هر چه می خواهد دل تنگت بپرس!

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،،یه سوال،آیا احتمالا در کنکور ارشد راجع به طراحی و پیشرانش و کنترل و هدایت موشک سوالی مطرح میشه؟ البته در سوالات کنکورهای گذشته چیزی راجع به موشک ندیدم و میخواستم بدونم که در سرفصل دروس لیسانس چه مطالبی راجع به موشک تدریس میشه؟ البته چک لیست چندتا دانشگاه معروف رو که دیدم چیزی راجع به موشک نبود و یه سوال دیگه آیا میشه طراحی هواپیما به روش stinton را برای درس طراحی هواپیما برای کنکور مبنا قرار داد یا حتما باید طراحی هواپیما به روش roskam را مطالعه کرد؟روش های ریمر و تورنبیک چطور؟
سلام،
توی کنکور ارشد، سوال موشکی پرسیده نمیشه چون تمام مباحثی که در دوران لیسانس تدریس میشه و جزو منابع کنکور هست، در مورد هواپیماست. تو دوره لیسانس 2 درس اختیاری هست که موشکیه. اصول راکت ها و آیرودینامیک 3 که به ما طراحی موشک رو گفتن شاید باقی دانشگاه ها عنوان دیگه یا مطلب دیگه ای رو براش انتخاب کنن.
کنکور ارشد هوافضا رو یک سال در میون دانشگاه شریف یا امیرکبیر طراحی می کنن. پایه درس طراحی هواپیما، کتاب راسکمه.جزوه درس طراحی هواپیمای دانشگاه شریف رو که می دونم طبق کتاب راسکمه، دانشگاه امیرکبیر رو اطلاعی ندارم ولی فکر می کنم که اونجا هم از کتاب راسکم درس میدن
. حالا بگذریم از اینکه سالی که من کنکور دادم سوالای طراحی هواپیماش مستقیم از جزوه دکتر ملائک طرح شده بود.

farzanfardin

عضو جدید
یه سوال دیگه،توی دانشگاه شما دینامیک پرواز از چه رفرنسی بود؟ شما دینامیک پرواز etkin را پیشنهاد میکنید یا roskam یا perkins؟ من شنیدم که روش etkin و perkins از roskam بهتره

آخرین ویرایش:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
یه سوال دیگه،توی دانشگاه شما دینامیک پرواز از چه رفرنسی بود؟ شما دینامیک پرواز etkin را پیشنهاد میکنید یا roskam یا perkins؟ من شنیدم که روش etkin و perkins از roskam بهتره
دانشگاه ما، یه استاد کتاب نلسون رو تدریس می کرد، یکی دیگه راسکم. در مورد اتکین و پرکینز اطلاعی ندارم ولی کنکور از کتاب راسکم طرح میشه. زبان کتاب و مفاهیمش یه مقدار سنگینه ولی توی فوق مکانیک پرواز و فضایی خیلی کمک می کنه. مثلاً توی فضایی برای درس دینامیک ماهواره بر، مطالب کتاب راسکم برای فهم مطالب درس خیلی به درد من خورد.

antonoph225

عضو جدید
سلام من دانشجوي تعمير و نگهداري هواپيما هستم ميخواستم يه كتاب در باره موتور هاي پالس جت معرفي كنين. ممنون

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام من دانشجوي تعمير و نگهداري هواپيما هستم ميخواستم يه كتاب در باره موتور هاي پالس جت معرفي كنين. ممنون
سلام،
من کتابی خاص موتورهای پالس جت ندیدم. این کتاب در مورد موتورهای جت هست که تمام اجزا رو کامل گفته.
http://ifile.it/0ta2i9/fundamental_of_jet_propulsions_and_application.pdf

farzanfardin

عضو جدید
سلام sparrow،آیا شما برای درس مکانیک پرواز 1 کتاب introduction to flight john d.anderson با عنوان "آشنایی با پرواز 2 جلد" ترجمه احمد عمارتی چاپ صنایع یا مهدی(عج) را توصیه می کنید یا همون مکانیک پرواز هاشم صدرایی کافیه؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام sparrow،آیا شما برای درس مکانیک پرواز 1 کتاب introduction to flight john d.anderson با عنوان "آشنایی با پرواز 2 جلد" ترجمه احمد عمارتی چاپ صنایع یا مهدی(عج) را توصیه می کنید یا همون مکانیک پرواز هاشم صدرایی کافیه؟

سلام،
کتاب آشنایی با پرواز اندرسون، تا جاییکه یادم هست، بیشتر به درد درس مقدمه ای بر هوافضا می خورد. برای مکانیک 1، کتاب هاشم صدرایی هم خیلی کامل و خوبه هم اینکه منبع کنکوره. سوالای مکانیک 1 کنکور رو می تونید با کتاب صدرایی جواب بدید. برای مکانیک 2 هم کتاب راسکم.

ali-1365

عضو جدید
سلام

اگر از دوستان کسی اطلاعاتی در زمینه نحوه سوالات (تعداد سوالات مطرح شده از هر بخش-نوع سوالات تشریحی-حل مثال و ....) درس دینامیک ماهواره بر دکتر اسماعیل زاده داره، ممنون میشم در اختیار من بذاره.
با تشکر

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام

اگر از دوستان کسی اطلاعاتی در زمینه نحوه سوالات (تعداد سوالات مطرح شده از هر بخش-نوع سوالات تشریحی-حل مثال و ....) درس دینامیک ماهواره بر دکتر اسماعیل زاده داره، ممنون میشم در اختیار من بذاره.
با تشکر

سلام،
دکتر اسماعیل زاده این ترم خیلی بیشتر از قبل درس دادن برای همین خیلی نمی تونید روی سوالات ترم قبل حساب کنید. ترم قبل، یه سوال انتقال مداری، یه سوال رسم دیاگرام سیمولینک یکی از تکالیف، ماتریس انتقال از یه مختصات به مختصات دیگه و چند تا سوال دیگه پرسیده بودن. احتمال زیاد این ترم روی مکانیک مدار بیشتر تمرکز کنن برای سوال دادن چون مباحث قبلش چندان جای سوال درآوردن نداره.
فقط چون کتاب بازه امتحان، باید خوب خونده باشید تا بتونید سرضرب مطلب رو توی جزوه پیدا کنید وگرنه وقت کم میارید.

ali-1365

عضو جدید
سلام،
دکتر اسماعیل زاده این ترم خیلی بیشتر از قبل درس دادن برای همین خیلی نمی تونید روی سوالات ترم قبل حساب کنید. ترم قبل، یه سوال انتقال مداری، یه سوال رسم دیاگرام سیمولینک یکی از تکالیف، ماتریس انتقال از یه مختصات به مختصات دیگه و چند تا سوال دیگه پرسیده بودن. احتمال زیاد این ترم روی مکانیک مدار بیشتر تمرکز کنن برای سوال دادن چون مباحث قبلش چندان جای سوال درآوردن نداره.
فقط چون کتاب بازه امتحان، باید خوب خونده باشید تا بتونید سرضرب مطلب رو توی جزوه پیدا کنید وگرنه وقت کم میارید.

خیلی ممنون.

shovaleye

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید.
میخواستم بدونم که نسبت طول و عرض بال هواپیما به وزن هواپیما رو چطوری محاسبه کنم؟(برای هواپیمای مدل)
با تشکر.
اگه میشه لطفا کتابهای پیشنهادی رو معرفی کنین.-خیلی ممنون.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
با سلام و خسته نباشید.
میخواستم بدونم که نسبت طول و عرض بال هواپیما به وزن هواپیما رو چطوری محاسبه کنم؟(برای هواپیمای مدل)
با تشکر.
اگه میشه لطفا کتابهای پیشنهادی رو معرفی کنین.-خیلی ممنون.
سلام،
نسبت طول و عرض رو به وزن حساب نمی کنیم. چیزی که توی مراحل اولیه طراحی حساب میشه، نسبت مساحت بال به وزن و قدرت به وزنه. جلد 1 کتاب راسکم، بخش Matching Chart رو مطالعه کنید.

arash6524

عضو جدید
سلام من مي خوام ساختن هواپيماي مدل وهليكوپتر رو ياد بگيرم چه كار بايد بكنم؟نه كتابي نه كلاسي لطفا منو راهنمايي كنين

arash6524

عضو جدید
سلام من رشته ام كامپيوتر بوده 34 سالمه ميخوام ارشد هوافضا قبول بشم به نظر شما از كدوم درس شروع كنم؟با اين سن اصلا شانسي برايادامه تحصيلدارم؟چطور برنامه ريزي كنم؟من هرروز ساعت 6 بعد از ظهر از سر كارميام-لطف كنين تو اين مورد هم منو راهنمايي كنين

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام من مي خوام ساختن هواپيماي مدل وهليكوپتر رو ياد بگيرم چه كار بايد بكنم؟نه كتابي نه كلاسي لطفا منو راهنمايي كنين

سلام،
ببخشید که جواب دادن به سوال شما خیلی طول کشید.
برای طراحی هلی کوپتر کتابی وجود نداره. برای طراحی هواپیمای مدل هم کتاب خاصی وجود نداره اما برای طراحی هواپیما می تونید از کتاب طراحی هواپیمای هاشم صدرایی یا Airplane Design نوشته راسکم استفاده کنید. میشه از روش این دو کتاب برای طراحی هواپیمای مدل استفاده کرد.

سلام من رشته ام كامپيوتر بوده 34 سالمه ميخوام ارشد هوافضا قبول بشم به نظر شما از كدوم درس شروع كنم؟با اين سن اصلا شانسي برايادامه تحصيلدارم؟چطور برنامه ريزي كنم؟من هرروز ساعت 6 بعد از ظهر از سر كارميام-لطف كنين تو اين مورد هم منو راهنمايي كنين

شما با در نظر گرفتن رشته تحصیلی، پایه دروس هوافضا رو ندارید. با دروس سیالات، دینامیک، مقاومت مصالح، ارتعاشات و کنترل آشنایی ندارید. ممکنه بتونید روی دروس ریاضی و زبان تمرکز کنید و شانس قبولی پیدا کنید اما در هنگام تحصیل با مشکل مواجه خواهید شد و از مباحث ارائه شده سر در نمی آورید. باید دروس پایه رو به مقدار کم مطالعه کرده باشید تا در هنگام مطالعه دروس آیرودینامیک و مکانیک پرواز بتونید مطالب رو متوجه بشید. گرچه، معمولاً این کتاب ها در ابتدای مباحث، مروری بر این دروس پایه می کنند و شاید همون مطالب بتونن به شما کمک کنن.
پیشنهاد می کنم، روی دروس ریاضی، زبان و آیرودینامیک سرمایه گذاری کنید. چون دروس مکانیک پرواز و سازه از مشکل ترین دروس هستند. شانس قبولی تون رو هم خودتون تعیین می کنید نه چیز دیگه.

solarisal

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید خدمت تمامی عزیزان بویژه گردانندگان این تایپیک

می خواستم بدونم ترتیب سوالات کارشناسی ارشد هوافضا امسال که ماهان منتشر کرده با کلید سازمان سنجش منطبق هست؟

اگر راهنمایی بفرمایید لطف بزرگی کردید:gol:

dorshof

عضو جدید
salam
man mikhastam azaton khahesh konam etelaati raje be "keshti haye parande" dar ekhtiare man bezarid va age ketab ya siti mishnasid be man moarefi konid.
mamnoon misham.

****parsa****

عضو جدید
hava peyma

hava peyma

سلام من تصمیم به ساخت هواپیمای بدون سرنشین با یک سری ایده های جدید برای جشنواره ی خوارزمی گرفته ام ولی برای شروع کار احتیاج چند منبع وراهنمایی دارم لطفا من را راهنمایی کنید ممنون :redface:
baraye sakht hava peyma shekle airo dinamic ham mohemmmme va mikhastam ye ravesh baraye afzayesh sorat havapeyma behet begam ke sakht ye motor sade va kam hajme allave bar motoraye dige ke dar nazar bgerefti age shimit khob bashe midoni age serke va josheshirin ro ba ham makhlooot koni CO2 be sorat sarii be halat kaff dorost mishe ke age betoni motoresho dorost koni khobe
TARZ SAKHT MOTOR YAD SHODE
ebteda be josh shirin va serke niyaz darim va ye pompaj konande ke tavasot yek sorom khali va pakeyge sozanesh dorost mishe serkaro to sorom mirizi va ye taraf sozan ro be sorom va taraf digari be mahal makhlot shodan josh shirin ba serke vasl mikoni
rasti age mikhay besazish man hazeram hamkari konam baraye bedon sarneshinish va
electronikesham adam soragh daram rasti jashn vare key hast bye mibinamet
BE JONE MAMANAM AGE BEZARAM THANKS NAZADE BERIIIIII
BYE BYE:cool::cool::D:biggrin::surprised::)

shovaleye

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید

لطفا نرم افزاری رو معرفی کنین که بتونم یه هواپیما رو طراحی کنم و بتونم رادار گریز بودن اون رو هم با توجه به سطح مقطع راداری بسنجم.

با تشکر.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
با عرض سلام و خسته نباشید

لطفا نرم افزاری رو معرفی کنین که بتونم یه هواپیما رو طراحی کنم و بتونم رادار گریز بودن اون رو هم با توجه به سطح مقطع راداری بسنجم.

با تشکر.

سلام،
برای طراحی هواپیما، نرم افزار AAA (Advanced Aircraft Analysis) وجود داره که بر اساس روش راسکم نوشته شده اما اینکه رادار گریزی رو هم تحلیل می کنه یا نه، خبر ندارم

1leila1

عضو جدید
سلام
من الان پیش دانشگاهی هستم و میخوام توی دانشگاه ان شاالله مهندسی هوافضا بخونم ولی اطلاعاتم کامل نیست یعنی سوالات زیادی دارم که توی اینترنت جواب پیدانکردم...لطفا کمکم کنید...

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام
من الان پیش دانشگاهی هستم و میخوام توی دانشگاه ان شاالله مهندسی هوافضا بخونم ولی اطلاعاتم کامل نیست یعنی سوالات زیادی دارم که توی اینترنت جواب پیدانکردم...لطفا کمکم کنید...

سلام، ورودتون رو به باشگاه مهندسان و ان شاء الله به زودی به جامعه مهندسین خیر مقدم می گم،
خوب سوالاتتون رو بپرسید تا اگر در حد سواد من بود، جوابش رو برای شما بذارم

dorshof

عضو جدید
salam dostan
mamnoon az hame ke hich etelaati nadashtid rajebe onche ke porside bodam dar ekhtiaram bezarid!(shokhi kardam)
ye soale dige dashtam mishe lotfan hargone etelaat(akhbar;film;matn;...)raje be riz parande ha darid dar ekhtiare man bezarid?
vaghean mamnoon misham.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
salam dostan
mamnoon az hame ke hich etelaati nadashtid rajebe onche ke porside bodam dar ekhtiaram bezarid!(shokhi kardam)
ye soale dige dashtam mishe lotfan hargone etelaat(akhbar;film;matn;...)raje be riz parande ha darid dar ekhtiare man bezarid?
vaghean mamnoon misham.

اول اینکه لطفاً و حتماً فارسی تایپ کنید.
دوم، منظورتون از ریز پرنده چیه؟ منظور micro uav هست؟
سوم، درخواستتون خیلی خیلی خیلی کلیه!

mehr2097

عضو جدید
تخمين رتبه ارشد 90

تخمين رتبه ارشد 90

سلام به نظر شما من با اين درصدها رتبم چندميشه وکجا قبول ميشم ؟ زبان 0 رياضي 0 آيروديناميک 28.67 سازه 0 مکانيک پرواز 21.33 طراحي اجسام پرنده 66.67

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
یه سوال؟
امیدوارم این یکی جواب داشته باشه!
نیروی وارد بر سطح رو در جریان های توربولنت و ترازیشن چطور تعریف می کنیم؟
مثلا در جریان لمینار می گوییم نیروی عمود بر جریان بر سطح وارد میشه!
هر کی می دونه بگه. ثواب داره والله!

روح الامین عزیز،
داداش من، اون سوال قبلی رو من حداقل 2 بار جواب دادم. توضیح دادم که ورقه گردابه یک چیز فرضی است و نمود واقعی نداره. تصویر گذاشتم که نشون داده بود فقط روی بال گردابه تشکیل میشه نه زیر بال، بعد شما اومدی باز دوباره این جا همون سوال رو طرح کردی. خوب، چند باره کاری می شد اگر جواب میدادم.

در مورد جریان مغشوش (توربولنت)، من چند تا کتاب رو نگاه کردم. رابطه ای به عنوان نیروی نرمال نداده بودن. بیشتر بحث بر روی تنش برشی در جریان مغشوش بود. تنش برشی در جهت عمود بر جریان به شکل زیره:

Numerical Study of the Turbulent Flow Past an Airfoil

[SIZE=+3]Fluid Mechanics[/SIZE]
Laminar and turbulent flow

Boundary layers

من در همین حد می دونم. اگر اطلاعات کافی نیست، باید تو تالار سیالات سوالت رو بپرسی چون این مباحث مربوط به درس سیالات 2 میشه که هوافضایی ها این درس رو نمی خونن.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
1- اصلا چرا جريان لايمر به ترانزيشن و توربولنت تبديل ميشه؟:que:
2- تنش برشي چيه؟:lol:

نگاه روح الامین جون، اومدی و نسازی ها! دست گذاشتی رو 2 تا درس خرکی. مقاومت مصالح و سیالات 2.

نگاه می کنم، جواب رو برات میذارم ولی فعلاً در این حد که با افزایش عدد رینولدز، یعنی افزایش سرعت سیال، نحوه رفتار سیال فرق می کنه. و مقدار نیرو تقسیم بر مساحت رو می گیم تنش. اگر نیرو عمود بر سطح باشه، تنش فشاری و اگر موازی با سطح باشه، تنش برشی.

H.KO

عضو جدید
كمك

كمك

سلام دوستان..........من دانشجوي ترم 5 رشته رياضي محض هستم و 2 ترم ديگه دارم ميخام ارشد رو هوا فضا گرايش مكانيك پرواز بخونم درباره منابع و ساير موارد منو راهنمايي كنيد.................ممنون:smile:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
  • Like
واکنش ها: sh85

بهنام.e

عضو جدید
سلام. خواهشا اگر امکان داره یه کتاب انگلیسی قابل دانلود معرفی کنید که درباره آیرفویل ها و ضرایب برا / پسا/ عدد ماخ/ پسای موجی/ پسای القایی/مشخصه های بال/عدد ماخ بحرانی/ ضریب فشار بحرانی/تصحیح تراکم پذیری ضریب برا و... مفصلا بحث کرده باشه. ممنون

بالا