اقلیت‌های ایران و حقوق آن‌ها

Sarp

مدیر بازنشسته
ندیدی؟؟
انواع باد ها هم با ارزش هستند
بخصوص باد ف....:biggrin:

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
متن خیلی خوبی بود میرحسین ;)
.
ببین اینا بعضی وقتا فرق اسامی ایرانی و خارجیو نمی فهمن... احتمالا دیدن خانوم دکتر ارنست اسمش "آنا"س گفتن این خارجیه باید تحریم شه.... :D
یه مدت اسامی باستانی پارسی رو هم نمی ذاشتن.....
واسه خواهرزاده م می خواستیم شناسنامه بگیریم طرف زیر بار نمی رفت که "پانته آ" اسم ایرانیه... :d
بدبختی آدما از جهله...
.
.
ترکیو نمی دونم ولی اسامی ترکمنی من زیاد دیدم... اسامی که به گوش ما حتی عجیبه... آلما و آنا که اسامی معمولی ان... مگه می شه یورتای و اتابای بذارن بعد آلما ممنوع بشه...؟
.
درضمن نمی دونم چطور اسامی عربی بیگانه نیستن اینا بیگانه ن؟؟؟؟!!! یه بوم و دوهوا که می گن؟؟؟ اینه...

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
متن خیلی خوبی بود میرحسین ;)
.
ببین اینا بعضی وقتا فرق اسامی ایرانی و خارجیو نمی فهمن... احتمالا دیدن خانوم دکتر ارنست اسمش "آنا"س گفتن این خارجیه باید تحریم شه.... :D
یه مدت اسامی باستانی پارسی رو هم نمی ذاشتن.....
واسه خواهرزاده م می خواستیم شناسنامه بگیریم طرف زیر بار نمی رفت که "پانته آ" اسم ایرانیه... :d
بدبختی آدما از جهله...
.
.
ترکیو نمی دونم ولی اسامی ترکمنی من زیاد دیدم... اسامی که به گوش ما حتی عجیبه... آلما و آنا که اسامی معمولی ان... مگه می شه یورتای و اتابای بذارن بعد آلما ممنوع بشه...؟
.
درضمن نمی دونم چطور اسامی عربی بیگانه نیستن اینا بیگانه ن؟؟؟؟!!! یه بوم و دوهوا که می گن؟؟؟ اینه...
خواهش میکنم عزیزم
ممنون که وقت گذاشتین و خوندین
راست میگی. حرفت منطقیه.خواستم یه چیزی بگم بیخیال شدم.
....

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استفاده از تعدادی از کلمات ترکی (آذربایجانی) را ممنوع اعلام کرد. به گزارش سانا این وزارتخانه با ارائه ی لیستی از اسامی غیرمجاز، از آنها به عنوان اسامی و اصطلاحات بیگانه نام برده و به کارگیری آنها را غیرقانونی اعلام نموده است. این در حالی است که در میان این اسامی به کلمات ترکی و اصیلی همچون آنا، آلما، آرتا آرت، آلیش، آرشین، تای سیز، سئوین، آل وِر، آی سودا و ... برمی خوریم. ضمن اینکه استفاده از کلمات کردی مانند سیلوانه، روژین، زاکا و .... نیز ممنوع اعلام شده است. گفتنی است این اقدام توهین آمیز و خلاف اصول 15 و 19 قانون اساسی، در شرایطی صورت می گیرد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها به ذکر توضیح زیر در این مورد اکتفا نموده است:

مطابق ماده واحده" قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه" مصوب1375.9.28 ، تمامی شرکت ها و موسسات دولتی و تمام شرکت هایی که شمول قوانین و مقررات عمومی بر آنها مستلزم ذکر نام است، موظفند از به کار بردن کلمات و واژه های بیگانه خودداری کنند و همچنین استفاده از این واژه ها بر روی تمامی تولیدات داخلی اعم از بخش های دولتی و غیردولتی که در داخل کشور عرضه می شود، ممنوع است.

دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی و رسمی موضوع تبلیغات در کشور، با هدف بومی سازی اسامی و عبارات مندرج در محصولات و نام شرکت ها و موسسات و ترغیب عموم مردم به استفاده از اسامی اصیل و فارسی، با اجرای طرح نظارت بر اجرای قانون" ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه"، مقدمات اجرایی شدن این قانون را مهیا ساخت.در همین ارتباط فعالیت های تبلیغاتی اصناف، تابلوهای سردر مغازه ها و در خصوص بسته بندی کالاها این دفتر با نظارت بر هماهنگی و همکاری با سازمان های ذیربط همچون فرهنگستان زبان و ادب فارسی، اداره کل ثبت شرکت ها، اداره کل اماکن عمومی ناجا، شهرداری و... سعی کرده است تا از استفاده از عناوین وعبارات غیرفارسی ممانعت به عمل آورد.در مواردی که نسبت به فارسی یا غیرفارسی بودن عبارت مورنظر اختلاف نظری وجود داشته باشد، براساس قانون فوق الذکر؛ این ابهامات از فرهنگستان زبان و ادب فارسی به عنوان مرجع تشخیص استعلام می شود که موارد به نمایش درآمده، استعلام های مورد اشاره و پاسخ های ارایه شده از سوی فرهنگستان را نشان می دهد.

این هم لینکش که متنش رو نمیاره
ولی عنوان خبر هنوز باقیه
http://ad.gov.ir/ad/cities/?sn=dictionary
من از زحمتی که وزارت فرهنگ و ارشاد در زمینه ی ترویج فرهنگ اصیل عربی (کاش لااقل فرهنگ فارسی خودشون رو تحمیل میکردن) کشیده به نوبه ی خودم و از طرف تمام اعراب محترم حوزه ی خلیج عربی و جهان پر عظمت عرب تشکر میکنم.
باشد که به زودی زود ما زبان مادریمان رلا فراموش کرده و به صراط مستقیم عربی هدایت شویم ، ان شا الله.
در همین مکان و همین لحظه برائت خود را از شهر و دیار و کشور خودم و همچنین از تمام مردمی که به زبان هایی غیر از عربی صحبت میکنند اعلام کرده و از ایزد منان (ببخشید الله واحد) توفیق توبه را مسئلت میدارم.
در پایان متذکر میشوم که اولش میخاستم از میر حسین عزیز بابت این پست تشکر کنم ولی با این زمینه ی هدایتی ک ه یافتم از این تشکر صرفنظر میکنم.
:confused::confused::confused:

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
من از زحمتی که وزارت فرهنگ و ارشاد در زمینه ی ترویج فرهنگ اصیل عربی (کاش لااقل فرهنگ فارسی خودشون رو تحمیل میکردن) کشیده به نوبه ی خودم و از طرف تمام اعراب محترم حوزه ی خلیج عربی و جهان پر عظمت عرب تشکر میکنم.
باشد که به زودی زود ما زبان مادریمان رلا فراموش کرده و به صراط مستقیم عربی هدایت شویم ، ان شا الله.
در همین مکان و همین لحظه برائت خود را از شهر و دیار و کشور خودم و همچنین از تمام مردمی که به زبان هایی غیر از عربی صحبت میکنند اعلام کرده و از ایزد منان (ببخشید الله واحد) توفیق توبه را مسئلت میدارم.
در پایان متذکر میشوم که اولش میخاستم از میر حسین عزیز بابت این پست تشکر کنم ولی با این زمینه ی هدایتی ک ه یافتم از این تشکر صرفنظر میکنم.
:confused::confused::confused:

باشد که رستگار شویم
!

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ما که هدایت شدیم. رستگاریش میمونه واسه اون موقع که به فارسی سلیس صحبت کنیم. اون موقع دیگه پاک پاکیم
راستی میرحسین جایی میشناسی من برم ترک کنم. باور کن فقط میخام زبونم ترک کنم، معتاد نیستم.
اما نه ، کاش معتاد بودم و ....

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما که هدایت شدیم. رستگاریش میمونه واسه اون موقع که به فارسی سلیس صحبت کنیم. اون موقع دیگه پاک پاکیم
راستی میرحسین جایی میشناسی من برم ترک کنم. باور کن فقط میخام زبونم ترک کنم، معتاد نیستم.
اما نه ، کاش معتاد بودم و ....

مرکز ترک اعتیاد!

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه دیگه
مرکز جراحی زبان و ترک لهجه
اگه نیست یه قهوه ی تلخ بخورم برم پیش دواالملک
ایشون متخصص درمان زبان و لهجه هستن
دیدی که سوگلی رو چه راحت عمل کرد

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه دیگه
مرکز جراحی زبان و ترک لهجه
اگه نیست یه قهوه ی تلخ بخورم برم پیش دواالملک
ایشون متخصص درمان زبان و لهجه هستن
دیدی که سوگلی رو چه راحت عمل کرد
چند قشمت اولشو دیدم

بیخیال عزیزم
وظیفه تک تک ماست که در حفظ فرهنگ وزبان خویش پویا باشیم
نباید با هر بادی لرزید

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منم شوخی کردم
کم.نیست شوروی با اون همه فرهنگ و زبان ریز و درشت چیکار تونست بکنه که وزارت فرهنگ ما بخاد بکنه
اتفاقا من وقتی تو جامعه نگاه میکنم میبینم که مردم ما آگاه هستن و به زبان و فرهنگ مادریشون بیشتر از قبل علاقه نشون میدن
خسته نباشی