اايران مقام دوم شيوع مصرف مواد مخدر در جهان

babak 123

عضو جدید
کاربر ممتاز
آفتاب: براساس جدیدترین اعلام دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران، کشور ما دارای دومین مقام در شیوع مصرف مواد مخدر است. افغانستان در مقام نخست و پاکستان نیز در مقام سوم قرار دارد.

به گفته نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران (UNODC) رقم میزان شیوع مصرف در ایران 2 / 26 و نشان‌دهنده تعداد مصرف‌کنندگان مواد مخدر در مقایسه با جمعیت است.

"آنتونیو دلئو"، در نشست خبری به منظور معرفی گزراش تجارت جهانی مواد افیونی افغانستان، نقش توافقات بین‌المللی و ارائه آمار و اطلاعات دقیق از سوی کشورها به دفتر متبوع خود را راه موثری در راستای پیشگیری از گسترش مصرف مواد مخدر دانست.

پیشگیری از ایدز

دلئو در بخشی از این نشست مطبوعاتی در پاسخ به سئوالی در مورد همکاری‌های UNODC با ایران در زمینه برنامه‌های پیشگیری از گسترش ایدز گفت: «UNODC از ده سال گذشته همکاری خوبی در راستای پیشگیری از ایدز شروع کرده‌است.»

به گفته وی؛ در ایران 70 درصد موارد مشخص شده مبتلایان به ایدز معتادان تزریقی هستند.

نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران افزود: از سال 2001 و 2002 بین UNODC و سازمان زندان‌ها یک پروژه آزمایشی با هدف کنترل و کاهش نرخ شیوع ایدز در زندان‌ها شروع شد، در پی این اقدام یکسری برنامه‌های دیگر نیز در قالب کلینیک‌های مثلثی در این زمینه آغاز شد که درمان و نگهداری معتادان با متادون، حرفه آموزی در زندان و اقدامات روانی و اجتماعی و برنامه‌های کاهش آسیب از جمله آنهاست.»

به گفت؛ه وی دانشگاه کیوتو ژاپن نیز این پروژه را بسیار مثبت ارزیابی کرده و این اقدامات در زندان‌های کشور گسترش یافت.

نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران گفت: با اجرای

در ايران 70 درصد موارد مشخص شده مبتلايان به ايدز معتادان تزريقی هستند.

این برنامه‌ها شیوع ایدز کنترل شده و میزان شیوع از 3 / 6 در سال 2004 به 1 / 4 در سال 2010 رسید.

نماینده UNODC در ایران یادآوری کرد: در این زمینه از برنامه‌های ملی درمان و بازپروری معتادان به مواد مخدر حمایت می‌کنیم.

فعالیت نهادهای غیردولتی

همچنین دلئو در مورد فعالیت بیش از 100 نهاد غیر دولتی (NGO) در حوزه ترک اعتیاد گفت: شیوه عمل UNODC حمایت از NGOها و ظرفیت‌سازی در این زمینه است.

نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران در این نشست مطبوعاتی گزارشی را از جدیدترین پژوهش UNODC که 6 مرداد توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل رونمایی شده ارائه داد.

براساس این پژوهش افغانستان همچنان بزرگ‌ترین منبع تجارت غیر قانونی تریاک و هروئین و درآمد آن از این تجارت در سال 2009 به حدود 68 میلیارد دلار رسیده‌است؛ این رقم از تولید ناخالص داخلی بسیاری از کشورها بیشتر است.

مصرف مواد افیونی در افغانستان و کشورهای همسایه طی دهه گذشته افزایش چشمگیری داشته‌است.

از 123هزار هکتار زمین تحت کشت تریاک حدود 35 هزار هکتار تنها برای مصرف منطقه زیر کشت تریاک رفته اما اکنون تریاک افغانستان به بازارهای مصرف در آسیای شرقی رسیده‌است.

از سوی دیگر گرایش مهم دیگر افزایش تولید و جریان تجارت هروئین است.

یکی از اصلی‌ترین پیش‌سازهای تولید هروئین ماده شیمیایی به نام استیک انیدریک است که به افغانستان قاچاق می‌شود.

آمارهای UNODC نشان می‌دهد که در سال 2009 حدود 38 تن از این ماده شیمیایی به جنوب افغانستان که عمده محل‌های تولید هروئین در آن قرار دارند، وارد شده‌است.

بر اساس گزارش UNODC در همین سال حدود 300 تا500 آزمایشگاه حدود 380 تن هروئین تولید کرده‌اند.

بر اساس برآورد این گزارش در سال 2009 حدود 150 تن از هروئین افغانستان به اروپا و 120 تن به آسیا و 45 تن به افریقا رسیده است. گروه‌های جنایت سازمان یافته بین‌المللی اکثر درآمد 68 میلیارد دلاری این تجارت را از آن خود کرده‌اند.

دلئو تاکید کرد: «قاچاقچیان مواد مخدر از وضعیت ناامن استان‌های هلمند، قندهار و‌ نیمروز در جنوب افغانستان سوء استفاده می‌کنند.»

http://aftabnews.ir/vdcc4sqse2bq1e8.ala2.html

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای خدا لعنت کنه اینا رو که از فروشش پول به جیب می زنن... همه رو بدبخت کردن... مملکتی که بیشتر جووناش حتی آدمای تحصیلکرده ش معتادن کجا روی پیشرفت و توسعه رو می بینه؟؟؟!!!

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
من تازه فهمیدم پسر داییم که با من همزمان بزرگ شده و کل بچه گیمو باهاش خاطره دارم و خیلی هم دوستش دارم شیشه میکشه
وقتی فهمیدم دنیا به رو تیره وتار شد

بابای بیچاره اش افسردگی شدید گرفته و زنش میخواد طلاق بگیره!!

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
من تازه فهمیدم پسر داییم که با من همزمان بزرگ شده و کل بچه گیمو باهاش خاطره دارم و خیلی هم دوستش دارم شیشه میکشه

واقعا حیف عمر و جوونیش!!!

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه بجای اینهمه برنامه های بی محتوا و مسخره و بجای ترس از گفتن واقعیت ، مردم رو آگاه کنن شاید اقلا آدمای کمتری فریب بخورن... بیشتر این ابلیسها با ادعای رفاقت جلو میان و طرف رو بیچاره می کنن...

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه بجای اینهمه برنامه های بی محتوا و مسخره و بجای ترس از گفتن واقعیت ، مردم رو آگاه کنن شاید اقلا آدمای کمتری فریب بخورن... بیشتر این ابلیسها با ادعای رفاقت جلو میان و طرف رو بیچاره می کنن...

یک تجربه شخصی بهت بگم باور میکنی؟

من تا 10 سانتی مصرف شیشه رفتم!

دوستام گفتن بابا این مواد نیست این رو خلبانهای فرانسوی برای این که ضریب کارکرد مغزشون بره بالا استفاده میکنن و ............
نمیدونم چرا میخواستم بکشم! اما یک لحظه بیخیالشدم

کی؟؟؟ سال 82 83
اون موقع کسی نمیفهمید شیشه چیه!!!

فکر میکنی دولت نمیدونه؟؟ فکر میکنی نمیتونه جلوشو بگیره؟؟؟

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدارو شکر کن... بدتر ازین بلا نیست که سر آدم بیاد!!
.
هه... جالبتر آدمیه که بخاطر ناراحتی قلبیش یکی از دوستاش که اتفاقا دکتر هم هست تجویز کرده تریاک بکشه!!!...اینم الان شده یه معتاد تمام عیار... آخه بلانسبت آدم اینقدر نفهم؟؟؟
.
چی بگم.. همه می گن دست اینا به خیلی جاها بنده... خدا عالمه

babak 123

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو همین تهران من جاهایی را دیدم که شب ها در ملا عام خرید و فروش مواد مخدر می کنند نه خبری از پلیس است نه از ماموران شهرداری

babak 123

عضو جدید
کاربر ممتاز
الان مصرف مواد روان گردان در خوابگاههای دانشجویی بسیار شایع شده است
مثلا در میان دانشجویان پزشکی مصرف ریتالین که به عنوان یک ماده مخدر روان گردان شناخته می شود رواج دارد
دانشجویان برای اینکه شب های امتحان بیدار باشند و به نوعی زودتر مطالب را یاد بگیرند از این نوع مواد استفاده می کنند
تا این جا که در اطراف تهران تعداد فراوانی آشپزخانه صنعتی که تولید مواد مخدر صنعتی مثل روان گردان ها تولید می کنند یافت شده است و خدا می داند که چه تعداد یافت نشده است .........

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
محکوم کنندگان گرامی !!!!!

باید اینو هم بگید که ایران بیشترین کشف رو تو مواد مخدر جهان داشته در حالیکه کمک چندانی از سازمان ملل نمیشه.

در ضمن کدوم کشور هست مثل ایران که هم سر پل ترانزیت مواد مخدر باشه و هم کلی مرض با افغانستان و پاکستان داشته باشه.

اونهایی که ایران رو میخوان مقایسه کنن یه کشور گیر بیارن که مثل ایران و موقعیت ایران رو داشته باشه.

در ضمن قرصهای روان گردان به نظرتون کار حکومته ؟؟؟یا کشورهایی که میخوان جوون ایرانی رو به خاک ذلت بکشن؟؟؟

برای حکومت اعتیاد جوون میدونید چقدر هزینه داره؟؟؟هزینه هایی مثل کاهش امنیت به واسطه اعتیاد.بیکاری.هزینه های پزشکی درمان اعتیاد.هزینه های تربیت نا صحیح فرزندان معتاد.هزینه طلاق در اجتماع.هزینه دود شدن سرمایه های ملی.هزینه مرگ و میر ناشی از اعتیاد.هزینه امراض متصل به اعتیاد مانند امراض قلبی و ایدز و ...

تورو جون مادراتون همینجوری محکوم نکنید.اخه کدوم حکومتی با این همه هزینه ها دوست داره جوون خودشو که باعث پیشرفت مملکت باید باشه و البته پیشرفت خود حکومت معتاد کنه؟؟؟؟

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما چه کیفی می کنی با این کلمه "محکوم کننده"
بلا استثنا تو هر تاپیکی می رین همینو می گین...:biggrin::biggrin:
اینکه ایران تو منجلاب اعتیاد داره دست و پا می زنه بنظر شما افتخار داره ؟؟؟ می خواین یه کاپ قهرمانی هم به خودمون بدیم؟؟؟
ترانزیت مواد از افغانستان؟؟؟؟ برادر من اون تریاک و مشتقاتشه که از افغانستان میاد... تو تولید مخدر صنعتی ایران واسه خودش یه پا قهرمانه!! تو کشورای شرق آسیا کراک تولید ایران بهترین جنس محسوب می شه!!! این اسفناک نیست؟؟؟
تجارت مواد مخدر معمولا سرش به جاهایی وصله که نشه ریشه شو خشکوند... قبل انقلاب مگه نمی گفتن اینها خودشون جوونا رو معتاد کردن؟؟؟ خوبه والا...
درضمن کسی نمی گه حکومت، اما مسلما سر این تجارت به جایی وصل می شه که می تونه خودشو با این وسعت سرپا نگه داره... و نگفتن و به قول شما محکوم نکردن هم راه به جایی نمی بره....

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
شیوع مواد مخدر در ایران وحشتناکه و علت عمده اش هم کوتاهی و بی لیاقتیه سازمانهای مثلا مبارزه با مواد مخدر هستش .

اگر به همین کشورهای حاشیه خلیج فارس یا مالزی برید خواهید دید که تقریبا مشکل اعتیاد رو ندارند چون بسیار قاطعانه با این قضیه مبارزه میکنند و ابدا در مقابل قاچاقچی ها اغماض ندارند . بطوریکه در اونجا حتی برخی قرصهای مسکن که فروشش در ایران ازاده و در هر داروخانه ای عرضه میشه رو به عنوان ماده مخدر فرض میکنند .

اما اینجا چی ؟؟ افراد رو با مواد مخدر دستگیر میکنند پس فردا باز ازاد و در جامعه داره صاف میگرده !! چند نمونه شو خودم شاهد بودم .

نمیدونم اخر و عاقبت این مملکت با این چیزا چی میشه .

چند وقت قبل در یکی از روزنامه ها مقاله ای چاپ شده بود که نویسنده با ذکر امار و عدد و رقم نشون داده بود که در حال حاضر در ایران اگر کسی مواد مخدر مصرف کنه هزینه و خرج این کار ارزونتر از رفتن به استخر و کلوپ های ورزشی هستش !! :surprised:

alborz_2000

اخراجی موقت
چند وقت قبل در یکی از روزنامه ها مقاله ای چاپ شده بود که نویسنده با ذکر امار و عدد و رقم نشون داده بود که در حال حاضر در ایران اگر کسی مواد مخدر مصرف کنه هزینه و خرج این کار ارزونتر از رفتن به استخر و کلوپ های ورزشی هستش !! :surprised:[/QUOTE]

جدی میگی؟ مثل هزینه کیش، اصفهان شیراز رفتنه که گرونتر از دبی، ترکیه، تایلند تموم میشه

Sarp

مدیر بازنشسته
طرف رو با 15 کیلو ماده مخدر گرفته بودند
با سابقه های قبلی
شایعه شد که اعدام خواهد شد
دیروز سر کوچه شون دیدم که با یه مرد دیگه مشغول صحبت بود

و در مقابل شوهر خواهرش رو که خرده فروش بود اعدام کردند

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینجا توی استان ایلام،یه روستایی هست به اسم هفت چشمه!!
خیلی مهندس و داشنجو و کلا ادمای موفق زیادی داره!!
ولی یه مشکلی که داره اینه که پیدا کردن مواد توی این روستا،از پیدا کردن پفک اشی مشی جلو کارخونه ی پفک اشی مشی اسون تره!! شما رسما،ادمایی رو کنار خیابون می بینی که وقتی جلوشون ترمز میزنی،میگن شیشیه؟ کراک؟! و سایر مخلفات!!!!
نکته ی تاسف بار اینه که این ادم ها همیشه هستن و پلیس هم کاریشون نداره!!!
یکیشون رو توی درگیری توی تهران گرفتن که 50 کیلو داشت میارود!!! الان ازاده هیچ کاریشم نکردن!! و دره به شغل شریف خرده فروشی ادامه میده چون فعلا پول نداره که مثل قبل جنس بیاره و بفروشه به خرده فروش!!!

همونجوری که دیگران هم گفتن،مشخصه که قضیه از کجا اب میخوره و درضمن، همه میدونیم که جواب اون دوستی که گفت سودش چیه؟
خوب معلومه!! ملت همه معتادن یا درگیر شو شول فریدن یا اینکه ایا طول مانتوشون اونقدی هست که از جلو ارشاد رد بشن یا نه و میگیرتشون؟! به هر حال،چون اونا از پیشرفت مملکت نون نمی خورن،براشون مهم نیست که جوون مملکت معتاده یا با یه دکترا داره از کشور خارج میشه!! اونا فقط میخوان خفه باشه اون جوون که راحت بتونن نفت رو بفروشن و خرج عیش و نوششون بکنن!!

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
طرف رو با 15 کیلو ماده مخدر گرفته بودند
با سابقه های قبلی
شایعه شد که اعدام خواهد شد
دیروز سر کوچه شون دیدم که با یه مرد دیگه مشغول صحبت بود

و در مقابل شوهر خواهرش رو که خرده فروش بود اعدام کردند

مدتی قبل در شهر ما دو نفر رو با مقدار زیادی مواد مخدر دستگیر کردند . بعد از مدتی دیدیم یکیشون ازاده و داره میگرده و اون یکی به بیست سال زندان محکوم شد !

از اونیکه ازاد شده بود پرسیدند با داشتن اینهمه مواد چطور ازاد شدی ؟؟ طرف گفته بود : خب مملکت ما پر از امدادهای غیبیه !! :razz: پرسیده بودند : اون رفیقت پس چرا ازاد نشد ؟؟ گفته بود : چون امداد غیبی شامل اون نشد !! :eek:

بالا