آلاینده های فنولی در صنایع نساجی

ali5980

عضو جدید
سلام دوستان
رشته من نساجی نیست اما از دوستان 1 راهنمایی می خواستم:
میشه بگید مصرف کدام مواد یا رنگها باعث تولید ترکیبات و مشتقات فنولی در پساب صنایع نساجی می شود؟
ممنون میشم اگه کمکم کنید.

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
دوست عزیز من زیاد وارد نیستم ولی می دونم کریرها دارای پایه ی فنولی هستند.

ali5980

عضو جدید
دوست عزیزم آرامش ممنون به خاطر راهنمایت ولی رشته من چون نساجی نیست نمیدونم از چه carrier هایی در نساجی استفاده میکنند میشه لطف کنید چند تا نام ببرید.

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
ببخشید طول کشید.:gol:
اسم یک کریر REMOL N.T.G است.
ولی ترکیبات دیگه ای نیز بر پایه ی فنول هستن.البته اونها هم در رنگرزی هستن.ترکیبات جذب کننده اشعه ماورابنفش که هم محافظ رنگ هستند هم محافظ بدن
(hindered phenol light stabilisers (HPLS.
این ترکیبات پایدارکننده رنگها هستند.مانند بنزوفنول.
شما بهتره اول بگین توی چه بخشی فعالیت می کنید.تا متمرکزتر بشیم

آخرین ویرایش:

ali5980

عضو جدید
ممنون که جواب دادید.
حقیقتش من رشتم شیمی هست و پایان نامه کارشناسی ارشدم در رابطه با تصفیه پساب هست و اطلاعاتی میخوام در مورد آلاینده هایی که ساختار فنولی دارند.
ممنون میشم اگه اطلاعات بیشتری در اختیارم بگذارید.

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
chemical finishing of fiber
این قسمت دوم اطلاعاتی که دادم در این کتاب نوشته شده بود.نویسندگان:prof. Wolfgang D. Schindler Prof. Peter J. Hauser University of Applied Sciences Hof North Carolina State University Department Münchberg, Germany Raleigh, North Carolina, USA

moderntextile

عضو جدید
دوست عزیز در این تاپیک هر چه دوستان تلاش کنند اطلاعات کاملی نصیبت نمیشه من پیشنهادمیکنم که سمینارهاو پروژه های بچه هایی که در زمینه پساب کارکردند را مشاهده کنیدو یا اینکه کتابهای رنگها را مطالعه کنی چون اینجوری میتوانی اطلاعات کاملتری برای یک پروژه کارشناسی ارشد داشته باشی. ببخشید که اطلاعات ما در زمینه رنگرزی نیست.

neda_shafa

عضو جدید
سلام
با توجه به اینکه کریرها دارای ساختار فنلی می باشند فکر میکنم باید یافت که در کدام رنگرزی از کریر استفاده می کنیم.همان طور مه می دانیم ما در رنگرزی الیاف پلی استر با رنگینه های دیسپرس از کریر استفاده می کنیم.و بعد از اتمام رنگرزی هم کریر را از روی کالا(لیف،پارچه) می زداییم تا ثبات نوری کالا را کم نکند.پس حالا این پساب ها می توانند جواب سوال دوست عزیزمان باشد.
من گرایشم شیمی است.اگر خواستید باز هم تحقیق می کنم .

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
سلام نداجان.:gol: مرسی از توجه و اطلاعاتت.
مواد دیگه ای هم هست مثل بعضی ضدمیکروبها!ولی اون دیگه بحثش میره توی تکمیل های خاص.
همونطور که مهندس کمالی گفتند برای یک دانشجویی که روی موضوع خاصی کار میکنه اطلاعات ما نمی تونه زیاد مفید باشه.درواقه دانشجویی که در اون مورد تحقیق می کنه خودش از همه حتی استاد راهنماش اطلاعات بهتری داره.:gol:ایشون هم باید به کتابهای گوناگون مثل تکمیل و رنگرزی مراجعه کنه تا بتونه ایده ی اولیه رو در مورد مواد با پایه ی فنولی به دست بیاره

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام

نمیدونم اینیکه میگم درسته یا نه

اگه نیست دوستان راهنمایی کنن

بعضی از رزین هایی مثل رزین فنل فرمالدهید برای تکمیل ضد چروک پنبه یا پلی استر بکار میره

به نظرم چون رمق کشی 100 درصد نداریم مقداری از این ماده وارد پسابها میشه

از این جهت میگم نمیدونم دقیق درسته یا نه که آیا در پساب ، فنل و فرمالدهید از هم حدا می شن یا نه ؟

به هر حال استفاده از این ماده دیگه منسوخ شده

ولی فکر نکنم تو ایران مصرف نکنن

چون هر چی تو دنیا منسوخ شه یا از رده خارج شه تو ایران شکل میگیره و بیشتر رشد می کنه