گفتمان معماری ...

arcnew

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

از تاپیک خوبتون ممنونم ..... :gol::gol:

من در حال حاضر فقط به ادامه تحصیلم فکر می کنم ... و فکر می کنم که حالا خیلی زوده که در مورد هدف نهائیم حرف بزنم ....

اما هدفم اینه که برای ارشد ادامه بدم و بعد از اون دنبال بورسیه باشم برای دکترا ... اینکه آیا شرایطی بوجود بیاد که مجبورم کنه که هدفم رو عوض کنم یا نه ، مشخص نیست و ممکنه در آینده این هدف عوض بشه و چیزهای مهمتر دیگه ایی تو زندگیم مطرح بشه که روی این هدفم تاثیر بذاره .

من الان تازه اول راه ام .... و هیچ پیش بینی در خصوص این راه نمی تونم داشته باشم . اما تلاش و ذهنم رو روی این هدفم( ادامه تحصیل تا دکترا ) متمرکز کردم .

من معماری منظر رو خیلی دوست دارم. اما میخوام تو گرایش معماریه معماری ادامه بدم ....

طراحی رو برای کار خیلی دوست دارم . از تدریس هم خیلی خوشم میاد ....

امیدوارم هدفم فقط به 1 رویا مبدل نشه .... :w05:

با سلام
منم دارم به ادامه تحصیل فکر میکنم و خیلی دوست دارم که استاد بشم و بعد در کنارش نقشه و کارای نظارتی داشته باشم. وقتی که تدریس کنم همیشه اطلاعاتم رو بروز می کنم و از دنیای زیبای معماری جا نمی مونم.
به امید خدا

behzadkhanha

عضو جدید
کاربر ممتاز
با تشكر از DDDIQ گرامي، من محورهاي پيشنهادي براي مقاله رو ديدم و خب عنوان مقاله هم كه روشنه. اما مسئله ريشه اي تري هم هست و اون هم آسيب شناسي تقويم برگزاري آزمون هاي سازمان و اعلام نتايج اوليه و نهايي هست.
به طور كلي براي همه رشته هاي مقطع كارشناسي ارشد بازه زماني برگزاري آزمون تا اعلام نتايج بسيار زياد هست و با توجه به اينكه داوطلب تو اين مدت دستش تو پوست گردو هست عملا نميتونه واسه تحصيل و كار و زندگيش حركت مشخصي بكنه. البته قضيه استرس و اضطراب و هول و بلا به جاي خود محفوظ (خيلي ها هم كه بيش از يك بار در آزمون شركت مي كنند بايد اين پروسه اتلاف عمر و هزينه رو تكرار كنند). حال در رشته معماري با وجود آزمون عملي اسكيس اوضاع وخامت بيشتري داره يعني مقارن با اينكه داوطلبان ساير رشته ها در انتظار عذاب آور اعلام نتايج نهايي به سر مي برند (و درگير استرس و فشارهاي رواني خاص اين دوران هستند) داوطلبان رشته معماري علاوه بر اين انتظار و استرس، مشغول عرق ريزي و صرف هزينه زماني و مالي براي قسمت ديگري از آزمون هستند كه هيچ حساب و كتاب روشني هم براي سرند كردن داوطلبين مجاز به انتخاب رشته ندارد.
منظورم اينه كه خود اعتراض به تقويم زماني سازمان سنجش (هر چند ميدونم شايد تعبير زدن سنگ بزرگ رو داشته باشه) به نظر ثواب و صواب بيشتري داره باز ميدونم كه سنجش به ميزان زيادي به تقويم فعلي حساسيت داره ولي باور بفرماييد همين نحوه برگزاري آزمون خودش منبع و عامل مشكلات عديده ديگري هم هست.
آگاهي دادن مكرر، تذكر پي در پي، درخواست متوالي، تشريح متناوب اوضاع داوطلبان به سازمان سنجش هر چند شايد كاري كم اثر به نظر بياد ولي تاثيرات بنيادي تري خواهد گذاشت. روشن ساختن اين مسئله به سازمان كه كوتاه كردن بازه زماني برگزاري كنكور تا اعلام نتايج نهايي، چه اثرات مثبتي در روند برگزاري آزمون و ميزان رضايت داوطلبين و نهايتا ارتقاء كيفي سطح آموزش عالي خواهد داشت و چه ميزان در صرفه جويي در عمر و جواني و هزينه داوطلبان آزمون موثر خواهد افتاد زمينه ساز حل مشكلات بعدي آزمون و از جمله همين مرحله اسكيس خواهد شد.
كوتاه شدن بازه مورد اشاره، قطعا از تاثير هولناك و البته غير اصولي مرحله اسكيس كم ميكنه و از طرفي هم باعث ميشه آزمون مرحله اول (تئوري) اين قدر خوار و خفيف و بي اثر نشه. از سوي ديگه هم تا مقدار زيادي جلوي سوداگري افسار گسيخته موسسات و بنگاههاي جيب خالي كني اسكيس و راندو رو ميگيره.
مخلص كلام اينكه اين كار ضربه زدن به ريشه درخت هست نه تنه، هر چند كه سخت تر و كم صدا تره ولي اثرگذارتر هست. البته از ضربات پي در پي به تنه و ساقه و شاخ و برگ اين درخت بزرگ هم نبايد غافل شد چرا كه هر كدوم ارزش خودش رو داره و بخشي از هدف ما رو جلو ميبره.

fereshte1111

عضو جدید
در تکمیل صجبت های همه ی دوستان باید عرض کنم که ، همه ی ما میدونیم جامعه ما داره به سمت اشتباه بزرگ میره. حتی مسئولایی که در صدر نشستن. نمیدونم شاید اونا جیبشون پره، کار بچه هاشون فراهمه به بقیه ب شکل عروسک نگا میکنن. هیچی مون در حد تعادل نیست. یه روز یه قانون تصویب میشه یه روز ورداشته میشه. مدرک گرایی هم شده دهن پرکن فامیل و ادعا تو جلسه خواستگاری!
خدای من کی میشه این دید عوض شه

mahmoud_r_a

عضو جدید
سلام به نظرم درکشورما ته مانده معماری قدیم باآخرین سرعت درحال انهدام است وساخت و سازهای کنونی هم بجزتعداداندکى بویی ازمدرنیزه شدن رانبرده اندمگردرنماى برخی ازآنها که براى پىداکردنشان بایدکلی وقت صرف کنی شایدموفق به دیدن دوسه دستگاه بشوی البته اگه شانس بهت رو کنه! !!هرچه دنبال دلیلش هم رفتم کمتر به نتیجه رسیدم واقعاً نميتوانم هضم کنم که آیا نیازمالی باعث این شده یاحرص وطمع به مال اندوزی برخی ازمالکین محترم؟؟؟؟

aminvood1

عضو جدید
کاربر ممتاز
بحث خوبیه.
همونطور که دوستان گفتن،منم فکر می کنم نبود بازار کار مناسب و ایده آل،مطابق با آموخته های بچه ها،از اولین مسائله.مسلما دانشجو بودن بهتر از بیکاریه،پس خیلی ها میرن سمت اینکه ارشد بگیرن
خیلی وقتا هم نگاه اجتماعه که اثر میذاره،این که بدون هیچ دانشی ،انتظار دارن فوق و دکتری بگیری،بدون اینکه بدونن این مدرک چقدر قراره به دردت بخوره... سال آخر کارشناسی،تقریبا هرکی منو میدید،می گفت ارشد میخونی؟ ارشد چه می کنی؟ ارشد ... انگار ارشد داشتن یه خواسته اس که اجتماع از ما داره!
یه بحث مهم تر،ظرفیت بی حدو اندازه ی معماری تو دوره ی کارشناسی هست،رشته ای که هر کسی نمیتونه توش مفید و موثر باشه،به طرز وحشتناکی توی کارشناسی پذیرش داره،بدون وجود استاد و امکانات سخت افزاری مناسب،کلی پذیرش داریم،این سیل دانشجوهای کارشناسی،میان سمت ارشد و برای ظرفیت های ارشد زیاد به نظر میرسن...

DDDIQ

مدیر ارشد
با سلام خدمت دوست خوب صاحب نظر ...
بچه ها به پیشنهاد دوستان قرار بر ارائه مقاله ای گروهی در همین رابطه مقاله ای تحلیلی با عنوان مقاله گروهی معماری 1 : آسیب شناسی نحوه پذیرش در مقطع ارشد بر معماری ایران و یا عنوان های مشابه نظیر آن داریم که به موضوع این گفتگو نزدیک می باشد ؛ هر چند که سعی میکنم از اشارات مفید این گفتگو هم در مقاله استفاده بشه ولی به منظور مشارکت بهتر در تهیه این مقاله در صورت تمایل میتوانید منابع و یا نظرات خود را به اشتراک بگذارید , و سعی بر آن است تا با کمک یکدیگر تمرینی عملی در نوشتن یک مقاله داشته باشیم ...
در رابطه با دلایل انتخاب این موضوع سعی شده تا موضوعی ملموس تر که تعداد زیادی از دوستان آن را تجربه کرده باشند انتخاب شود تا درک بهتری نسبت به آن پیدا کنند ....

__
البته میتوانید موضوعات دیگری را نیز پیشنهاد بدهید که در صورت مناسب بودن بررسی و برای همکاری دیگر دوستان مطرح خواهد شد ....
[h=3]اطـلاعـیــــه : بخش مقالات علمی ( Articles )[/h]سپاسگزارم

vorya.zand

عضو جدید
معمارى هنروبس...
معمارى مثل يه اقيانوسه كه يك وجب عمقشه، بايد همه جى بدون به اندازه يك وجب...
معمارى هنرليدرى رهبرى،معمارى محدودنيست كه بشه اون تعريف كردخواندش مهندس معمار...
معمارى نامحدوده،به اندازه تمام معمارهاى تحصيل كرده آكادمى و معمارى بومى و تجربى

vorya.zand

عضو جدید
معمار هنرمنده نه مهندس

معمار هنرمنده نه مهندس

معمارى هنروبس...
معمارى مثل يه اقيانوسه كه يك وجب عمقشه، بايد همه جى بدون به اندازه يك وجب...
معمارى هنرليدرى رهبرى،معمارى محدودنيست كه بشه اون تعريف كردخواندش مهندس معمار...
معمارى نامحدوده،به اندازه تمام معمارهاى تحصيل كرده آكادمى و معمارى بومى و تجربى

♥ Elena ♥

عضو جدید
خیلی ببخشید کی گفته معماری مهندسی نیست؟

مهندسی از کلمه هندسه میاد و یعنی کسی که با هندسه - فضا - و... سر و کار داره ، و وقتی این علم با هنر ترکیب بشه میتونه کاملش کنه...

کلمه مهندسی اشتباهه برای سایر رشته های مهندسی تو ایران کلمه " مهندسی " کاملا اشتباهه نمیدونم کی این کلمه رو جا انداخته: اما همه میدونیم که بقیه رشته های مهندسی کارشون محاسبات ، ارزیابی ، طراحی عددی ، و وابسته به علم فیزیکه که این علم رو نمیشه اسمش رو مهندسی گذاشت باید بهشون گفت کارشناس یا محاسب یا نمیدونم هر چی...

کلمه
Engineer در دیکشنری کیمبریج به صورت زیر ترجمه شده:

a person whose job is to design or buildmachines, engines, or electricalequipment, or things such as roads, railways, or bridges

یعنی کسی که شغلش مرتبط با طراحی ( طراحی عددی به طور مثال یه مهندسی عمران باید بدونه چه میزان مقاومت برای یه ساتمان باید طراحی کنه تا دووم بیاره ) ساخت ماشینالات ، موتورآلات ، و کلمه اخر نمیدونم چیه معنیش اما مربوط به علم برقه ...و چیزهایی این قبیل که به ساخت پل و جاده ها و راه ها مربوط میشه ...
این کلمه یعنی کسی که محاسبه میکنه فقط کارشون محاسبات و اندازه گیری و برنامه ریزی دقیقه و واژه " مهندس " هیـــــــ ـــــــــــــــــچ ربطی به این علوم نداره ...

ولی در مورد واژه Architect در اکثر لغت نامه ها معنی شده کسی که طراحی و فضاسازی سه بعدی و با آمیختگی به علوم هندسه انجام میشه... پس اینجا خیلی صریح واژه هندسه به میان اومده و واژه فارسی مهندسی اینجا به کار میره و این توصیفات با توصیفات کلمه مهرازی نزدیکی بسیار داره

در ضمن
هنر فقط یه بخشی از وجود معماری نه کل ، وگرنه که معماری هیچ فرقی با نقاشی نداره دیگه ...

درکل: واژه مهندسی از نظر علمی و ادبیاتی مخصوص معمارین هست و شما ها دقیقا دارید برعکس میگید ، این سایر رشته های مهندسی هستن که باید یه اسم دیگه براشون در نظر گرفته بشه... مثلا کارشناس شیمی ، کارشناس برق و یا ... و این کلمه یعنی کارشناس برق در حرفه خودش کاملا مسلطه واژه مهندسی یه واژه مثل هزاران واژه غلط تو جامعه ما جا افتاده ..

آخرین ویرایش:

jhangard

کاربر بیش فعال
در خارجستان معماری سوای مهندسی و بیشتر به عنوان یک هنر کاربردی که مهندسی زیر مجمو عه ش هست تلقی میشه، و به قول خودمون کلاس کاری و عرفی و اجتماعی آرشیتکت از مهندس بالاتره. البته این مال بلاد کفره. اینجا بهتره همون آقا/خانم مهندس باشی. که امروز روز همه هستن. ;)
btw I wish to be an Architect

persian_sphinx

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام به نظرم یکی از محور های موضوعی مقاله میتونه روی ازمون عملی و اسکیس معماری تمرکز داشته باشه , انتقاد اصلی داوطلبان ارشد هم همیشه بیشتر به این مساله بوده و به هر حال چون با توجه ریشه های سیستم آموزشی فعلی ایران امکان حذف کنکور تئوری هم به صورت کامل در شرایط فعلی فکر نمیکنم ممکن باشه و مشکلات بیشتری به وجود میاره , که کلا ریشه های همین مشکلات هم بر میگرده به نحوه آموزش در مقطع کارشناسی و تعداد بالای ورودی در این مقطع که کیفیت رو پایین تر میاره !

فکر میکنم اینکه بیشترین ارزشیابی دانش یک مهندس معمار میشه یک موضوع , چند ساعت , یک اسکیس اشتباه هست ! آن هم با توجه به اینکه روند آموزشی دیگری در دوران کارشناسی تمرین شده و موضوعاتی که اخیرا هم انتخاب شده موضوعاتی ناملموس برای اکثریت بوده! که شناخت چندانی هم در مورد مفهموم هم وجود نداره !! و خب توقع طراحی موضوعات در چند ساعت بدون مطالعه قبلی چالش و انتقاد بزرگی هست...

نمیگم ارزشیابی اسکیس به کل حذف بشه ولی میتونه بخشی از این نمره با سخت گیری و نظارت بیشتر بر روی پروژه های دوران کارشناسی و تنظیم پورتفولیو های دقیق تر و ارائه ش موقع ثبت نام ( با توجه به بررسی وقت گیر ) بخشی از نمره عملی هم به ارزیابی پروژه ها و فعالیت های دانشجو در گذشته تحصیلیش اختصاص داشته باشه

لیسانس معماری #8

jhangard

کاربر بیش فعال
من میخوام بدونم همین طراحان و داوران گرامی کنکور و اسکیس اگر بخواهند کسی را در دفتر معماری خود استخدام کنند ازش آزمون اسکیس میگیرند؟

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مراحل مختلف پژوهش آسیب شناسی

مراحل مختلف پژوهش آسیب شناسی

از آنجا که شیوه ی تایپیک ؛ مقاله نویسی گروهی ست و قرار است با جمع بندی مطالب مورد نظر دوستان یک پژوهش آماده شود و با توجه به این موضوع که لازمه ی اصلی یک کار گروهی وجود برنامه و تقسیم کار است و با وجود علاقه ای که به موضوع مورد نظر این پژوهش دارم ؛ جسارتا با اجازه ی مدیران محترم تالار
پیشنهاد می کنم چهارچوب پژوهش با توجه به آیتم های زیر پیش برود،دوستانی که می توانند در جمع آوری مطالب برای هر کدام از آیتم های مورد نظر کمکی کنند لطفا در تایپیک اعلام کنند.

امید است شاهد نظرات ارزنده ی مدیرهای محترم تالار معماری و همچنین کاربران فعال و افرادی که دَرد پرداختن به این موضوع را در جامعه معماری حس می کنند باشیم.
آیتمهای که مورد نظرم بود تا پرداخته بشه و موارد مربوط به مطالب رو ذکر کردم اگر جای نکته ای جا موند لطفا ذکر کنید.

نام پژوهش :
آسیب شناسی نحوه ی پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلی دانشگاهی در رشته ی معماری

چکیده : به دلیل کمبود مطالب و پراکنده بودن نظرات چکیده در مرحله ای که مطالب اندکی جمع آوری شد نوشته شود بهتر است.

مقدمه :

برای نوشتن مقدمه نیاز به تهیه ی مطالبی در موارد ذکر شده در زیر داریم
_ تاریخچه ی پیدایش دانشگاه در ایران با ذکر منبع موثق در یک خط
_ تاریخچه ورود رشته ی معماری در رشته های تحصیلی دانشگاهی و اولین دانشگاههای این رشته و مقاطع آن با ذکر تعداد و منبع موثق

+تعداد دانشگاههای فعلی دارای رشته ی معماری و میانگینی از ورودی های آن در سال(مهم)

(این مبحث خیلی مهمه و علاوه بر مقدمه یکی از بدنه های اصلی پژوهش را شکل می دهد . چون موضوع مورد بحث نحوه ی پذیرش است و نیاز به ریشه یابی و آمار دقیق داریم تا جدول تهیه شود حتی اگر منبعی موثق پیدا نکردید دوستانی که دانشجو هستن می توانند با مراجعه به آموزش دانشگاه و ذکر این موضوع آمار رو تهیه کنند ؛ مثلا من ورودی مهر 89 دانشگاه بودم و 90 نفر پذیرش داشتیم می خواهم بدانم در پایان دوره ی تحصیلی دوساله ام در سال 91 چند نفر توانستن فارغ التحصیل بشوند.
اگر چه به نظرم اگر قرار به آسیب شناسی دقیق باشد خیلی خوب است ریز تر وارد موضوع بشویم مثلا پنج دانشگاه رو مورد بحث قرار بدهیم و موارد زیر را در مورد رشته ی معماری آن مورد بررسی قرار دهیم:
_آمار پذیرش دانشجو هم در ترم مهر هم در ترم بهمن
_آمار دانشجویانی که در درسهای تخصصی در دوره ی تحصیلی به مشکل می خوردن
_آمار خروجی دانشجویان
_آمار دانشجویان که پس از فارغ التحصیلی کار مطلوب و مورد نظر و مرتبط با رشته ی خود را یافتن
_آمار دانشجویانی که فارغ التحصیل می شوند کار پیدا می کنند و ادامه تحصیل می دهند
_آمار دانشجویانی که کار مورد نظر را پیدا نکرده و برای یافتن کار بهتر تصمیم به ادامه ی تحصیل می گیرند

_آمار دانشجویان تازه فارغ التحصیل شده که وارد حرفه ای به غیر از معماری می شوند و یا تغیر رشته می دهند
_ و در اخر میزان رضایت مندی تازه کار های این رشته .
(لازم به ذکر است که بیشتر آیتم های موارد آماری ذکر شده در بالا منبع موثقی ندارند و بیشتر می تواند با همکاری دانشجویان فارغ التحصیلی شده و دانشجویان مشغول به تحصیل یک دانشگاه می تواند صورت بگیرد مثلا دو نفر از بچه های باشگاه که در ترم های مختلف یک دانشگاه در زمینه ی معماری درس خوانده اند می تواند با جستجو در همکلاسی ها و هم ورودی های خود به خوبی آمار مورد نظر را تهیه کنند.)

طرح مساله :

1_مهمترین آسیب ها از نحوه ی پذیرش حاضر دانشگاههای در رشته ی معماری چیست؟

2_چند درصد از متقاضیان شرکت در آزمون ارشد نیاز تحصیلات تکمیلی را در بازار کار حس کرده و داوطلب شده اند؟
3_آیا آموزش عالی پاسخگوی سیل عظیم ورودی های مقاطع مخلتف در زمینه ی تامین اساتید مجرب و بازدید های علمی و گارگاههای آموزشی می باشد؟
4_آیا فقط کنکور و آزمون اسکیس قبل از ورود به دانشگاه معیار مناسب و کافی برای پذیرش دانشجو است؟
5_راهکارهای مورد نظر برای جلوگیری از معمارهای مدرک گرا در جامعه معماری چیست؟

پیشینه ی موضوع:
آیا مطالعه ای مشابه حتی در زمینه ی رشته های تحصیلی دیگر چه به صورت مقاله یا پژوهش و یا به صورت کتاب ارائه شده؟؟(یکی از دوستان باید با جستجو در بانک مقالات و پرسجو از اساتید در یابد که مطالعات اسیب شناسی دیگری صورت گرفته یانه؟)

روش تحقیق (چهارچوب مفهومی پژوهش):

شاکله چهارچوب نظری پژوهش حاضر مطالعات میدانی و نظرات دانشجویان و فارغ التحصیلان و شاغلین رشته ی معماری و همچنین روانشناسان محترم است.بدیهی ست تعدادی از آمارها ی مورد نیاز با توجه به مطالعات کتابخانه ای و آرشیو دانشگاهی صورت می گیرد.

برای یافتن مضرات اجتماعی پیش روی

تجزیه و تحیلیل:

ریشه یابی
_تعداد پذیرشها : تشریح تعداد دانشجویان ورودی هر سال در دانشگاهها در زمینه ی معماری در دانشگاههای مختلف

مثلا در سال 90
2000 نفر در دانشگاههای آزاد
1000 نفر در دانشگاههای غیر انتفاعی و ... .
این مطالب حجم وسیعی در پژوهش را اشغال نمی کند و در جدول گرد آوری می شود اما ذکر آن مهم است
چرا که حداقل اگر نیمی از آنها مدرک تحصیلی خود را دریافت کنند وارد بازار کار می شوند.
( دوستان دستیابی به این آمار یکم مشکل اما یکی از بدنه های پزوهش رو تشکیل می ده لطفا اگر کسی فکر می کنه می تونه به نوعی در پیدا کردن این آمار کمک کنه اقدام کنه)
_نحوه ی پذیرش ها :ذکر آزمونها و مقاطع مختلف موجود دانشگاهی در رشته ی معماری

_بازار کار معماری : مشاغلی که یک فارغ التحصیل معماری می تواند در آن زمینه کار کنند را ذکر کنید.و نحوه ی _گزینش نیروی کاری برای استخدام:معمولا اگر یک فارغ التحصیل جویای کار بخواد کار مرتبط با رشته ی خود انجام دهد چه افداماتی باید انجام دهد و با چه خصوصیاتی در آگهی های استختدام روبرو می شود؟

_تحلیل تاثیرات نیافتن کار نامرطبت با رشته و مقطع: این ایتم نیاز به نظر روان شناسی و متخصص دارد.

آرا و نظرات:

این آیتم یک جدول است و نظر شخصی هر کدام از دوستانی که قصد ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر در معماری را دارند در مورد سوالهای ایجاد شده در پزوهش است. که امید می رود دوستانی که در تایپیک مطالعه گروهی ارشد 93 شرکت می کنند نظرات خود را در مورد سوالات مطرح شده در این پژوهش بیان کنند تا در جدول گرد آوری شود.

نتیجه و پیشنهاد:

در هر حال هر کدام از ما با توجه به تخصصی که گرفتیم حال در هر مقطع تحصیلی ، صاحب نظر خود هستیم و هیچ کس ادعایی ندارد نظر خود را کارشناسانه تر بداند همه در سطحی هستیم و می خواهیم در کنار هم جمع بندی بر اساس آمارهای موجود بر روی نظرات خود داشته باشیم .
راهکارهای خود رو ارائه کنید
چه پیشنهادی دارید؟؟
اگر به آزمونها معترضید بگویید مطلوبترش چیست؟
اگر اعتراضی دارید با راهکار بیانش کنید.

دوستان همه ی ما مشغله داریم ؛کار دارم ؛ درس داریم ؛ اما بیایید از اوقات فراغتی که در فضای مجازی سپری می کنیم استفاده ای مفید کنیم و به صورت گروهی به نتیجه ی مطلوب برسیم.

تشکر شما به منزله ی قبول همکاری و جمع اوری مطلب برای پژوهش است.
:)

claccik39

عضو جدید
از همه عزیزانی که برای این موضوع پست گذاشتن و تجربه- ایده ها ونظرشانون رو به اشتراک میذارن ممنونم همه رو خوندم امیدوارم شما هم پست منو تا آخرش بخونین و نظرتونو بگین.... واقعا باعث میشه که از این نقدها دور نمونیم من هم اینطور شروع میکنم که لزوم اشتیاقم برای ادامه ی معماری صرفا داشتن یک حرفه و تخصص خاص بود و دوم هم علاقه ای که به معماری داشتم مشوق من در این زمینه شد وگرنه بقیه موارد چیزی شبیه حاشیه است... که خوب من 2سال بعد دیپلم تحصیل خودمو برای کاردانی شروع کردم...حالا قبل از ادامه بحثم خیلی ها که پستشون اول از همه جای تشکر داره و دوم برای من سوال ؟عقیده داشتین که این اشتیاق ازجایی میاد که ما دنبال بهتر بودن و کسب اطلاعات بیشتر و سواد هستیم دنبال مدرک هستیم که خوب مسلما این مدرک گرایش های بالاتری رو سوق داده وحتی اینو مطرح کردین پس هرکی مدرک بیشتری داشته باشه بیشتر بلده البته به جز................ و با این مدرک نگاه جامعه و محیط کاری بهت فرق میکنه ..خوب من هم موافقم ولی دوست عزیزمون اشاره کردن نباید نظام اموزشی به مسیر رشد و پرورش ما جهت بده .. اگه هنوز وقت واستعداد داریم..درحالیکه این ما هستیم مسیر رشد خودمونو انتخاب میکنیم.......... سوال من اینه همین طور که اشاره کردن وقتی مدرک گرایی با شرایطمون تو ایران حرف اولو میزنه
و عدم ازدواج خصوصا در خانم ها يكي از دلايل ادامه تحصيله. پس چرا ما این شاخه اون شاخه کنیمو و از چیزی که اطمینان داریم بی هدف نیست دور بشیم درسته هر حیطه ای سختی خودش رو داره مثلا یکی گفته ادامه تحصیل و گرفتن مدرک لازمه روحشه در حالیکه وقتی هر هفته باید مقاله بخونی پس چه آسایش روحی این میشه درد ولی من میگم زندگی همش درد بنا بر این میتونیم با مشخص کردن یک راه مقابل درد بایستیم و.............حالا ادامه میدم که پس این مشخص کردن چه جوریش خوبه؟من که ترم آخر کاردانی هستم از دانشگاه علمی کاربردی با تمام علاقه ای که به معماری دارم فعلا برای کارشناسی شرکت نکردم شاید براتون سوال بشه چرا؟1چرا بعد 2 سوال علمی کاربردی؟2 چرا فعلا کارشناسیو نه؟ ببینید ادم ها با هم فرق میکنن و هر کسی خصوصیت اخلاقی و خاص خودشو داره وقتی من دختر اقتضای شرایطم اینه که توی شهر خودم مشغول باشم و از طرفی اون توانایی کافی رو برای قبولی در کنکور مخصوصا کنکورهای سخت ندارم پس مشخص هست که من 6 ترم باید پاس کنم برای داشتن مدرک کاردانیم یعنی همون حرفه-سواد-مدرک در یک مقطع و از اون بالاتر هم دقیقا به همین شکل پس بهتر نگیم امکان ورودو کنکورو گزینش دانشگاه هارو سخت کنیم چون درسته شاید لایق هر کسی نباشه ولی اونیکه لایقشه میتونه بعد از ورود اینو ثابت کنه و نشون بده که راهش میگیره یا نه؟.حتی خیلی از کشور ها ورود راحت و خروج مشکله نه این که اینجا هردو شرایطو سخت بگیریم.............ومیگم هم نبودن بازار کار مناسب و صد البته داشتن اعتبار علمی بالاتر لزوم این اشتیاق برای گرفتن مدارک بالاتر هستدر حالیکه به شرایط توجه کرد چون اینطور که متوجه شدم این اعتبار صرفا به مدرک محدود نمیشه بلکه به کار مربو ط میشه یعنی اگه من تنها با مدرک کاردانی وارد بازار کار بشم شاید به کارشناسی فکر کنم اما به ارشد نه؟؟؟؟؟؟؟؟

maryam_d

عضو جدید
دوست خوبم منم با نظرت موافقم،ترکیب این 3 شیوه قابل قبول تره اما برا جواب به همچین نظر سنجی مطمئنا باید گفت گزینه ی مردم گرا نسبت به گزینه های دیگه ارجعیت داره.
یادت باشه دوست خوب من، این انسان ها و جاری بودن زندگی اوناست که به بنا روح میبخشه

:gol:

trosa063

عضو جدید
سلام
مشکل اساسی برای اجرای طرحهای بزرگ هزینه بالای اوناس که دولت هیج گونه کمکی به کارفرمایان نمیده

ms.shahzad

عضو جدید
سلام بر معماران صاحب نام آینده! ولی آخه چه خواصیت داره آدم اسمش بمونه! استاد ما گفته درباره ایرج کلانتری تحقیق کنیم و من چیزی پیدا نکردم، حالا فقط آه و ناله ماست که پشت سر این معمار بزرگ وصاحب نام مونده!!! کسی هست که بتونه به ما کمکی کنه؟

sama...

عضو جدید
منم با نظر سوم موافقم. یه نوع رابطه متقابل. اما خب این موضوع هم نباید به طور مستمر باشه.رعایت سلیقه شخصی کارفرما با رعایت اصول معمارانه هم میتونه کارساز باشه...

sama...

عضو جدید
منم با سومی موافقم. یه نوع تعامله. اما این موضوع تا یه مدت شاید درست باشه اخرش سلیقه شخصی مهمه اما با در نظر گرفتن تجربه های معمار

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
  • آیا دوران starchitect و خداوندگاران دنیای معماری که اصول معماریشان انقلاب و تحول معماری معماری را سبب می شدند به سر آمده و یا نه؟

• با نگاهی به بعضی سایت ها و مجلات معماری خارجی به اسامی معمارانی برمی خوریم که شاهکارهای معماریشان که با تکرار شده اند و شاید اصول تازه ای را در معماری بنیان نهاده اند ! ولی ما در ایران هنوز نامی از آنها نشنیده ام و شاید به تعداد انگشتان کمتر یا بیشتر چند نفری از بزرگان معماری را بشناسیم ! چرا ؟ این مساله به ما بر میگردد و یا فکر میکنید در جهان عمومیت دارد !؟

• تا چه میزان جوایز و عناوین معماری جهانی و یا ملی را که داده می شود به حق می دانید؟ چرا نام برخی از معماران تاثیرگذار تا به حال در بین برندگان جوایز بزرگ خالی است!؟

• تا چه حد شاهکارهای معماری را که به نام برخی بزرگان معماریمان میشناسیم از آن خود آنها می دانید و یا معماران ناشناخته ای که در دفاتر معماری بزرگ آنها فعالیت می کنند!!؟

من يه گله ي بزرگ دارم از اعضاي شورايي كه ميشينن دور هم و سيلابس و چارت مينويسن براي ما
چرا توي كتبيي كه به عنوان رفرنس براي معماري معرفي ميشه ما كتابي مبني بر شناخت معماري معاصر ايران و اشنايي با اثار و تفكر معماران صاحب نام ايراني در داخل و خارج كشور نداريم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

معماري جهان تدريس ميشه و ما ياد ميگيريم كه سومري ها زيگورات ساختن
خوب ساختن كه ساختن يه بار معماري جهان زارعي رو خونديم فهميديم
چرا تو دوره ارشد باز رفرنس دادين به سير انديشه هاي معماري تا گذشته مرور بشه؟
چرا در پي نو شدن نيستيم؟
چرا فك ميكنين با پاس كردن 2 واحد الكتريكي و مكانيكي و چرت و پرت ما متخصص تاسيسات هم ميشيم؟
ايا بهتر نيست به جاي پر كردن چارت هاي درسي با دروس غير مرتبط به تخصص معماري بهتره اصول و افكار رو به ما اموزش بديد نه دانستن كليد تبديل و ديگ بخار و فن كويل؟؟؟

يه زماني مجله معمار ميخونديم 2 تا چيز ياد بگيريم
حالا ميريم تو مغازه سنگ فروشي ميبينيم مجله معمار گذاشته رو ميز ميگم كي اينجا معماره؟ميگن عكساش قشنگه!
تبليغ خوبه اما هر چه از حد بگذرد مگه نه اينه كه رسوا شود؟

چرا انديشه هاي منصور فلامكي رو كس به ما ياد نميده؟ميرميران رو؟ديبا رو؟دانشمير رو ؟
اگه كه تلاشمون بر اينه كه اثار ايراني ايجاد كنيم،چرا اموزشش نميدين؟ چرا ساخت هرم و هزار عكس يعجوج معجوج هزار سال پيش رو ياد ميديد اما عكس اسط.ره هاي ايراني رو نه؟
و خيلي از اين حرفا

DDDIQ

مدیر ارشد
موسسه معماران آمریکا American Institute of Architects مشهور به AIA، بزرگترین سازمان حرفه‌ای معماری در آمریکا است و از ۱۸۵۷ تا کنون در توسعه قوانین و سیاستهای فنی و آموزشی معماری در ایالات متحده آمریکا نقش اساسی ایفا نموده‌است.

وبسایت رسمی www.aia.org

برخی از جوایز و برنامه های این موسسه :

Honors Program

Gold Medal Recipient
Architecture Firm Award Recipient

Institute Honors

Institute Honors for Collaborative and Professional Achievement Award
Institute Honor Awards for Architecture
Institute Honor Awards for Interior Architecture
Institute Honor Awards for Regional and Urban Design
Twenty-five Year Award Recipient

Collaborative & Professional Achievement

Associates Award
Edward C. Kemper Award Recipient
Thomas Jefferson Awards for Public Architecture
Young Architects Award
Whitney M. Young Jr. Award Recipient

Cosponsored Programs

Housing Awards
AIA/HUD Secretary's Awards
AIA/ALA Library Building Awards

DDDIQ

مدیر ارشد
AIA Gold Medal

AIA Gold Medal

مدال طلای ای‌آی‌ای یا AIA Gold Medal یک جایزه معماری از طرف موسسه معماران آمریکا American Institute of Architects است که به افراد تاثیرگذار در تئوری و طراحی معماری تعلق میگرد ؛ این جایزه از سال 1907 پایه گذاری شد و از سال ۱۹۴۷ به صورت سالانه تا کنون داده می‌شود.

فهرست برندگان جایزه

آخرین ویرایش:

DDDIQ

مدیر ارشد
برندگان جوايز شايستگي گروه معماري 2013 Institute Honor Awards for Architecture

برندگان جوايز شايستگي گروه معماري 2013 Institute Honor Awards for Architecture

2013 Institute Honor Awards for Architecture
برندگان جوايز شايستگي گروه معماریAIA​

پس از بررسي صدها پروژه ي ارائه شده توسط معماران و شركت هاي نيويوركي، هيئت داوراني از دوازده معمار برجسته، معماران منظر، اساتيد، منتقدان و برنامه ريزان شهري توسط مركز معماري نيويورك گرد هم آمدند و 42 پروژه ي متفكرانه را به عنوان برندگان جايزه طراحي AIA نيويورك 2013 معرفي نموده اند.
از پاويون هاي كوچك تا پروژه هايي با مقياس هاي عظيم، اين جايزه به بسط دهندگان ايده هاي نوآورانه در طراحي راه حل هاي متنوع براي پروژه هايي در سرتاسر جهان در نظر گرفته شده است.​
برندگان، جوايز " شايستگي " و يا " افتخاري " را در چهار گروه متفاوت دريافت نموده اند : معماري، طراحي داخلي، پروژه ها و برنامه ريزي شهري. كليه پروژه هاي برنده از تاريخ 18 آوريل 2013 تا 31 مه در مركز نمايشگاه معماري، طراحي شده توسط كوكورو و مويْ، در معرض نمايش عمومي مي باشند.​
هيئت داوران جايزه طراحي AIA نيويورك 2013 ، سيزده جايزه افتخاري و سي و يك جايزه شايستگي را از مجموعه اي متنوع از نمايش توانايي هاي حرفه اي براي ايجاد كيفيت بالا، ساختمان هاي ابداعي و فضاهاي نوآورانه در سراسر جهان گزينش نموده اند. اين پروژه ها از ديدگاه هاي متفاوتي مورد بررسي قرار گرفته اند، همچون كيفيت طراحي، همخواني با بستر و جامعه، تحليل برنامه، نوآوري، تفكر و تكنيك.
در اولين قسمت اين خبر به معرفي برندگان جوايز شايستگي گروه معماري مي پردازيم.

پروژه Model Home Gallery از معماران NADAAA واقع در سئول، كره جنوبي

پروژه Perot Museum of Nature and Science از معماران مورفوسيس ؛ واقع در دالاس ، تكزاس

پروژه LM Guest House از معماران Desai/Chia ؛ واقع در حومه داچس ، نيويورك

پروژه Bing Concert Hall از معماران Ennead ؛ واقع در دانشگاه استنفورد ، كاليفورنيا

پروژه بازسازي و ترميم New York City Center از معماران Ennead ؛ واقع در نيويورك

پروژه McGee Art Pavilion از معماران ikon.5 ؛ واقع در مدرسه هنر و طراحي ، نيويورك

پروژه Tower House از معماران GLUCK ؛ واقع در اوليوبريج ، نيويورك

پروژه Bay House از معماران Roger Ferris + Partners ؛ واقع در نوياك ، نيويورك

پروژه بازسازي و استفاده مجدد 510 Fifth Avenue از معماران Skidmore, Owings & Merrill ؛ واقع در نيويورك

پروژه Al Hamra Tower از معماران Skidmore, Owings & Merrill ؛ واقع در كويت

پروژه Sliced Porosity Block – CapitaLand Raffles City از استيون هال ؛ واقع در چين

پروژه Clemson University College of Architecture از معماران Thomas Phifer and Partners ؛ واقع در كلمسون ، كاروليناي جنوبي

پروژه Center for the Advancement of Public Action از معماران Tod Williams Billie Tsien Architects ؛ واقع در كالج بنينگتون ، ورمونت

برگرفته از سایت اتووود

در صورت مشاهده نشدن تصاویر نسخه کپی ضمیمه شده را دانلود کنید

پیوست ها

• AIA Architectur 2013.pdf
    767.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

DDDIQ

مدیر ارشد
Institute Honor Awards for Interior Architecture2013

برندگان جوايز افتخاري گروه معماري و جوايز گروه طراحي داخلي در دو بخش افتخاري و شايستگي AIA

جايزه افتخاري معماري : پروژه Won Dharma Center از معماران hanrahanMeyers ؛ واقع در نيويورك

جايزه افتخاري معماري : پروژه One Jackson Square از معماران Kohn Pedersen Fox Associates and SLCE ؛ واقع در نيويورك

جايزه افتخاري معماري : پروژه New-York Historical Society از معماران Platt Byard Dovell White ؛ واقع در نيويورك

جايزه افتخاري معماري : پروژه Jesolo Lido Condominium از معماران ريچارد مير و همكاران ؛ واقع در ايتاليا

جايزه افتخاري معماري : پروژه O-14 از معماران RUR Architecture PC and Erga Progress ؛ واقع در امارات متحده عربي ، دبي

جايزه افتخاري معماري : پروژه Barclays Center از معماران SHoP Architects and AECOM/Ellerbe Becket ؛ واقع در بروكلين ، نيويورك

جايزه افتخاري معماري : پروژه John Jay College of Criminal Justice از معماران Skidmore, Owings & Merrill ؛ واقع در نيويورك

جايزه افتخاري معماري : پروژه Daeyang Gallery and House از معماران Steven Holl Architects and E.rae ؛ واقع در سئول ، كره جنوبي

جايزه افتخاري طراحي داخلي : پروژه LifeEdited 1 ، طراح LifeEdited, Inc از معماران Guerin Glass ؛ واقع در نيويورك

جايزه افتخاري طراحي داخلي : پروژه Sean Kelly Gallery از معماران Toshiko Mori ؛ واقع در نيويورك

جايزه شايستگي طراحي داخلي : پروژه MALIN+GOETZ از معماران Bernheimer ؛ واقع در لس آنجلس

جايزه شايستگي طراحي داخلي : پروژه Bayhealth Medical Center از معمار EwingCole ؛ واقع در دُوِر ، دلاوِر

جايزه شايستگي طراحي داخلي : پروژه Marc by Marc Jacobs Showroom از معماران Jaklitsch / Gardner ؛ واقع در نيويورك

جايزه شايستگي طراحي داخلي : پروژه The Children’s Museum of the Arts از معماران WORKac ؛ واقع در نيويورك

در صورت مشاهده نشدن تصاویر فایل ضمیمه را دانلود کنید

پیوست ها

• Interior Architecture AIA.pdf
    788.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

DDDIQ

مدیر ارشد
2013 Institute Honor Awards for Regional and Urban Design

2013 Institute Honor Awards for Regional and Urban Design

هيئت داوران جايزه طراحي AIA نيويورك 2013 ، سيزده جايزه افتخاري و سي و يك جايزه شايستگي را از مجموعه اي متنوع از نمايش توانايي هاي حرفه اي براي ايجاد كيفيت بالا، ساختمان هاي ابداعي و فضاهاي نوآورانه در سراسر جهان گزينش نموده اند.

Institute Honor Awards for Regional and Urban Design 2013
گروه طراحي شهري و پروژه هاي اجرا نشده

جايزه افتخاري طراحي شهري : پروژه Qingdao Harborfront از معماران EE&K a Perkins Eastman company ؛ واقع در چين

جايزه افتخاري طراحي شهري :
پروژه Badouzi Harbor Urban Design with the National Museum of Marine Science & Technology and the National Aquarium از معماران J.M. Lin ؛ واقع در تايوان

جايزه شايستگي طراحي شهري : پروژه Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Park از معماران Louis I. Kahn, FAIA, David Wisdom, and Mitchell | Giurgola ؛ واقع در نيويورك

جايزه شايستگي طراحي شهري : پروژه agri-CULTURE: Richardson Mixed Use Development از معماران SAMOO ؛ واقع در ريچاردسون ، تكزاس

جايزه شايستگي طراحي شهري : پروژه Urbaneer Resilient Water Infrastructure از معماران Terreform ONE ؛ واقع در بروكلين ، نيويورك

جايزه شايستگي طراحي شهري :
پروژه Hunters Point South Waterfront Park از معماران Thomas Balsley Associates / WEISS/MANFREDI و شركت مشاور آروپ ؛ واقع در لانگ ايلند سيتي ، نيويورك

جايزه شايستگي طراحي شهري : پروژه New Holland Island از معماران WORKac ؛ واقع در سنت پترزبورگ ، روسيه

جايزه افتخاري پروژه ها : پروژه Kápolna Madaras از معماران Christopher Johnson Architect with Ramona Albert ؛ واقع در روماني

جايزه شايستگي پروژه ها : پروژه Landscape :Triptych از معماران ABRUZZO BODZIAK ؛ واقع در نيويورك

جايزه شايستگي پروژه ها : پروژه Webb Chapel Park Pavilion از معماران Cooper Joseph ؛ واقع در دالاس ، تكزاس

جايزه شايستگي پروژه ها : پروژه Columbia University Medical Center Education Building از معماران Diller Scofidio + Renfro (lead designer) and Gensler ؛ واقع در نيويورك

جايزه شايستگي پروژه ها : پروژه Delancey + Es*** Municipal Parking Garage از معماران Michielli + Wyetzner ؛ واقع در نيويورك

جايزه شايستگي پروژه ها : پروژه Wyckoff House Museum از معماران nARCHITECTS ؛ واقع در بروكلين ، نيويورك

جايزه شايستگي پروژه ها : پروژه Helsinki Central Library از Platform for Architecture + Research ؛ واقع در فنلاند

برگرفته از سایت اتوود

در صورت مشاهده نشده تصاویر فایل ضمیمه را دانلود کنید

پیوست ها

• AIA 2013 -p3.pdf
    726.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0