چرا نماز میخوانیم ؟؟؟

**mahsa**

کاربر بیش فعال
اولا" امضائ من جنبه تبليغ داره حالا هي بپرسين تا اخراج شم از انجمن اگه روش كليك كني مي فهمي بعدش خدا كي گفته در مورد من و دستوراتم تحقيق كنيد همش مي گه نگاه كنيد عاقبت اونايي رو كه بامن مخالفت كردن بريد ببينيد كه من براي شما چكار كردم به غذاتون نگاه كنيد به شتر نگاه كنيد اصلا" خدا هيچوقت نگفته بريد تحقيق كنيد بعد نماز بخونيد با تحكم گفته نماز بخونيد روزه بگيريد حج بريد صدقه بديد خمس و زكو ه بديد زنا نكنيد مشروب نخوريد نگفته اول بريد تحقيق كنيد بعد اگه بد بود زنا نكنيد و الخ

من دنبال همین بودم میشه بگین خدا دقیقا کجا گفته نماز بخونیم
شاید اونجا بشه دلیلشو پیدا کرد

hosseinassar

مدیر ارشد
من شنیدم اگه نمازو اونطور که باید بخونی توی رفتارت تاثیر میزاره و اگه همه درست بخونن این تاثیر توی اجتماع مشخص میشه
اینطور که از جامعه ما که ادعای مسلمونیشون گوش فلکو کر کرده پیداس....
بله درسته
اگه نماز درست و با توجه خونده بشه باعث میشه که انسان از گناه دور بشه
خیلی وقتها ما نماز میخونیم که با خدا حرف بزنیم ولی تو ذهنمون با افراد دیگه حرف میزنیم!

amhain

عضو جدید
شما چند نفر پیرمرد و پیرزن اطرافتون دیدید و میبینید که تمام عمرشون رو نماز خوندن و به یه چیزایی رسیدن؟
.
مگه قراره هرکی نماز میخونه به چیزی برسه؟
خدا ما رو آفریده
تمام نیازای مارو بهتر از خودمون میدونه
من شاید نتونم با دلایلم کسیو متقاعد کنم
ولی من تا سال پیش نماز نمیخوندم
الان یکسالو چند ماهه که میخونم
تقریبا همیشه ام با اذان میخونم
حتی نمازای صبحمو
به هیچ چیز خاصیم تو زندگیم نرسیدم حتی تلخترین اتفاق زندگیمم چند ماه پیش واسم پیش اومد
ولی ازخدا طلبکارنشدم که چرامال من نشد.نمازخوندن معامله و بده بستون نیست(به نظرمن)
من از نماز خوندنم راضیم
احساس میکنم تو بزرگترین مشکلاتمم تنهانیستم
گرمای محبت و علاقه ی خدارو نسبت به خودم تو قلبم احساس میکنم
شاید معنی بعضی جاهای نمازمو ندونم یا خیلی وقتا با تمرکز نماز نخونم ولی احساس میکنم من به خدام خیلی نزدیکتر شدم
چون بانماز اول وقت خوندنم حداقل بهش نشون دادم که دوسدارم بنده خوبی واسش باشم هرچند یه جاهاییم بازجاده خاکی میرم:gol:

nmd

عضو جدید
کاملا موافقم. این میتونه یکی از دلایل باشه.

من هم با این تیکه سبز مخالفم.
شما چند نفر پیرمرد و پیرزن اطرافتون دیدید و میبینید که تمام عمرشون رو نماز خوندن و به یه چیزایی رسیدن؟
عمل بزرگ هست. اما تو هم باید بدونی از این عمل انتظار داری چه نتیجه ای برات داشته باشه وگرنه نه تنها چیزی دریافت نمی کنی، بلکه چون اعتقاد داری یا این راه قراره برسی دیگه هیچ تحقیقی انجا نمیدی و ضررش رو میبینی. مثل یه سری از دوستان که فایده نماز رو تو آرامش میبینن و فکر می کنن اگه یکم فکر کنن دینشونو از دست میدن.

درسته که فکر کنیم به اونجایی که باید نرسیدن
اما خوب خیلی اثرات اخروی هست و خیلی هم صلبی
و در ضمن من فکر میکنم انچنان که باید اگه انجام بدیم قطعا میرسیم
چنانکه یکی از عرفای معصر فکر کنم آیت الله قاضی
میگه اگه شما نماز اول وقت بخونید و به جایی نرسی سیلی به من بزنید حالا نقل به مضمون کردم
یا حدیث هست که جوانی چشم چران بود به پایمبر گفتند با این فرد چه کنیم که چشم چران است و پشت سر شما نماز میخواند
گفت رهایش کنید نمازش درستش میکند!!!!

M.Reza2008

عضو جدید
مگه قراره هرکی نماز میخونه به چیزی برسه؟
خدا ما رو آفریده
تمام نیازای مارو بهتر از خودمون میدونه
من شاید نتونم با دلایلم کسیو متقاعد کنم
ولی من تا سال پیش نماز نمیخوندم
الان یکسالو چند ماهه که میخونم
تقریبا همیشه ام با اذان میخونم
حتی نمازای صبحمو
به هیچ چیز خاصیم تو زندگیم نرسیدم حتی تلخترین اتفاق زندگیمم چند ماه پیش واسم پیش اومد
ولی ازخدا طلبکارنشدم که چرامال من نشد.نمازخوندن معامله و بده بستون نیست(به نظرمن)
من از نماز خوندنم راضیم
احساس میکنم تو بزرگترین مشکلاتمم تنهانیستم
گرمای محبت و علاقه ی خدارو نسبت به خودم تو قلبم احساس میکنم
شاید معنی بعضی جاهای نمازمو ندونم یا خیلی وقتا با تمرکز نماز نخونم ولی احساس میکنم من به خدام خیلی نزدیکتر شدم
چون بانماز اول وقت خوندنم حداقل بهش نشون دادم که دوسدارم بنده خوبی واسش باشم هرچند یه جاهاییم بازجاده خاکی میرم:gol:

دادا شما جریانو کامل نگرفتی. منظور من از رسیدن به جایی کماله نه مال و منال!
دوستمون گفتن عمل به قدری بزرگه که حتی اگه ندونی چرا می خونی اون هدف نهایی رو بهت میدن.
الکی اومدی شروع کردی بهونه گرفتن. عوضش یکم پستها رو با دقت بخون

M.Reza2008

عضو جدید
درسته که فکر کنیم به اونجایی که باید نرسیدن
اما خوب خیلی اثرات اخروی هست و خیلی هم صلبی
این میشه همون خوندن به قصذ رفتن به بهشت و بلیط آخرت
و در ضمن من فکر میکنم انچنان که باید اگه انجام بدیم قطعا میرسیم
عمل انچنان بزرگ هست که خدا هدف اصلی و البته نتایج اصلی به این انسان اعطا کنه
حالا کدومو قبول کنیم؟!!

paint

کاربر فعال
[/COLOR]
من دنبال همین بودم میشه بگین خدا دقیقا کجا گفته نماز بخونیم
شاید اونجا بشه دلیلشو پیدا کرد
مگه قران نخوندي اين اقم الصلوه لذكري يعني چه
من مباحث آقا رضا دنبال كردم ايشون مخالف اصل نماز نيستن فقط يه شبهه دارن اونم اينه كه دليل نماز چيه دليلش واضحه تعالي روح انسان وقتي آدم ملزم باشه در يك وقت معين در مكاني با شرايط معين در جهت معين و با كلماتي معين با معبود خودش صحبت كنه و سعي كنه تمام حواسش به سمت خدا باشه و افكار متفرقه بذهنش نياد مانند امام علي ع (البته بلا تشبيه)كه حتما داستان درآوردن تير از پاي مباركشون رو در حال نماز شنيديد و ايشان اصلا" متوجه نشدند اين يعني نماز اونوقت اثرات اين گونه نماز خوندن خودش رو نشان ميده ان الصلوه تنها عن افحشا والمنكر انسان از گناه و خطا باز داشته ميشه بواسطه حضور قلب در نماز

**mahsa**

کاربر بیش فعال
مگه قران نخوندي اين اقم الصلوه لذكري يعني چه
من مباحث آقا رضا دنبال كردم ايشون مخالف اصل نماز نيستن فقط يه شبهه دارن اونم اينه كه دليل نماز چيه دليلش واضحه تعالي روح انسان وقتي آدم ملزم باشه در يك وقت معين در مكاني با شرايط معين در جهت معين و با كلماتي معين با معبود خودش صحبت كنه و سعي كنه تمام حواسش به سمت خدا باشه و افكار متفرقه بذهنش نياد مانند امام علي ع (البته بلا تشبيه)كه حتما داستان درآوردن تير از پاي مباركشون رو در حال نماز شنيديد و ايشان اصلا" متوجه نشدند اين يعني نماز اونوقت اثرات اين گونه نماز خوندن خودش رو نشان ميده ان الصلوه تنها عن افحشا والمنكر انسان از گناه و خطا باز داشته ميشه بواسطه حضور قلب در نماز

بله تکراری بود شنیدم
و داستانه انگشترشونم شنیدم و میدونم که یه سری هستن که نمیتونن این دوتا موضو رو کنار هم بزارن
من یک غیر مسلمانم
منو قانع کنید که اسلام بیارم
دلیلتون برای خوندن نماز کافی نیست ینی اونایی که نماز نمیخونن گناهو ......میکنن اونوقت اوناییی که نماز میخونن خیلی آدمای خوبی هستن نه واقعا
من خودم نماز میخونمو با خوندنش هیچ مشکلی ندارم
فقط میخام همه چیزو بدونم همین
به نظرم مشکلی نیس

nmd

عضو جدید
بله تکراری بود شنیدم
و داستانه انگشترشونم شنیدم و میدونم که یه سری هستن که نمیتونن این دوتا موضو رو کنار هم بزارن
من یک غیر مسلمانم
دلیلتون برای خوندن نماز کافی نیست ینی اونایی که نماز نمیخونن گناهو ......میکنن اونوقت اوناییی که نماز میخونن خیلی آدمای خوبی هستن نه واقعا
به نظرم مشکلی نیس

کسی که سیگار نمیکشه حتما زیاد عمر میکنه
یا فردی که ورزش میکنه قطعا عمر طولانی داره

یا هر کی سیگار میکشه جوان مرگ میشه!!!!!!

نماز میشه یه پوئن مثبت
اما
پوئن مثبتی که امتیاز زیادی داره
یا.....

M.Reza2008

عضو جدید
اینا با هم تضاد داشت؟؟
این میشه همون عبادت بردگان تجار آزادگان

به نظر خودت نداره؟ یه بار میگی اگه حتی ندونیم چرا می خونیم و همینجوری فقط بخونیمش اون اهداف اصلی رو هم دریافت می کنیم، چون عمل بزرگه؛ یه بارم میگی اگه اونطوری که باید، بخونیمش به اهدافش میرسیم، وگرنه هیچی به هیچی. بازم میپرسم حالا کدومو قبول کنیم؟

• Like
واکنش ها: nmd

As7az

عضو جدید
ازاون موقعی که یادمه میگفتن اگه یکی یه چیز بهت بده ازش تشکر میکنی فک میکنم دلیل خوبی واس نماز خوندن باشه..........
من فقط برای تشکر از خدا بخاطر خانواده ای که بهم داد باس روزی 50 رکعت نمار بخونم بلکه ام بیشتر..........

paint

کاربر فعال
بله تکراری بود شنیدم
من یک غیر مسلمانم
به نظرم مشکلی نیس
اونی که نماز رو با حضور قلب میخونه نه مثل من که تا تکبیر می گم همه مشکلات یادم میاد و سعی می کنم اونا رو حل کنم و یه دفعه بخودم میام دارم سلام نماز رو میدم این نماز به درد نمی خوره باید با حضور قلب باشه

**mahsa**

کاربر بیش فعال
اونی که نماز رو با حضور قلب میخونه نه مثل من که تا تکبیر می گم همه مشکلات یادم میاد و سعی می کنم اونا رو حل کنم و یه دفعه بخودم میام دارم سلام نماز رو میدم این نماز به درد نمی خوره باید با حضور قلب باشه

من مشکلاتم یادم نمیاد!
اما اون لذتی که میگنو نمیبرم ینی همیشه نمیبرم
و به نظرم اینجوری قبول نیست
شما حرفتون شاید با من یکی باشه اما انگار همش میخاین باهام مخالفت کنین
و جواب سوالمو هم ندادین
ما هیچکدوممون مسلمونه واقعی نیستیم و من از ادعا کردن بدم میاد
چون خدا گفته میخونم حالا که چی مثلا خیلی خوبی که خدا اینکارو گفته توام انجام میدی!(البته طرف حرفم شما نبودیناااا)
نمیدونم چی بگم من نمیخام کسیو ناراحت کنم هرکس یه نظری داره و قابل احترامه
به نظرم ما باید به هم کمک کنیم که راه درستو بشناسیمو.........

nmd

عضو جدید
به نظر خودت نداره؟ یه بار میگی اگه حتی ندونیم چرا می خونیم و همینجوری فقط بخونیمش اون اهداف اصلی رو هم دریافت می کنیم، چون عمل بزرگه؛ یه بارم میگی اگه اونطوری که باید، بخونیمش به اهدافش میرسیم، وگرنه هیچی به هیچی. بازم میپرسم حالا کدومو قبول کنیم؟

آهان منظورم از این که اونطوری که باید نخوندن اینه که با حضور قلب و سر وقت و...
اخه این دوتا موضوعه دیگه 1-نماز صحیح خوندن2-چرا نماز میخونیم
در کل نظرم اینه که درصورتی که صحیح عمل کنیم حتی اگه دلیلش ندونیم به اونچه که لازمه میرسیم
یا حداقل به حداقلهاش میرسیم
خوب الان بازم تناقض داره؟

niloufary

کاربر فعال
سلام دوسان یه سری مطلب مینویسم که واقعا برام جالب بود .
چند سالی بود می گشتم دنبال دلیل نماز . اینا رو مینویسم ولی همه ی این چیزا پیش زمینه میخواد چرا از نماز شروع کردین ؟
مگه شما همه چیز رو پذیرفتید ؟ کلی راه هست از اول خلقت .
وقتی کم کم پیش بیاین به نماز هم میرسید .
پیشنهاد میکنم اگر قراره بحثی هم بشه به ترتیب .
نماز می خونیم بخاطر اینکه نماز اختیار رو از ما می گیره و به دست خدا می سپاره . به دلیل اینکه خداوند هیچگاه اشتباه نمی کنه .
4 رکنی که ما رو به تعالی می رسونه :
1 - انفاق کردن
2 - احسان
3 - صبر
4 - با هم بودن
برای چی اطوار نماز انقدر دقیقه ؟
چون ما رو حساس می کنه برای چگونه اندیشیدن . اندیشه دیگه ماله ما نیست شخص دیگه ای عنانش رو در دست می گیره . ما رو خیلی محتاط می کنه مثله پا برهنه راه رفتن تویه کوه .
وقتی دیگه اندیشیدن در اختیار ما نیست بعد ما نمازی می خونیم که سراسر حرف خداست .
پس اگر حرف می زنید خدایی حرف بزنید . در مورد پیامبر هم اون قدر خدایی حرف می زد که آیه ای نازل شد که می گفت دیگه پیامبر از روی هوای نفسش حرفی نمی زنه .
برای همین پیامبر می فرمود که مثله من نماز بخونید . که وقتی از نماز هم فارغ شدید باز هم خدایی حرف بزنید . خدایی قدم بردارید .
وقتی تکبیره الاحرام رو می گیم و قصد میکنیم برای نماز خوندن یعنی قصد کردیم که مثله خدا حرف بزنیم .
ما محکم ایستادیم تا با هستی مثله خدا حرف بزنیم . در اون 5 دقیقه تمرین کنیم که 5 ساعت با هستی حرف خدایی بزنیم .
بعد برای اینکه ضعیفیم دوباره چند ساعت بعد تمرین کنیم که اگه اختیارمون دوباره افتاده دست شیطون دوباره برگرده دست خدا .
د وباره حرف های خدایی بزنیم برای همینه نماز صبح دو رکعته اما خیلی مهمه . چون بین نماز صبح تا نماز ظهر فرصت کاری هست که تعریف شده . چون آدما بیش تر با هم تعامل دارن . قبلش از اندیشه های دنیایی جدا بودن و بعدش می خوان وارد عرصه بشن . این یکی رو خیلی بیشتر مراقبش باشین .
چون فاصله ی زمانیش نسبت به فاصله ی زمانی دیگر نماز ها بیشتره .
اول باید ترک محرمات کنیم تا بتونیم درست وضو بگیریم تا بتونیم درست نماز بخونیم .
هرکس می خواد نسبت به هستی خلیفه الهی کنه باید نماز بخونه . اگر می خواین از شما یک الگو درست کنه باید نماز بخونید .
نماز ابزاری است که آدم ها رو تبدیل می کنه به بهترین .
گلی خوش بوی در حمام روزی / رسید از دست محبوبی به دستم / بدو گفتم که مشکی یا عبیری / که از بوی دلاویز تو مستم / بگفتا من گلی نا چیز بودم / ولیکن ساعتی با گل نشستم /
وقتی نماز می خونید ساعتی با گل بنشینید که وقتی از نماز فارغ میشید بوی گل بگیرید .
گرایش مردم به پیامبران بخاطر بهترین بودنشان است .
وقتی نماز می خونید خدا شما رو در حد پیامبران بالا می بره . وقتی نماز می خونیم پیغمبر می شویم چون خدا با ما حرف می زنه . خدا با موسی کلیم الله هم حرف زد .
چرا نماز معراج مومن است ؟
چون خدا ما رو با نماز در حد پیغمبر بالا می کشه .
خدا با انبیا حرف زد و انبیا هم مانند خدا حرف زدند .
هر کس با هر نمازش قرار است یک پیامبر بشود .
اون پیامبر خاتمیت داره چون هر کس با تعلیمات اون پیامبر می تونه یک پیامبر بشه .
با عبادت نمی توان الله شد می توان موسی کلیم الله شد
موسی یک وقتی احساس نیاز کرد بعد تصمیم گرفت بره از اون نور کمی برداره بعد تا رفت اون رو پیغمبرش کردن .

niloufary

کاربر فعال
ازاون موقعی که یادمه میگفتن اگه یکی یه چیز بهت بده ازش تشکر میکنی فک میکنم دلیل خوبی واس نماز خوندن باشه..........
من فقط برای تشکر از خدا بخاطر خانواده ای که بهم داد باس روزی 50 رکعت نمار بخونم بلکه ام بیشتر..........

دوست خوبم . نماز یه تمرینه . تمرین برای مرگ راحت . ما باید نماز بخونیم و در این نمازها موت کنیم . قبل نماز کلی راه هست که باید بریم اولیش انفاق کردن . ترک محرمات .
بعد باید بفهمی ترک محرمات چی هست .
نه عزیز نماز تنها تشکر نیست خدا کهفقط به تشکر ما نیازی نداره .
ما اومدیم این پایین یه کارایی انجام بدیم . ما هبوط کردیم و شیطان و دار و دسته ش سقوط .
وظیفه ی ما اینه که آدم های سقوط کرده رو نجات بدیم .
بهشون موت کردن یاد بدیم دست شستن از دنیا از همه چیز تحت فرمان خدا .
داستان طوطی و بازرگانو شنیدی ؟
اگه واقعا دلت میخواد بفهمی چی بگم یا خودت بخون یا بیار و اینجا بنویس تا ادامه شو بگم.

niloufary

کاربر فعال
آهان منظورم از این که اونطوری که باید نخوندن اینه که با حضور قلب و سر وقت و...
اخه این دوتا موضوعه دیگه 1-نماز صحیح خوندن2-چرا نماز میخونیم
در کل نظرم اینه که درصورتی که صحیح عمل کنیم حتی اگه دلیلش ندونیم به اونچه که لازمه میرسیم
یا حداقل به حداقلهاش میرسیم
خوب الان بازم تناقض داره؟

صحیح عمل کردن اطلاعات میخواد . وقتی به اطلاعات رسیدی به دلیل هم میرسی . پس بنظر من وقتی نمیفهمی دلیل این دولا و راست شدنت چیه چه فایده ؟ مگر غیر اینه که اگه یک کتاب عرفانی بخونی و بری تو حس بیشتر و بهتر با خدا حرف زدی و حسش کردی . پس یه چیزی پشت این همه آداب هست .
چرا ما که الان تو همه چیز پیشرفت کردیم نباید عرفانمون هم پیشرفتی داشته باشه نباید مردم حساس بشن که اخه چی دارن میگن به خدا .
بخدا اگر بفهمن چقدر تعبیرش زیباست دیگه هیچکسی پیدا نمیشه بگه چرا نماز .
انقدر به قول استادم نماز خون ندیدیم که تموم فکرمون شده نماز چیه . مسلمونی یعنی چی ؟
من نه تعصبیم نه از این عهد دقیانوسیا اتفاقا یه ادمیم که هیشکی فک نمیکنه چنین دغدغه هایی دارم اما یه روز دلم خواست واقعا ببینم مسلمونی یعنی چی ؟
و دارم به لطف خدا بهش نزدیک میشم.

As7az

عضو جدید
دوست خوبم . نماز یه تمرینه . تمرین برای مرگ راحت . ما باید نماز بخونیم و در این نمازها موت کنیم . قبل نماز کلی راه هست که باید بریم اولیش انفاق کردن . ترک محرمات .
بعد باید بفهمی ترک محرمات چی هست .
نه عزیز نماز تنها تشکر نیست خدا کهفقط به تشکر ما نیازی نداره .
ما اومدیم این پایین یه کارایی انجام بدیم . ما هبوط کردیم و شیطان و دار و دسته ش سقوط .
وظیفه ی ما اینه که آدم های سقوط کرده رو نجات بدیم .
بهشون موت کردن یاد بدیم دست شستن از دنیا از همه چیز تحت فرمان خدا .
داستان طوطی و بازرگانو شنیدی ؟
اگه واقعا دلت میخواد بفهمی چی بگم یا خودت بخون یا بیار و اینجا بنویس تا ادامه شو بگم.
همینه؟؟؟

بود بازرگان و او را طوطی‌ای
در قفص محبوس زیبا طوطی‌ای
چونک بازرگان سفر را ساز کرد
سوی هندستان شدن آغاز کرد
هر غلام و هر کنیزک را ز جود
گفت بهر تو چه آرم گوی زود
هر یکی از وی مرادی خواست کرد
جمله را وعده بداد آن نیک‌مرد
گفت طوطی را چه خواهی ارمغان
کارمت از خطه‌ی هندوستان
گفتش آن طوطی که آنجا طوطیان
چون ببینی کن ز حال من بیان
کان فلان طوطی که مشتاق شماست
از قضای آسمان در حبس ماست
بر شما کرد او سلام و داد خواست
وز شما چاره و ره ارشاد خواست
گفت می‌شاید که من در اشتیاق
جان دهم اینجا بمیرم در فراق
این روا باشد که من در بند سخت
گه شما بر سبزه گاهی بر درخت
این چنین باشد وفای دوستان
من درین حبس و شما در گلستان
یاد آرید ای مهان زین مرغ زار
یک صبوحی درمیان مرغ‌زار
یاد یاران یار را میمون بود
خاصه کان لیلی و این مجنون بود
ای حریفان بت موزون خود
من قدح‌ها می‌خورم از خون خود
یک قدح می‌نوش کن بر یاد من
گر نمی‌خواهی که بدهی داد من
یا بیاد این فتاده‌ی خاک‌بیز
چونک خوردی جرعه‌ای بر خاک ریز
ای عجب آن عهد و آن سوگند کو
وعده‌های آن لب چون قند کو
گر فراق بنده از بد بندگی است
چون تو با بد بد کنی پس فرق چیست؟
ای بدی که تو کنی در خشم و جنگ
با طرب‌تر از سماع و بانگ چنگ
ای جفای تو ز دولت خوب‌تر
و انتقام تو ز جان محبوب‌تر
نار تو این است نورت چون بود
ماتم این تا خود که سورت چون بود؟
از حلاوت‌ها که دارد جور تو
وز لطافت کس نیابد غور تو
نالم و ترسم که او باور کند
وز کرم آن جور را کمتر کند
عاشقم بر لطف و بر قهرش به جد
بولعجب من عاشق این هر دو ضد
والله ار زین خار در بستان شوم
همچو بلبل زین سبب نالان شوم
این عجب بلبل که بگشاید دهان
تا خورد او خار را با گلستان
این چه بلبل این نهنگ آتشی است
جمله ناخوش‌ها ز عشق او را خوشی است
عاشق کل است و خود کلّست او
عاشق خویش است و عشق خویش‌جو

paint

کاربر فعال
من مشکلاتم یادم نمیاد!
اما اون لذتی که میگنو نمیبرم ینی همیشه نمیبرم
و به نظرم اینجوری قبول نیست
شما حرفتون شاید با من یکی باشه اما انگار همش میخاین باهام مخالفت کنین
و جواب سوالمو هم ندادین
ما هیچکدوممون مسلمونه واقعی نیستیم و من از ادعا کردن بدم میاد
چون خدا گفته میخونم حالا که چی مثلا خیلی خوبی که خدا اینکارو گفته توام انجام میدی!(البته طرف حرفم شما نبودیناااا)
نمیدونم چی بگم من نمیخام کسیو ناراحت کنم هرکس یه نظری داره و قابل احترامه
به نظرم ما باید به هم کمک کنیم که راه درستو بشناسیمو.........
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]آیات قرآن که دلالت بروجوب نمازمی کنند

1 ـ «وَ أَقیمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّکاةَ وَ ارْکَعُوا مَعَ الرّاکِعینَ»[1] و نماز را برپا دارید و زکات را ادا کنید ؛ و هر کار خیری را برای خود از پیش می فرستید ،آن را نزد خدا (در سرای دیگر ) خواهید یافت... .

2ـ «حافِظُوا عَلَی الصَّلَواتِ وَ الصَّلاةِ الْوُسْطی‏...»[2] در انجام همه نمازها به خصوص نماز وسطی =(نماز ظهر )کوشا باشید!...

3 ـ «... فَأَقیمُوا الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ کانَتْ عَلَی الْمُؤْمِنینَ کِتابًا مَوْقُوتًا»[3]، نماز را (به طور معمول)انجام دهید، زیرا نماز وظیفه ثابت ومعینی برای مؤمنان است!

4 ـ«... وَ أَقیمُوا الصَّلاةَ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنینَ»[4]،ونماز را بر پا دارید! و به مؤمنان بشارت ده ( که سر انجام پیروز میشوند! )

5 ـ «أَقِمِ الصَّلاةَ لِدُلُوکِ الشَّمْسِ إِلی‏ غَسَقِ اللَّیْلِ...»[5]، نماز را از زوال خورشید (هنگام ظهر ) تا نهایت تاریکی شب(= نیمه شب) بر پا دار ؛... .

6ـ«... أَقِمِ الصَّلاةَ لِذِکْری»[6]، نماز را برای یاد من بپا دار !

7ـ «وَ الَّذینَ هُمْ عَلی‏ صَلَواتِهِمْ یُحافِظُونَ»[7]،و آنها (= مؤمنان) بر نمازهایشان مواظبت می نمایند

8 ـ «... وأَوْحَیْنا إِلَیْهِمْ فِعْلَ الْخَیْراتِ وَ إِقامَ الصَّلاةِ وَ إیتاءَ الزَّکاةِ...»[8]، و انجام کارهای نیک و بر پا داشتن نماز و ادای زکات را به آنها وحی کردیم ؛...

9 ـ«وَ أَقیمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّکاةَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ‏...»[9]، و نماز را بر پا دارید، و زکات بدهید، و رسول (خدا) را اطاعت کنید تا مشمول رحمت (او) شوید.

10-«...وَ أَقیمُوا الصَّلاةَ وَ لا تَکُونُوا مِنَ الْمُشْرِکینَ»[10] ، و نماز را بر پا دارید و از مشرکان نباشید.
.............................
[1]سوره بقره، آیه 110.

[2]سوره بقره،آیه 238.

[3]سوره نساء، آیه 103.

[4]سوره یونس، آیه 87.

[5]سوره اسراء، آیه 78.

[6] سوره طه، آیه 14.

[7] سوره مؤمنون، آیه 9.

[8] سوره انبیاء، آیه 73.
[/FONT] موضوعات
قرآن
حديث
دعا
عقايد و كلام
فقه و فلسفه احكام
اخلاق و عرفان
تاريخ اسلام
مهدويت
اديان و مذاهب
زنان
فرهنگ و جامعه
كتاب‏شناسي
پزشكي
سياست
اقتصاد
حقوق
تربيت و مشاوره
شخصيت ها
اطلاعات عمومي
جوانان
تاريخ معاصر
مهدويت و انتظار
دين پژوهي
اجتماعي و فرهنگي
علمي
كلام
فلسفه و منطق
خانه و خانواده
ورزشي
انديشه هاي سياسي اسلام
عرفان و تصوف
تاريخ پيامبران
اسلام و مسيحيت

• تاريخ: يکشنبه 21 فروردين 1390
آیاتی از قرآن که دلالت بر وجوب نماز دارند

[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]پرسش:
آیاتی از قرآن کریم که دلالت بر وجوب نماز دارند را، بیان کنید؟

پاسخ:

آیات قرآن که دلالت بروجوب نمازمی کنند، بسیارندکه ما به بعضی از آنها اشاره می کنیم:

1 ـ «وَ أَقیمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّکاةَ وَ ارْکَعُوا مَعَ الرّاکِعینَ»[1] و نماز را برپا دارید و زکات را ادا کنید ؛ و هر کار خیری را برای خود از پیش می فرستید ،آن را نزد خدا (در سرای دیگر ) خواهید یافت... .

2ـ «حافِظُوا عَلَی الصَّلَواتِ وَ الصَّلاةِ الْوُسْطی‏...»[2] در انجام همه نمازها به خصوص نماز وسطی =(نماز ظهر )کوشا باشید!...

3 ـ «... فَأَقیمُوا الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ کانَتْ عَلَی الْمُؤْمِنینَ کِتابًا مَوْقُوتًا»[3]، نماز را (به طور معمول)انجام دهید، زیرا نماز وظیفه ثابت ومعینی برای مؤمنان است!

4 ـ«... وَ أَقیمُوا الصَّلاةَ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنینَ»[4]،ونماز را بر پا دارید! و به مؤمنان بشارت ده ( که سر انجام پیروز میشوند! )

5 ـ «أَقِمِ الصَّلاةَ لِدُلُوکِ الشَّمْسِ إِلی‏ غَسَقِ اللَّیْلِ...»[5]، نماز را از زوال خورشید (هنگام ظهر ) تا نهایت تاریکی شب(= نیمه شب) بر پا دار ؛... .

6ـ«... أَقِمِ الصَّلاةَ لِذِکْری»[6]، نماز را برای یاد من بپا دار !

7ـ «وَ الَّذینَ هُمْ عَلی‏ صَلَواتِهِمْ یُحافِظُونَ»[7]،و آنها (= مؤمنان) بر نمازهایشان مواظبت می نمایند

8 ـ «... وأَوْحَیْنا إِلَیْهِمْ فِعْلَ الْخَیْراتِ وَ إِقامَ الصَّلاةِ وَ إیتاءَ الزَّکاةِ...»[8]، و انجام کارهای نیک و بر پا داشتن نماز و ادای زکات را به آنها وحی کردیم ؛...

9 ـ«وَ أَقیمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّکاةَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ‏...»[9]، و نماز را بر پا دارید، و زکات بدهید، و رسول (خدا) را اطاعت کنید تا مشمول رحمت (او) شوید.

10-«...وَ أَقیمُوا الصَّلاةَ وَ لا تَکُونُوا مِنَ الْمُشْرِکینَ»[10] ، و نماز را بر پا دارید و از مشرکان نباشید.
.............................
[1]سوره بقره، آیه 110.

[2]سوره بقره،آیه 238.

[3]سوره نساء، آیه 103.

[4]سوره یونس، آیه 87.

[5]سوره اسراء، آیه 78.

[6] سوره طه، آیه 14.

[7] سوره مؤمنون، آیه 9.

[8] سوره انبیاء، آیه 73.

[9] سوره نور، آیه 56.

[10]سوره روم، آیه 31
[/FONT]

hossein_ebrahimi

عضو جدید
خدا منعی نگذاشته که بفهمی و درک کنی چرا ؟
و با حضور قلب بخونیش .
بنظرم پیروز اون کسیه که به دنبال هر چیزی میره تا عاشقانه به اون برسه .

منم نگفتم که دنبال درکش نمیرم!منظورم این بود که واجب خدا واجبه و بدون چون و چرا باید انجام بشه،حالا اگه آدم دنبال درگ اونم بره که خیلی بهتره!

**mahsa**

کاربر بیش فعال
من شنیده بودم نماز صب بیشتر تاکید شده
توی این آیه ها نوشته بود نماز ظهر جالب شد

**mahsa**

کاربر بیش فعال
من یه جورایی دارم قانع میشم
و بنظرم باید نمازو درست خوند تا تغییری که میخایم حاصل بشه
دونستن دلیل یه کار باعث میشه بتونیم بهتر انجامش بدیم
خدا بهترینهارو به ما داده
ولی ما فراموش کردیم
اگه به این اعتقاد داشته باشیم همه چیز حل میشه

hosseinassar

مدیر ارشد
من شنیده بودم نماز صب بیشتر تاکید شده
توی این آیه ها نوشته بود نماز ظهر جالب شد

بله بر نماز صبح تاکید زیادی شده

"أَقِمِ الصَّلاَةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلَى غَسَقِ اللَّيْلِ وَقُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًا" (سوره اسرا آیه 78)

اگه به طب سنتی-اسلامی مراجعه بشه دلیل هایی وجود داره که بیدار شدن در اون ساعت برای انسان خیلی مفیده

niloufary

کاربر فعال
همینه؟؟؟

بود بازرگان و او را طوطی‌ای
در قفص محبوس زیبا طوطی‌ای
چونک بازرگان سفر را ساز کرد
سوی هندستان شدن آغاز کرد
هر غلام و هر کنیزک را ز جود
گفت بهر تو چه آرم گوی زود
هر یکی از وی مرادی خواست کرد
جمله را وعده بداد آن نیک‌مرد
گفت طوطی را چه خواهی ارمغان
کارمت از خطه‌ی هندوستان
گفتش آن طوطی که آنجا طوطیان
چون ببینی کن ز حال من بیان
کان فلان طوطی که مشتاق شماست
از قضای آسمان در حبس ماست
بر شما کرد او سلام و داد خواست
وز شما چاره و ره ارشاد خواست
گفت می‌شاید که من در اشتیاق
جان دهم اینجا بمیرم در فراق
این روا باشد که من در بند سخت
گه شما بر سبزه گاهی بر درخت
این چنین باشد وفای دوستان
من درین حبس و شما در گلستان
یاد آرید ای مهان زین مرغ زار
یک صبوحی درمیان مرغ‌زار
یاد یاران یار را میمون بود
خاصه کان لیلی و این مجنون بود
ای حریفان بت موزون خود
من قدح‌ها می‌خورم از خون خود
یک قدح می‌نوش کن بر یاد من
گر نمی‌خواهی که بدهی داد من
یا بیاد این فتاده‌ی خاک‌بیز
چونک خوردی جرعه‌ای بر خاک ریز
ای عجب آن عهد و آن سوگند کو
وعده‌های آن لب چون قند کو
گر فراق بنده از بد بندگی است
چون تو با بد بد کنی پس فرق چیست؟
ای بدی که تو کنی در خشم و جنگ
با طرب‌تر از سماع و بانگ چنگ
ای جفای تو ز دولت خوب‌تر
و انتقام تو ز جان محبوب‌تر
نار تو این است نورت چون بود
ماتم این تا خود که سورت چون بود؟
از حلاوت‌ها که دارد جور تو
وز لطافت کس نیابد غور تو
نالم و ترسم که او باور کند
وز کرم آن جور را کمتر کند
عاشقم بر لطف و بر قهرش به جد
بولعجب من عاشق این هر دو ضد
والله ار زین خار در بستان شوم
همچو بلبل زین سبب نالان شوم
این عجب بلبل که بگشاید دهان
تا خورد او خار را با گلستان
این چه بلبل این نهنگ آتشی است
جمله ناخوش‌ها ز عشق او را خوشی است
عاشق کل است و خود کلّست او
عاشق خویش است و عشق خویش‌جو
ممنون بابت شعر ولی فک میکنم ناقصه
بازرگان حرکت میکنه وبه هندوستان میره وتا گفته های طوطی رو میرسونه طوطی ها همه از درخت میفتن پایین و به ظاهر میمیرن .
بازرگان خیلی ناراحت میشه وقتی مراجعت میکنه سوغاتی های همه رو میده میرسه به طوطی . طوطی خیلی بی قراری میکنه و میگه سوغاتی من چی شد بازرگان اول اکراه میکنه از گفتن و بعد شرح میده و بعد طوطی بعد از چند روز میمیره . بازرگان خیلی افسرده میشه و در قفس رو باز میکنه و بعد از چند لحظه طوطی زنده میشه و پرواز میکنه .
این یه قصه ی ساده بود ولی در اون کلی معانی هست .
ما گفتم امدیم در این دنیا که به شیطان که سقوط کرد و دیگر افراد سقوط کرده یاد بدیم موت کنید و بند خودتون رو از این دنیا ببرید .
نماز یکی از راه های موت کردنه . ما در نماز سلام می دیم اما تا حالا پرسیدی به یکی .
ما مثله طوطی های هندوستانیم که به اون طوطی های محبوس یاد میدیم به ظاهر بمیرید تا آزاد بشید .
نمیدونم تونستم منظورمو برسونم یا نه ؟
حالا از تویه همین داستان روزه رو هم میگم .
وقتی طوطی شنید سخن بازرگان رو هر چقدر بازرگان براش آب و غذا گذاشت امتناع کرد . چرا ؟ چون می خواست فقط آزاد بشه . بعد از چند روز هم مرد یعنی خودش رو به مردن زد و وقتی بازرگان در قفس رو بازگذاشت عجله ای برای فرار نداشت مکس کرد .
م هم با وجود نعماتی که خدا واسمون قرار میده در این روز امتناع می کنیم می خوایم ازاد و رها بشیم . در طول روز گرسنه میشیم تشنه میشیم ولی وقتی افطار میشه دیگه عجله ای نداریم انگار سیر شدیم . اگه یادتون باشه میگن زمان اذان درهای بهشت باز میشه . ما هم حال اون طوطی رو داریم . وقتی در بازه دیگه عجله ای نداریم و با فرصت پرواز میکنیم سمتش .
اگه جایی واستون نامفهومه بگید .
ببخشید اگه خیلی صحبت کردم .

**mahsa**

کاربر بیش فعال
نه عزیزم نماز صبح واجب تره . فک کنم تویه پست قبلی دلیلش رو نوشتم .

آخه اینجا گفته بود:(

«حافِظُوا عَلَی الصَّلَواتِ وَ الصَّلاةِ الْوُسْطی‏...»[2] در انجام همه نمازها به خصوص نماز وسطی =(نماز ظهر )کوشا باشید!..