آرشیو شماره (1) سوالات مطرح شده در تالار "سوالات و مشكلات قدرت"

وضعیت
موضوع بسته شده است.

mehdi79

عضو جدید
به نظر من در حال حاضر با توجه به پیشرفت بزرگی که در سالهای گذشته در زمینه توربینهای گازی انجام شده، توربینهای گازی بسیار مناسبتر هستند. چه از نظر هزینه نگهداری، انتشار آلاینده ها، سر و صدا و غیره. پیشنهاد میکنم برای تحقیق بیشتر یه سر به آدرس زیر بزنید:

hashemys

عضو جدید
نیاز به برنامه SPEED مخصوص طراحی الکتروموتور

نیاز به برنامه SPEED مخصوص طراحی الکتروموتور

این طور که از جستجو در نت متوجه شدم برنامه SPEED از بهترین برنامه ها برای طراحی کامل الکتروموتور است. شامل کلیه مراحل طراحی و محاسبات بر اساس توان، ولتاژ، سرعت و ... برای انواع الکتروموتور ها می شود. حتی می توان در نهایت خروجی نرم افزار را به نرم افزار MOTOR-CAD منتقل کرده و در آنجا محاسبات جامع در مورد شرایط حرارتی کارکرد موتور را انجام داد. خلاصه که خیلی توپه !!!
اگه دوستان در دسترس دارند زحمتی بکشند و ارائه کنند.
با تشکر:smile:

ARC_2008

مدیر بازنشسته
از برنامه های دیگری مثل cosmos – Maxwell – rmxprt – ansoft هم می توانید استفاده کنید . بدست آوردن این نرم افزارها در اینترنت راحت تر است.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اثركاهش هزينه دراثر حذف كليد گريز از مركز ؟؟؟؟؟

کلید گریز از مرکز یه نوع کلید تابع دوره
یعنی تنظیم میکنیم روی دور ایکس و وقتی سیستم به اون دور رسید یه سری سوئیچ باز یا بسته میشن
مثل کلید های گریز از مرکز موتور های تکفاز دو خازنی
یا در سیستم های قدیمی تر و در صنایع بزرگتر استفاده از این کلید در راه اندازی ستاره مثلث
-------
با توجه به اینکه این کلید بصورت مستقیم با محور گردنده و بصورت فیزیکی در ارتباطه بنا براین بار مضاعفی روی محور گردنده اعمال میکنه
نکته دوم هم خطا و تلرانسی هست که این کلیدها دارند
که در مجموع باعث کاهشی هر چند اندک روی راندمان خواهد شد

shakhta

عضو جدید
سوال در مورد ترانسفورماتور

سوال در مورد ترانسفورماتور

چه روش هایی وجود دارد تا شار نشی را در ترانسفورماتور به حداقل برسانیم و آن را ایده آل کنیم؟

ممنون میشوم اگر جواب بدید.

hosseinassar

مدیر ارشد
وجود فاصله هموایی بین دو سیم پیچ یکی از این علت هاست
هر جقدر سعی کنیم این فاصله کمتر بشه شار نشتی کمتری داریم
انتخاب هسته مرغوب، سیم پیچی مرتب و....

shakhta

عضو جدید
وجود فاصله هموایی بین دو سیم پیچ یکی از این علت هاست
هر جقدر سعی کنیم این فاصله کمتر بشه شار نشتی کمتری داریم
انتخاب هسته مرغوب، سیم پیچی مرتب و....

ممنون دوست من
امکانش هست که یه مقاله در حد 1 یا 2 صفحه ای در این مورد برام بذاری ؟
من رشتم سیالات ولی استاد درس مبانی برق 2 ازمون خواسته D:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
اگه منظورتون تعریف کلید گریز از مرکزه ، که تو پست بالایی دوستمون کاملا توضیح دادن
ولی اگه منظورتون راجع به حذفش باشه مسئله فرق میکنه
مورد کاربردش تو موتور القایی تکفازه منظورتون؟
اگه سوالتون رو واضحتر بیان کنید جواب بهتری رو میگیرید

ممدو67

عضو جدید
مقاله در مورد چرخ طیار

مقاله در مورد چرخ طیار

سلام دوستان من تازه واردم یه مقاله میخام در مورد چرخ طیار کسی میتونه کمک کنه ممنون

nilooashoo

عضو جدید
سوال درباره ماشین

سوال درباره ماشین

salam ye soal dar mashinhaye dc bishtarin talafat dar kodaam yek az bakhsh haye electerici ya meghnatisi ya mekaniki etefgah mioftad ????? cheraaaaaa??????????????

rasoul.e

عضو جدید
salam ye soal dar mashinhaye dc bishtarin talafat dar kodaam yek az bakhsh haye electerici ya meghnatisi ya mekaniki etefgah mioftad ????? cheraaaaaa??????????????

سلام . دوست عزیز در مورد تلفات الکتریکی و مکانیکی و مغناطیسی در کتاب ماشین های الکتریکی چاپمن صفحه 491 به طور اجمالی توضیحاتی داده شده ، در ضمن تلفات مغناطیسی شامل تلفات فوکو و هیسترزیس میشه که تلفات هیسترزیس به سطح حلقه هیسترزیس(نمودار هیسترزیس) مربوط به هسته به کار رفته در ماشین بستگی داره . هر اندازه این سطح کمتر باشه تلفات هیسترزیس هم کم میشه برعکس

m-tlb

عضو جدید
کمک کمک ......... سوالی درباره ی زاویه ی وقوع خطا

کمک کمک ......... سوالی درباره ی زاویه ی وقوع خطا

سلام

دوستان من مفهوم زاویه وقوع خطا را به درستی نمی دونم لطفا اگر کسی این مطلب رو بلده برای من توضیح بده یل منابعی رو معرفی کنه که از روی اون بتونم مفهوم زاویه وقوع خطا رو متوجه بشم .

با سپاس

h121

عضو جدید
زاویه وقوع خطا

زاویه وقوع خطا

سلام

دوستان من مفهوم زاویه وقوع خطا را به درستی نمی دونم لطفا اگر کسی این مطلب رو بلده برای من توضیح بده یل منابعی رو معرفی کنه که از روی اون بتونم مفهوم زاویه وقوع خطا رو متوجه بشم .

با سپاس

سلام مهندس عزیز
یک فایل PDF از فاصله یابی و زاویه وقوع خطا فرستادم
شاید تا حدودی موثر باشه

http://pooya.um.ac.ir/ResearchDocuments/papers/1013023.pdf

Behzad nejati

عضو جدید
سلام به طور کلی تلفات تو یه ماشین جریان مستقیم(​
DC) به سه دسته تقسیم میشه
1- تلفات مکانیکی: این تلفات به علت اصطکاک محور ماشین در یاتاقان ها و اصطکاک جاروبک ها با کلکتور و اگر خیلی ریز بین باشیم مقاومت هوا به وجود می اید. این تلفات همه تابع دور محور ماشین می باشند.
2- تلفات هسته: این تلفات ناشی از تلفات هیسترزیس و تلفات فوکو میباشد. این تلفات نیز تابع دور محور و مقدار ولتاژ القایی می باشد.
3- تلفات مسی یا ژولی:در اثر عبور جریان از سیم پیچ ها می باشد(سیم پیچ تحریک -سیم پیچ جبرانگر-سیم پیچ های قطب کمکی)
با توجه به توضیحات بالا میبینیم که مقدار تلفات تو قسمت های مختلف یه ماشین به نوع ماشین بستگی دارد.

pooooooya

کاربر فعال
طراحی بالابر

طراحی بالابر

سلام به بچه های برق رشته اصلی من مکانیک هست و چیز زیادی ازبرق نمیدونم حالا یه موضوعی پیش اومده که باید یه بالابر برقی طراحی کنم برای اجزای مکانیکی مشکلی ندارم اما قسمت های برقی اون مثل الکتروموتور ها یا مثلا چه طور باید الکتروموتور رو نصب کنم که یک مقدار مشخصی دوران کنه ویه تعداد سوال دیگه مشکل دارم حالا می خواستم بدونم کتابی یا منبعی هست که بدردم بخوره و بتونه کمک کنه در ضمن میخوام نقشه الکترونیکی اون رو هم رسم کنم اگه یه نرم افزار که یاد گیری اون اسونه برای رسم نقشه مدارات هم معرفی کنید ممنون میشم

Prince-Michkin

عضو جدید
دقیقا میتونید بگید منظورتون از طریقه نصب چیه ؟
بهتره به کاتالوگ الکتروموتوری که میخواهید نصب کنید مراجعه کنید.
در مورد دانستن در مورد الکتروموتور ها هم میتونید از کتاب اصول ماشینهای الکتریکی نوشته استفن جی چاپمن استفاده کنید که به نظر من رو دست نداره.
برای رسم نقشه برقی هم میتونید از نرم افزارهایی از قبیل ePlan یا AutoCAD استفاده کنید که با توجه به رشته شما AutoCAD رو توصیه میکنم.

pooooooya

کاربر فعال
سلام دوست عزیز ممنون از کمکت من یه مقدار کم توضیح دادم ببخشید ولی حالا کل قضیه میگم من یه مسابقه شرکت کردم که از ما خواستند یه بالابر با مشخصات زیر طراحی کنیم

1 – بالابر باید طوری طراحی شود تا بتوتند جسمی را تا ارتفاع یک متر از کف کارگاه در امتداد قائم بالا ببرد
2 – حد اکثر وزن جسم برای بالابر 30 کیلو گرم میباشد
3 – سطح مقطع جسم تا ابعاد 30*40 باشد
4 – مدت زمان طی کورس از یک تا 2 دقیقه باشد
5 – مدار قدرت با سیستم متناوب AC طراحی شود
6 – طراحی مدار فرمان ازاد است
7- مدار فرمان دارای حفاظت اضافه بار باشد
8 – جنس اسکلت سازه ازاد است
9 – بالابر مجهز به سیستم حفاظتی در مقابل سقوط ازاد باشد

حالا من واسه قسمت های الکترونیکیش موندم چیکار کنم مثلا چه طور یه الکتروموتور رو طراحی کنم که به یک مقدار معین دوران کنه جسم که به ارتفاع مورد نظر که رسید خود کار خاموش بشه و با فشار یه سوییچ برای پایین اومدن دوباره همون مقدار رو برعکس دوران کنه ممنون میشم اون قسمتهایی رو که با رنگ قرمز نوشتم یه کم توضیح بدید

Prince-Michkin

عضو جدید
خوب این مداری که شما احتیاج دارید یه چپ گرد راستگرد ساده هستش
برای بدست آوردن نقشه مدار فرمان و قدرت اون به تاپیک زیر مراجعه کنید.
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/196443-نقشه-های-مدار-فرمان-(کارگاه-برق)
شما به اضافه کردن 2 عدد لیمیت سوئیچ به مدار فرمان و تعبیه لیمیت سوئیچ ها بر روی استراکچر بالابر مورد نظر میتوانید میزان جابجایی بالابر رو تنظیم کنید.
در ضمن مداراتی از این دست تماما الکتریکی هستند و ارتباطی به الکترونیک ندارند.
باز هم موردی بود در خدمتم.
با تشکر

آخرین ویرایش:

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
آرشیو شماره (1) سوالات مطرح شده در تالار "سوالات و مشكلات قدرت"

این تاپیک شامل 100 موضوع ادغام شده از سوالات مطروحه در تالار "سوالات و مشكلات قدرت" می باشد. تاپیک هایی که در این موضوع ادغام شده اند غالبا تاپیک هایی هستند که یا به جواب مشخصی نرسیدند و یا به دلیل شرایط مختلف پتانسیل باقی ماندن به عنوان تاپیک را نداشتند. به هر حال اگر دوستان قبل از مطرح کردند سوالات خود این تاپیک ها را مطالعه کنند خالی از لطف نخواهد بود.

با تشکر

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا