امروز از هر قومیتی که باشم، نام ایران هویت و اصالت دیرین من است.ایران خانه اولین من است

danielo

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسیاری از قومیت های امروز ایرانی در معرض تبعیض های آزاردهنده ناشی از تمامیت خواهی ایدئولوژیک فعلی حاکم بر ایران قرار دارند. وسعت این موضوع از نگاه اجمالی به مذهب بیشتر است. این روزها هویتی نوین در اثر تغییر مذهب در قشر صاحب قدرت در جامعه ایجاد شده است که منشا آن ترس از غیر خودی ها است. در واقع با ترس فراگیری که این دسته بندی ایجاد میکند، هر نام خاصی گونه ای تهدید محسوب میشود و پرداختن به هرقومیتی خطرناک است.

چرا قومیت ها آزرده اند؟ آیا همه اش از مذهب است؟ درست است که مذهب یک فاکتور اصلی تبعیض در یک حکومت ایدئولوژیک محسوب میشود. اما این روزها فاکتورهای دیگری از جمله آنچه ذکر شد نقش بازی میکنند. یکی از نکات مهم این است که فقط احترام به تقسیم بندی های قومیتی فعلی کافی نیست. اینگونه سخن گفتن به این معنی است که مثلا یک آذری زبان گرچه فارس نیست ولی ما به ایشان احترام میگذاریم! خوب چرا مثلا یک آذری زبان این جمله را نگوید که ما به دیگران با وجود قومیتشان (فارس یا بلوچ یا کرد یا …) احترام میگذاریم؟ آیا این احترام گذاشتن خود نوعی درجه بندی نیست؟

این عارضه، در اثر نپرداختن به هویت اصیل و مشترک و افتخار آمیز ایرانی در موازات با مرزهای قومیتی فعلی است. از آنجایی که در وضعیت فعلی، پرداختن به افتخارات و عظمت نام ایران باستان به منزله تضعیف اسلام است، همیشه سعی بر آن شده است که آن گوهر غرور آمیز کمرنگ شده و تمامیت ارضی در واژه کم ارزشی چون احترام به قومیت ها خلاصه شود! مگر شما کیستی که به قومیت ها احترام میگذاری؟مگر کسی غیر از او هستی؟ مگر ایران عزیز یکپارچه نیست؟ عدم توجه به این سرمایه مشترک قومیت ها را آزرده کرده است.

گرچه مورد پیشین هم به گونه ای از مذهب حکومتی مشتق میشود، اما خود مذهب نیز در قومیت های با ایدئولوژی متفاوت تبعیض مضاعف است. به این معنی که علاوه بر اینکه به کردها احترام میگذاریم، به اهل تسنن هم احترام میگذاریم! آیا ایران به نام یک ایدئولوژی خاص است که حال با وجود اینکه دیگران آن را ندارند، به آنها احترام میگذاریم؟!

بنابر این ما با یک فرهنگ غلط مواجه هستیم که در اثر نپرداختن به ریشه های مشترک و غرور آفرین ایرانی بودن در موازات تقسیم بندی های قومیتی فعلی ایجاد شده است. فقط کافی نیست که بگوییم ما همه ایرانی هستیم. بلکه لازم است که بدانیم واقعا همه ایرانی بوده ایم و هستیم. لازم است که بدانیم چقدر غرور آفرین است که ایرانی هستیم. لازم است تا بر سر نام ایران با هم دعوایمان شود، آنقدر برایمان عزیز باشد و گرامی که هرکدام بیش از دیگری تلاش کنیم تا نام ایران را فریاد زنیم.

این غرور، دیگر فراتر از تقسیم بندی های قومیتی فعلی است. به گونه ای که نمی توانیم بی آن بمانیم. این غرور هویت اصیل و دیرین ما است. من چه آذری باشم و چه بلوچ و چه ترکمن و چه لر و چه کرد و … افتخار من این است که ایرانی بوده ام و هستم. هویتم نام بلند ایران است و آن عظمت ایران بیش از هرکس دیگری متعلق به من است. این غروری واقعی است، هویتی صحیح است. نباید امروز تقسیم بندی های قومیتی به بی هویتی و گم شدن در تاریخ بینجامد.

ayhann

اخراجی موقت
ما به خاطر بعضی دلایل نمیتونیم یکی بشیم.
1.هنوز نفهمیدیم به هم نباید توهین کنیم.(برا ترکها و رشتی ها و قزوینی ها و ..جک میسازیم)
2.سرنوشت همدیگه برامون مهم نیست.(بعد از 1 خرداد سال 85 و کشتار مردم آذربایجان هیشکی برا ترک ها تره خورد نکرد)
3.حکومت بین ما تفرقه میندازه و مردم به دلایل فقر فرهنگی متوجه نمیشن.
4.با تاریخ هم کشتی میگیریم و نمیخوایم حقایق رو قبول کنیم چون به ضرر ما شاید تموم شه.
5.دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه:(

افشـین

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
1.هنوز نفهمیدیم به هم نباید توهین کنیم.(برا ترکها و رشتی ها و قزوینی ها و ..جک میسازیم)
2.سرنوشت همدیگه برامون مهم نیست.(بعد از 1 خرداد سال 85 و کشتار مردم آذربایجان هیشکی برا ترک ها تره خورد نکرد)
4.با تاریخ هم کشتی میگیریم و نمیخوایم حقایق رو قبول کنیم چون به ضرر ما شاید تموم شه.

دوست من ...

مورد سومت دلیل دو مورد اوله !
مورد سوم هم که ربطی به قومیت نداره !
مورد چهارم هم بر می گرده به انحرافی که میتونه در تاریخ رخ بده !

vahid321

عضو جدید
کاربر ممتاز
خودتی کنگر!:eek:
این چیزایی که گفتی که یه سری شو خودت الان داری انجام میدی!
وقتی کپی پیست نمیکنی و از خودت حرف میزنی خیلی باحال میشی.:heart: خوب همیشه از این چیزا بگو و شر درست نکن!
اگر این مشکلات مطرح بشه خیلی مفیده. و تا مطرح هم نشه حل نمیشه

vahid321

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست من ...

مورد سومت دلیل دو مورد اوله !
مورد سوم هم که ربطی به قومیت نداره !
مورد چهارم هم بر می گرده به انحرافی که میتونه در تاریخ رخ بده !
خیلی ببخشید ولی نظر جالبی نبود:razz:
در ضمن برای چی دنیلو رو اخراج کردید؟ کار کدوم بی جنبه ایه؟

vahid321

عضو جدید
کاربر ممتاز
کجاش جالب نبود که توضیح بدم ! :gol:

اخراج کاربرا مگه جنبه می خواد ؟ :D
ببخشید اعصابم خراب شد دیدم اخراجش کردن یه چیزی گفتم
بله- مدیریت جنبه میخواد. اگر یکم معرفت داشتن اخراجش نمیکردن.

maziyar_darabi

عضو جدید
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon13.gif1.هنوز نفهمیدیم به هم نباید توهین کنیم.(برا ترکها و رشتی ها و قزوینی ها وعرب ها.. ..جک میسازیم)
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon13.gif2.سرنوشت همدیگه برامون مهم نیست.(بعد از 1 خرداد سال 85 و کشتار مردم آذربایجان هیشکی برا ترک ها تره خورد نکرد)
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gif3.حکومت بین ما تفرقه میندازه و مردم به دلایل فقر فرهنگی متوجه نمیشن.
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gif4.با تاریخ هم کشتی میگیریم و نمیخوایم حقایق رو قبول کنیم چون به ضرر ما شاید تموم شه.
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon4.gif5.دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه:(
:cool:.....

vahid321

عضو جدید
کاربر ممتاز
قبول دارم. ولی درمورد عربها هم نباید جوک گفت. اونا هم مثل بقیه اقوام. اگر در مورد اینا بگید خوب چه فرقی میکنه در مورد بقیه هم میشه گفت. غیر از این یه چیزی که هست اعراب واقعا در ایران عقب نگه داشته شدن. با اینکه در مناطقی زندگی میکنن که ثروت کشور از اونجا تامین میشه ولی جمعیت زیادیشون از آموزش و بهداشت و سایر امکانات بی بهره هستن. خوب هر فرد و قومی این شرایط رو داشته باشن همین میشن

افشـین

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
قبول دارم. ولی درمورد عربها هم نباید جوک گفت. اونا هم مثل بقیه اقوام. اگر در مورد اینا بگید خوب چه فرقی میکنه در مورد بقیه هم میشه گفت. غیر از این یه چیزی که هست اعراب واقعا در ایران عقب نگه داشته شدن. با اینکه در مناطقی زندگی میکنن که ثروت کشور از اونجا تامین میشه ولی جمعیت زیادیشون از آموزش و بهداشت و سایر امکانات بی بهره هستن. خوب هر فرد و قومی این شرایط رو داشته باشن همین میشن

اونم همینو گفت !

ayhann

اخراجی موقت
خیلی ببخشید ولی نظر جالبی نبود:razz:
در ضمن برای چی دنیلو رو اخراج کردید؟ کار کدوم بی جنبه ایه؟

دیشب یکی به اسم barzakhi اومد و فحش داد و دنیلو و من هم بهش فهش دادیم.دنیل اخراج شد ولی به من حتی اخطار هم ندادن:D

خودتی کنگر!:eek:
این چیزایی که گفتی که یه سری شو خودت الان داری انجام میدی!
وقتی کپی پیست نمیکنی و از خودت حرف میزنی خیلی باحال میشی.:heart: خوب همیشه از این چیزا بگو و شر درست نکن!
اگر این مشکلات مطرح بشه خیلی مفیده. و تا مطرح هم نشه حل نمیشه

آره خودمم.فعلا کپی پیست رو تعطیل کردم تا از خودم فیض ببرین:D

mezak

کاربر فعال
ديدم كسي درباره مورد دوم حرف خاصي نزد خواستم نظرمو بگم.

هر چه براي خود نميخواهيد براي ديگران هم نخواهيد!

شايد تا اون موقع اولين بار بوده باشه كه يه همچين برخوردي در اين سطح با ترك ها كرده باشن (ميگم شايد چون واقعاً حادثه ي مشابهي در ذهنم نيست) ولي كم نيستن موارد مشابه و حتي بدتر كه براي ديگر اقوام ايراني اتفاق افتاده و سئوالم اينه كه شما اونا براتون مهم بود؟!

البته باهاتون موافقم بشرطي كه تصديق كنيد هيچ كدوم هواي همديگه رو نداريم.

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز

این عارضه، در اثر نپرداختن به هویت اصیل و مشترک و افتخار آمیز ایرانی در موازات با مرزهای قومیتی فعلی است. از آنجایی که در وضعیت فعلی، پرداختن به افتخارات و عظمت نام ایران باستان به منزله تضعیف اسلام است، همیشه سعی بر آن شده است که آن گوهر غرور آمیز کمرنگ شده و تمامیت ارضی در واژه کم ارزشی چون احترام به قومیت ها خلاصه شود! مگر شما کیستی که به قومیت ها احترام میگذاری؟مگر کسی غیر از او هستی؟ مگر ایران عزیز یکپارچه نیست؟ عدم توجه به این سرمایه مشترک قومیت ها را آزرده کرده است.

گرچه مورد پیشین هم به گونه ای از مذهب حکومتی مشتق میشود، اما خود مذهب نیز در قومیت های با ایدئولوژی متفاوت تبعیض مضاعف است. به این معنی که علاوه بر اینکه به کردها احترام میگذاریم، به اهل تسنن هم احترام میگذاریم! آیا ایران به نام یک ایدئولوژی خاص است که حال با وجود اینکه دیگران آن را ندارند، به آنها احترام میگذاریم؟!

بنابر این ما با یک فرهنگ غلط مواجه هستیم که در اثر نپرداختن به ریشه های مشترک و غرور آفرین ایرانی بودن در موازات تقسیم بندی های قومیتی فعلی ایجاد شده است. فقط کافی نیست که بگوییم ما همه ایرانی هستیم. بلکه لازم است که بدانیم واقعا همه ایرانی بوده ایم و هستیم. لازم است که بدانیم چقدر غرور آفرین است که ایرانی هستیم. لازم است تا بر سر نام ایران با هم دعوایمان شود، آنقدر برایمان عزیز باشد و گرامی که هرکدام بیش از دیگری تلاش کنیم تا نام ایران را فریاد زنیم.

این غرور، دیگر فراتر از تقسیم بندی های قومیتی فعلی است. به گونه ای که نمی توانیم بی آن بمانیم. این غرور هویت اصیل و دیرین ما است. من چه آذری باشم و چه بلوچ و چه ترکمن و چه لر و چه کرد و … افتخار من این است که ایرانی بوده ام و هستم. هویتم نام بلند ایران است و آن عظمت ایران بیش از هرکس دیگری متعلق به من است. این غروری واقعی است، هویتی صحیح است. نباید امروز تقسیم بندی های قومیتی به بی هویتی و گم شدن در تاریخ بینجامد.
thanks
واقعا همینه... وقتی ریشه های مشترک رو کمرنگ و بی جان کنیم تفاوتهها عرض اندام می کنن... وقتی تاریخی به نام ایران کمرنگ بشه...!

کاپلو

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود بر ایران و ایرانی با تمام اقوامش از پارس و لر وترک و کرد و غیره
و باید بدانیم که اگر نمادی برای ایران انتخاب میکنیم باید باشد شاهزاده ایرانی نه شاهزاده پارسی

• Like
واکنش ها: Sarp

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود بر ایران و ایرانی با تمام اقوامش از پارس و لر وترک و کرد و غیره
و باید بدانیم که اگر نمادی برای ایران انتخاب میکنیم باید باشد شاهزاده ایرانی نه شاهزاده پارسی

ایضا درود من هم بر ایران و ایرانی به وسعت تمام خاک ایران
.
.
ولی من بازم تاکید می کنم که خیلی خنده داره این اسم...

فکرکن به بازیکنای تیم ملی بگی شاهزاده... :d

سارا 2012

عضو جدید
ایضا درود من هم بر ایران و ایرانی به وسعت تمام خاک ایران
.
.
ولی من بازم تاکید می کنم که خیلی خنده داره این اسم...

فکرکن به بازیکنای تیم ملی بگی شاهزاده... :d

بیچاره شاهزاده های ایرانی الان تو قبرشونم آرامش ندارن

بالا