سازمان سنجش و دانشگاه ازاد

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
با سلام به همه دوستان،
امروز من ارشد آزاد دادم، خودم نرم افزار بودم ولی چند تا از دوستام هم آی تی دادن. دانشگاه قزوین بودیم و هیچ کدوممونم واسه این امتحان نخونده بودیم و فقط با اطلاعات 3 ماه پیش شرکت کرده بودیم.
یه نکاتی برام خیلی جالب بود.
بعد مدتها امروز ما یه امتحان استاندارد دادیم، درسته که شاید 20% سوالا کشک بودن و با سواد دانشگاهی می شد به سوالا جواب داد ولی بقیه سوالا واقعاً عالی بودن. هیچ سوالی نبود که غلط تایپی داشته باشه، گزینه تکراری باشه،شکل سوال از یاد رفته باشه، یعنی مشخص بود که قبل از تکثیر سوالا، واقعاً یه بار همه سوالا چک شده بودن(برخلاف امتحان سازمان سنجش) در ثانی هیچ سوالی نبود که دو پهلو باشه، معما باشه، مجبور باشی فک کنی منظور طراح چیه، چند تا گزینه جواب باشه،و...(برخلاف امتحان سازمان سنجش که حتی اساتید سر انتخاب گزینه درست با هم اختلاف دارن)
زمان امتحان واسه 80 سوال 240 دقیقه بود، خب واقعاً منطقیه چون سر امتحان به جای اینکه فقط مجبور باشی عجله کنی و با این عجله سوالا را اشتباه بزنی، حواست به خود سوالا بود، اگه بلد بودی حل می کردی اگه بلد نبودی ولش می کردی.خب وقتی کسی به خاطر عجله کردن مثلاً گزینه رو اشتباه می زنه آیا دلیل بر کم بودن سواد طرف تو اون درسه؟
استاد عزیز دکتر طرقی حقیقت تو کتاب سیستم پارسه نوشته بودن که "برای طراحان سوال کنکور، بزرگترین دشمن دانشجوها هستن"، واسه همین استادا می خوان حال دانشجو رو بگیرن، این مسئله دقیقاً تو امتحان سازمان سنجش مشهوده، تو اون امتحان هدف سنجش سواد نیست.(من کلاً معماری نخونده بودم در حالی که بیشتر بچه هایی که معماری رو عالی هم خونده بودن نتونستن چیزی بزنن و با من برابر شدن، حالا آیا سواد ما تو این درس یکیه!!!) واسه طراح ها مهمه که حتی نفر اول نتونه میانگین مثلاً بالای 65 بیاره در حالی که تو امتحان آزاد این جوری نبود اگه کسی بلد بود، حتی می تونس بالای 80 بزنه که این درسته.
درسته که خودم به شخصه از دانشگاه آزاد بدم میاد ولییییی امروز احساس کردم که اساتید و طراحان و مسئولان این دانشگاه بیشتر از سازمان سنجش واسه دانشجو ارزش قائلن و سازمان سنجش واقعاً یه دروغه گندس که تنها کاری که نمی کنه سنجش سواد داوطلباس.

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار
ممنون طاها جون

راستش بهترین عبارتی که برای این کنکور آزاد میشه گفت این هست که " اگر خونده بودی حتما میتونستی سوالات رو بزنی "

درسته مثل سراسری اشتباه نداشت ولی در کل میشه گفت برای کسانی طراحی شده بود که سطح متوسطی داشتن

یه مزیت خوبی که ارشد آزاد داشت این بود که دروس تخصصی سوالاتش زیاد بود
کجا بیاییم از 10 تا سوال درصد بگیریم کجا بیاییم از 6 تا سوال (که همش بی خوده و سطح علمی نمی سنجه درصد )بگیریم

بی خودی هم 30 تا سوال زبان نداده بودن
15 تا زبان بود که واقعا سوالات خوبی بود ;)

آخرین ویرایش:

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
ممنون طاها جون

راستش بهترین عبارتی که برای این کنکور آزاد میشه گفت این هست که " اگر خونده بودی حتما میتونستی سوالات رو بزنی "

درسته مثل سراسری اشتباه نداشت ولی در کل میشه گفت برای کسانی طراحی شده بود که سطح متوسطی داشتن

یه مزیت خوبی که ارشد آزاد داشت این بود که دروس تخصصی سوالاتش زیاد بود
کجا بیاییم از 10 تا سوال درصد بگیریم کجا بیاییم از 6 تا سوال (که همش بی خوده و سطح علمی نمی سنجه درصد )بگیریم

بی خودی هم 30 تا سوال زبان نداده بودن
15 تا زبان بود که واقعا سوالات خوبی بود ;)

خیلی جالب بود، سوالای زبان تخصصی واقعاً مربوط به رشته ما بود، که این استاندارده، تو امتحان سراسری اگه یه استاد زبان بیاد می تونه حتی زبان تخصصی ما رو بزنه(فقط ریدینگه دیگه) در حالی که تو امتحان آزاد باید رشته خودت باشه تا بتونی به سوالا جواب بدی.
این جملت هم " اگر خونده بودی حتما میتونستی سوالات رو بزنی " واقعاً درسته. در کل اگه یکم سطح سوالا رو ببرن بالا، امتحان ارشد ازاد به نظرم اعتبارش بیشتر از سراسری می شه، چون رتبه ها و درصدا واقعاً سواد طرف رو نشون می دن.

mandana_f

عضو جدید
با سلام به همه دوستان،
امروز من ارشد آزاد دادم، خودم نرم افزار بودم ولی چند تا از دوستام هم آی تی دادن. دانشگاه قزوین بودیم و هیچ کدوممونم واسه این امتحان نخونده بودیم و فقط با اطلاعات 3 ماه پیش شرکت کرده بودیم.
یه نکاتی برام خیلی جالب بود.
بعد مدتها امروز ما یه امتحان استاندارد دادیم، درسته که شاید 20% سوالا کشک بودن و با سواد دانشگاهی می شد به سوالا جواب داد ولی بقیه سوالا واقعاً عالی بودن. هیچ سوالی نبود که غلط تایپی داشته باشه، گزینه تکراری باشه،شکل سوال از یاد رفته باشه، یعنی مشخص بود که قبل از تکثیر سوالا، واقعاً یه بار همه سوالا چک شده بودن(برخلاف امتحان سازمان سنجش) در ثانی هیچ سوالی نبود که دو پهلو باشه، معما باشه، مجبور باشی فک کنی منظور طراح چیه، چند تا گزینه جواب باشه،و...(برخلاف امتحان سازمان سنجش که حتی اساتید سر انتخاب گزینه درست با هم اختلاف دارن)
زمان امتحان واسه 80 سوال 240 دقیقه بود، خب واقعاً منطقیه چون سر امتحان به جای اینکه فقط مجبور باشی عجله کنی و با این عجله سوالا را اشتباه بزنی، حواست به خود سوالا بود، اگه بلد بودی حل می کردی اگه بلد نبودی ولش می کردی.خب وقتی کسی به خاطر عجله کردن مثلاً گزینه رو اشتباه می زنه آیا دلیل بر کم بودن سواد طرف تو اون درسه؟
استاد عزیز دکتر طرقی حقیقت تو کتاب سیستم پارسه نوشته بودن که "برای طراحان سوال کنکور، بزرگترین دشمن دانشجوها هستن"، واسه همین استادا می خوان حال دانشجو رو بگیرن، این مسئله دقیقاً تو امتحان سازمان سنجش مشهوده، تو اون امتحان هدف سنجش سواد نیست.(من کلاً معماری نخونده بودم در حالی که بیشتر بچه هایی که معماری رو عالی هم خونده بودن نتونستن چیزی بزنن و با من برابر شدن، حالا آیا سواد ما تو این درس یکیه!!!) واسه طراح ها مهمه که حتی نفر اول نتونه میانگین مثلاً بالای 65 بیاره در حالی که تو امتحان آزاد این جوری نبود اگه کسی بلد بود، حتی می تونس بالای 80 بزنه که این درسته.
درسته که خودم به شخصه از دانشگاه آزاد بدم میاد ولییییی امروز احساس کردم که اساتید و طراحان و مسئولان این دانشگاه بیشتر از سازمان سنجش واسه دانشجو ارزش قائلن و سازمان سنجش واقعاً یه دروغه گندس که تنها کاری که نمی کنه سنجش سواد داوطلباس.

دقیقا موافقم . با اینکه ارشد دولتی ندادم ولی میدونستم تو چه مایه هایی هست برای آزاد هم فکر میکردم همینجور باشه حالا یه کم ساده تر ولی وقتی سوالا رو دیدم

واقعا تعجب کردم و چون عادت دادن ما رو به پیجوندن سوالا از واضح و ساده بودن یه سوال شک میکردم یعنی طراح هدفش به همین روشنی بوده ؟؟؟؟؟؟!!!؟؟؟؟

منم کاملا مخالفم با این وضع سنجش دولتی

young scientist

عضو جدید

ولی بنظر من علاوه بر سطح دانشت وتسلط بر سوالا اینم خودش یه مهارته که شما بتونی در فرصت کم بدون اینکه استرس برت غالب بشه از ترس زمان کم ,سوالاتو بزنی!! و خیلیام این مهارتو دارن! پس کنکور فقط سنجش سطح سواد شما نیست بلکه داره مدیریت زمان شما ونحوه کنترل نگرانیو استرس شمارم ارزیابی میکنه!!

بنابراین طبیعی و عادلانست که تایمو کوتاه کنن,برای ایجاد یه رقابت تنگاتنگ!!!;)
ولی بهرحال خیلی خیلی ارزوی موفقیت دارم برای همگیتون;);)

Pari-2719

عضو جدید
کاربر ممتاز
مگه فکر کردی که باید باسواد باشی تا به مقطع بعدی راه پیدا کنی .... ما توی دانشگاهمون کسانی را می بینیم که نه تنها درس نمی خونه و تلاشی نمی کنه ولی نمراتش بالاتر از بقیه بچه هاست .... خوب اون با استفاده از طرح استعدادهای درخشان وارد دانشگاه توی مقطع بعدی می شه بدون اینکه سوادش مورد نظر گرفته بشه ... ای بابا بی خیال وقتی بهش فکر می کنم یکمی نامید می شم از زندگی

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
ولی بنظر من علاوه بر سطح دانشت وتسلط بر سوالا اینم خودش یه مهارته که شما بتونی در فرصت کم بدون اینکه استرس برت غالب بشه از ترس زمان کم ,سوالاتو بزنی!! و خیلیام این مهارتو دارن! پس کنکور فقط سنجش سطح سواد شما نیست بلکه داره مدیریت زمان شما ونحوه کنترل نگرانیو استرس شمارم ارزیابی میکنه!!

بنابراین طبیعی و عادلانست که تایمو کوتاه کنن,برای ایجاد یه رقابت تنگاتنگ!!!;)
ولی بهرحال خیلی خیلی ارزوی موفقیت دارم برای همگیتون;);)
ولی به نظر من این امتحان باید سواد افراد رو بسنجه. شاگرد اول کلاس ما سر امتحان به خاطر فشاری که روش بود حالش خراب شده بود، شاگرد اولی که واقعاً سواد تئوریش عالیه، تو پارسه تک رقمی میورد، تو کل دانشگاه هم واقعاً درس خونده بود. چرا باید شرایط امتحان طوری باشه که چنین فشاری روی داوطلب وارد بشه.
خب وقتی وقت کمه مجبوری عجله کنی، و تابلوئه که احتمال اشتباه بالا می ره. می شه سطح رقابت رو با دادن سوالای با کیفیت عالی، بالا نگه داشت، اینجوری رقابت واقعی بین کسایین که خوب خوندن.
در ضمن چرا الان همه دنبال نکته و فرمولن(تو دوران دبیرستان که دیگه اوضاع بدتر هم هست) چون طرف هیچی از بحث نمی فهمه ها ولی یه فرمول حفظ می کنه و با زمان بسار کمی به راحتی به سوال جواب می ده. اگه وقت زیاد باشه، و واقعاً سوالا کیفیتشون بالا باشه همه به جای حفظ کردن نکته و فرمول، ناچار می شن مفهوم درس رو یاد بگیرن.

یه مثال ساده، من 3 ساله که هیچی از نظریه زبان نخوندم ، این درس هم اصلاً فرمول حفظی نداره، سر جلسه کنکور سراسری کامپیوتر 3تا از 5 تا سوال و سر جلسه آزاد هم 3 یا 4تا سوال رو جواب دادم. چرا چون سوال با مفهوم درس ارتباط داشت، منم مفاهیم رو بلد بودم.

می دونین روش آموزش کشور ما غلطه، یه سال درس بخون از لیسانس قبول شو، 6 ماه درس بخون از ارشد قبول شو، در حالیکه کل چیزاییم که خوندی پشیزی نمی ارزه و بعد امتحان یادت می ره.(می دونیم دیگه، اینجا قیف برعکسه، کافیه وارد دانشگاه شی)

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
مگه فکر کردی که باید باسواد باشی تا به مقطع بعدی راه پیدا کنی .... ما توی دانشگاهمون کسانی را می بینیم که نه تنها درس نمی خونه و تلاشی نمی کنه ولی نمراتش بالاتر از بقیه بچه هاست .... خوب اون با استفاده از طرح استعدادهای درخشان وارد دانشگاه توی مقطع بعدی می شه بدون اینکه سوادش مورد نظر گرفته بشه ... ای بابا بی خیال وقتی بهش فکر می کنم یکمی نامید می شم از زندگی
اره درسته، تو مملکته ما نه آموزش درسته و نه سنجش
ولیییییی برام جالبه که مسئولین دانشگاه ازاد مفهوم سنجش رو خیلی بهتر از مسئولین سازمان سنجش می دونن.

R-Quantum

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه هاامتحان دیروزچه طوردادید؟
جواب این سوالتون رو میتونید تو تاپیک گپ خودمانی بچه های ای تی ببینید .
دوستای عزیز حرفاتون خیلی جالب بود . ممنون و در ضمن بازم براتون اروزی موفقیت میکنم

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
ارشد دانشگاه آزاد ندادم ولی اینکه می گین مسئولین این دانشگاه بیشتر ارزش قائل هستن و این حرفا رو من قبول ندارم؛ کافیه یه سر به کنکور کارشناسی دانشگاه آزاد بزنی فقط می تونم بگم به معنای واقعی کلمه مسخرست؛ میانگین سطح علمی دانشگاه های آزاد هم از سراسری بله وضوح پائین تره؛ دانشگاهی که استاد به جای میان ترم حالا از روی تنبلی یا هر علت دیگه 15 تا سوال به دانشجو بده که ببره خونه حل کنه یا دانشگاهی که یکی به جای یکی دیگه بتونه بره امتحان بده ...
در مورد اینکه کنکور هم باید سطح سواد رو بسنجه من قبول ندارم چون در شرایط حساس و زمان کم هست که معلوم می شه کی چند مرده حلاجه و الا اگه وقت زیاد بدن درصدا همه بالای 50، 60 می شه؛ درسته که قرار نیست وقتی کار کردیم توو 2 دقیقه کارمون رو تموم کنیم ولی قرار هم نیست در محیط آروم خونه کار بغل سماور کنیم در شرایط حساس هست که فرق آدما مشخص می شه؛ فردا اگه حادثه ای مثل فوکوشیما رخ بده شاید اگه به همین سپاه خودمون هم 1 سال وقت بدی بتونه کارها رو راس و ریس کنه ولی اینجا سرعت عمل و تمرکز شرط مهمتر هست

مگه فکر کردی که باید باسواد باشی تا به مقطع بعدی راه پیدا کنی .... ما توی دانشگاهمون کسانی را می بینیم که نه تنها درس نمی خونه و تلاشی نمی کنه ولی نمراتش بالاتر از بقیه بچه هاست ....
خوب حتما درس رو بهتر از شما فهمیده که بالاتر شده، شایدم بقیه نسبت به چیزی که می خونن نمی تونن نتیجه بگیرن، شاید هم شما درس خوندنشو نمی بینی یا وقتی سوالی می پرسی جواب نمی ده فکر می کنین چیزی بارش نیست؛ و یا اینکه استاداتون بلد نیستن امتحانی بگیرن که معلوم بشه کی چقدر بلده

--------------------------
البته اینکه سازمان سنجش نقص زیادی داره سر جای خودش باقی هست، مثلا همین سیستم انتخاب رشتش که می تونه توسط یه لپتاپ معمولی هم ساپورت بشه ولی چون MainFrame هاش مال عهد بوقه و با زبون نمی دونم چی چی برنامه نویسی شده جرات نمی کنن بهش دست بزنن

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
ارشد دانشگاه آزاد ندادم ولی اینکه می گین مسئولین این دانشگاه بیشتر ارزش قائل هستن و این حرفا رو من قبول ندارم؛ کافیه یه سر به کنکور کارشناسی دانشگاه آزاد بزنی فقط می تونم بگم به معنای واقعی کلمه مسخرست؛
بهنام جان منظورم رو اشتباه فهمیدی، من می گم طراحان و مسئولین دانشگاه آزاد تو کنکور ارشد بیشتر از مسئولین سازمان سنجش واسه دانشجو ارزش قائل بودن، رئیس سازمان سنجش یه زمانی رئیس دانشگاه ما بود(دکتر 3 سال پیش رئیس دانشگاه تبریز بود)اون زمانا دانشگاه ما توفیقی چندانی نداشت که انتظار داشته باشم وضع سازمان سنجش خوب بشه.
آره سوالای گلابی و مسخره زیادن ولی هدف طراح این نیست که دانشجو رو بپیچونه و اذیت کنه. کتاب سیستم پارسه رو نیگا کن، تو هر صفحه پاسخ نامه حداقل تو 2-3 تا سوال نوشته سخنی با طراح
مسئولین سازمان سنجش اونقدر ارزش واسه ما قائل نبودن که بیان یه بار سوالا رو قبل تکثیر بخونن ببینن درست تایپ شده یانه. 6 تا سوال تو یه درسه، حالا یکی دوتاشم غلط باشه دیگه هیچی شد دیگه. اونم جایی که می خوای یه کتاب 600 صفحه ای رو باهاش بسنجی

میانگین سطح علمی دانشگاه های آزاد هم از سراسری بله وضوح پائین تره؛ دانشگاهی که استاد به جای میان ترم حالا از روی تنبلی یا هر علت دیگه 15 تا سوال به دانشجو بده که ببره خونه حل کنه یا دانشگاهی که یکی به جای یکی دیگه بتونه بره امتحان بده ...
تو اینم کسی شکی نداره، من خودم از دانشگاه ازاد متنفرم، و واقعاً فک می کنم اگه این دانشگاه نبود این همه لیسانس بی سواد و بی کار نداشتیم. این همه سرمایه بی خودی هدر نمی شد. مدرک دانشگاهی واقعاً ارزش داشت.
یه بخش هست اطراف شهر ما اونجا دبیرستان نداره ولی دانشگاه آزاد داره.

در مورد اینکه کنکور هم باید سطح سواد رو بسنجه من قبول ندارم چون در شرایط حساس و زمان کم هست که معلوم می شه کی چند مرده حلاجه و الا اگه وقت زیاد بدن درصدا همه بالای 50، 60 می شه؛ درسته که قرار نیست وقتی کار کردیم توو 2 دقیقه کارمون رو تموم کنیم ولی قرار هم نیست در محیط آروم خونه کار بغل سماور کنیم در شرایط حساس هست که فرق آدما مشخص می شه؛
فردا اگه حادثه ای مثل فوکوشیما رخ بده شاید اگه به همین سپاه خودمون هم 1 سال وقت بدی بتونه کارها رو راس و ریس کنه ولی اینجا سرعت عمل و تمرکز شرط مهمتر هست
1- بالا بودن درصدا چه اشکالی داره؟ چرا باید سوالای غلط بدی تا کسی نتونه بزنه و درصدا پایین بمونه؟ خب این طوری که فرق داوطلبا مشخص نمی شه. سوال می دن که جواب بدن نه اینکه سوالی بدی که حتی یه نفرم نتونه جواب بده. چرا حتی نفرات اولم نباید بتونن درصد بالا بزنن؟
به نظر خودت چه اشکالی داره؟
2- سواد عملی با تئوری فرق داره، این دو تا رو قاطی نکن. حتی بیشتر دانشجوهای شریف هم ممکنه تو شرایط سخت نتونن جوابگو باشن. مگه تو دانشگاه چقدر سواد واقعی یاد می گیری؟ حالا بعضی استادا استثنا هستن ولی بیشتر اساتید ایران نظرشون اینه که تو دانشگاه باید تئوری ها رو یاد بگیری.(بماند که خود اساتید هم هیچی حالیشون نیس واسه همین می گن).
بهترین استاد الکترونیک ایران تو دانشگاه ارومیه است. شاگردای ایشون دوره دکترا رو یا تموم نمی کنن یا کم کم 7-8 سال کار دارن. نتیجه هم واقعاً عالیه. استاد من که اونجا تموم کرده آی سی ساخته که 2 سال پیش سریعترین آی سی دنیا بود، الانم تو چین تولید انبوه می شه. حالا تو دانشگاه های ایران چند تا استاد این جوری داریم که چنین دانشجویی پرورش بده؟

خوب حتما درس رو بهتر از شما فهمیده که بالاتر شده، شایدم بقیه نسبت به چیزی که می خونن نمی تونن نتیجه بگیرن، شاید هم شما درس خوندنشو نمی بینی یا وقتی سوالی می پرسی جواب نمی ده فکر می کنین چیزی بارش نیست؛ و یا اینکه استاداتون بلد نیستن امتحانی بگیرن که معلوم بشه کی چقدر بلده
من شاگرد اولمون رو قاطعاً قبول دارم. حقشه، شکی هم نیس ولییییییی دانشگاه خودت رو با بقیه مقایسه نکن، اونجا اگه در طول ترم بخونی نمره می گیری اگه نخونی میوفتی. همه چی به زحمتت بستس.
منی که تو دانشگاه تبریزم و دانشگاهم جزو 10 تای اول ایران(تو رنکینگ جدید احتمالاً جزو 20 تا هم نشه)، بیشتر نمره هام رو خودم نگرفتم، دادن بهم. ورقه ای بوده که باید 85 می گرفتم شدم 56، و ورقه ای بوده که 16 نمی گرفتم شدم 19.5.:surprised::biggrin: تنها من نیستم. خیلیا این جورین. دوستم تو امتحانی که من به جای 85، 56 گرفتم، 30 نمی گرفت، شد 62
استاد من سوالا رو از اینترنت بر می داره بدون اینکه نیگا کنه تکثیر می کنه امتحان می گیره.:cool:
یه بار گفتیم سوالا خیلی سخته گفت نه چیزی نیس بنویسین، بعد امتحان گفت راست می گفتینا، نیگا نکرده بودم، سوالا خیلی سخت بودن.