گپ و گفتگوی خودمانی مهندسین مواد و متالورژی

Roozbeh69

عضو جدید
کاربر ممتاز
من ریلکسم نیگا :w22:

میگم mut غیرتی شده داره اثار باستانیایه اصفهانو میریزه تو تالاره

:دی
موت داره كار فرهنگي ميكنه
4 شنبه سوري مامور آقاي ايمني بود ، كارشو خوب انجام داد
الانم از طرف ميراث فرهنگي اصفهان مامور شده

Roozbeh69

عضو جدید
کاربر ممتاز
من بچه در و دهات های دور و بر اصفهانم زینب خانوم ... غیرت کجا بود ...
اینا رو هم که نصف قشنگی های اصفهانم نمیشه اکثرشو ندیدم و حتی خیلیشو نشنیدم ...

نه بابا اختيار داري.

• Like
واکنش ها: mut

Roozbeh69

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه بابا داداشی جدی نگیر !! قومی کجا بود ؟؟؟ به حرف شیطون گوش نده ...
یعنی خیام وضعش اینقدر خرابه !!!
موتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت

• Like

mut

عضو جدید
موت داره كار فرهنگي ميكنه
4 شنبه سوري مامور آقاي ايمني بود ، كارشو خوب انجام داد
الانم از طرف ميراث فرهنگي اصفهان مامور شده

اگه خوب انجام داده بودم که تو نمیرفتی خیام ..... بازی !!!!

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
من بچه در و دهات های دور و بر اصفهانم زینب خانوم ... غیرت کجا بود ...
اینا رو هم که نصف قشنگی های اصفهانم نمیشه اکثرشو ندیدم و حتی خیلیشو نشنیدم ...

قزوین اولین شهر تاریخیه ایرانه

حتی از اصفهانم آثار باستانیاش بیشتره :cool:

اولین خیابونه ایران " خیابون سپه " تو قزوینه

اصفهان واقعا شهر قشنگیه ولی تو قشنگی به پای شیراز نمیرسه

خداییش تو شهر های ایران شیراز خیلی زیباست

Roozbeh69

عضو جدید
کاربر ممتاز

آره ، شيراز بهارش خيلي قشنگه به خصوص ارديبهشت

mut

عضو جدید

من که هیچ جا رو با اصفهان عوض نمی کنم .... شما اومدی اصفهان تا حالا !!!!

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلا به همه بچه های گل تالار
من امشب عازم جنوب(راهیان نور) هستم و تا چند روزی اینجا نیستم
پیشاپیش سال نو رو به همتون تبریک میگم و انشالله سالی توام با موفقیت در همه ابعاد زندگی در پناه ایزد و زیز سایه امام زمان و در کنار خانواده محترمتون داشته باشید
یا علی/تا سوم فروردین خدا نگهدارتون

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
پیشاپیش سال نو رو به همتون تبریک میگم و انشالله سالی توام با موفقیت در همه ابعاد زندگی در پناه ایزد و زیز سایه امام زمان و در کنار خانواده محترمتون داشته باشید

خوش به حالتون

منم خواستم برم راهیان نور .. جور نشد

دعا یادتون نره

سال نو شما هم مبارک

ho3in.s

عضو جدید
قدمت رو چشم...:redface:

*vernal*

عضو جدید
کاربر ممتاز
[کلیسای بتهلم
بلندترين كليساي جلفا است و گنبد آن بزرگتر از كليساهاي ديگر است و از نظر نقاشي*هاي داخل نمازخانه بهتر از كليساي وانك است . اين كليسا در سال 1627 بنا شد .
باني اين كليسا شخصي ثروتمند بود به نام خواجه پطروس . خواجه پطرس باني ساخت ميدان بزرگ جلفا نيز هست .
گنبد كليساي بتلهم دو پوش است 8 پنجره دور گنبد دارد از داخل نمازخانه دور گنبد با نقاشي*هاي زيبايي آزين يافته است و سقف آن با گلبوته*هاي زيادي زنگاري شده است . محراب آن نسبتاٌ وسيع است و دور تا دور آن 12 تصوير وجود دارد طبق روايات سال خوردگان اين كليسا از روي حسادت بنا شده است .
مي*گويند باني كليساي مريم به خادم خود دستور مي*دهد كه روز هفته*ي مقدس خواجه پطروس را به كليسا راه ندهد به خاطر همين خواجه پطروس بعد از اين ماجر خود كليسايي بنا مي*كند تا به قول معروف پا در كفش آوديك باني ساختمان كليساي مريم بكند ، ولي بعضي*ها نيز مي*گويند چون در روز هفته*ي مقدس خواجه پطروس به كليساي مريم مي*رود و جايي براي نشستن نمي*يابد بنا را بر اين مي*دارد كه خود كليسايي بسازد اين كليسا روبروي كليساي مريم واقع است .
در سال 1970 هنگام تعمير گنبد كتيبه*اي يافته مي*شود كه نام چند نقاش كه نقاشي ديوارهاي كليسا را به عهده داشته*اند آورده شده بود اين نقاشان عبارت بودند از ميناس - مارديروس - آسدوازادور ( ميناس يكي از نقاشان مشهور اصفهان بوده است )
اين كليسا دو انجيل خطي دارد كه بر پوست نوشته شده*اند كه به سال هزار و صد و هشتاد و هفت ميلادي بوده است .
در سمت غرب محوطه*ي كليسا قبر خواجه پطروس باني كليسا و خواجه غوكاس فرزندش و فرزند خواجه غوكاس قرار گرفته است .
كليساي بتلهم به خاطر داشتن جاذبه*ي توريستي و به علت فرسودگي در حال حاضر به عنوان يك موزه استفاده مي*شود و مراسم مذهبي در آن انجام نمي*شود . ولي هر ساله در آخر مرداد ماه بنا بر رسم ارامنه به 12 كليساي موجود در جلفا سر مي*زنند و در هر كدام از كليساها شمع روشن كرده دعا مي*خوانند و فقط در همين روز خاص است كه اين كليسا شاهد رفت و آمد ارامنه مي*شود .

كليساي مريم

كليساي مريم در محوطه*ي ميدان بزرگ جلفا روبروي كليساي بتلهم ساخته شده است .
اولين ساختمان اين كليسا در سال 1610 ساخته مي*شود كه بعد از آن در سال هزار و ششصد و سيزده كاملاٌ ساخته مي*شود اين كليسا در سال هزار و ششصد و شصت و شش با نقاشي مزين مي*شود و كاشيهاي ديوارهاي آن بين سالهاي هزار و ششصد و پنجاه و يك و هزار و ششصد و شصت و شش به تدريج نصب مي*شود اين كليسا بدون ستون برپا شده است .
اين كليسا داراي نقاشي*هاي زيبايي است كه بر ديوارهاي نمازخانه نقش بسته*اند در ديوارهاي شمالي و جنوبي دو تابلوي رنگ روغن روي بوم وجود دارد اثر يك هنرمند ماهر ونيزي كه توسط آقاي گراك هديه شده است كه متعلق به سيصد سال پيش هستند .
چون اين كليسا به نام حضرت مريم نام نهاده شده زنها با علاقه*ي بيشتري به اين كليسا مي*رفتند در قديم روزهاي چهارشنبه دختران و زنها گروه گروه از محله*هاي جلفا به اين كليسا مي*رفتند و چهارشنبه*ي قبل از عيد پاك بعضي*ها پابرهنه به اين كليسا مي*آمدند تا با خوشحالي و شادي حضرت مريم شريك شوند و او را به خاطر قيام حضرت مسيح بشارت دهند .
در قسمت شمالي محوطه*ي كليسا كليساهاي كوچكي به نام هاكوب مقدس وجود دارد كه خيلي پيشتر از بناي اصلي كليسا ساخته شده بود تا مردم در آن محل به دعا و نيايش بپردازند .
كليساي مريم تا سال 1848 به جاي ناقوس ، تخته*اي داشت كه از آن استفاده مي*شد ولي در همين سال يعني هزار و هشتصد و چهل و هشت كشيش بارسق گالستانيان به هنگام بازگشت از هند با خود ناقوسي به جلفا مي*آورد و به جاي ناقوس تخته*اي نصب مي*كند .
محوطه*ي اين كليسا بعد از كليساي وانك بزرگترين محوطه را داراست و مراسم بيشتري در اين كليسا برگزار مي*شود .
اين كليسا داراي دو در ورودي است در شرقي و غربي كه بيشتر از در غربي آن استفاده مي*شود در غربي دقيقاٌ روبروي در شرقي كليساي بتلهم باز مي*شود

این قسمتو ندیدم......
راه میدن مارو؟؟:surprised:

• Like
بالا