صفحه 1 از 5 1234 ... آخرينآخرين
نمايش نتايج 1 تا 10 از 45

تاپیک: فرایند تولید نفت وگاز و میعانات گازی

کاربر فعال تالار مهندسی شیمی آواتار bera
    رشته
    مهندسی شیمی
    تاريخ عضويت
    2010/8
    محل سكونت
    کرمانشاه

پيش فرض فرایند تولید نفت وگاز و میعانات گازی

[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
    این روزها معنای زندگی نهفته در لبخند تلخ پرندگان به انسانهایی است که از آخرین تکه نانشان هم نمیگذرند.

عضو فعال آواتار eghbali66
    رشته
    مهندسی شیمی
    تاريخ عضويت
    2008/5
    محل سكونت
    مشهد

پيش فرض

ممنون.
    در اجرا کردن فیلمها مشکل دارم. میشه راهنماییم کنین. اصلاً اجرا میشه؟
    انجام پروژه های دانشجویی

رشته
    مهندسی شیمی
    تاريخ عضويت
    2010/8
    محل سكونت
    کرمانشاه

پيش فرض

نقل قول نوشته اصلي بوسيله eghbali66 نمايش پست
    ممنون.
    در اجرا کردن فیلمها مشکل دارم. میشه راهنماییم کنین. اصلاً اجرا میشه؟
    سلام دوست عزیز

ببخشید حجم فیلمها خیلی زیاد بودومن به اجبار اونها ر وتفکیک کردم با این وجود من چند تا از اونها را واستون قراردادم ومابقی رو سعی میکنم بزودی تو همین تایپیک بیارم باور کن خیلی وقتم رو گفت حتی با سرعت 2مگ آپ نمودم

1-تزریق گاز به میادین نفتی [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

2-تسهیلات سرچاهی [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

3-فراورش گاز همراه [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
    این روزها معنای زندگی نهفته در لبخند تلخ پرندگان به انسانهایی است که از آخرین تکه نانشان هم نمیگذرند.

اخراجی موقت
    تاريخ عضويت
    2011/1

پيش فرض

روش تشخيص گازوئيل در ميعانات گازي خانگيران با استفاده از آزمون تقطير اتمسفريك

خلاصه مقاله:
    پالايشگاه گاز خانگيران داراي يكسري ميعانات گازي هست كه بعنوان سوخت به كشورهاي همسايه صادر مي شود . اين فرآورد ه ها در موقع خروج از كشور بايستي مورد آزمون قرار گيرند تا وجود و يـا عدم وجود مواد سوبسيددار نفتي ( از جمله گازوئيل ) در آنها مشخص گردد , و از آنجا كه اين ميعانات گازي داراي تركيب پيچيده هاي از هيدروكربنها مي باشند، لذا ارائه روشي دقيـق و مناسـب بـراي آناليز استاندارد اين مواد لازم و ضروري است .
    آزمون تقطير يكي از آزمون هاي مهم مواد نفتي و هيدروكربني است كه اطلاعـات زيـادي در مـورد تركيب و خواص مواد هيدروكربني موجود در يك مخلوط ارائه مي دهد . بدليل پايين بودن هزينه آن ، سادگي آزمون و در دسترس بودن آن، اين آزمون از اهميت خاصي برخوردار است . در اين كار ابتدا نمونه هايي مرجع از پالايشگاه گـاز خـانگيران تهيـه شـد . سـپس آزمـون تقطيـر
    اتمسفريك براي اين نمونه ها و مواد سوبسيددار نفتي ( گازوئيل ) و مخلوط هاي آنها انجـام گرفـت و براي هر كدام نمودارها و معادلات جداگانه اي تهيه شد . از اين معا دلات مي توان در مـورد وجـود يـا عدم وجود مواد نفتي سوبسيدار ( گازوئيل ) در مخلوطهاي موردنظر استفاده كرد

منبع:

5. تشكرها از اين پست

اخراجی موقت
    تاريخ عضويت
    2011/1

پيش فرض

محصولات پالايشگاه میعانات گازی پس از توليد بنزين در مراحل طرح و توسعه محصول، میتوانند به سمت محصولات پتروشيمي و نيروگاه توليد برق سوق داده شوند.

بر مبناي طرح یک پالايشگاه میعانات گازی، تغذيه ورودي پالايشگاه، ميعانات گازي بوده كه خوراك برج تقطير میباشد و معمولا خروجي برج تقطير در چند مرحله به شرح ذيل میباشد:

در اولين مرحله LPG در بالاترين فاز برج وارد يونيتهاي جداسازي و فرآورش بوتان و پروپان شده و محصولات ذخيره شده در مخازن مربوطه نگهداري شده كه قابل فروش در بازارهاي مربوطه میباشد.

خروجي دوم NAPHTA كه واسط بين ميعانات گازي و بنزين مي باشد در چرخه واحد ها و يونيتهاي ايزومريزاسيون مورد پالايش قرار گرفته و بنزين در دو كيفيت متفاوت قابل دسترسي میباشد.

همچنين كروسن(نفت سفید) و گازوئيل توليدي، بعد از انجام فرآوري هاي لازم در بخشهاي پائيني برج قابل استحصال هستند.

نظر به حجم عظيم ميعانات گازي توليدي در كشور و ارزش نوع گروه هاي هيدروكربني موجود در ساختار آنها و استفاده هاي غير اقتصادي، بدون توجه به كيفيت بالاي آنها، مانند مخلوط كردن با نفت خام به منظور صادرات يا خوراك پالايشگاهها از يك طرف و نياز شديد كشور به بنزين از طرف ديگر، بررسي ميعانات گازي براي استفاده بهينه و اقتصادي بسيار ضروري است.

یک پالايشگاه ميعانات گازي واحدي پردازشي است كه براي تبديل و بهينه كردن خوراك براي تبديل به محصولات با ارزش افزوده بالاتر بكار مي رود. فرآورده هاي ميعانات گازي در گستره وسيعي از كاربردها، سوخت ديزل، سوخت جت، بنزين و بسياري موارد ديگر استفاده مي شود. هر كدام از موارد فوق الذكر داراي نقطه جوشي متفاوت مي باشند از اين رو مي توان آنها را توسط تقطير از همديگر جدا نمود. از آنجائيكه تقاضاي زيادي براي اجزاي مايع سبك تر وجود دارد از اين رو در يك پالايشگاه مدرن ميعانات گازي هيدروكربن هاي سنگين و اجزاي گازي سبك در طي فرآيندهاي پيچيده و انرژي بري به مواد با ارزش تري تبديل مي شوند.

ميعانات گازي به خاطر دارا بودن هيدروكربن هايي با وزن و طول هاي مختلف مانند پارافين، آروماتيك ها، نفتا، آلكن ها، بنزن ها و آلكالين ها مي تواند در موارد متعددي مفيد واقع گردد.

هيدروكربن ها مولكولهايي با طول هاي متفاوت هستند كه تنها از هيدروژن و كربن تشكيل شده اند، ساختارهاي مختلف به آنها خواص متفاوتي مي دهد. فن پالايش ميعانات گازي در واقع عبارتست از جدا كردن و بالابردن درجه خلوص اجزا تشكيل دهنده ميعانات از هم مي باشد. مي توان با تركيب مولكول هاي كوچك تر مانند ايزوبوتان و پروپيلن و يا بوتيلن طي پروسه هايي همانند ديمرازسيون مي توان سوختي با اكتان مورد نظر تهيه نمود. همچنين درجه اكتان بنزين را مي توان طي فرآيند بهسازي توسط كاتاليزور بهبود بخشيد كه طي آن هيدروژن از هيدروكربن جدا شده و هيدروكربن آروماتيكي تشكيل مي گردد كه درجه اكتان بسيار بيشتري دارد.

توليدات مياني برج جداكننده را مي توان طي پروسه هاي كراكينگ گرمايي و هيدروتريتينگ به محصولات سبك تري تبديل نمود. مرحله نهايي در توليد بنزين تركيب مواد هيدروكربن مختلف با درجه هاي اكتان متفاوت با همديگر است تا به مشخصات محصول مورد نظر دست يابيم.

با توجه به اينكه در يك پالايشگاه ميعانات گازي، تمام محصولات، قابل استفاده و داراي ارزش اقتصادي نسبتا بالايي هستند، واضح است كه ساخت پالايشگاههايي با خوراك ميعانات گازي بسيار اقتصادي و مقرون به صرفه است. با توجه به مصرف روز افزون بنزين و سوخت هاي ميان تقطير و محدود بودن ظرفيت موجود پالايشگاهها، لازم است به دنبال منابع جديدي براي توليد اين فرآورده ها باشيم.

منبع: پالایشگاه میعانات گازی خراسان

7. تشكرها از اين پست

اخراجی موقت
    تاريخ عضويت
    2011/1

پيش فرض

پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به عنوان نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز شامل واحدهای تقطیر، تصفیه گازمایع، تبدیل کاتالیستی، تصفیه نفتا، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید بنزین، گازوئیل، گاز مایع و سوخت جت در کنار پالایشگاه فعلی بندرعباس در حال ساخت است. خوراک مورد نیاز این پالایشگاه از طریق یک خط لوله به طول بیش از ۴۸۵ کیلومتر از پالایشگاه‌های گازی عسلویه تامین خواهد شد.

با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه ۳۵ میلیون لیتر بنزین ( عدد اکتان ۹۵ ) و ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل به ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی کشور اضافه می‌شود. تولید روزانه ۴ میلیون لیتر ال پی جی ( گازمایع)، ۳ میلیون لیتر سوخت جت و ۱۳۰ تن گوگرد از دیگر محصولات تولیدی این واحد پالایشی هستند. ظرفیت ذخیره سازی فرآورده‌های نفتی این پالایشگاه در حدود ۱۱ میلیون بشکه می‌باشد.

ساخت این پالایشگاه با ۷۰۰ هکتار مساحت از سال ۱۳۸5 آغاز شده‌است و در صورت تامین به موقع منابع مالی تا پایان سال ۱۳۹۰ به بهره برداری خواهد رسید.

با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ایران از نظر تولید بنزین و گازوییل خودکفا می شود. میانگین روزانه مصرف بنزین کشور در حدود 63 میلیون لیتر و گازوییل در حدود 102 میلیون لیتر می باشد. تولید روزانه بنزین در پالایشگاههای ایران هم اکنون 43 میلیون لیتر و گازوییل بیش از 91 میلیون لیتر است که با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تولید روزانه بنزین به 78 میلیون لیتر و تولید روزانه گازوییل به 105 میلیون لیتر در روز می رسد.

ارزش افزوده پالایشگاه‌های میعانات گازی بیشتر از پالایشگاه‌های نفتی است و از سوی دیگر، تولید بیش از ۷۵ درصد بنزین و نفت‌گاز از خوراک پالایشگاه میعانات گازی از جمله توجیه‌های اقتصادی برای انجام این پروژه‌است.

۴۰ درصد سهام شرکت نفت ستاره خلیج فارس متعلق به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ( دولت)، ۳۵ درصد شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) و ۱۰ درصد صندوق بازنشستگی صنعت نفت و ۱۵ درصد شرکت SPC اندونزیایی است. بر اساس برآوردهای انجام شده برای ساخت این واحد پالایشی به حدود ۲٫۶ میلیارد یورو منابع مالی نیاز است.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس در حال حاضر توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت مهندسین مشاور بینا و شرکت تهران جنوب در حال ساخت است و در حال حاضر ۳۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

منبع: ویکی پدیا

9. تشكرها از اين پست

اخراجی موقت
    تاريخ عضويت
    2011/1

پيش فرض

بعد از چند هفته جستجو در اینترنت دنبال اصطلاحات انگلیسی و علمی و فنی صنعت پالایش میعانات گازی
    برای میعانات گازی دو اصطلاح رو پیدا کردم
    اولی : GTL (Gas to Liquid)

یکی از مهم ترین شرکتهای دارنده این فناوری پالایش یا دقیقتر پروسه پالایشی میعانات گازی جهان شرکت

شرکت امریکائی اکسون موبیل است

در لینک زیر در ویکی پدیا

توضیحات جالبی درباره فناوری میعانات گازی داده است

دو شرکتی که پروسه های جالبی در زمینه فرایند پالایش میعانات گازی دارند به نامهای

Fischer-Tropsch
    Mobil

هر دو امریکائی هستند

و برای تولید تجاری محصولات نفتی از میعانات گازی دو شرکت زیر را معرفی نموده است
    SASOL , SHELL

همچنین دو جمله بسیار جالب که برای من خیلی مهم بود را برایتان ترجمه میکنم

1-
    در دوازدهم اکتبر سال 2009 میلادی هواپیمائی قطر با هواپیمای ایر باس A340-600
    بعنوان اولین هواپیمای مسافربری جهان موفق شد با ترکیبی از نفت سفید و سوخت سنتتیک حاصل از
    میعانات گازی پروازی را از فرودگاه گاتویک لندن به دوحه قطر انجام دهد

2-
    طبق بر اورد بانک جهانی سالیانه 150 میلیارد متر مکعب یا در مشعلها سوزانده میشود و یا هدر داده میشود
    که ارزش ان معادل 30.6 میلیارد دلار و برابر 25 درصد مصرف سوخت ایالات متحده امریکا
    و معادل 30درصد مصرف سوخت اتحادیه اروپا میباشد که این گازهای در حال هدر رفتن
    میتواند از طریق فناوری میعانات گازی بعنوان سوخت مایع مورد استفاده قرار گیرد

شکل زیر پروسه پالایش میعانات گازی با فناوری Fischer Tropsch
    که یکی از چهار فناوری مطرح جهان هست را نشان میدهد.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت شرکت رویال داچ شل در لینک زیر مراجعه کنید:

=======================

مورد دومی که برخورد کردم

اصطلاحا NGL هست که مخفف Natural Gas Liquids

و با مطالعه اونها متوجه شدم که در اصطلاح وقتی گاز از چاهها بیرون کشیده میشه طی پروسه هائی
    تصفیه میشه که به محصولات انها NGL گفته میشه (اگر اشتباه میگم لطفا بهم بگید چون دارم یاد میگیرم)

و از بین انواع محصولاتی که پروسه انها در زیر امده

از میعانات گازی ماده ای فشرده که در انگلیسی Condensate گفته میشود
    وارد پالایشگاه میعانات گازی شده و خروجی ان نفتا، گازوئیل، نفت سفید و غیره میباشد.
    ويرايش شده توسط jigaraki2008 در 2011/7/03 در ساعت 10:25 PM

11. تشكرها از اين پست

اخراجی موقت
    تاريخ عضويت
    2011/1

پيش فرض

نفت :: بررسي پايان نامه هاي نفتي، شبيه سازي پالايش ميعانات گازي براي توليد محصولات با ارزش افزوده بالا

شبیه سازی پالایش میعانات گازی برای تولید محصولات با ارزش افزوده بالا

در فرآیند گوگردزدایی از بنزین در جریان تولید میعانات گازی روش هیدرودی سولفوریزاسیون به تنهایی دارای درصد بازگشت سرمایه بالاتری نسبت به فرآیند ترکیبی شست و شو با سود و هیدرودی سولفوریزاسیون است.
    پایان نامه شبیه سازی و بهینه سازی فرآیِند پالایش میعانات گازی و تبدیل آنها به محصولات باارزش افزوده بالاتر در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نفت دانشگاه صنعتی شریف، به وسیله ملیحه درگاهی زابلی با راهنمایی استادان مرتضی بقالها و داود رشتچیان در سال ۸۵ نوشته شده است.
    در این پایانه آمده است: میزان مصرف بنزین با روندی تصاعدی در کشور در حال رشد است؛ بنابر این ایجاد راهکارهای جدید و استفاده از میعانات گازی برای افزایش تولید بنزین، یکی از روش های جدید و سودده برای افزایش تولید بنزین است.
    این پژوهش با هدف طراحی پالایشگاه میعانات گازی مطابق با استانداردهای بین المللی برای تولید بنزین و تعیین درصد بازگشت سرمایه حاصل از افزایش تولید این محصول برای ارزیابی سوددهی پالایشگاه اجرا شده است.
    در این تحقیق دو واحد تقطیر و گوگردزدایی برای پالایش میعانات گازی انتخاب شد. در این واحدها روش ترکیبی گوگرد زدایی شست و شو با سود و هیدرودی سولفوریزاسیون، همچنین روش هیدرودی سولفوریزاسیون به تنهایی برای به حداکثر رساندن درصد بازگشت سرمایه پالایشگاه میعانات گازی ارزیابی شدند.
    با توجه به محاسبات شبیه سازی و بهینه سازی انجام شده، مهم ترین عامل موثر در درصد بازگشت سرمایه، قیمت هیدروژن و منبع تولید آن است.
    اگر قیمت هیدروژی کمتر از ۵ دلار بر کیلوگرم باشد، فرآیند گوگرد زدایی هیدرودی سولفوریزاسیون به تنهایی نسبت به فرآیند ترکیبی سودآورتر است. همچنین در این پژوهش مشخص شد اگر هیدروژن از گاز طبیعی تولید شود، با قیمت تقریبی ۵/۱ دلار بر کیلوگرم، بالاترین درصد بازگشت سرمایه پالایشگاه حدود ۷/۵۶ خواهد بود.
    نسخه کامل این پایان نامه در کتابخانه مرکزی دانشگاه صنعتی شریف موجود است.
    منبع: شبكه اطلاع رسانى نفت و انرژي (شانا)

13. تشكر از اين پست

رشته
    مهندسی شیمی
    تاريخ عضويت
    2010/8
    محل سكونت
    کرمانشاه

پيش فرض

نقل قول نوشته اصلي بوسيله jigaraki2008 نمايش پست
    بعد از چند هفته جستجو در اینترنت دنبال اصطلاحات انگلیسی و علمی و فنی صنعت پالایش میعانات گازی
    برای میعانات گازی دو اصطلاح رو پیدا کردم
    اولی : GTL (Gas to Liquid)

یکی از مهم ترین شرکتهای دارنده این فناوری پالایش یا دقیقتر پروسه پالایشی میعانات گازی جهان شرکت

شرکت امریکائی اکسون موبیل است

در لینک زیر در ویکی پدیا

توضیحات جالبی درباره فناوری میعانات گازی داده است

دو شرکتی که پروسه های جالبی در زمینه فرایند پالایش میعانات گازی دارند به نامهای

Fischer-Tropsch
    Mobil

هر دو امریکائی هستند

و برای تولید تجاری محصولات نفتی از میعانات گازی دو شرکت زیر را معرفی نموده است
    SASOL , SHELL

همچنین دو جمله بسیار جالب که برای من خیلی مهم بود را برایتان ترجمه میکنم

1-
    در دوازدهم اکتبر سال 2009 میلادی هواپیمائی قطر با هواپیمای ایر باس A340-600
    بعنوان اولین هواپیمای مسافربری جهان موفق شد با ترکیبی از نفت سفید و سوخت سنتتیک حاصل از
    میعانات گازی پروازی را از فرودگاه گاتویک لندن به دوحه قطر انجام دهد

2-
    طبق بر اورد بانک جهانی سالیانه 150 میلیارد متر مکعب یا در مشعلها سوزانده میشود و یا هدر داده میشود
    که ارزش ان معادل 30.6 میلیارد دلار و برابر 25 درصد مصرف سوخت ایالات متحده امریکا
    و معادل 30درصد مصرف سوخت اتحادیه اروپا میباشد که این گازهای در حال هدر رفتن
    میتواند از طریق فناوری میعانات گازی بعنوان سوخت مایع مورد استفاده قرار گیرد

شکل زیر پروسه پالایش میعانات گازی با فناوری Fischer Tropsch
    که یکی از چهار فناوری مطرح جهان هست را نشان میدهد.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت شرکت رویال داچ شل در لینک زیر مراجعه کنید:

=======================

مورد دومی که برخورد کردم

اصطلاحا NGL هست که مخفف Natural Gas Liquids

و با مطالعه اونها متوجه شدم که در اصطلاح وقتی گاز از چاهها بیرون کشیده میشه طی پروسه هائی
    تصفیه میشه که به محصولات انها NGL گفته میشه (اگر اشتباه میگم لطفا بهم بگید چون دارم یاد میگیرم)

و از بین انواع محصولاتی که پروسه انها در زیر امده

از میعانات گازی ماده ای فشرده که در انگلیسی Condensate گفته میشود
    وارد پالایشگاه میعانات گازی شده و خروجی ان نفتا، گازوئیل، نفت سفید و غیره میباشد.
    سلام دوست عزیز

تبدیل گاز طبیعی به فراوردههای نفتی G.T.Lبا استفاده از فرایند فیشر -تروپش صورت میگیردو درآینده پیشرفت قابل توجهی در عرصه پالایشی کشور برای این فرایند قابل تصور است.من یه مدت در پالایشگاه فجر جم بودم که بیشتر میعانات گازی رو از طریق بندر طاهری صادر میشد
    این فرایند بطور گسترده در کشور قطر در حال پیگیری است.
    برای آشنایی بیشتر به لینک زیر میتونید مراجعه کنید

15. تشكر از اين پست

اخراجی موقت
    تاريخ عضويت
    2011/1

پيش فرض

نقل قول نوشته اصلي بوسيله bera نمايش پست
    سلام دوست عزیز
    تبدیل گاز طبیعی به فراوردههای نفتی G.T.Lبا استفاده از فرایند فیشر -تروپش صورت میگیردو درآینده پیشرفت قابل توجهی در عرصه پالایشی کشور برای این فرایند قابل تصور است.من یه مدت در پالایشگاه فجر جم بودم که بیشتر میعانات گازی رو از طریق بندر طاهری صادر میشد
    این فرایند بطور گسترده در کشور قطر در حال پیگیری است.
    برای آشنایی بیشتر به لینک زیر میتونید مراجعه کنید

ممنون از لطف شما
    اتفاقا دیروز مستقیم رفتم سایت همین شرکتی که این فرایند رو لایسنسش رو میده
    اینها تکنولوژیشون فقط روی میعانات گازی نیست
    ظاهرا چند سالی هست شرکتشون سهامی عام شده و قیمت کل شرکتشون کمتر از ده بیست میلیون دلار هست که توی بازارهای نفتی خیلی کم هست

با فرایند اینها میشه خیلی کارها انجام داد
    اینها مدعی هستند که میتوانند روی فناوریهای گازهای متصاعد شده از فاضلابها، روغن های حیوانی، تخمیر چوب، و خیلی چیزهای دیگه
    با فرایندشون بنزین و محصولات نفتی تولید بکنند!

ولی هنوز روی سایر فرایندها کار نکرده ام
    باید روی فرایندهای شل و ساسول و موبیل که قدیمیترینشون موبیل هست هم کار کنم.

بعد یک مقاله مفصل مقایسه ای روی اونها تهیه میکنم اینجا قرار میدم.

17. تشكر از اين پست

صفحه 1 از 5 1234 ... آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

1. فرآيند تثبيت ميعانات گازي
    توسط bahadorhawking2 در تالار پالایشگاه نفت و گاز و پتروشیمی
    پاسخ ها: 3
    آخرین ارسال: 2014/5/23, 06:02 PM
  2. پاسخ ها: 0
    آخرین ارسال: 2010/12/30, 01:13 AM
  3. ((فرآیند تولید اویل پمپ))
    توسط Niima در تالار ساخت و تولید
    پاسخ ها: 1