خواب دیدن ناصرالدین شاه قاجار

zina20

عضو جدید
گویند ناصرالدین شاه قاجار که طبع شعر هم داشت در خواب صحنه ی باشکوهی را مشاهده کرد که پیامبر اسلام در مسندی نشسته است شعرا به ردیف نزد حضرت می روند و به حساب اشعاری که در مدح یا مراثی اهل بیت سروده بودند صله و انعام می گیرند ناصرالدین شاه هم نزد رسول خدا ص آمد تا صله بگیرد ولی رسول خدا به او صله نداد و فرمود : با این که تو طبع شعر داری برای ما شعری نگفته ای ؟ بنابراین توقع صله از ما نداشته باش . ناصر الدین شاه وقتی از خواب بیدار شد در میان افکار فرو رفت و از اینکه به سعادت صله ی پیامبر نرسیده خیلی غمناک شد دستور داد شبیه آن صحنه را به وجود آوردند شعرای معروف را به گرد خود آورد و گفت هر یک اشعاری در مدح و مراثی اهل بیت ع بسرایند . وقتی نوبت به خودش
رسید اشعار ناب زیر را سرود و به آستان حضرت ابا عبدالله الحسین ع تقدیم کرد:
عشقبازی کار هر شیاد نیست این شکار دام هر صیاد نیستعاشقی را قابلیت لازم است طالب حق را حقیقت لازم است عشق از معشوق اول سر زند پس به عاشق جلوه ی دیگر زند تا به حدی که برد هستی از او سر زند صد شورش و مستی از او شاهد این مدعا خواهی اگر بر حسین و حالت او کن نظر روز عاشورا در آن میدان عشق کرد رو را جانب سلطان عشق گفت: یارب این سرم این پیکرم این علمدار رشید این اکبرم این سکینه این رقیه این رباب این عروس دست و پا از خون خضاباین من و این کودکان زار من این من و این عابد بیمار من این من و این ذکر یا رب یاربم این من و این ناله های زینبم پس خطاب آمد زحق کی شاه عشق ای حسین ای یکه تاز راه عشق گر تو بر من عاشقی ای محترم پرده بر چین من به تو عاشق ترم هر چه بودت داده ای در را ما مرحبا صد مرحبا خود هم بیا خود بیا که می کشم من ناز تو عرش و فرشم جمله پا انداز تو هین بیا جانا خریدارت منم مشتری بر جنس و بازارت منم لیک خود تنها میا در بزم یار خود بیا و اصغرت را هم بیار خوش بود در نزد شاهان بلبلی خاصه در منقار او برگ گلی خود چو بلبل گل علی اصغرت زودتر بشتاب نزد داورت من به آن قنداق پر خون مایلم زود روشن کن تو بزم محفلم منبع کتاب پندهای جاویدان نویسنده : اشتهاردی

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خودشو هلاک کرد...زحمت کشید واقعا...لیاقت صله هم داره حتما...!!!