-ظراحی قالبهای پروگرسیو -منابع-تجربیات-Progressive die

pishrosanat

عضو جدید
با سلام
با توجه به بررسی اولیه فکر میکنم موضوع قالبهای پروگرسیو برای به اشتراک گداری منابع،تجربیات و نرم افزارها مناسب میباشد.نزدیک به 20 سال است که در زمینه های cad/cam و ظراحی و ساخت انواع قالبهای صنعتی کار میکنم و دوست دارم با شما عزیزان همفکری کنم.برای گام اول به دنبال یک هندبوک با ارزش میگردم. Progressive Dies: Principles and Practices o
f Design and Construction

greencard

عضو جدید
با سلام
با توجه به بررسی اولیه فکر میکنم موضوع قالبهای پروگرسیو برای به اشتراک گداری منابع،تجربیات و نرم افزارها مناسب میباشد.نزدیک به 20 سال است که در زمینه های cad/cam و ظراحی و ساخت انواع قالبهای صنعتی کار میکنم و دوست دارم با شما عزیزان همفکری کنم.برای گام اول به دنبال یک هندبوک با ارزش میگردم. Progressive Dies: Principles and Practices o
f Design and Construction

سلام تاپیک خیلی خوبی هست لطفا اچر امکان داره درباره طراحی قالبهای پروگرسیو بیشتر توضیح بدید
فکر کنم از این سایت بتونید هندبوک این قالبها رو دانلود کنید
http://allebookfree.com/?download=p...ples-and-practices-of-design-and-construction

pishrosanat

عضو جدید
سلام.از راهنمایی در مورد آدرس کتاب متشکرم.قالبهای پروگرسیو دارای تکنیکها و روشهای خاصی می باشند و اگر اطلاعات تجربی و تئوری با هم تلفیق شوند مسیر طراحی با سرعت و دقت بالایی پیش میرود.نحوه طراحی کشورهایی مانند چین و ژاپن با روشهای اروپایی در برخی مواردمتفاوت است.من کتابهای متفاوتی در این زمینه مطالعه و به کار گرفته ام ولی یک کتاب تخصصی که فقط به این موضوع پرداخته باشد نداشتم تا اینکه خلاصه این کتاب را در یک سایت دیدم.بسیار حرفه ای و کاربردی بود ولی تا به حال نتونستم دانلودش کنم.اگر نیاز به اطلاعات خاصی دارید و بدونم حوشحال میشم کمک کنم.

pishrosanat

عضو جدید
خیلی وقته دنبال این کتابم انگار باید قیدشو زد تا اینکه بتونم از خارج بیارمش.عیبی نداره.

برای شروع کار بهتره یک کتابی که تو سایتا بهتر گیر میاد و خودم قبلا دانلودش کردم رو بهتون معرفی کنم
Handbook of Die Design 2nd Edition
خیلی کتاب کاربردی و جالبیه این چند وقت خیلی ازش استفاده کردم چون خیلی کاربردی نوشته شده.احتمالا کتاب Die design fundamental رو میشناسید این کتاب با همان مفهوم ولی پیشرفته تر است.به کسانی که طراح هستند اونو پیشهاد میکنم.کتاب Die design Handbook معرف حضور همه هست ولی من که ازش نمیتونم خوب استفاده کنم لطفا در این خصوص اگر نظری دارید بفرمایید .
مطلب بعدی در خصوص گام دهی و روشهای تنطیم گام صحبت میکنم.

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خیلی وقته دنبال این کتابم انگار باید قیدشو زد تا اینکه بتونم از خارج بیارمش.عیبی نداره.

برای شروع کار بهتره یک کتابی که تو سایتا بهتر گیر میاد و خودم قبلا دانلودش کردم رو بهتون معرفی کنم
Handbook of Die Design 2nd Edition
خیلی کتاب کاربردی و جالبیه این چند وقت خیلی ازش استفاده کردم چون خیلی کاربردی نوشته شده.احتمالا کتاب Die design fundamental رو میشناسید این کتاب با همان مفهوم ولی پیشرفته تر است.به کسانی که طراح هستند اونو پیشهاد میکنم.کتاب Die design Handbook معرف حضور همه هست ولی من که ازش نمیتونم خوب استفاده کنم لطفا در این خصوص اگر نظری دارید بفرمایید .
مطلب بعدی در خصوص گام دهی و روشهای تنطیم گام صحبت میکنم.
من هم تو زمینه طراحی قالب فعالیت دارم. خوشحال میشم یا هم دیگه تبادل اطلاعات داشته باشیم.

pishrosanat

عضو جدید
خیلی خوبه.من دو تاپیک برای طراحی قالب ایجاد کردم.یکی همین تاپیک و دیگری در مورد قالبهای دایکست .خوشحال میشم همراهی کنید.تاپیگهای قبلی خیلی در هم و برهمه .ترجیح دادم که تاپیک تخصصی مربوط به هر حوزه رو جدا کنم و پیش ببرم.امیدورام فیدبک خوبی بگیرم .اگر اطلاعات خاصی نیاز داری یا سوالی داشتید اگر بتونم خوشحال میشم .

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خیلی خوبه.من دو تاپیک برای طراحی قالب ایجاد کردم.یکی همین تاپیک و دیگری در مورد قالبهای دایکست .خوشحال میشم همراهی کنید.تاپیگهای قبلی خیلی در هم و برهمه .ترجیح دادم که تاپیک تخصصی مربوط به هر حوزه رو جدا کنم و پیش ببرم.امیدورام فیدبک خوبی بگیرم .اگر اطلاعات خاصی نیاز داری یا سوالی داشتید اگر بتونم خوشحال میشم .
برای اولین سوال اینکه شما از چه نوع موادی برای قالبهای پروگرسیو استفاده میکنید و چند ضرب تا حالا جواب داده.

pishrosanat

عضو جدید
قسمتهای مختلف قالب ار مواد مختلفی استفاده می شود.

ماتریس(ِDie):ُاز فولادهای SPK,SPKR به صورت عمومی استفاده میشود.در مواردی که تیراژ بالاتر نیاز باشد از فولادهای تندبر(HSS) یا به قول قولاد فروشهای سنتی خشکه هوایی
فقط باید بدانید که عملیات حرارتی خشکه هوایی محدودیتهایی دارد و دو شرکت در ایران توانایی آنرا دارند.
سنبه ها(Punches): مانند بالا
ورقگیر(ُStripper plate):فولاد SPK
سنبه گیر:(Punch Holder) فولادهای کم آلیاژ
در پاره ای موازد از یک صفحه اضافی به عنوان Back up plate پشت صفحه سنبه گیر استفاده میکنیم نا مانع فرو رفتن سنبه ها در کفشک بالا شویم.اینن صفحه نیز باید سختی مناسب داشته باشد تا دجار له شدگی نشود.در این صفخه دست ما بازتر است و فقط سختی مهم است و میتوان از انواع فولادهای آلیاژی قابل عملیات حرارتی استفاده نمود.

اما اینکه قالب پروگرسیو چند ضرب جواب میده به خیلی عوامل بستگی داره و اینجا تیتر عوامل رو میگم اگر نیاز بود بعدا دقیق تر صحبت میکنیم:
1-طراحی مناسب و صحیح
2-عملیات حرارنی مناسب
3-نگهداری و کار مناسب با قالب
4-پرس مناسب تولید
5-پیچیدگی قالب
و .....
با توجه به موارد فوق یک قالب پروگرسیو میتواند از تعداد10 هزار تا 10 میلیون عمر کند

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
قسمتهای مختلف قالب ار مواد مختلفی استفاده می شود.

ماتریس(ِDie):ُاز فولادهای SPK,SPKR به صورت عمومی استفاده میشود.در مواردی که تیراژ بالاتر نیاز باشد از فولادهای تندبر(HSS) یا به قول قولاد فروشهای سنتی خشکه هوایی
فقط باید بدانید که عملیات حرارتی خشکه هوایی محدودیتهایی دارد و دو شرکت در ایران توانایی آنرا دارند.
سنبه ها(Punches): مانند بالا
ورقگیر(ُStripper plate):فولاد SPK
سنبه گیر:(Punch Holder) فولادهای کم آلیاژ
در پاره ای موازد از یک صفحه اضافی به عنوان Back up plate پشت صفحه سنبه گیر استفاده میکنیم نا مانع فرو رفتن سنبه ها در کفشک بالا شویم.اینن صفحه نیز باید سختی مناسب داشته باشد تا دجار له شدگی نشود.در این صفخه دست ما بازتر است و فقط سختی مهم است و میتوان از انواع فولادهای آلیاژی قابل عملیات حرارتی استفاده نمود.

اما اینکه قالب پروگرسیو چند ضرب جواب میده به خیلی عوامل بستگی داره و اینجا تیتر عوامل رو میگم اگر نیاز بود بعدا دقیق تر صحبت میکنیم:
1-طراحی مناسب و صحیح
2-عملیات حرارنی مناسب
3-نگهداری و کار مناسب با قالب
4-پرس مناسب تولید
5-پیچیدگی قالب
و .....
با توجه به موارد فوق یک قالب پروگرسیو میتواند از تعداد10 هزار تا 10 میلیون عمر کند

راجع به HSS و قیمت آن و اینکه دقیقا چه وقتی ازش استفاده کنیم بیشتر توضیح میدید؟

pishrosanat

عضو جدید
فولادهای تند بر یا high speed steel ار دسته فولادهای ابزاری هستند که در ساخت ابزارهای براده برداری مثل انواع فرز،قلاویز ،تیغچه و ابزارهای خانکشی هم از آن استفاده میشود.قیمت آن بالاتر از قولادهای SPK , امثال آن است . دارای سختی،چغرمگی و مقاوت سایشی خیلی بالایی است.محدودیت عملیات حرارتی آن هم به دلیل اینه که دمای کوره باید تا نزدیک 1100 دزجه بالا بره که کوره های معمولی این توانایی رو ندارند.

ikiyuz

عضو جدید
دانلود کتاب sheet metal forming processes and die design

TABLE OF CONTENTS
Preface​
List of Tables​
Introduction
Basic Characteristics of Sheet-Metal Forming Processes​
Categories of Sheet-Metal Forming Processes​
Characteristics of Sheet-Metal Parts and Their Technological Properties​
THEORETICAL FUNDAMENTALS
The Structure of Metals​
Introduction​
The Crystal Structure of Metals​
Deformation and the Strength of Crystals​
Imperfections in the Crystal Structure of Metals​
Grain Sizes and Boundaries​
Strain Hardening​
Recovery and Recrystalization​
Mechanical Behavior of Materials
Introduction​
Stress / Strain Curves​
Ductility​
True Stress and True Strain​
MANUFACTURING PROCESSES
Shearing Process​
Mechanics of Shearing​
Shearing Forces​
Shearing with Straight Parallel Cutters​
Shearing with Straight Inclined Cutters​
Shearing with Rotary Cutters​
Blanking and Punching
Blanking and Punching Mechanism​
Blanking and Punching Clearances​
Punch Force​
Punch and Die with Parallel Cut Edges​
Punch and Die with Bevel-cut Edges​
Material Economy​
Scrap Strip Layouts​
Altering the Design of the Workpiece​
Multi-line Layout​
Utilizing Scrap from One Piece as Material for Another Piece​
Shaving​
Shaving a Punched Workpiece​
Shaving a Blanked Workpiece​
Bending
Introduction​
Mechanics of Bending​
Moment of Bending​
Moment of Bending in Elastic-Plastic Domain​
The Moment of Bending in the Purely Plastic Domain​
Bending Forces​
Force for a U-die​
Forces for a Wiping Die​
Forces for a V-die​
Curling​
Three-Roll Forming​
Bend Radius​
Minimum Bend Radius​
Maximum Bend Radius​
Bend Allowance​
Springback​
Clearance​
Deep Drawing
Introduction​
Mechanics of Deep Drawing​
Deep Drawability​
Forces​
First Drawing Operation​
Subsequent Drawing Operations​
Blank Calculations for Symmetrical Shells​
Determining Shape of Blank for Nonsymmetrical Shells​
Rectangular Shells​
Square Shells​
Drawing Practice​
Defects during Deep Drawing​
Lubrication in Drawing​
Various Forming Processes
Stretch Forming​
Nosing​
Expanding​
Dimpling​
Spinning​
Flexible Die Forming​
Force in Die Forming​
DIE DESIGN
Basic Die Classifications and Components
Die Classifications​
Basic Die Components​
Blanking and Punching Dies
Introduction​
Die Blocks​
Die Opening Profile​
Fastening to the Die Shoe​
Sectioned Die​
Calculation of Die Block Dimensions​
Punches​
Punch Face Geometry​
Methods for Assembling Punches​
Punch Calculations​
Stripper Plates​
Stripper Force​
Stripper Design​
Die Components for Guiding and Stopping​
Stock Guides and Guide Rails​
Die Stops and French Notch Punch​
Positioning the Individual Blank​
Pilots​
Center of Die Pressure​
Examples of Couting Die Designs​
Bending Dies
Introduction​
Simple Die Designs​
U-Profile Bend Dies​
V-profile Bend Dies​
Universal Bending Dies​
Dies of Complex Design​
Closing Profile Dies​
Special Bending Dies​
Curling and Hinge Dies​
Tube-forming Dies​
Multiple-bend Dies​
Combination Dies​
Progressive Dies​
Deep Drawing Dies
Introduction​
Draw Rings​
Draw Rings with Corner Radius​
Draw Rings with Conical Profile​
Clearances and Tolerances​
Calculation of the Dimensions of the Punch and Die​
Blank Holders​
Blank Holders​
Blank Holder Pressure​
Blank Holder Force
Draw Beads​
Single-operation Dies​
Multi-operation Dies
Progressive Dies
Ironing Dies​
Drawing Dies for Pieces of Spherical and Parabolic Shape​
Various Forming Dies
Nosing Dies​
Expanding and Bulging Dies​
Expanding Dies​
Bulging Dies​
Flanging Dies​
Tool and Die Materials
Introduction​
Carbon and Alloy Steels​
Designations for Carbon and Alloy Steels​
Effects of Various Alloy Elements in Steels​
Carbon Steels​
Alloy Steels​
Machinability of Steels​
Mechanical Properties of Steels​
Applications of Carbon and Alloy Steels​
Tool and Die Steels
Designation and Classification of Tool and Die Steels
Cold Work Tool and Die Steels
Nonferrous Metals​
Nonmetallic Materials

Download page: ikiyuz.blogfa.com/post/108

pishrosanat

عضو جدید
روشهای گام زنی در قالبهای پزوگرسیو:

1-Fixed Stop
2-Automatic Stop
3-French stop
4-V notch Stop
5-Lanced Tab Stop
و راه حلهایی ابتکاری دیگر.اگر چیزی به ذهنتان میرسد بسم الله

در برخی موارد که از فیدرهای دقیق استفاده می شود میتوان به کمک پایلوت و بدون نیاز به استپ ، کار گام دهی را انجام داد.

یک نکته:آیا در روشهای گام دهی شبیه French stop (ساید کاتر) میزان گام با طول برش جانبی یکسان است؟؟؟؟؟

مطلبی براش پیدا نکردم.ولی تجربه چیز دیگری میگوید!

hosseinscoot

عضو جدید
سلام دوست عزیز. من هم قالبساز هستم و در مورد جنس قطعات سوال داشتم. اخیرا قالب لنت جلو 206 رو به صورت 4 مرحله ای ساختم و که متاسفانه به دلیل کمکاری شخصی که آبکاری کرده بود 2 تا از میل راهنماها بعد از 500 ضرب پرس گیرپاش کرد و اپراتورها در ادامه فقط با 2 میل راهنما کار کردن که اونم بعد از 7 یا 8 هزار ضرب به مشکل برخورد. 2 تا سوال اینجا هست. 1- جنس میل راهنما و بوش CK45 بود که به این نتیجه رسیدیم که آقای آبکار به جای 55 راکول 40 راکول هم آب نداده. به هر حال تصمیم دارم از این به بعد جنس راهنما ها رو MO40 یا حتی آهن بگیرم که راحت تر بشه آب داد. چون CK45 مثل که به سختی 55 تا آب می گیره. حالا خواستم ببینم به نظر شما جنس بوش و میل راهنما چی باشه خوبه؟ البته 4 تا میل راهنمای جدید درست کردم و مجدد آبکاری کردم و قالب در حال کاره.
2- از موقعی که با 2 میل راهنما با قالب کار کردند دیگه کلیرنس های سنبه ها و ماتریس و ساید کاتر مقداری جابجا شده و دیگه مرکز نیست و سنبه ها مقداری به دیواره نزدیک شده و از طرفی هم چون پین ها رو جا زدیم دیگه نمی شه لبه رد کرد و مجدد تنظیم کرد. به نظرتون در ادامه ی کار مثلا بعد از چند هزار ضرب دیگه سنبه و ماتریس به هم برخورد نمی کنن؟
در مورد جنس بقیه قطعات قالب هم من معمولا سنبه ها و ماتریس و ریل های ورق رو SPK با 55 راکول سختی میگیرم. اگه شما پیشنهاد دیگه دارید بفرمایید.

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
روشهای گام زنی در قالبهای پزوگرسیو:

1-Fixed Stop
2-Automatic Stop
3-French stop
4-V notch Stop
5-Lanced Tab Stop
و راه حلهایی ابتکاری دیگر.اگر چیزی به ذهنتان میرسد بسم الله

در برخی موارد که از فیدرهای دقیق استفاده می شود میتوان به کمک پایلوت و بدون نیاز به استپ ، کار گام دهی را انجام داد.

یک نکته:آیا در روشهای گام دهی شبیه French stop (ساید کاتر) میزان گام با طول برش جانبی یکسان است؟؟؟؟؟

مطلبی براش پیدا نکردم.ولی تجربه چیز دیگری میگوید!

اون چیزی که من با مطالعاتم کسب کردم اینکه باید طول ساید کاتر را حدود 0.25 بیشتر از گام در نظر گرفت. علتشم اینه که اینکار از فشرده شدن ورق در هنگام عبور پایلوت از سراخها جلوگیری میکنه.
راستی در مورد سایر روشهای گام زنی و نخوه اونا توضیح میدید.

pishrosanat

عضو جدید
سلام. دوست دارم ابتدا چند نکته را قبل از پاسخگویی با شما مرور کنم:

1- عملیات حرارتی مرسوم برای میل راهنما و بوش معمولا سمانتایسون است که عمق سمانتاسیون پارامتر کلیدی میباشد.زیرا نیازی به سختی تا مغز وجود ندارد.
2-فولادهایی که به آنها اشاره کردید نیز در خانواده فولادهای کربنی و کم آلیاژ قرار دارند که قابلیت سمانتاسیون نیز دارند.
3-در هنگامی که با سیستم راهنما مشکل دارید باید به چند مورد دقت کنید -آیا قالب به لحاظ نیروهای جانبی بالانس میباشد یاخیر-آیا مشکل راهنما ها به صورت آزاد تحت قشار هستند یا خیر-آیا پرس مورد استفاده دارای کیفیت مناسب میباشد یا خیر-

با توجه به موارد بالا می توانم پیشنهادات زیر را ارایه کنم:

1-فولادهای Mo40,Mo25 و فولادهای سمانتاسیون برای این کار مناسب می باشند و سختی سطحی بین 55 تا 60 نیز سختی قابل قبولی میباشد.سعی شود اندکی بین سختی میله راهنما و بوش تفاوت باشد.نباید کاملا یک سختی داشته باشند.
2-تا آنجایی که ممکن است از قطعات استاندارد مطمئن استفاده نمایید و خود را گرفتار مسائل این چنینی نکنید(من بین ایرانی ها فقط ستاک را تایید میکنم)
3-با توجه به برداشتی که از مطالب شما دارم پیشنهاد میکنم که همیشه برای قالبهای پروگرسیو اضافه بر راهنمای کفشک ،از راهنمای صفحات اصلی قالب نیز استفاده نمایید زیرادر این حالت تغییر لقی قالب بی معنی خواهد بود.اگر نیاز بود بیشتر توضیح خواهم داد.
4-روش من برای تنظیم لقی ها با شما متفاوت است و نیازی به این کار ندارم چون ورق گیر،و ماتریس با وایرکات و تلرانس مجاز یاخته میشوند و سوراخهای راهنما در همان مرخله با وایرکات ایجاد میشوند.پس تغییر لقی الا هنگام شکسته شدن امکان پذیر نیست.
5-در مورد پیشگویی عمر قالب به من حق بدهید اظهار نظر نکنم چون به همه موارد بالا مرتبط است
6-نوع فولادها برای ماتریس،ورق گیر،سنبه ها میتواند از خانواده ُSPK ,SPKR,... باشند.متاسفانه ما محددیت های قراوانی در انتخاب فولاد داریم در صورتیکه در کاتالوگهای فولادسازان معتبر تعداد زیادی فولاد برای این کار معرفی میشود که کاربردهای مشخص تری دارند(به کاتالوگ فولادسازهای معتبر نظیر آساب رجوع کنید)
7.سختی را میتوانید بالا تر در نظر بگیرید 57-61 زیرا با خوردگی رابطه مستقیم دارد.برای قلزات نرم شبیه آلومینیوم سختی پایین تر بلا مانع است.
8-در هنگامی که نیاز به عمر بالای قالب دارید یا قطعات سخت و ضخیم را برش میدهید از فولادهای تندبر استفاده نمایید.

آگر دوست داشتی طرح قالبت را بفرست تا طراحی شما را هم ببینیم و یادبگیریم. موفق باشید

hosseinscoot

عضو جدید
اول تشکر می کنم در مورد پاسخگویی. در مورد قسمت سوم صحبت هاتون اگه می شه یه کم بیشتر توضیح بدید. ولی در مورد قسمت چهارم منم سنبه و ماتریس و ورق گیر و سنبه گیر رو می دم وایرکات. در مورد مطلب آخر هم حتما در اسرع وقت براتون می فرستم
راستی نظرتون در مورد نیتراته کردن چیه؟ البته کار بسیار هزینه بری هست

pishrosanat

عضو جدید
در مورد قسمت سوم -اضافه بر راهنمای کفشک اصلی میتوانید تعداد4 ،6 و ... با توجه به طول قالب در نظر بگیرید.این راهنما ها از صفحه سنبه گیر شروع میشوند و از صفحه ورقگیر عبور میکند.این راهنما را میتوان به اندازه ای بلند تر گرفت که انتهای کورس پرس از ماتریس خارج نشود.پس عملا این راهنما ها ورقگیر و ماتریس را جداگانه نیز راهنما میکند.منظور من از وایرکات ،ایجاد این سوراخ راهنماهای کمکی با وایرکات بود.در طراحی قالبهای با عمر بالا پوشش دهی و نیتراته کردن سنبه ها نیز مرسوم است.ولی در ایران امکان خیلی از اینها وجود ندارد.
ولی نیتراته کردن شدنی است و در قالبهای دایکاست نیز خیلی از آن استفاده میکنیم . اگر دقت کنید پوششهایی که در ابزارهای براده برداری مثل فرز استفاده می شود برای سنبه ها و ماتریس نیز مناسب هستند چون همان کاربرد را دارند مانند(TiN,TiCN,CrN).ولی در کارهایی عمومی ما خیلی اجرایی و اقتصادی نیستند).