درخوست های مرتبط با: راهنمایی و نظرخواهی

reza&tahere

عضو جدید
تمرین درک سلسله مراتب و فرایند

تمرین درک سلسله مراتب و فرایند

سلسله مراتب فضا ها در معماری از اهمیت بسیار و گاه حیاتی برخوردار است-هم چنین پروسه و یا فرایند ساختن در امر دیزاین در شکل گیری مفاهیم در ذهن،از مرحله ای ب مرحله دیگر به ترتیب دهی ذهنی هنگام دیزاین یا سامان دهی فضا یی کمک میکند.
تبدیل 100 مربع 4 در 4 یانتی ب احجام خردی ک در نهایت در سه مرحله احجام بزرگتری را تشکیل میدهند،تمرین شماست.

اینایی ک گفتم پروژه ماست-ترو خدا کمکم کنید-زود تر ---ترو خدا راهنمایی کنیدجان عزیزانتون-دارم پر پر میشم-کمممممممممممممممممک:gol::gol::gol::heart::heart::heart::cry::cry::cry:

203_fariba

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوال-نحوه ترسیم نمودار الگی و گیونی

سوال-نحوه ترسیم نمودار الگی و گیونی

سلام
بچه ها اگه کسی نحوه ی رسم نمودار الگی یا گیونی رو بلده
لطف کنه بهم یاد بده مرسیییییییییی

raha

مدیر بازنشسته
سلام
بچه ها اگه کسی نحوه ی رسم نمودار الگی یا گیونی رو بلده
لطف کنه بهم یاد بده مرسیییییییییی

فرض رو بر این میذارم که با توضیحات و تعاریف نمودارها آشنایی دارید... توضیحات اضافی نمیدم!
اگرم ندارید، آقای کسمایی تو کتابشون کاملا توضیح دادن!
واسه ترسیم نمودار الگی یا آسایش انسانی برای یک منطقه خاص، شما باید اطلاعات آب و هوایی اون منطقه رو داشته باشید!
از بین اطلاعات سینوپتیک یا کلیماتولوژی که سازمان هواشناسی در اختیارتون میذاره به این چند مورد نیاز دارید واسه ترسیم نمودار الگی
max temp.
min temp.
relative humidity at 03 utc
relative humadity at 15 utc
حالا باید میانگین هر ماه از سال رو در بازه زمانی خاصی که مد نظر دارین (مثلا از سال 2005 تا 2009 ) رو واسه هر کدام از موارد بالا جداگانه محاسبه کنید
برای هر ماه 4 داده در اختیارتون قرار میگیره ... که باید به صورت x و y در کنار هم قرار داده بشن به این شکل؛ (max temp , max hmt) و (min temp , min hmt)

به این ترتیب برای هر ماه دو نقطه در نمودار مشخص میشه که این 2 نقطه ها رو تک تک واسه هر ماه به هم وصل میکنید ... برای نمونه این نموداری هست که من ترسیم کردم!

بعد از ترسیم هم باید نمودار رو تحلیل کنید که کدوم ماههای سال و در کدوم روزها اون منطقه از شرایط مطلوب آسایشی برخورداره و در چه ماههایی نیاز به گرمایش یا سرمایش هست!

گیونی هم ترسیمش به همین شکله فقط نمودارشون متفاوته؛ که تو الگی فقط 2 تا محور دما (عمودی) و رطوبت نسبی(افقی) داریم اما واسه نمودار گیونی این نقاط رو باید روی خطوط دما(عمودی) و رطوبت نسبی(خطوط منحنی) [امیدوارم درست گفته باشم!] سوار کنید و...
تحلیلش ولی کاملا متفاوته ... !!

آخرین ویرایش:

سپتا معمار

عضو جدید
چگونه به ایده برسم؟؟؟؟؟؟

چگونه به ایده برسم؟؟؟؟؟؟

موضوع طرح1 این ترممون طراحی مجتمع هنری فرهنگی تجاریه.....به نظرتون واسه ی اینکه به یه ایده ی خوب برسم باید چیکار کنم؟یا اینکه چگونه باید کار کنم که به یه ایده های جذاب برسم؟؟؟؟؟؟؟

t#h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دروس دوره کارشناسی معماری

دروس دوره کارشناسی معماری

:)می خواستم لیست دروس کارشناسی معماری رو بدونم,اگه لطف کنید به من بگید ممنون میشم.

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
موضوع طرح1 این ترممون طراحی مجتمع هنری فرهنگی تجاریه.....به نظرتون واسه ی اینکه به یه ایده ی خوب برسم باید چیکار کنم؟یا اینکه چگونه باید کار کنم که به یه ایده های جذاب برسم؟؟؟؟؟؟؟
به نطرم مهمترین کارت اول تحلیل سایت تحلیل بافت و همجواریهات و....مطالعات مربوط به موضوعته اگر این کارا رو کامل انجام بدی حتما به ایده مناسب میرسی

بانوی مهر

عضو جدید
دو سوال بسی مهم؟

دو سوال بسی مهم؟

1-چه تفاوتی بین کسی که از رشته ریاضی میره معماری با کسی که از فنی میره معماری وجود داره؟؟؟
2-مهندسی معماری بهتره یا مهندسی آی تی؟؟

gef

عضو جدید
سوال: اطلاعاتی درباره زمانبندي پروژه یا CPM؟؟

سوال: اطلاعاتی درباره زمانبندي پروژه یا CPM؟؟

كسي اطلاعاتي در مورد زمانبندي پروژه و CPM داره؟؟
دوستان اگر پاور پوينتي از CPM اگه در اختيار بزارين ممنون ميشم:( :w10:

• Like
واکنش ها: elma

elma

عضو جدید
كسي اطلاعاتي در مورد زمانبندي پروژه و CPM داره؟؟
دوستان اگر پاور پوينتي از CPM اگه در اختيار بزارين ممنون ميشم:( :w10:
سلام
چقد خوب كه اين تاپيكو زدين منم خيلي به اطلاعات بيشتر در اين زمينه احتياج دارم
البته من يه سري پاور پوينت و مطلب تحت ورد دارم در اين زمينه ها ولي بم نخنديا بلد نيستم چه جوري آپلود كنم بذارم اينجا !

AVINA

عضو جدید
من از ریاضی رفتم
فک کنم اونایی که از فنی میان معماری با ذهنیت کاملتری میان

بستگی داره به خودت..ببین دلت چی میگه

homeira asgari

عضو جدید
رمپ

رمپ

سلام بچه ها حدودا یه ماه که یه رمپ می خوام طراحی کنم ولی هر چی فکر می کنم ذهنم یاری نمیکنه ویژگی هاش 1-شیب 4درصد 2-حدود 11متر3-انحنا به هیچ وجه نداشته باشه 4-این رمپ از پارکینگ که پایین تر از ورودیه وجود داشته باشه 5- تقارن درش دیده نشه 6-لازم به ذکر که این رمپ همراه 7تا پله که از پارکینگ به ورودی باید پله وجود داشته باشه8-البته جدید و نو

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام بچه ها حدودا یه ماه که یه رمپ می خوام طراحی کنم ولی هر چی فکر می کنم ذهنم یاری نمیکنه ویژگی هاش 1-شیب 4درصد 2-حدود 11متر3-انحنا به هیچ وجه نداشته باشه 4-این رمپ از پارکینگ که پایین تر از ورودیه وجود داشته باشه 5- تقارن درش دیده نشه 6-لازم به ذکر که این رمپ همراه 7تا پله که از پارکینگ به ورودی باید پله وجود داشته باشه8-البته جدید و نو
اینا رو دیدی
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/15926-%D9%BE%D9%84%D9%87-%D9%88-%D8%B1%D9%85%D9%BE-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%B6%D8%A7-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C
پله و رمپ

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/255498-پله-و-رمپ

E110

عضو جدید
دانشجویان معماری کمک بدند... مکانیکم میخوام برم معماری... بدجور گیر کردم :(

دانشجویان معماری کمک بدند... مکانیکم میخوام برم معماری... بدجور گیر کردم :(

سلام

مکانیک دانشگاه کاشانم... دولتی
الآن ترم 5 هستم. (یه ترم حذف کردم. یه مشکلی برام پیش اومده بود)
این 4 ترم رو که گذروندم تقریبا 50 - 60 واحد پاس کردم... کلا اوایل دانشگاه با یه قضیه ای روبرو شدم که اصلا فرصت درس خوندن نداشتم :( (البته بگم قضیه از بدو دانشگاه شروع نشد... قبلش بود. یعنی شاید اگه نبود دانشگاه کاشان نبودم)
البته بگم آدم درسخونی هم نیستم! یعنی نمیتونم تو دوران دانشجویی فقط به فکر درس باشم. یه کارایی کنار درسم دارم انجام میدم. اصلا آدمی نیستم که مثل باقی همکلاسیام فقط به درس فکر کنم. آدم تنوع طلبی هستم
تو دبیرستان هم درس نمیخوندم! (اصلا تو چرا اومدی دانشگاه!! :D) خیلی میخوندم صبح زود از 7 تا 7.5 همراه صبحانه 4 تا کلمه میخوندم! همیشه شب امتحانی میخوندم... همین باعث شد که دروس پایه رو مفهومی یاد نگیرم. سال اول رتبم شد 8000 یه سال دیگه خوندم...
میخوام بگم من مقطعی درس خوندم. یه دوره یک ساله رو خوندم تا به این دانشگاه رسیدم (حالا باز دانشگاه دیگه قبول نشدم بهتر بوده وگرنه واویلا :confused:)
حالا که وارد دانشگاه شدم. با کسانی روبرو هستم که درس خون بودند. یعنی دبیرستان واقعا میخوندن و...
من اصلا نمیتونم این طوری باشم... یه ترم ادای خرخونا رو درآوردم... ماه اول خوندم... میانترم هام همه خوب شد... یکیش ماکس شدم باقیش هم خوب بود. 70 - 80 درصد نمره رو گرفته بودم) به طوری که بهم می گفتن بچه خرخون
ولی بعد از گذشت یه ماه به قدری زده شدم که دیگه کلاسام رو هم نمیرفتم!... پایان ترم درسها رو به خاطر میانترمام که خوب داده بودم یه جوری پاس شدم......

مکانیک کاشانم قوی تر از رشته های دیگه دانشگاه هست. استاداش سخت گیرند... اینقدر زمان خودشون خوندن که همه تیک دارن! :D

هر ترم به خودم می گفتم که این ترم درست میشه و فلان... ولی همون آش و همون کاسه! تازه هر چی هم میری جلو درسها سنگین تر میشه :surprised:

از علاقه هام بگم...
من به آی تی به شدت علاقه دارم ولی چون ایرانم دنبال این رشته نرفتم. از 20 بهش 20 میدم

به معماری 18 - 19 میدم

به مکانیک... قبلا 17 میدادم
الآن 12 - 13

یعنی فکر نمیکردم مکانیک این قدر سنگین باشه. یه جورایی به خاطر بازار کار و سایر موارد به معماری ترجیح داده بودم وگرنه میخواستم برم معماری :(

اینم بگم که ذوق هنریم پایین نیست... یعنی قدیما نقاشی تابلو میکشیدم. خطاطی میکردم... کلا تو هنر زیاد بودم

ولی نمیدونم چی شد یکباره ازش فاصله گرفتم

خیلی خسته شدم. چند شبه درست خوابم نمیبره... همش تو فکرم

جای من بودید چه میکردید؟ چند روزیه تو فکر تغییر رشتم ولی تصمیم نهایی نشده

ممنون میشم از معماری و حال و هواش بگین که ببینم چجوریه (البته شناخت دارم ولی از زبان دانشجو یه چیز دیگس)

مرسی

iman but bi iman

عضو جدید
تو معماري حس مهمه يا هوش رياضي

تو معماري حس مهمه يا هوش رياضي

سلام به دوستاي عزيزم
مقدمه:من از سال دوم دبيرستان كه وارد رشته رياضي شدم فهميدم اينجا جاي من نيست من بايد يه هنرمند باشم.اما نميدونم چي شد كه يهو ديدم كنكور دادم و رتبه ام شده 25000.همه انتخاب هاي اولو معماري زدم.تو پرانتز(اگه پيام نور پرند ميزدم قبول ميشدم يا حتي آزاد دماوند اما اينكارو نكردم) چند ماهي رفتم سر كلاس رشته اي كه قبول شدم يعني حسابداري تا دوباره بفمم اينجا جاي من نيست و من بايد...
خلاصه الان تصميم گرفتم رشته ام رو هر جوري شده عوض كنم و بيام به اين باشكوه رشته عاليقدر يعني معماري اما تو دلم شك دارم چرا؟
بعد از مقدمه نرسيده به اصل مطلب:من از نظر حسي خيلي قوي هستم يعني يه نقاشي يا يه فيلم يا حتي با ديدن تيپ يه آدم فوري ميتونم بگم كجاي كار قشنگ نيست و چطوري ميتونه بهتر بشه اما نياد اون ساعتي كه بخوام مساله رياضي حل كنم اول كه كتاب و دفترو ميندازم اونور بعد به زور امتحان كتابو باز ميكنم سپس چند تا فحش به خودم ميدم كه چرا اين رشته رو انخاب كردم بعد به هر زوري شده مساله رو حل ميكنم و يه جواب به دست ميارم اما عاقبت به خاطر بي دقتي جوابم غلط در مياد.
و اما اصل مطلب:حالا موندم كه رشته معماري بيشتر با احساسات و حال و هواي قلبي آدم سر و كار داره يا اينكه براي اينكه توي رشته معماري موفق بشي بايد توانايي حل مساله رياضي خوبي داشته باشي
حالا كدومش درسته؟هان؟يعني من يه معمار خوب ميشم؟

raha

مدیر بازنشسته
از ریاضیات بیشتر هندسه ست که به کار ما مربوط میشه ..
مباحث ایستایی و مقاومت مصالح هم محاسباتی هستن ، اما اونا هم فهمیدن و درک کردن اصول و مبانیش و به کار گیریشون موقع طراحی خیلی مهمتر از محاسباش هست، واسه رشته ما !!
در کل زیاد نگران نباشید، با لگاریتم و انتگرال و دترمینان و... سروکار نخواهید داشت!

پ.ن: ولی من همیشه عاشق حل کردن مساله های سخت دیفرانسیل و گسسته بودم... یادش به خیر :w10:

آخرین ویرایش:

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اینا رو اصلا برای این نمیگم که زده شی از معماری اما باید واقعیت رو بگم
اگه واقعا علاقه داری و درسخونی بیا تو این رشته چون اینجور که گفتی زیاد اهل صبح تا شب بیدار موندن نیستی و من راحت میتونم بگم بهت که معماری جز اون رشته هاییه که (اگه واقعا خودت کاراتو انجام بدی نه این که بری از بیرون بخری)صبح تا شببببببب باید بیدار باشی تازه اخرش میری سره کلاس و چون یه بخش بزرگی از نمره سلیقه ایه پایین تریین نمره رو میگیری و بقل دستیت که تا حالا دست به سیاه سفید نزده میشه 20 هیچ اعتراضیم نمیتونی بکنی
نقاشی و خطاطی و....... اینام در عین حال که خوبه که بلدیشون اما نمیشه گفت کسی که اینا رو بلده پس معماری براش راحت تره الان تو دانشگاه ما که خیلییین کسایی که قبل این که معماری بیان در حد تیم ملی نقاشی اینا بلد بودن اما کارای معماریشون و خلاقیتشون که از همه چیز مهمتره افتضاحه
به هر حال نظر من اینه که معماری تو همه جای دنیا فقططططططط مال بچه درسخوناست و هر کسی نمیره معماری ولی تو ایران با این وضعیت بساز بفروشی و خردین پروژه از بیرون و اینا همههههههههههه میتونن برن معماری مهم اینه که خودت از معماری خوندن چی میخوای؟بساز بفروشی؟یا معماری به معنی واقعی؟

E110

عضو جدید
دوست من ممنونم از نظرت
من متن رو خوندم ولی احساس بدی پیدا نکردم!

منظورتو از " زیاد اهل صبح تا شب بیدار موندن نیستی" نفهمیدم! منظورتون شب تا صبحه یا صبح تا شب؟!
ببین... اصلا آدمی نیستم که برم پول بدم یکی مثلا یه پروزه برام انجام بده. 100% خودم پاش وایمیستم. یعنی تو عمرم یه بار نشده که کار عملی رو بدم به یکی دیگه برام انجام بده...
در مورد نمره هم آدم حسودی نیستم که بگم مثلا چرا فلانی شده 20 من شدم 10!... اصلا این چیزا برام مهم نیست. مهم برای من یادگیری هست که بدستش میارم. همین

شما زحمت بکش... معماری رو برام تعریف کن. خلاقیت دارم. اینطوری نیست که ذوق و خلاقیتی نداشته باشم.
من بیشتر احساس میکنم معماری یه رشته هنری هست تا مهندسی...

یه خاطره از کلاس استاتیک بگم... سر کلاس بودیم... استاده میخواست یه جسم سه بعدی رو ترسیم کنه روی تخته... مونده بود توش... گفت یکی بیاد بکشه... یکی از بچه ها رفت کلی وقت کشید تا یه چیز درهم برهم کشید. من پیش خودم داشتم از خنده روده بر میشدم که واقعا این مهندسیا چه قدر بی ذوقن!

iman but bi iman

عضو جدید
از ریاضیات بیشتر هندسه ست که به کار ما مربوط میشه ..
مباحث ایستایی و مقاومت مصالح هم محاسباتی هستن ، اما اونا هم فهمیدن و درک کردن اصول و مبانیش و به کار گیریشون موقع طراحی خیلی مهمتر از محاسباش هست، واسه رشته ما !!
در کل زیاد نگران نباشید، با لگاریتم و انتگرال و دترمینان و... سروکار نخواهید داشت!

پ.ن: ولی من همیشه عاشق حل کردن مساله های سخت دیفرانسیل و گسسته بودم... یادش به خیر :w10:
با تشكر از بانو رها به دست باد و به زير چتر و بارون
اما من منظورم حل مساله رياضي نبود اينو كه خودم ميدونم توي معماري نيست
منظورم اينه كه يه عقيده اي داره بدجوري اذيتم ميكنه و اون اينه كه آدمايي كه به حل مسايل رياضي علاقه دارند و توي اون كار استعداد دارند توي معماري موفق ترند.
و من كه تنها در ادراكات حسي و خلق احساسات استعداد دارم از اون دسته آدمهاي بالا كم تر موفق ميشم.
يعني واقعا اينطوريه؟
مرسي مرسي مرسي

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
حالا مهم نفس کار بیدار موندنه چه شب تا صبح چه صبح تا شب:smile:منظور بدی نداشتم اصلا امیدوارم ناراحت نشده باشی از حرفه خودت که گفتی زیاد اهل درس خوندن نیستی اینجوری فک کردم چون مسلما درس خوندنم شب زنده داری داره و معماریم درسای خوندنی و تپل زیاد داره مسلما و صرفا هنری نیست و 100% مهندسی هست البته این بحث قدیمی شده اما مهندس یعنی کسی که هندسه میداند و مسلما معماری جزو رشته هاییه که هندسه توش حرف اول رو میزنه
اگه تعریف معماری رو میخوای اینجا رو ببین اما همونجور که خودتم گفتی حرفای یه دانشجو و واقعیتی که تو دانشکده معماری ما هست 100000 بار با اینجور نوشته های قشنگ قشنگ فاصله داره
http://www.hamshahrionline.ir/news-74471.aspx
http://www.tebyan.net/Archive/SpecialOccasions/Religious/Year1385/2010/1/10/112555.html

بارسلون

اخراجی موقت
به نظر من اونایی موفق هستن که هر دوتاشو با هم داشته باشن...
حس معماری و هوش ریاضی مکمل هم هستن...

iman but bi iman

عضو جدید
به نظر من اونایی موفق هستن که هر دوتاشو با هم داشته باشن...
حس معماری و هوش ریاضی مکمل هم هستن...
بارسلون ممنون از پاسخ منطقي كه داديد.
بهتره سوالمو يه جور ديگه مطرح كنم يعني به نظر شما من كه حس قوي و هوش رياضي ضعيفي دارم ارزش داره كه رشته ام رو با انگيزه موفقيت در معماري رها كنم
ممنون ft بوس

بارسلون

اخراجی موقت
بارسلون ممنون از پاسخ منطقي كه داديد.
بهتره سوالمو يه جور ديگه مطرح كنم يعني به نظر شما من كه حس قوي و هوش رياضي ضعيفي دارم ارزش داره كه رشته ام رو با انگيزه موفقيت در معماري رها كنم
ممنون ft بوس
قوربونت عزیز...
منم ریاضیم همچین تعریفی نداره...:D
ولی چیزی که به من ثابت شده اینه که علاقه باعث موفقیت میشه...
اگه واقعا معماری رو دوسش داری دیگه شک به خودت راه نده...

fateme_003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من فکر میکنم اول باید خودتو خوب بشناسی و ببینی واقعا از خودت چی میخوای؟ دوباره مثل مکانیک نشه که اول 17 دادی و حالا که رفتی سراغش بهش 13 میدی. وقتی شدی دانشجوی معماری باید زندگیتو به پاش بریزی البته اگه واقعا علاقه داشته باشی صبح تا شب و شب تا صبح بیدار موندن ،واست باید یه چیز عادی شده باشه زیاد پیش میاد که شاید در طی چند روز شاید حداکثر دو سه ساعت بخوابی و بقیه روزها هم خیلی بهتر از این نیست البته نمیخوام بترسونمت چون اگه علاقه باشه اینا چیزی نیست.کتاب و درس خوندنم داره هر چند بیشترش عملیه ولی نمیشه از اینا فاکتور بگیری.یه استاد داشتم میگفت معمارا باید همه رشته ای رو بلد باشن از هنر و نقاشی و موسیقی گرفته تا روانشناسی و فلسفه و.... .و در ضمن یه خرده بیشتره از خرده کنجکاو!امیدوارم بهترین تصمیمو بگیری

yalda68

عضو جدید
سوال - روش ترسیم بیضی

سوال - روش ترسیم بیضی

دوستان میدونم خیلی تو تالار فعال نیستم ولی به کمک نیاز دارم.....
اگه بخوایم بیضی رو با پرگار و خط کش با دست بکشیم چجوریاست؟؟؟:(
کلا فراموش کردم از بس با کد کارامو کشیدم:surprised:

DDDIQ

مدیر ارشد
دوست عزیزم لطفا برای درخواست خودتون عنوانی با توجه به مضمون درخواست یا سوالتون انتخاب بفرمائید (عنوان ویرایش شد)
این صفحاتی رو که براتون عکس گرفتم از کتاب

هندازش
تالیف علیرضا رضوانی

کتاب جامع هندسه ترسیمی مسطحه و فضایی

که پیشنهاد میکنم برای هندسه تهیه بفرمائید کتاب خوبی هست
البته عذر میخوام اگر کیفیت ندارن عکسها وقت نشد اسکن کنم ولی مشخص هست
انوشه باشین

در صورت مشاهده نشدن تصاویر فایل ضمیمه را دانلود کنید

پیوست ها

• ترسیم بیضی.zip
    840 کیلوبایت · بازدیدها: 0

E110

عضو جدید
حالا مهم نفس کار بیدار موندنه چه شب تا صبح چه صبح تا شب:smile:منظور بدی نداشتم اصلا امیدوارم ناراحت نشده باشی از حرفه خودت که گفتی زیاد اهل درس خوندن نیستی اینجوری فک کردم چون مسلما درس خوندنم شب زنده داری داره و معماریم درسای خوندنی و تپل زیاد داره مسلما و صرفا هنری نیست و 100% مهندسی هست البته این بحث قدیمی شده اما مهندس یعنی کسی که هندسه میداند و مسلما معماری جزو رشته هاییه که هندسه توش حرف اول رو میزنه
اگه تعریف معماری رو میخوای اینجا رو ببین اما همونجور که خودتم گفتی حرفای یه دانشجو و واقعیتی که تو دانشکده معماری ما هست 100000 بار با اینجور نوشته های قشنگ قشنگ فاصله داره
http://www.hamshahrionline.ir/news-74471.aspx
http://www.tebyan.net/Archive/SpecialOccasions/Religious/Year1385/2010/1/10/112555.html

اول یه سوال... شما کدوم دانشگاهید؟
اینکه میگید مهندسیه یعنی چی؟ ببینید. من هر رشته ای که بخونم به احتمال زیاد تا فوق میخونم
من رفتم مکانیک. گرایش های ارشد رو دیدم. طراحی خیلی برام جالب اومد. تقریبا میشه گفت به سایر گرایش ها علاقه زیادی ندارم. طراحی رو هم چی میدیدم... اولین چیزی که به ذهنم می رسید طراحی خودرو بود. (یعنی همون هنر) ترم های اول و دوم و... وقتی استاتیک و مقاومت 1 رو پاس کردم دید خوبی نسبت به مکانیک داشتم. ولی الآن که مقاومت 2 دارم یکباره زده شدم... احساس میکنم حجم چیزی که تو این چند ساله باید بخونم خیلی بیشتر از اون چیزی هست که فکر میکردم. این همه اطلاعات...... :(
همش باید بشینی مسائل یک صفحه ای حل کنی... همش محاسبه و تحلیل. اصلا ذوق و خلاقیت تو این رشته جایی نداره... فقط دو درس جالب داره. یکی نقشه کشی 1 یکی هم نقشه کشی 2 که تازه اونم انتخابیه. طراحی کاربردی تو فوق به معنای طراحی نیست واقعا! تحلیل تنش ها، آثارشون... که همه فقط محاسبه میخواد...
سر کلاس ترمو 2 بودم... استاده چیزایی درس میداد که اصلا احساس نمیکردم که لازمش داشته باشم...
مکانیک هم همینطور که میدونید دو شاخه هست (جامدات / سیالات) ولی اصلا اینجوری نیست که بگی مثلا من که جامدات میخونم استادهای سیالات با من راه بیان. نه. همه بالاتفاق باور دارند که مکانیک مکانیکه... جمدات سیالات نداره. حالا شما باید درس سیالاتی ها رو هم بدونی... کامل وگرنه نمره نمیگیری...
درس های اصلی که هنوز دارم رو شما نگاه بکن:
دینامیک ماشین - سیالات 1 - سیالات 2 - ارتعاشات - طراحی 1 - طراحی 2 - انتقال حرارت - کنترل اتوماتیک.... حالا آزمایشگاه ها بماند
21 واحد انتخابی هم بماند. مثل: مقاومت 3 - طراحی مکانیزم ها - پلاستیسیته - کامپوزیت و... :-<

من قبل از اینکه داشنگاه قبول بشم دید خوبی نسبت به دانشگاه کاشان نداشتم. ولی وقتی اومدم دیدم نه واقعا سطحش پایین نیست. الآن من رفیقایی دارم که دارن آزاد مکانیک میخونن... همه مثل خان 8 ترم رو تموم میکنن و میرن. حالا شما ببین این طرف رتبش تو کنکور سراسری 50000 بوده!
من به خودم میگم اگه اینا بیان دانشگاه ما عمرا اگه بتونند تو 20 ترم تموم کنند!
مثلا شما نگاه کن... این همه درس خون داره دانشگاه... معدل نمرات درس طراحی 1 ترم های پیش از 12 بالاتر نبوده... حالا دیگه طراحی 2 و کنترل بماند....

من فکر میکنم اول باید خودتو خوب بشناسی و ببینی واقعا از خودت چی میخوای؟ دوباره مثل مکانیک نشه که اول 17 دادی و حالا که رفتی سراغش بهش 13 میدی. وقتی شدی دانشجوی معماری باید زندگیتو به پاش بریزی البته اگه واقعا علاقه داشته باشی صبح تا شب و شب تا صبح بیدار موندن ،واست باید یه چیز عادی شده باشه زیاد پیش میاد که شاید در طی چند روز شاید حداکثر دو سه ساعت بخوابی و بقیه روزها هم خیلی بهتر از این نیست البته نمیخوام بترسونمت چون اگه علاقه باشه اینا چیزی نیست.کتاب و درس خوندنم داره هر چند بیشترش عملیه ولی نمیشه از اینا فاکتور بگیری.یه استاد داشتم میگفت معمارا باید همه رشته ای رو بلد باشن از هنر و نقاشی و موسیقی گرفته تا روانشناسی و فلسفه و.... .و در ضمن یه خرده بیشتره از خرده کنجکاو!امیدوارم بهترین تصمیمو بگیری
نه عزیز من... تحقیق میکنم حسابی.... میشه بگید چند درصد عملیه؟
هنر و نقاشی و موسیقی و روانشناسی و فلسفه که چیزی نیست!! همه مثل همن .کنجکاو هم تا دلت بخواد هستم

میدونی تو مکانیک باید چیا خوند؟
به غیر از درس های جامدات و سیالات
شیمی عمومی: 3 واحد
مبانی برق 1 و 2 : 6 واحد
حتی استادمون میگه مقاومتی که مکانیکیا میخونند از مقاومت عمرانی ها خیلی خیلی پیشرفته تره!!
ما به غیر از استاتیک و طراحی (که بعد از مقاوت هست) باید مقاومت 1 و 2 و 3 رو بخونیم. در حالی که عمرانی ها در یک کتاب بخش هایی از مقاومت 1 و 2 و 3 رو میخونن!!
کلا همه جا پات گیره
به غیر از تنش ها، ریاضیات تا دلت بخواد هست. برق هست. شیمی هست... باید همه چی رو بدونی دیگه! :دی

آخرین ویرایش:

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من تهران مرکز میخونم!اما میدونم وضع کل دانشگاههای دیگه اعم از ازاد و سراسری معماری چندان فرقی با هم نداره
اگه واقعا به طراحی(به خصوص طراحی خودرو که گفتی) علاقه داری به نظرم راجع طراحی صنعتی و گرافیک هم خوب تحقیق کن
در مورد مهندسی بودن معماری هم 2 تا موضوع وجود داره که بگیم مهندسیه ,دلیل لغویشو بخوای همونطور که گفتم مهندس یعنی کسی که هندسه میدونه و خوب میدونی که تو معماری هندسه اهمیت زیادی داره پس 100%مهندسیه اما موضوع دیگه ای که هست اینه که (تو ایران!) بقیه رشته ها در عین حال که مشخصه از معماری خوششون میاد چون ترکیبی از علم و هنره, بنا به یه سری خصومتای بی جا!!!!خیلییییییی علاقه دارن که بگن معماری مهندسی نیست و برای من یکی که به شخصه هیچ اهمیتی نداره که بقیه رشته ها تو(ایران) بهم بگن مهندسی یا نه
!!!

esul

عضو جدید
معماری یعنی زندگی.یعنی عشق.یعنی سختی.یعنی حال و هوایی که هیچ رشته دیگه ای نداره.
یعنی اگه بخوای دنبالش باشی و واقعا معروف شی(تو ایران خیلی کم داریم شاید اصلا نداشته با شیم)باید از فلسفه بدونی.
معماری نقاشی نیست.همین فکرای ساده لوحانه باعث شده معماری ایران عقب بمونه.

• Like
واکنش ها: E110
بالا