، در عرفان به دنبال کسی هستیم که دست ما را بگیرد و به هدف برساند و در فلسفه به دنبال حلقه اتّصال ممکن و واجب هستیم. هر سه به دنبال یک گمشده هستند که آن هم وجود مقدّس امام زمان(صلوات‌الله‌علیه) است و غیر ایشان راهی نیست.

آخرین ویرایش:
بالا