پولدارها؛ خوب یا بد؟

سلام دوستان
این تاپیک در واقع در راستایی شکل میگیره که میشه گفت صحبتهای بعضی از دوستان در مورد پولدارها در تاپیک "برج میلاد،متری چند" و همچنین پیشنهاد احسان جان مسبب اونه

دوستان من
اگر تا به حال دقت کرده باشین در فیلمهای ما، و بیشتر سریالهای صدا و سیمای ما_که نمایانگر عقاید اکثریت جامعه نیز در برخی موارد ،مانند بحث ما، هست_ افراد ثروتمند،بخصوص اونهایی که ثروت فراوانی دارند، معمولا درستکار نیستند، خیلی مواقع داراییهای خودشون رو از راههای نادرست در اورده اند و در دیگر موارد زورگو دیده میشن
این نمای کلی ای از جامعه ی ما نیز هست

در واقع هر کدوم از حرفهای من در صحت سنجی مشکل پیدا کنن
این دید واقعا در جامعه ی ما وجود داره که
از راه صحیح نمیشه پولدار شد
آیا واقعا اینگونه است؟
چرا حتما باید حق دیگران سازنده ی راه افراد به سوی دارایی هاشون بوده باشن؟

و پرسش دیگر این که
در صحبتهای برخی دوستانم هم در تاپیک ذکر شده اومده بود که کسایی هستند که 4 میلیارد متری میدن برای واحدی اداری در میلاد ولی
1 جواب سلامت رو هم نمیدن
2 500 تومان هم بخوای قرض بگیری نمیدن
و ... که اگر بیشتر پیش بریم دیدهای بسیار منفی تری هم در مورد اونها وجود داره

ولی آیا اینگونست؟
آیا اینگونه اند؟
آیا ما درست نگاه میکنیم؟
ما معلم فیزیک پیش دانشگاهیمون میگفت ما عادت کردیم فقط به کسایی که از ما در زمینه ای برترن غبطه بخوریم و توهین کنیم
مثالش هم کسی بود که چون در درس خواندن بر ما برتره ، میشه خرخون!!

از این هم بگذریم
فقط یک بار امتحان کنیم
یکی که با بنز از بغلمون رد میشه ببینیم اولین حرفهایی که بر ذهن و زبان ما و اطرافیانمون جاری میشه چیه;)

آخرین ویرایش:
بچه ها درسته که صحبتهای من در شروع تاپیک به نوعی نظر خودم رو هم در بر میگیره
ولی میخوام با یه نقل قول کوچیک گرفتن دقیقا پست خودم رو_ که در تاپیکی که موضوع اون بحث بر سر اگهی ای در رابطه با برچ میلاد بود_ اینجا هم قرار بدم تا خودم هم به نوعی دیگه تو این بحث شرکت کرده باشم;)

بچه ها چرا واقعا تو فرهنگ ما جا افتاده که پولدارا بدن؟
این اگهی که کمدیه
به کنار
کاملا موافقم
ولی چرا کسی که پول داره جواب سلامتونو نمیده ، 500 تومن هم قرض نمیده و ...(پستهای خودتون)
موضوع حرف این اگهی بود
ولی حالا که بعد چند روز اومدم و میبینم
فکر میکنم موضوع بهتری هم هست
چرا ما باید همیشه پولدارامونو بد بدونیم؟ چرا همیشه میگیم حتما حق یکی رو خورده که پولدار شده؟چرا اینجوری هستیم؟ حتما اون جک معروف هم شنیدین که یه امریکایی یه بنز اخرین مدل میبینه میگه فلان و صد نفر دیگه هم ببینن از قشنگیاش میگن و دم گرم دارندش
ولی ما
فحشش میدیم
غیر اینه؟

یه بار گفتم
یکی از همسایه های ما خیلی وضعش خوبه و چند تا کارخونه داره
یه روز تو یکی از کارخونه هاش بوده
یکی از دستگاها خراب میشه
خلاصه میفهمه کاره یکی از کارگراست
میگه چرا این کارو کردی
میگه من که مثل تو پولدار نمیشم
پس بذار جلوی پولدارتر شدن تو رو هم یه ذره بگیرم!
اونوقت ما انتظار پیشرفت داریم؟
واسه سمند جک میسازیم و اونوقت ژاپنیا داغونترین ماشینای ممکن رو از کارخونه های وطنشون میخریدن تا کارخونه هاشون رشد که
حالا فرقمون چقدره؟
هنوزم ما پولدارامونو ادم بده میدونیم و ...

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
این تاپیک در واقع در راستایی شکل میگیره که میشه گفت صحبتهای بعضی از دوستان در مورد پولدارها در تاپیک "برج میلاد،متری چند" و همچنین پیشنهاد احسان جان مسبب اونه

دوستان من
اگر تا به حال دقت کرده باشین در فیلمهای ما، و بیشتر سریالهای صدا و سیمای ما_که نمایانگر عقاید اکثریت جامعه نیز در برخی موارد ،مانند بحث ما، هست_ افراد ثروتمند،بخصوص اونهایی که ثروت فراوانی دارند، معمولا درستکار نیستند، خیلی مواقع داراییهای خودشون رو از راههای نادرست در اورده اند و در دیگر موارد زورگو دیده میشن

کی گفته نمایانگر عقاید اکثریت جامعه هست ؟ فیلم‌های ایرانی کاملن مجهولن، واقعن برای سینمای ایران متاسفم با این وضعه ....
آره، اینو موافقم، همیشه میبینیم و شاید گفته باشیم که همه‌ی پولدارا پولشون رو از راه‌های نادرست بدست آوردن و ....
خوده من، بارها این چیزا رو شنیدم، بارها و بارها، خودم هم بارها گفتم، ولی با بالا رفتن سنم اصلن باورش ندارم، همچین چیزی هست، ولی برای همه صادق نیست

اگه آماری بحث کنیم، میشه گفت 50-50

در واقع هر کدوم از حرفهای من در صحت سنجی مشکل پیدا کنن
این دید واقعا در جامعه ی ما وجود داره که
آیا واقعا اینگونه است؟

چرا، میشه خوبشم میشه
حق دیگران سازنده‌ی راه ما نیست، نباید اجازه بدیم دیگران ما رو به زمین بکوبن و از بین ببرن، لازم نیست تو گرگ باشی و گوسفندا رو بخوری، اینطوری روزی از گرگی ضربه میخوری، شاید هدفت! انسان بودن و ماندن خیلی مهمه، کافیه قوی باشی و اراده داشته باشی
نگاهی کامل به تاریخ ثروتمندان میتونه دیدمون رو عوض کنه

و پرسش دیگر این که
در صحبتهای برخی دوستانم هم در تاپیک ذکر شده اومده بود که کسایی هستند که 4 میلیارد متری میدن برای واحدی اداری در میلاد ولی
1 جواب سلامت رو هم نمیدن
2 500 تومان هم بخوای قرض بگیری نمیدن
و ... که اگر بیشتر پیش بریم دیدهای بسیار منفی تری هم در مورد اونها وجود داره

آره، خیلیااا انقد پول دارن که حد نداره، ار پدری چیزی نیست که ازش بگذریم، کسی که هیچ سرمایه‌ای نداشته، حداقل فکر که میتونه کنه، اینه که زندگی‌ای بسازه که نوه‌هایش و بالاتر این امکان براشون فراهم بشه

1- کی گفته ؟ یه آدم لاابالی و بی سروپای معتاد هم که هیچی از دنیا نداره جواب سلام نده شاید، نباید جمع ببندیم، خوب و بد زیاد داریم
2- اینم همون قضیه قبلی، آدم از فامیلش میتونه این پول رو قرض بگیره ؟ مثلمن اگه فامیل خوب داشته باشی اینکارو میکنی، ولی اگه نه چی ؟ مثلمن یه دوست
اون شخص پولدار بانک نیست، ببین طرف کیه و چجوری کار میکنه و ...، حالا چرا 500 تومن رو قرض بگیری ؟ دوستته؟ میشناسیش ؟ پس اگه به معنای واقعی دوستته مثلمن بهت قرض میده، فکر نکنم کسی بدون علت و چون و چرا پولی کمک کنه
و پولدارهای بسیاری هستند که همیشه تو کارای خیر کمک کردن، ببینین چقدر از این مراکز کودکان بی سرپرست و ... رو پولدارا درست کردن؟

باز میگم
خوب و بد زیاد داریم
جمع بستن کاره زشتیه

ولی آیا اینگونست؟

هم اره هم نه

آیا اینگونه اند؟
هم اره هم نه

آیا ما درست نگاه میکنیم؟
مثلمن نه، خیلی هم اشتباه نیگاه میکنیم و فکر میکنیم، حوصله نداریم، ببخشین، عرضش رو نداریم، برای توجیح کردن خودمون و گول زدن خودمون، دیگران رو میکوبیم، ولی کوبیدن هیچ سودی به حاله ما نداره، ضرری هم متحمل اون شخص یا اشخاص نمیشه

ما معلم فیزیک پیش دانشگاهیمون میگفت ما عادت کردیم فقط به کسایی که از ما در زمینه ای برترن غبطه بخوریم و توهین کنیم
دقت کردی، آره، خرخون، همیشه هم سعی دیگران بر اینه که اون شخص رو هم مثل خودشون از راه به در کنن، کاری کنن که فاصله بگیره

از این هم بگذریم
فقط یک بار امتحان کنیم
یکی که با بنز از بغلمون رد میشه ببینیم اولین حرفهایی که بر ذهن و زبان ما و اطرافیانمون جاری میشه چیه;)
بستگی به ذهنیتی داره که تو اون زمان در موردش داریم، مثلمن اگه تا 1 سال پیش همچین اتفاقی می‌افتاد، درسته که حرفه بدی از دهنم جاری نمیشد، چون اصلن از این خصلت ها هم ندارم، شاید حسودیم میشد، نه اینطوری نیست، یه ذهنیت واسم ساخته شده بود، همون رو فکر میکردم، راه‌های خلاف و پول بسیار - ولی در مقابل الان چی، عکس‌العمل خاصی ندارم، سعی میکنم توی زندگی خودم موفق باشم و به نتیجه برسم، با اینکه 1000 تومن پول ندارم الان :D

با رنگ قرمز و درشتر زیر هر موضوع وقسمت مینویسم

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عادت کردیم موفقیت‌های دیگران رو به دید بد بگیریم، عادتی بد، عادتی برای توجیح کردن خودمون از کار و تلاش
درسته که سرمایه داشتن و پولدار بودن اونم از خانه پدری چیزیه که میتونه خیلی کمکت کنه و سریعتر به نتیجه برسی، همینطور این برتری رو داری که با خیلی از راه‌ها و مسیرها آشنایی داشته باشی
ولی این دلیلی نیست که فردی که در حال حاضر هیچ سرمایه‌ای نداره اون افراد رو مورد دشنام و غیره قرار بده تا از تلاش کردن و رسیدن به هدف فرار کنه

واقعن آیا مهمه اون شخص چجوری و از چه طریقی پول رو در آورده ؟ نمیگم همه از راه درست پولدار شدن، و حق هیچ کسی رو نخورردن و ...، ولی خیلی‌های دیگه هستن که با زحمت دستای خودشون و بدون هیچ گونه فریبی به پول فراوان رسیدن، تنها چیزی که داشتن قدرت تفکر، باهوش بودن و انسان بودن، هیچ گرگی هم نمیتونه بهش صدمه بزنه، اگه میزد حتمن به اینجا نمیرسید، بارها و بارها افتاده و بلند شده

اگه افتادیم و منتظر موندیم کسی دستمون رو بگیره، مهم نیست، دیگه مردیم، وقتی خودمون بلند بشیم حرفی برای گفتن داریم

بهتره بجای تنبلی و فرار از تلاش و خوردن و خوابیدن که دلیلی برای حرفای بد به افراد ثروتمند میشه راهی دیگه در پیش بگیریم

خواندن زندگی‌نامه‌ها، تحقیق کردن، کار کردن و ...، راهی برای رسیدن با واقعیت
اگه خودمون به راه‌های نادرست کشیده نشیم البته

Dr ehsan

عضو جدید
اول از همه ممنون از کورش به خاطر تاپیک

خوب این فرهنگ زد پولداری (جدا از دلیلش) تو جامعه هست و عواقبی هم می تونه برای ما داشته باشه که تا همین الان هم داشته به نظرم
ساده ترین چیزی که می تونم بگم بحث خصوصی سازی و بحث جزب سرمایه های خارجی و تقابلش با همین فرهنگ پولدار ستیزیه. ببینید خصوصی سازی از نظر من یعنی اینکه مردم خودشون برق تولید کنن، خودشون بفروشن، خودشونم مصرف کنن و همین طور در مورد آب و گاز و هر نوع کالا و خدمات دیگه. قطعاً مردم صرفه خودشونو نگاه می کنن و معمولاً این به نفع کشور هم هست. (فقط بعضی جاها که منافع کوتاه مدت و بلند مدت دستورهای متناقضی میدن، دولت با ابزارهای مثل مالیات، قوانین، یارانه و ... هدایت می کنه). پس موضوع اصلی تو خصوصی سازی اینه که مسولیت از دوش دولت برداشته بشه (که کلی فایده هم داره البته) و مدیریت به عهده مردم باشه. حالا این مردم یعنی کی؟ قطعاً یعنی اون کسی که مالک می شه. حالا وقتی یه کار خونه واگذار می شه اگه یه سری آدم معمولی برن هر کدوم 20-30 میلیون از چند صد میلیارد رو بخرن که نمی تونن مدیریتی اعمال کنن، نمی تونن تصمیم گیرنه باشن. بازم دولت با سهام کمش که نگه داشته ( حتی زیر 20%) سهام دار عمده است و باید مدیریت و سیاست گذاری کنه. ولی اگر یه نفر مایه دار بیاد و 50-60 در صد شرکت رو بخره اون می شه سهام دار عمده می شه عملاً مدیر و سیاست گذار مجموعه. ومطمئناً بهترین تصمیماتی رو که می تونه می گیره چون پای پول خودش وسطه.
پس اگر ما قصد داریم خصوصی سازی موفق داشته باشیم علاوه بر خیلی چیزای دیگه به مایه دارهای بزرگ هم نیاز داریم
اون بحث جذب سرمایه گذار هم همینه. ببین ما به پول برای ایجاد زیر ساخت ها شرکت ها کارخونه ها و خصوصی سازیه همین چیزایی که داریم نیاز داریم. وقتی ما صنعت و اقتصاد و کشاورزی درستی نداشتیم پس تولید ثروت هم نداشتیم که با اون ثروت بتونیم این نیاز رو بر طرف کنیم. پس نیاز به سرمایه خارجی داریم. وبدیهی ترین چیزی که سرمایه گذار می خواد احترامه
که از جامعه دریافت نمی کنه.
خیلی حرفای دیگه دارم ولی برای اینکه بقیه هم نظر بدن و طولانی هم نشه بعداً می گم. حرفای جوجو رم هنوز نخوندم راستی

رنگ خدا

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقیر بودن یا پولدار بودن ربطی به سیرت ادما نداره .
ولی نمی سه منکر شد که پول می تونه ما ادما رو عوض کنه.
خدایا اگه می خواهی به کسی چیزی بدی اول ظرفیت داشتن شو بهش بده.

Saeed_askari

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعآ همینطوره
از راه صحیح پول در آوردن خیلی سخته

مثلآ من خودم کارم تعمیرات کامپیوتره
خدا میدونه چند دفعه ویندوز عوض کردم
ولی خیلی کم پیش میاد ویندوز اصل نصب کنم
قبول هم دارین که این یه جور دزدیه؟

بعضی از دوستام جنس از چین میارن الکی روش مینویسن مثلآ سونی!
اینم یه جور کلاه برداریه دیگه!

همین امروز کولر مغازه خراب شد دادم سرویس کنن
شاید باورتون نشه ولی طرف اومده بود لوله گازشو پاره کرده بود که پول بیشتری بگیره!!

خیلی ها درآمدشون از راه حلال نیست
من خودم شخصآ اصلآ از کارهای خودم خوشم نمیاد
خدا بخواد حتمآ تغییر شغل میدم

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آره احسان جون
ولی چیزی که اینجا میبینیم، تو کشورمون، چیزی رو که به نفع مردم هستش نمی‌زارن اجرا شه، نمونه بارزش خصوصی سازی‌ها

مثالی میزنم، همراه‌ اول و ایرانسل ==> گذاشتن ایرانسل کار خودش رو انجام بده ؟ اصلن میزارن؟ یا اینکه خصوصیه باز هنوز چون به سوده مرده نمی‌زارن کاراش رو ادامه بده و ...

Dr ehsan

عضو جدید
عادت کردیم موفقیت‌های دیگران رو به دید بد بگیریم، عادتی بد، عادتی برای توجیح کردن خودمون از کار و تلاش
درسته که سرمایه داشتن و پولدار بودن اونم از خانه پدری چیزیه که میتونه خیلی کمکت کنه و سریعتر به نتیجه برسی، ............

جاوید جان چند چیز
1. همه اینطور که شما فکر می کنی فکر نمی کنن و اصلاً موضوع هم همینه. من سعی کردم دلایلی بیارم که ما به وجود پول دارها تو جامعه نیاز داریم مثل مثلاً معلما می خام بگم که پلدارها هم خوب و بد دارن مثل همون معلما، می خوام بگم که پولدارها هم (حتی خوباشون) همه اصول رو رعایت نمی کنن بازم مثل معلما که حتی خوباشون هم یه جاهای درس رو می پیچونن یا یه ربع آخر و می پی چونن ... و می خوام بگم که ما معلما رو به طور کلی جزء اقشار شریف جامعه می دونیم ولی مایه دارا به طور کلی بَدن.

2. دوست دارم در ادامه یکم فکر کنیم که چرا همچین طرز فکری تو جامعه شکل گرفته؟ ریشش کجاست؟ بعد هم دقیق تر می شه عواقبش رو بررسی کرد هم می شه اگر لازم بود راه چاره ای پیدا کرد.

3.رجع به بعضی حرفات هم که می گفتی با سعی و تلاش می شه به صورت سالم به همه جا رسید، توی ایران مشکل دارم.

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز

همان طور که دقت کردیم این ها همه فیلم است. فیلم دروغ است، سریال صدا و سیما نیزهمچنین.
سریال صدا و سیما فقط به درد عوام جامعه می خورند که وقتشون رو نمی تونن با چیز دیگه ای پر کنند مجبورند که با این چیزها پر کنند و نمایانگر عقاید اکثریت جامعه نیست.

آیا واقعا اینگونه است؟
راه صحیح اول باید تعریف شود. پولدار باید تعریف شود. در کل به نظر من => با راه صحیح می شود پولدار شد.

ولی آیا اینگونست؟
آیا اینگونه اند؟
آیا ما درست نگاه میکنیم؟

شما کاری را پیشنهاد کن که بتوان با انجام آن کار صحیح در ایران بتوان حلالا یک واحد 40 متری، متری 4 میلیارد تومن را یک نفره خرید.
آن کس که درس خوان است حتما خرخوان هم هست. اما آن کس که در درس خواندن از ما برتر است فقط در درس خواندن از ما برتر است و نه در خرخوانی!

یکی که با بنز از بغلمون رد میشه ببینیم اولین حرفهایی که بر ذهن و زبان ما و اطرافیانمون جاری میشه چیه
معمولا به راننده اش نگاه می کنم:
اگر زن بود => مطمئنا شوهرش خریده یا برای اوست!
اگر مرد بود=>
-اگر جوون خام بود => باباش براش خریده
-اگر 40 سال به بالا بود => شاید از راه حلال تهیه کرده، شاید!

چرا ما باید همیشه پولدارامونو بد بدونیم؟چرا همیشه میگیم حتما حق یکی رو خورده که پولدار شده؟چرا اینجوری هستیم؟
برای بررسی یک جامعه نمونه ی آماری آن را بررسی می کنند. فرضا می گویند ایران کشور جوانی است. آیا واقعا همه جوان هستند!؟ بلکه اکثریت این گونه هستند و در میانشان افراد پیر هم به فراوان یافت می شود. مثلا می گویند از ایرانی ها باید انگشت نگاری گرفت. آیا همه ی ایرانی ها تروریست هستند؟ نه چون آن عده ی تروریستی که دستگیر شده اند اکثریت رابطه ای با ایران داشته اند (حداقل نظر آن ها که این گونه است) و هزاران مثال دیگر.
همان طور که در قرآن واژه اکثرهم بسیار به کار رفته است. ما نیز اکثریت را نگاه می کنیم. بعد از این که پولدار تعریف شد، اکثریت پولدارها را نگاه می کنیم. بعد به این اجماع خواهیم رسید که حقوق دیگران را پایمال کرده اند (اکثریت) در این میان افراد انسان واقعی پیدا می شوند که با زحمت فراوان خود را از جایی به جای دیگری رسانده اند و باید آن ها را ستود و تحسین کرد و درس گرفت. همان طور که خودم چندین نفر را می شناسم و شما نیز.

یکی از همسایه های ما خیلی وضعش خوبه و چند تا کارخونه داره
یه روز تو یکی از کارخونه هاش بوده
یکی از دستگاها خراب میشه
خلاصه میفهمه کاره یکی از کارگراست
میگه چرا این کارو کردی
میگه من که مثل تو پولدار نمیشم
پس بذار جلوی پولدارتر شدن تو رو هم یه ذره بگیرم!
این یعنی زیرآب زنی. که در مملکت اما زمان به فراوان و به طور طبیعی یافت می شود. باز می توان به این اجماع رسید که اکثریت کارکنان و کارمندان زیرآب زن هستند و نه همه.

و اما جمع بندی خودم:
پولدار کسی است که بدون منت در امور خیریه (charity) شرکت می کند و به این کار خود افتخار می کند.
پولدار کسی است که نسبت به جامعه ی اطراف خود بی تفاوت نیست. این که ببیند در کشوری زندگی می کند که 14 میلیون زیر خط فقر هستند و باز هم تلاش کند تا دیگران را زیر پاهایش له کند نمی تواند آدم پولداری باشد.
پولدار کسی است می داند با چه زحمتی پول را به دست آورده است. این که از پدرش به ارث رسیده یا این که با باج خوری از دیگران به جایی رسیده است پولدار نیست.

متاسفانه من که با فرهنگ غربی بزرگ شدم تحمل این افرادی که تو جامعه هستند برام یک کمی مشکل و سخته. نمی تونم باور کنم کسی که میلیاردر شده مثل صاحبان گوگل، میکروسافت، مک دونالد و ... بوده نمی تونم! چه کار کنم!؟ از نظر من اکثرشون (و یا بهتر بگم همشون) از راه درستی یقینا به این درجه نرسیده اند مگر آن که عکسش برایم ثابت شود.

Dr ehsan

عضو جدید
واقعآ همینطوره
از راه صحیح پول در آوردن خیلی سخته

مثلآ من خودم کارم تعمیرات کامپیوتره
خدا میدونه چند دفعه ویندوز عوض کردم
ولی خیلی کم پیش میاد ویندوز اصل نصب کنم
قبول هم دارین که این یه جور دزدیه؟

بعضی از دوستام جنس از چین میارن الکی روش مینویسن مثلآ سونی!
اینم یه جور کلاه برداریه دیگه!

همین امروز کولر مغازه خراب شد دادم سرویس کنن
شاید باورتون نشه ولی طرف اومده بود لوله گازشو پاره کرده بود که پول بیشتری بگیره!!

خیلی ها درآمدشون از راه حلال نیست
من خودم شخصآ اصلآ از کارهای خودم خوشم نمیاد
خدا بخواد حتمآ تغییر شغل میدم

منم فکر می کنم خیلی سخته
همه جای دنیا سخته. یعنی لازمه مغز فعال و یکم شانس و چیزای دیگه داشته باشی تا موفق بشی. ولی تو ایران به علت کلی دلایل ساختاری اقتصاد و چیزای دیگه با مغز فعال و ... هم نمی تونی پول دار بشی البته از راه سالم ها
راستی می خوای شغلتو عوض کنی که از راه سالم پول در بیاری؟؟؟؟؟ از حرفت این برداشت می شد! ولی فکر کنم به جای شغلت باید خودتو عوض کنی که درآمد سالم و در عین حال کافی داشته باشی.

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جاوید جان چند چیز
1. همه اینطور که شما فکر می کنی فکر نمی کنن و اصلاً موضوع هم همینه. من سعی کردم دلایلی بیارم که ما به وجود پول دارها تو جامعه نیاز داریم مثل مثلاً معلما می خام بگم که پلدارها هم خوب و بد دارن مثل همون معلما، می خوام بگم که پولدارها هم (حتی خوباشون) همه اصول رو رعایت نمی کنن بازم مثل معلما که حتی خوباشون هم یه جاهای درس رو می پیچونن یا یه ربع آخر و می پی چونن ... و می خوام بگم که ما معلما رو به طور کلی جزء اقشار شریف جامعه می دونیم ولی مایه دارا به طور کلی بَدن.

دقیقن - همه از روی ظاهر

2. دوست دارم در ادامه یکم فکر کنیم که چرا همچین طرز فکری تو جامعه شکل گرفته؟ ریشش کجاست؟ بعد هم دقیق تر می شه عواقبش رو بررسی کرد هم می شه اگر لازم بود راه چاره ای پیدا کرد.

فکر نکنم بطور کلی بشه واسه این جامعه راهی اندیشید، ببین چقد سخت روی عقایدی مزخرف و باطل پافشاری دارن، عقایدی که نمیدونم از کجا نشات گرفته

به شهود میشه ذهن کوچک و ناقص رو دید، خوشبختانه دیده میشه افرادی که با ذهنی باز به اطرافشون خیره میشن و زیبا زندگی میکنن

میتونیم با اینکار، حداقل خودمون زیباتر زندگی کنیم

3.رجع به بعضی حرفات هم که می گفتی با سعی و تلاش می شه به صورت سالم به همه جا رسید، توی ایران مشکل دارم.

منم با تو ایران بودنش مشکل دارم، یعنی نمیشه، رشوه دادن و این چیزا هم خودش نوعی کار کردن در راه باطل

و اینکه تو جامعه همیشه خوب و بد در کنار هم زندگی کردن، گاهی بدا نیز در لباسی خوب، خودشون رو خوب جلوه میدن و ...

باید ریشه یابی کنیم
یکی از عوامل سطح مطالعه !

تو نقل قول گذاشتم میزنه کووووووووواتااااااااااااااااه
آخه ادمین چیکارت کنم ؟

Dr ehsan

عضو جدید
متالیک جان ممنون که شرکت کردی
نظراتی راجع به نظراتت داشتم که داخل جرفات با قرمز نوشتم

همان طور که دقت کردیم این ها همه فیلم است. فیلم دروغ است، سریال صدا و سیما نیزهمچنین.
سریال صدا و سیما فقط به درد عوام جامعه می خورند که وقتشون رو نمی تونن با چیز دیگه ای پر کنند مجبورند که با این چیزها پر کنند و نمایانگر عقاید اکثریت جامعه نیست.

توجه کن که یک حقیقت در اینباره وجود داره که "عوام اتفاقاً اکثریت جامعه هستن" که اگر به این حقیقت توجه نکنیم عواقب تلخی در انتظار ما خواهد بود! عوام که همونطور که از حرفات برداشت می شد خیلی هم درک بالایی ندارن(قصد توهین ندارم) اکثریت جامعه هستن. برنامه های رو هم که می بینن از دو بخش تشکیل شده 1. چیزایی که باور دارن یا دوست دارن بشنون و 2. چیزایی که به خاطر قدرت رسانه می شه عقاید فردای اون ها! پس نمی شه عوام و رسانه های مورد علاقشون رو به خاطر سطح پایین نادیده گرفت! اتفاقاً باید بیشتر بشون توجه کرد

راه صحیح اول باید تعریف شود. پولدار باید تعریف شود. در کل به نظر من => با راه صحیح می شود پولدار شد.

تعریف راه صحیح یکم سخته و شاید نتیجه بحثمون باشه ولی فقیر و متوسط مثلاً خانواده ماس که 5 عضو داره که دو تا دانشجو هستن و درآمدش تقریباً 600-700 هزار تومن در ماه هست. قطعاً ما پولدار نیستیم فقیر یا متوسطیم. و پولدار هم از نظر من کسیه که خونه چند صد متری داره تو تهران یا درآمدهای چند میلیونی یا ماشینی که ارزشش از خونه ما بیشتره!
دقیق تر اگر بخوای دهک اول جامعه پولدارو 3 یا 4 دهک پایین فقیرن از نظر من

برای بررسی یک جامعه نمونه ی آماری آن را بررسی می کنند. فرضا می گویند ایران کشور جوانی است. آیا واقعا همه جوان هستند!؟ بلکه اکثریت این گونه هستند و در میانشان افراد پیر هم به فراوان یافت می شود. مثلا می گویند از ایرانی ها باید انگشت نگاری گرفت. آیا همه ی ایرانی ها تروریست هستند؟ نه چون آن عده ی تروریستی که دستگیر شده اند اکثریت رابطه ای با ایران داشته اند (حداقل نظر آن ها که این گونه است) و هزاران مثال دیگر.
همان طور که در قرآن واژه اکثرهم بسیار به کار رفته است. ما نیز اکثریت را نگاه می کنیم. بعد از این که پولدار تعریف شد، اکثریت پولدارها را نگاه می کنیم. بعد به این اجماع خواهیم رسید که حقوق دیگران را پایمال کرده اند (اکثریت) در این میان افراد انسان واقعی پیدا می شوند که با زحمت فراوان خود را از جایی به جای دیگری رسانده اند و باید آن ها را ستود و تحسین کرد و درس گرفت. همان طور که خودم چندین نفر را می شناسم و شما نیز.

پس شما هم به طور کلی پولدار ها رو جزء آدم های خوب نمی دونید. بحث هم همینه

متاسفانه من که با فرهنگ غربی بزرگ شدم تحمل این افرادی که تو جامعه هستند برام یک کمی مشکل و سخته. نمی تونم باور کنم کسی که میلیاردر شده مثل صاحبان گوگل، میکروسافت، مک دونالد و ... بوده نمی تونم! چه کار کنم!؟ از نظر من اکثرشون (و یا بهتر بگم همشون) از راه درستی یقینا به این درجه نرسیده اند مگر آن که عکسش برایم ثابت شود.

شما در خارج بزرگ شدین؟ خیلی جالب شد! دلم می خواست نظر کسی رو که به قول شما "با فرهنگ غربی بزرگ شده" رو بدونم. می شه بگید کجا بودید و چقدر و تا کی؟ جسارته ولی برای تحلیل بهتر حرفایی که می زنید می پرسم

حمید...HaMiD

عضو جدید
کاربر ممتاز
هم از راه صحیح میشه پولدار شد هم نادرست هم پین ثروتمندان خوب هست هم بین فقرا بد
این بستگی به خود آدمش داره و اصالت خانوادگی و تربیت و وجدان طرف.
همه جا هم خوب هست و هم بد :gol:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بحث سر پولدار شدن خیلی زیاده ، من خودم انواع و اقسام پولدار ها رو دیدم .
سری اول کسانی بودند که از قبل از انقلاب پولدار بودند ، مثلاً یک کاره ای بودند یا کارخونه داری چیزی بودند که خوب خودشون رو با شرایط انقلاب وفق دادند و وار سیاست نشدند .
سری دوم کسایی بودند که یکهو ناخواسته بخاطر شرایط اقتصادی تقی به توقی خورد و پولدار شدند ، مثل کسایی که زمین های الله بختکی توی شمال شهر تهران ، یا مناطق خارج تهران بودند که یکهو رونق گرفت ، مثلاً کسایی که زمین های چندصد هکتاری توی کلاردشت و ... داشتند ، زمین رو وقتی خریدند متری 500 تا تک تومنی ، یکهو شد متری نیم میلیون ، خوب برای 10-15 متر چیزی نیست ولی وقتی صحبت از هزاران متر میشه ، میبینید یکهو کسی که سرمایه گذاری کمی کرده بوده ، میشه میلیاردر ،
یک سری هم بعد از انقلاب و زمان جنگ با سوء استفاده و احتکار و خون مردم و تو شیشه کردن شدند حاجی بازاری
یک سری با صادرات شدند میلیونر
یک سری با واردات شدند
یک سری با تجارت و بورس و بازار
یک سری با توع آوری ، که این از همه کمتر بودند ...
در کل ، مشکل همون وضعیت بد اقتصادی جامعه و سرمایه گذاری های درست و غلط پدران ماست . کسانی که دستشون به دهنشون میرسید ، تونستند پول روی پول بگذارند ، چون پوله که پول میاره . نمونش هم همین خرید و فروش زمین . کی فکرش و میکرد قیمت زمین یکهو از متری 1 تومن به متری 3-4 تومن برسه ؟ خلاصه بحث زیاده ... خیلی هم نمیشه روی حلال و حروم بودن پول مردم فکر کرد . چون خیلیا هم هستند که واقعاً با درامد حلال به رونقی رسیدند ... و اینکه یک سری ها هم با زد و بند و قالتاق بازی ...

pishoo

عضو جدید
پول دار بودن رابطه مستقیم با پدر آدم داره!
یا باید پدرت پول دار باشه، یا پدر مردم و در بیاری، یا پدرت دراومده باشه:biggrin:
از اونجایی که ایرانی جماعت با هوش و زرنگن واز اونجایی که راه اول کم پیش میاد و راه سومم سخته پس راه دوم گه همون پدر مردم دراوردنه رو ترجیح میدن.;)
هست دیگه جرا بی خود سر پوش میزارید.البته هستن آدمایی که از راه دومم پول دار شدن که خدا بیشترش کنه و تمومی بهش نده. ولی اونی که با پولای مردم پول دار میشه چی؟:question::thumbsup::lol:

archi_arch

مدیر بازنشسته
دوستان من
.
.
.
اول اینکه بهتره فیلم وسریال رو کلا از این بحث جدا کنید! هیچ وقت نمیشه رو فیلمهای صدا سیما چنین نقدی رو کرد و اونو ملاک قرار داد چرا که کلا صدا سیما واسه خودش معیارهایی داره که باید حتما تو فیلمهاش رعایت بشه! اینکه مثلا حتما یکی و باید در حال نماز خوندن نشون بدن! و ...
پس صدا سیما رو کلا بیخیال شین!
شما کاری را پیشنهاد کن که بتوان با انجام آن کار صحیح در ایران بتوان حلالا یک واحد 40 متری، متری 4 میلیارد تومن را یک نفره خرید.
آن کس که درس خوان است حتما خرخوان هم هست. اما آن کس که در درس خواندن از ما برتر است فقط در درس خواندن از ما برتر است و نه در خرخوانی!

معمولا به راننده اش نگاه می کنم:
اگر زن بود => مطمئنا شوهرش خریده یا برای اوست!
اگر مرد بود=>
-اگر جوون خام بود => باباش براش خریده
-اگر 40 سال به بالا بود => شاید از راه حلال تهیه کرده، شاید!

این یعنی زیرآب زنی. که در مملکت اما زمان به فراوان و به طور طبیعی یافت می شود. باز می توان به این اجماع رسید که اکثریت کارکنان و کارمندان زیرآب زن هستند و نه همه.

و اما جمع بندی خودم:
پولدار کسی است که بدون منت در امور خیریه (charity) شرکت می کند و به این کار خود افتخار می کند.
پولدار کسی است که نسبت به جامعه ی اطراف خود بی تفاوت نیست. این که ببیند در کشوری زندگی می کند که 14 میلیون زیر خط فقر هستند و باز هم تلاش کند تا دیگران را زیر پاهایش له کند نمی تواند آدم پولداری باشد.
پولدار کسی است می داند با چه زحمتی پول را به دست آورده است. این که از پدرش به ارث رسیده یا این که با باج خوری از دیگران به جایی رسیده است پولدار نیست.

متالیک جان واقعا ممنون!منم دقیقا نظر تورو دارم و با همه ی حرفات موافقم!
مخصوصا جمع بندی که کردی دقیقا حرف دل من بود!
منم تعریفم از ادم پولدار واقعی همینه و متاسفانه تو ایرانم نمیتونم حلال پودن پول پولدارا رو قبول کنم! الانم طوری شدم که با این فکر میرم جلو که هیچ پولداری از راه حلال پولدار نشده مگر خلافش بهم ثابت شه!!!
حتی گاهی که عمیقتر فکر میکنم میگم همه ی کسایی که تو ایران دستشون به دهنشون میرسه (نه لزوما پولدار! حتی قشر متوسط و پایین!) هیچ کدوم همه ی پولشون و از راه حلال به دست نیاوردن و حداقلش هر کدوم یه درصد خیلی خیلی کمی هم که شده لقمه ی حروم تو سفرشون هست! (به خاطر شرایط جامعه!)

نمونه اشم همینهایی که سعیدم مثال زد.

متاسفانه الان تو هر کاری که بگی دزدی، دروغ، ریا ، حق خوری ، رشوه و ... هست! و قطعا هیچ کدوم از پولهایی که از این طریق بدست بیاد حلال نیست!
اما تنها فرقی که بین ادمهای جامعه مون الان هست اینه که یه سری دیگه خیلی بی وجدانن! ولی یه سری نه و هنوز رگه های انسانیت تو وجودشون دیده میشه و اگه الانم کاری میکنن به خاطر شرایط جامعه و چرخوندن زندگیشونه و بالاجبار باین کارو میکنن! و این کارشون به دیگران اسیب زیادی نمیزنه! ولی اونها ...!!!
واقعا هیچ کاری نیست که بخوای بهش بپردازی و هم زندگیتو باهاش بچرخونی و از گشنگی نمیری! هم کاملا حلال و درست باشه!
حداقلش همین دروغ و رشوه است!
همه ی این مشکلاتم به خاطر شرایط بد اقتصادی کشورمونه و باعث و بانی همه ی اینها همونه! به خاطر همین تو هم متاسفانه مجبوری برای زنده بودن و بقا! با جامعه هماهنگ شی! و اگه نخوای این کارو بکنی ..... !

من به شخصه کاری ندارم کسی پول باباشه یا ارث رسیده بهش! نوش جونش! خدا بهش شانس داده باباش پولداره! ولی همون ادم اگه ادم نباشه و خیرش به کسی نرسه من اونو حتی به عنوان یه ادم براش ارزش قائل نیستم!
چرا یه همچین ادمی باید احترام ببینه!؟!! وقتی میبینم با پولی که داره میره سهمیه میخره! میره تو کنکور رتبه میخره و با اینکه کمترین سوادی نداره میره جای یکی که حقشه میشینه و معماری بهشتی میخونه! وقتی میبینم یکی داره از گرسنگی میمیره بعد اون یکی تنها دغدغه ی زندگیش اینه که چهارشنبه سوری ویلای داییش بره یا ویلای خودشون یا پارتی که دوستش دعوتش کرده؟!!! وقتی تنها دغدغه اش واسه رفتن به پارتی دوستش اینه که با چه ماشینی بره! اگه قراره کورس ماشین سواری بذارن 206 اشو ببره اگه نه با به ماشین دیگه بره! وقتی میگه میخوام تعطیلات برم ژاپن اما انگار دارم میره خونه ی خودم!!!! و..و..و..
اینهاست که اذیتم میکنه.
چون میبینم اینها چه جوری پول در میارن!!!! همه اش با رشوه! همه اش با دوز و کلک و زرنگ بازی! و ... هیچ پولداری نیست که بدون رشوه کار کرده باشه چون هیچ وقت کارشون راه نمیفته و همیشه کلاشون پس معرکه است!....

ببخشید خیلی حرف زدم!
پ ن: احسان پشیمون شدی از اینکه دعوتم کردی نه؟!! :d
تو نقل قول گذاشتم میزنه کووووووووواتااااااااااااااااه
آخه ادمین چیکارت کنم ؟
با ادمین بودی؟؟!!! میدم اخراجت کنه!!! وایسا!!!:twisted::w12:
:D
-----
خوب پسر خوب این چه کاریه؟ واسه چی تو خود نقل قول جواب میدی اینجوری واسه خوندنشم سخت میشه چون کج نوشته میشه! به جاش پستی که میخوایو تیکه تیکه تو یه نقل قول جدید بذار و زیرش جواب بده.اینطوری خوندنشم راحتتره.:victory:

آخرین ویرایش:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
حالا یک چیز دیگه هم یادم اومد ، بحث های اسلامی مال و منال . اول اینکه حق الناس ، بالاتر از حق الله هستش ، و وقتی هم که بقول خودمون حلال و حروم قاطی شد ، دیگه جدا کردنش کار من و شما نیست . چیزی که الان کسی بهش توجه نمیکنه . مثلاً همین قضیه زکات و خمس و ... راه هایی کاملاً اسلامی که بتونی پول حروم رو به حلال تبدیل کنی ، البته این صرف این نیست که شما گناهی مرتکب شدی و پولی رو بدست اوردی ، ولی با این کار میتونی اون مالی که از راه حرام بدست اومده رو تا حدی شرعیش کنی ( اونم به شرطی که دسترسی به اون کسی که مال و اموالش و دودره کردی نداشته باشی ) .. شما فکر کنید کسی که درآمد بالایی داره ، ماهیانه مقداری کمک به یک فرد بی بضاعت بکنه ، حتی مقدار کم ( البته عرفش مقدار زیاده ) . کاری که متاسفانه بانک ها قرار بود در قرض الحسنه انجام بدند ، اما نقدینگیشون رو با انواع جوایز همراه کردند ، شما فکر کنید همین میلیاردها ریال جایزه ای که البته تازگیا دیگه خبری ازشون نیست و به افرادی که نیاز داشتند وام بدون کارمزد میدادند ، چه لزومی به این بود که .... بیخیال ..
همین 2-3 شب پیش بود داشتم قرآن رو میخوندم ، حالا نمیخوام دقیق نقل قول کنم چون یادم نیست کدوم سوره و آیه بود ... در مورد زکات نوشته بود که حتی شمایی که پولی کم دارید زکاتش رو بدید ، ما اون رو زیاد میکنیم براتون بخاطر همون زکات ...

rosemehr87

عضو جدید
سلام
خوب کسانی که پولدارند وقت بیشتری برای پول در آوردن گذاشتن پس از بقیه امور کمی غافل شدن در اکثریت به این شکل اگرم کمی دقت کنیم این افراد اعتقادات خوبی ندارند پس برای همین مافکر بدی نسبت به اونها داریم
یه دلیل دیگه اینه که ما نمی دونیم از چه طریقی اونها به این ثروت رسیدن !!!!مثلا یه بابایی اون وقت که بچه بوده 4 متر زمین داشته به ارزش 1000 تومن حالا اینقدر صفر اومده جلوی این یک که نمی شه شمرد پس این بابا تز راه بدی پولدار نشده فقط چون ما نمی دونیم چه جوری شده یه شبه این همه پول اومده تو حسابش این فکرها را می کنیم
یه دلیل دیگه اینه که ما حسودیم نمیتونیم ببینیم که یه نفر از ما بهتره !!!!(کلاهتون را قاضی کنید بیشتر ما حسودیم)
موفق باشید:D:gol:

Saeed_askari

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم فکر می کنم خیلی سخته
همه جای دنیا سخته. یعنی لازمه مغز فعال و یکم شانس و چیزای دیگه داشته باشی تا موفق بشی. ولی تو ایران به علت کلی دلایل ساختاری اقتصاد و چیزای دیگه با مغز فعال و ... هم نمی تونی پول دار بشی البته از راه سالم ها
راستی می خوای شغلتو عوض کنی که از راه سالم پول در بیاری؟؟؟؟؟ از حرفت این برداشت می شد! ولی فکر کنم به جای شغلت باید خودتو عوض کنی که درآمد سالم و در عین حال کافی داشته باشی.

خیلی وقته خودمو تغییر دادم عزیز
مطمعنآ اگه خودمو تغییر نداده بودم عذاب وجدان نداشتم

خوب این شغل اینجوری جا افتاده
شما واسه یه microsoft word حاضرین 150.000 تومن بدین؟
یه ویندوز 130.000 تومن میدین؟
حالا این فقط نرم افزارش بود!

پول زیاد خیلی خوبه
به شرطی که از راه درست باشه

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
توجه کن که یک حقیقت در اینباره وجود داره که "عوام اتفاقاً اکثریت جامعه هستن" که اگر به این حقیقت توجه نکنیم عواقب تلخی در انتظار ما خواهد بود! عوام که همونطور که از حرفات برداشت می شد خیلی هم درک بالایی ندارن(قصد توهین ندارم) اکثریت جامعه هستن. برنامه های رو هم که می بینن از دو بخش تشکیل شده 1. چیزایی که باور دارن یا دوست دارن بشنون و 2. چیزایی که به خاطر قدرت رسانه می شه عقاید فردای اون ها! پس نمی شه عوام و رسانه های مورد علاقشون رو به خاطر سطح پایین نادیده گرفت! اتفاقاً باید بیشتر بشون توجه کرد
بله دیگه هر چی می کشیم از دست این عوام است. اگه درک بالایی داشتن می دونستن که انسانیت انسان به مقدار پول او نیست بلکه به میزان انسانیت اوست.
این عوام مجبورند که هر چه رسانه پخش کرد ببینند چون سرگرمی دیگری ندارند.

پس شما هم به طور کلی پولدار ها رو جزء آدم های خوب نمی دونید. بحث هم همینه
شما در خارج بزرگ شدین؟ خیلی جالب شد! دلم می خواست نظر کسی رو که به قول شما "با فرهنگ غربی بزرگ شده" رو بدونم. می شه بگید کجا بودید و چقدر و تا کی؟ جسارته ولی برای تحلیل بهتر حرفایی که می زنید می پرسم

نه در خارج بزرگ نشدم! سعی کردم طرز تفکرم رو عوض کنم. ولی نظرم رو رک گفتم دیگه:
کسی که به طور غیرعادی سرمایه دار است از راه انسانی به دست نیاورده مگر آن که خلافش توسط خودم اثبات بشه.

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
با احترام

راستش خود من "سعي" مي‌کنم تا حد ممکن، آدما رو فارغ از مسائل "عرضي"شون ببينم؛ بدون توجه به اين که پولدارن يا بي‌پول، زن‌ هستند يا مرد، کوتاه هستند يا بلند... زيبا هستند يا زشت....
پولدار بودن موجب بد بودن يا خوب بودن آدم‌ها نمي‌شه و چنين صفتي لزوما به معناي بد بودن اون شخص نيست. تا ببينيم اون پول از کجا به دست اومده و در چه راهي صرف مي‌شه...

اما جزئي‌تر اگه بخوام صحبت کنم: در مملکت خودمان به چشم ديده‌ام بنا به فرصت‌طلبي و عدم ساختاري صحيح و عادلانه، کساني پول‌دار شده‌اند... خب اگه بخوام در مورد اين‌ قبيل افراد پولدار صحبت کنم، ترجيح مي‌دم از ساختار غلط و ناعادلانه صحبت کنم ... بدي اين افراد پيش‌تر به بدي برنامه‌ريزان و مسئولان ما برميگرده...
:gol:

آخرین ویرایش:

delaram_aramdel

عضو جدید
هر کسی بر طبق چیزایی که در اطرافش میبینه نظر میده ولی باور کنید خیلی چیزها هستند که ما نمی بینیم درسته من آدمای زیادی رو دیدم و میشناسم که از راه نامشروع پول به دست میارن ولی خیلی هاشون رو هم دیدم که چطور با چوب بی صدای خدا ضربه خوردن ولی میخوام بگم آدمای پولداری هم هستند که از بس در راه خدا خرج میکنن روز به روز به ثروتشون افزوده میشه نمی خوام کلاس بزارم میخوام واقعیت رو بگم نمونش بابای خودم شاید جز یکی از میلیاردرها باشه ولی ولی خودم دیدم که چطور پولاشو در راه خدا خرج میکنه و خدا هم براش چند برابر میکنه اون آدمیه که مال دنیا اصلا براش ارزشی نداره وبرای همین خدا خیلی بهش عنایت داره
اینو گفتم که بدونید همه آدما یه جور نیستن و همه از راه نامشروع پول به دست نمیارن

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ولی ما عادت کردیم، یه سری افراد رو خوب ببینیم
یه سری افراد رو بد

همیشه خوب و بد هست، کافر قشنگ گفت
" راستش خود من "سعي" مي‌کنم تا حد ممکن، آدما رو فارغ از مسائل "عرضي"شون ببينم؛ "

بهتره خوب نیگاه کنیم و بهتر ببینیم

bahar_first.lady

عضو جدید
حالا گذشته از این حرفا کسی 10 میلیون به من قرض نمیده؟؟؟؟ خیلی احتیاج دارم..حیاتیه..

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منم میخواااااااااام
بزنم تو خط کاری ببینم چی میشه

بعدن پسش میدماااااااااا